Šta je novo?

Cene nekretnina

Lepo je izvucena tabela. 30% zbirnih prihoda (2500) za stan od 150k. Fora je sto za 150k i nemas bas sta da kupis....neodrzivo....ili plate idu gore 30% (tesko trenutno), ili pad. Nema trece opcije
Ja se u nacelu slazem, sem sto ova zemlja nije bas pogodno tlo za ekonomsku logiku.
Ima i treca opcija, da se broj kreditnih kupaca svede na suv minimum, samim tim i vezane kupovine stanu. Promet padne, i trziste ostaje samo za kes kupce. Pa koliko kolo traje.
 
Sve i da se to shvata, koliko ljudi ima platu da servisira kredit 700-1000e rate mesečno na 20-30 godina?
To je ogroman izdatak na dug period u uslovima neizvesnosti.
Svi putevi iz unutrašnjosto vode za Beograd, cenu te odluke,neko nažalost mora da plati.
Kod mene na poslu,navala iz unutrašnjosti,beže glavom bez obzira,i kukaju na rente,cene,prevoz,i ponašaju se kao da su im najmanje tri kolena rođena u strogom centru Beograda.
Nisu nam krivi investitori,nego oni za koje glasamo,oni su napravili nakaradnji regionalni razvoj.
Tako smo dobili,da je unutrašnjost Srbije,sinonim za motanje kablova,pa ko to želi da ostane u toj i takvoj unutrašnjosti?
Sada kad krene Metro da se kopa, i to malo onih koji nisu hteli za Beograd, ima da nagrne,i da još podignu cene na gore.
 
Poslednja izmena:

Salev85@​


Niko nikada nije mogao sa malom platom ili velikim željama da kupi ono što želi,uvek bilo i biće,
Svi putevi iz unutrašnjosto vode za Beograd, cenu te odluke,neko nažalost mora da plati.
Vec smo pricali da 1500 evra ima < od 5% ljudi u Srbiji. 2500evra i vise za par je bas mali % ljudi koji zivi od plate.
 
Svi putevi iz unutrašnjosto vode za Beograd, cenu te odluke,neko nažalost mora da plati.
Kod mene na poslu,navala iz unutrašnjosti,beže glavom bez obzira,i kukaju na rente,cene,prevoz,i ponašaju se kao da su im najmanje tri kolena rođena u strogom centru Beograda.
Ispade da ih je 15 miliona u unutrasnjosti...
 
Svi putevi iz unutrašnjosto vode za Beograd, cenu te odluke,neko nažalost mora da plati.
Kod mene na poslu,navala iz unutrašnjosti,beže glavom bez obzira,i kukaju na rente,cene,prevoz,i ponašaju se kao da su im najmanje tri kolena rođena u strogom centru Beograda.
Kada neko prelomi u glavi da napusti ljude koji su tu uz njega ceo zivot zbog nedostatka posla, ako se ne orobe kreditom na 30godina oni pale van. To i popisi pokazuju
 
Svi putevi iz unutrašnjosto vode za Beograd, cenu te odluke,neko nažalost mora da plati.
Kod mene na poslu,navala iz unutrašnjosti,beže glavom bez obzira,i kukaju na rente,cene,prevoz,i ponašaju se kao da su im najmanje tri kolena rođena u strogom centru Beograda.
Ne mora da plati.
Koja to nužda sad tera nekog da sebi natovari dugoročnu obavezu koju ne može da izdrži?



Ostatak komentara na račun "unutrašnjosti" ostavio bih van dalje priče.
 
Ispade da ih je 15 miliona u unutrasnjosti...
Ispada da Beograd,polako postaje država u državi.Sve je ovde skoncentrisano,i potpuno razumem zašto ljudi beže za Beograd,ali ne razumem one,koji ne vide gde je problem.
Zašto država sumbvencioniše povoljnu novogradnju za primaoce plata iz budžeta,za one koji ništa ne proizvode,za one koji ne stvaraju dodatnu vrednost.i sve to strpaj u Beograd.
Zašto prave partijsku vojsku lezileba u Beogradu,zašto je ne prave negde u unutrašnjosti?
 
Poslednja izmena:
Kada postanes nelikvidan,gazda te izbaci napolje,nogom u zadnjicu.
Kada si pod kreditom,i postaneš nelikvidan,imaš mogućnost da prodas taj stan,banci daš njen deo,a tebi će ostati bar nešto,jer je rata sadržala ,kamatu banke,i deo za stan.
Da si i jednu,jedinu ratu kredita otplatio,ostace ti bar taj jedan deo od stana.
Znaš li kako se prodaju stanovi u prinudnoj naplati?
Misliš da banka čeka mesecima za cenu sa Halooglasa? Ide brza prodaja po ozbiljno sniženoj ceni (već prvi krug je veliko sniženje, drugi krug još veće) i to zatvorenom krugu lešinara.
I ako ne dobije dovoljno za zatvaranje glavnice i dospele kamate, banka potražuje razliku od tebe i dalje. I pri tom postaješ podstanar, plaćaš i rentu i (eventualni) ostatak duga

Za to vreme, originalni podstanar bar još uvek ima učešće kod sebe, plus može lako da se preseli na jeftiniju rentu
 
Znaš li kako se prodaju stanovi u prinudnoj naplati?
Misliš da banka čeka mesecima za cenu sa Halooglasa? Ide brza prodaja po ozbiljno sniženoj ceni (već prvi krug je veliko sniženje, drugi krug još veće) i to zatvorenom krugu lešinara.
I ako ne dobije dovoljno za zatvaranje glavnice i dospele kamate, banka potražuje razliku od tebe i dalje. I pri tom postaješ podstanar, plaćaš i rentu i (eventualni) ostatak duga

Za to vreme, originalni podstanar bar još uvek ima učešće kod sebe, plus može lako da se preseli na jeftiniju rentu
Ko nema pare za crne dane,da izdrži bar 6 meseci, da može da plaća ratu kredita ,dok ne nađe kupca za stan,ne treba ni u podstanare da ide,treba da vidi gde je pogrešio u odabiru školovanja ,ili zanimanja,kada je bilo vreme za to.
 
Ko nema pare za crne dane,da izdrži bar 6 meseci, da može da plaća ratu kredita ,dok ne nađe kupca za stan,ne treba ni u podstanare da ide,treba da vidi gde je pogrešio u odabiru školovanja ,ili zanimanja,kada je bilo vreme za to.
Dobro, to su pitanja filosofije života.

Plus, potpuno se slažem za pravilo rezerve u visini min 6m pokrića rashoda.

No, ja ovde zastupam konkretnu tezu koja glasi :
Pri ovim cenama, platama, kamatnim stopama i recesionoj neizvesnosti, NERAZUMNO je ulaziti u stambeni kredit
 
Ispada da Beograd,polako postaje država u državi.Sve je ovde skoncentrisano,i potpuno razumem zašto ljudi beže za Beograd,ali ne razumem one,koji ne vide gde je problem.
Zašto država sumbvencioniše povoljnu novogradnju za primaoce plata iz budžeta,za one koji ništa ne proizvode,za one koji ne stvaraju dodatnu vrednost.i sve to strpaj u Beograd.
Zašto prave partijsku vojsku lezileba u Beogradu,zašto je ne prave negde u unutrašnjosti?
Vlado, poenta je da sa kraja 80ih jos slusam o toj armiji i bezaniji iz unutrasnjosti. Do sada bi se vec svi preselili majku mu, ne znam odakle uopste novi narastaji tamo..
 
Evo jedan primer ,kako zakonski dozvoljeno izrabljivanje ljudi,dovodi do toga ,da ljudi nemaju dovoljno novca ,da se bi priušte kakav ,takav kredit.
Ko je dozvolio,na primer velikim trgovinski lancima,da imaju mega milionske profite i promete,a da raadnike plaćaju ,kao da su gubitaši.
Ko je dozvolio da se minimalac daje radnicima,čije firme imaju solidne i dobre promete i profite?
Ko je dozvolio da se radnicima u privatnom obezbedjenju ,pod oružijem,daja minimalna plata,pa su tako sve velike kompanije otpustile stalno zaposlono obezbeđenje i unajmile agencije,koje preprodaju ljude ,za male pare?
Zašto nema platnih razreda?
Gde je zakon o zaštiti podstanara,na primer kao u Austriji?
Nema zakona,nema reda,nema države,da napravi procentnu skalu odnosa profita i prometa sa minimilanom platom,koju kao takva mora da se radnicima isplati,odnosno zakon protiv izrabljivanja ljudi.

I na kraju ,imamo gomilu ljudi,koja dolazi U Beograd,da bude izrabljivana,ludilo mozga.
Nisu krivi investitori,ni Njujorška berza,ni euribor ,nego na prvom mestu,oni za koje glasamo.
 
Poslednja izmena:
Svi putevi iz unutrašnjosto vode za Beograd, cenu te odluke,neko nažalost mora da plati.
Kod mene na poslu,navala iz unutrašnjosti,beže glavom bez obzira,i kukaju na rente,cene,prevoz,i ponašaju se kao da su im najmanje tri kolena rođena u strogom centru Beograda.
Nisu nam krivi investitori,nego oni za koje glasamo,oni su napravili nakaradnji regionalni razvoj.
Tako smo dobili,da je unutrašnjost Srbije,sinonim za motanje kablova,pa ko to želi da ostane u toj i takvoj unutrašnjosti?
Sada kad krene Metro da se kopa, i to malo onih koji nisu hteli za Beograd, ima da nagrne,i da još podignu cene na gore.
Pozutivni efekti bržeg voza BG-NS se već osećaju na trasi pruge. Za par godina će tako biti do Smederevske Palanke pa još za par do Niša i to je kraj dominacije za BG.
 
Pozutivni efekti bržeg voza BG-NS se već osećaju na trasi pruge. Za par godina će tako biti do Smederevske Palanke pa još za par do Niša i to je kraj dominacije za BG.
Da je Beovoz brži, pouzdaniji, učestaliji i nešto razgranatiji, imali bismo taj efekat još i pre
 
A zasto mislite tako?

Napominjah vec da taj poteg od Bg-a do Ns-a je veoma dobar i da ce imati sasvim siguran razvoj u buducnosti. A ovo oko brze pruge ce samo pomoci da se razviju dodatno mesta u blizini Beograda. Znaci imacemo Bg sa okolinom (sto je sroz okej i podrzavam maksimalno) - ali nece znacajno uticati na depopulaciju ostatka Srbije.
Pitanje je da li nesto jos moze zadrzati ljude na jugu/jugoistoku Srbije - ja licno mislim da je vec kasno (iako mnogi misle da nikada nije kasno). Zasto to mislim, pa vec je ogroman procenat tih ljudi otislo vani i povratka nema jer su se njihova deca rodila tamo negde (Bg, inostranstvo...), a mladih jednostavno nema.

Motaci kablova - relanost, jer su svi koji su obrazovaniji vec van tih mesta. Koja je perspektiva tih ucenijih ljudi u tim mestima? Da budu sefovi po ovim kompanijama - to je maksimalni napredak koji tamo mogu imati. Ljudi jedan Philip Morris je nakon kupovine fabrike duvana u Nisu, veoma brzo sav visi menadzment prebacio u Bg (znaci neko ko napreduje, a nije vezan za fabriku - mora da se prebaci u Bg, pa u Svajcarsku). To je cinjenica - i mesta koja su imala kakvu/takvu perspektivu, kao sto je Nis recimo (univerzitetski grad, nekada dom Masinske i Elektronske industrije, sa potencijalom kao sto je aerodrom, na raskrcu autoputeva...) - drzava ulaze da taj grad spasi, videli priliku u IT-u, ali ko je bio skoro tamo zna da se grad raspada - r a s p a d a. Da nema priliva i to nesto ljudi sa strane, on bi vec odavno bio klinicki mrtav (okolina Nisa je - nema je, sva sela su pusta - zivi samo gradsko jezgro). Znam jer sam isao cesto dole
Gradska uparava Beograda je 10x efikasnija od GU Nisa, znam da je za nevericu - ali to je cinjenica. I posle ljudi odlaze, pa naravno da odlaze

Jedino jos verujem da ce Sumadija opstati i moze biti veoma jaka ekonomski - stvarno ima potencijala
 
Grafikon cena starogradnje, za koje smo ionako utvrdili da su verodostojnije, je poprilicno gladak i nema nekih oscilacija gore-dole.

Ako se izvrti po godinama uvidi se da, bar sto se nominalnih cena tice, ne da nema stagnacije nego je poslednjih godinu dana najveci skok.

Evo Mart:
2023. 2132e
2022. 1758e
2021. 1493e
2020. 1384e
2019. 1318e
2018. 1171e
2017. 1043e
2016. 1053e

Kad se grafik razvuce na 5 godina, jasno je da u poslednjih godinu necemo videti zaravnjenje.

Cak je u samo poslednjih pola godine, u vreme kada su kamate uveliko visoke a promet poceo da stuca, skok cena veci nego godisnji 2020-2021 (i svaki godisnji skok pre toga).
Evo, u korist produktivnosti rasprave, zanima me koju od ovih cena smatraju za "normalnu" ovi koji misle da će biti drastičnog pada cena? I na kojoj ceni će se pad zaustaviti?
 
Evo, u korist produktivnosti rasprave, zanima me koju od ovih cena smatraju za "normalnu" ovi koji misle da će biti drastičnog pada cena? I na kojoj ceni će se pad zaustaviti?
Realno je pretpostaviti da su kreditni kupci na dugi rok većina među kupcima starogradnje.

U tom smislu, zavisi od:
1) zbirnog prihoda potencijalnih korisnika stambenog kredita (
2) iznosa učešća koji su spremni da ulete (što veće učešće => veću cenu stana mogu platiti, a raspoloživo učešće povećaće im se ako odlože kupovinu)
3) priliva novih kreditno-sposobnih parova, koji će "održati" cene na sličnim nivoima
4) krize/recesije
 
Grafikon cena starogradnje, za koje smo ionako utvrdili da su verodostojnije, je poprilicno gladak i nema nekih oscilacija gore-dole.

Ako se izvrti po godinama uvidi se da, bar sto se nominalnih cena tice, ne da nema stagnacije nego je poslednjih godinu dana najveci skok.

Evo Mart:
2023. 2132e
2022. 1758e
2021. 1493e
2020. 1384e
2019. 1318e
2018. 1171e
2017. 1043e
2016. 1053e

Kad se grafik razvuce na 5 godina, jasno je da u poslednjih godinu necemo videti zaravnjenje.

Cak je u samo poslednjih pola godine, u vreme kada su kamate uveliko visoke a promet poceo da stuca, skok cena veci nego godisnji 2020-2021 (i svaki godisnji skok pre toga).
Evo, u korist produktivnosti rasprave, zanima me koju od ovih cena smatraju za "normalnu" ovi koji misle da će biti drastičnog pada cena? I na kojoj ceni će se pad zaustaviti?
Ајмо овако.

По тренутним ценама кирије/кредита за 30 година плаћања кирије платићу 1/2 само камате просечног стамбеног кредита,

Узмимо да сам имао много среће, да сам дуго у стану и у добрим односима са власником и да дуплирамо висину кирије, што би би био неки просечни износ који се сада реално и плаћа. Добијамо износ од једне камате за 30 година.

Имам добра примања, могао бих себи да приуштим чак и ове дивље рате али рачуница је више него проста.

Ова дефкетова демагогија о већем учешћу и краћем року отплате је управо то - демагогија. Причамо о реалних 50-100к кеша и 15-20 год отплате. То су неки изузеци, (пре)продавци имовине, наследници, људи са платама од 2500е и више и ни у ком случају нису релевантни за ову дискусију.
Ali postoji sistemski uračunata inflacija u FIAT valutama, tako da za 30 godina stan će mnogo više nominalno vredeti nego ta kamata koja se isplati. Pogledati cene stanova u svim zemljama (sa izuzetkom ratova i slično) pre 30 godina i sada u dolarima/markama/evrima.
 
Evo, u korist produktivnosti rasprave, zanima me koju od ovih cena smatraju za "normalnu" ovi koji misle da će biti drastičnog pada cena? I na kojoj ceni će se pad zaustaviti?

Ali postoji sistemski uračunata inflacija u FIAT valutama, tako da za 30 godina stan će mnogo više nominalno vredeti nego ta kamata koja se isplati. Pogledati cene stanova u svim zemljama (sa izuzetkom ratova i slično) pre 30 godina i sada u dolarima/markama/evrima.
A šta ako pozitivnu razliku između rate i rente ulaže u plemenite metale i/ili akcije tokom tih godina?
Drugo, sve i ta priča o inflaciji ne znači ništa, ako se uzme u obzir da trenutne cene i trenutne kamate diktiraju ratu od 700-1000 evra u Beogradu, zavisnosti od cene stana, lokacije, kvadrature i ročnosti. Tu uopšte nije primarno pitanje obezvređenja novca, već imaš li taj platu za tu ratu ili ne
Ako imaš, možeš uzeti kredit. Ako ne, van si tržišta. Mali je broj onih koji imaju platu za takav kredit, a odlučuju da ga ne uzmu.
 
A šta ako pozitivnu razliku između rate i rente ulaže u plemenite metale i/ili akcije tokom tih godina?
Drugo, sve i ta priča o inflaciji ne znači ništa, ako se uzme u obzir da trenutne cene i trenutne kamate diktiraju ratu od 700-1000 evra u Beogradu, zavisnosti od cene stana, lokacije, kvadrature i ročnosti. Tu uopšte nije primarno pitanje obezvređenja novca, već imaš li taj platu za tu ratu ili ne
Ako imaš, možeš uzeti kredit. Ako ne, van si tržišta. Mali je broj onih koji imaju platu za takav kredit, a odlučuju da ga ne uzmu.
Pa da, na kraju se svo ovo filozofiranje na ovo svodi. Ne na isplativost kredita, vec na dostupnost kredita, koju ljudi maskiraju kao neisplativost pa ulazimo u logicke skokove gde je kamata banci i kirija gazdi isti vid bacanja u bunar.

Ja sam na pocetku ove rasprave napisao, ko ima racunicu, i moze da priusti, nista mu nije drasticno neisplativije da uzima kredit sada.

5-6-7% godisnje kamate u vreme kada je inflacija 10+% i nije toliko nepovoljno kao sto na prvi pogled izgleda.

A kad se smiri inflacija spustice se opet i kamate.
 
Vradovicev n1 kaže da kasirka iz maksija na minimalcu moze ako hoce da kupi stan u Beogradu ako ustedi/dobije za ucesce. To naravno nikome nece pasti na pamet po ovim cenama i kamatama, ali ako bas mora - moze. Ekonomski jako tesko i bez puno smisla, ali kupovina stana nije cisto ekonomska odluka.

 
A šta ako pozitivnu razliku između rate i rente ulaže u plemenite metale i/ili akcije tokom tih godina?
Drugo, sve i ta priča o inflaciji ne znači ništa, ako se uzme u obzir da trenutne cene i trenutne kamate diktiraju ratu od 700-1000 evra u Beogradu, zavisnosti od cene stana, lokacije, kvadrature i ročnosti. Tu uopšte nije primarno pitanje obezvređenja novca, već imaš li taj platu za tu ratu ili ne
Ako imaš, možeš uzeti kredit. Ako ne, van si tržišta. Mali je broj onih koji imaju platu za takav kredit, a odlučuju da ga ne uzmu.
Ja hoću da kažem da bilo koja računica o kreditu i isplativosti istog mora da uzme u obzir i kretanje cene nekretnine. Ostavimo sad po strani investiciono uaganje. I uvek je bilo da većina ljudi teško ili nikako može da uzme na kredit pristojan stan u centralnim gradskim BG oštinama.

I naravno da će banke da se štite od inflacije i ostalog, kao što bi svako uradio. Glavni krivci za 90% distorzija tržišta su centralne banke.
 
Vrh