Šta je novo?

Cene nekretnina

Skršena starogradnja ili novogradnja, i jedno i drugo lom. A ti što traže te pare dobiće ih na kukovo leto. Najbolji period sa najvećim iznosima za prodaju stana bio je proleće jesen 2022 godine. Ustvari uskoro će biti srećni koliko god da dobiju za te lomine. Eno bilo kao priča da je u petici sve prodato, eno pre 10 minuta na Tv-u nagradna igra uzmi račun stan u petici. Ali kad narod ima prosečan IQ 89 svaka priča prolazi.
 
Zadnji put kada sam prolazio blizu Ruda, i dalje je stajalo upozorenje da padaju delovi fasade. Stan koji sam gledao bio je u zgradi Rudo 1, po pogledu mi se cini da je ovo ta zgrada. Elem, cela zgrada nije uneta u katastar. Ako nekoga zanim moze da proveri na katastru nepokretnosti za adresu Rudo 1. Tako da kad ides da gledas stan nemas pojma na koju je kvadraturu uknjizen, ne daj Boze da znas da li je to kvadratura sa sve terasom i da li je to samo odokativna sac procena stanara. O stanju stana ne bih trosio reci :) slike govore same za sebe, uzasi zombi apokalipse... S obzirom na sve navedeno, ne znam zasto vas cudi cena od skoro 2400 po kvadratu. :) Takva lokacija u magli izduvnih gasova toplane, koja se nalazi na 100m od zgrade, daje poseban ambijent ko stvoren za ljubitelje epske fantastike.
 
Skršena starogradnja ili novogradnja, i jedno i drugo lom. A ti što traže te pare dobiće ih na kukovo leto. Najbolji period sa najvećim iznosima za prodaju stana bio je proleće jesen 2022 godine. Ustvari uskoro će biti srećni koliko god da dobiju za te lomine. Eno bilo kao priča da je u petici sve prodato, eno pre 10 minuta na Tv-u nagradna igra uzmi račun stan u petici. Ali kad narod ima prosečan IQ 89 svaka priča prolazi.
Kako sad najbolji period kad si nam tad pricao da ce ih prodavati za dzak krompira i kubik drva?
 
Ko kaže da ih neće prodavati za džak krompira? Zahvaljujući zaduženjima i kreditima prolongirali smo par meseci, svakako samo će ceh biti veći na kraju.
 
Ovo su proizvoljne priče i neka lična iskustva iz kojih se ne može zaključiti ama baš ništa. Ono što je evidetna činjenica je da lepo sređene novogradnje od 40m2 na Vračaru i NBG se ne rentaju za 300 eur, već za 2-3x više od toga. Ja mogu da razumem da postoje izvesne tržišne varijacija jer bih i sam stan radije izdao stan nekome koga poznajem, za koga istinski verujem da je dobar i korektan. Međutim, taj "popust" mora biti u nekoj razumnoj meri, recimo 20-30% manje nego što bih dobio na otvorenom tržištu. Kada se radi o "popustima" reda veličine 200-300% od tržišne cene, tu nisu čista posla.
Zašto ne pođeš od sebe, da li bi ti kao iskusan programer koji na tržišno zarađuje 3000-4000 eur, pristao da radiš kod nekog za 1000 eur? Da li bi meni prodao tvoj stan u Nišu za 500 eur po m2? Ja mislim da ne bi, pa tako cela tvoja priča gubi smisao ako iole baratamo činjenicama. Takođe, postoji i nešto što se zove dobročinstvo i ima sasvim rezona i smisla ustupiti stan da neko u njemu živi po subvencionisanoj ceni ili čak besplatno, jer u Srbiji ima toliko obespravljenih i ugroženih porodica i takav vid pomoći o društven odgovornosti je više nego dobrodošao. Svakako programeri u Srbiji ne spadaju u društveno vulnerabilne kategorije, tako da ova priča meni deluje potpuno nadrealno.
Moj najbolji drug sa fakulteta placa stan od 67m2 na novom beogradu 300e, tu zivi sa porodicom vec 5+ godina, a do pre godinu ipo mu je kirija bila 200e. Stan je sa pristojnim namestajem, nije lux ali sasvim dobar
 
Skršena starogradnja ili novogradnja, i jedno i drugo lom. A ti što traže te pare dobiće ih na kukovo leto. Najbolji period sa najvećim iznosima za prodaju stana bio je proleće jesen 2022 godine. Ustvari uskoro će biti srećni koliko god da dobiju za te lomine. Eno bilo kao priča da je u petici sve prodato, eno pre 10 minuta na Tv-u nagradna igra uzmi račun stan u petici. Ali kad narod ima prosečan IQ 89 svaka priča prolazi.
Ne bas. Bilo je dobrih prodaja u septembru i oktobru prosle godine. Kupci su placali nerealne cene nekretnina. Nesto sto je vredelo 65k evra, tresnuli 85~90k evra. Precenjeno bilo, ali svesni su da im je hitno i da ne mogu mnogo da biraju.
Ovo dole se slazem s tobom, kolektivno mozak nam je na nivou veverice. Ko ima IQ 120 i vise, nema tih problema.
 
Moj najbolji drug sa fakulteta placa stan od 67m2 na novom beogradu 300e, tu zivi sa porodicom vec 5+ godina, a do pre godinu ipo mu je kirija bila 200e. Stan je sa pristojnim namestajem, nije lux ali sasvim dobar

Ima dosta stanodavaca koji dugogodisnjim stranarima nisu dizali cene zbog Rusa. Problem je sto je nemoguce naci nove stanodavce po tim cenama.
I ja sam do pre pola godine placao 300e pristojan stan na nbg. Nazalost gazdarici sin krenuo na fakultet, pa sada slican stan placam 700.
Moj brat vec 5 godina placa 250 na Zvezdari kod Cvetka, iako je to i pre Rusa bilo prilicno jeftino.
 
Sa više strana su do sada stizali glasovi o krizi u srpskom IT-u ali evo sada i članak same kompanije u kojoj potvrđuju nagle obustave svih novih projekata i širenja same kompanije:
 
Sa više strana su do sada stizali glasovi o krizi u srpskom IT-u ali evo sada i članak same kompanije u kojoj potvrđuju nagle obustave svih novih projekata i širenja same kompanije:
Baš kul tekst, u stilu beogradskog adolescenta, da je tech "u banani" od kada je pumpa prestala da radi. A ekspanzija je planirana, tj bila zasnovana na 24/7 pumpanju u isti taj tech. Znači biznis planovi su bili zasnovani na nečemu nerealnom i dobro je što su odustali od širenja jer su videli da bi propali.
 
Hm, dosta price o tech layoffs za kratko vreme. A drugar IT-jevac mi se već žali kako mu je rata skočila osetno. Samo mu još layoff fali.
 
Ovo su proizvoljne priče i neka lična iskustva iz kojih se ne može zaključiti ama baš ništa. Ono što je evidetna činjenica je da lepo sređene novogradnje od 40m2 na Vračaru i NBG se ne rentaju za 300 eur, već za 2-3x više od toga. Ja mogu da razumem da postoje izvesne tržišne varijacija jer bih i sam stan radije izdao stan nekome koga poznajem, za koga istinski verujem da je dobar i korektan. Međutim, taj "popust" mora biti u nekoj razumnoj meri, recimo 20-30% manje nego što bih dobio na otvorenom tržištu. Kada se radi o "popustima" reda veličine 200-300% od tržišne cene, tu nisu čista posla.
Zbog cega su proizvoljne price? Evo jos nekoliko clanova foruma je potvrdilo da onaj ko vec duzi vremenski period ima stan uglavnom placa dosta nize kirije od onih koje se nude po oglasima. Naravno, ako trazis po oglasima, tesko je da nadjes nesto normalno i povoljno, ali poenta price je da uvek ima resenja. Pa ja sam recimo pre 10-ak godina placao stan u strogom centru Beograda 100 evra mesecno zajedno sa troskovima (stanovao sam privremeno u Beogradu nekih par meseci). Tacnije, placao sam sobu, ali posto vlasnik i vlasnica stana nisu skoro uopste boravili u stanu (bili su na vikendici skoro sve vreme) njihova soba je bila zakljucana, a moja soba, kujna, kupatilo, sve sam koristio totalno sam. Naravno, taj stan sam nasao preko kucnih prijatelja na preporuku. Poenta price jeste da ako vlasnik stana ima stanara u kog ima poverenja, da li po osnovu prethodnog stanovanja, preporuke ili licnog poznanstva, kirije znaju da budu dosta nize. Sta ti vredi veca kirija ako ti dodje neko nepoznat iz druge zemlje ko moze da ti urnise stan. E sad, ako vec nemas svoj stan, nemas nijednog poznanika koji bi ti izdao jeftinije, onda jeste problem da se nadje normalan stan po pristojnoj ceni, to se slazem.
Zašto ne pođeš od sebe, da li bi ti kao iskusan programer koji na tržišno zarađuje 3000-4000 eur, pristao da radiš kod nekog za 1000 eur? Da li bi meni prodao tvoj stan u Nišu za 500 eur po m2? Ja mislim da ne bi, pa tako cela tvoja priča gubi smisao ako iole baratamo činjenicama. Takođe, postoji i nešto što se zove dobročinstvo i ima sasvim rezona i smisla ustupiti stan da neko u njemu živi po subvencionisanoj ceni ili čak besplatno, jer u Srbiji ima toliko obespravljenih i ugroženih porodica i takav vid pomoći o društven odgovornosti je više nego dobrodošao. Svakako programeri u Srbiji ne spadaju u društveno vulnerabilne kategorije, tako da ova priča meni deluje potpuno nadrealno.
Ne ocekujem ja da stanodavci budu dobrocinitelji. Ja uopste i ne sporim pravo svakoga da prodaje svoj stan ili naplacuje kiriju koliko on zeli. Poenta price je da postoji razlika izmedju onog sto zelis i onog sto mozes. Do skoro su mnogi izdavali stanove po nenormalnim cenama jer su zeleli, a i mogli su, tj. imali su kome. Sad imamo naznake da je sve teze izdati i prodati stan, i mozemo ocekivati u narednom periodu pad cena kako kirija, tako i cene stanova za prodaju. I ne, nece se vlasnici stanova skupiti i doneti odluku da spuste cenu jer su odlucili da budu humani i dobrocinitelji. Oni ce i dalje drzati visoke cene, ali kad budu videli da ne mogu da prodaju ili izdaju to sto zele po toj ceni, onda ce da krenu polako da spustaju cene, ne zato sto zele, nego zato sto ce jedino tako moci da nadju nekog ko ce izdati ili kupiti stan od njih. U suprotnom, stan ce im mesecima ili godinama stojati na oglasima neprodat ili neizdat.
 
Poslednja izmena:
Jedan veoma dobar prijatelj izdaje Rusima vec 3 godine u na NBG na bas dobrom mestu blizu autoputa, renoviran stan, 80 kvadrata, za tacno 500 eura. Stan je cetvorosoban, a Rus zivi s zenom i jednim detetom. Poslovan covek, nije izbeglica/dezerter. Mogao je ladno da mu duplira kiriju al nije. Kaze: "Sta mi vredi da dupliram kiriju, dodje drugi Rus za 1000, pa ode, bude mi prazno par meseci, posle trazim nekog drugog za prvobitnih 500e, pa mi bukvalno dodje na isto". A stanar dobar, placa na vreme, ne zakera i ne zaje*******ava uopste.
 
Dobro vece. Nova sam ovde, mada pratim forum vec duze vreme. Sto se kirija tice, nama isto godinama nije menjana, zbog lojalnosti, gazde su vani, nije im frka za pare, a I nemaju vremena da se bave stanarima, tako da smo tu dobro prosli. Kao I vecina, I mi cekamo taj pad cena koji se odnosi na prodaju, samo se to cekanje oduzilo, a pad se ne nazire. Novi Beograd za 2,5k/m2 do 3k/m2 je I dalje premnogo. Ponuda je ocajna, to sto se po toj ceni nudi je bas lose, renovirano ide preko 3k/m2. Realno, optimum za stanogradnju je 1,5k/m2 do 2k/m2, kao do pre dve godine.
Ja zaista ne znam ko sada kupuje po sadasnjoj ceni, posebno sto su samo za sest meseci kamate skocile za 3% I imaju tendenciju rasta. Ima li nekoga iz banaka (verujem da su imaju mnogo bolja predvidjanja o kretanju cena I potencijalnom padu), da sa nama podeli informacije ako zeli? Od agenata se realna slika ne moze dobiti. Hvala.
 
Ne ocekujem ja da stanodavci budu dobrocinitelji. Ja uopste i ne sporim pravo svakoga da prodaje svoj stan ili naplacuje kiriju koliko on zeli. Poenta price je da postoji razlika izmedju onog sto zelis i onog sto mozes. Do skoro su mnogi izdavali stanove po nenormalnim cenama jer su zeleli, a i mogli su, tj. imali su kome. Sad imamo naznake da je sve teze izdati i prodati stan, i mozemo ocekivati u narednom periodu pad cena kako kirija, tako i cene stanova za prodaju. I ne, nece se vlasnici stanova skupiti i doneti odluku da spuste cenu jer su odlucili da budu humani i dobrocinitelji. Oni ce i dalje drzati visoke cene, ali kad budu videli da ne mogu da prodaju ili izdaju to sto zele po toj ceni, onda ce da krenu polako da spustaju cene, ne zato sto zele, nego zato sto ce jedino tako moci da nadju nekog ko ce izdati ili kupiti stan od njih. U suprotnom, stan ce im mesecima ili godinama stojati na oglasima neprodat ili neizdat.
Ja uopšte nemam problem sa tim da cene padnu kao posledica tržišne realnosti, kao da je moje ili bilo čije mišljenje uopšte relevantno- na kraju dana svima nama upravlja nevidljiva ruka, kao što bi rekao Adam Smith. Moj komentar se odnosi na stanodavce koji nisu dobrocinitelji, a izdaju stanove za 300 eur u novogradnjama na Vračaru i NBG, iako bi mogli da dobiju višestruko veće iznose. Međutim, da li se te netržišne, višestruko diskontovane cene odnose samo na izdavanje, ili i na druge transakcije poput kuporodaje? Ima li još nekog ko nije čuo da novogradnja na NBG i Vračaru ne postoji ispod 3500 eur/m2 pa će se zadovoljiti da takav stan proda za 2000 eur/m2.

Što se tiče "nenormalnih" cena zakupa, primer iz moje kuće je sasvim suprotan- imam roditelje sa bednim penzijama čiji je glavni izvor prihoda renta stana u Bloku 21. Stan ima 64 m2, zgrada u fazi raspadanja sa koje pada fasada, i rentaju ga za 800 eur. Taj nivo prihoda im je taman dovoljan da mogu da plate hranu i lekove, i otputuju negde par puta godišnje, nikakav luksuzan život nemaju. Kada bi tržišna renta takvog stana bila 300 eur, bojim se da bi mnogi stanodavci postali socijalni slučajevi. Izgleda da u ovoj grupi mnogi članovi za stanodavce imaju "pijane milionere" koji su zaboravili da je 2023, a ne 2013 pa drže cene sa tog nivoa.
 
Ja uopšte nemam problem sa tim da cene padnu kao posledica tržišne realnosti, kao da je moje ili bilo čije mišljenje uopšte relevantno- na kraju dana svima nama upravlja nevidljiva ruka, kao što bi rekao Adam Smith. Moj komentar se odnosi na stanodavce koji nisu dobrocinitelji, a izdaju stanove za 300 eur u novogradnjama na Vračaru i NBG, iako bi mogli da dobiju višestruko veće iznose. Međutim, da li se te netržišne, višestruko diskontovane cene odnose samo na izdavanje, ili i na druge transakcije poput kuporodaje? Ima li još nekog ko nije čuo da novogradnja na NBG i Vračaru ne postoji ispod 3500 eur/m2 pa će se zadovoljiti da takav stan proda za 2000 eur/m2.

Što se tiče "nenormalnih" cena zakupa, primer iz moje kuće je sasvim suprotan- imam roditelje sa bednim penzijama čiji je glavni izvor prihoda renta stana u Bloku 21. Stan ima 64 m2, zgrada u fazi raspadanja sa koje pada fasada, i rentaju ga za 800 eur. Taj nivo prihoda im je taman dovoljan da mogu da plate hranu i lekove, i otputuju negde par puta godišnje, nikakav luksuzan život nemaju. Kada bi tržišna renta takvog stana bila 300 eur, bojim se da bi mnogi stanodavci postali socijalni slučajevi. Izgleda da u ovoj grupi mnogi članovi za stanodavce imaju "pijane milionere" koji su zaboravili da je 2023, a ne 2013 pa drže cene sa tog nivoa.
Pomalo karikiras stvari. Niti ocekujem da novogradnja padne sa 3.500 evra na 2.000 evra, niti da kirija za veliki stan na dobroj lokaciji padne sa 800 evra na 300 evra, niti pad ide tako brzo, vec se cena koriguje postepeno, dok se ne nadje kupac/stanar

Jasno mi je da mnogima prihodi od izdavanja stanova mnogo znace za zivot, ali ti imas i puno njih koji su u daleko losijoj situaciji nego tvoji roditelji kao sto su recimo moji roditelji koji takodje imaju bedne penzije (po 200 evra), nisu otisli na odmor 40 godina i nemaju stan za izdavanje, nego im ja pomazem, tako da je glupo da "podrzavamo visoke kirije da jadni stanodavci ne bi umrli od gladi". Koliko ljudi je trenutno u riziku da postane socijalni slucaj zbog celokupne situacije? Ne kazem da tvoji roditelji treba da spuste kirije, daleko od toga, neka zarade sto vise mogu, i ja bih. Samo kazem da mislim da trenutno stanje sa ovakvim cenama nece jos dugo trajati.

Ja licno ocekujem manju korekciju u narednih par godina od 20-30% u proseku, pri cemu verujem da ce dobre nekretnine na dobrim lokacijama cak i zadrzati cene ili imati vrlo mali pad, dok za golubarnike u potkrovlju i "lux suturene" ocekujem i pad veci od tih 20%-30%. Narocito ocekujem pad cene starogradnje koja se bez razloga skoro izjednacila sa novogradnjom. Ali niko zaista ne zna sta ce se stvarno desiti, puno je faktora koji mogu da poremete trziste i povuku ga nagore ili nadole.
 
I ja plaćam stan po istoj ceni od 2017 - 300 evra za lošije namešteni stan u blizini botaničke bašte od 50-60 kvadrata plus velika terasa. Znam da je vlasnik ranije imao raznih problema sa stanarima - od studentkinja koje nisu plaćale račune i koje su stalno začepljavale odvod do nekih koji su smestili neku gomilu imigranata u stan, pa je i policija dolazila i svašta nešto, pa mu ja koji sve uredno plaćam i donosim mu kiriju po nekoliko meseci unapred dodjem previše dobar stanar da bi rizikovao zbog jedne - dve godine boljih stanarina.

Ali svejedno, i ja osjećam da bih ako već ne predlažem sam povećanje (a nisam lud) mogao barem malo uložiti u stan, za početak zamenom propalog troseda i ugradnjom još jednog jačeg klima uređaja, kad sam već odlučio da čekam niže cene za kupovinu i da ovde ostajem i više nego sam planirao.

Kod nas je uvek cena iznajmljivanja bila socijalna kategorija i kad je cena u prodaji ludovala 2008-10 cena iznajmljivanja tek za 20ak% skočila. Tako je jer na kraju mora da se prilagodi džepu onih koji iznajmljuju i tu nema uticaja gastarbajtera i investicionih ulagača, te sam ovde mnogo sigurniji da će padom pritiska Rusa cene značajno da padnu - nego što sam siguran za pad kupovne cene.
Nikad do 2022 se nije isplatilo ovde kupovati stan zbog rente i neće se ni posle stabilizacije tržišta još puno godina isplatiti i zato ovde i nemaš institucionalne investicione ulagače koji cele zgrade prave zbog rente kao na zapadu.
 
^^^ Pa s obzirom da je trziste vec neko vreme pod dijagnozom MANIJE, kupuju uglavnom svi, kojima treba i kojima ne treba bez mnogo racionalnog razmisljanja. Zapravo, pravilno je reci sa dosta racionalnim razmisljanjem, posmatrano iz sopstvenog stanovista. Nesto poput NFT-a, globalni fenomen. Sve nekako pocinje da lici na veliku ponzijevu semu koja funkcionise sve dok dolazi nova krv u vidu kapitala i ustrojenih globalnih ocekivanja da kad god udjete, bolje nego da ste usli kasnije. Ovo je donekle istina u meri dok ide pod ruku sa realnim ekonomskim indikatorima tj rastom. Medjutim u stanju manije, zasnovano je na licnom (ne)racionalnom stanju svesti, koje ce morati ruku pod ruku sa ekonomijom kad tad.

Jer kako obajsniti da zive u istom gradu kao pre par godina u istom sistemu a da umesto trecine plate, treba da izdvoje dve trecine za istu stvar. Sta to sprecava da sutra treba plata ipo. Kriza, inflacija ok. Ali iracionalno je razmisljati da nakon stabilizacije ne bude korekcije. Korekcije u relativnom odnosu.
 
Jel vi ovde pricate o istocnoj kapiji Beograda, od 25 spratova il koliko vec, najnehumanijem mestu za zivot, cuvenom golubarniku?
Pomogli smo poznanicima da promene stan. Bili su pored pijace na Bez Kosi (3. mesna zajednica) za 550 EUR u 55 kvm par meseci. Raspad stan. Sada su u 93kvm, polunamesten, pristojan, starija kuhinja, nova stolarija. 2. mesna zajednica za 500EUR. Gazda nije hteo strance...
 
Poslednja izmena:
Kod nas je uvek cena iznajmljivanja bila socijalna kategorija i kad je cena u prodaji ludovala 2008-10 cena iznajmljivanja tek za 20ak% skočila. Tako je jer na kraju mora da se prilagodi džepu onih koji iznajmljuju i tu nema uticaja gastarbajtera i investicionih ulagača, te sam ovde mnogo sigurniji da će padom pritiska Rusa cene značajno da padnu - nego što sam siguran za pad kupovne cene.
Nikad do 2022 se nije isplatilo ovde kupovati stan zbog rente i neće se ni posle stabilizacije tržišta još puno godina isplatiti i zato ovde i nemaš institucionalne investicione ulagače koji cele zgrade prave zbog rente kao na zapadu.
Odlično, ali da li bi dodatno pojasnio ovaj fenomen tako da ima smisla. Recimo, u Nemačkoj kao najrazvijenijoj ekonomiji u EU institucionalno rentanje stanova je veoma izraženo naručito u velikim gradovima gde više od polovine stanovništva ne poseduje sopstveni stan ili kuću. Samim tim, rentanje nije socijalna, već tržišna kategorija. Postoje doduše "socijalni stanovi" koji se dodeljuju socijalno ugroženim porodicama ali oni su subvencionisani od strane države ali oni nisu predmet ove diskusije.

U Beogradu imamo potpuno obrnutu situaciju, rentanje kao socijalnu kategoriju sa disproporcionalno niskim stanarinama u odnosu na cenu nepokretnosti, međutim uprkos tome svi zakupci žele da kupe stan po naduvanim cenama i žive u sopstvenom stanu?! Lično bih bio jako zadovoljan da prodam svoj stan po trenutnoj tržišnoj ceni i pređem u podstanare ako bih našao pristojan (ne nužno luksuzan) dvosoban stan u novogradnji širem centru za 300 ili 400 eur.
 
Vrh