Šta je novo?

Cene nekretnina

I sta kazete, na Kopaoniku kvadrat 1.000 eur? Jeftinije uzeti apartman na Kopaoniku nego garažu u Bgu. Baš jeftino - šteta što ne postoji.

Ali moram da priznam da je odjednom mrtva trka za najiritantnijeg forumaša na ovoj temi, a da bude zanimljivije pretedenti su sa suprotnih krajeva spektra. Svemir se vraća u ravnotežu.
 
Moram da priznam da nisam mislio ni na jednog ni na drugog. Vradovic je bukvalno razlog sto sam dosao na forum. Prijatelj je trazio stan i prepucavao se ovde i onda mi rekao “da moram da idem da vidim ima neki lik mora da je trol”.
On je u medjuvremenu nasao stan i ne vraca se ovde, a meni postalo zabavno.
 
Ovako imam utisak da svi stoje kao zapeti pistolj i cekaju cim vide nesto malo da je palo da nagrnu opet, a svi znamo da ce onda jelte, opet skočiti cene.
Nisi daleko od istine. Ako mislis da je kriza sada, nije jos. Pogledaj kroz istoriju kako inflacija funkcionise. Nikada ne dolazi kao jedan peak i samo se ohladi. Dolazi do hladjenja inflacije i ukidanja kamata ali problem je sto mi i dalje imamo mnogo kapitala ili u tvom slucaju, ljudi koji cekaju sa parama. Sta mislis sta ce se desiti kada svi opet skontaju da su kamate pale a imaju kapitala, kupovace opet i eto opet inflacije samo tad ce se osetiti prava kriza.
 
Potrebna su bar 3 meseca da bi imali naznake trenda. Naivnost i neukost ljudi... Pa verovatno je neko i Vas savetovao (ili ste sami sebe savetovali) pre 2-3 godine da ne kupujete stan dok ne pukne balon, kad ono medjutim. Kirije idu, cene idu... a vi kod stanodavca kjeg mrzite :)
2020-polovina 2022 su posledice negativnih kamatnih stopa, to je proslost, ta kola jos par meseci idu na ler, dok se ne zaustave a onda idu nizbrdo, jer je zadnjih meseci konstantan rast kamatnih stopa, glavni pokretaci kupoprodajnih lanaca su kreditni kupci kojima je rata do sad skocila 60% i tek ce da skace, ponovo pocinje da vazi ona stara "uleteo ko bud*la u kredit", kad krediti stanu nema vise lanca kupovine, tj nema stvorenog kesa koj se okrece u jos prosek 4 kupoprodaja, sto znaci da ce biti veeeeliki pad prodaje ubrzo a onda sledi i pad cena isto onako kao sto je krenuo i rast... Obrnuti trend je vec poceo a videcemo rezultate za nekoliko meseci... Takodje svako ko je imao slamaricu spremnu, taj se vec ispucao/istrosio tj kupio stan.. Spekulanti isto kad vide da nema rasta prelaze u druge grane... Svira se kraj zurke..to je jasno svima samo neko to priznaje a nekom nije u interesu jer mu se usladilo brzo bogacenje.. Tako da situaciju pre 2 godine i sad je smesno poredjivati
 
Moram da priznam da nisam mislio ni na jednog ni na drugog. Vradovic je bukvalno razlog sto sam dosao na forum. Prijatelj je trazio stan i prepucavao se ovde i onda mi rekao “da moram da idem da vidim ima neki lik mora da je trol”.
On je u medjuvremenu nasao stan i ne vraca se ovde, a meni postalo zabavno.
Hvala ti sto si dosao na forum zbog mene i drago nam je da si tu i da ti je zabavno! :)


Evo jos nekih zanimljivosti. Ocekivali i u NYC da ce pojeftiniti (cak i ja) kad ono medjutim.

 
Ja mislim da je primetno da je malo stalo ludilo, ali je jako jednostavno - cene nece padati dog god ljudi ovoliko jure za stanovima kao da je sad il nikad. Kad bi smo svi iskulirali na godinu dana, vratili se svako svojim kucama, sredili neke pomoćne prostorije da budu za zivot,strpili se malo, bilo bi sigurno.

Ovako imam utisak da svi stoje kao zapeti pistolj i cekaju cim vide nesto malo da je palo da nagrnu opet, a svi znamo da ce onda jelte, opet skočiti cene.

Ono sto sam za sad primetio jeste da idalje nista ne pada, a i stanovi idu, ali je malo bolja ponuda, kao sto je i Wolf rekao.

Juče sam video ok stan kod mene u kraju za 1500, gde do skoro nije moglo da se nadje ni za 1900. Al opet to su losije lokacije, pise uknjizen a nije itd. Sve u svemu nesto sto nije islo pre ove kuge ni za 1100.

Idalje su uglavnom prevare i jake cene i mislim da nikad nece biti opet kao 2020, a ako se nastavi ovako sa nepotrebnom navalom , samo ce rasti.

MI koliko god da patimo sto nismo ranije uzeli ipak mi je stvarno drago sto u tim mometima ludila i očaja nismo uzeli neku od onih užasa koje smo gledali, ispucalih, u getu, prizemljima, potkrovljima.
Ili sa sumnjivim papirima i gradjevinskim dozvolama, cisto da bi se skucili...

Većina njih kako gledam idalje se grade i posle svih rokova ili su ostali neuknjizeni (iako su se svi kleli samo sto nije pa ima gradjevinsku moze kredit itd).

Koliko god da je problem nemati svoju kucu, ili vratiti se kod roditelja, pravi je pakao uzeti neko zlo i preplatiti a onda otplacivati ceo život. Pa cak i da imas kes to je bacena para. Bolje pricekati i kupiti nesto normalno.
Iskopirala sam postala i sačuvala ga, koliko je dobar.

Mislim da su ljudi u Srbiji toliko neuki i naivni da i banksteri, i građevinska mafija, i kojekakvi agenti, mogu da im rade šta god hoće. Naprosto ne znaju ni šta su potpisali, važno je da su kupili nešto i da su se ,,skućili". Jeste teško biti bez svog stana, ali još je teže kupiti šklopociju koja je rađena protivno svim građevinskim standardima, jednako kao i ovih 6.000 zgrada koje su za pet sekundi sravnjene sa zemljom u Turskoj.
 
Morate znati da je ovo u Turskoj bio strašno jak zemljotres plitkog epicentra. I što je najgore, bila su dva odvojena, podjednako jaka. Prvi rastrese objekat, a drugi ga dokrajči. Dosta jače je treslo u Turskoj nego na CG primorju 1979. god. (6,9-7 stepeni). I u Srbiji i u CG se statički projektuje da izdrži dosta jake potrese jer smo seizmički nestabilni. Pogotovo CG primorje. Ni izvođači nisu ludi da se sa tim stvarima igraju. Uglavnom se rade jaka temeljenja debelim temeljnim pločama, a gore se podiže AB skeletna konstrukcija sa platnima, stubovima i horizontalnim serklažima i punim pločama, pa se kasnije zidaju prezide koje su nebitne. Projektanti kada projektuju sve debelo predimenzionisu jer znaju da su izvođači i majstori takvi kakvi jesu i da će nešto isfuseriti prilikom izvođenja. Pogotovo kod detalja armiranja jer im je to komplikovano i po njihovom pogledu na zivot to je "gubljenje vremena". Što se tiče statike, kod nas je gradnja dosta bolja nego u većini Evropskih zemalja. Pogotovo je to bio slučaj 80-ih od strane velikih izvodjača (Prvoborca, Energoprojekta, ostalih vojnih gradj.preduzeća), a i današnje novogradnje u Beogradu su sasvim korektne po tom pitanju što se može vidjeti prilikom grube gradnje. Današnji standard podzemnih garaža u novogradnji nas statički dosta štiti jer to iziskuje šipovanje i jednu ili dvije etaže kompletno odrađene od armiranog betona.
Da, zemljotres u Turskoj je bio takav da je zgrada građevinske komore, perfektno urađena po propisima, ostala potpuno netaknuta, a odmah do nje šklopocije rađene protivno propisima sravnjene sa zemljom za 5 sek. Imaš slike na netu.

Ova priča kako se kod nas sve radi po građevinskim standardima, bez greške, a u Turskoj ne baš, pri tome se ne zna koja je zemlja korumpiranija (da li Srbija ili Turska), nema osnova u realnosti.
 
Eh kada bi znala kakvi su Japanci maheri laziranja izvestaja, ali dobro, to je zemlja o kojoj se najvise mitova siri, sto i oni podsticu.
Pa jeste, svako normalan bi pre kupio kineski ili rumunski auto, nego japanski. Japanci su id*** u svakom smislu, samo fušere i njihova roba je najgoreg kvaliteta.😉
 
Христиана,

За почетак би било добро да окачиш неке слике тог стана где станујеш тренутно. Не из разлога што ће неко са форума да проверава по огласима који је то стан који се продаје, већ пошто је тако опањкаван од твојих коментара, па да неко други такође процени ситуацију, да не испадне да се верује само једној страни, већ и да постоји и друга страна медаље.
No Pro😉

Samo napiši da li treba da ostavim i adresu i broj lične karte?😂😂😂
 

Voždovac​

• Januar 2023​



Cena kvadrata​


Novogradnja​


2.014€/m²
-10.5%
(DEC '22: 2.250€/m²)
0%
(JAN '22: 2.013€/m²)

Starogradnja​


1.789€/m²
-1.6%
(DEC '22: 1.819€/m²)
+17.1%
(JAN '22: 1.528€/m²)

Broj prometa​


Novogradnja​

43
-54.7%
(DEC '22: 95)
-31.7%
(JAN '22: 63)

Ukupno​

110
-49.1%
(DEC '22: 216)
-17.3%
(JAN '22: 133)

Starogradnja​

68
-46%
(DEC '22: 126)
-1.4%
(JAN '22: 69)

Cena novogradnje je pala u svim opštinama tokom januara meseca, osim na Vračaru, Paliluli i Zemunu.​





 
Ajd i treci put:

Nije mnogo koristan grafikon cena za novogradnju. Namestite filter za 2020, 2019 i 2018 pa cete videti i duze periode pada a znamo da pada tad nije bilo.

Podaci su previse ‘volatile’ sto bi se reklo, kad se uporede sa starogradnjom koja je prilicno glatka.

Dosta je do nekonzistentnosti u potpisivanju ugovora. Na nekim projektima se ugovor potpisuje na samom pocetku gradnje, na drugim tek kada projekat dodje do 80% izgradnje. Tako jedan projekat koji je sad dosao na 80% odjednom ubaci 150 stanova sa cenama od pre dve godine u statistiku, a sledeci mesec drugi projekat organizuje prodajni dan i odma potpusuje ugovore pa u statistiku udje 100 stanova po trenutnim cenama.

Ja sam svoj stan uzeo u jan 2022. a ugovor cu potpisati tek krajem 2023. ako sve bude po planu. Cena koja ce se tad pojaviti u statistici nece biti trenutna vec cena od pre dve godine.
 
Kažu da je već primetna stagnacija ili blagi pad oko rente.
2020-polovina 2022 su posledice negativnih kamatnih stopa, to je proslost, ta kola jos par meseci idu na ler, dok se ne zaustave a onda idu nizbrdo, jer je zadnjih meseci konstantan rast kamatnih stopa, glavni pokretaci kupoprodajnih lanaca su kreditni kupci kojima je rata do sad skocila 60% i tek ce da skace, ponovo pocinje da vazi ona stara "uleteo ko bud*la u kredit", kad krediti stanu nema vise lanca kupovine, tj nema stvorenog kesa koj se okrece u jos prosek 4 kupoprodaja, sto znaci da ce biti veeeeliki pad prodaje ubrzo a onda sledi i pad cena isto onako kao sto je krenuo i rast... Obrnuti trend je vec poceo a videcemo rezultate za nekoliko meseci... Takodje svako ko je imao slamaricu spremnu, taj se vec ispucao/istrosio tj kupio stan.. Spekulanti isto kad vide da nema rasta prelaze u druge grane... Svira se kraj zurke..to je jasno svima samo neko to priznaje a nekom nije u interesu jer mu se usladilo brzo bogacenje.. Tako da situaciju pre 2 godine i sad je smesno poredjivati
Ovo je skroz utemeljen i dobar komentar. Problem je jedino u tome što ako se ovako nastavi (a naznaka nema da će biti bolje u dogledno vreme), docice do ozbiljne recesije, što znači da će mnogi i dobiti otkaz, da će cela privredna aktivnost da uspori itd. Što znači da će ti jeftiniji stanovi biti još teži za priuštiti običnom čoveku. Investicionim kupcima ostaju zidovi ali u vrlo nelikvidnom obliku za slučaj da im treba keš za vreme krize.

Mada, čitam ove vesti iz Ukrajine, jutros Ameri najavljuju da so oborili 4 NLO... Sve se bojim da polako Sava Sava postaje najbolji forkaster (prorok) sa ovog foruma. Čuvajte parket 🤣
 
Sve više je ovakvih vesti, stanodavci jure da prodaju stanove koje trenutno izdaju:


Poslednja prilika.

Mada vidim da članak govori o izbacivanju radi ponovnog izdavanja. Ovo se i pre radilo. Nekako mi to nema logike. Ako povecavas cenu gledas da povecas trenutnim stanarima. Mozda bas nisu bili stanari adekvatni.
 
Ekipa, usporili smo sa metastazom teme... molim za accellerate... nije vazno ko je trol, a ko bot , samo je vazno da trućamo i da se formalno drzimo teme kako ne bi postovi bili brisani....

Ajmo do kraja nedelje na 700. stranicu!
 
2020-polovina 2022 su posledice negativnih kamatnih stopa, to je proslost, ta kola jos par meseci idu na ler, dok se ne zaustave a onda idu nizbrdo, jer je zadnjih meseci konstantan rast kamatnih stopa, glavni pokretaci kupoprodajnih lanaca su kreditni kupci kojima je rata do sad skocila 60% i tek ce da skace, ponovo pocinje da vazi ona stara "uleteo ko bud*la u kredit", kad krediti stanu nema vise lanca kupovine, tj nema stvorenog kesa koj se okrece u jos prosek 4 kupoprodaja, sto znaci da ce biti veeeeliki pad prodaje ubrzo a onda sledi i pad cena isto onako kao sto je krenuo i rast... Obrnuti trend je vec poceo a videcemo rezultate za nekoliko meseci... Takodje svako ko je imao slamaricu spremnu, taj se vec ispucao/istrosio tj kupio stan.. Spekulanti isto kad vide da nema rasta prelaze u druge grane... Svira se kraj zurke..to je jasno svima samo neko to priznaje a nekom nije u interesu jer mu se usladilo brzo bogacenje.. Tako da situaciju pre 2 godine i sad je smesno poredjivati
Isto kao da čitam neki komentar 2018te :) Kreće pad za najviše par meseci. Ko je kupio drž'te gaće. Sam si rekao, videćemo za par meseci. Ko kpuje za život treba tri puta da meri jer to nije investicioni stan koji čekaš sa kešom.

Problem je jedino u tome što ako se ovako nastavi (a naznaka nema da će biti bolje u dogledno vreme), docice do ozbiljne recesije, što znači da će mnogi i dobiti otkaz, da će cela privredna aktivnost da uspori itd. Što znači da će ti jeftiniji stanovi biti još teži za priuštiti običnom čoveku. Investicionim kupcima ostaju zidovi ali u vrlo nelikvidnom obliku za slučaj da im treba keš za vreme krize.
Mislim da je većini navijača za kataklizmu to nebitno. Oni su skupili keš za stan i sada samo čekaju krizu, recesiju i nemaštvo kod ljudi da bi uleteli jeftino.
 
Ovo je skroz utemeljen i dobar komentar. Problem je jedino u tome što ako se ovako nastavi (a naznaka nema da će biti bolje u dogledno vreme), docice do ozbiljne recesije, što znači da će mnogi i dobiti otkaz, da će cela privredna aktivnost da uspori itd. Što znači da će ti jeftiniji stanovi biti još teži za priuštiti običnom čoveku. Investicionim kupcima ostaju zidovi ali u vrlo nelikvidnom obliku za slučaj da im treba keš za vreme krize.

Mada, čitam ove vesti iz Ukrajine, jutros Ameri najavljuju da so oborili 4 NLO... Sve se bojim da polako Sava Sava postaje najbolji forkaster (prorok) sa ovog foruma. Čuvajte parket 🤣
Nisam ispratila to vezano za člana sava-sava i parket?

A što se recesije tiče, to je viša sila i ne može se izbeći. Srbija nije izolovano ostrvo i ono što se događa u svetu, stigne i kod nas, sa zakašnjenjem od godinu - dve.

Tako je bilo i posle 2008.
 
Da, zemljotres u Turskoj je bio takav da je zgrada građevinske komore, perfektno urađena po propisima, ostala potpuno netaknuta, a odmah do nje šklopocije rađene protivno propisima sravnjene sa zemljom za 5 sek. Imaš slike na netu.

Ova priča kako se kod nas sve radi po građevinskim standardima, bez greške, a u Turskoj ne baš, pri tome se ne zna koja je zemlja korumpiranija (da li Srbija ili Turska), nema osnova u realnosti.

Sad su se setili da hapse ološ, kad je nastradalo po procenama blizu 50.000 ljudi i 5 miliona ostalo bez mesta za život.

I sve mi se čini da će krupni igrači izbeći kaznu, a biti pohapšeni samo neki sitni šrafovi koji su manje više bili izvršioci.

Da je sreće da na vreme prečešljaju građevinsku mafiju ovde u Srbiji, a ne da se reaguje tek kad se desi neko zlo. Sećate se one zgrade u centru grada koja se iz čista mira srušila pre par godina?
 
No Pro😉

Samo napiši da li treba da ostavim i adresu i broj lične karte?😂😂😂
Не мораш ништа да оставиш што се мене тиче. Твоје избегавање конкретног одговора, тј. мањак сарадње доводи до велике сумњичавости и већег неповерења. Очекујеш с моје стране да ти верујем на лепу реч? :) Тешко...
 
Не мораш ништа да оставиш што се мене тиче. Твоје избегавање конкретног одговора, тј. мањак сарадње доводи до велике сумњичавости и већег неповерења. Очекујеш с моје стране да ти верујем на лепу реч? :) Тешко...
Meni je potpuno svejedno šta ti misliš o bilo čemu, a saradnja sa tobom mi nije ni na kraj pameti😉
 
Vrh