Šta je novo?

Cene nekretnina

Naleteh po netu na kalkulator za stambeni kredit npr u Austriji i Švajcarskoj. Npr na 30 godina, 20% ucesca, 100k evra.
Rata Srbija : 562
Rata Austrija: 397
Rata CH: 361
😅😅😅
Cisto poredjenje cene novca sam hteo da napravim. Za istu ratu u Srbiji dobijas 100k, u AT 140k, u ch155k evra.
Nekako mislim da je lakse prosecnom svajcarcu da uzme kredit od 400k evra, sa ratom od 1300-1400chf nego srbinu od 100k sa ratom od 562 😅
Ako gresim neka me neko ispravi
Naleteh po netu na kalkulator za stambeni kredit npr u Austriji i Švajcarskoj. Npr na 30 godina, 20% ucesca, 100k evra.
Rata Srbija : 562
Rata Austrija: 397
Rata CH: 361
😅😅😅
Cisto poredjenje cene novca sam hteo da napravim. Za istu ratu u Srbiji dobijas 100k, u AT 140k, u ch155k evra.
Nekako mislim da je lakse prosecnom svajcarcu da uzme kredit od 400k evra, sa ratom od 1300-1400chf nego srbinu od 100k sa ratom od 562 😅
Ako gresim neka me neko ispravi
Ruku na srce, za Srbiju je ovo izracunato za kombinovani kredit u OTP-u gde je fiksna rata trenutno 7.45%, verovatno najskuplji kredit koji se moze dobiti u zemlji sad.

Rata za varijabilni kredit je 100e manja u istoj banci, a ima banaka gde je jos nesto jeftinija. I dalje je povoljnije u DE ali ne tako drasticno.
 
Verijabilna ima od do u detaljima. Na sajtu gde je kalkulator je uzeta min % koji se u retkim situacijama odobrava uz devijaciju. Iako stoji na site-u, tesko je ostvariva. Dodatno, u narednih mesec dana povecava se euribor tako da je kombinovana realnija za uzimanje u obzir kao nesto sto ces realno da placas.
Pitao sam ja ljude u banci, nista ne brini 🙂. Bankama trenutno nije u interesu da plasiraju mnogo novca u stambene kredite zbor rizika.
 
Nije sve tako jednostavno niti lako da se izracuna. Zato sto mnoge banke smuljaju druge fore "obrada kredita" ili % ako otplatis ranije ili razlicitu vrstu otplate (koliko kamata koliko glavnica). Sluze se oni tu raznim trikovima pa negde mozda izgleda nize a negde vise. Siguran sam da i u Srbiji ako uporedis sve banke da ces imati veliki raspon. Tako da uporedjivanje je jako tesko da se izvrsi.
 
U narednom periodu nas očekuje veoma bitna odluka na nivou države, koja će odrediti pravac u kojem ćemo dalje ići, što će se sigurno odraziti i na cene nekretnina... U svakom slučaju, biće zabavno.

Kako je objavljeno na sajtu Demostata, njihovi diplomatski izvori takođe tvrde da su tačni navodi o tome sa kakvim će se posledicama Srbija suočiti ukoliko ne prihvati sporazum – a to su prekid evropskih integracija, zaustavljanje i povlačenje investicija, povratak viznog režima, a pod znakom pitanja bi mogao da bude i aranžman sa MMF-om.

Izvor:
 
Slazem se. Samo sam izneo cinjenicu da cena novca nije svuda ista zbog rizika. Taj aspekt nismo pomenuli na forumu. Zato mi ostaje nepoznanica, zasto nasi gastarbajteri kupuju u Srbiji radi ocuvanja kapitala. Ovde je mnogo vise rizika, politicki, ekonomski, valutni, inflatorni itd. U krštenim zemljama Evrope, je moguce izvuci mnogo vise za isti novac trenutno. Ovde jedino ako su spremni na rizik mogu da kupuju drzavne obveznice npr. Mada za to treba da budes malo i pismen.
Veći rizik da. A naši gastosi kupuju jer su došli do nekog keša sa kojim tamo ne mogu kupiti. Mada kako cene rastu i ta razlika se smanjuje.
 
I dalje je povoljnije u DE ali ne tako drasticno
Dosta je povoljnije... ne trebamo upoređivati sa DE, možemo se porediti i sa Hrvatskom. Krediti su im dosta povoljniji kada sve sračunaš i dođeš do kranje cifre tokom otplate.
Ne samo za nekretnine (koje su i tamo bolesno precenjene), nego i za skoro sve ostalo. A i dosta se lakše završava, tj manje se vremena gubi u banci oko ugovaranja. Kod nas se još uvek dosta razvlači - nije možda greška banaka, ali tu se vidi da i dalje imamo neuređene odnose

edit: Izgleda da će ECB pnovo podignuti kamatnu stopu za pola procenata u narednih dan/dva...
 
Poslednja izmena:
Upravo tako, HR imaju mnogo bolje, normalnije uslove nego u Srbiji.
Sto se tice kamatne stope, rade kako su najavili. Sad ove nedelje i jos jednom u martu. Za april nema najava
 
Dosta je povoljnije... ne trebamo upoređivati sa DE, možemo se porediti i sa Hrvatskom. Krediti su im dosta povoljniji kada sve sračunaš i dođeš do kranje cifre tokom otplate.
Ne samo za nekretnine (koje su i tamo bolesno precenjene), nego i za skoro sve ostalo. A i dosta se lakše završava, tj manje se vremena gubi u banci oko ugovaranja. Kod nas se još uvek dosta razvlači - nije možda greška banaka, ali tu se vidi da i dalje imamo neuređene odnose

edit: Izgleda da će ECB pnovo podignuti kamatnu stopu za pola procenata u narednih dan/dva...
Koliko vidim HR ima mozda cak i bolje kamate trenutno nego DE.
 
Haha.. ovim se potpuno ukopala:

Prema njenim rečima, u toku je opšte previranje na tržištu zakupa, ljudi ulaze i izlaze iz stanova, a stabilno je samo u Beogradu na vodi gde je sve izdato uprkos visokim cenama.

Ko god se bavio prometom nekretnina, a agent je, zna se da u tom poslu nema iskrenosti. Niti istine. Samo cist i ogoljen interes.
Nek je nazove neko od forumasa i predstavi broj od 5000 praznih BNV stanova, da nadje nekoga za rentu... :)
 
1675081557788.png


Ni IKEA ih neće spasiti. Da su znali samo za taj skriveni dijamant, sa beskonačnim povratom - srpsko tržište nekretnina...
 
CG razbija kakve sve projekte pokreću...

Kad se za par godina sve poveže autoputem sa našom zapadnom Srbijom, zlatnom planinom i Jahorinom očekujem da dobijemo mini alpe u ovom delu evrope
Već sada su skupi u CG ali mislim da će cene tada da odlete u nebo
 
CG razbija kakve sve projekte pokreću...

Kad se za par godina sve poveže autoputem sa našom zapadnom Srbijom, zlatnom planinom i Jahorinom očekujem da dobijemo mini alpe u ovom delu evrope
Već sada su skupi u CG ali mislim da će cene tada da odlete u nebo
Čekaj kako sada ruske investicije u CG, zar oni nisu u NATO, još uveli rusima sankcije. Pa samo ukidanje sankcija će da bude za ko zna koliko godina posle rata. A rat traje i eskalira. Nema ništa od ovoga, bajke političara
 
Samo sto mi nismo Svedska. I da veliki broj gastosa iz Svedske kupuje nekretnine po Srbiji, verovao ili ne :)
To su oni pametni. A koliko ih je tačno. Gde kupuju? Stanove ili kuće? Novogradnja ili starogradnje. Izdaju ili čuvaju da se vrate kada budu u penziji?
 
Poslednja izmena:
U mojoj zgradi gastos iz Svedske kupio stan prosle godine, renovirao i stoji zatvoreno :) Ne znam da li je dosao 2x do sada, iz unutrasnjosti je - pa i kada dodje iz Svedske uopste mu ne pada na pamet da dodje do Bg-a.
Doduse u zgradi ima sigurno nekoliko stanova koji se uopste ne izdaju i zvrje prazni. Znam jer je uvek muka naplatiti troskove odrzavanja od tih ljudi (zato i znam da su u inostranstvu).
 
Čekaj kako sada ruske investicije u CG, zar oni nisu u NATO, još uveli rusima sankcije. Pa samo ukidanje sankcija će da bude za ko zna koliko godina posle rata. A rat traje i eskalira. Nema ništa od ovoga, bajke političara
Au čekić kako si ti naivan, ameri i dalje trguju sa rusima u oblastima nuklearne energije i urana, nafte, raketnih motora, đubriva i svega onoga što im fali, ali svega! Ono zvanično što je pod sankcijama se pretovaruje na sred mora i okeana na druge brodove pod drugima zastavama i putuje normalno ka zapadu. Rusija dnevno zarađuje na prodaji nafte više nego pre sankcija, jer EU, UK i USA zvanično tobož prete i ostalo a ovamo EU kupuje preprodavane energetne duplo skuplje. Glavni konkurent USA je oduvek bila Nemačka i EU. Sad su im minirali gasovode i moraju da plaćaju višestruko skuplje energente, na taj način nisu više toliko konkurentni USA. Inače Rusiju je napustilo svega do 10% zapadnih kompanija, toliko o tome

Ovde će jedino debeli kraj da izvuku ukrajinci, ovi drugi će da sednu za sto i potpišu čim im se učini da treba, odnosno dok im ne uvale svo staro naoružanje iz magacina, takođe i dok ne izazovu još koji sukob sa ovim glupim magarcima iz EU koji su opijeni mržnjom prema Rusiji. Ekonomski ovde najviše strada EU!

A za to vreme treba ulagati u svijetlu budućnost

p.s. jedino što će sigurno da izvisi je crnogorski svemirski program :cool:

U mojoj zgradi gastos iz Svedske kupio stan prosle godine, renovirao i stoji zatvoreno :) Ne znam da li je dosao 2x do sada, iz unutrasnjosti je - pa i kada dodje iz Svedske uopste mu ne pada na pamet da dodje do Bg-a.
Doduse u zgradi ima sigurno nekoliko stanova koji se uopste ne izdaju i zvrje prazni. Znam jer je uvek muka naplatiti troskove odrzavanja od tih ljudi (zato i znam da su u inostranstvu).

Ovde gde sam se ja prijavio na Listu kažu da ima dosta naših iz dijaspore
 
Au čekić kako si ti naivan, ameri i dalje trguju sa rusima u oblastima nuklearne energije i urana, nafte, raketnih motora, đubriva i svega onoga što im fali, ali svega! Ono zvanično što je pod sankcijama se pretovaruje na sred mora i okeana na druge brodove pod drugima zastavama i putuje normalno ka zapadu. Rusija dnevno zarađuje na prodaji nafte više nego pre sankcija, jer EU, UK i USA zvanično tobož prete i ostalo a ovamo EU kupuje preprodavane energetne duplo skuplje. Glavni konkurent USA je oduvek bila Nemačka i EU. Sad su im minirali gasovode i moraju da plaćaju višestruko skuplje energente, na taj način nisu više toliko konkurentni USA. Inače Rusiju je napustilo svega do 10% zapadnih kompanija, toliko o tome

Ovde će jedino debeli kraj da izvuku ukrajinci, ovi drugi će da sednu za sto i potpišu čim im se učini da treba, odnosno dok im ne uvale svo staro naoružanje iz magacina, takođe i dok ne izazovu još koji sukob sa ovim glupim magarcima iz EU koji su opijeni mržnjom prema Rusiji. Ekonomski ovde najviše strada EU!

A za to vreme treba ulagati u svijetlu budućnost

p.s. jedino što će sigurno da izvisi je crnogorski svemirski program :cool:



Ovde gde sam se ja prijavio na Listu kažu da ima dosta naših iz dijaspore
Ma OK je to kod velikih, nego ovi mali, boranija, kao što su ove mikro države na Balkanu, oni će da stradaju, za njih se pišu zakoni.
 
Ma OK je to kod velikih, nego ovi mali, boranija, kao što su ove mikro države na Balkanu, oni će da stradaju, za njih se pišu zakoni.
Kakve god zakone da nam napišu mi ćemo bežati u nekretnine...ali nije tu caka, već u onom PREMIJUMU i STANDARDU koje potenciram. Ako se gradi manje onda bi takvi objekti trebalo da su premijum, ako se gradi masovno automatski ideš u standard. Sa premijumom se podiže prosek cena i jača se tržište nekretnina, činiš ga ekskluzivnijim uopšteno govoreći. Sa standardom pada kvalitet i cene ostaju negde u rangu malo jačih afričkih država, ulice ružnjikave, zgrade uglavnom sa dosta falinki, sivo, bledunjavo i što je najgore izvlačiš ljude sa sela i dovodiš ih u gradove bespotrebno!
Teže je kupiti premijum nego standard i mnogi će ulagati u biznise na selu ili manjim sredinama. U okviru turizma je tu etno turizam i sl. ali ima bezbroj varijanti za manje fabričice, manufakture, radionice i dr

Manje građevinskih dozvola tumačim da će biti manje tih ružnijih standard zgrada i ponude, i radujem se tome...dosta više samo betoniranja bez stila!

Vidiš kako CG gura samo premijum i luks...
 
Jesam, ovo je gore u planini, iznad, a bio sam i tamo

Ranije kad je bio bum nisam verovao koliko je rusa izabralo da ode u Kolašin i te druge gradiće između planina...bio sam ubeđen da su svi dole na moru, al eto i rusi vole planinu
 
Veći rizik da. A naši gastosi kupuju jer su došli do nekog keša sa kojim tamo ne mogu kupiti. Mada kako cene rastu i ta razlika se smanjuje.
Ja stvarno ne znam sta je to toliko da ne mogu kupiti nista van. Ovde su stanovi 3-4k novogradnja. Garaza 20-40k. Za stan od 60-70m2, na zapadu makar imas garniseru na špijunku. Samo što ta garnisera nema rizik od ekonomske blokade zemlje (okruzene natom), mogucih sukoba, ekoloske katastrofe u zapadnoj Srbiji, sunovrat institucija zbog emigracije itd.
 
Ako neko posmatra inflaciju kao reper gubitka vrednosti, ne treba da gleda klasican izvestaj gde se navode iznosi 10% i vise.
Te cifre koje se pominju se odnose na rast prema istom mesecu prosle godine.
Nije moguce vratiti (bar jos) se u proslost i doneti odluku.

Treba posmatrati kako se inflacija krece u odnosu na prethodni mesec, jer to su trenutna kretanja inflacije.

Primer inflacije u EU:
Najveci rast se desio u martu 2022. (vs. februar 2022.)

Od novembra imamo pad:
-0,1% novembar vs oktobar 2022.
-0,4% decembar vs novembar 2022.

 
Vrh