Šta je novo?

Cene nekretnina

Da su Srbi 90tih znali i imali mogućnosti za investiranje u S&P ili za Apple... Da krenemo prvo tako, pošto je i dan danas špansko selo za mnoge.
Govorio sam o istorijskim cenama, ali u svrhu da edukujem nekoga ko bi danas da dugoročno uloži neke pare za penziju za q danas je već kudikamo lakše uložiti.
Zamisli još da uzmeš kredit od banke da bi ulagao u akcije... Ljudi koji kupuju akcije već imaju rešeno stambeno pitanje. Niko sa dva grama mozga ne živi kao podstanar i ulaže desetine hiljada evra u akcije. Ulaganjem u akcije možeš da povećaš vrednost 100 puta, a možeš i da izgubiš sve. A kada kupiš stan ostaje ti stan.. Ko je 1994 znao da će Apple baš biti Apple, a ne neko drugi.
Nisam mislio da se kreditom kupuju akcije. I naveo sam prilično široki indeks koji je preživeo 3 kraha (2000, 2008 i 2020) pa opet izašao kao najbolji vid investiranja dugoročno.

Sve u nadi da ću motivisati ove pametnjakoviće koji kupuju stanove po Beogradu kao investiciju, a često ga i ne izdaju, da ostave stanove onima koji bi u njima da žive, a i da oni bolje prođu.
 
Iskreno nah.
Ja bi pre kupio nekretninu u BNV i spucao $$ u cigle.
 
https://www.ekapija.com/news/399716...a-iz-srbije-usled-presije-svetskih-politicara


Drakulić je za agenciju Beta rekao da je često kritikovao vlast, ali da je ovo trenutak kada treba doneti teške odluke i izbeći moguće sankcije.

- Ovo je preloman momenat, uvek sam kritikovao, ali sada je teško vreme i treba doneti pravilne odluke. Ja se u politiku ne mešam, ali sada treba misliti gde ćemo dalje i kako će da preživi ova zemlja, pogotovu u ovom trenutku kada imamo skupe kredite, a imaćemo i dužničku krizu - rekao je Drakulić povodom navoda da će se Srbija suočiti sa posledicama ako ne prihvati plan EU za Kosovo.

Ako ode Kosovo eto malo parica da vratimo skupe kredite i poguramo rast penzija još par procenta, biti il ne biti…kupiti stan ili ne kupiti…
 

"Dženet Jelen, američka ministarka finasija juče je bila vrlo konkretna. Hlađenje tržišta najavila je vrlo konretnim rečima i rečenicom da se očekuje da će cene nekretnina pasti u narednih 6 meseci."

Kad ova baba-reptil kaže to će biti sigurno.
 

GRAĐEVINSKO ZEMLJIŠTE SVE TRAŽENIJE Sve je više poslovnog prostora pored dobrih puteva: Na vrhu liste Sopot, Novi Sad, Inđija...​


Da li ovo znaci da uzrok pada broja izdatih gradjevinskih dozvola nije nedostatak parcela za gradnju vec ipak sentiment investitora oko buducnosti biznisa u naredneom periodu?
 
Da li ovo znaci da uzrok pada broja izdatih gradjevinskih dozvola nije nedostatak parcela za gradnju vec ipak sentiment investitora oko buducnosti biznisa u naredneom periodu?
1. Krediti za buduce kupce su skuplji
2. Krediti za projektno finansiranje su skuplji
3. Trziste materijala je i dalje haoticno i nepredvidivo

Mene iskreno iznenadjuje kako broj novih gradjevinskih nije u jos vecem padu.
 
Na HO skoro 5000 stanova za izdavanje u Bg. Pre 2 ipo meseca bilo ih je 2200.
Tacno je da postoje oscilacije i da se ne moze nista tvrditi sa 100% sigurnosti, ali vrlo je moguce da ovo ukazuje na neki trend. Mozda Rusi i Ukrajinci odlaze, pa se oslobadja veliki broj stanova za izdavanje. Vrlo je moguce da, pored recesije i rasta kamatnih stopa, i odlazak Rusa i Ukrajinaca utice na obaranje cena nekretnine.
 
Evo ista firma došla i na Kopaonik...ako dođu i na Zlatibor kreće zlatno doba i pre autoputa

U CG se gradi preko 10 ovakvih hotela, isključivo na planinama

Prosto mi je neprijatno koliko nam dobro ide i koliko duboko srljamo u progres i zlatno doba.
Šta ti je neprijatno, zato što Swissotel dolazi u Srbiju? Odlučite se već jednom, jel hoćete ili nećete svetske brendove u Srbiji...niste mi jasni !?
 
Vrlo moguce da Rusi imaju neku dojavu, polako nas zapad pritiska da priznamo Kosovo, a usput moze lako da se doda i da uvedemo sankcije Rusiji. Nesto se desava.
Ili moze biti da veliki broj njih nema zapravo tih 150k+ da iskesira za pristojan ns/bg stan, i da ko god je hteo da kupi, u zadnjih godinu dana je mogao.

A i ovi sto imaju, su vise u wait and see fazonu, narocito ako su vec obezbedili gde da rentiraju stan.

Ne mora da bude indikator neke velike negativne vesti, nego cinjenice da ko god je mogao ili hteo, vec je, i sada imamo marginalne kupce. Takodje, nije im lako kao nasim stanovnicima da uzmu kredit kod nasih banaka, ima jos tu peripetija i nepovoljnih uslova.
 
Šta ti je neprijatno, zato što Swissotel dolazi u Srbiju? Odlučite se već jednom, jel hoćete ili nećete svetske brendove u Srbiji...niste mi jasni !?
Naravno da zelimo svetske brendove u Srbiji. Nikad nismo imali toliko brendova u novijoj srpskoj istoriji koliko imamo sad. I trebalo bi jos da dolaze, da zaista osetimo zlatno doba. Sto vise poznatih brendova, to ce narod imati vise para i moci da kupuje stanove po 10k evra po kvadratu. Pa jel smo ekonomski tigar ili nismo?
 
Naravno da zelimo svetske brendove u Srbiji. Nikad nismo imali toliko brendova u novijoj srpskoj istoriji koliko imamo sad. I trebalo bi jos da dolaze, da zaista osetimo zlatno doba. Sto vise poznatih brendova, to ce narod imati vise para i moci da kupuje stanove po 10k evra po kvadratu. Pa jel smo ekonomski tigar ili nismo?
Nisi mi jasan, hvališ EU, želiš sankcije Rusiji i da prepustimo Kosovo kako bi se oslobodili balasta i prosperirali...a ovamo ne prihvataš svetske brendove zbog narodnog boljitka!
 
Tacno je da postoje oscilacije i da se ne moze nista tvrditi sa 100% sigurnosti, ali vrlo je moguce da ovo ukazuje na neki trend. Mozda Rusi i Ukrajinci odlaze, pa se oslobadja veliki broj stanova za izdavanje. Vrlo je moguce da, pored recesije i rasta kamatnih stopa, i odlazak Rusa i Ukrajinaca utice na obaranje cena nekretnine.
Ne zaboravite da su od 1og Januara Indijskim turistima potrebne vize (osim onima koji imaju sengensku vizu), znam dosta njih koji su vise puta dolazili u Beograd a sad ce im trebati viza. Naravno da ce i dalje dolaziti ali sigurno u drasticno manjem broju.
 
Svuda su katastri online. Sto ne daju adresu da utvrdimo lepo sami nego moramo da verujemo sumnjivim tabloidima kao sto su Danas, Nova i N1.

Daj adresu nekretnine pa ako jeste jeste sve u redu i treba osuditi (ako je nelegalno) a ovako treba da im verujemo kao za stanove u Bugarskoj od kojih ispala cela stvar namestaljka.

Koliko mediji mogu da uzburkaju javnost sa svojim lazuckanjima a posle niko ne odgovara.
 
Vrh