Šta je novo?

Cene nekretnina

Dosta pametnih ljudi na forumu i ovoj temi pa sam zeleo da se prikljucim nakon procitanih X stranica.
Mi smo "Family of four" po Numbeo-u i uklapamo se u podatke troskova zivota za Bg. Zivimo u stanu od 54m2, ja sam zavrsio tehnicki fakultet i radim u IT, zena zavrsila drustvene nauke i ima prosecnu platu.
Trebao nam je veci stan sto je nekih 85m2 i onda sam racunanjem dosao da bu to kostalo oko 100k na ternutnom trzistu(prodaja-kupovina) a to je za mene previse i nije vredno rizika.
Moram reci da sam zbunjen sta se ovo desava ali samo zato sto sam prespavao zadnjih X godina ziveci u svom mikro svetu. U medjuvremenu je poznanik iz srednje skole uspo da izgubi tovar vredan 300M eur u jednoj od susednih zemalja i evo posle dve godine mu ne fali dlaka s glave, sto bi znacilo da je taj gubitak bila sitnica za njega. Pitam se koliko je on stanova kupio/izgradio. Kao IT-ijevac mislim da se prevelik znacaj daje ovoj struci koja je samo zamorcic za prave igrace koji ovde muzu sve nas a mi im pomazemo u zajednickom projektu. I ja sam jedan od tih zamorcica kupio sam ovaj stan 2016 a kasnije saznao kako je projekat finansiran i ko je pravi vlasnik.
Ono sto me najvise plasi jeste kad pomislim kako ce za 10 ili 20 godina ova zemlja izgledati i sta ako moja deca budu prosek u ovoj zemlji. Ako ne budu u "IT-ju" kako ce sa svojom prosecnom platom od 700eur finansirati "Family of four" gde su mesecni troskovi bez rente oko 2k eur a sa rentom mnogo veci. Mislim da bi moja zivotna greska bila ako bi njima ostavio po stan od 50m2 u Bg-u a oni bili taj prosek, bolje da im ostavim neki pasos zemlje u kojoj ce sa prosecnom platom moci da zive normalno.
Gotovo nigde (ili barem meni da je poznato nigde) sa prosecnom platom ne mozes da zivis normalnije to je sve privid.
Svuda moras da iskocis iznad proseka ako hoces da zivis "normalno".
Fora je u sledecem u Srbiji sa prosecnom platom ces proci bolje nego u US sa prosecnom zaradom.
Ako si u 1% u Srbiji ces proci GORE nego u USA zato sto te u USA sistem dodatno stiti kada si u 1% a to u Srbiji nema.
@vradovic Sada vec opasno promasujes metu :) Ne znam kada si zadnji put bio duze u Bg-u, ili si vec opasno dugo u USA.
Mi nemamo taj luksuz kao Amerikanci i Evropljani da putujemo po 80ak km u jednom smeru na posao. Razlog je taj sto u samom Beogradu pogubis sat vremana voznje, a drugo sto primanja ne mogu da podnesu te putne troskove.

Drugo, ljudi koji se doseljavaju u Bg, nisu ljudi iz Novog Sada, Indjije, Rume... Vec iz Krusevca, Nisa, Vranja. Daj malo, razbudi se, pogledaj oko sebe. Kada dodjes u Bg, izadji malo iz kruga dvojke i prosetaj se do Rakovice, Borce, Obrenovca -> mozda shvatis gde si
Jasno je to napisao sam kad nam skoce zarade to je ono sto nas ceka. Nece to jos ali na pragu smo da idemo ka tome.
Inace i u San Francisku se gubi sat vremena po gradu ali ljudi i dalje putuju iz "Sombora".
 
@vradovic Sada vec opasno promasujes metu :) Ne znam kada si zadnji put bio duze u Bg-u, ili si vec opasno dugo u USA.
Mi nemamo taj luksuz kao Amerikanci i Evropljani da putujemo po 80ak km u jednom smeru na posao. Razlog je taj sto u samom Beogradu pogubis sat vremana voznje, a drugo sto primanja ne mogu da podnesu te putne troskove.

Drugo, ljudi koji se doseljavaju u Bg, nisu ljudi iz Novog Sada, Indjije, Rume... Vec iz Krusevca, Nisa, Vranja. Daj malo, razbudi se, pogledaj oko sebe. Kada dodjes u Bg, izadji malo iz kruga dvojke i prosetaj se do Rakovice, Borce, Obrenovca -> mozda shvatis gde si
Nije on iz kruga dvojke, on zivi u Beogradu na vodi. A koliko sam shvatio, radi privatno, i to na nekoj upravljackoj poziciji, ili kao sef ili kao vlasnik biznisa. Zato i ima potpuno drugacije poglede na sve od obicnog coveka. Kao npr kada Kailan sa platom od 2.000$ soli drugima pamet sa treba da prave i odgajaju decu sa platama od 500.
Kao sto napomenuh gore, ljudi se vode na osnovu onih 10ak % programera koji zaradjuju vise od 3k eur neto
Pa da, statistika, omiljeno orudje svih politicara i hohstaplera. Neki jedu samo meso, neki jedu samo kupus, svi u proseku jedemo sarmu.

Drzavno-partijski aparat takodje vec duze vreme huska siru javnost protiv IT sektora i tovari im glave da maltene svako ko radi s kompom je ITevac i da mlati po bar 2000e platu.
 
@vradovic Ne znam ko je ludji ja ili ti :D Ti sto poredis Beograd sa San Franciskom ili ja sto uopste pokusavam da ti priblizim trenutno stanje na nasem terenu

@Bender Rodriguez jedemo sarmu... Kazem ponovo, dosta ljudi radi na crno i siva ekonomija cveta pa je to sve ispod radara. Perionice automobila, gradjevinski radnici/majstori (sve od molera, gipsara, keramicara), na sivo/crno zaradjuju kao prosecan IT-jevac kada se sagledaju neto cifre u dzepu na kraju.

Ne znam zasto je povika na ove ljude, kada prosecan direktor komunalnog preduzeca u Babusnici i Trgovistu zaradjuje kao menadzer MS-a u Beogradu :) Imaju ljudi neku magiju, pa sa platom od 60ak hiljada dinara stvore po neki stancic u Beogradu :D
 
Nije on iz kruga dvojke, on zivi u Beogradu na vodi. A koliko sam shvatio, radi privatno, i to na nekoj upravljackoj poziciji, ili kao sef ili kao vlasnik biznisa. Zato i ima potpuno drugacije poglede na sve od obicnog coveka. Kao npr kada Kailan sa platom od 2.000$ soli drugima pamet sa treba da prave i odgajaju decu sa platama od 500.

Pa da, statistika, omiljeno orudje svih politicara i hohstaplera. Neki jedu samo meso, neki jedu samo kupus, svi u proseku jedemo sarmu.

Drzavno-partijski aparat takodje vec duze vreme huska siru javnost protiv IT sektora i tovari im glave da maltene svako ko radi s kompom je ITevac i da mlati po bar 2000e platu.
Istina je. Gledam na stvari drugacije od vecine na forumu. Delom zbog iskustva, delom zbog informacija koje igrom slucaja dobijam sa raznih strana zbog toga gde sam i sta sam, delom zbog boravka u vise sistema (pa opet iskustvo) i slicno. Takodje obicno u 1% i upadnu razliciti od vecine zbog ovoga ili onoga. Tipa da su experti u nekoj specificnoj oblasti ili su uspeli u biznisu ili su prosto imali srece (Velje nevolje i ekipe nikada ne dodju u 1% i to je sve fora medija i zaludnog naroda). Naravno nekada te informacije imas mnogo ranije od drugih i onda kad ih na forumu kazem prerano desavalo mi se i ban da popijem. Jer normalnim ljudima deluje ekstremno.

Mislim da odnos cene nekretnina i zarade nisu prilagodjenje na pravilan nivo. Razlog zasto NE MOZE da se prilagodi da bude odnos kakav treba da bude jer su plate niske (jos uvek) bas kao sto je @BataDz i rekao. Radi se o tome da je osnovni trosak super commutera jako veliki. Da bi pocelo da im igra ulogu da mogu da plate put na posao plate moraju da se popnu na 5-6k za IT-jevce da bude kao dobar dan. Tada ce to poceti da se javlja sve vise situacija da zive izvan Beograda a da rade u Beogradu.
Ono sto jos treba imati na umu da je trend koji smo uhvatili sada nenormalan i da ce ako se ovako nastavi (delom inflacija, delom realan rast, delom sto nas guraju komsijske drzave, delom turizam sto nam fali zbog 90tih, delom kinezi bez carine i slicno) doci do toga da ce jako brzo da skoce zarade ali ce troskovi da skoce jos ludje pogotovo nekretnina.

Naravno uz ogradu ako ne bude neki super reset ekonomski. (sto za sada nema ni u najavi).
 
Poslednja izmena:
Nema zemlje na svetu bez rada na crno i na sivo. Samo mora uvek da se pravi jasna razlika izmedju studenta koji radi preko neta pa zaradjuje 200e mesecno da plati skolarinu ili kiriju, i nekoga ko mlati 5.000e. A ono sto drzava voli da radi je da obojicu stavi u istu korpu, smuti, pa onda kaze "evo vi'te, ITevci zaradjuju 2.000e".

Mada u srzi, sve je to najcistiji oblik izvoza i treba ga podsticati i promovisati, umesto da se dere i cerupa. Ali posto je drzavno partijski aparat dekintiran i u dugovima do guse (samo za EPS moramo da damo 600 miliona evra zbog Svinje sa Ibarske koja ga odvela u ponor) onda cerupaju kako koga stignu, pa i IT.
 
Istina je. Gledam na stvari drugacije od vecine na forumu. Delom zbog iskustva, delom zbog informacija koje igrom slucaja dobijam sa raznih strana zbog toga gde sam i sta sam, delom zbog boravka u vise sistema (pa opet iskustvo) i slicno
Pa dobroz ako nista drugo bar priznajes (da gledas drukcije). I to je nesto.

Inace ja mislim da tvoje ideje o "super commuterima" nikada nece zaziveti u Srbiji, kao sto nisu preko neke mere ni u Evropi. Nema niceg normalnog i niceg odrzivog u tome. Ameri rade u proseku 9 sati, i jos 3 sata prosecno bacaju na putovanje do i od posla. To je 12 sati dnevno ostavljeno na/zbog posla. To je 60 sati nedeljno. A mnogi rade i ostavljaju i vise od toga, jer rade i vikendom.

To je prosto bolesno, to ubija ljude i vodi u dekadencije i truljenje drustava. Zato ta nacija ima oko 700 masovnih ubistava godisnje i skoro 20% populacije obolele od nekog psihickog ili mentalnog oboljenja.

Licno mislim da je tvoj najveci problem i kamen spoticanja (pa i ulazenja u neke od rasprava i nesporazuma) to sto ne zelis da prihvatis da Srbija nije Amerika. Niti da ce ikad biti, da ne moze da bude. Mislim ni mnogi delovi Amerike nisu ono sto bismo nazvali "Amerikom" a tek Srbija na drugom kraju sveta sa skroz drugim okolnostima i ljudima nikada nece moci - a i ne treba - da bude Amerika.
 
Pa dobroz ako nista drugo bar priznajes (da gledas drukcije). I to je nesto.

Inace ja mislim da tvoje ideje o "super commuterima" nikada nece zaziveti u Srbiji, kao sto nisu preko neke mere ni u Evropi. Nema niceg normalnog i niceg odrzivog u tome. Ameri rade u proseku 9 sati, i jos 3 sata prosecno bacaju na putovanje do i od posla. To je 12 sati dnevno ostavljeno na/zbog posla. To je 60 sati nedeljno. A mnogi rade i ostavljaju i vise od toga, jer rade i vikendom.

To je prosto bolesno, to ubija ljude i vodi u dekadencije i truljenje drustava. Zato ta nacija ima oko 700 masovnih ubistava godisnje i skoro 20% populacije obolele od nekog psihickog ili mentalnog oboljenja.

Licno mislim da je tvoj najveci problem i kamen spoticanja (pa i ulazenja u neke od rasprava i nesporazuma) to sto ne zelis da prihvatis da Srbija nije Amerika. Niti da ce ikad biti, da ne moze da bude. Mislim ni mnogi delovi Amerike nisu ono sto bismo nazvali "Amerikom" a tek Srbija na drugom kraju sveta sa skroz drugim okolnostima i ljudima nikada nece moci - a i ne treba - da bude Amerika.
Ja to razumem ali ne razumeju sagovornici.
Misle da je sve zeleno tamo negde :) i samo ono sto je lepo preuzimaju a kad im kazes da jeste ali to ima posledice onda nista.
Kad bi ih pitao da provedu oko posla svaki dan 12 sati razbezali bi se kao misevi :)
Gospodine Vradovicu, koliko vi putujete do posla?
Radim remote. Kad idem obicno letim avionom sto vise a sto manje kolima. Oko 100k milja godisnje u proseku.
Godisnje kolima predjem mozda 50k milja.
 
@vradovic neki super rast za Srbiju nije moguc. I ako si stvarno covek iz sveta biznisa, jasno ti je kao dan da od super rasta nema nicega.
Za super rast su potrebne inovacije, daleko produktivniji rad nego sto je danas u Srbiji, odlicna infrastruktura i pre svega stabilnost i predvidljivost.
Ovo zadnje je naucna fantastika za Srbiju. Kod nas se svake godine menjaju pravila, reformisu poreski sistemi, menjaju zakoni, uvode novine, takse sta vec... Ti ne mozes zapoceti godinu i napraviti plan za kraja godine, a da ne pricamo o planu od 10godina i duze.

Svi veliki biznisi se zasnivaju na dugorocnim ciljevima i planovima, a to je ono sto kod nas ne postoji. Sve je neverovatno nestabilno, mi nemamo poplocan sistem.

Pricamo o IT-u kao najzdravijem delu industrije kod nas, ali mi i u tom delu nemamo firme za koje mozemo da kazemo da su one koje su dosle ovde dugorocno (ili smo ih sami napravili)?
Zbog cega se i dalje ogroman broj radnih mesta u IT-u stvara u Svajcarskoj recimo, iako su troskovi zarada za ljude tamo daleko daleko veci nego kod nas :)
Ali tamo postoji stabilnost, tamo nece poreski inspekor da ti dodje i da ti trazi fiskalni racun od tonera stampaca u papirnom obliku.

Kd nas se preko noci menjaju zakoni i ostavlja se ljudima pola godine da se prilagode i totalno je neizvesno da li ce se neki rok produziti ili ne. Produzuju rok 2 dana pre Nove godine za neke stvari, kao da se radi o novogodisnjem snizenju, a ne o podzakonskim aktima.
Pravna drzava ne postoji, a to je i dalje preduslov svih preduslova za one boldirane stavke koje sam izneo. I znas kada ce neko uloziti ogromnu lovu u Srbiju i npraviti zdrav biznis ovde - nikada.... Zbog toga cemo imati proksi firme ovde, koje mogu preko noci da se zatvore i odu negde drugde, koje mogu preko noci otpustiti radnike (putem mejla), zbog toga cemo imati firme koje dolaze kao pijavice da samo koriste resurse, zbog toga cemo imati firme koje dovodimo sa strane i placamo im da posluju u Srbiji
 
Gotovo nigde (ili barem meni da je poznato nigde) sa prosecnom platom ne mozes da zivis normalnije to je sve privid.
Svuda moras da iskocis iznad proseka ako hoces da zivis "normalno".
Fora je u sledecem u Srbiji sa prosecnom platom ces proci bolje nego u US sa prosecnom zaradom.
Ako si u 1% u Srbiji ces proci GORE nego u USA zato sto te u USA sistem dodatno stiti kada si u 1% a to u Srbiji nema.

Jasno je to napisao sam kad nam skoce zarade to je ono sto nas ceka. Nece to jos ali na pragu smo da idemo ka tome.
Inace i u San Francisku se gubi sat vremena po gradu ali ljudi i dalje putuju iz "Sombora".
Voleo bi da mi pojasnis ovaj deo "Gotovo nigde sa prosecnom platom ne mozes da zivis normalnije"
Mozda ja negde gresim u ovome sto gledam:
Beograd
Family of four estimated monthly costs are 227,920.0Дин without rent
Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre 85,884.01 Дин
Average Monthly Net Salary (After Tax) 75,370.99 Дин
Suma meseca 1.9k eur na troskove bez stana sa stanom 2.6k a dve prosecne plate roditelja 1.3k eur sto znaci fali im 1.3k za normalan zivot

E sad sa tvojim iskustovom voleo bi da mi navedes grad primer iz USA ili gde god si ziveo ali kroz brojeve i taj prosek.
Ja imam kontakt sa Evropom i recimo Minhenom i tamo podaci kazu ovako za ovo isto gore treba mesecno 5.7k eur a dve prosecne plate u Minhenu su 6.5k eur
Hvala ako budes odgovorio znacilo bi mi
 
Pa dobroz ako nista drugo bar priznajes (da gledas drukcije). I to je nesto.

Inace ja mislim da tvoje ideje o "super commuterima" nikada nece zaziveti u Srbiji, kao sto nisu preko neke mere ni u Evropi. Nema niceg normalnog i niceg odrzivog u tome. Ameri rade u proseku 9 sati, i jos 3 sata prosecno bacaju na putovanje do i od posla. To je 12 sati dnevno ostavljeno na/zbog posla. To je 60 sati nedeljno. A mnogi rade i ostavljaju i vise od toga, jer rade i vikendom.

To je prosto bolesno, to ubija ljude i vodi u dekadencije i truljenje drustava. Zato ta nacija ima oko 700 masovnih ubistava godisnje i skoro 20% populacije obolele od nekog psihickog ili mentalnog oboljenja.

Licno mislim da je tvoj najveci problem i kamen spoticanja (pa i ulazenja u neke od rasprava i nesporazuma) to sto ne zelis da prihvatis da Srbija nije Amerika. Niti da ce ikad biti, da ne moze da bude. Mislim ni mnogi delovi Amerike nisu ono sto bismo nazvali "Amerikom" a tek Srbija na drugom kraju sveta sa skroz drugim okolnostima i ljudima nikada nece moci - a i ne treba - da bude Amerika.
Slazem se. Moj drugar je kad je bio mlad poceo da radi u Novom Sadu, u banci, lepa plata, dobio sluzbeni auto, placeni troskovi puta, ziveo sa roditeljima u Bg, nikakvih obaveza nije imao sem posla, radio nekih godinu dana tako, i dao otkaz. Kaze nije mogao vise da izdrzi tih 3 sata putovanja dnevno, iscrpelo ga skroz. A nije imao ni zenu ni decu.
 
@vradovic Sada vec opasno promasujes metu :) Ne znam kada si zadnji put bio duze u Bg-u, ili si vec opasno dugo u USA.
Mi nemamo taj luksuz kao Amerikanci i Evropljani da putujemo po 80ak km u jednom smeru na posao. Razlog je taj sto u samom Beogradu pogubis sat vremana voznje, a drugo sto primanja ne mogu da podnesu te putne troskove.
Е, што ти је луксуз... Па ето, моја супруга крајем претпрошле деценије путовала три године 100 км на посао, јер у Београду не би посла за лекаре ни за лек. Наравно да није била једина. Полицајци то нпр. раде у обрнутом смеру, и по 150 км. Сад, с пругом за НС - 33 минута до Новог Београда - то му дође као боље београдско предграђе... јер је једна моја колегиница путовала по два сата из Гроцке на НБ и на крају дала отказ, не могавши да издржи.

Ал` то се ради кад се мора - тешко да је луксуз. Да нам је још који добар воз, па ћемо имати више опција.
 
Ja to razumem ali ne razumeju sagovornici.
Misle da je sve zeleno tamo negde :) i samo ono sto je lepo preuzimaju a kad im kazes da jeste ali to ima posledice onda nista.
Kad bi ih pitao da provedu oko posla svaki dan 12 sati razbezali bi se kao misevi :)
S tim se slazem i za to si u pravu. Ali bas zato i ne treba da ocekujes od Srba da misle i rade isto kao Ameri. Cak ni od Evropljana, a mi smo jos dalji od Amera od Evropljana.
 
Slazem se. Moj drugar je kad je bio mlad poceo da radi u Novom Sadu, u banci, lepa plata, dobio sluzbeni auto, placeni troskovi puta, ziveo sa roditeljima u Bg, nikakvih obaveza nije imao sem posla, radio nekih godinu dana tako, i dao otkaz. Kaze nije mogao vise da izdrzi tih 3 sata putovanja dnevno, iscrpelo ga skroz. A nije imao ni zenu ni decu.
Realno, j...s takav zivot. Ovo kazem kao neko ko je i sam predan svom poslu (zaista mi je stalo do njega i do nekih ljudi na njemu) i ima motivaciju i pogon da "bude sto uspesniji" u svakom pogledu.

Ali to sve moze dok mi posao ne oduzima preko 50 sati nedeljno sa sve putovanjima. Eventualno 55 nekad kad se radi prekovremeno. Ali u redovnim okolnostima, za sve preko 50 - ma ne pada mi na pamet. Pa nisam provodio 2/3 dosadasnjeg zivota u klupama sa raznoraznim skartovima uceci raznorazne gluposti i odgovarajuci pred jos gorim sujetnim skartovima, da bih zrtvovao svoj zivot, zelje i zadovoljstva zbog posla.

Covek radi da bi ziveo.
Ne obrnuto.
 
Poslednja izmena:
Voleo bi da mi pojasnis ovaj deo "Gotovo nigde sa prosecnom platom ne mozes da zivis normalnije"
Mozda ja negde gresim u ovome sto gledam:
Beograd
Family of four estimated monthly costs are 227,920.0Дин without rent
Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre 85,884.01 Дин
Average Monthly Net Salary (After Tax) 75,370.99 Дин
Suma meseca 1.9k eur na troskove bez stana sa stanom 2.6k a dve prosecne plate roditelja 1.3k eur sto znaci fali im 1.3k za normalan zivot

E sad sa tvojim iskustovom voleo bi da mi navedes grad primer iz USA ili gde god si ziveo ali kroz brojeve i taj prosek.
Ja imam kontakt sa Evropom i recimo Minhenom i tamo podaci kazu ovako za ovo isto gore treba mesecno 5.7k eur a dve prosecne plate u Minhenu su 6.5k eur
Hvala ako budes odgovorio znacilo bi mi
Ne znam za Minhen iskreno ali ovo ti mogu reci
$72,000 ti je godisnja prosecna zarada u San Francisku otprilike ako dodas zdravstveno osiguranje i penziono ispadne maksimum $3,300 mesecno.
To ti je otprilike kao kada bi u Beogradu ziveo sa 50.000 dinara ali da nemas svoj stan, pa se ti snadji. Ljudi sa prosecnom platom
obicno uzmu sator i iznad Mission street tu negde se zabodu. Ako muz i zena imaju po 72,000 (oboje prosek) onda realno mozes da uzmes RV prikolicu i u njoj da stanujes. (uobicajena praksa i ako deluje ludacki).

Prosek je prosek i gotovo svuda je los. Ne mozes nista sa time. Napravljen je sistem da moras da si iznad proseka ili ulica. Surovi kapitalizam.
Iskreno razocaran sam za vreme Slobe sam mnogo drugacije to zamisljao. Jedina prava sreca u Srbiji je ta sto mnogo veliki % populacije ima svoju nekretninu.
 
Radis remote a predjes dnevno preko 200 km autom + avion?
i jos chatujem sa vama usput.

U avion ulazi pilot pa ja :) evo ti i fotka da ne bi bilo da kenjam, kao i uvek sto je sve zivo cudno vama u Srb :)
Screenshot 2023-01-08 at 11.48.43 PM.png


Ajde da ostvarim 1M milja pa dosta :)
 
Sta ljudi vi diskutujete... Vrsite poredjenja za USA, koja je kontinent sama po sebi i ima vrv preko 350 miliona ljudi ??? I sistemom koji je dosta drugaciji u odnosu na kontinentalnu Evropu. Gde je u stvari zivot i sistem razliciti unutar same USA na toliko mnogo nacina

Niste normlani, majke mi :) A to sto 70% ovog naseg grada, koji je velicine jednog kvarta u malo vecem "Severno Americkom" gradu nema uredjenu kanalizaciju - nikom nista :D Gde vam prodaju stanove za 2k eur bez te iste kanalizacije? :cool:
Ajde malo da se vratimo na temu jbt
E jeste sad 70% nema kanalizaciju. Pretera ga i ti brt.
 
Ako je sve to istina (a ne kazem da nije, niti mogu da znam) onda moras da razumes da ti ni u cemu nisi prosek. Ti si onda iznad proseka, u svemu. Tvoja iskustva nisu relevantna i primenjiva na 90-95% ljudi.

To je onda kao kada bi Jusein Bolt pricao drugima da mogu, i da treba, da trce kao on. Recimo... Ili kada bi Ilon Mask pricao kako je lako obogatiti se i svi to mogu.
 
Poslednja izmena:
Ne znam za Minhen iskreno ali ovo ti mogu reci
$72,000 ti je godisnja prosecna zarada u San Francisku otprilike ako dodas zdravstveno osiguranje i penziono ispadne maksimum $3,300 mesecno.
To ti je otprilike kao kada bi u Beogradu ziveo sa 50.000 dinara ali da nemas svoj stan, pa se ti snadji. Ljudi sa prosecnom platom
obicno uzmu sator i iznad Mission street tu negde se zabodu. Ako muz i zena imaju po 72,000 (oboje prosek) onda realno mozes da uzmes RV prikolicu i u njoj da stanujes. (uobicajena praksa i ako deluje ludacki).

Prosek je prosek i gotovo svuda je los. Ne mozes nista sa time. Napravljen je sistem da moras da si iznad proseka ili ulica. Surovi kapitalizam.
Iskreno razocaran sam za vreme Slobe sam mnogo drugacije to zamisljao. Jedina prava sreca u Srbiji je ta sto mnogo veliki % populacije ima svoju nekretninu.
Family of four estimated monthly costs are 556,975.9Дин (5,059.0$) without rent
Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre 4,404.50 $
Average Monthly Net Salary (After Tax) 5,931.34 $

Po tebi ovi podaci nisu tacni jer kad ja ovo saberem dvoje prosecnih roditelja zaradjudjuju 12k net a troskovi porodice od 4 clana su 9.5k
 
Ne znam za Minhen iskreno ali ovo ti mogu reci
$72,000 ti je godisnja prosecna zarada u San Francisku otprilike ako dodas zdravstveno osiguranje i penziono ispadne maksimum $3,300 mesecno.
To ti je otprilike kao kada bi u Beogradu ziveo sa 50.000 dinara ali da nemas svoj stan, pa se ti snadji. Ljudi sa prosecnom platom
obicno uzmu sator i iznad Mission street tu negde se zabodu. Ako muz i zena imaju po 72,000 (oboje prosek) onda realno mozes da uzmes RV prikolicu i u njoj da stanujes. (uobicajena praksa i ako deluje ludacki).

Prosek je prosek i gotovo svuda je los. Ne mozes nista sa time. Napravljen je sistem da moras da si iznad proseka ili ulica. Surovi kapitalizam.
Iskreno razocaran sam za vreme Slobe sam mnogo drugacije to zamisljao. Jedina prava sreca u Srbiji je ta sto mnogo veliki % populacije ima svoju nekretninu.
To stoji ali realno San Francisko je ekstrem i za Ameriku i tesko da daje neku sliku proseka.
 
i jos chatujem sa vama usput.

U avion ulazi pilot pa ja :) evo ti i fotka da ne bi bilo da kenjam, kao i uvek sto je sve zivo cudno vama u Srb :)
Pogledajte prilog 152108

i jos chatujem sa vama usput.

U avion ulazi pilot pa ja :) evo ti i fotka da ne bi bilo da kenjam, kao i uvek sto je sve zivo cudno vama u Srb :)
Pogledajte prilog 152108

Ajde da ostvarim 1M milja pa dosta :)
A u slobodno vreme napravis 2 kruga kolima oko ostrva?
 
E jeste sad 70% nema kanalizaciju. Pretera ga i ti brt.
Jeste, lupio sam :) Ali rekoh nemamo uredjenu kanalizaciju... Koliko nase kanalizacije se izlije u vodu bez prethodnog preciscavanja? Jezivo veliki procenat za najrazvijeniji kraj jedne Evropske zemlje
 
Family of four estimated monthly costs are 556,975.9Дин (5,059.0$) without rent
Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre 4,404.50 $
Average Monthly Net Salary (After Tax) 5,931.34 $

Po tebi ovi podaci nisu tacni jer kad ja ovo saberem dvoje prosecnih roditelja zaradjudjuju 12k net a troskovi porodice od 4 clana su 9.5k
Da samo sto niko ne uzima tu prosecnu platu. Jaz izmedju IT i ne-IT je maltene veci nego u Beogradu.
 
Family of four estimated monthly costs are 556,975.9Дин (5,059.0$) without rent
Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre 4,404.50 $
Average Monthly Net Salary (After Tax) 5,931.34 $

Po tebi ovi podaci nisu tacni jer kad ja ovo saberem dvoje prosecnih roditelja zaradjudjuju 12k net a troskovi porodice od 4 clana su 9.5k
Nisu tacni. Zato sto porede babe i zabe.
Screenshot 2023-01-08 at 11.53.27 PM.png

Ovo ti je prosecna bruto zarada po osobi.

Neto to ti je oko 4,276 - wire fee ispadne 4,200
Screenshot 2023-01-08 at 11.42.53 PM.png


Na sve to moras da placas zdravstveno i penziono. Tj ne moras ali iskreno trebalo bi.
Dobijes 3,200-3,300 neto mesecno. Dovoljno za sator i hranu.
 
Vrh