Šta je novo?

Cene nekretnina

Iskreno tesko je uporedjivati se sa Rumunima, Madjarima i Bugarima zbog razlike u jeziku :(
Trebalo bi vise da znamo o svemu kod njih ali bilo bi dobro da mozemo da uporedimo.

Pogtovo sa Sofijom mozda ili Budimpestom.
 

"Po pitanju 'pranja novca' naša zemlja je i dalje loše pozicionirana po međunarodnim pokazateljima koji prate tu oblast (Basel AML Index), a poznato je da 'oprani novac' u svojoj poslednjoj fazi često ulazi na tržište nekretnina i time podiže njihove cene. Važno bi bilo ispitati da li se u našoj zemlji može naći veza između cene nekretnina i 'pranja novca'", rekao je Šoškić.

Sad da li on to prica zato sto nije vise na funkciji pa iz obesti/ljubomore (mrzi sve zivo ko je posle njega) ili jednostavno stvarno misli da je tako? Vrlo je tesko proceniti.

Švedska pad od 17%.
 
Zasto bi prosek bio po pravilu 30-40% visi? U San Franciscu po pravilu visi a u Srbiji po pravilu prosek nizi izgleda.
Ok uzmi salary calculator i na tih tvojih 96k izracunaj sta ti ostane i odbi dodatno jos Medical i 401k pa mi reci realno sta si dobio.

Samo imaj na umu da tih 96k je za City and County sto je usko jezgro grada kao kada bi gledao Vracar, Stari Grad i Savski Venac, Novi Beograd i Palilula.
Na zalost Wikipedia razlicito kategorise Beograd i San Francisco ali ok. Evo kao ovih 1.16M u Beogradu da upada

San Francisco
Pogledajte prilog 152118

Belgrade
Pogledajte prilog 152119

Prosek je uvek visi od medijane zbog malog broja ljudi koji imaju izuzetno visok dohodak.

- Medijana u Srbiji 490, prosek 640 evra neto (30% vise): https://www.stat.gov.rs/sr-latn/vesti/statisticalrelease/?p=8951&a=24&s=2403?s=2403
- Prosek u Beogradu 820 evra neto, medijana verovatno oko 630 (= 820 / 1.3): https://data.stat.gov.rs/Home/Result/2403040103?languageCode=sr-Latn
- Bez prigradskih opstina prosek mozda oko 10% visi, dakle medijana oko 700, prosek oko 900 evra neto mesecno.
- Medijalni dohodak domacinstva u SF 119k bruto godisnje (6750 dolara neto mesecno), prosek 168k (9200 neto mesecno, 40% vise): https://smartasset.com/retirement/average-salary-in-san-francisco
- Prema tome, ako je medijalni dohodak pojedinca 96k bruto godisnje (5700 neto mesecno, isti izvor), prosek je oko 8000 dolara neto mesecno.

Ni na koji nacin neko sa 700 evra mesecno u Beogradu ne zivi bolje nego neko sa 5700 dolara mesecno u SF (medijalna plata), niti neko sa 900 evra u Beogradu zivi bolje nego sa 8000 u SF (prosecna plata).
 
Mi znamo za nas, pa opet ne razumemo dovoljno :)
Zbog cega se kod nas drzava mesa u nekretnine? Zbog cega se projekat nekretnina proglasava za projekat od najveceg drzavnog interesa? nekretnine nisu auto-put, vitalni infrastrukturni projekat?
Zbog cega je politicka elita toliko umesana u ceo ovaj "biznis"? Zbog cega ceo ovaj "hajp" trenutno oko nekretnina...

Da li je nasa ekonomija u krizi ili nije?
Mi apsolutno nemamo jasnu sliku, tj ne zelimo da je vidimo - da li je cinjenica da imamo izuzetno jak udar na ekonomiju i da nam se GDP po PPP smanjuje u odnosu na prethodne godine?
Da li gubimo ili ne gubimo stanovnistvo? Da li imamo nizak/negativan rejting sto se tice korupcije, pranja novca, crnih tokova ili smo na vrhu Evropu u pozitivnom smislu?

Pravimo poredjenje izmedju San Fransicka i Beograda, Beca i Beograda, a ne mozemo izmedju Sofije i Beograda?

Sto se tice Soskica, on itekako zna sta prica - pre svega on je i dalje profesor na Beogradskom Univerzitetu i ima znanje koje retko ko u Srbiji iz ove oblasti ima.
 



Ni jedan stan, cak i u prilicno losim i jeftinim novogradnjama nisam video da je ovoliko socijalan i bedan kao npr ova 2 stana u bnv. Bukvalno ali najbukvalnije stanovi za socijalno zbrinjavanje.

Uzivajte u slikama iz oglasa, koje oslikavaju takvu depresiju i sivilo, da to nije realno.

Ovo kupuje samo da ne lajem opet, al odrnon ljudski, koji naravno te pare nije zaradio.
 
Prosek je uvek visi od medijane zbog malog broja ljudi koji imaju izuzetno visok dohodak.

- Medijana u Srbiji 490, prosek 640 evra neto (30% vise): https://www.stat.gov.rs/sr-latn/vesti/statisticalrelease/?p=8951&a=24&s=2403?s=2403
- Prosek u Beogradu 820 evra neto, medijana verovatno oko 630 (= 820 / 1.3): https://data.stat.gov.rs/Home/Result/2403040103?languageCode=sr-Latn
- Bez prigradskih opstina prosek mozda oko 10% visi, dakle medijana oko 700, prosek oko 900 evra neto mesecno.
- Medijalni dohodak domacinstva u SF 119k bruto godisnje (6750 dolara neto mesecno), prosek 168k (9200 neto mesecno, 40% vise): https://smartasset.com/retirement/average-salary-in-san-francisco
- Prema tome, ako je medijalni dohodak pojedinca 96k bruto godisnje (5700 neto mesecno, isti izvor), prosek je oko 8000 dolara neto mesecno.

Ni na koji nacin neko sa 700 evra mesecno u Beogradu ne zivi bolje nego neko sa 5700 dolara mesecno u SF (medijalna plata), niti neko sa 900 evra u Beogradu zivi bolje nego sa 8000 u SF (prosecna plata).
Dao sam ti lajk i hvala za ove Srb statisticke linkove.
Samo da preciziramo par stvari (za ostale koji citaju)
Domacinstva (to znaci dvoje)

E sad gledaj ovih 96,000 bruto za medijanu koliko si dobio ne uracunava sve kao kod nas.
To je ono sto sam ja zapravo prvi put automatski oduzeo ali bez dodatnog objasnjenja pa je zbunilo.

$96,120 je BRUTO 1 ali bez zdravstvenog i bez penzionog ukljucuje samo invalidsko i socijalno osiguranje.
Znaci imas social security i ukljucuje medicare (sto je zdravstveno posle 65 godina)
Nemas penziono ukljuceno i nemas zdravstveno u ovom trenutku ukljuceno. To treba da se odbije.
Na sve to imas State i Federal tax na ovo bruto. Evo ti tacna cifra po tom tvom istom sajtu koji si ti naveo kao primer. $5,471 bez zdravstenog i bez penzionog.

Screenshot 2023-01-09 at 2.05.09 AM.png


Evo ti ovde "silver plan" $560 mesecno samo iskreno ne bi ti savetovao da uzimas nikakav silver plan ali ajde da kazes prosek neki socijala

Na sve to treba da oduzmes i penziono (da bi bilo isto kao kod nas) (obicno ide 10-20% od bruto) ali ajde opet minimalac 10%. 9600 mesecno / 12 meseci
960$. Sve u svemu dobijes mesecno NETO pravih neto. ~$4,000 (po tvom sajtu).

U svakom slucaju prosek nigde ne valja. Obrni okreni.
 
Poslednja izmena:
Da li je nasa ekonomija u krizi ili nije?
Mi apsolutno nemamo jasnu sliku, tj ne zelimo da je vidimo - da li je cinjenica da imamo izuzetno jak udar na ekonomiju i da nam se GDP po PPP smanjuje u odnosu na prethodne godine?

Realan rast BDP u 3. kvartalu 2022. u odnosu na isti kvartal prethodne godine je tek 1%: http://publikacije.stat.gov.rs/G2022/HTML/G20221333.html

Pri tome ovaj rast dolazi najvise od rasta u 4. kvartalu 2021. Na desezoniranoj osnovi, gledano kvartal na kvartal, u 2022. imamo pad u 1. kvartalu od -0.8%, rast u 2. kvartalu od 1.2% i pad u 3. kvartalu od -0.7%.

Prema tome, verovatno je da ce realan rast u 2022. biti 0% ili negativan. Poredjenja radi, ekonomija EU je u 2022. porasla 3.2%.

A kriza, po svemu sudeci, tek pocinje, jer se u 2023. ocekuje pad BDP-a u EU. Izvoz u EU cini > 30% ekonomije Srbije, a ostatak cine Kina, Rusija, Bosna, Crna Gora itd., koje ce takodje biti jednako ili jos vise pogodjene.
 
Primetio sam da radovic kako neko od nas krene potkrepljeno da pljuje po situaciji kod nas, sarkasticno izvrce ruglu vlast i pljuje po bnv, momentalno krece da zatrpava temu, pa tako od juce popodne i mojih slika raspalih tek zavrsenih sifonjera sa puklim fasadama u bnv, imamo 4 strane na temi!!! Ej 4 strane za 20 sati. Rekord
 
ej realnostt zaista nemam nista protiv argumentovanih stvari (ako je lose lose).
Sifonjeri su za temu BNV. Mozes tamo da okacis niko ih ne dira. Ovde pricamo o cenama nekretnina, zaradama, ko moze da priusti i da li ce cene na dole.

Pad u UK i Nemackoj
 
Vradovic zar nije u USA da ko je bogatiji zivi u kucama a ne u soliterima? I da se centar izbegava u vecini gradova? Pa i u tom Sam Francisku npr.
Zar nije logicno uzeti vilu s bazenom u blizini autoputa, aerodroma, u prirodi, na cistom vazduhu npr. Nego ziveti u soliterima u Beogradu na vodi?
Ti koji si se nagledao sveta, zar ti ne deluje ovo nase kao teska socijala?
 
Vradovic zar nije u USA da ko je bogatiji zivi u kucama a ne u soliterima? I da se centar izbegava u vecini gradova? Pa i u tom Sam Francisku npr.
Zar nije logicno uzeti vilu s bazenom u blizini autoputa, aerodroma, u prirodi, na cistom vazduhu npr. Nego ziveti u soliterima u Beogradu na vodi?
Ti koji si se nagledao sveta, zar ti ne deluje ovo nase kao teska socijala?
Ne deluje mi. Iskreno vise mi deluje San Francisko socijala sa ovim gradom beskucnika. Totalni hroror nije ni za poredjenje.

Istina je za ovaj drugi deo vecina gleda da zivi malo izvan grada. Tipa Novi Banovci, Zaklopaca, Grocka i slicno.
Kod nas to jos nije zazivelo ali zazivece kada "najcesca" zarada predje 2000e.
 
Ne deluje mi. Iskreno vise mi deluje San Francisko socijala sa ovim gradom beskucnika. Totalni hroror nije ni za poredjenje.

Istina je za ovaj drugi deo vecina gleda da zivi malo izvan grada. Tipa Novi Banovci, Zaklopaca, Grocka i slicno.
Kod nas to jos nije zazivelo ali zazivece kada "najcesca" zarada predje 2000e.
A kakve veze ima zarada s tim, kada je centar skup a ne pregradje?
Za beskucnike znam kakav je haos, tamo im je toplo pa ih cak i iz drugih americkih drzava salju u CA.
 
A kakve veze ima zarada s tim, kada je centar skup a ne pregradje?
Kod nas ne moze predgradje da bude skupo jer je zarada u centru niska. Radi se o tome da gorivo do Grocke i nazad svaki dan ne opravdava rad u Beogradu osim u retkim prilikama. Zato najcesce ljudi koriste autobus 301 i 302. Umesto vozila. Kada gorivo bude jos manji manji udeo u zaradi onda ce se vise ljudi odlucivati na tako nesto.
Dodatna stvar je i infrastruktura mora da se poboljsava sve vise o vise (naravno).
 



Ni jedan stan, cak i u prilicno losim i jeftinim novogradnjama nisam video da je ovoliko socijalan i bedan kao npr ova 2 stana u bnv. Bukvalno ali najbukvalnije stanovi za socijalno zbrinjavanje.

Uzivajte u slikama iz oglasa, koje oslikavaju takvu depresiju i sivilo, da to nije realno.

Ovo kupuje samo da ne lajem opet, al odrnon ljudski, koji naravno te pare nije zaradio.
Državna gradnja. Kvalitet standardni kao u Stepa Stepanović ili Mileve Marić.
 
Gotovo nigde (ili barem meni da je poznato nigde) sa prosecnom platom ne mozes da zivis normalnije to je sve privid.
Svuda moras da iskocis iznad proseka ako hoces da zivis "normalno".
Fora je u sledecem u Srbiji sa prosecnom platom ces proci bolje nego u US sa prosecnom zaradom.
Ako si u 1% u Srbiji ces proci GORE nego u USA zato sto te u USA sistem dodatno stiti kada si u 1% a to u Srbiji nema.
Ne znam kako je u toj Americi, nikada nisam bio čak ni turistički, ali tamo gde sam živeo, van Srbije, konkretno u Holandiji i Belorusiji je minimum dva puta veća kupovna moć nego u Srbiji. Ono što ti je u Holandiji teže dostupno nego u Srbiji je stanovanje (nije jeftino ni u selima) i kvalitetna hrana. Za oba je veliki problem naći uopšte, i povoljno po lokaciji, a za drugo cena. U Belorusiji se ti jako nedostupna međunarodna putovanja, dok je sa druge strane kvalitetna hrana, stanovanje, i javni prevoz među najdostupnijima u Evropi.

Koje su osnovne teze stambene politike u kojoj je srednja potrošnja na stanovanje samo 9%, (u Holandiji 40% prosek):
1) U nenaseljene stambene objekte (najčešće kuće) cele tri godine šalju pisma sa zahtevom da se potvrdi vlasništvo, i izvršenje minimalnih obaveza. Kada prođu 3 godine objekat se zaplenjuje od strane države i daje na licitaciju. Po selima bedni ljudi mogu doći do ne tako loših napuštenih kuća za minimalnu cenu ("jedna bazova veličina", što je sada trenutno 14 evra).
2) Oko 70% stanogradnje je državna niskobudžetna masovna planska panelna stanogradnja. Od "hruščovki" do danas je jako uznapredovao koncept panelne gradnje, tako da su najnovije takve zgrade sa vrlo visokim kriterijumima energetske efikasnosti, prostranim hodnicima i kuhinjama, prostranim liftom sa jednim od ulaza na nivou trotoara radi lakog ulaza sa kolicima, zgrade sa vizuelnim identitetom kroz crteže na fasadi, biciklističke kaveze spolja, bar sa jedne strane zgrade bezautomobilska teritorija sa dečjim igralištima i sportskim terenima. Standardi minimum 50% zelene površine parcele zgrade, minimum 10m od najbližeg kolovoza (osim parkinga u nekim slučajevima), dovoljno uličnih parking mesta, paralelne gradnje, dodavanja bulevara sa širenjem grada, sa rasporedom zgrada da ne gledaš kroz prozor komšiji, dovoljno mesta u domovima zdravlja, vrtićima i školama su bili i ostali još od "hruščovki". Pravo na kupovinu stana poceni koja je bila 450 evra kvadrata kada sam ja kupovao 2021., imaju lica bez stana u vlasništvu. Prioritet i sufinasiranje imaju porodice sa troje i više dece, i porodice u kojima je bar jedno lice sa invaliditetom. Ostali su u većim gradovima na listi čekanja za jeftin stan u vlasništvu oko 10 godina, koliko se čeka u Holandiji za stan u tuđem vlasništvu sa polovinom komercijalne cene kirije, i to samo ako ti je primanje ispod određenog nivoa. Takvi stanovi se 25 godina ne smeju prodavati.
3) Postoji državna budžetska varijanta stanovanja koja se zove "obšćežitije". Ona su često vezana za preduzeća, a ako je bar jedan član porodice zaposlen u preduzeću kirija se ne plaća. Kuhinja i toaleti su obično zajednički, pri čemu su sobe velike i ljudi obično drže frižider, čajnik i mikrotalasnu u dovoljno velikoj sobi. Toaleti su odvojeni od kupatila, tako da ne moraš kao u Holandiji da čekaš i trpiš pola sata dok se nesvrstani brat kupa. Pravo na stanovanje u "obšežitiju" se ne ograničava po polu, narodnosti, boji kože, prisustvu malog deteta, ne treba ti depozit, i jako brzo se može doći do hitnog smeštaja za razliku od Holandije. Takođe nema holandskog Turčina vlasnika, koji ti gasi grejanje u svim zajedničkim prostorijama i određuje koliko puta možeš koristiti veš mašinu. Dok smo živeli tamo, moja žena se žalila na takve uslove, a meni došlom iz Holandije dođe da izljubim "vahtjoršu" (portirka), za daleko bolje uslove nego što sam sebi mogao da priuštim u Holandiji, ili još gore, život kod roditelja u Srbiji. Uzgred, u Holandiji je opisano stanovanje sa komunalnim uslugama nosilo 30% prihoda, a u Belorusiji 10%, dok se nismo uselili u svoj stan iz državne stanogradnje.
4) Za treće i četvrto dete se daje takozvani "materinski kapital", odnosno po 10.000 dolara koje se mogu trošiti za kupovinu nekretnine, školovanje i lečenje. Porodica sa četvoro dece stan dobija maltene besplatno, dok porodica sa troje dece za razliku troškova može dobiti kredit sa kamatom nižom od inflacije. Materinski kapital se može koristiti i za gradnju svoje kuće.
5) Zakon o gradnji dozvoljava samo državi da prodaje građevinsko zemljište, a na mestu parcele sa starom kućom ne dozvoljava veće povećanje kvadrature. Kada ti proda plac, država te obavezuje da za tri godine završiš kuću. Možeš dve godine zamrznuti gradnju, i žalbama najviše tri godine još razvlačiti gradnju. Ako za tih maksimalnih 8 godina ne završiš kuću, država prodaje na licitaciji. Stav države je: ako si sa kupljenim placem dobio struju, vodu, gas, mesta u vrtićima, školama, domovima zdravlja, glavne ulice, ulično osvetljenje, mi smo to uveli sa planom da ceo novi deo naselja bude potpuno naseljen za 8 godina. Temelje i noseće stubova projektuju ugrađuju i nadziru specijalno licencirane firme, dok je ostalo pušteno na volju vlasnika. Čak i za poljoprivredno zemljište privatno vlasništvo može biti samo do pola hektara. Preko toga se može dobiti pravo na nasledni zakup do 99 godina, pri čemu si obavezan da zakupljeno zemljište obrađuješ, ili na drugi način koristiš u poljoprivredi. Ako obustaviš proizvodnju država vraća zemljište sebi.
6) Velika razlika u troškovima života u Belorusiji i većini ostalih zemalja Evrope utiče na to da mnogo ljudi sa velikim primanjima kod stranih poslodavaca i za usluge strancima svoje plate troše u Belorusiji i porodica živi u Belorusiji. To su građevinski poslovi u inostranstvu, kamiondžije, špedicija, sezonski poslovi u poljoprivredi u inostranstvu, programeri za beloruske poslodavce. Razlog zašto u svakom od ovih sektora Belorusija zarađuje po nekoliko puta više nego Srbija je što je srpski poslodavac uobražena baksuzčina, i to što su u ekonomskoj zajednici sa nekim sa kime imaju kopnenu granicu. Sankcije su u ekonomskom smislu oslabile Belorusiju i ojačale Srbiju samo u prihodu od IT.
7) Nacionalna politika jeftinog javnog prevoza, logično infrastrukturno planiranje tipa železnička stanica u centru grada, čitavi sistemi rešenja između asvaltirani sokak i autoput, učinili su na ravnomerniji i prostorni i urbani razvoj. Mana je u delu seoskih sredina zbog male gustine saobraćajne mreže, u inače statistički retko naseljenoj zemlji.

Posledično, razlika cene stana na istoj lokaciji u beloruskom gradu može biti i dvostruka u odnosu na stanje samog stana.

Jasno je to napisao sam kad nam skoce zarade to je ono sto nas ceka. Nece to jos ali na pragu smo da idemo ka tome.
Inace i u San Francisku se gubi sat vremena po gradu ali ljudi i dalje putuju iz "Sombora".
Dok sam kao student radio na gradilištu, jedan čovek je iz Male Krsne za Beograd vozom putovao. Imamo ljude iz Smederevske Palanke, Velike Plane, Smedereva, Valjeva, Šapca koji svaki dan putuju. To i dalje nije kritično mnogo, ali ne znam da kolima neko tako putuje u Srbiji. Ali na rastojanjima Obrenovac, Pančevo, Vrčin, Obrenovac, Nova Pazova u evropskoj civilizaciji ljudi masovno putuju na posao vozovima. Čak je čest slučaj da manje polovine metropolitena živi u gradu centru metropolitena, a više od polovine žitelja živi upravo u toj okolini. Satelitski gradovi obično imaju dovoljno srednjih škola, sud, bolnicu, veće tržne centre, pijace, neku ugostiteljsku zonu, tako da većinu potreba ostvaruju u svom satelitskom gradu. Ka centru metropolitena putuju obično studenti ili jedan član porodice svakodnevno, ostali po potrebi.

I to je jedan od odgovora na pitanje ublažavanja problema skupog stanovanja.
 
Državna gradnja. Kvalitet standardni kao u Stepa Stepanović ili Mileve Marić.
Da li si video te fasade uzivo?

Znas koji su neuporediv kvalitet fasade u stepi i bloku 72 za bnv.

Ovo u bnv je najgore najjeftinije i u najgoroj izvedbi prucenih i losih majstora. Dobitna kombinacija.

Doduse sve ove masovno napravljene zgrade po gradu ce biti iste lepotice kao ove od pre 10 i 15 god, jer su sve do jedne demituse koje prosto vec posle 5-6 godina ne lice ni na sta, plus fasade budu prljave, al ove u bnv su najgore uradjene demituse definitivno u gradu.
 
Ja govorim iz licnog iskustva. Vodim mali/mikro biznis, IT firmica sa 8 zaposlenih. Iako dosta stvari zavrsava eksterna knjigovodjstvena agencija, ono sto mi kvari posao jeste ta "papirologija" i totalno nepotrebna administracija. Nebitno da li je digitalizovano ili ne.
Najteze mi pada ta nestabilnost i nepredvidivost. Bukvalno se nije desilo u zadnjih 10godina da neku godinu privrsim u miru i da uspem da ispratim te neke promene koje se svake godine desavaju. Bukvalno, ali bukvalno nikada se nije desila neka promena a da bude lepo izdefinisana, pa onda cekas mesecima na misljenja ministarstva i razjasnjenjima, koja nekad unesu samo jos vecu konfuziju.

I stvarno, ne mogu, da zamislim vodjenje firme koja okrece milione eur-a u Srbiji i pravi neku vrednost i vodi posao u Srbiji (a da saradjuje sa svetom), a da to nije samo prosto knjigovodjstvo tj da se uplacuje samo za rezije tj servise radnicima u Srbiji (i isplacivanje plata radnicima).
Mi smo sada imali takve probleme da smo dobijali toliko razlicitih odgovora od minisarstva da li trebamo da imamo ove eFakture ka inostranstvu ili ne, jbt...

@Defke jeste bolja situacija, daleko bolja situacija nego ranije ali i dalje je pakao kada imas kontakt sa kadrovima koji ni sami ne znaju sta rade.

@vradovic ziveo sam u Majamiju (tj Ft. Loderdejl) u periodu 2010-2012, putujem i dan danas cesto tamo, vratio se ovde zbog porodice i supruge koja nije zelela da se preseli.
Meni US tj zivot na Floridi nije bio nesto mnogo privlacan pa mi nije ni palo tesko vracanje nazad (vlaga, njihova jeziva klimatizacija u zatvorenim prostorijama :D i jednostavno nisam imao previse prijatelja, a bio sam u cvetu mladosti), a i jos uvek sam verovao da se ovde moze napraviti bum :) Radio sam u nekim IT kompanijama ovde, krenuo nesto sam, sada radim po principu za stranog (jednog) klijenta - bolje reci poslodavca. U IT-ju ima napretka, ima i sansi, ima potencijala. Ali ono sto shvatas jeste da nije samo IT Srbija, da nije samo IT ono u Beogradu, da nije sve tako bajno kao sto se predstavlja na televiziji/novinama sa platama od 5k eur... Mnogo je to sirok pojam.

Takodje na kvalitet zivota ti ne uticu samo primanja, shvatis to kada udjes u dodir sa nasim zdravstvom recimo - ko je imao zdravstvenih problema ili neko od njegovih bliznjih zna za 9 krugova pakla. Kada nemas operativan PET CT skener (dva u drzavi, jedan na Klinickom, jedan u kamenici i obavezno je jedan van stroja), kada ne mozes doci do nekih lekova, kada cekas na listi za operaciju i pored placanja "u kesu" (to se zahteva od tebe, pa hajde ti se bori protiv toga).
Zasto se nasi politicari i njihova deca lece u inostranstvu, kada toliko hvalimo nase zdravlje?
Uzmes dodatno privatno, odes na sistematski u okviru tog privatnog osiguranja (da ne napominjem da ogromnu cifru mesecno uplacujes zdravstvenom fondu, a da te nista ne pitaju) - u privatnoj klinici a pregledaju te "ofrlje" cisto da ti stikliraju i skinu pare od osiguranja...
Da daleko smo mi od uredjenijih Evropskih zemalja, na zalost. Ne trebamo daleko ici, da se to shvati

edit: Mislim da mi je ovo zadnji post u ovoj temi, a da je off topic. Hajde malo da se vratimo pravoj temi :)
Neka si napisao …
 
Mi znamo za nas, pa opet ne razumemo dovoljno :)
Zbog cega se kod nas drzava mesa u nekretnine? Zbog cega se projekat nekretnina proglasava za projekat od najveceg drzavnog interesa? nekretnine nisu auto-put, vitalni infrastrukturni projekat?
Zbog cega je politicka elita toliko umesana u ceo ovaj "biznis"? Zbog cega ceo ovaj "hajp" trenutno oko nekretnina...

Da li je nasa ekonomija u krizi ili nije?
Mi apsolutno nemamo jasnu sliku, tj ne zelimo da je vidimo - da li je cinjenica da imamo izuzetno jak udar na ekonomiju i da nam se GDP po PPP smanjuje u odnosu na prethodne godine?
Da li gubimo ili ne gubimo stanovnistvo? Da li imamo nizak/negativan rejting sto se tice korupcije, pranja novca, crnih tokova ili smo na vrhu Evropu u pozitivnom smislu?

Pravimo poredjenje izmedju San Fransicka i Beograda, Beca i Beograda, a ne mozemo izmedju Sofije i Beograda?
Mnogi ovde u Srbiji nemaju jasnu sliku o ičemu, pa tako se mogu naći i postovi sa "batali nekretninu uloži u biznis". Drago mi je da bar jedan na forumu razume prave muke vodjenja posla u Srbiji gde se sve svodi na samo da se ne zakačiš sa poreskim ft1p ili sa nekim burazerom koji je započeo sličan posao, gde se zakoni menjaju na dnevnom nivou jer ni oni ne razumeju šta su napisali. Država se meša i gde treba i ne treba pa guši male privrednike (o poljoprivrednicima da ne pričam), a beneficira ove velike koji dobiju subvencije i zapale preko noći.

Sa druge strane imamo vradovica iliti cerada (znao sam da sam video taj stil pisanja) koji je kopao podrume u Nevadi i pozivao ljude da hostuju rigove u Americi jer je u Srbiji skupa struja. Pokrenuo startup, ljudi uložili i eto novca. Iskoristio i jeftinu struju i njihove koliko toliko bolje zakone. Koliko se sećam ima i poneki stan u BNV i neku kao kancelariju da ne navodim zaposlene. Uglavnom je sve to od investitora ali ako, bar pelješe strance i troše u Srbiji ali oni nemaju realnu sliku jer koliko se sećam cerad odavno nije u Srbiji, a da stvarno misli to što piše sutra bi se vratio.
 
Poslednja izmena:
Vrh