Šta je novo?

Cene nekretnina

Ni jedna privatna skola u Bg nije dobra, a cesto ni normalna po sistemu funkcionisanja. To ti iz iskustva vrlo bliskog kazem, od nasih sa intl programima do ovih stranih. Jedna teska bolestina od iskompleksiranih nazovi profesora, koji ako su nasi, ne znaju da beknu na engleskom, a ako su strani, mrze i sebe i tu decu koja idu u skolu, jer su u srbiji i ne svidja im se ovde. Da ne pricam o skupinama dece koja idu.. no kom uvek bilo i uvek bice

I PS te satro najbolje su sve na Senjaku, ne na Dedinju. To vi tako koji ste novopeceni i dalje ne znate da je Senjak po svemu mnogo jaci i ekskluzivniji od Dedinja koje vi takvi po defaultu mislite da je dobro. Jer ne znate i niste culi i vama slicni ne znaju i loze se na iste fake price :) A ne jedno odseceno selo na brdu, solidno daleko od grada, sa katastrofalnim ulicama i infrastrukturom. Da ne pominjem ono fake dedinje tj lisiciji potok kotlinu rakovice.. koje cak i opstinski pripadaju delom rakovici - deo oko baje pivljanina

Hocemo jos realnosti o tome koliko je bas sve dno i besmisleno i bezvredno kod nas? Jel dovoljno skole i to Dedinje kojeg su vama novopecenim puna usta jer nista ne znate?
Sto se mene tice ja hocu jos realnosti, samo nastavi, dobro si krenuo.
 
Ovi stranci kao maljem po glavi ove nase mrzovoljce.
Evo jedne sa realnim predstavljanjem zivota u Beogradu. Doduse poredi sa Vankuverom sto je smesno. Ko izabere Vankuver pre Beograda …..

Ali komentari su najjaci
Pogledajte prilog 152053

Ово је исто као кад би виртуелни лик Врадовић из Мајамија од џепарца купио кућу у неком селу код Власотинца и лети док му леже уплата од ренте неке виле у Мајамију
снимио видео како се сунча и позвао људе да напусте своје послове и градове да дођу да живе на село и узгајају стоку, обрађују земљу итд
 
Na ovom forumu ne postoji realnost, ili je autosovinizam, ili nerealna utopija. Jeste da su neke stvari kod nas sranje, ali boze me sacuvaj daleko smo od najgoreg. Ovde ljudi sve gledaju pod prizmom stanovnik (za Srbiju) a turista za ostale zemlje sto apsolutno nije realno poredjenje. Pa normalno da vam je sve do jaja kada napustite svoje staniste, a s obzirom sto se ovde dosta poredimo sa Italijom koja se poprilicno raspada u odredjenim delovima, pitajte njih sta misle o pojedinim gradovima i predelima, pa ce vam reci da je Srbija san snova. Dosta kolega Italijana mi je bilo letos ovde i svi su bili odusevljeni (perspektiva turista). Italija ima svetlu tacku Milan i polusvetlu Rim, sve ostalo je u principu raspad i o tome ne treba diskutovati, jer sami Italijani govore tako. Slicno se moze primeniti i na nas. I Djenova je gora nego nas Leskovac, bar iz neke moje perspektive i na tom nivou poredjenja
 

Samo vi čekajte ali nemojte da se iznenadite ako se ponovi 84.
 
Privatna skola na Dedinju kosta 2000e mesecno sto je manje vise ok za dobru privatnu skolu. Ne znam koja je poenta da ti dete ide sa recimo decom od ambasadora kad ce oni da se odsele posle izvesnog vremena u neke svoje drzave. Malo je cimanje da ide u skolu na Dedinje i da ne moze sam kuci pesaka i da mora uvek prevozom a onu na NBG ne bi razmatrao da se lomata preko mosta. Najbolje je kad ti je skola "u kraju".

Moze da se desi da si u pravu i da ce da potraje. Bas bi voleo da je zavrse jer je tik pored kuce i opisuju je kao najmoderniju :)
Sto se tice tajminga bice ok. Taman dok zavrse stan i skolu eto mene.
vradovicu tek kroz školstvo ček steci pravu sliku društva u kome živimo u Srbiji, to malo fake statistike i pozitivnog sentimenta u ekonomiji i sjaj BW prodajnog salona su nešto drugo…i da ne zatreba niko od lekara, drzavno pred izumiranjem, privatno rana faza kapitalizma, veze i novac ne pomažu puno… mi koji smo ovde smo anestezirani, ali ko je naučio na nešto drugo …
 
Skolstvo i zdrastveno su iskreno dosta bolje reseno od US (osim ako si u 1%) i to mi nije realan problem.

Slicno kao sto je rekla ona Kanadjanka realni problemi su sledeci:
- ljudi puse u zatvorenim prostorijiama???
- zagadjenje
- kako naruciti nesto online?
- mrzovoljnih ljudi na sve strane, neki toliko mrzovoljni da su i protiv svoje drzave.
- nekulturan narod, ocigledno nije navikao na represiju kao na zapadu pa ne znaju da cute nego pricaju i sta treba i sta ne treba.
 
Da je samo pusenje problem, bilo bi super.
Odnos ucenika prema nastavnicima, bilo je skoro primera, kako je to u USA reseno? Verovatno ne tako sto dobiju nizu ocenu iz vladanja.
Online - ananas? :)
Mrzovoljnih verovatno ima, jer rade za platu koja ne moze da pokrije ni osnovne potrebe (npr kasirka, nastavnik u skolu), i tako godinama, ne mogu da promene nista jednostavno, pa im nije ni do cega?
Nekulturan narod, ja bi pre ovo dodao da smo kao narod (vecina) ogranicenog shvatanja, dok nam tako uspeva da Pink i slicni programi napreduju.
Zagadjenje - kao da to ne zanima ljude, i da imaju druge probleme... Samo je pitanje od kada je pocelo ovo, jer se tek od zadnjih par godina vise provlaci kroz medije.
Zdravstvo - verovatno zavisi na kakvog doktora naletis (ako nemas vezu), dosta sam cuo iz okoline slucajeva, da odu na rutinsku operaciju, ali se zakomplikuje i ne izadju iz bolnice. Pre 5 god u Nisu, operacija, pacijent sam kupovao zavoje, konac i sta su mu doktori sve rekli da je potrebno za operaciju. Doduse, jeste besplatno.

Ne znam, deluje da je kod nas vecina stvari daleko od uredjenosti.
 
Odgovoricu ti na pitanje o odnosu ucenika prema nastavnicima.
Previse gledas Holivud. U US odnos ucenika prema nastavinicima je uglavnom resavan batinama a vrlo cesto i oruzijem
Rokaju se po skolama svakodnevno a ti pises kako je u US to reseno. Strasno kako nasi naivni ljudi zamisljaju US. Verovatno kao na filmu sa zutim autobusom.
A u realnosti ja kad prolazim pored skole nosim oruzije. Ovde se od obdanista rokaju a kamoli ovi od 4 razreda pa na gore

Dobro nisi napisao kako su US skole bolje od skola u Beogradu.
 
Privatna skola na Dedinju kosta 2000e mesecno sto je manje vise ok za dobru privatnu skolu. Ne znam koja je poenta da ti dete ide sa recimo decom od ambasadora kad ce oni da se odsele posle izvesnog vremena u neke svoje drzave. Malo je cimanje da ide u skolu na Dedinje i da ne moze sam kuci pesaka i da mora uvek prevozom a onu na NBG ne bi razmatrao da se lomata preko mosta. Najbolje je kad ti je skola "u kraju".

Moze da se desi da si u pravu i da ce da potraje. Bas bi voleo da je zavrse jer je tik pored kuce i opisuju je kao najmoderniju :)
Sto se tice tajminga bice ok. Taman dok zavrse stan i skolu eto mene.
Nije dobro kad je skola u kraju. Da je tako amerikanci bi imali skole u sred suburbije a nemaju nego vozi skolski autobus. Drzavna skola da je dobra bil-gejtsovi i iloni-maskovi bi isli u drzavnu. A i nije cimanje da dete ide na Dedinje u skolu kao da ce stvarno nazad pesaka... Pa imace svoj auto i privatnog vozaca valjda!
 
Nije dobro kad je skola u kraju. Da je tako amerikanci bi imali skole u sred suburbije a nemaju nego vozi skolski autobus. Drzavna skola da je dobra bil-gejtsovi i iloni-maskovi bi isli u drzavnu. A i nije cimanje da dete ide na Dedinje u skolu kao da ce stvarno nazad pesaka... Pa imace svoj auto i privatnog vozaca valjda!
Vidis kako je to reseno u US.
Drazvne skole u dobrim delovima gde je tipa jako skupo Atherton, CA na primer su dobre i dobiju ocenu 10 al ajde ti kupi kucu u tom kraju.
Te skole su JAKO dobre i znacajno bolje iskreno i od skola u Srbiji. (svih redom).

Cim se pomeris malo (ako nemas x miliona networth ili barem 1M godisnje) onda skole drzavne postaju krs. Zato sto ne mozes da priustis da zivis u takvom kraju (zbog cene nekretnine). Zatim ti tu moras u privatnu skolu jer ta skola ne da nema taj zuti autobus sto stalno pominjete nego NE SMES da prodjes pored drzavne skole.
Non stop je parkirano policijsko vozilo pored OSNOVNE drzavne skole zato sto hoce da sprece djake da napadaju prolaznike i da im otimaju stvari.
To nije skola nego vise lici na zatvor. Privatnu skolu placas onda 60k godisnje i to je to ako nemas da platis onda si osudjen na skolu sa bandom.

Imas znaci dobar burzujski kraj gde je sve zesce skupo i dobices i taj cuveni zuti autobus. Te skole drzavne su jako dobre i uglavnom svi idu u drzavnu dobru skolu u dobrom kraju. Ako nemas dosta para iskreno puko si ili ces osuditi decu na krs buducnost. Nejednakost je toliko velika da je to ludilo.
Ako je Atherton, CA onda je kuca 10M i dobijes skolu sa ocenom 10. Znaci otprilike 1-2M godisnje ti treba income.
Ako je to neka centralna Amerika onda svakako mozes ti i sa 150k da si u dobrom kraju ali u tom delu dobiti platu od 150k je kao da kazes u Beogradu 8.000 eura. Znaci ono moguce je al u teoriji.

Na primer to bi izgledalo ovako u Srbiji. Budzet za skolu na Dedinju da se odredi 50 puta veci nego sa skolu u Borci. Znaci za Borcu da bude skolski budzet 10milion dinara za godinu dana a ovima ovamo 500 miliona dinara. To u Srbiji i ako rade to je toliko minimalna razlika da je gotovo neprimetna a u US se ta razlika pravi sto veca.
i ne samo Borca nego sve zive krajeve. Recimo Dedinje, BNV, Vracar imaju vece budzete (Dedinje svakako najzesci neki budzet) a sve ostalo da nemaju dovoljno ni za poljski wc. To je ta nejednakost koja se stvara u kapitalizmu.

Screenshot 2023-01-08 at 9.43.13 PM.png



Skole u US zapravo igraju JAKO veliku ulogu u cenama nekretnina jer se sve deli na bolje i losije krajeve.
Vrlo je cesta situacija radis u bay area i zivis u Pleasanton, CA pa putujes na posao svaki dan kao lud. Na taj nacin se preskace taj gap. Zivis daleko a dobijas platu iz dobrog kraja a onda tamo upadas u dobar kraj.

U sustini kao kada bi radio u Beogradu a zivis u Somboru i izaberes neki najjaci kraj u Somboru da zivis.
 
Poslednja izmena:
Na ovom forumu ne postoji realnost, ili je autosovinizam, ili nerealna utopija. Jeste da su neke stvari kod nas sranje, ali boze me sacuvaj daleko smo od najgoreg. Ovde ljudi sve gledaju pod prizmom stanovnik (za Srbiju) a turista za ostale zemlje sto apsolutno nije realno poredjenje. Pa normalno da vam je sve do jaja kada napustite svoje staniste, a s obzirom sto se ovde dosta poredimo sa Italijom koja se poprilicno raspada u odredjenim delovima, pitajte njih sta misle o pojedinim gradovima i predelima, pa ce vam reci da je Srbija san snova. Dosta kolega Italijana mi je bilo letos ovde i svi su bili odusevljeni (perspektiva turista). Italija ima svetlu tacku Milan i polusvetlu Rim, sve ostalo je u principu raspad i o tome ne treba diskutovati, jer sami Italijani govore tako. Slicno se moze primeniti i na nas. I Djenova je gora nego nas Leskovac, bar iz neke moje perspektive i na tom nivou poredjenja
Potpuno pozdravljam tvoj poziv da se realno sagledava situacija u Srbiji. Kao i svugde ima dobrih i losih stvari, mnogo zavisi i od subjektivne percepcije...
Ali kako si ti opisao Italju to tek nema veze sa realnoscu ...
 
Sta ljudi vi diskutujete... Vrsite poredjenja za USA, koja je kontinent sama po sebi i ima vrv preko 350 miliona ljudi ??? I sistemom koji je dosta drugaciji u odnosu na kontinentalnu Evropu. Gde je u stvari zivot i sistem razliciti unutar same USA na toliko mnogo nacina

Niste normlani, majke mi :) A to sto 70% ovog naseg grada, koji je velicine jednog kvarta u malo vecem "Severno Americkom" gradu nema uredjenu kanalizaciju - nikom nista :D Gde vam prodaju stanove za 2k eur bez te iste kanalizacije? :cool:
Ajde malo da se vratimo na temu jbt
 
Ne razumem te vradovicu, zasto pises od tim geto naseljima kad ti spadas u ove milion $ +?
Da generalnoj populaciji docaram da je zuti autobus Holivud posto su totalno delusional.


Nego koliko bi ste najduze putovali na posao?
Da li bi ste putovali recimo 2 sata do posla u jednom pravcu?
Sacramento - Bay Area je recimo veoma popularno da se radi 4 sata jedan pravac.

Na primer da li bi ste pristali da zivite u Somboru i radite u Beogradu? Znate li neke takve slucajeve?
Subotica? Nis? Uzice?

Iskreno ovo pitanje bas ima veze sa cenom nekretnina. Jer po meni "super commuteri" su jos uvek nepoznat termin u Srbiji. (ili barem ja ne znam da postoje). Ako postoje voleo bi da me ispravite.

Po meni glavni razlog zasto ne postoje je taj sto su CENE NEKRETNINA previse niske u odnosu na zarade. To ce vecini na forumu da deluje cudno svestan sam toga. Naravno da cete da ispljujete to i to je ok. Ja vam kazem iz mog licnog iskustva na osnovu osecaja cim nemamo super commutere znaci da nije dovoljno dogorelo ljudima ili da razlika u zaradi u odnosu na cenu nekretnine u Beogradu nije toliko nenormalna da moras da osudis sebe da putujes na posao 4 sata u jednom pravcu.

Da je stan u Mirijevu 10.000 eura po m2 (nesto totalno ludacki i bukvalno nepriustivo) ili da ga rentiras 3.000 eura a da je plata 3.000 eura ti onda nemas drugu opciju nego da pocnes da gledas lupam Nove Banovce i tako sve dalje i dalje dok ne dodjes do Sombora.

Neki od razloga zasto osude sebe na 4 sata u jednom pravcu je taj sto postoje ogromne nejednakosti u skolama (tipa dobar los kraj za drzavnu skolu) i plus cene nekretnina u dobrom/losem kraju koje su nepriustive ako si blizu posla.

To je ono sto nas ceka.
 
Poslednja izmena:
Daj bre... I u USA i u vecim drzavama Evrope se preporucuje da radni dan (ukljucujuci put do i od posla) ne traje duze od 10h. U Americi ostaju i duze, a u Evropi slabije...
Generalno pravilo je da ti posao ne bude udaljen vise od 50milja (80ak kilometara) i da ne provodis vise od 1h u putovanju do posla.
1h do posla, ti u Beogradu predstavlja razdaljinu od 10km max :rolleyes:
Neka se jave oni koji toliko dugo traze parking :ROFLMAO:

Inace u DE, gde se verujem u Evropi najvise putuje, samo 5% radnika provede vise od 60minuta u prevozu do posla (a 2% duze od 2h)
 
E to kad to bude praksa masovna da svi znaju neke i da ih ima medju kolegama dosta to je to onda udaramo u pik odnosa zarada/cene nekretnina.
 
Screenshot 2023-01-08 at 10.28.14 PM.png


Ovo je ono sto mi jos uvek nemamo ili barem ja nisam svestan da to postaje stvarnost. To je ono na zalost sto nas ceka.
Odnos cena nekretnina zarada je takav da ti se vise isplati da spavas u kombiju preko nedelje u Beogradu negde parkiran a za vikend si u Somboru.

Toga NEMA za sada jer nema vecih zarada ali kada prosecna zarada u Beogradu udari recimo 2.000 eura pocece to da se desava.
 
Dosta pametnih ljudi na forumu i ovoj temi pa sam zeleo da se prikljucim nakon procitanih X stranica.
Mi smo "Family of four" po Numbeo-u i uklapamo se u podatke troskova zivota za Bg. Zivimo u stanu od 54m2, ja sam zavrsio tehnicki fakultet i radim u IT, zena zavrsila drustvene nauke i ima prosecnu platu.
Trebao nam je veci stan sto je nekih 85m2 i onda sam racunanjem dosao da bu to kostalo oko 100k na ternutnom trzistu(prodaja-kupovina) a to je za mene previse i nije vredno rizika.
Moram reci da sam zbunjen sta se ovo desava ali samo zato sto sam prespavao zadnjih X godina ziveci u svom mikro svetu. U medjuvremenu je poznanik iz srednje skole uspo da izgubi tovar vredan 300M eur u jednoj od susednih zemalja i evo posle dve godine mu ne fali dlaka s glave, sto bi znacilo da je taj gubitak bila sitnica za njega. Pitam se koliko je on stanova kupio/izgradio. Kao IT-ijevac mislim da se prevelik znacaj daje ovoj struci koja je samo zamorcic za prave igrace koji ovde muzu sve nas a mi im pomazemo u zajednickom projektu. I ja sam jedan od tih zamorcica kupio sam ovaj stan 2016 a kasnije saznao kako je projekat finansiran i ko je pravi vlasnik.
Ono sto me najvise plasi jeste kad pomislim kako ce za 10 ili 20 godina ova zemlja izgledati i sta ako moja deca budu prosek u ovoj zemlji. Ako ne budu u "IT-ju" kako ce sa svojom prosecnom platom od 700eur finansirati "Family of four" gde su mesecni troskovi bez rente oko 2k eur a sa rentom mnogo veci. Mislim da bi moja zivotna greska bila ako bi njima ostavio po stan od 50m2 u Bg-u a oni bili taj prosek, bolje da im ostavim neki pasos zemlje u kojoj ce sa prosecnom platom moci da zive normalno.
 
@vradovic Sada vec opasno promasujes metu :) Ne znam kada si zadnji put bio duze u Bg-u, ili si vec opasno dugo u USA.
Mi nemamo taj luksuz kao Amerikanci i Evropljani da putujemo po 80ak km u jednom smeru na posao. Razlog je taj sto u samom Beogradu pogubis sat vremana voznje, a drugo sto primanja ne mogu da podnesu te putne troskove.

Drugo, ljudi koji se doseljavaju u Bg, nisu ljudi iz Novog Sada, Indjije, Rume... Vec iz Krusevca, Nisa, Vranja. Daj malo, razbudi se, pogledaj oko sebe. Kada dodjes u Bg, izadji malo iz kruga dvojke i prosetaj se do Rakovice, Borce, Obrenovca -> mozda shvatis gde si
 
Kao IT-ijevac mislim da se prevelik znacaj daje ovoj struci koja je samo zamorcic za prave igrace koji ovde muzu sve nas a mi im pomazemo u zajednickom projektu.
Ljudi i dalje imaju totalno losu sliku o IT-u u Srbiji. Kao sto napomenuh gore, ljudi se vode na osnovu onih 10ak % programera koji zaradjuju vise od 3k eur neto, a i takvi nemaju mogucnosti da kupuju nekretnine u solidnim delovima grada :)
To je P*ckin dim za direktora vodovoda u Babusnici
 
Vrh