Šta je novo?

Cene nekretnina

A u slobodno vreme napravis 2 kruga kolima oko ostrva?
brodom :) ne kolima.
Da samo sto niko ne uzima tu prosecnu platu. Jaz izmedju IT i ne-IT je maltene veci nego u Beogradu.
iznenadio bi se :(
Uglavnom nasi (tipa 99% njih) ne rade za prosecnu platu jer shvate pre ili kasnije da im je bolje da zive u Bujanovcu nego u San Francsiku sa prosecnom zaradom pa zato retko cujes za takve slucajeve. Veliki broj ljudi radi za prosecnu zaradu i vecina njih zivi ili na ulici ili u RV ili kod nekoga jer nemaju "bekap drzavu" pa da odustanu od svega.
 
Па, добро, ако је ово човек, рекло би се да зна прилике у Калифорнији:
Founded by Vladimir Radovic, TeslaWatt began its operations in a garage in Silicon Valley, California, in May 2017.

Initially, the mining operations were small. There were only nine GPU mining rigs – with six graphic cards in each rig. Soon, Vladimir realized that mining cryptocurrency at home was not really efficient when it came to crypto production.

So, in June 2017, he went ahead and registered Cerad LLC, which was actually a code name for a crypto mining hosting services facility. The first data center property was then opened up in Gardnerville, Nevada, South Lake Tahoe Area.
Е сад, у Србији...
 
Ne mozes ovde jednu stvar da radis :)
Ne bi da reklamiram (i nikad nisam do sad) ali i u Srb pokrecem par stvari ukljucujuci i razvoj raznih stvari (inovacije).

Na ovo temi samo najavljujem jer “vidim” sta ce se desiti u Srb. Jednostavno ocigledno je da neoliberalni kapitalizam ima da kazem sistemske stvari koje gde god da ga primenis se dese.

Prakricno sve ce postati skuplje (ukljucujuci i nekretnine), zarade ce rasti, bice migranata i bice beskucnika, bice ovih “putovaca na posao” i bogatijima ce biti omoguceno apsolutno sve ukljucujuci i Cash Bail zakon gde ako zgazis nekoga platis i cao. (Dok kod nas drame za Mitrovica danima). Direktan recept za kapitalizam.
 
@vradovic Ne znam ko je ludji ja ili ti :D Ti sto poredis Beograd sa San Franciskom ili ja sto uopste pokusavam da ti priblizim trenutno stanje na nasem terenu

@Bender Rodriguez jedemo sarmu... Kazem ponovo, dosta ljudi radi na crno i siva ekonomija cveta pa je to sve ispod radara. Perionice automobila, gradjevinski radnici/majstori (sve od molera, gipsara, keramicara), na sivo/crno zaradjuju kao prosecan IT-jevac kada se sagledaju neto cifre u dzepu na kraju.

Ne znam zasto je povika na ove ljude, kada prosecan direktor komunalnog preduzeca u Babusnici i Trgovistu zaradjuje kao menadzer MS-a u Beogradu :) Imaju ljudi neku magiju, pa sa platom od 60ak hiljada dinara stvore po neki stancic u Beogradu :D
Kad si spomenuo Trgoviste https://otvoreniparlament.rs/poslanik/8970 ovaj ti ima vilu u Grckoj nece on da ulaze u stancice u Bg ali na dobrom si tragu
 
Drugim recima, neki cete (jos vise) da nayebete a neki cemo (jos vise) da se omastimo.

Ko sa mog avatara.
Tako je i iskreno tuzno je. Boli me uvo kad vidim ove beskucnike ovde iskreno ignorisem
ih i kad prose ne dajem im vec sacuvam
pa dam nekome u Srb ko nema ali nije sve jedno kad vidis unapred da ce to vreme doci u Bg. Jbg.
 
@vradovic Ja izuzetno postujem tvoj pogled na stvari, ali Srbija...
Nas najveci problem jeste neuredjenost i nestabilnost i apsolutna nepredvidivost - kao sto napisah u jednom od prethodnih postova.

Kod nas da "dovuces" i zapocnes veci biznis je pravo hodanje po tankoj zici. Ej mi imamo obavezu da saljemo papirnu gradju Arhivu grada Beograda? U doba digitalizacije, ja moram da stampam tone papira kada me pozovu iz poreske i traze mi "papir". U mestima van Bg-a je jos gora situacija, tamo bukvalno sve radi po principu burazerske ekonomije.
Ja zelim da mi napredujemo, da ima posla i da se gradi bolje, kvalitetnije i vise - da nam cveta zemlja, da dodje jos vise firmi, da mi otvorimo jos vise firmi. Ali vidim gde i ovo sve ide. Kazem, verovatno ce se ostvariti i to da neki delovi Beograda cvetaju i da bude pravi biznis spot za ovaj deo Evrope, tj samo za bivsu Jugu ("metropole" u okruzenju tima Bukurest i Sofia su ipak dosta ispred)

@ass znam, zbog toga i kazem to. Bukvalno je razgrabljivanje svih institucija i delova drzavnih firmi nezapamceno. Bukvalno u tim manjim sredinama se otima od ljudi, devastiraju se podrucja, a pojedinci se ekstremno bogate (direktori javnih preduzeca, stranacki kadrovi, direktori ogranaka drzavnih preduzeca, opstinskih celnika).
Sto je najgore ovo je uzelo maha i u velikim privatnim firmama, pa imate i velike malverzacije i u velikim privatnim firmama
 
Kod nas da "dovuces" i zapocnes veci biznis je pravo hodanje po tankoj zici. Ej mi imamo obavezu da saljemo papirnu gradju Arhivu grada Beograda? U doba digitalizacije, ja moram da stampam tone papira kada me pozovu iz poreske i traze mi "papir". U mestima van Bg-a je jos gora situacija, tamo bukvalno sve radi po principu burazerske ekonomije.
Ja zelim da mi napredujemo, da ima posla i da se gradi bolje, kvalitetnije i vise - da nam cveta zemlja, da dodje jos vise firmi, da mi otvorimo jos vise firmi. Ali vidim gde i ovo sve ide. Kazem, verovatno ce se ostvariti i to da neki delovi Beograda cvetaju i da bude pravi biznis spot za ovaj deo Evrope, tj samo za bivsu Jugu ("metropole" u okruzenju tima Bukurest i Sofia su ipak dosta ispred)

Iskreno ima i do snalazljivosti i umeca nasih ljudi. Nije sve do drzave. Neke stvari i ovde idu gore od Srbije pa se dovijas.
Kada bi 100% stanovnistva naseg preselio u Kaliforniju 80% bi zavrsilo kao beskucnici :( (mislim zao mi je ali to je realnost). 15% bi sklapalo kraj sa krajem (od plate od plate). 4.5% bi upalo u srednju klasu i 0.5% bi upalo u visu klasu (jako mali broj bi usao u 1% jer takvi su vec ovde ili su neki biznismeni u Srbiji).

Da bude utesno jako mali broj Amerikanaca moze da opstane u San Francisku pa se sele u jeftinija mesta a ovde se filterisu samo najjaci u smislu znanja/umeca/networtha i slicno.
 
@BataDz

Kako sad nestabilnost problem oad nam je jedna partija na vlasti vec 10 godina? :)

Iskreno, sto se birokratije tice, stvarno je sve bolja situacija, brdo stvari se zavrsava elektronski, mene je iznenadilo koliko sam brzo poslednjih par puta kad sam nesto sa administracijom morao da radim zavrsio stvari.


Vec sam kacio ovde onaj indeks digitalizacije uprave i tu stvarno jesmo jedni od najboljih na svetu. Ease of doing business takodje stojimo dosta bolje nego na ostalim tabelama. Ko je jednom morao da se ozbiljno petpja sa nemackom birokratijom taj ce da hvali srpsku.

Oad vec kacimo stalno statistike u kojima stojimo lose treba biti fer pa priznati one u kojima stojimo dobro/napredujemo brzo.
 
"u Srb pokrecem par stvari ukljucujuci i razvoj raznih stvari (inovacije)."
Ako nije tajna o kakvim inovacijama je reč?
 
"u Srb pokrecem par stvari ukljucujuci i razvoj raznih stvari (inovacije)."
Ako nije tajna o kakvim inovacijama je reč?
Pravim informacioni sistem koji ce moci firme da koriste i za sada je besplatno (a dokle cu da izdrzim for free videcemo). Nesto po ugledu na SalesForce, QuickBooks.

Mislim da to nedostaje Srbiji da bi mogla da predje na automatizaciju u poslovanju. Ima par softvera ali svi su žasu :)
Absoft iz 90tih (ostale one manje da ne pominjem)
SAP (preskup i prekomplikovan)
itd itd
 
Naš "ease od doing business" rang je dobar na papiru, pošto glavni elementi nedostaju - predvidivost i pravna sigurnost i zaštita.

Velike strane firme iste dobijaju posebnim sporazumima, ali to je već odlazak u off-topic.
 
Poslednja izmena:
Е, што ти је луксуз... Па ето, моја супруга крајем претпрошле деценије путовала три године 100 км на посао, јер у Београду не би посла за лекаре ни за лек. Наравно да није била једина. Полицајци то нпр. раде у обрнутом смеру, и по 150 км. Сад, с пругом за НС - 33 минута до Новог Београда - то му дође као боље београдско предграђе... јер је једна моја колегиница путовала по два сата из Гроцке на НБ и на крају дала отказ, не могавши да издржи.

Ал` то се ради кад се мора - тешко да је луксуз. Да нам је још који добар воз, па ћемо имати више опција.
Nije to ni nužno loše.
Zahvaljujući radu u većim mestima, neka manja mesta mogu da opstanu.
Evo uzmite primer Pančeva. Da nisu blizu Beograda i da ne dolaze da rade u Beogradu, tamo ne bi živelo ni 30.000 ljudi.
 
Vidis kako je to reseno u US.
Drazvne skole u dobrim delovima gde je tipa jako skupo Atherton, CA na primer su dobre i dobiju ocenu 10 al ajde ti kupi kucu u tom kraju.
Te skole su JAKO dobre i znacajno bolje iskreno i od skola u Srbiji. (svih redom).

Cim se pomeris malo (ako nemas x miliona networth ili barem 1M godisnje) onda skole drzavne postaju krs. Zato sto ne mozes da priustis da zivis u takvom kraju (zbog cene nekretnine). Zatim ti tu moras u privatnu skolu jer ta skola ne da nema taj zuti autobus sto stalno pominjete nego NE SMES da prodjes pored drzavne skole.
Non stop je parkirano policijsko vozilo pored OSNOVNE drzavne skole zato sto hoce da sprece djake da napadaju prolaznike i da im otimaju stvari.
To nije skola nego vise lici na zatvor. Privatnu skolu placas onda 60k godisnje i to je to ako nemas da platis onda si osudjen na skolu sa bandom.

Imas znaci dobar burzujski kraj gde je sve zesce skupo i dobices i taj cuveni zuti autobus. Te skole drzavne su jako dobre i uglavnom svi idu u drzavnu dobru skolu u dobrom kraju. Ako nemas dosta para iskreno puko si ili ces osuditi decu na krs buducnost. Nejednakost je toliko velika da je to ludilo.
Ako je Atherton, CA onda je kuca 10M i dobijes skolu sa ocenom 10. Znaci otprilike 1-2M godisnje ti treba income.
Ako je to neka centralna Amerika onda svakako mozes ti i sa 150k da si u dobrom kraju ali u tom delu dobiti platu od 150k je kao da kazes u Beogradu 8.000 eura. Znaci ono moguce je al u teoriji.

Na primer to bi izgledalo ovako u Srbiji. Budzet za skolu na Dedinju da se odredi 50 puta veci nego sa skolu u Borci. Znaci za Borcu da bude skolski budzet 10milion dinara za godinu dana a ovima ovamo 500 miliona dinara. To u Srbiji i ako rade to je toliko minimalna razlika da je gotovo neprimetna a u US se ta razlika pravi sto veca.
i ne samo Borca nego sve zive krajeve. Recimo Dedinje, BNV, Vracar imaju vece budzete (Dedinje svakako najzesci neki budzet) a sve ostalo da nemaju dovoljno ni za poljski wc. To je ta nejednakost koja se stvara u kapitalizmu.

Pogledajte prilog 152105


Skole u US zapravo igraju JAKO veliku ulogu u cenama nekretnina jer se sve deli na bolje i losije krajeve.
Vrlo je cesta situacija radis u bay area i zivis u Pleasanton, CA pa putujes na posao svaki dan kao lud. Na taj nacin se preskace taj gap. Zivis daleko a dobijas platu iz dobrog kraja a onda tamo upadas u dobar kraj.

U sustini kao kada bi radio u Beogradu a zivis u Somboru i izaberes neki najjaci kraj u Somboru da zivis.
Isao covek u privatne skole ceo zivot
1673261809612.png


A za Ilona mi nisi odogovorio... U Beogradu na vodi drzavna skola nema sta da trazi! Samo privatna skola najbolja u SRBIJI i jugoistocnoj evropi. Premium privatna skola 50000e godisnje da kosta. A ne neka drzavna pa da tu idu deca od kasirke iz maksija!
 
Pravim informacioni sistem koji ce moci firme da koriste i za sada je besplatno (a dokle cu da izdrzim for free videcemo). Nesto po ugledu na SalesForce, QuickBooks.

Mislim da to nedostaje Srbiji da bi mogla da predje na automatizaciju u poslovanju. Ima par softvera ali svi su žasu :)
Absoft iz 90tih (ostale one manje da ne pominjem)
SAP (preskup i prekomplikovan)
itd itd
Racunovodstvo, plate narocito i racun oko njih ako napravis svaka cast ta automatizacija ce biti komplikovanija od AI
 
Ja govorim iz licnog iskustva. Vodim mali/mikro biznis, IT firmica sa 8 zaposlenih. Iako dosta stvari zavrsava eksterna knjigovodjstvena agencija, ono sto mi kvari posao jeste ta "papirologija" i totalno nepotrebna administracija. Nebitno da li je digitalizovano ili ne.
Najteze mi pada ta nestabilnost i nepredvidivost. Bukvalno se nije desilo u zadnjih 10godina da neku godinu privrsim u miru i da uspem da ispratim te neke promene koje se svake godine desavaju. Bukvalno, ali bukvalno nikada se nije desila neka promena a da bude lepo izdefinisana, pa onda cekas mesecima na misljenja ministarstva i razjasnjenjima, koja nekad unesu samo jos vecu konfuziju.

I stvarno, ne mogu, da zamislim vodjenje firme koja okrece milione eur-a u Srbiji i pravi neku vrednost i vodi posao u Srbiji (a da saradjuje sa svetom), a da to nije samo prosto knjigovodjstvo tj da se uplacuje samo za rezije tj servise radnicima u Srbiji (i isplacivanje plata radnicima).
Mi smo sada imali takve probleme da smo dobijali toliko razlicitih odgovora od minisarstva da li trebamo da imamo ove eFakture ka inostranstvu ili ne, jbt...

@Defke jeste bolja situacija, daleko bolja situacija nego ranije ali i dalje je pakao kada imas kontakt sa kadrovima koji ni sami ne znaju sta rade.

@vradovic ziveo sam u Majamiju (tj Ft. Loderdejl) u periodu 2010-2012, putujem i dan danas cesto tamo, vratio se ovde zbog porodice i supruge koja nije zelela da se preseli.
Meni US tj zivot na Floridi nije bio nesto mnogo privlacan pa mi nije ni palo tesko vracanje nazad (vlaga, njihova jeziva klimatizacija u zatvorenim prostorijama :D i jednostavno nisam imao previse prijatelja, a bio sam u cvetu mladosti), a i jos uvek sam verovao da se ovde moze napraviti bum :) Radio sam u nekim IT kompanijama ovde, krenuo nesto sam, sada radim po principu za stranog (jednog) klijenta - bolje reci poslodavca. U IT-ju ima napretka, ima i sansi, ima potencijala. Ali ono sto shvatas jeste da nije samo IT Srbija, da nije samo IT ono u Beogradu, da nije sve tako bajno kao sto se predstavlja na televiziji/novinama sa platama od 5k eur... Mnogo je to sirok pojam.

Takodje na kvalitet zivota ti ne uticu samo primanja, shvatis to kada udjes u dodir sa nasim zdravstvom recimo - ko je imao zdravstvenih problema ili neko od njegovih bliznjih zna za 9 krugova pakla. Kada nemas operativan PET CT skener (dva u drzavi, jedan na Klinickom, jedan u kamenici i obavezno je jedan van stroja), kada ne mozes doci do nekih lekova, kada cekas na listi za operaciju i pored placanja "u kesu" (to se zahteva od tebe, pa hajde ti se bori protiv toga).
Zasto se nasi politicari i njihova deca lece u inostranstvu, kada toliko hvalimo nase zdravlje?
Uzmes dodatno privatno, odes na sistematski u okviru tog privatnog osiguranja (da ne napominjem da ogromnu cifru mesecno uplacujes zdravstvenom fondu, a da te nista ne pitaju) - u privatnoj klinici a pregledaju te "ofrlje" cisto da ti stikliraju i skinu pare od osiguranja...
Da daleko smo mi od uredjenijih Evropskih zemalja, na zalost. Ne trebamo daleko ici, da se to shvati

edit: Mislim da mi je ovo zadnji post u ovoj temi, a da je off topic. Hajde malo da se vratimo pravoj temi :)
 
@tripliks
Nje zavrsio Harvard jer je dropout student. Zavrsio je samo jednu drzavnu skolu u Seattle.
Elon Musk je isao u Africi u skolu.

@ass upravo sam usao u sve pore toga ;-))) iskreno uhvatio sam se u kostac sa opakim neprijateljem :LOL:

@BataDz Odnos zarada/cena nekretnine u Ft.Lauderdale se od onda do sada pogorsao jedno 5 puta :)))

I stvarno, ne mogu, da zamislim vodjenje firme koja okrece milione eur-a u Srbiji i pravi neku vrednost i vodi posao u Srbiji (a da saradjuje sa svetom), a da to nije samo prosto knjigovodjstvo tj da se uplacuje samo za rezije tj servise radnicima u Srbiji (i isplacivanje plata radnicima).
Ima takvih primera. To ti je sve stvar organizacije i umeca i dostignuca. Prosto skillset, kapital, sreca, snalazljivost...
Ti ako si sposoban i u Africi ces uci u top 1% (mozda ne odmah dok se prilagodis na sistem tipa 5-10 godina ali ako umes tu ces biti).
 

Prilozi

  • Screenshot 2023-01-09 at 1.00.44 AM.png
    Screenshot 2023-01-09 at 1.00.44 AM.png
    187,2 KB · Pregleda: 197
Poslednja izmena:
Iskreno ima i do snalazljivosti i umeca nasih ljudi. Nije sve do drzave. Neke stvari i ovde idu gore od Srbije pa se dovijas.
Kada bi 100% stanovnistva naseg preselio u Kaliforniju 80% bi zavrsilo kao beskucnici :( (mislim zao mi je ali to je realnost). 15% bi sklapalo kraj sa krajem (od plate od plate). 4.5% bi upalo u srednju klasu i 0.5% bi upalo u visu klasu (jako mali broj bi usao u 1% jer takvi su vec ovde ili su neki biznismeni u Srbiji).

Da bude utesno jako mali broj Amerikanaca moze da opstane u San Francisku pa se sele u jeftinija mesta a ovde se filterisu samo najjaci u smislu znanja/umeca/networtha i slicno.
Ovo je prava snalazljivost nasih ljudi i da nam je vise ovakvih a ne kasirki iz maksija mi bismo vec bili bolji od Nemacke i Amerike zajedno
 
@tripliks Verovatno ne znas engleski.
Pogledajte prilog 152115
Nje zavrsio Harvard jer je dropout student. Zavrsio je samo jednu drzavnu skolu u Seattle.
Elon Musk je isao u Africi u skolu.

@ass upravo sam usao u sve pore toga ;-))) iskreno uhvatio sam se u kostac sa opakim neprijateljem :LOL:

@BataDz Odnos zarada/cena nekretnine u Ft.Lauderdale se od onda do sada pogorsao jedno 5 puta :)))


Ima takvih primera. To ti je sve stvar organizacije i umeca i dostignuca. Prosto skillset, kapital, sreca, snalazljivost...

Ti ako si sposoban i u Africi ces uci u top 1% (mozda ne odmah dok se prilagodis na sistem tipa 5-10 godina ali ako umest tu ces biti).
Ti ne znas engleski i ljutis Sinisu veoma.
1673262784336.png
 
Nisu tacni. Zato sto porede babe i zabe.
Pogledajte prilog 152109
Ovo ti je prosecna bruto zarada po osobi.

Neto to ti je oko 4,276 - wire fee ispadne 4,200
Pogledajte prilog 152112

Na sve to moras da placas zdravstveno i penziono. Tj ne moras ali iskreno trebalo bi.
Dobijes 3,200-3,300 neto mesecno. Dovoljno za sator i hranu.

"Per capita income" nije prosecna zarada, jer ukljucuje i sve one koji ne rade (nezaposlena i izdrzavana lica).

Prosecna zarada navedena za SF na Numbeu (71k godisnje neto) je zapravo znatno niza od onoga sto navodi Smart asset (medijalna bruto zarada pojedinca 96k godisnje, prosek je po pravilu 30-40% visi). Troskovi u SF spram dohotka ni na koji nacin i ni u kom univerzumu nisu visi nego u Beogradu. A SF je ekstremno skup grad u Americi.

Takodje, prosek Beograda nije Stari grad ili Beograd na vodi (50-ak hiljada stanovnika sveukupno), Beograd je i Borca, Kotez, Krnjaca (100-ak hiljada), Mirijevo, Kaludjerica (60-ak hiljada), Rakovica, Miljakovac (110-ak hiljada), Surcin, Batajnica, Altina (130-ak hiljada) itd.
 
Nisu nizi troskovi naravno svakako. (mislim da to nije nigde ni receno).

Dobro nije ni plata 50.000 dinara koliko sam naveo vec je prosek nesto veci. 100k dinara?
 
Nije to ni nužno loše.
Zahvaljujući radu u većim mestima, neka manja mesta mogu da opstanu.
Evo uzmite primer Pančeva. Da nisu blizu Beograda i da ne dolaze da rade u Beogradu, tamo ne bi živelo ni 30.000 ljudi.
Да, наравно, али за Панчево/из Панчева није extreme commuting до Београда, то је практично периферија. Али из Марковца нпр. богме јесте. То је оно што написах да ради ко мора - а у Панчеву бих, за адекватну плату, свакако радио. Сад, Зрењанин је негде на граници да вероватно не бих...

А у Француској, где има ТЖВ, људи живе у Туру а раде у Паризу, што је даљина као Београд-Ниш. Има их на хиљаде који путују и кад сам последњи пут гледао, месечна карта је била 600 евра.

Реално, то се све види и у ценама некретнина.
 
Prosecna zarada navedena za SF na Numbeu (71k godisnje neto) je zapravo znatno niza od onoga sto navodi Smart asset (medijalna bruto zarada pojedinca 96k godisnje, prosek je po pravilu 30-40% visi).
Zasto bi prosek bio po pravilu 30-40% visi? U San Franciscu po pravilu visi a u Srbiji po pravilu prosek nizi izgleda.
Ok uzmi salary calculator i na tih tvojih 96k izracunaj sta ti ostane i odbi dodatno jos Medical i 401k pa mi reci realno sta si dobio.

Samo imaj na umu da tih 96k je za City and County sto je usko jezgro grada kao kada bi gledao Vracar, Stari Grad i Savski Venac, Novi Beograd i Palilula.
Na zalost Wikipedia razlicito kategorise Beograd i San Francisco ali ok. Evo kao ovih 1.16M u Beogradu da upada

San Francisco
Screenshot 2023-01-09 at 1.29.29 AM.png


Belgrade
Screenshot 2023-01-09 at 1.29.21 AM.png
 
Mislim da vecina nas ima veoma malo znanja, tj da ne razume zbog cega se tj sta se ovo desava na trzistu nekretnina sada.
Ja priznajem da imam velikih problema da razumem i ne kapiram zbog cega kod nas ovako lete kvadrati, kada vrsim neko poredjenje sa zemljama tj gradovima sa kojima mozda mozemo da se uporedjujemo.Uporedjivanja sa drustvima koja imaju daleko uredjenije zemlje, sisteme i daleko vece prosecne plate nas samo jos vise uvodi u konfuziju.

Zbog cega je stan u Bg-u skuplji nego u Sofiji? Kada znamo da u Sofiji imaju vecu prosecnu platu, vise IT firmi, skuplji su majstrori (da da), takodje "mafijaska" drzava sa dosta visokom korupcijom (mozda su i gori po tom pitanju od nas)? :D
Da imaju i vecu stednju u bankama od nas :)
 
Vrh