Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne moramo svi da imamo stanove. Ja prvi ne bih zeleo da imam stan, da je nase trziste iznajmljivanja nekretnina uredjeno.
Uredjeno znaci - hajdemo ugovor i da osoba koja mi rentira stan ne moze da prismrdi istom :) A takodje da sam ja zasticen da ne moze niko da me izbaci na ulicu kako mu se digne,a takodje da moram da postujem nekretninu kao svoju.

Zbog cega ne zelim da imam stan u svom vlasnistvu je nesto drugo - smatram da imamo jedan zivot i da treba ulagati novac i vreme u druge stvari :) Ali na zalost od toga nema nista :cool:
 
https://www.b92.net/biz/mojkvadrat/...ncima-zabranjeno-da-kupuju-nekretnine-2268212

Sustina je u ovome sto je receno:
"Poželjnost kanadskih kuća privlači profitere, bogate korporacije i strane ulagače", rekla je njegova Liberalna stranka u svom izbornom planu u to vreme.
"To dovodi do stvarnog problema nedovoljno iskorišćenih i praznih stanova, neobuzdanih špekulacija i vrtoglavog rasta cena. Kuće su za ljude, a ne za investitore".

Kod nas vec ima 200,000 jedinica za zivot vise nego domacinstava.
 
Ne moramo svi da imamo stanove. Ja prvi ne bih zeleo da imam stan, da je nase trziste iznajmljivanja nekretnina uredjeno.
Uredjeno znaci - hajdemo ugovor i da osoba koja mi rentira stan ne moze da prismrdi istom :) A takodje da sam ja zasticen da ne moze niko da me izbaci na ulicu kako mu se digne,a takodje da moram da postujem nekretninu kao svoju.

Zbog cega ne zelim da imam stan u svom vlasnistvu je nesto drugo - smatram da imamo jedan zivot i da treba ulagati novac i vreme u druge stvari :) Ali na zalost od toga nema nista :cool:
Ja kad god sam rentirao nekretninu nikad u zivotu nisam obisao zakupce :)
Drugo ugovor je na godinu dana (na primer) i ne razumem ko bi te izbacivao. Drzi se ugovora i to je to.
 
Banka ti neće dati kredit ukoliko mesečna rata premašuje 1/2 mesečnih primanja.
I ko je uopšte lud da uzima kredit gde mu je rata blizu 1/2 mesečnih primanja?
 
Ja kad god sam rentirao nekretninu nikad u zivotu nisam obisao zakupce :)
Drugo ugovor je na godinu dana (na primer) i ne razumem ko bi te izbacivao. Drzi se ugovora i to je to.
Ovo poštujem - ali si ti kao takav u debeloj manjini.
Kada sam živeo kao podstanar, promenio sam 3 lokacije i na svakoj lokaciji sam imao te probleme "privatnosti" sa zakupodavcima. Od toga da znaju da banu nenajavljeni uvek kada dođu u Beograd (vlasnik stana je bio van Beograda) i očekuju gostoprimstvo sa kafom i ratlukom, do toga da svakog meseca dolaze da proveravaju račune. Iako od početka insistiram na ugovorima, da bih zaštitio sebe od ovakvih stvari - džabe i ugovori, mentalitet ne može ništa promeniti.
I onda je san svakog svoja nekretnina
 
Banka ti neće dati kredit ukoliko mesečna rata premašuje 1/2 mesečnih primanja.
I ko je uopšte lud da uzima kredit gde mu je rata blizu 1/2 mesečnih primanja?
Ulazis u detalje nekakvih kredita a masis sustinu.
Dva puta sam ulazio u stambeni kredit BTW, ali nisam spominjao kredit niti mesecnu ratu kredita u tom postu.

Fora jeste da ta tvoja poslednja recenica izgubi smisao jednog dana. Da to postane novo normalno jednog dana i da se niko ni ne seti tako nesto da napise ! Da konstatacija postane smesna :)
 
Banka ti neće dati kredit ukoliko mesečna rata premašuje 1/2 mesečnih primanja.
I ko je uopšte lud da uzima kredit gde mu je rata blizu 1/2 mesečnih primanja?
Ja bas poznajem dosta njih koji su opteretili max.platu da bi na sto manji rok otplatili stan..i sta se sada desava,euribor porasto i sada vec ne znaju sta da rade a takvih je mnogo. Mislim da im nece biti kao sa svajcarcima problem ali ce biti cupavo vec za koji mesec
 
Neće biti čupavo, ošišaće ih banka kao ovce.
Hteli da prevare sistem, i kao što to obično biva sistem prevario njih.
Maa nisu hteli da prevare sistem nego nisu znali sta znaci ,,euribor promen.kamatn.stopa,,jer bankari to ne zele da im objasne jer kada bi im objasnili dosta njih nebi ni podiglo kredit..ovako bolje cuti,da im uvalim kredit jer cu imati bonuse i vecu platu aa sta ce biti posle i kako ce ljudi da izlaze na kraj bole me uvo.😉 tako rade bankari..mislim to smo mi. A narod obicno nepismen i lako postane plen koji rinta i grca ostatak svog zivota za sistem..na zalost
E sada sto se tice kreditnih kupaca vidim da ih vise i nema a oni su pokretac celoga sistema ( ne kes kupci )
 
E sada sto se tice kreditnih kupaca vidim da ih vise i nema a oni su pokretac celoga sistema ( ne kes kupci )
Sad kako šta ko definiše kao sistem.
Tržište nekretnina u Beogradu je pod pritiskom cele države. Od gastarbajtera koji kupuju u Bg-u, do cele unutrašnjosti zemlje (možda izuzetak Vojvodina). Od ljudi koji imaju i razvili su biznise (poštenih), do onih koji peru novac (kriminal), preko političara (predsednici opština, cela ta garnitura činovnika), direktori javnih/državnih preduzeća. I to imaju po X/XX stanova.
Disbalans je jer dosta stanova zvrji prazno, nekome se ne izdaje, neko je stavio cenu od koje se vrti u glavi, a neko ima i nerealne zahteve koje zakupci moraju da ispune. Veliki broj ljudi koji je došao i snalazi se - neće kupiti nekretninu do kraja života, pa makar cene pale i za 30%. Jednostavno za bilo koji deo grada, za porodični život ti treba 100k eur minimum (stan od 65+kvm) - a porodica sa i lepim primanjima od 2k eur mesečno ne može to priuštiti sa trenutnim cenama života.
A stanovi sa manje od 65kvm za prosečni porodicu su preživljavanje, a ne život. A sve je previše nestabilno, a za kredit preduslov jeste nka stabilnost poslovanja/okruženja - dobar deo građana to nema (na žalost). Ulazak u kredit bez dobre analize i stavljanje svega na papir je mač sa dve oštice
 
Na Zlatiboru su cijene stanova najmanje skočile unazad 2-3 godine. Ako su u Beogradu u tom periodu skočile 30-40 %, možda i više, na Zlatiboru su skočile 10-20 %, ako su i toliko. Na CG primorju su skočile % koliko i u Beogradu. U Podgorici isto. Npr., na Zlatiboru je Vila Peković nekada koštala 1600-1850 €\m2, a Titova Vila sada košta od 1700 do 2.200 €\m2.
...
Još jedan mali dodatak, krajem novembra je prodat stan oko 30m2 u Tit.Vili po 2800 €\m2...predpostavljam da je sa najboljim pogledom ali opet, cene se menjaju baš ubrzano
 
Još jedan mali dodatak, krajem novembra je prodat stan oko 30m2 u Tit.Vili po 2800 €\m2...predpostavljam da je sa najboljim pogledom ali opet, cene se menjaju baš ubrzano
Znaci apartman u najboljoj zgradi, sa najboljim pogledom, na najboljoj lokaciji na Zlatiboru se prodaje za 2800 eur/m2. Šta onda reći za apartmane u Fruške Residence koji se prodaju za 3300 eur PLUS 20% PDV, dakle blizu 4k eur/m2?
 
Zlatibor je vec postao socijalna destinacija, nesto poput Pefkohorija ili Sutomora sto i nije lose, jer ce i oni sa nizim primanjima moci da priuste 7 dana za vreme raspusta

Cak je i Vucic danas rekao u obracanju da je rekordan broj nasih gradjana za BG otisao u inostranstvo, sto govori da je doslo do raslojavanja turista.
 
Duže vreme pratim ovu temu, svidja mi se što ima neutralnih komentara, koje pozdravljam, ali kao i na svakom forumu, ima navijačkih i pristrasnih komentara gde pojedini navijaju otvoreno za pad odnosno rast cene nekretnina, a sve jer im je to u interesu. U današnje izvitopereno vreme - neko je prodavac, neko kupac, a danas, kao i u svim oblicima trgovine, za kupca je sve puno, za prodavca malo.
Mislim da će još malo da se popne cena, na nekih 5 do 10%, a onda ide pad na do 35 do 40%, kako je pre nekad i bilo. Ovaj scenario najviše odgovara investitorima, jer vraćaju uloženo.

U poslednjim člancima koji se izbacuju u novinama, pored ustaljene Kaće Lazarević (ko da je njena izjava neko sveto pismo), i malo poznati Ervin Pašanović. U suštini vrti se ista šema, vrte se jedni te isti ljudi, a postavlja se pitanje, koliko ima agencija u Beogradu? Što ne pozovu neke druge iz top 10? Ili top 20? Pa da čujemo njihovo mišljenje?
Što ne pozovu bankarske savetnike i da kažu za svaki mesec koliko je kredita odobreno i za koliki stan? Ili ekonomske stručnjake?
Zahvaljujući mojim poznanstvima, iz jedne poznate banke velika je jagma za cash kreditima, čak i nepovoljnim. Ljudi se snalaze da kupe hranu, po sistemu "Seci uši, krpi dupe", pošto je inflacija oko 40 do 42%, zvanični prikaz iste na državnim medijima je oko 12%, znači fali celih 30%. Kako to nadomestiti? Kako da se prehrani gladan narod?
Kada imamo ovakvu situaciju, veoma mali broj ljudi uzima kredite za kola, stan, odmore i sl. Sve to se ne može jesti. Cement, cigla i beton ne hrane stomak, tako da ljudi prave prioritete.
A kamoli karoserija, trap, gume i sl.

S druge strane, Rusa je sve manje. Videli su kakvi smo, znaju da koristimo situaciju, da smo alavi i pohlepni, kreću u druge zemlje gde su cene normalne i gde mogu da žive pristojno. Lično sam ih upoznao nekoliko, spominju Srbiju kao usputnu stanicu, a pritom nije neka zemlja s perspektivom.

U suštini, ko je iskoristio situaciju, dobro je prošao, u smislu da je odrao nekog Rusa ili uspaničenog Srbina. Toga će biti sve manje, sad su se stvari iskristalizovale.

Da li znate da je u glavnom gradu rep. Srpske u septembru 2022. prodato samo 19 stanova? U Banja Luci, koja ima solidnu reputaciju. Nekad je prodavano po 120-140 stanova mesečno, ali po normalnim cenama, pre februara 2022. Zna se šta je realna cena i koliko neko može stvarno da plati.
Neko može da drži cenu i da nikad ne proda. Jer je nešto pročitao u novinama pa se zaneo. Njegovo pravo. Pa posle nek opet malo bolje razmisli. Trebaće mu meseci ili godine.

Od onih ugovora koji su okačeni na cenenekretnina.rs ima VEOMA VELIKI broj stanova prodat u K-Districtu, Savadi, BW-u, Vrtovima Ceraka i ostalim predrkanim lokacijama.

Sve to nije relevantno kad se gleda prosek.
Ružno bi bilo da se dva različita univerzuma posmatraju kao jedan te isti, i radi toga vadi prosek.
Najpoštenije moguće je da se naprave dve paralelne kolone u tabeli, za običan svet s primanjima do 450-500e mesečno, i onaj mali, minorni svet koji se predstavlja kao Elita. Fudbaleri, pevačice, starlete i starletani, IT programeri, influenseri, politikanti i slični.
I da se navede razlika izmedju oglašene i prodajne cene.
Ovako je sve podložno lovačkim pričama, usled nedostatka pune transparentnosti.
 
Poslednja izmena:
Maa nisu hteli da prevare sistem nego nisu znali sta znaci ,,euribor promen.kamatn.stopa,,jer bankari to ne zele da im objasne jer kada bi im objasnili dosta njih nebi ni podiglo kredit..ovako bolje cuti,da im uvalim kredit jer cu imati bonuse i vecu platu aa sta ce biti posle i kako ce ljudi da izlaze na kraj bole me uvo.😉 tako rade bankari..mislim to smo mi. A narod obicno nepismen i lako postane plen koji rinta i grca ostatak svog zivota za sistem..na zalost
E sada sto se tice kreditnih kupaca vidim da ih vise i nema a oni su pokretac celoga sistema ( ne kes kupci )
Ne samo to. Dosta njih je moralo da uzme kredit "do poslednjeg kvadrata", pa i na "što boljoj lokaciji". Prodjite malo kroz teme o izgradnji koliko njih se žalilo jer su morali da doplate (po meni najpošteniji sistem prodaje) za pola kvadrata posle premera kvadrature jer neki i dalje rade po starom dobrom sistemu koliko izmerimo toliko platiš, za razliku od onih koji ti prodaju 2-3% manji stan po istoj ceni.

Progresivni porez, nešto kao u Grčkoj, bi dosta oborio cene nekretnina. Ili razmislite ovako, svi kataklizmičari koji jedva čekaju da cene padnu da kupe stan u najgorem gradu na svetu. Šta ako država sa namerom ide ka tome da proda što veći broj kvadrata sa trenutnim zakonima. I onda kada prodje dovoljno vremena i "investitori" imaju po par stanova samo donese odluku i ubaci progresivni porez na svaku nekretninu u kojoj ne živi vlasnik. Ala bi tubilo lavine cena nekretnina.
 
Znaci apartman u najboljoj zgradi, sa najboljim pogledom, na najboljoj lokaciji na Zlatiboru se prodaje za 2800 eur/m2. Šta onda reći za apartmane u Fruške Residence koji se prodaju za 3300 eur PLUS 20% PDV, dakle blizu 4k eur/m2?
Lokacija jeste najbolja, pogled isto, ali dizajn zgrade....na žalost...i onda se desi da lošija lokacija sa lošijim pogledom, nešto bliže centru, ali uz bolju zgradu i koncept ode za 5000 eur/m2 (penthaus)!
Za mene apsolutno nejasan pristup i misterija kod naših investitora...sve ti se kockice poklope a oni...!?
Novosadjana imaš koliko hoćeš na Zlatiboru, tako da me ne čudi da su im ponudili na fruškoj gori premijum...a povelika cena...e pa to je samo za one lenje lale što ih mrzi da voze do Zlatibora 😉
 
Lokacija jeste najbolja, pogled isto, ali dizajn zgrade....na žalost...i onda se desi da lošija lokacija sa lošijim pogledom, nešto bliže centru, ali uz bolju zgradu i koncept ode za 5000 eur/m2 (penthaus)!
Za mene apsolutno nejasan pristup i misterija kod naših investitora...sve ti se kockice poklope a oni...!?
Novosadjana imaš koliko hoćeš na Zlatiboru, tako da me ne čudi da su im ponudili na fruškoj gori premijum...a povelika cena...e pa to je samo za one lenje lale što ih mrzi da voze do Zlatibora 😉
Mislis lakse je voziti 3h (kad se napravi autoput) do Zlatibora nego 25 minuta do Fruske gore?
 
Pa zavisi ko šta voli, toliko se i potrudi. Kad mi je jedan rođak prvi put bio u beogradu i penjemo se ka ceraku prokomentarisao je, hoćemo li se još dugo penjati? :)
Ne kažem da za većinu nas lala i sremaca Fruška nije k'o prava planina, i ja je mnogo volim, ali je ipak neuporedivo u mnogo drugih faktora.
Posle BG registarskih tabli najviše ima NS na Zlatiboru...kad bude gotov krak do Požege ove godine biće otprilike 2h (od Bgd) +50min (za one iz NS)...kad bude gotov krak do ispod Zlatibora (urađen projekat i sondiranje) biće 1,5h (Bgd) + 50min (NS)
 
Poslednja izmena:
Zlatibor je vec postao socijalna destinacija, nesto poput Pefkohorija ili Sutomora sto i nije lose, jer ce i oni sa nizim primanjima moci da priuste 7 dana za vreme raspusta

Cak je i Vucic danas rekao u obracanju da je rekordan broj nasih gradjana za BG otisao u inostranstvo, sto govori da je doslo do raslojavanja turista.
Kad Vucic nesto kaze uvek uzeti s rezervom. A i da je istina, najverovatniji razlog je sto nema snega,
 
da.. Ne verujte svemu napisanom ako niste spremni da se upustite u detaljniju analizu. Kao kod nas, tako i na zapadu, novinarstvo u pravim smislu te reci, polako umire i sve se svodi na senzacionalisticke objave...

Nego da se vratimo mi na nas ovde. Juce su me zvali iz jedne agencije, za projekat za koji sam bio zainteresovan pre pola godine i nude mi cenu povoljniju za 100eur po kvm :LOL: nisam ovo doziveo od koronke
 
Od nedavno pratim ovaj forum, pa rekoh da iznesem svoje misljenje. Ja sam neko ko vec neko vreme razmislja o kupovini nekretnine. Ono sto je cinjenica je da:
  • Nekretnine su vise nego precenjene, cena im je barem 50% veca od neke "realne", gde pod realnim smatram cenu koja uzima u obzir i troskove izgradnje stanova, ali i traznju
  • Bile su precenjene i ranije, pa su ipak rasle, ali mislim da su trenutno dostigle neki nivo gde je dalji rast gotovo nemoguc jer bukvalno ni po ovom cenama nema kupaca koji bi kupili nekretnine (pricam o kupcima koji novac zaradjuju, a ne dobijaju ga nasledstvom, vezanom kupovinom ili jednostavno peru novac)
  • Kupci bi ocigledno zeleli da cena padne, a prodavci i vlasnici nekretnina da cena i dalje raste, tako da na foriumu svako podrzava onu verziju price koja njemu licno odgovara
Kako god, ja po trenutnim cenama nemam nameru da kupim nekretninu, a to sigurno necu uraditi ni ako cena bude dalje rasla, jednostavno, ja toliko novca nemam. Da dam 100k evra za garsonjeru od 25m2 nisam sigurno lud. Inace, radim u IT-u, zaradujem solidno, pa su opet ove cene za mene vise nego nenormalne. Takodje, vec imam stan u kome zivim, pa mi se ne zuri sa kupovinom nekretnine, tako da mi nije problem da sacekam neko bolje vreme za kupovinu, koje ce, nadam se, doci uskoro. Ne znam da li ce cene padati, ali mislim da se i po ovim vise nego naduvanim cenama lose prodaju (pricam o realnoj prodaji, a ne o fiktivnim prodajama, pranju novca, tzv. vezanim kupovinama, isplati podizvodjacima u stanovima umesto u novcu i sl). Stoga, u najgoroj varijanti za kupci, cena moze da stagnira. a realno je da cena padne, kao sto vec pada u nekim zemljama. Ne verujem da ce pasti bas 50% niti da ce se vratiti na neki prethodni nivo, ali mislim da je pad cena od jedno 20-30% realan u narednih godinu-dve dana. Mozda moja prognoza nije tacna, teorijski neko moze pumpati cene jos tako da Mirijevo bude 5.000 evra, Novi Beograd 10.000 evra, a BgH2O 20.000 evra, ja sigurno necu kupovati dok cene ne budu bile normalne.
 
Ti imaš stan u vlasništvu pa možeš sebi priuštiti čekanje. Pravo pitanje je šta bi porodica koja je u identičnoj situaciji sa tvojom, ali nema svoj stan, sada uradila. Da li bi čekala i time produžavala agoniju podstanarstva i čak se donekle i kockala, ili bi prelomila i kupila. Ja mislim da su mnogi unazad godinu, pola godine, prelomili i kupili i mislim da nisu pogrješili.
 
Ti imaš stan u vlasništvu pa možeš sebi priuštiti čekanje. Pravo pitanje je šta bi porodica koja je u identičnoj situaciji sa tvojom, ali nema svoj stan, sada uradila. Da li bi čekala i time produžavala agoniju podstanarstva i čak se donekle i kockala, ili bi prelomila i kupila. Ja mislim da su mnogi unazad godinu, pola godine, prelomili i kupili i mislim da nisu pogrješili.
Ako očekuju rast cena kupuju odmah.
 
Vrh