Šta je novo?

Cene nekretnina

Koje su to nelegalne Stankom zgrade?


Filmski ti je 2 autobuske stanice posle Banovog brda.
Od svega što si naveo nema samo OŠ, to da nema park i trotoar je teška nebuloza. Državna vrtića kom 2 ili 3, privatnih koliko hoćeš.
Ove kod mene su u ulici Nebojse Djukelic. Valjda Stankom nije platio zemlju i sta vec a bankrotirao pa je sad u stecaju.
A ovo o cemu realnostt pise je citavo naselje koje je stajalo tako 10 godina pa onda se drzava umesala i drugi izvodjaci zavrsili. Samo mislim da je to sad legalizovano, takodje nisam siguran da je to samo Stankom radio, koliko se secam to je vio neki Delta legal i stanovi su cak i duplo prodavani...
 
Jednu stvar nismo analizirali. Zašto bi FED i ECB istrajali osim ako nema nekog interesa vlastodržaca koji je jači od interesa krupnog kapitala? Npr interes mogu biti izbori pa da se narodu pokaže da brinu o njima tako što se bore sa visokom inflacijom. Ali do izbora u SAD ali i Nemačkoj ima još vremena. Ako pratite strane medije videćete da je glavni krivac za inflaciju ustvari Putin :) tj niko ne spominje "štampu novca", čak ni opozicija. Meni se čini da će se nastavaiti sa održavanjem inflacije jer građani su svugde isti tj već su progutali priču propagandne mašinerije i neće se pobuniti u nekom većem broju. Inflacija će biti tu, cene će ići gore, nekima će povećati platu, nekima neće i to je to.
I korona i ukrajina su po meni maska za sakrivanje realnih problema zapadnih ekonomija, naročito američke odnosno dolara. 2023 ne očekujem nikakvo padanje cena robe široke potrošnje, inflacija može samo da nastavi, a proizvodnja može da krene da pada zbog sveopšte štednje s obzirom da će se najveći deo trošiti na energiju i hranu

Što se tiče nas i onoga što sam video poslednje nedelje decembra na Zlatiboru,...nikad više nije bilo stranih tablica, nemačke, švajcarske, slovenačke, bosanske, poneka bečka, makedonska, ukrajinska...viđeno je i par kineza. Deca pričaju na nemačkom, ali opet mislim da je ovo sve naša dijaspora i nešto se dešava, čini se kao da su počeli više apartmana da kupuju. Jer i cena i broj novogradnje raste. Ima sve više lepih zgrada ali i dalje veoma malo premijum ponude. Nadam se da će ta dijaspora koja je nešto videla po svetu uspeti da svojim zahtevima ubedi investitore da više premijum kvadrata grade jer ovu planinu tek očekuje procvat kad puste autoput krajem godine

Vrnjačka Banja je bila puna bugara, a na Kopaoniku oko 20.000 ljudi
 
Milose, koliko ja vidim u katastru, te zgrade imaju građevinsku dozvolu, nemaju upotrebnu. Zanimalo me je koja je nelegalna jer mi zvuči baš neverovatno da bude divlja gradnja. Oko slučaja Stankom sam upućena, znam i za te zgrade koje su stajale deceniju nedovršene. Meni Ratka Mitrovića nije Filmski već Cerak, tako da te kršine nisam ni uzela u obzir.
 
Milose, koliko ja vidim u katastru, te zgrade imaju građevinsku dozvolu, nemaju upotrebnu. Zanimalo me je koja je nelegalna jer mi zvuči baš neverovatno da bude divlja gradnja. Oko slučaja Stankom sam upućena, znam i za te zgrade koje su stajale deceniju nedovršene. Meni Ratka Mitrovića nije Filmski već Cerak, tako da te kršine nisam ni uzela u obzir.
Svakako je Fimski Grad oivicen ulicama Ratka Mitrovica, Kneza Viseslava i Miloje Zakica pa jos i Arcibalda Rajsa i Dimitrija Avramovica.
Drugi red u Ratka Mitrovica su stare, prvonastale zgrade u naselju Filmski Grad, a a ove sto su dodali uz samu ulicu i s leve i desne strane su totalno unistili kraj i to je teska zloupotreba zemljista.
Preostale zelene povrsine su namenjene za skolu i za jos jedan vrtic.

P.S. Verovatno nemaju upotrebnu, ja sam podstanar pa ne znam tacno. Recimo i grejanje je na gas na divlje jer kotlarnica nikad nije prosla tehnicki prijem ili kako vec to ide. Stanovi se ne mogu kupiti od 2018-te.
 
Poslednja izmena:
I korona i ukrajina su po meni maska za sakrivanje realnih problema zapadnih ekonomija, naročito američke odnosno dolara. 2023 ne očekujem nikakvo padanje cena robe široke potrošnje, inflacija može samo da nastavi, a proizvodnja može da krene da pada zbog sveopšte štednje s obzirom da će se najveći deo trošiti na energiju i hranu

Što se tiče nas i onoga što sam video poslednje nedelje decembra na Zlatiboru,...nikad više nije bilo stranih tablica, nemačke, švajcarske, slovenačke, bosanske, poneka bečka, makedonska, ukrajinska...viđeno je i par kineza. Deca pričaju na nemačkom, ali opet mislim da je ovo sve naša dijaspora i nešto se dešava, čini se kao da su počeli više apartmana da kupuju. Jer i cena i broj novogradnje raste. Ima sve više lepih zgrada ali i dalje veoma malo premijum ponude. Nadam se da će ta dijaspora koja je nešto videla po svetu uspeti da svojim zahtevima ubedi investitore da više premijum kvadrata grade jer ovu planinu tek očekuje procvat kad puste autoput krajem godine

Vrnjačka Banja je bila puna bugara, a na Kopaoniku oko 20.000 ljudi
Trenutna popunjenost Zlatibora na bookingu 78%, i to u sred raspusta.
 
U Rusiji se sprema drugi talas mobilizacije. To bi moglo dovesti do još većeg dolaska ljudi i samim tim, pritiska na potražnju. Tačno je da velika većina tih ljudi ovdje neće kupiti stanove, ali će se visoka cijena izdavanja zadržati na tom visokom nivou što je odma interesantno za investicione kupce.
Pred N.God. sam bio u Beogradu i na Zlatiboru. Cijene svega su veće nego kod nas na CG primorju (restorani, kafići, prodavnice, usluge...). Jedino su apartmani na Zlatiboru jeftiniji nego kod nas. Za malo ispod 2 hiljade € se može kupiti solidna novogradnja na ok lokaciji, što kod nas već odavno nije slučaj.
 
U Rusiji se sprema drugi talas mobilizacije. To bi moglo dovesti do još većeg dolaska ljudi i samim tim, pritiska na potražnju. Tačno je da velika većina tih ljudi ovdje neće kupiti stanove, ali će se visoka cijena izdavanja zadržati na tom visokom nivou što je odma interesantno za investicione kupce.
Pred N.God. sam bio u Beogradu i na Zlatiboru. Cijene svega su veće nego kod nas na CG primorju (restorani, kafići, prodavnice, usluge...). Jedino su apartmani na Zlatiboru jeftiniji nego kod nas. Za malo ispod 2 hiljade € se može kupiti solidna novogradnja na ok lokaciji, što kod nas već odavno nije slučaj.
Pa nisu Rusi pobegli od mobilizacije vec su premestili poslove ovde zbog sankcija. Pritisak Rusa opada, zapravo vec mesecima ne traze stanove.
Sto se tice Zlatibora, kao investicija, bolje Solun npr. izdaje se cele godine, kvadrat 1000-1200. A mozda i nesto na Grckom moru.
Sto se tice Zlatibora kao mesta za odmor i uzivanje u prirodi, nazalost nije se razvijao u tom pravcu.
 
Poslednja izmena:
U Rusiji se sprema drugi talas mobilizacije. To bi moglo dovesti do još većeg dolaska ljudi i samim tim, pritiska na potražnju. Tačno je da velika većina tih ljudi ovdje neće kupiti stanove, ali će se visoka cijena izdavanja zadržati na tom visokom nivou što je odma interesantno za investicione kupce.
Pred N.God. sam bio u Beogradu i na Zlatiboru. Cijene svega su veće nego kod nas na CG primorju (restorani, kafići, prodavnice, usluge...). Jedino su apartmani na Zlatiboru jeftiniji nego kod nas. Za malo ispod 2 hiljade € se može kupiti solidna novogradnja na ok lokaciji, što kod nas već odavno nije slučaj.
Nije prihvatljivo na ovoj temi da delis takve informacije. Da li imas nesto o propasti i nekoj kataklizmi? Bilo kakva slamka da ce sve da potone.
Ili kao Milos bilo sta je bolje samo da nije Srbija. To su ti ti likovi.
 
Na Zlatiboru su cijene stanova najmanje skočile unazad 2-3 godine. Ako su u Beogradu u tom periodu skočile 30-40 %, možda i više, na Zlatiboru su skočile 10-20 %, ako su i toliko. Na CG primorju su skočile % koliko i u Beogradu. U Podgorici isto. Npr., na Zlatiboru je Vila Peković nekada koštala 1600-1850 €\m2, a Titova Vila sada košta od 1700 do 2.200 €\m2.
Ja primjećujem tendenciju da se Rusi i Ukrajinci sada sele sa CG primorja u Beograd i Novi Sad. Navikli su na velike gradove i sa Beogradom su većina njih jako zadovoljni. Ukoliko u Beogradu u 2023. god. pristigne još 100.000 Rusa i još 20.000 Ukrajinaca, što je realno očekivanje, stanovi neće pojeftiniti nego će još i poskupiti. Živi bili pa vidjeli.
 
Pa nisu Rusi pobegli od mobilizacije vec su premestili poslove ovde zbog sankcija. Pritisak Rusa opada, zapravo vec mesecima ne traze stanove.
Sto se tice Zlatibora, kao investicija, bolje Solun npr. izdaje se cele godine, kvadrat 1000-1200. A mozda i nesto na Grckom moru.
Sto se tice Zlatibora kao mesta za odmor i uzivanje u prirodi, nazalost nije se razvijao u tom pravcu.
Čekaj, hoćeš da kažeš da ukoliko zaista dođe do mobilizacije, ljudi neće imati problem da odu na ratište i rizikuju živote u nekom nebuloznom ratu?! Došli su onomad u Srbiju da bi mogli da primaju pare iz inostranstva na svojim freelance poslićima, a sada će ostati i dati život za majku Rusiju. Ako zaista dođe do takvog scenarija, u smislu opšte mobilizacije, to će dovesti do nezapamcenog egzodusa i humanitarne katastrofe!
 
U Rusiji se sprema drugi talas mobilizacije. To bi moglo dovesti do još većeg dolaska ljudi i samim tim, pritiska na potražnju. Tačno je da velika većina tih ljudi ovdje neće kupiti stanove, ali će se visoka cijena izdavanja zadržati na tom visokom nivou što je odma interesantno za investicione kupce.
Pred N.God. sam bio u Beogradu i na Zlatiboru. Cijene svega su veće nego kod nas na CG primorju (restorani, kafići, prodavnice, usluge...). Jedino su apartmani na Zlatiboru jeftiniji nego kod nas. Za malo ispod 2 hiljade € se može kupiti solidna novogradnja na ok lokaciji, što kod nas već odavno nije slučaj.
Tačno je, može, ali bez sadržaja, znači običan stan takoreći u običnoj zgradi. Ne znam, ali meni nije to za turistički centar, naročito ako bi da ga uzdignemo na viši nivo!
Recimo Royal gardens ti je već na 2100+pdv u niskom prizemlju bez pogleda a gornji spratovi sa pogledom su 2800+pdv...ali zato ima sve što treba za odmor, bazen, restoran, recepciju itd., kao pravi Kondo hoteli u CG. Verovatno će u preprodaji da ide na 3500 sigurno! Kraljica Zlatibora se već preprodaje po 3500...

Garaže idu od 10000+pdv pa na više, najskuplja oko 20000 ako se ne varam
Ako hoćeš dobru novogradnju ona zgrada vila Luna je jedna od boljih običnih, standard zgrada, ali i cena je 2400+pdv

Da se ja pitam ja bi zabranio obične zgrade u turist.mestima ako bar u blizini nema neki bazen, spa, restoran i sl. Takođe dizajn i lepota moraju da budu na vrhunskom nivou da se ne bi desilo da umanjiš važnost osnovnih faktora, a to su čist vazduh, voda, zdravlje...zbog čega tamo i idemo
 
U Rusiji se sprema drugi talas mobilizacije. To bi moglo dovesti do još većeg dolaska ljudi i samim tim, pritiska na potražnju. Tačno je da velika većina tih ljudi ovdje neće kupiti stanove, ali će se visoka cijena izdavanja zadržati na tom visokom nivou što je odma interesantno za investicione kupce.
Pred N.God. sam bio u Beogradu i na Zlatiboru. Cijene svega su veće nego kod nas na CG primorju (restorani, kafići, prodavnice, usluge...). Jedino su apartmani na Zlatiboru jeftiniji nego kod nas. Za malo ispod 2 hiljade € se može kupiti solidna novogradnja na ok lokaciji, što kod nas već odavno nije slučaj.
Istine radi ne sprema se više nijedan talas mobilizacije. Jasno su rekli da su odustali od toga. Plan je da dođu do 1.5 miliona vojnika, ali pomoću profesionalne vojske. Povećali su vojni budžet direktno u tu svrhu. Dosta pametniji pristup.
 
Nije prihvatljivo na ovoj temi da delis takve informacije. Da li imas nesto o propasti i nekoj kataklizmi? Bilo kakva slamka da ce sve da potone.
Ili kao Milos bilo sta je bolje samo da nije Srbija. To su ti ti likovi.
Fora je da uprkos najvecem mortalitetu na svetu i najvecoj zagadjenosti na svetu, otimanjem za jaknama i japanskim tresnjama do nivoa pogibije ubvediti narod da mu je najbolje na planeti da bi doprineo povecanju licnog budzeta pojedinca.
 
Fora je da uprkos najvecem mortalitetu na svetu i najvecoj zagadjenosti na svetu, otimanjem za jaknama i japanskim tresnjama do nivoa pogibije ubvediti narod da mu je najbolje na planeti da bi doprineo povecanju licnog budzeta pojedinca.
Da stvarno taj narod sto se otima za japanske tresnje inace kupuje po pet stanova po ovim cenama.

Voleo bih da saznam kako neki misle da to funkcionise. Narod nema leba da jede ali procita na forumu da neki vradovic pise da je ovde super i odma kesira kolko mu se kaze.

Volim taj Sredingerov narod koji je po potrebi najbedniji u Evropi, ali istovremeno rezervise stanove u novogradnji pre nego sto se asov zabode.
Narod koji je toliko glup da pije najprovidniju propagandu, ali dovoljno sposoban da zaradi 200k+ za stan. Sreca pa ima dobronamerne forumase da mu ovjasne koliko je bedan i glup pa ce sad da saceka neminovnu apokalipsu.
 
pa nije moda p. dim ali nije ni nemoguce. Za one koji kupuju (vlasnici biznisa, neko ko je dugorono skupljao, kreditni kupci, dijaspora itd itd) 200k nije nemoguce.
Ti imas i u San Franciscu sa 200k beskucnika isto tako njih jako puno kojima je to samo "Americki san". To je sasvim "normalno" u kapitalizmu da vecina ne moze to da priusti i verovatno da nikad nece moci.
 
Ma p. dim je zaraditi 200k za stan na ovom podneblju. To i jeste najveci indikator.

Pa ako nije p. dim, koga to ovde ljudi ubedjuju?

Za koga se pravi ta silna propaganda? Ovde se stalno potencira da eto neki stvaraju laznu sliku da bi iz licnog interesa digli cene kvadrata. Onda isti ti potenciraju kako smo najbedniji u Evropi, i kako niko zapravo nema pare za te cene kvadrata. Ne mogu obe stvari biti tacne u isto vreme. Vi birajte koji pravac vam je drazi.

Ko je ciljna grupa za tu propagandu? Publika Zadruge? Jel oni mogu da plate ove cene?
 
Da je neko trziste u fazi manije i da nije pravo vreme da se pazari moze da se proceni i laicki. Eto recimo, gde god se okrenem neko prica o nekretninama, svi nesto kalkulisu, digli bi kredit, uzeli bi da iznajmljuju... Udjes u taksi ovaj ti prica o nekretninama.
Tako recimo pre godinu dana bilo oko kripta. Pratim forume, postavljali analize sa parametrima u rangu kvantne mehanike, pricali da sve ukazuje da pravi rast tek sledi. Rekoh ok, al kako oni to misle da bitcoin ode na 300-400k (bio tada oko 60k) a moja rodjaka upravo ulece u najvece kripto shitove. Starija zena koja do tada nije cula ni za bitcoin, a tehnikom barata tako sto zna da gugla. Procitala gde vec i trazila od sina da joj pomogne da kupi.
To je znak da su plafon i pocetak korekcije veoma blizu jer ovakvi kupci uzimaju uvek pri vrhu ciklusa.
Problem sa nekretninama je sto svaki deo ciklusa dosta dugo traje, a i sluze za stanovanje pa ljudi postaju nervozni cekajuci.
Takodje se sve vise menja raspolozenje u medijima, prelaze da igraju za tim kupaca. Na youtube ima sve vise videa koji "objasnjavaju" zapoceti pad na zapadu i kuda to vodi. Vecina njih nisu nikakvi eksperti vec medijski lesinari koji cim negde namirisu krv onda to prepisuju jedni od drugih i forsiraju zbog pregleda, tako zaradjuju. Dobra je stvar sto ce time bar malo da se iskupe i ubrzaju pad.
Kako bese ide ona prica. Kada cistaci cipela na Menhetnu pocnu da zapitkuju brokere o akcijama znaci da je vreme za prodaju :)
 
Pa ako nije p. dim, koga to ovde ljudi ubedjuju?

Za koga se pravi ta silna propaganda? Ovde se stalno potencira da eto neki stvaraju laznu sliku da bi iz licnog interesa digli cene kvadrata. Onda isti ti potenciraju kako smo najbedniji u Evropi, i kako niko zapravo nema pare za te cene kvadrata. Ne mogu obe stvari biti tacne u isto vreme. Vi birajte koji pravac vam je drazi.

Ko je ciljna grupa za tu propagandu? Publika Zadruge? Jel oni mogu da plate ove cene?
Kako za koga, pa to je "srpski san" tj pokazuje se da drzavi ide dobro i da ce svako osetiti boljitak tog napretka pa cak ce imati priliku da ostvari taj san. U principu jeste bolje nego sto je bilo. To je vec analizirano ranije i zna se koji je razlog. Problem je sto problema ima bezbroj ali se trose veliki resursi da se prikriju. Ko ima kesh misli da je superiorniji odnosno pametiniji i da drzi stvari pod kontrolom a ustvari ni on ne zna sta ce se desiti. Jednostavno mora diverzifikacija i igrati se na duze staze.
 
Nije prihvatljivo na ovoj temi da delis takve informacije. Da li imas nesto o propasti i nekoj kataklizmi? Bilo kakva slamka da ce sve da potone.
Ili kao Milos bilo sta je bolje samo da nije Srbija. To su ti ti likovi.
Pa nije bas tako. Bolji smo od Albanije, Makedonije i BiH (to se tice Evrope). Nije ovo tv Pink, mozda se zato cudite, normalni i obrazovani ljudi u Srbiji misle isto.
 
Hajde da vidimo dokle ce ici i kada ce stati... Prvi signal mora biti stabilizacija trzista, tj kada na neki rok od 6-12meseci ne bude skoka cene od preko 2-5%
Ima najava stabilizacije trzista, ali jos uvek je to na tankim nogama i nije bas za ozbiljniju analizu.
Mozda tamo na leto da vidimo gde smo i sta smo. Ukoliko bude stabilizacije, onda moze da se ocekuju neke korekcije u toku zime, pocetkom 2024-e...
 
Pa ako nije p. dim, koga to ovde ljudi ubedjuju?

Za koga se pravi ta silna propaganda? Ovde se stalno potencira da eto neki stvaraju laznu sliku da bi iz licnog interesa digli cene kvadrata. Onda isti ti potenciraju kako smo najbedniji u Evropi, i kako niko zapravo nema pare za te cene kvadrata. Ne mogu obe stvari biti tacne u isto vreme. Vi birajte koji pravac vam je drazi.

Ko je ciljna grupa za tu propagandu? Publika Zadruge? Jel oni mogu da plate ove cene?
Ideja je da neko odvoji vise od 1/2 zivotnih prihoda za krov nad glavom. I ako je moguce vise. I ako je moguce da srecan to podnese verujuci da tako treba. U ovoj rupi bez institucija, leglu bezakonja. Svakodnevno kuvanje zabe dok ljudi ne shvate da su se rodili da nekom daju novac za krov nad glavom umesto da ga sami obezbede.
 
Vrh