Šta je novo?

Cene nekretnina

Da je neko trziste u fazi manije i da nije pravo vreme da se pazari moze da se proceni i laicki. Eto recimo, gde god se okrenem neko prica o nekretninama, svi nesto kalkulisu, digli bi kredit, uzeli bi da iznajmljuju... Udjes u taksi ovaj ti prica o nekretninama.
Tako recimo pre godinu dana bilo oko kripta. Pratim forume, postavljali analize sa parametrima u rangu kvantne mehanike, pricali da sve ukazuje da pravi rast tek sledi. Rekoh ok, al kako oni to misle da bitcoin ode na 300-400k (bio tada oko 60k) a moja rodjaka upravo ulece u najvece kripto shitove. Starija zena koja do tada nije cula ni za bitcoin, a tehnikom barata tako sto zna da gugla. Procitala gde vec i trazila od sina da joj pomogne da kupi.
To je znak da su plafon i pocetak korekcije veoma blizu jer ovakvi kupci uzimaju uvek pri vrhu ciklusa.
Problem sa nekretninama je sto svaki deo ciklusa dosta dugo traje, a i sluze za stanovanje pa ljudi postaju nervozni cekajuci.
Takodje se sve vise menja raspolozenje u medijima, prelaze da igraju za tim kupaca. Na youtube ima sve vise videa koji "objasnjavaju" zapoceti pad na zapadu i kuda to vodi. Vecina njih nisu nikakvi eksperti vec medijski lesinari koji cim negde namirisu krv onda to prepisuju jedni od drugih i forsiraju zbog pregleda, tako zaradjuju. Dobra je stvar sto ce time bar malo da se iskupe i ubrzaju pad.
 
Pa sta znam, to je dosta subjektivan osecaj. Meni se cini da manija sa nekretninama kod nas traje i duze od kripta pa opet jos ne prolazi.
 
Danas kad je sve virtuelno pa i posao, trebalo bi da nije vazno gde zivimo. Pa ipak, nismo izabrali da zivimo u prirodi na planinskim proplancima, niti na obali mora, nego se u svim zemljama slivamo u gradove. Iz varosica u vece gradove, a iz vecih gradova u metropole. Pravi razlog za ovo? Moje licno opravdanje je da sam gladan ujutru a niti umem niti smem da zakoljem pile, a kamoli svinju, pa moram imati supermarket blizu. Medjutim, nejasno mi je zasto vi zivite u Beogradu, tj u gradu.
 
Pa sta znam, to je dosta subjektivan osecaj. Meni se cini da manija sa nekretninama kod nas traje i duze od kripta pa opet jos ne prolazi.
Ono sto je bitno je rastumaciti sta znaci tacno manija - tj. da li je manija stvarno manija ako traje skoro pa deceniju, ili je zapravo trend i cinjenicno stanje?
 
Ono sto je bitno je rastumaciti sta znaci tacno manija - tj. da li je manija stvarno manija ako traje skoro pa deceniju, ili je zapravo trend i cinjenicno stanje?
Bolest na trzistu nekretnina traje od Maj/Jun 2020te, tad je krenuo bolestni nerealan i neodrziv rast, odma posle prvog zatvaranja kovid-a u toku kojeg je prodaja bila priblizna nuli..
Do pocetka 2020te je bio zanemarljiv, normalan i totalno prihvatljiv rast, tipa 2-3 % godisnje, pricam o svom gradu koj spada u vece gradove u srbiji..
Rast od 10,20+% godisnje je totalno nerealan bolestan, neodrziv i ne moze se zvati trendom,nego anomalijom koja ima svoj pocetak i kraj,koj je hvala Bogu dosao... Sad jos da se stvari vrate u normalu, dakle jedan dobar pad cena od 20,30% pa onda tamo od 2025te da krene normalan rast 2-3% godisnje..
 
Bolest na trzistu nekretnina traje od Maj/Jun 2020te, tad je krenuo bolestni nerealan i neodrziv rast, odma posle prvog zatvaranja kovid-a u toku kojeg je prodaja bila priblizna nuli..
Do pocetka 2020te je bio zanemarljiv, normalan i totalno prihvatljiv rast, tipa 2-3 % godisnje, pricam o svom gradu koj spada u vece gradove u srbiji..
Rast od 10,20+% godisnje je totalno nerealan bolestan, neodrziv i ne moze se zvati trendom,nego anomalijom koja ima svoj pocetak i kraj,koj je hvala Bogu dosao... Sad jos da se stvari vrate u normalu, dakle jedan dobar pad cena od 20,30% pa onda tamo od 2025te da krene normalan rast 2-3% godisnje..
U Beogradu nikako nije bio rast 2-3% godisnje pre 2020.
 
Deutsche Welle (2017) clanak, za dokone praznicne dane.
Kako to rade SNS botovi.

"Serbia's governing party has a small, well-organized army to troll the internet on its behalf. It creates a parallel reality where everything in Serbia is great, and critics are simply enemies of the state.

the government's troll army consists of a few hundred people who use thousands of identities.

The trolls receive daily orders: Who are the main enemies today, and how should we attack them? Who are the heroes who should be celebrated? What should be covered up and what should be shouted from the rooftops? They're divided up into groups; some are tasked with the comment sections on portals, and others work mainly on Facebook and Twitter.

There are contingents of trolls across several cities, in hidden offices. The work is done in shifts, and there are supervisors who monitor everything.

The few insiders who've spoken about the trolling operations have said that internally, the teams of trolls regulate their activities like a game. There are several platforms where the shift leaders hand out the commands, and where the trolls can then enter how many comments, likes, or tweets they've left behind. They are then ranked according to a points system. Their place in the hierarchy - as well as their salary - depends on this ranking."


 
Deutsche Welle (2017) clanak, za dokone praznicne dane.
Kako to rade SNS botovi.

"Serbia's governing party has a small, well-organized army to troll the internet on its behalf. It creates a parallel reality where everything in Serbia is great, and critics are simply enemies of the state.

the government's troll army consists of a few hundred people who use thousands of identities.

The trolls receive daily orders: Who are the main enemies today, and how should we attack them? Who are the heroes who should be celebrated? What should be covered up and what should be shouted from the rooftops? They're divided up into groups; some are tasked with the comment sections on portals, and others work mainly on Facebook and Twitter.

There are contingents of trolls across several cities, in hidden offices. The work is done in shifts, and there are supervisors who monitor everything.

The few insiders who've spoken about the trolling operations have said that internally, the teams of trolls regulate their activities like a game. There are several platforms where the shift leaders hand out the commands, and where the trolls can then enter how many comments, likes, or tweets they've left behind. They are then ranked according to a points system. Their place in the hierarchy - as well as their salary - depends on this ranking."


Ima ih i ovde jadni i bedni,i sami se odmah jave..😉 i samo troluju,oni i ne spavaju..cak izlaze i iz frizidera..too su paraziti koji nesvesno unistavaju ovaj narod jer da i malo imaju mozga shvatili bi da rade protiv sebe a dobiju za uzvrat na kraju samo jedan sendvic,toliko smo mi u stvari bedni( jaki ) to su realne cinjenice
 
Ima ih i ovde jadni i bedni,i sami se odmah jave..😉 i samo troluju,oni i ne spavaju..cak izlaze i iz frizidera..too su paraziti koji nesvesno unistavaju ovaj narod jer da i malo imaju mozga shvatili bi da rade protiv sebe a dobiju za uzvrat na kraju samo jedan sendvic,toliko smo mi u stvari bedni( jaki ) to su realne cinjenice
Razumem vasu ogorcenost na sadasnju vlast, ali Zapad ima vise trolova, i prvi su poceli. Osim toga, efikasniji su, jer socijalne mreze u Srbiji su skoro sve zapadne, pa svakog mogu otkazati po volji. Postenje i demokratija u zemlji ogranicenog suvereniteta nisu moguci, u najboljem slucaju mozemo ocekivati informativni rat, pa da barem nekad cujemo trolove sto vise zaracenih strana.
 
Ovo je receno bas na nivou onih najpraznoglavijih nasih ljudi (nazalost vecina naroda) u stilu kako nas svuda prisluskuju i posmatraju CIA FBI i ostali… jer nemaju preca posla

Niko nama nije kriv sem nas samih. Mi smo najjeftinije prodane duse koje bi se dale za dinar i prodale sta god treba zarad sopstvene g… u trenutku neke koristi, koliko god ona bila mala. To smo, mi to je podneblje, to je beda, to je urezano u genetski kod, a cesto smo tako i vaspitani.

Pomoci ovde hvala Bogu nema. Tako da niko nama nije kriv i niko nama ne upravlja niti nam plasira bilo sta. Dosli su ti koji su dosli, nakrali se koliko mogu, spustili sve na njihov ‘nivo’ (dno) neobrazovanja, sunda, nevaspitanja, drzanja straha. I to je to.
 
Deutsche Welle (2017) clanak, za dokone praznicne dane.
Kako to rade SNS botovi.

"Serbia's governing party has a small, well-organized army to troll the internet on its behalf. It creates a parallel reality where everything in Serbia is great, and critics are simply enemies of the state.

the government's troll army consists of a few hundred people who use thousands of identities.

The trolls receive daily orders: Who are the main enemies today, and how should we attack them? Who are the heroes who should be celebrated? What should be covered up and what should be shouted from the rooftops? They're divided up into groups; some are tasked with the comment sections on portals, and others work mainly on Facebook and Twitter.

There are contingents of trolls across several cities, in hidden offices. The work is done in shifts, and there are supervisors who monitor everything.

The few insiders who've spoken about the trolling operations have said that internally, the teams of trolls regulate their activities like a game. There are several platforms where the shift leaders hand out the commands, and where the trolls can then enter how many comments, likes, or tweets they've left behind. They are then ranked according to a points system. Their place in the hierarchy - as well as their salary - depends on this ranking."


Zali boze ali ima ovih koji dele iste stavove iz ubedjenja!
 




Da li neko moze da mi objasni ovo?

Svi stanovi su u socijalnim zgradama iz 80ih i 90h, sve zgrade su pandurske i svaki stan dobijen za jednu paru. Takav kvalitet takvo okruzenje takav kraj… (mozda neko i to voli)

Filmski grad je naselje pored vidikovca isto 15ak kilometara od centra, samo filmski nema nikakvu infrastrukturu, ni prodavnicu, ni vrtic, ni skolu, ni park, ni trotoar.

Da je sada postao standard da se ruina od pandurskog stana prodaje za 2900 tamo?

A renoviran za 4100?

Nelegalne stanove prodaju za 2500-3000 bez ijednog papira vlasnistva cak, ne samo dozvola. Verovatno svi znate za stankom pricu, mislim na sprone zgrade nezavrsene stajale 15 godina, ne zna se sta je cije i opet ljudi to kupuju i neko im preprodaje sada za 3000 evra.

Najveci biser je sto je neki baja u kneza viseslava u tim nikad zavrsenim i resenim zgradama uzeo i nadogradio preko cele jedne od tih zgrada sprat, drugim ljudima iznad stanova bez ikakve dozvole njihove, a tek bez ikakvog papira od opstine ili bilo koga… a nema na sta da uzme ni papir jer ni zgrada cela ispod nema nikakav dokument… strasno

Taj filmski grad kraj je inace bas popularan medju seljacima, da se tako najblaze izrazim. Valjda oni to tako praznoglavo i kupuju.

Ovo na banovom brdu, lamelni parket, stara vrata, magnohrom bojler? Za 3900 na pravu kvadraturu…


Pritom nigde parkinga ni uz jedan od stanova.

Pritom u svakom oglasu od ovih lazu za kvadraturu, jer je to sve jedan te isti stan od 71m2 (sve zgrade su maltene isti projekat i takav tipski stan)


Da li je ovo realno? Ko ovo uopste gleda ili kupi? Mada tamo ispada da je toliko mala ponuda pa ovako lupaju.

Isto bih pitao i za bezaniju tosin bunar stepu trosarinu ono oko biga i slicne zabiti gde sam video nenormalne cene kvadrata za nesto sto je socijalni kraj bez ikakvog kvaliteta zivota i bilo cega realnog za tu cenu.

Ali strasno da u centru nisu ove cene…
 
Poslednja izmena:
Pa to ti kazem, neko je svuda tako digao cenu i pokrenuo i druge i evo sta sada imamo.

A znam inace, u skorije vreme, vise tih ruina iz 90ih stanova koji su se u filmskom prodali za oko 2700 verovao ili ne. Ja sam bio sokiran.

Ja ne znam, u mom kraju ispada da su svi preposteni i glupi, jer u sred najboljeg dela vracara moje komsije prodaju za ispod 3000 vrlo cesto.

Sada treba mi da pocnemo da oglasavamo za 7000 po kvadratu valjda i to bi bio neki balans, jer ovo sto sam linkovao je uvek bilo 1000-1100 evra po kvadratu. A moj kraj makar duplo od toga i u najgore vreme
 
Poslednja izmena:
Velika masa stanova je na oglasima sa takvim cenama zbog ovog sveopsteg tovarenja. Mogu nebrojeno dobrih starogradnji da pokazem koje stoje u oglasima preko godinu i vise.
Jednostavno, veruju da toliko vredi. Treba vreme da se mindset i trend svede na normalu posle silnog botovanja po medijima i portalima.
 
to je ono sto dam ja objasnio da je neregulisano kako se stanovi pustaju u prodaju i to jeste smor
 
Pa to ti kazem, neko je svuda tako digao cenu i pokrenuo i druge i evo sta sada imamo.

A znam inace, u skorije vreme, vise tih ruina iz 90ih stanova koji su se u filmskom prodali za oko 2700 verovao ili ne. Ja sam bio sokiran.

Ja ne znam, u mom kraju ispada da su svi preposteni i glupi, jer u sred najboljeg dela vracara moje komsije prodaju za ispod 3000 vrlo cesto.

Sada treba mi da pocnemo da oglasavamo za 7000 po kvadratu valjda i to bi bio neki balans, jer ovo sto sam linkovao je uvek bilo 1000-1100 evra po kvadratu. A moj kraj makar duplo od toga i u najgore vreme
Licno zivim u Filmskom Gradu, doduse drugi deo, postoje Stankom bele zgrade nelegalizovane, i tu niko ne kupuje niti prodaje jer i ne moze. Najbolji deo Filmskog Grada su zgrade od zute cigle sa dosta zelenila. To je negde na sredini izmedju Kneza Viseslava i Dimitrija Avramovica. Da se to prodaje za nekom cenom od 2000 pa da razumem, a ovi oglasi su totalna nebuloza.
 
Koje su to nelegalne Stankom zgrade?

Filmski grad je naselje pored vidikovca isto 15ak kilometara od centra, samo filmski nema nikakvu infrastrukturu, ni prodavnicu, ni vrtic, ni skolu, ni park, ni trotoar.
Filmski ti je 2 autobuske stanice posle Banovog brda.
Od svega što si naveo nema samo OŠ, to da nema park i trotoar je teška nebuloza. Državna vrtića kom 2 ili 3, privatnih koliko hoćeš.
 
Vrtici u Filmskom gradu:

Trotoari:
 
Koje su to nelegalne Stankom zgrade?


Filmski ti je 2 autobuske stanice posle Banovog brda.
Od svega što si naveo nema samo OŠ, to da nema park i trotoar je teška nebuloza. Državna vrtića kom 2 ili 3, privatnih koliko hoćeš.
Pa stvarno si hit ako nesto branis, a ne znas da su sve stankomove zgrade tamo posle 2000ih NELEGALNE. A te nezavrsene 15 godina sto su stajale su posebna prica. Gde ti zivis i kad si dosao odakle si dosao? Kad ne znas za najvecu prevaru u bg ikada koju je to sps … od zike mustikle uradilo.

Dodjete u bg pre 2 godine i mislite da sve znate i mozete sve da pricate

Imam kucu na ceraku pa odlicno znam taj kraj. U ratka mitrovica su sve zgrade nelegalne, trotoar od raskrsnice sa kneza viseslava na dole 500 metara sa jedne strane ulice nije bio asfaltiran i iskljucivo je bio isparkiran tj nije ga ni bilo. Vrtice privatne samo znam iz tog doba, posle onaj u legijinoj oduzetoj kuci.

Posle se otvorilo 3 kafica u tom nikad legalnim zgradama i taj kraj postao hit medju… da se ne izrazim koji profil ljudi… samo pogledati zgrade gde je kafic green i ti kafici na kneza viseslava i sve jasno.

To da je 2 stanice od banovog? Koje 2 stanice i odakle? Iz svakog pravca je makar 5-6 i vise stanica od pozeske.

Ne fantazirajte samo. Kraj je krs za razliku od cerak vinograda i vidikovca gde su sva ta deca isla u vrtice i skole a ljudi u prodavnice i za bilo sta. A opet je sve to dobrih 15km od centra glavnim saobracajnicama, a ne kroz sumu.
 
Pritom taj kraj postoji samo u prici, to je u realnosti kraj zarkova ili ceraka, zavisi sa koje strane se uzme
 
Vrh