Šta je novo?

Cene nekretnina

Eurostat kaze da su podaci pouzdani, a ne ja.
Oni su linija kontrole kvaliteta podataka i jasno oznacavaju kad nesto nije u redu.

Na drugoj strani imamo Defketa, gromadu od integriteta, koji ipak zna bolje.

Uporediti Eurostat sa nasim institucijama je smesno.

... I skretanje paznje sa porasta iseljavanja je uspesno sprovedena.
Tvojom logikom neko bi mogao sa pogleda broj long term resident Srba u Nemackoj i zakljuci da je njihov broj u 2012 bio manji od hiljadu, jer pored podatka ne stoji (b). Jasno je i tebi o cemu govorim ali se pravis lud.

Ne znam kako rasprava o podacima iseljavanja skrece paznju sa iseljavanja. I podaci ne ukazuju na nekakav porast, ako nista drugo iseljavanje usporava.
 
Pored svega toga, desava se geopoliticki sukob, koji se nije desavao od 1939. Osnova funkcionisanja Nemacke privrede je jeftina energija koje vise nema. Niko uopste to ne komentarise, kao da je Srbija na drugom kontinentu! Osim mene to niko ne pominje!

Takodje naglasavam da cene nekretnina u Beogradu a i u Srbiji se obrnuto krecu u odnosu na kvalitet zivota.

Hrvatska ove godine zavrsila Peljeski most, usla u Sengen i uvodi evro od 01.01.2023.

Grcka je odavno i u EU i u NATO. Grcka zivi od turizma! Grcka ima aerodrome, i luke.
Prvi stan na koji sam naleteo u Solunu 85m2, 90000eur,
Ti pre par postova tvrdis i da ce zbog krize doci do masovnog iseljavanja iz Srbije na Zapad, koji vapi za radnom snagom. Isti taj Zapad koji se suocava sa energetskom krizom i opadajucim konkurentnoscu. Malo su kontradiktorne te dve tvrdnje.

Ako mislis da je Grcka tako dobra prilika, zasto ne kupis apartman tamo, i obezbedis sebi fin pasivan prihod? Lepo si naveo da je Grcka clan EU i NATO, kako to da i pored potencijalnih investitora iz cele Evrope, stan u Solunu jeftiniji ne samo od Beograda nego i od Sofije, Zagreba, Budimpeste? Da li to Spanija, Grcka i jug Italije znaju neku tajnu metodu koja nikome drugom u Evropi nije jasna, ili se mozda iza tako niske cene kriju neki dublji problemi?
 
Defke ovaj stan je jeftiniji od stana u Užicu :)

Definitivno nesto nije u kako treba. Iskreno ja ne bi kupovao u rizicnim drzavama. Grcka, Italija. Treba malo pratiti i koliko je debt to gdp.
Plus kad poznajes neko trziste drzi se njega.
 
Poslednja izmena:
Tvojom logikom neko bi mogao sa pogleda broj long term resident Srba u Nemackoj i zakljuci da je njihov broj u 2012 bio manji od hiljadu, jer pored podatka ne stoji (b). Jasno je i tebi o cemu govorim ali se pravis lud.

Ne znam kako rasprava o podacima iseljavanja skrece paznju sa iseljavanja. I podaci ne ukazuju na nekakav porast, ako nista drugo iseljavanje usporava.
Lepo sam rekao da se jasno vidi ko si ti. Cim si toliko upucen u nemacku, sve jasno. Zna se koja fela ljudi ide tamo, a koja na malo dalje i bolje i koliko je to mizeran procenat
 
S druge strane, meni nije jasno kako se mi nismo setili da jednostavno jos davnih dana odlucimo da nam je super, povecamo cene i uzivamo u blagostanju.
Kako metodu ne primenismo ranije naprasno. Best kept secret, kad bi je samo drugima otkrili. Mediji, internet, botovanje, reketiranje, korupcija, bezvlasce, nedostatak institucija i IQ<90
Silenje da je dobro pored svega ovoga iz prostog razloga licnog profita nikom ne ide u prilog osim bitangama opisanog profila.
 
Možda će stagnirati, padati neće sigurno - možda i nastave blago da rastu će ljudi ulagati u nekretnine baš zbog straha da li će FED i ECB istrajati u sprečavanju dalje inflacije.
I psihološki efekti dešavanja na tržištu sami po sebi vode posebnu ekonomsku politiku. Zato u inflaciji nekretnine rastu i brže od ostalih cena.

Nego ako FED i ECB ne istraju za par godina se neće raspravljati zašto je m2 skup, nego zašto kilo leba košta 50eur.
Što reče profesor Zec kad su ga pitali: Hoće li biti plata 900eur kao što priča predsednik ?
Biće plata 900eur tek onda kad prase bude koštalo 2000eur.


Ja ne bih bio bas tako siguran da cene nece padati, kao sto nisam siguran ni da hoce.

Takodje ne bih previse racunao na psiholoske efekte - oni mogu da deluju na kratak rok, ali nisu odrzivi na dug rok.

Ono sto znamo je:

- Da cene zavise od ponude i traznje.
- Da traznja zavisi prvenstveno od kolicine i cene novca.
- Da su cene nekretnina u poslednje tri godine prvenstveno skocile zbog ogromnog rasta novcane mase.
- Da je rast novcane mase stao, a cena novca znacajno poskupela.
- Takodje znamo da su u Americi, koja je i primarni izvor tog ogromnog rasta novcane mase, cene nekretnina stigle i prestigle rast novcane mase pre nego sto su krenule da padaju.

Faktori ponude i traznje:

- Traznja = kreditni kupci + vezane kupoprodaje (prodao jednu, kupio drugu nekretninu) + investicioni kes kupci.
- Ponuda = vezane kupoprodaje + novogradnja + prinudne prodaje.

Ono sto znamo:

- Bez sumnje kreditnih kupaca je i bice znacajno manje jer je samo dosadasnji rast Euribora doveo do rasta rata od cak 50% u odnosu na pocetak godine, sto cene vuce na dole.
- Vezane kupoprodaje ne mogu da generisu ni rast ni pad.
- Ponuda novogradnje pada, sto cene vuce na gore.

Moje spekulacije:

- Licno ne ocekujem znacajan skok prinudnih prodaja u bliskoj buducnosti.
- Ostaje pitanje kes kupaca, koje je najslozenije. Pitanja su koliko ih ima, na koji nacin su stekli novac, koliko su motivisani rastom cena, koliko uplaseni inflacijom, koje su im alternative.
- Investicionih kupaca ocigledno ima znacajan broj i imaju znacajan uticaj na trziste, ali ne verujem da mogu sami da ga odrzavaju. To bi bio svojevrsni paradoks jer nekretnine nisu i ne smeju biti bitkoin.
- Verujem da je znacajan broj investicionih kupaca bio motivisan dosadasnjim rastom cena. Ako prinosi krenu da padaju, deo ce biti demotivisan.
- Verujem da je deo investitora motivsan inflacijom, ali trenutna inflacija potrosackih cena je, kao sto smo videli, samo posledica prethodnog rasta novcane mase, koji je vec u potpunosti ispracen cenama nekretnina. "Bezanje" u nekretnine zbog tekuce inflacije je stoga besmislica i oni ce to pre ili kasnije shvatiti. Jedino ima smisla bezanje u strahu od buduceg stampanja novca, ali to je u ovom trenutku spekulacija.
- Investicioni kupci koji imaju razradjene poslove imaju alternativu da novac ulaze u prosirenje posla, sto ce biti jos privlacnije sa padom prinosa na nekretnine, ali bi u slucaju daljeg razvoja i produbljivanja ekonomske krize i prinosi iz biznisa mogli padati.
- Oni koji nemaju mnogo alternativa su oni koji su novac stekli namestenim poslovima ili na druge nelegalne nacine.

Pri svim ovim faktorima tesko je izvuci jasan zakljucak jer je glavno pitanje da li ce i koliko pasti investiciona traznja i da li ce ponuda pasti brze od investicione traznje, a oni koji generisu ponudu to prate sa neposrednim iskustvom i neposrednim uvidom u podatke. Ostaje da se prati kretanje broja transakcija i cena, kao i kretanja u zapadnim zemljama.
 
Jedino ima smisla bezanje u strahu od buduceg stampanja novca, ali to je u ovom trenutku spekulacija.
- Investicioni kupci koji imaju razradjene poslove imaju alternativu da novac ulaze u prosirenje posla, sto ce biti jos privlacnije sa padom prinosa na nekretnine, ali bi u slucaju daljeg razvoja i produbljivanja ekonomske krize i prinosi iz biznisa mogli padati.
- Oni koji nemaju mnogo alternativa su oni koji su novac stekli namestenim poslovima ili na druge nelegalne nacine.

- I sami ste rekli da je pitanje da li će FED i ECB istrajati u sprečavanju falje inflacije (a pitanje je i koliko su postojeće mere dovoljne i odlučne)
- Oni koji nemaju mnogo alternativa su oni koji su novac stekli namestenim poslovima = većina onih koji novac imaju u Srbiji.

U pogledu kreditnih kupaca ističem ono što znam, bez namere da neko iz toga izvlači neki zaključak, jer ni sam nisam u stanju da ga izvučem:
U Beogradu kreditni kupci sada čine zanemarljiv broj - jednostavno retko ko ima dovoljno veliku platu da digne kredit za stan koji košta 3500eur po kvm.
(znam jer sam radio u katastru, prijatelji mi još rade tamo - malo ima upisa hipoteka)
U široj okolini Beograda kreditni kupci čine 50%, znam iz prve ruke jer imam drugara koji zida u Pazovi.
 
- I sami ste rekli da je pitanje da li će FED i ECB istrajati u sprečavanju falje inflacije (a pitanje je i koliko su postojeće mere dovoljne i odlučne)
- Oni koji nemaju mnogo alternativa su oni koji su novac stekli namestenim poslovima = većina onih koji novac imaju u Srbiji.

U pogledu kreditnih kupaca ističem ono što znam, bez namere da neko iz toga izvlači neki zaključak, jer ni sam nisam u stanju da ga izvučem:
U Beogradu kreditni kupci sada čine zanemarljiv broj - jednostavno retko ko ima dovoljno veliku platu da digne kredit za stan koji košta 3500eur po kvm.
(znam jer sam radio u katastru, prijatelji mi još rade tamo - malo ima upisa hipoteka)
U široj okolini Beograda kreditni kupci čine 50%, znam iz prve ruke jer imam drugara koji zida u Pazovi.
Ali oni koji imaju vezanu kupovinu pa prodaju mu dodju kes kupci a mozda uzmu manji kredit za razliku ili za uredjenje. Zar ne?
 
Ali oni koji imaju vezanu kupovinu pa prodaju mu dodju kes kupci a mozda uzmu manji kredit za razliku ili za uredjenje. Zar ne?
To je tačno, upravo sam ja bio jedan od njih, falilo mi 20 000 i toliko sam stambenog kredita uzeo.
Ima toga svakako, ali par time kreditni kupci se ne vode time jel kamatna stopa 1% ili 4%.
Svakako je ta kamatna stopa manja nego za keš kredit i može više da se uzme.
Ovaj skok kamatne stope ulgavnom pogađa full kreditne kupce, pa zato vezane kupovine part kredit nisam uzimao u obzir.
 
Ti pre par postova tvrdis i da ce zbog krize doci do masovnog iseljavanja iz Srbije na Zapad, koji vapi za radnom snagom. Isti taj Zapad koji se suocava sa energetskom krizom i opadajucim konkurentnoscu. Malo su kontradiktorne te dve tvrdnje.

Ako mislis da je Grcka tako dobra prilika, zasto ne kupis apartman tamo, i obezbedis sebi fin pasivan prihod? Lepo si naveo da je Grcka clan EU i NATO, kako to da i pored potencijalnih investitora iz cele Evrope, stan u Solunu jeftiniji ne samo od Beograda nego i od Sofije, Zagreba, Budimpeste? Da li to Spanija, Grcka i jug Italije znaju neku tajnu metodu koja nikome drugom u Evropi nije jasna, ili se mozda iza tako niske cene kriju neki dublji problemi?
Nisu tamo niske cene, to su normalne cene kvadrata, nego su kod nas nerealno visoke zbog naroda koj je takav kakav je, ne ume nista drugo osim da ulozi u beton..
 
Ja bi ovo voleo da uvedu u Srbiji

Mada moje misljenje je da bi to dovelo do nesto malog rasta cena jer bi konacno prestali da pisu fiktivne cene u kupoprodajnim ugovorima. Tako da bi statisticki gledano cene bile neznatno vise nego sada.
Vradovicu sledi pad cena, i to veliki u naredne 2 godine, dzabe pises u svakom postu o rastu, nema nista od toga, taj brod je plovio dugo i otplovio..
 
Poslednja izmena:
Wohooo Srecna nova godina onda!! :)

Jedino je smor sto si prognozu pomerio na "naredne 2 godine" ali dobro. Nadam se da kad bude taj "veliki pad cena" da cemo moci svi da kupimo stan kakav zelimo!
 
Wohooo Srecna nova godina onda!! :)

Jedino je smor sto si prognozu pomerio na "naredne 2 godine" ali dobro. Nadam se da kad bude taj "veliki pad cena" da cemo moci svi da kupimo stan kakav zelimo!
Pa 2 godine je trajao rast, pa ce i pad isto toliko kao sto je i red🙂 tako da nisam pomerao nista nego kazem za 2 godine cemo moci da stanemo i pogledamo u nazad koliki je bio pad, realno je 20-30% iakao je rast bio dosta veci, ovo je realan pad koj sledi...
A posto jos nije pocela nova godina necu ti zameriti sto si ironican.. A da si covek u pravom smislu te reci, ti bi i stvarno podrzavao da svaki covek koj posteno zaradjuje hleb za porodicu moze doci do svog stana kakvog takvog da ima svoj mir, a ne samo da gledas svoj interes i roi...
Zelim svima pa i tebi lep provod veceras gde god bili.. Adios za staru godinu..
 
Rast je trajao minium od 2012. godine ali bukvalno.
Ja naravno da podrzavam to sto si napisao. Nisi ispratio temu savskiamfiteatar gde su me napali kao neprijatelja. Ja zelim sto vise da se izgradi stanova u BNV da bi svi mogli da priuste stan ili barem da postane malo pristupacnije. Ne mora cena na dole ako ce zarade da rastu i obrnuto. Koliko je to realno ne znam. Naravno da bi voleo nije ironicno.
 
Rast je trajao minium od 2012. godine ali bukvalno.
Ja naravno da podrzavam to sto si napisao. Nisi ispratio temu savskiamfiteatar gde su me napali kao neprijatelja. Ja zelim sto vise da se izgradi stanova u BNV da bi svi mogli da priuste stan ili barem da postane malo pristupacnije. Ne mora cena na dole ako ce zarade da rastu i obrnuto. Koliko je to realno ne znam. Naravno da bi voleo nije ironicno.
Srecna nova godina svim clanovima foruma uz moje zelje da padnu cene nekretnina bar 30 posto i da svi imamo bar po jedan stan za rentiranje.

 
Poslednja izmena:
Nisu tamo niske cene, to su normalne cene kvadrata, nego su kod nas nerealno visoke zbog naroda koj je takav kakav je, ne ume nista drugo osim da ulozi u beton..
Jesu nize cene nego kod ostalih zemalja sa uporedivim gdp per capita i zaradma. Cak i kad Srbiju (odnosno Beograd) potpuno iskljucis iz racunice.

Zasto je Valensija pet puta jeftinija od Minhena u proseku, kad nije zarada pet puta veca u Minhenu?
 
Nema gde igla da padne

zlatiborrs (1).jpg
 
- I sami ste rekli da je pitanje da li će FED i ECB istrajati u sprečavanju falje inflacije (a pitanje je i koliko su postojeće mere dovoljne i odlučne)
- Oni koji nemaju mnogo alternativa su oni koji su novac stekli namestenim poslovima = većina onih koji novac imaju u Srbiji.

U pogledu kreditnih kupaca ističem ono što znam, bez namere da neko iz toga izvlači neki zaključak, jer ni sam nisam u stanju da ga izvučem:
U Beogradu kreditni kupci sada čine zanemarljiv broj - jednostavno retko ko ima dovoljno veliku platu da digne kredit za stan koji košta 3500eur po kvm.
(znam jer sam radio u katastru, prijatelji mi još rade tamo - malo ima upisa hipoteka)
U široj okolini Beograda kreditni kupci čine 50%, znam iz prve ruke jer imam drugara koji zida u Pazovi.
Jednu stvar nismo analizirali. Zašto bi FED i ECB istrajali osim ako nema nekog interesa vlastodržaca koji je jači od interesa krupnog kapitala? Npr interes mogu biti izbori pa da se narodu pokaže da brinu o njima tako što se bore sa visokom inflacijom. Ali do izbora u SAD ali i Nemačkoj ima još vremena. Ako pratite strane medije videćete da je glavni krivac za inflaciju ustvari Putin :) tj niko ne spominje "štampu novca", čak ni opozicija. Meni se čini da će se nastavaiti sa održavanjem inflacije jer građani su svugde isti tj već su progutali priču propagandne mašinerije i neće se pobuniti u nekom većem broju. Inflacija će biti tu, cene će ići gore, nekima će povećati platu, nekima neće i to je to.
 
Vrh