Šta je novo?

Cene nekretnina

To je sad zakonska obaveza tj to nije tvoj hir vec zaista mora tako. Kad se ljudima lepo objasni onda to ide lako. Možete početi sa minimalnim cenama i onda podići posle godinu dana. Mnogo je bolje da nađete upravnika neko da bude prinudni jer je pitanje koliko ima iskustva i kako radi. Ima već desetine etabliranih upravnika koji rade ozbiljno, imaju call centar liniju otvorenu 24/7. Kad smo mi nedavno promenili upravnika, odjednom skapiras koliko ima problema u zgradi jer su svi počeli da zovu i da prijavljuju kvarove. Do sada je bilo minimalno, lift, svetrlo i curenje vode :)
 
slro151pyu2a1.png

ooof
 
Ne mora da ide preko infostana. Upravnici izbegavaju Infostan jer onda njima kasne uplate. Uz to ima dosta servisnih kompanija koje pruzaju odlicne usluge (odrzavanje lifta, elektro, bravarija, vodovod, ciscenje itd) a da to nije Gradsko Stambeno. Zakon kaze da stambena zajednica mora biti formirana i da mora imati upravnika kojem se mora platiti minimalan iznos ua upravljanje koji je definisan na nivou grada. Naravno, moze vise od propisanog minumuma. Onda zakon kaze da postoji minimalan iznos za investiciono i tekuce odrzavanje. Upravnik organizuje stampu i podelu racuna. Stanar mora da uplati svakog meseca ove tri stavke na racun stambene zajednice. Ako kasni, pokrece se tuzba.

Jedina prednost Infostana sto je iza Gradsko stambeno kao servisna kompanija i to je vazno kod velikih invesicija - tipa popravka krova, oni mogu da kreditiraju stambenu zajednicu. Cena projekta ce sigurno biti veca nego ako st. zajednica sama raspise tender i nadje izvodjaca ali to je cena kreditiranja :) Ako se izglasa da se ide u projekat, onda stize rata na uplatnici infostana koji svaki stanar placa mesecno.

Ako nemate upravnika i stvari ne funcionisu, obratite se bilo kom upravniku da pogura prinudnu upravu i reseno :)
Mislim da komentarisete stvari u vezi sa kojima nemate tacne informacije, odnosno da ste pomesali sa uplatama Gradskom stambenom preko Infostana, sto je skroz neka druga prica.

Skupljanje para za investiciono i tekuce odrzavanje koje sam opisao nema nikakve veze sa Gradskim stambenim. Vi potpisujete ugovor sa infostanom da vam ulistaju ove troskove na uplatnicu, a oni vam svakog meseca uplate sredstva na racun u poslovnoj banci koji im vi date. Na konto ove usluge infostan vam uzima 12% (sa PDV). Sredstva se u skladu sa ugovorom na racun prenose oko 20og u mesecu za prethodni i ne kasne ni dan. Stambena zajednica sa njima slobodno raspolaze i angazuje koga god zeli za ciscenje, popravke, lift. Sto naravno nije Gradsko stambeno jer od njih treba bezati glavom bez obzira.

A upravnici ovaj sistem izbegavaju mozda iz razloga ove provizije od 12%, kako bi mogli vise da uzmu, a mozda i zbog same svrhe njihovog postojanja. Jer najveci problem je skupljanje para, a oko potrosnje se stanari lako dogovore.
Nasa stambena zajednica nema progesionalnog upravnika jer nam ne treba. Obezbedili smo stabilno finansiranje, trosak infostana od 12% je daleko nizi od troska upravnika, a sve probleme u vidu ciscenja, porpavki, odgusenja, krecenja, lako i brzo resavamo, po trzisnim uslovima, putem ponuda, jer imamo ono najvaznije, stabilno i sigurno finansiranje.

p.s. za one koji su se bunili jer smatraju da ovo nema veze sa cenama nekretnina i da mu nije mesto ovde, neka razmisle koliko stanje zgrade i njeno odrzavanje uticu na cenu njegove nepokretnosti
 
Poslednja izmena:
Zgrada, van Beograda, iznad proseka novogradnja, odrzavanje trenutno 400 din mesecno, zgrada neuredna, probalo se povecati na 550-600 zbog bolje usluge, ljudi ni da cuju.
Pri tome je trzisna cena kvadrata u zgradi u prosekj 2.500€.

Dosta njih dobilo stanove za placeve.

Zgrada kao da ima 10 godina, a ne 1.
Garaza ociscena nije godinu, jedna komsinica rece da svako cisti svoje g mesto (valjda misli metlom)…

Ljudi zive u novim stanovima vrednosti 100-170.000€, zgrada prljava, i kad sam spomenuo da se ucestalije i bolje cisti, ni da cuju. Tako da i 2-3€ po ukupno uvecanje mesecnog odrzavanja ljudima i u novoj gradnji smeta.

Upravljanje je bar 400-600 dinara mesecno. Sa ovim dole minimalno propisanim cenama sve tri stavke za stan su uglavnom preko 1000 dinara mesecno. Uz to zavisi od velicine stana tj nemaju svi iste racune.
Tekuce odrzavanje minimalni iznosi po zakonu:
Minimalni iznos na ime troškova iz člana 2. ove odluke utvrđuje se:
za stan i poslovni prostor u zgradi bez lifta u iznosu od 360,85 RSD;
za stan i poslovni prostor u zgradi sa liftom u iznosu od 469,11 RSD;
za garažu u iznosu od 216,51 RSD;
– za garažne boksove i garažna mesta u iznosu od 144,34 RSD;
– za samostalne delove zgrade (prostorije sa tehničkim uređajima, transformatorske stanice, skloništa) u iznosu od 216,51 RSD.I

Investiciono odrzavanje:

Minimalni iznos na ime troškova iz člana 6. ove odluke utvrđuje se:

1) po kvadratnom metru stana ili poslovnog prostora za zgrade bez lifta:
– starosti do 10 godina u iznosu od 3,13 RSD,
– starosti od 10 do 20 godina u iznosu od 4,69 RSD,
– starosti od 20 do 30 godina u iznosu 6,25 RSD
– starosti od 30 godina 7,82 RSD;
2) po kvadratnom metru stana ili poslovnog prostora za zgrade sa liftom:
– starosti do 10 godina u iznosu od 4,07 RSD,
– starosti od 10 do 20 godina u iznosu od 6,10 RSD,
– starosti od 20 do 30 godina u iznosu od 8,13 RSD i
– starosti od 30 godina u iznosu od 10,16 RSD;
3) po kvadratnom metru garaže kao posebnog dela zgrade:
– starosti do 10 godina u iznosu od 1,25 RSD,
– starosti od 10 do 20 godina u iznosu od 1,88 RSD,
-starosti od 20 do 30 godina u iznosu od 2,50 RSD i starosti od 30 godina u iznosu od 3,13 RSD;
4) po kvadratnom metru garažnog boksa i garažnog mesta kao posebnog dela zgrade:
– starosti do 10 godina u iznosu od 1,88 RSD,
– starosti od 10 do 20 godina u iznosu od 2,81 RSD,
– starosti od 20 do 30 godina u iznosu od 3,75 RSD i
– starosti od 30 godina u iznosu od 4,69 RSD;
5) po kvadratnom metru samostalnog dela zgrade (prostorije sa tehničkim uređajima, transformatorske stanice, skloništa):
– starosti do 10 godina u iznosu od 1,88 RSD,
– starosti od 10 do 20 godina u iznosu od 2,81 RSD,
– starosti od 20 do 30 godina u iznosu od 3,75 RSD i
– starosti od 30 godina u iznosu od 4,69 RSD.
 
Mislim da komentarisete stvari u vezi sa kojima nemate tacne informacije, odnosno da ste pomesali sa uplatama Gradskom stambenom preko Infostana, sto je skroz neka druga prica.
Skupljanje para za investiciono i tekuce odrzavanje koje sam opisao nema nikakve veze sa Gradskim stambenim. Vi potpisujete ugovor sa infostanom da vam ulistaju ove troskove na uplatnicu, a oni vam svakog meseca uplate sredstva na racun u poslovnoj banci koji im vi date. Na konto ove usluge infostan vam uzima 12% (sa PDV). Sredstva se u skladu sa ugovorom na racun prenose oko 20og u mesecu za prethodni i ne kasne ni dan. Stambena zajednica sa njima slobodno raspolaze i angazuje koga god zeli za ciscenje, popravke, lift. Sto naravno nije Gradsko stambeno jer od njih treba bezati glavom bez obzira.
A upravnici ovaj sistem izbegavaju mozda iz razloga ove provizije od 12%, kako bi mogli vise da uzmu, a mozda i zbog same svrhe njihovog postojanja. Jer najveci problem je skupljanje para, a oko potrosnje se stanari lako dogovore. Nasa stambena zajednica nema progesionalnog upravnika jer nam ne treba. Obezbedili smo stabilno finansiranje, trosak infostana od 12% je daleko nizi od troska upravnika, a sve probleme u vidu ciscenja, porpavki, odgusenja, lako i brzo resavamo, po trzisnim uslovima, putem ponuda, jer imamo ono najvaznije, stabilno i sigurno finansiranje
Tako je. Nisam bio precizan. Infostan nudi uslugu naplate za stambenu zajednicu ali nemate vi tu nikakvu korist osim ako neko od stanara ne trosi svoje vreme besplatno. To je namenjeno upravnicima koji imaju manje zgrada pa nemaju dovoljno vremena ili sredstava da pokriju logistiku (stampu racuna, podela racuna, utuzivanje duznika itd) i za st zajednici kao sto je vasa gde nemate profesionalnog upravnika.
Ali nikakve razlike nema u smislu obaveze stanara da uplacuje redovno. Tj u oba slucaja se to lako resava. Ovaj nas upravnik kaze da nema velikih problema sa naplatom a upravnicka organizacija koju vodi ima preko 300 zgrada.
Poenta moje price je da je zakon ali i primena istog takva da stanari ne mogu biti taoci nekolicine komsija koje to ne zanima. Uvek postoji opcija prinudne uprave i upravnik je duzan da postuje zakon jer u suprotnom moze da ogovara sto znaci da stanari moraju da placaju bar minimalne iznose propisane zakonom.
 
Ovde nikako ljudi da se dogovore oko elementarnih činjenica. Meni je logično da cene padnu ukoliko dođe do drastičnog povećanja kamata (što je već počelo) i da kao rezultat toga ljudi masovno počnu da gube stanove jer ne mogu da servisiraju kreditno zaduženje. Međutim, ne znam zašto se na ovom forumu priželjkuje takav scenario jer ljudi koji će najviše biti pogođeni ovim razvojem situacije su porodice skormnijeg imovinskog statusa koje nisu nasledile niti mogle da kupe nekretninu, već su jedva namakli 20-30k eur i uzeli stan na kredit koji više neće moći da plaćaju. U ovom scenariju ti ljudi će završiti bukvalno na ulici, a pritisak na tržište će se nastaviti jer će te diskonotavane stanove pokupovati investitori za keš i ponovo ubaciti na tržište nekretnina kao rentale.
Molim te Analiticaru da razdvajas upotrebu glagola ŽELETI i glagola PREDVIDJATI jer ko nesto predvidja ne znaci da to i zeli... citirao si moj post gde sam izneo TUZNO predvidjanje da ce do sloma trzista doci jer srvari ne idu u dobrom pravcu, neko je podigao nerealno visok kredit, sada mu se na to kalemi realno visok Euribor... kuda to vodi???? U svetlu suyrasnjicu? Ne, na dobos ... nazalost.... i to upravo zbog svi onih koji prmaju uplate da lepetaju u medijima i po formumima kako treba kupiti stan sada ili nikada....
 
Tako je. Nisam bio precizan. Infostan nudi uslugu naplate za stambenu zajednicu ali nemate vi tu nikakvu korist osim ako neko od stanara ne trosi svoje vreme besplatno. To je namenjeno upravnicima koji imaju manje zgrada pa nemaju dovoljno vremena ili sredstava da pokriju logistiku (stampu racuna, podela racuna, utuzivanje duznika itd) i za st zajednici kao sto je vasa gde nemate profesionalnog upravnika.
Ali nikakve razlike nema u smislu obaveze stanara da uplacuje redovno. Tj u oba slucaja se to lako resava. Ovaj nas upravnik kaze da nema velikih problema sa naplatom a upravnicka organizacija koju vodi ima preko 300 zgrada.
Poenta moje price je da je zakon ali i primena istog takva da stanari ne mogu biti taoci nekolicine komsija koje to ne zanima. Uvek postoji opcija prinudne uprave i upravnik je duzan da postuje zakon jer u suprotnom moze da ogovara sto znaci da stanari moraju da placaju bar minimalne iznose propisane zakonom.
U pravu ste. Ovaj nas metod zahteva angazovanje par stanara, naravno besplatno. Ako niko to nece da radi profesionalni upravnik je bolje resenje. Prednost je sto su nam nizi troskovi i sto ne moramo da imamo razlicita iskustva sa kojekakvim upravnicima, koji takodje umeju da nalaze burazerske firme i stambenim zajednicama naplacuju vise nego sto bi trebalo. Za urednost naplate putem upravnika ne znam, hteo sam samo da prenesem nase iskustvo i pokazem da postoji alternativa koja obezbedjuje sigurnu i stabilnu naplatu.
 
Molim te Analiticaru da razdvajas upotrebu glagola ŽELETI i glagola PREDVIDJATI jer ko nesto predvidja ne znaci da to i zeli... citirao si moj post gde sam izneo TUZNO predvidjanje da ce do sloma trzista doci jer srvari ne idu u dobrom pravcu, neko je podigao nerealno visok kredit, sada mu se na to kalemi realno visok Euribor... kuda to vodi???? U svetlu suyrasnjicu? Ne, na dobos ... nazalost.... i to upravo zbog svi onih koji prmaju uplate da lepetaju u medijima i po formumima kako treba kupiti stan sada ili nikada....
Dok god su komentari puni ljudi koji cekaju da neki drugi propadnu da bi oni uleteli na jeftino, nema od tog sloma nista.

Tek kada se u komentarima pojave ti koji silno propadaju a prorede ti koji cekaju pad, mozemo govoriti o slomu.

Do tad, tvoje tuzno predvidjanje je samo zelja.
 
Rusi su samo trenutni fenomen, alipogledaj samo ovaj forum i koliko je frustriranih mladih ljudi koji nemaju svoj stan, pa onda pogledaj okruzenje i koliko ljudi 30+ godina starosti koji jos uvek zive u zajednici sa roditeljima, itd. Traznja za stanovima u Beogradu nece opadati u skorije vreme, sta ce ljudi moci da priuste je vec druga stvar.
Realno sada je nikad manja potreba za stanovima za zivot. Rezulati popisa se jos kriju ali pretpostavljamo koliko je manje stanovnika. Mnoge porodice s malom decom su otisle u Evropu u potrazi za NORMALNIM zivotom a zivotni vek je ovde sve manji. Stanovi su se kupovali zbog investiranja novca i zbog pranja para. Logicno tome je dosao kraj.
 
Dok god su komentari puni ljudi koji cekaju da neki drugi propadnu da bi oni uleteli na jeftino, nema od tog sloma nista.

Tek kada se u komentarima pojave ti koji silno propadaju a prorede ti koji cekaju pad, mozemo govoriti o slomu.

Do tad, tvoje tuzno predvidjanje je samo zelja.
Svako normalan zeli da propadne ova vlast, kriminal, pranje novca i tajni Ugovori.
Oni koji ne zele, kao neki od vas, zapravo rade za tu vlast i to je jasno kao dan.
 
Dok god su komentari puni ljudi koji cekaju da neki drugi propadnu da bi oni uleteli na jeftino, nema od tog sloma nista.

Tek kada se u komentarima pojave ti koji silno propadaju a prorede ti koji cekaju pad, mozemo govoriti o slomu.

Do tad, tvoje tuzno predvidjanje je samo zelja.
Cija zelja? Tvoja? Tuzno je kakve zelje imaju nasi sugradjani prema drugim sugradjanima....
 
Sustina pada cena nekretnina koje ce se desiti je da su godinama ljudi ulagali u beton, jer su cene skakale i to im je bilo bolje od cuvanja novca u banci, i razmisljali su, izdace stan nekome. Naravno desice se kao na Zlatiboru da ima mnogo praznih apartmana i da je cena izdavanja sve manja i manja i da se to uopste ne isplati, osim mozda kao stan na dan (pricam o Beogradu).
Vrtiš, muljaš, obrćeš ali ne ide ti nikako. Ako ti već smeta vlast u Beogradu čudno je da ti smeta i opozicija na Zlatiboru! Ili je i dalje najlepši na svetu samo on, bajni, stameni, prodornog glasa i uvek sveže napirlitani Boris Tadić haha

Što se tiče izdavanja nemoj molim te više da braniš te pohlepne i zatupaste somove što bi bez rada da zarade!! To sam već objašnjavao. Oni bi da kupe na Zlatiboru za 1600-2000 bez recepcije i sadržaja (ili samo sa recepcijom, i to praznom :cool:) a onda bi da dignu sve četri u vis, i da im se šalje renta direktno u neki od beogradskih kafića ako bi moglo!
To se zove STANDARD gradnja i tu moraš SAM dugo godina da se trudiš i znojiš, budeš na "izvolte" klijentima, danju i noću, da sam brineš o čistoći i svemu drugom što inače i ZAHTEVA posao u turizmu. Ne može se iz Beograda glumiti rentijer! Upoznao sam nekolicinu tako vrednih ljudi, koji i nemaju neko iskustvo u turizmu, ali imaju domaćinski pristup i već godinama im se vraćaju isti klijenti i JEDINO TAKVI mogu da zarade sa Standard smeštajem. Turistu moraš da "gajiš" da bi ti se vratio, da brineš o njemu kao o najrođenijem
Ako hoćeš da zaradiš ali bez tih cimanja onda moraš da kupiš PREMIJUM gde će sve to umesto tebe da odrade stručni ljudi koji od toga žive.
Ali za to bajo moraš da platiš, od recimo 2200 pa na više...

I meni je žao tih što kupuju standard gradnju na našem najboljem turističkom mestu, ali dok god ima takvih somova biće i investitora koji će da ih pecaju

p.s. inače za informaciju Zlatibor obara sve rekorde od najjače 2019 godine, toliko o tvom pisaniju
 
Cija zelja? Tvoja? Tuzno je kakve zelje imaju nasi sugradjani prema drugim sugradjanima....
Iz tvojih izlaganja razumeo sam da zivis u viseclanom domacinstvu u blokovima i da ti postaje tesno i da prizivas da se NBG starogradnja spusti na 1000 eur m2 kako bi ti resio svoje stambeno pitanje? A to sto ce u procesu drugi ljudi zavrsiti na ulici to te ne pogadja previse.
 
Iz tvojih izlaganja razumeo sam da zivis u viseclanom domacinstvu u blokovima i da ti postaje tesno i da prizivas da se NBG starogradnja spusti na 1000 eur m2 kako bi ti resio svoje stambeno pitanje? A to sto ce u procesu drugi ljudi zavrsiti na ulici to te ne pogadja previse.
Clan si od 25.septembra 2022. A pratis moja izlaganja iz 2020 ili 2021.?!
Svidja mi se analitican pristup i cinjenica da me pratis, ti si prakticno zapravo moj FUN!

God bless you, Amin!
 
Ti Nemci svake dve nedelje objavljuju odluku da se olaksa prijem radne snage itd itd. Kolko im tih odluka treba?
 
Februar 2023, Nemci usvojili odluku o odlasku kvalifikovanih zanatlija i stručnjaka iz Srbije oko milion građana se sprema za odlazak...kaća lazarević se opet dosetila...VEST 1: Preko Milion Srba se sprema da ode u Eu, ali se vraćaju sa parama da kupuju sranove. VEST 2: Prodaju kuće sa lavljim glavama po ceni pola kvadrata u Bg, VEST 3; Zbog dolaska 50 vozača iz Bangladeša rastu cene nekretnina, VEST 4: Marija sa Konjarnika tvrdi, gazda mi je digao kiriju na 15.000 eura i rekao ako nećeš da platiš ima ko hoće. VEST 5: cena kvadrata na trasi prolaska metroa porasla na 25.000, nadležni tvrde do 2045, će biti završeno 455 metara trase.
 
Clan si od 25.septembra 2022. A pratis moja izlaganja iz 2020 ili 2021.?!
Svidja mi se analitican pristup i cinjenica da me pratis, ti si prakticno zapravo moj FUN!

God bless you, Amin!
Kakve veze ima kada je ko postao član, ovo je javni forum. Ja samo govorim o nedoslednosti u razmišljanju gde se javno navija da što veći broj ljudi koji su uzeli stanove na kredit propadne i bude isterano na ulicu, kako bi neki drugi prigrabili stanove za 1000 eur starogradnje na nbg. Ako si hteo po toj ceni, trebalo je da kupiš 2014. Danas su drugačije okolnosti i tržište.
 
Da citiram doticnog: nekad mora i da protrese covek nogu..nakupi se.

Tom niko ne veruje vise ni za sta.
 
Vrh