Šta je novo?

Cene nekretnina

Svaka porodica mora prvo dobro da razmisli i dođe do zaključka šta želi, koje su joj mogućnosti i da nađe neki srazmjeran odnos izmedju to dvoje.
Nije lako pronaći ili kupiti stan, ali daleko od toga da ovdje treba da kukumačemo za zlom i nesretnom sudbinom bračnog para sa primanjima od 3.000 € mjesečno. Lako mi je za njih. Makar oni mogu kupiti stan.
Menjas teze na nacin kako ti ide u prilog poslednjih x postova a sve zbog nekog tvog licnog intresa i to je toliko providno. Niko nikoga ne sazaljeva niti iko kaze da oni lose zive. Samo isticem apsurd trenutne neodrzive situacije sto se tice nekretnina. Realna opcija je da plate porastu 30% u narednih godinu, dve (nije realno jer krece recesija) ili da padnu cene za toliko u naredne 3-4. Moguca je i kombinacija.
 
Poslednja izmena:
Onaj ko ima 3000 k + platu kupice stan za par godina za kes, zasto bi ulazio u kredit sa bankom i davao joj vise nego sto nekretnina vredi.
 
Onaj ko ima 3000 k + platu kupice stan za par godina za kes, zasto bi ulazio u kredit sa bankom i davao joj vise nego sto nekretnina vredi.
Ajde napravi kalkulaciju Koliko godina stednje im treba za stan od 150k. Oko 10-11k po godini je neki maksimum koji je ostvariv kada placas kiriju. Racunaj da je poslednjih 5 godina rasla cena nekretnina 10% godisnje. Par godina za kes 😁😁😁. Ustedis 10k a on skuplji svake godine vise od toga.
 
Stvarno neverovatno sta se pise ovde. Neki kao da zive u paralelnoj dimenziji, kao da nemaju prijatelje, rodjake, poznanike koji ni u ludilu ne mogu trenutno da kupe prosecan stan sa ili bez kredita iz ovog ili onog razloga. Izgleda da svako ko sebi obezbedi nekretninu automatski postaje otkacen od realnosti bez ikakve empatije prema sugradjanima manje "sposobnijih" od njih.
 
"bez ikakve empatije prema sugradjanima manje "sposobnijih" od njih"
Prmenilo se vreme, ja nemam više nikakve empatije, počev od rodbine pa na dalje...zadnjih godina ljudi su postali tako jadni grebatori, samo gledaju kako da se ogrebu za kafu, kolač, uslugu, bilo šta...
 
Hahah, kraj izmedju Konjarnika i Medaka 3, rodjaci. Peti sprat, lift ide do cetvrtog, nema dalje :) shadestudio, da li si ti uopste iz Bg? Pa zasto onda komentarises na beobildu? :) nisam beonacista, samo pitam onako, iz radoznalosti. Ovakav predlog moze da da neko ko je u Bg bio samo u prolazu.
shadestudio sinisa se ljuti jer ne radis kako smo se dogovorili! ne treba da im dajes jeftiniju opciju nego odmah u beograd na vodi redirekcija!
 
Primetio sam da na cenenekretnina fali neke kupoprodaje. Cuh od više ljudi. Šta li je razlog?

D0044F6F-C855-4BB7-A2B0-EC27228C755D.jpeg
 
Nije 1700 vec 1400-1500. Nisu ludi da opterete obe plate. 30 godina nije mali period. Sta ako ode kamata na 7,8,9% ili ako jedno od njih ostane bez posla. Treba vratiti banci te pare. Nisu trazili premium novogradnju vec prosecnu ili neku starogradnju a da se ne guraju u 40m2. Ja stvarno ne znam sta ljudima nije jasno. Ove cene nisu namenjene nekom ko radi za platu pa makar bio i u top par %. Stedis 10k evra godisnje a cene idu 10% godisnje. Ne mozes da stignes porast. Da li je to toliko tesko da se shvati da sko nemas nesto da prodas, da ti neko da, pokloni, ne mozes da kupis stan na pristojnoj lokaciji.
Potpuno razumem i vas i vase prijatelje. Medjutim, danas u BG prihodi (PRIHODI, ne plate) koje pominjete 1500 EUR su prosek. Greska je u tome sto oni misle da su to prihodi u vrhu 5%, sto je glupost. Tu je logicka greska.
Na vrhu su korumpirani politicari i ljudi uvezani sa njima, zatim jaki privrednici, vrhunski sportisti i estrada. Ispod njih gomila preduzetnika, bilo mali DOO bilo SZR. Ispod toga razni frilenseri (IT), jace zanatlije i menadzeri koji rade za vlasnike kapitala. Za sve pobrojane grupe prihod od 1500 EUR mesecno je smejurija. Dalje, tu je jos i veliki broj nasih ljudi koji rade u inostranstvu i dobro zaradjuju a investiraju u BG. Zatim tu su i rentijeri, ljudi koji su stekli/nasledili stanove i danas ih izdaju za solidan novac, znacajan broj ljudi je dobio nazad i nasledstvo restitucijom, itd. I kombinacija pobrojanih varijanti.
U sustini sad je BG kao i druge prestonice u Evropi - ko nije nasledio nekretninu u sirem centru glavnog grada - ne moze nikad da je kupi na kredit cak i ako dobro zaradjuje a ne spada u neku od kategorija koje sam naveo gore. I to jeste normalno sirom Evrope, a zabluda je da ce u Parizu, Rimu, Londonu, Berlinu ili Amsterdamu to moci da izvedu radeci za platu u tim gradovima.
 
Na primer, Obrenovac je vrlo blizu Beograda, kada se bude završio krak Miloša Velikog, na NBG će se stizati za 20minuta i manje, a ni sada nije velika razdaljina, ima lepe prirode, i svega što je potrebno za život, i u poslednje vreme se dosta gradi i ima izbora za kupovinu...naravno pitanje je šta ko voli...:)
Trziste ce sve resiti, uopste nije pitanje ko sta voli nego sta moze da priusti, zavolece, polako...
Jedino pozitivno sto vidim je upravo to da cemo u decentralizaciju BG i NS krenuti izgleda umesto planski tako sto narod nece moci da priusti kvadrate u tim gradovima.
Potpuno razumem i vas i vase prijatelje. Medjutim, danas u BG prihodi (PRIHODI, ne plate) koje pominjete 1500 EUR su prosek. Greska je u tome sto oni misle da su to prihodi u vrhu 5%, sto je glupost. Tu je logicka greska.
Na vrhu su korumpirani politicari i ljudi uvezani sa njima, zatim jaki privrednici, vrhunski sportisti i estrada. Ispod njih gomila preduzetnika, bilo mali DOO bilo SZR. Ispod toga razni frilenseri (IT), jace zanatlije i menadzeri koji rade za vlasnike kapitala. Za sve pobrojane grupe prihod od 1500 EUR mesecno je smejurija. Dalje, tu je jos i veliki broj nasih ljudi koji rade u inostranstvu i dobro zaradjuju a investiraju u BG. Zatim tu su i rentijeri, ljudi koji su stekli/nasledili stanove i danas ih izdaju za solidan novac, znacajan broj ljudi je dobio nazad i nasledstvo restitucijom, itd. I kombinacija pobrojanih varijanti.
U sustini sad je BG kao i druge prestonice u Evropi - ko nije nasledio nekretninu u sirem centru glavnog grada - ne moze nikad da je kupi na kredit cak i ako dobro zaradjuje a ne spada u neku od kategorija koje sam naveo gore. I to jeste normalno sirom Evrope, a zabluda je da ce u Parizu, Rimu, Londonu, Berlinu ili Amsterdamu to moci da izvedu radeci za platu u tim gradovima.
Upravo, BG je bio jedini glavni grad gde mozes da dodjes sa 1000din u dzepu, zaposlis se u kladionici/kaficu i rentas stan na NBG.
To nije normalno i nije odrzivo, ovo sto se desava sa cenama opet kazem, jedino pametno je sto cemo se decentralizovati (pritom niti sam iz BG niti zivim u istom da ne budem pogresno shvacen).

Takodje dodao bih da je idiotizam sto je Beogradski Univerzitet tu gde jeste, kao sto je vladu trebalo preseliti recimo u Kragujevac tako je i univerzitet trebalo preseliti pa da se ozive druga mesta.
 
Potpuno razumem i vas i vase prijatelje. Medjutim, danas u BG prihodi (PRIHODI, ne plate) koje pominjete 1500 EUR su prosek. Greska je u tome sto oni misle da su to prihodi u vrhu 5%, sto je glupost. Tu je logicka greska.
Druze, ta prica prihodima i platama bi mozda bila prikladna da je ovo stranacki skup SNS (a ja mislim da nije).

Aj neka je prosecna plata 750 eur (a ja mislim da nije), kolika to standardna devijacija treba da bude, pa da 1500 eur ne bude u top 5% posto? Vidim da baratas materijom, pa ono, pojasni nama seljacima. Pretpostavimo da je raspodela Gausova kriva (a ja mislim da nije).
 
Potpuno razumem i vas i vase prijatelje. Medjutim, danas u BG prihodi (PRIHODI, ne plate) koje pominjete 1500 EUR su prosek. Greska je u tome sto oni misle da su to prihodi u vrhu 5%, sto je glupost. Tu je logicka greska.
Na vrhu su korumpirani politicari i ljudi uvezani sa njima, zatim jaki privrednici, vrhunski sportisti i estrada. Ispod njih gomila preduzetnika, bilo mali DOO bilo SZR. Ispod toga razni frilenseri (IT), jace zanatlije i menadzeri koji rade za vlasnike kapitala. Za sve pobrojane grupe prihod od 1500 EUR mesecno je smejurija. Dalje, tu je jos i veliki broj nasih ljudi koji rade u inostranstvu i dobro zaradjuju a investiraju u BG. Zatim tu su i rentijeri, ljudi koji su stekli/nasledili stanove i danas ih izdaju za solidan novac, znacajan broj ljudi je dobio nazad i nasledstvo restitucijom, itd. I kombinacija pobrojanih varijanti.
U sustini sad je BG kao i druge prestonice u Evropi - ko nije nasledio nekretninu u sirem centru glavnog grada - ne moze nikad da je kupi na kredit cak i ako dobro zaradjuje a ne spada u neku od kategorija koje sam naveo gore. I to jeste normalno sirom Evrope, a zabluda je da ce u Parizu, Rimu, Londonu, Berlinu ili Amsterdamu to moci da izvedu radeci za platu u tim gradovima.
Mogu da se slozim sa vama u opisu trenutnog stanja. Ali moje pitanje je jel mora biti tako i jel ne treba nista uraditi kako bi se nesto promenilo? Jel stan u BG mora biti privilegija bogatih. Imamo i dovoljno zemlje i resursa da se napravi jedno humano naselje gde bi ljudi sa tih 3000 ili 2000 udruzenih primanja mogli da kupe stan. Ali to necemo da radimo jer ne odgovara vladajucoj klici i to je ono sto smeta velikoj vecini ljudi na ovoj temi. Ranije su bila mnogo teza vremena pa su se gradili bukvalno celi gradovi. A setite se i najava izgradnje stanova za 500 eur, sto je zaboravljeno cim se uslo u biznis BnV.
 
Druze, ta prica prihodima i platama bi mozda bila prikladna da je ovo stranacki skup SNS (a ja mislim da nije).

Aj neka je prosecna plata 750 eur (a ja mislim da nije), kolika to standardna devijacija treba da bude, pa da 1500 eur ne bude u top 5% posto? Vidim da baratas materijom, pa ono, pojasni nama seljacima. Pretpostavimo da je raspodela Gausova kriva (a ja mislim da nije).
Davno sam druze polagao verovatnocu i statistiku a nikad se time nisam bavio pa sam laplasove jednacine i studentov test odavno zaboravio.
Politika me ne interesuje, zivim preko skoro 20 godina.
Ocigledno nisi pazljivo procitao komentar, kljucne reci su prihod (a ne plata) i prosek (a ne medijana).
Matematicki smo u sustini obojica u pravu. Ako gledas samo platu, prosecna plata u BG verovatno jeste oko 750 EUR i u tom slucaju plata od 1500 EUR ce biti u tih 5%, Medjutim, ako gledas ukupan prihod po glavi stanovika stvari stoje znacajno drugacije. Tu se prosek pomera znacajno nagore bas zbog tih 5-10-15% ljudi koji imaju velike prihode pa podizu prosek (i sto su veci manje imaju veze sa platom - ljudi koji imaju ogromne plate su statisticki zanemarljivi). E zato da bi usao u 5% ljudi sa najvecim prihodima u BG ne verujem da ti je dosta ni 3k EUR po glavi. To sto je dobar deo tog bogatstva iz sivih ili crnih izvora je sasvim druga prica.
 
Da, ali porodica sa legalnih 3.000 € prihoda mjesečno je i te kako kreditno sposobna i može da kupi dobar stan i po ovim ludačkim cijenama i da im ostane za pristojan život.
 
Mogu da se slozim sa vama u opisu trenutnog stanja. Ali moje pitanje je jel mora biti tako i jel ne treba nista uraditi kako bi se nesto promenilo? Jel stan u BG mora biti privilegija bogatih. Imamo i dovoljno zemlje i resursa da se napravi jedno humano naselje gde bi ljudi sa tih 3000 ili 2000 udruzenih primanja mogli da kupe stan. Ali to necemo da radimo jer ne odgovara vladajucoj klici i to je ono sto smeta velikoj vecini ljudi na ovoj temi. Ranije su bila mnogo teza vremena pa su se gradili bukvalno celi gradovi. A setite se i najava izgradnje stanova za 500 eur, sto je zaboravljeno cim se uslo u biznis BnV.
Pa moze da se napravi to naselje, verovatno periferno, ali nece ti tamo otici ti sto zaradjuju zbirno 3000e. Oni jednostavno hoce centar jer misle da su sa,tim primanjima u 3% populacije. Imas i stanove zidane za policiju, pa ne verujem da je to tamo pozeljno mesto za zivot.
I da se ponude ti stanovi za 500e, na polovnom trzistu bi zavrsili po 2000e. I nista se ne bi promenilo.
 
Jao boze, koliko lozenja. Izvori, iako ne sasvim precizni, postoje:


Medijalni dohodak je na oko 80% proseka, 95. percentil je oko tri puta veci od medijane, 99. percentil oko sest puta veci od medijane. Iako pojedinacna plata od 1500 evra verovatno nije, household income od 3000 evra mesecno verovatno jeste u ili blizu top 5%. Cinjenica da treba da gledaju stan na Miljakovcu ili u Malom Mokrom Lugu govori da nesto ozbiljno nije u redu, i ne postoji kolicina lozenja (od istih ljudi koji se pritom generalno frljaju brojevima i proporcijama) koja ce to da relativizuje.
 
Samo par komentara sa moje strane:

- Cinjenica je da ljudi idu u inostranstvo i na zalost cinjenica je da veliki procenat tih ljudi cine fakultetski obrazovani mladi ljudi. Najcesce ono sto odvraca ljude od odlaska u inostranstvo je razdvajanje od najblizih i patriotizam u pozitivnom smislu. Na zalost u trenutnim okolnostima je sve teze iz dana u dan biti patriota sa sistemom vrednosti koji je trenutno postavljen u zemlji (clanstvo u stranci kao put za obezbedjivanje drzavnog posla i put u finansijske malverzacije i korupciju). U mojoj kompaniji desetak mladih kolega je napustilo zemlju i odselilo se (uglavnom su u pitanju evropske zemlje: Nemacka, Holandija, Spanija, Austrija). Na zalost zdravstvo i skolstvo su dovedeni na najnize grane. Ko ce da leci i obrazuje decu u Beogradu sa trenutnim prosecnim zaradama lekara i profesora/nastavnika. Da mozda ne ocekujemo da ce svi nastavnici u Novi Beograd/Stari Grad dolaziti iz Surcina, Barajeva i Lazarevca za platu od 50.000 dinara. Ovo su sve strukturni problemi naseg drustva i situacija nece biti bolja u buducnosti ako se ovi trendovi nastave.
- Kao sto sam napisao u prethodnom postu svako ima svoju logiku koji je rizik spreman da preuzme i koja je opcija ok za njega. Recimo argumentaciju da porodica ne zeli da uzima deljeni kredit izmedju supruznika je meni u potpunosti jasna. Takodje i dalje je potrebno ziveti posle uzimanja kredita i ako neko zeli da sebi i dalje posle uzimanja kredita moze normalno priustiti odlazak na odmor, shopping ili bilo sta trece, svakako nije za osudu. U prethodnih 15 godina smo vec imali 2 pika sto se tice cena nekretnina (2007/2008 i 2015/2016) i svaki put je to bilo iz razlicitih razloga i moje licno misljenje je da ce u narednom periodu cena stagnirati/padati, prvenstveno zbog cinjenice da ce novac postati skuplji, kao i celokupni troskovi zivota. Situacija sa ratom u Ukrajini i prvenstveno vezano za sankcije Rusiji ce usporiti taj proces, ali posle toga pad ce biti veci i bolniji.

I mozda jedna mala digresija. Pre nekoliko meseci sam pricao sa mladim IT strucnjakom koji mi je objasnjavao kako vredi uloziti u kripto zato sto kripto moze samo da raste. Iza tog uverenja nije postojalo objasnjenje niti pokusaj istog, vec je po njegovom misljenju cinjenica da kripto moze samo da raste bila apsolutna istina. Nekad mi se cini da je tako i vezano za rast/pad cena stanova kod dobrog dela nasih ljudi i da je to misljenje bazirano iskljucivo na uverenju bez pokrica u realnosti.

I za kraj, produzeni vikend sam proveo na Zlatiboru, pobegao malo na cist vazduh. I onda pogledao koji je kvalitet vazduha i po tom parametru cini mi se da nije bio pozitivan efekat odlaska iz Beograda. Ovo je AQI prognoza za narednih 7 dana za Zlatibor. Svakako otici u Lux Apartman sa SPA centrom i ne izlaziti napolje i uzivati u blagodetima filtriranog vazduha u zatvorenim prostorijama je izgleda najbolje resenje...

Zlatibor Air Pollution.png
 
Jao boze, koliko lozenja. Izvori, iako ne sasvim precizni, postoje:


Medijalni dohodak je na oko 80% proseka, 95. percentil je oko tri puta veci od medijane, 99. percentil oko sest puta veci od medijane. Iako pojedinacna plata od 1500 evra verovatno nije, household income od 3000 evra mesecno verovatno jeste u ili blizu top 5%. Cinjenica da treba da gledaju stan na Miljakovcu ili u Malom Mokrom Lugu govori da nesto ozbiljno nije u redu, i ne postoji kolicina lozenja (od istih ljudi koji se pritom generalno frljaju brojevima i proporcijama) koja ce to da relativizuje.
U tih 30 000 ljudi ulaze oni koji rade za platu ili PR koji vode knjige i prihodi od kirije i tako nekih sitnica.
Pausalci ne ulaze a ima ih dosta sa visokim prihodima.
DOO sa kojih se isplacuju dividende ne ulaze u tu statistiku, a tu se upravo i nalazi najveci kapital kojim pojedinac kupuje po 5 stanova odjednom.
 
Ajde napravi kalkulaciju Koliko godina stednje im treba za stan od 150k. Oko 10-11k po godini je neki maksimum koji je ostvariv kada placas kiriju. Racunaj da je poslednjih 5 godina rasla cena nekretnina 10% godisnje. Par godina za kes 😁😁😁. Ustedis 10k a on skuplji svake godine vise od toga
Slazem se ali to je samo pokazatelj da je to nenormalno i da je to totalno nerealan rast i neodrziv...
Iskreno, 3k evra na nivou porodice je naucna fantastika za 90+% populacije.
Juzno od Bg je to naucna fanstastika za 98+% ljudi


Wolf kazi nam molim te kada cemo dobiti za Oktobar statistiku za vece gradove😀??
 

Prilozi

  • Screenshot_20221116_122708_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20221116_122708_com.android.chrome.jpg
    61,8 KB · Pregleda: 126
Ne mogu da se setim da li ovde ili negde drugde, sam video tekst (i to iz npr Vremena, ne nekog rezimskog glasila) gde se navodi da dakultetski obrazovani nisu nista vise zastupljeni u emigraciji u odnosu na generalnu populaciju u Srbiji.
 
Zarade nisu normalna raspodela, raspodela je prilično asimetrična udesno (veći rep desno zbog ekstrema), pa i računanje stdev nema smisla! Sa leve strane imamo gomilu minimalaca (što je verovatno do skora bilo modus, nafrekventnija vrednost, sad se ipak to menja). Medijana je malo veća (pola levo, pola desno), aritmetička sredina još desno. U tom smislu je kalkulacija dostupnosti još lošija za radnog čoveka!

Ipak, ljudi se previše vezuju samo za plate kad je dostupnost u pitanju, ne računaju na pasivne prihode, nasledstva, bogatstvo jednostavno, pa na kraju i neprijavljene prihode i sl. Ignoriše se i upumpavanje love u kapital naših ljudi preko, a to je eksplodiralo i to baš sad u ove dve godine, lično znam gomilu primera. Takođe vrlo bitna stvar kad pričamo o raspodelama, a koja se ignoriše, ovi krajnje desno imaju po više nekretnina i taj proces ukrupnjavanja se samo nastavlja i ubrzava. Ko nema, biće mu sve teže. Zbog investicionih preferencija balkanskih naroda, gde su 2 slobodna stana, tu je i treći samo od pasivnih prihoda npr. Ne mora čak ni 2, ko je uzeo kredit pre dve godine, sad mu samo jedna renta pokriva kredit. Pitanje trenutka je kad će u apsolutnim brojevima biti više nekretnina nego ljudi, što uopšte ne mora da smanji potražnju upravo zbog te centralizacije i koncentracije! Ovakvo stanje može da prekine samo nova 2008. a to je još veći pakao za ove sa leve polovine raspodele i značilo bi još veće raslojavanje.

Još 1 primer kako sve ove monetarne i fiskalane intervencije kojima je kao glavni cilj da pomognu najsiromašnijima (stimulusi, antiinflacioni zakoni, helicopter money), u stvari najviše pomažu najbogatijima da održe biznise i cene svojih aseta! Svakako nisam za boljševičke metode otimanja, ali jeste za prst na čelo da npr mladi, veoma obrazovani par sa dvoje dece (mašinski inženjer i doktor veterine, najbolji studenti) ne može od nule da krene sa iznadprosečnim platama (suma 2500 eur sigurno), nego prodaje dve garsonjere i ulazi u ozbiljan kredit za trosoban stan na Bežaniji, starogradnja (primer iz neposrednog okruženja).
 
Ljudi, pricamo o zemlji u kojoj profesor u srednjoj skoli u NS radi za platu od 60k dinara. Vise zaradjuju po pumpama i taksisti.
Da li dalje uopste da pricamo o sistemu, buducnosti i nekretninama?

Uvek u celoj istoriji kada god se islo da se pomogne siromahu kroz ocuvanje biznisa zavrsilo se tako sto je biznismen bio jos bogatiji a ovaj mucenik jos siromasniji.
Nastampali su para kao nikada do sada i onda glavno pitanje je gde je taj novac zavrsio? U rukama siromasnih ili u rukama bogatih? Odgovor znate i sami, biznisi umesto da propadnu su na tim krilima odrzali status kvo a gaze su pokupovale jos nekretnina. O pranju para itd da ne govorim.

Resenje za sve ovo naravno da nije komunizam (uz njega i otimanje) jer on nikome nista dobro nije doneo dugorocno i to takodje vec sada empirijski znamo.
Jedino resenje je poreska politika koja ce da natera te iste sa po 5 stanova da mu se to ne isplati i da mora taj kapital da preusmeri u neki drugi vid biznisa/proizvodnje itd.
 
Potpuno razumem i vas i vase prijatelje. Medjutim, danas u BG prihodi (PRIHODI, ne plate) koje pominjete 1500 EUR su prosek. Greska je u tome sto oni misle da su to prihodi u vrhu 5%, sto je glupost. Tu je logicka greska.
Kaži mi samo kako si izračunao taj prosek? Od ljudi koje ja poznajem sa većom platom od te su samo ljudi u IT sa iskustvom od 10 godina.
Većina ostalih radi za ispod 100.000. A znam i više srednjoškolski obrazovinih koji rade za ~50.000. U trgovini koja je najveća branša plate su ispod 400e...
 
Vrh