Šta je novo?

Cene nekretnina

Ljudi se zahvaljuju, propustaju na pesackom i obracaju pristojno i u Beogradu, al pretpostavljam da je ovde to pasivno agresivno.

Mada istina ne toliko koliko kao kada se ide severnije, ne čak nužno zapadnije, nije mnogo bolja situacija u Španiji, Italiji pogotovo. Nikada neću zaboraviti blam, kao momak imao devojku u NS, dve godine bio tamo svaki drugi vikend i jednom tako držali se za ruke na semaforu baš kod Narodnog pozorišta, crveno svetlo za pešake, nigde vozila na vidiku, ja samo krenem da prelazim instinktivno, ona mi pusti ruku i ja zastanem, nađem se na sred ulice, trpeći poglede desetine strpljivih ljudi sa jedne i druge strane. Kulturološke razlike. :ROFLMAO:

Kao vozač sam recimo na note, uvek signalizacija, nije bitno ako nema nikoga, ali priznajem da i danas volim da zabušim pravila kao pešak ili biciklista npr, mada vodim računa da ne dajem loš primer ako ima dece.

Lepše je sa kulturom što bi se reklo, mada meni lično ne smeta neformalnost dok ne pređe granicu (ili sa nekima ne želiš da pređeš), nekad primetiš usiljenu robotizovanu ljubaznost. OK kad je posao u ptanju, ali ovako mi se čak više dopada što su ljudi neposredniji. Uvek TI DIKTIRAŠ, možeš da postaviš distancu i nastaviš sa Vi.
 
Posto je vrlo tesko srociti sve sto hocete u jednom postu, nuzno je neke stvari generalizovati. To dovodi do gresaka, jer svaka generalizacija je pogresna u nekom obimu. Ne pomaze ni kada ljudi imputiraju da sam napisao nesto sto nisam, pa negiranje toga shvatam kao uzaludno trosenje energije.
Potrudicu se da odgovorim samo na konstruktivne ili kritike koje teze da to budu:

Slazem se, mnogo zavisi od dela grada u kome se zivi. Siromasni kraj se prepoznaje po visku smeca i manjku bezbednosti u vecernjim/nocnim satima. Beograd jeste bezbedniji i to je nesto sto mi u principu uzimamo zdravo za gotovo. Razliciti su izazovi, kod nas nije toliki problem lopovluka i bezbednosti jer nema ljudi koji se slivaju sa svih krajeva sveta sa razlicitim shvatanjima, obrascima ponasanja, kulturi...ali izrazeniji je problem sistematskog lopovluka, reketiranja, bezocnog i bahatog krsenja Zakona, odsustva bilo kakvog straha od odgovornosti za svoja (ne)dela.


Zemlja dembelija, kao ni idealna zemlja ne postoji, to svakako znate. Slazem se, "normalna drzava i drustvo" je subjektivan pojam, jer je nekom normalno ono sto je drugom nezamislivo. Meni se mane Evrope kojih svakako ima, kompenzuju neverovatnim pogodnostima. Na sat i po leta nekada i voznje kolima/vozom vam je na dohvat ruke pregrst muzeja sa nemerljivim kulturnim blagom, utakmica vrhunskih fudbalskih klubova, raznolikost arhitekture, stila zivota, istorije, raznovrsnih gurmanskih poslastica iz svih krajeva sveta... Drzave Azije koje ste naveli mi nisu prijemcljive zbog stila zivota, odnosa prema zenama, sterilne instant arhitekture, nedostatka meni relevantnih kulturnih i sportskih desavanja...(izuzetak je Singapur, o kome ne znam gotovo nista).
Ako ste vec dugo godina ziveli na zapadu Evrope, onda vrlo dobro znate da nije tacno da horde migranta sa macetama jure stanovnistvo, da su drzave siromasne, da su ulice razmazane psecim izmetom jer ga je neuporedivo manje nego u Beogradu, jer je problem pasa lutalica uglavnom resen, a kazne za neciscenje za svojim ljubimcem visoke.
Meni stvarno nije poenta da pljujem po Beogradu, niti da velicam zapadnu Evropu. Da ne bude tako crno ima stvari koje su u Beogradu bolje: bezbednost koju sam vec naveo, vremenske prilike (izuzimajuci ogroman problem zagadjenja zivotne sredine), veca baza poznanika i prijatelja, maternji jezik, i dalje jeftinije usluge, blizina porodice...

I na kraju, mozda neko ne veruje, ali obracanje sa gospodine/gospodjo spada u osnovnu kulturu, kao i izvolite/hvala/molim/dobar dan. Lepo je kada je to standard u svakodnevnom obracanju :)
Dobro, ovde se sa nekim stvarima koje ste naveli mogu sloziti. Moje iskustvo zivota u EU se zasniva pre svega na severnoj Italiji, delimicno juznoj Francuskoj. Posetio sam, sto poslovno sto turisticki sve zapadne zemlje EU osim Luksemburga. Moje zamerke se pre svega odnose na velike gradove, u malim mestima je daleko bolja situacija.

Tacno je da na zapadu Evrope uopste nema pasa lutalica, medjutim barem u Italiji maltene 70% porodica ima pse i jedan dobar procenat ne cisti za njima. Nikada. Zbog ogromnog broja vlasnickih pasa i nekih 5% tih koji ne ciste, kolicina pseceg izmeta je ogromna, neuporedivo sa BG. Cista matematika.
Migranti pljackaju, biju i ubijaju i to zestoko, posle 9 uvece nije prijatno setati ni centrom Milana/Djenove/Rima a nekmoli predgradjima. Ne samo macetama vec i pijucima (videti slucaj Kabobo u Milanu). Belci ne ulaze u metro posle 9 uvece iako radi do ponoci. Vi se ili ne krecete nocu, ili samo kolima, ili zivite u malom mestu. Komunalne sluzbe smece raznose retko, a kabastog smeca koliko hocete po ulicama. Gradovi u Italiji su oprani smrkom poslednji put pre 50 godina.

Stil zivota uopste u ex-SSSR zemljama je daleko najslicniji onome sto smo mi imali u Jugoslaviji. Azerbejdzan iako muslimanska drzava je izrazito sekularna, pravo glasa zenama je dato 50 godina pre nego u Belgiji, srednjevekovni stari grad u Bakuu je jedan od najocuvanijih i najlepsih na svetu, a sam centar i zgrade iz 19 veka "naftnih barona" su biser arhitekture. Pozorisna, operska i baletska scena pod uticajem SSSR izuzetno jake, naravno neophodno poznavanje barem ruskog jezika. Kulturni centar Z. Hadid, Muzej tepiha (kalca muzej) remek dela moderne arhitekture, kao i veliki broj muzeja iz vremena SSSR. Fudbal nije preterano popularan, ovde se vise neguju borilacki sportovi i mecevi svetskih zvezda u UFC su cesti. Gimnastika, vodeni sportovi takodje popularni. Veliki broj ljudi iz USA, UK, Italije, Francuske trci da dodje ovde i zivi, dok obratno i ne bas. Grad je ziv, danju i nocu, bez prestanka. Na moru, a zimi ski centri na 2 sata voznje. Zivot nije skup, a plate daleko bolje nego na zapadu Evrope. I ono sto je u stvari najbitnije, Srbe smatraju bratskim narodom i ne osecate se kao stranac.

Nego, ne rekoste u kojoj ste vi to uredjenoj drzavi na zapadu Evrope gde su ulice ciste, nema kriminala i naoruzanih migranata, ljudi kulturni i lepo voze, nema urlanja i maltretiranja na poslu? To je sve suprotno od Italije i Francuske i vecine EU zemalja, pa me stvarno zanima koja je to zemlja.
 
Azerbejdzanski gdp per capita je skoro duplo nizi od srpskog, kako su im plate bolje nego na Zapadu? Pretpostavljam da se misli na neku uzu lokaciju ili privrednu granu?
 
Ljudi se zahvaljuju, propustaju na pesackom i obracaju pristojno i u Beogradu, al pretpostavljam da je ovde to pasivno agresivno.

Prosto mi je neverovatno da ste se zalepili za propustanje u saobracaju i zahvaljivanje iako sam odmah rekao da su to banalne stvari a ignorisali ono sto sam rekao o bitnim manjkavostima naseg drustva. No dobro, svakome je bitno/banalno nesto drugo. Naravno da ima i kod nas propustanja ljudi na pesackom i zahvaljivanja, ali ako cemo iskreno, to je izuzetak a ne pravilo. Cesto kada stanem da propustim pesake, neko iza legne na sirenu. Na kraju, dovoljno je obratiti paznju na ponasanje samih pesaka. Kao sto ljuba82 rece, maltene se iznenade kada im stanete i potrce da predju sto pre.


Nego, ne rekoste u kojoj ste vi to uredjenoj drzavi na zapadu Evrope gde su ulice ciste, nema kriminala i naoruzanih migranata, ljudi kulturni i lepo voze, nema urlanja i maltretiranja na poslu? To je sve suprotno od Italije i Francuske i vecine EU zemalja, pa me stvarno zanima koja je to zemlja.
Zivim u Briselu trenutno (gle cuda, pomenuste Belgiju u Vasem postu). Sto se tice Luksemburga, nista niste propustili, izuzetno dosadna zemlja :)
Znam da je pravo glasa zenama u Belgiju stiglo kasno, da su do maltene pre pola veka izlagali crnce po kavezima i da imaju jaku koloniujalnu proslost. Medjutim, bitno je gde su sada, a daleko su odmakli po tim pitanjima (prikrivenog rasizma ima nazalost i dalje).

Tacno je da je odlaganje smeca reseno na nama cudan nacin (maltene nema klasicnih kontejnera, nego iznesete smece na ulicu danima predvidjenim za to, i kamion ide redom i skuplja). Medjutim, Belgija je daleko ispred, recimo, Francuske kada je briga o zivotnoj sredini u pitanju, reciklaza (4-5 razlicitih vrsta kesa za razliciti otpad koji se reciklira), svesti o ocuvanju zivotne sredine (iako se ne slazem sa svime, po meni je srednjerocno nuklearna energija najbolje resenje za Evropu, a ne zelene tehnologije za koje je upitno koliko su zelene).

Posto pomenuste zivot na selu, on je u Belgiji sa druge planete u odnosu na Srbiju, da ne ulazim u detalje. Priroda im je ruznija, ali ocuvanija, pa mi uvek bude zao kada vidim kako se dive nekim stvarima koje su nama normalne, a onda dodjem pa vidim nase lepote pune plasticnih kesa, i cega sve ne.

Porezi su ogromni, ali je zdravstvo i skolstvo izuzetno a skoro besplatno. Deca imaju mogucnosti da se razvijaju u pravcu u kom god pozele.

Na kraju, ono sto je bitno je da ako postoji problem, u Belgiji javnost diskutuje o tome, kritikuje, trazi se resenje. Mediji izvestavaju emocinalno neutralno. Postavljaju nezgodna pitanja od javnog interesa vlastima. Kod nas npr. kazu prvo vazduh nije zagadjen, to je propaganda, a posle a sto to niste pitali one koji su vladali pre 10 godina. I to je dovoljno dobar argument. Da ne pricam o medijima koje sam prestao da citam (uz par izuzetaka) zbog sok foto/video, slanja snazne poruke, necete verovati, ovaj/ova je zagrmeo.

Meni ove stvari mnogo smetaju, zato mi je bolje u inostranstvu. Shvatam da nekome to nije bitno, ima druge prioritete, i to je u redu. Zato nema univerzalnog odgovora na pitanje otici ili ostati.
 
Uhvatio sam se zato sto je veci deo posta a nije tacan, jer je opisano prilicno normalno i u Beogradu.

Kao sto rekoh, svi se slazemo sta je bolje na Zapadu - ima vise para a manje korupcije. To je sasvim dovoljno, ne moramo sad od njih praviti visu rasu koja ne ogovara na poslu i prema svakome ima puno postovanja.
 
Ok, Vi kazete da je normalno u Beogradu, ja kazem da nije normlano u Beogradu, i da se prijatno iznenadim kada mi ljudi stanu na pesackom ili me oslove sa gospodine. Nema svrhe tu polemiku nastavljati. Stvar percepcije.

Ono sto nije tacno je da od njih pravim visu rasu, jer sam upravo u prethodnom postu napisao o kolonijalnoj proslosti, kasno izborenom pravu glasa zena, prikrivenom rasizmu.

Upravo je to poenta, ne staju oni na pesackom jer su visa rasa, nego jer je sistem takav da ih je naucio, pa ce ih zestoko kazniti ako to ne urade. Kontinuiranom primenom dobrog sistema, ljudi se ponasaju bolje.
 
Azerbejdzanski gdp per capita je skoro duplo nizi od srpskog, kako su im plate bolje nego na Zapadu? Pretpostavljam da se misli na neku uzu lokaciju ili privrednu granu?
Mislim na plate stranaca, prevashodno "naftnih radnika". To nije zemlja u kojoj stranci rade jednostavnije i losije placene poslove kao zapad Evrope, vec obrnuto, zemlja u kojoj stranci rade visoko specijalisticke poslove, pre svega u eksploataciji nafte i gasa. Takodje, Baku ima bar 3x jaci standard od ostatka drzave. Nizak GDP je zbog toga sto 10% stanovnistva koje radi u naftnom sektoru i koje ima 5-10 puta vece plate od proseka ne moze da poravna ostatak od 90% koji, posebno van Bakua, ima relativno los standard.
 
Neverovatno koliko su skočile cene, ali donekle razumem i zasto, ovaj influx stranaca, i automatski se oči cakle svim zgrado-vlasnicima i jakim ljudima koji imaj dobar portfolio nekretnina, ali najviše mi je žao mladih ljudi koji sad pokusavaju da nadju nesto razumno, uporedite samo cenu nekretnina 1960-1980tih i koliko je realno bilo da dodjes sa sela, i kroz par godina sacuvas za dobar stan.
 
Pa nisi sacuvavao za dobar stan nego su drzavne frime delile jeftine prefabrikovane stanove, a izdvajalo se od plate u fond za tu namenu.
Sada unuci tih istih prodaju te stanove za 3000e m2, ocigledno ne mareci mnogo sto su se oni prethodno lako skucili.
Ali to je tako, nema sta ko da se ljuti.

Cene su danas visoke iskljucivo zbog finansijskog sistema zasnovanog na beskonacnom zajmljenju novca da se vrati prethodno zajnljeni novac. Bez zajmljenja, tj. stampanja novog novca ovaj sistem bi odavno propao. Naravno da gde god ima novca on se moze i zloupotrebljavati. Sav taj novac nema pokrice u realno stvorenoj vrednosti. Taj nastampani novac negde mora da ode, i ide u nekretnine, sto je opet sigurnije nego drzanje tih papirica i brojeva na racunu.
 
Mogli bi da napravimo temu za zabavne oglase


Ovo je istocna kapija, uknjizen na 36 m^2, preko 3000 po kvadratu ispada. E sad, da li sam ja lud ili je ludo sve oko mene, ili je i jedno i drugo ...
 
Mogli bi da napravimo temu za zabavne oglase


Ovo je istocna kapija, uknjizen na 36 m^2, preko 3000 po kvadratu ispada. E sad, da li sam ja lud ili je ludo sve oko mene, ili je i jedno i drugo ...
Mislim da je ovo neka neslana sala :D
Pogledaj ti tu opremljenu kuhinju :love:
 
Krediti poskupljuju, cekamo euribor na +6 u 2023 a hrana poskupljuje, I dalje ce. Sve je ovo super sve dok ne pocnu da se gase radna mesta, jedno po jedno, a onda sunovrat svega.
 
Moje iskustvo visegodisnjeg zivota u Zapadnoj Evropi se poklapa u dosta stavki koje je pomenuo KlauKalash.

Sustina svega toga je da je stres na mnogo nizem nivou od onog koji se dozivljava u Srbiji.

To mi je, rekao bih jedan od glavnih utisaka i benefita zivota tamo.

1. Visok GDP koji je uravotezenije raspodeljen omogucava da covek ne mora prelaziti u nadprosecne nivoe ekspertize, obima rada kao i lukavosti/snalazenja da bi obezbedio kvalitetan zivot.

2. Empatija na daleko visem nivou nego kod nas smanjuje mogucnost za konflikt sto takodje blagotvorno deluje na nervni sistem.

3. Mediji su neuporedivo profesionalniji. Nazalost u Srbiji su se isti zadnjih 7-10 godina srozali ispod granica zdravog razuma, etike i integriteta.
 
Ma neka dođje 1 m Rusa, 2m Erdoganovih migranata , pa ce ovi supertalentovani investitori unovciti uz extra ROI i kupiti penthouse na Mangetnu 50k€ po kvm :)
Nisam shvatio vradovic-u gde živiš u USA i kada si otišao tamo?
 
@niki Honolulu i Kalifornija

@Dipllmirani ekonomista
Nema to veze samnom.

Provalite ovaj casopis NOVA. Kakvi su ovo lazovi. Sire paniku. Nisu pitali @Sava Sava za dozvolu.

Nego jeste li primeti da je u oglasima sve vise oglasa na ruskom. :)
0-02-05-6cb584bebf8adca629fcc5736e97df472c014f34ec50f57815a7fe48a26450a2_1c6daeb4ee186e.jpg
 
Poslednja izmena:
Mene zanima zašto ne komentarišemo cene kuća, npr Batajnica, Jakovo i sl. Cene kuća su skočile više nego cene stanova. Evo neka Vradović objasni zašto.
 
Poslednja izmena:
Ukoliko je istina da Rusi masovno iznajmljuju stanove i da su se realizovane rente toliko uvecale, pitanje je trenutka kada cemo imati masovne nerede, jer znacajnom delu populacije nije ostavljena alternativa, a u pitanju je proizvod/usluga od egzistencijalnog znacaja.
 
Pa AV je rekao da je prijavljeno oko 18.000 Rusa i Ukrajinaca :)
18k Ukrajinaca a 104k Rusa.
Broj ljudi koji dolaze se drasticno uvecava i to jako brzo. Nije sad vise u pitanju dolazak Rusa iz Rusije vec iz zapadne Evrope prebacuju
firme kod nas jer ih nasa drzava ne maltretira i ne oduzima im imovinu.
„Neki dolaze u Srbiju da bi mogli da održe poslovne veze sa Zapadom uprkos sankcijama. Drugi prosto beže od autoritarnog režima Vladimira Putina“, navodi se u tekstu.

Kako se objašnjava, nekoliko dana nakon invazije, najveće ruske tehnološke firme poput Jandeksa, Luksofta, IT kompanije, i Vorgejminga, dizajnera igrica, prebacile su deo svog osoblja u Srbiju.

Luksoft, koji proizvodi AI softvere za kompanije poput BMW-a poslao je 1,000 svojih inženjera iz Rusije u Beograd i u toku je proces da se njih još 1,000 prebaci, rekao je za WSJ predstavnik kompanije u Srbiji Mihajlo Postić.

On je objasnio da je srpska vlada obezbedila četiri čarter linije Air Srbije za zaposlene i njihove porodice, a radne i boravišne dozvole su brzo dobijene.
Niko ne moze da zna gde ce ovo sve da nas odvede ali moje misljenje je da smo na pragu enormnog bull marketa ili ti ulaska u bubble teritoriju.
Posto moze da se desi da nam dodje 1M Rusa i da cene zaista odu u nebo.

Evo jedan lep stan slobodan za rentiranje.

Mene zanima zašto ne komentarišemo cene kuća, npr Batajnica, Jakovo i sl. Cene kuća su skočile više nego cene stanova. Evo neka Vradović objasni zašto.
Ne znam odakle je podatak da su skocile cene kuca vise od stanova ali svakako da nasi gradjani iz centra idu ka periferiji a rentiraju stanove u centru za mnogo vise iznose nego do sada.


Ukoliko je istina da Rusi masovno iznajmljuju stanove i da su se realizovane rente toliko uvecale, pitanje je trenutka kada cemo imati masovne nerede, jer znacajnom delu populacije nije ostavljena alternativa, a u pitanju je proizvod/usluga od egzistencijalnog znacaja.
Evo za nevernog tomu insajderska info od prijateljice. (isekao sam samo njene podatke). Svaka joj cast nema sta. Legalan Airbnb placa onu neku turisticku taksu ili sta vec.

Screen Shot 2022-10-30 at 12.54.01 AM.png
 
Poslednja izmena:
Vrh