Šta je novo?

Cene nekretnina

I to sa kakvom lakocom uzimaju....zaprepastio bi se. Kao kilo krompira da kupuju u marketu. Jezivo
Apsolutno si u pravu..i pravu rec si upotrebio ,,Jezivo''..
Ja kada vidim kako uzimaju kredite tako lako na 25-30 god..prosto me jeza uhvati i razmisljam da li oni u opste znaju sta su potpisali aa toliko su 1001% sigurni da ce kredit tako lako vratiti bez ikakvih problema i shvatim da smo jako jako nepismem narod. Sto u neku ruku i odgovara ovima na vlasti,sto vise gluplji i zatucaniji narod da mogu da nas pljackaju i da radimo za njih
 
Pa koje je rešenje za nekoga ko nema stan, da živi sa roditeljima do kraja života, ds bude podstanar i da nema ništa svoje, da rizikuje ds ga izbace na ulicu promenom cene i tako dalje?

U kredit ne treba ulaziti lako, ali je bolja opcijanod večnog plaćanja zakupa.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
 
Apsolutno si u pravu..i pravu rec si upotrebio ,,Jezivo''..
Ja kada vidim kako uzimaju kredite tako lako na 25-30 god..prosto me jeza uhvati i razmisljam da li oni u opste znaju sta su potpisali aa toliko su 1001% sigurni da ce kredit tako lako vratiti bez ikakvih problema i shvatim da smo jako jako nepismem narod. Sto u neku ruku i odgovara ovima na vlasti,sto vise gluplji i zatucaniji narod da mogu da nas pljackaju i da radimo za njih
Iz mog iskustva, ljudi koji su uzimali kredit za svoju prvu nekretninu su zaista 10 puta merili pre nego sto su sekli. Sto i podrzavam, nije to 1000 din pa da se oprostis ako izgubis. Takodje nekretnina u kojoj ces da zivis ne treba da bude nedostizan san nikome ko posteno radi i zaradjuje. Medjutim, kod vise njih sam primetio tu "utehu" koju sebi stalno govore - "ma svi uzimaju kredite, ako nastane neko sranje svi ce propasti ne samo ja, tako da nema od toga nista" i slicna politika tesenja da smo svi zajedno u ovome. Sto nije ni daleko od istine u neku ruku. Ali uglavnom ta pozitivna poruka koja stvara atmosferu da nista ne moze da podje po zlu je, slobodno mogu reci, 70% onoga sto prelomi taj tas na vagi u korist 'ajde da uzmem kredit. Ljudska psihologija po tom pitanju je labilna.
 
Apsolutno si u pravu..i pravu rec si upotrebio ,,Jezivo''..
Ja kada vidim kako uzimaju kredite tako lako na 25-30 god..prosto me jeza uhvati i razmisljam da li oni u opste znaju sta su potpisali aa toliko su 1001% sigurni da ce kredit tako lako vratiti bez ikakvih problema i shvatim da smo jako jako nepismem narod. Sto u neku ruku i odgovara ovima na vlasti,sto vise gluplji i zatucaniji narod da mogu da nas pljackaju i da radimo za njih
Koliko li su glupi zapadnjaci tek kod kojih se tri puta veci procenat stanova uzima na kredit.
 
какав би тек пакао гледе стамбених кредита у Србаља био, да им угњетавајући социјализам из друге половице прошлог века, није оставио у аманет, ~80% власништва спрам свих некретнина у којима обитавају:cool:
 
Koliko li su glupi zapadnjaci tek kod kojih se tri puta veci procenat stanova uzima na kredit.
Daa ali zapad je pojam za nas i ispred nas i sto puta stabilniji..ovo se sve odnosi na srednju klasu,radnicku.. ja bar jos nisam cuo u zivotu da je obican covek,radnik na zapadu u bilo kojoj pa i u nekoj levoj firmi propao i sve preko noci izgubio,dok je kod nas to normalno..uzeti kredit ovde kao obican radnik je bas suludo,ni jedna firma,kompanija ovde nije toliko sigurna dok radnik u nem.u mercedesu ima miran san..ee to je standard,tu se kredit uzima sa lakocom
 
Daa ali zapad je pojam za nas i ispred nas i sto puta stabilniji..ovo se sve odnosi na srednju klasu,radnicku.. ja bar jos nisam cuo u zivotu da je obican covek,radnik na zapadu u bilo kojoj pa i u nekoj levoj firmi propao i sve preko noci izgubio,dok je kod nas to normalno..uzeti kredit ovde kao obican radnik je bas suludo,ni jedna firma,kompanija ovde nije toliko sigurna dok radnik u nem.u mercedesu ima miran san..ee to je standard,tu se kredit uzima sa lakocom
Ne znam odakle ljudima nasim da je Zapad ceo jednako Svajcarska (pa cak ni tamo nije tako). Ljudi i na Zapadu gube preko noci itekako, nije sve tako idilicno kao kuca, pas u dvoristu, dzemper zavezan oko vrata i nov BMW ispred garaze.
 
Daa ali zapad je pojam za nas i ispred nas i sto puta stabilniji..ovo se sve odnosi na srednju klasu,radnicku.. ja bar jos nisam cuo u zivotu da je obican covek,radnik na zapadu u bilo kojoj pa i u nekoj levoj firmi propao i sve preko noci izgubio,dok je kod nas to normalno..uzeti kredit ovde kao obican radnik je bas suludo,ni jedna firma,kompanija ovde nije toliko sigurna dok radnik u nem.u mercedesu ima miran san..ee to je standard,tu se kredit uzima sa lakocom
Propadaju firme i na Zapadu, i to cesto. Negde cak radnici imaju i manje zastote nego kod nas.

Ali ajde to, ne kazes sta je alternativa. Eto taj nas covek srednje klase, sta da radi da bi se skupio? Ako ne sme kredit, ako nema nasledje, ako ne sme ni da orocava stednju jer secamo se Jezde i Dafine, sta da radi?
 
Ne znam ko mi je nelogicniji...sa jedne strane likovi poput vradovica koji su uspeli da zarade neki novac i koje ne interesuje opste dobro : relativizuju sve sto je lose u ovom obolelom drustvu i "ne vide" koliko je sistem korumpiran, los i nepravedan (sto mogu da razumem samo u smislu da ako pocnu da preispituju sistem, shvatice da nisu oni bolji od drugih ljudi), ili ovi koji se iz sitno sopstvenih interesa (da kupe stan) kriju iza toboznje brige o porodicama koje ne mogu da prisute kupovinu (a kada bi kupili, sutradan bi zaboravili na ostale porodice i pozeleli da cena skoci).
Pricati o Beogradu kao gradu koji moze da se meri sa Becom, pa cak i Budimpestom je smesno. Neko je lepo objasnio, zivot u Srbiji je lep ako imas srece da ti ne zatreba lekar, ili da te ne pregazi na pesackom prelazu neko sa clanskom kartom SNSa.
Meni je lepo u Beogradu svaki put kada ga posetim, ali zato sto znam da imam povratnu kartu za nazad, u normalnu drzavu i drustvo. Oni koji nisu ziveli u inostranstu, ili jesu kao nadnicari, uglavnom ne mogu da shvate sta je to bolje "preko". Pa recimo, pocnimo od banalnih stvari, da vam se svi obracaju sa gospodine/gospodjo i to ne pasivno agresivno, nego sa puno postovanja. Staju na pesackom prelazu da predjete ulicu, a ako vi stanete, mahnu vam u znak zahvalnosti. Niko ne trubi, ili toliko retko da je to stvarno izuzetak. Stigne vam televizor od 75'' i ostane u ulazu danima, dok vam ne stigne spoljni lift koji ce ga uneti, a vi znate da je sigurno i da ga komsija nece odneti ili ostetiti. Na poslu za ovo vreme nisam cuo nikog da ogovara kolege, pitaju te prvo kako si, pa onda sve drugo. Prednosti zivota u uredjenoj zemlji su nemerljive. Kod nas je problem jer ljudi hoce da zive u uredjenom sistemu samo do granice koja njima odgovara. Uredjen sistem zahteva zrtvu, nekad i nelagodnost, jer morate misliti o drugima, a ne samo o sebi. Ali, ukupno gledano je mnogo bolji, naravno.
Sto se stanova tice, ja moj prodajem i nemam nameru vise nista u Srbiji da kupim. Svima iskreno zelim da nadju stan koji im odgovara, da ga kupe, ali i da shvate da je Tito umro pre vise od 30 godina, a da odluke koje donosimo kao narod imaju posledice i da zivimo onako kako zasluzujemo. Sve najbolje!
 
Ne znam ko mi je nelogicniji...sa jedne strane likovi poput vradovica koji su uspeli da zarade neki novac i koje ne interesuje opste dobro : relativizuju sve sto je lose u ovom obolelom drustvu i "ne vide" koliko je sistem korumpiran, los i nepravedan (sto mogu da razumem samo u smislu da ako pocnu da preispituju sistem, shvatice da nisu oni bolji od drugih ljudi), ili ovi koji se iz sitno sopstvenih interesa (da kupe stan) kriju iza toboznje brige o porodicama koje ne mogu da prisute kupovinu (a kada bi kupili, sutradan bi zaboravili na ostale porodice i pozeleli da cena skoci).
Pricati o Beogradu kao gradu koji moze da se meri sa Becom, pa cak i Budimpestom je smesno. Neko je lepo objasnio, zivot u Srbiji je lep ako imas srece da ti ne zatreba lekar, ili da te ne pregazi na pesackom prelazu neko sa clanskom kartom SNSa.
Meni je lepo u Beogradu svaki put kada ga posetim, ali zato sto znam da imam povratnu kartu za nazad, u normalnu drzavu i drustvo. Oni koji nisu ziveli u inostranstu, ili jesu kao nadnicari, uglavnom ne mogu da shvate sta je to bolje "preko". Pa recimo, pocnimo od banalnih stvari, da vam se svi obracaju sa gospodine/gospodjo i to ne pasivno agresivno, nego sa puno postovanja. Staju na pesackom prelazu da predjete ulicu, a ako vi stanete, mahnu vam u znak zahvalnosti. Niko ne trubi, ili toliko retko da je to stvarno izuzetak. Stigne vam televizor od 75'' i ostane u ulazu danima, dok vam ne stigne spoljni lift koji ce ga uneti, a vi znate da je sigurno i da ga komsija nece odneti ili ostetiti. Na poslu za ovo vreme nisam cuo nikog da ogovara kolege, pitaju te prvo kako si, pa onda sve drugo. Prednosti zivota u uredjenoj zemlji su nemerljive. Kod nas je problem jer ljudi hoce da zive u uredjenom sistemu samo do granice koja njima odgovara. Uredjen sistem zahteva zrtvu, nekad i nelagodnost, jer morate misliti o drugima, a ne samo o sebi. Ali, ukupno gledano je mnogo bolji, naravno.
Sto se stanova tice, ja moj prodajem i nemam nameru vise nista u Srbiji da kupim. Svima iskreno zelim da nadju stan koji im odgovara, da ga kupe, ali i da shvate da je Tito umro pre vise od 30 godina, a da odluke koje donosimo kao narod imaju posledice i da zivimo onako kako zasluzujemo. Sve najbolje!
Lepo sroceno!
 
Meni je lepo u Beogradu svaki put kada ga posetim, ali zato sto znam da imam povratnu kartu za nazad, u normalnu drzavu i drustvo.
hehe, u jednoj rečenici, esencija onoga što je Radomir Konstantinović u svom pokušaju emaniranja hajdegerštine, fino definisao kao palanaštvo:p

po praznoj intonaciji, sliči praziluk-džiberani, koja svoje lokacije kači pod kripto-toponimima: Vračar historical; Dorćol historical;)
 
Poslednja izmena:
ima svega ali

Stigne vam televizor od 75'' i ostane u ulazu danima, dok vam ne stigne spoljni lift koji ce ga uneti, a vi znate da je sigurno i da ga komsija nece odneti ili ostetiti. Na poslu za ovo vreme nisam cuo nikog da ogovara kolege, pitaju te prvo kako si, pa onda sve drugo.
Toga uveliko imas i ovde. Kod mene u zgradi recimo non stop stoje neke stvari na recepciji, od kolica preko automobila na baterije do bele tehnike, pa i moje neretko, a nemamo trenutno portira niti to neko dira. Na poslu uvek svi zadovoljni. U principu koliko para toliko muzike. Ne znam gde zivis ali sam poprilicno siguran da npr u nekoj siromasnijoj zgradi kod tebe ili losijem poslu to nece biti slucaj tako da su te dve stvari subjektivne, a ne cinjenice. Sa ostalim navedenim bih se slozio. Da ne ulazim sad u neke druge "zapadne vrednosti".

Kod nas je najveci problem visoka korumpiranost, ali takva smo drzava, siromasna i svako gleda svoje d.pe. Povecanjem standarda islo bi se ka uredjenijem drustvu ali ko bi onda bio jeftina radna snaga? Mozda ce novije generacije biti bolje jer ce videti da nesto ne valja i da moraju da se potrude da bi nesto dobili, nece im niko pokloniti stan, nece im niko otpisati dugove, nece ziveti sa roditeljima do penzije, nece kupovati diplome, nece kupovati vozacke dozvole... ko zna.
 
Ne znam ko mi je nelogicniji...sa jedne strane likovi poput vradovica koji su uspeli da zarade neki novac i koje ne interesuje opste dobro : relativizuju sve sto je lose u ovom obolelom drustvu i "ne vide" koliko je sistem korumpiran, los i nepravedan (sto mogu da razumem samo u smislu da ako pocnu da preispituju sistem, shvatice da nisu oni bolji od drugih ljudi), ili ovi koji se iz sitno sopstvenih interesa (da kupe stan) kriju iza toboznje brige o porodicama koje ne mogu da prisute kupovinu (a kada bi kupili, sutradan bi zaboravili na ostale porodice i pozeleli da cena skoci).
Pricati o Beogradu kao gradu koji moze da se meri sa Becom, pa cak i Budimpestom je smesno. Neko je lepo objasnio, zivot u Srbiji je lep ako imas srece da ti ne zatreba lekar, ili da te ne pregazi na pesackom prelazu neko sa clanskom kartom SNSa.
Meni je lepo u Beogradu svaki put kada ga posetim, ali zato sto znam da imam povratnu kartu za nazad, u normalnu drzavu i drustvo. Oni koji nisu ziveli u inostranstu, ili jesu kao nadnicari, uglavnom ne mogu da shvate sta je to bolje "preko". Pa recimo, pocnimo od banalnih stvari, da vam se svi obracaju sa gospodine/gospodjo i to ne pasivno agresivno, nego sa puno postovanja. Staju na pesackom prelazu da predjete ulicu, a ako vi stanete, mahnu vam u znak zahvalnosti. Niko ne trubi, ili toliko retko da je to stvarno izuzetak. Stigne vam televizor od 75'' i ostane u ulazu danima, dok vam ne stigne spoljni lift koji ce ga uneti, a vi znate da je sigurno i da ga komsija nece odneti ili ostetiti. Na poslu za ovo vreme nisam cuo nikog da ogovara kolege, pitaju te prvo kako si, pa onda sve drugo. Prednosti zivota u uredjenoj zemlji su nemerljive. Kod nas je problem jer ljudi hoce da zive u uredjenom sistemu samo do granice koja njima odgovara. Uredjen sistem zahteva zrtvu, nekad i nelagodnost, jer morate misliti o drugima, a ne samo o sebi. Ali, ukupno gledano je mnogo bolji, naravno.
Sto se stanova tice, ja moj prodajem i nemam nameru vise nista u Srbiji da kupim. Svima iskreno zelim da nadju stan koji im odgovara, da ga kupe, ali i da shvate da je Tito umro pre vise od 30 godina, a da odluke koje donosimo kao narod imaju posledice i da zivimo onako kako zasluzujemo. Sve najbolje!
Sve je jasno vec po sletanju i provedenih para dana u tim sredjenim drustvima. I taj prvi utisak najcesce ne vara. Isto vazi i za nas u obrnutom smislu.
Migranti svih boja nas provale vec posle par sati.
 
Ne znam ko mi je nelogicniji...sa jedne strane likovi poput vradovica koji su uspeli da zarade neki novac i koje ne interesuje opste dobro : relativizuju sve sto je lose u ovom obolelom drustvu i "ne vide" koliko je sistem korumpiran, los i nepravedan (sto mogu da razumem samo u smislu da ako pocnu da preispituju sistem, shvatice da nisu oni bolji od drugih ljudi), ili ovi koji se iz sitno sopstvenih interesa (da kupe stan) kriju iza toboznje brige o porodicama koje ne mogu da prisute kupovinu (a kada bi kupili, sutradan bi zaboravili na ostale porodice i pozeleli da cena skoci).
Pricati o Beogradu kao gradu koji moze da se meri sa Becom, pa cak i Budimpestom je smesno. Neko je lepo objasnio, zivot u Srbiji je lep ako imas srece da ti ne zatreba lekar, ili da te ne pregazi na pesackom prelazu neko sa clanskom kartom SNSa.
Meni je lepo u Beogradu svaki put kada ga posetim, ali zato sto znam da imam povratnu kartu za nazad, u normalnu drzavu i drustvo. Oni koji nisu ziveli u inostranstu, ili jesu kao nadnicari, uglavnom ne mogu da shvate sta je to bolje "preko". Pa recimo, pocnimo od banalnih stvari, da vam se svi obracaju sa gospodine/gospodjo i to ne pasivno agresivno, nego sa puno postovanja. Staju na pesackom prelazu da predjete ulicu, a ako vi stanete, mahnu vam u znak zahvalnosti. Niko ne trubi, ili toliko retko da je to stvarno izuzetak. Stigne vam televizor od 75'' i ostane u ulazu danima, dok vam ne stigne spoljni lift koji ce ga uneti, a vi znate da je sigurno i da ga komsija nece odneti ili ostetiti. Na poslu za ovo vreme nisam cuo nikog da ogovara kolege, pitaju te prvo kako si, pa onda sve drugo. Prednosti zivota u uredjenoj zemlji su nemerljive. Kod nas je problem jer ljudi hoce da zive u uredjenom sistemu samo do granice koja njima odgovara. Uredjen sistem zahteva zrtvu, nekad i nelagodnost, jer morate misliti o drugima, a ne samo o sebi. Ali, ukupno gledano je mnogo bolji, naravno.
Sto se stanova tice, ja moj prodajem i nemam nameru vise nista u Srbiji da kupim. Svima iskreno zelim da nadju stan koji im odgovara, da ga kupe, ali i da shvate da je Tito umro pre vise od 30 godina, a da odluke koje donosimo kao narod imaju posledice i da zivimo onako kako zasluzujemo. Sve najbolje!
A koja je to "normalna drzava i drustvo"? To sto vi opisujete je npr. sve suprotno od ponasanja ljudi na zapadu Evrope gde sam ziveo dugo godina, bas me zanima gfe se nalazi ta zemlja dembelija. U vecini gradova (ne pricam o selima) zapadne Evrope je sve suprotno. Sto se tice bezbednosti i lopovluka daleko gore nego u Srbiji. Za mobing ne mogu da kazem jer nikada nisam radio bas u Srbiji (jesam u SCG ali u Crnoj Gori). Jedine uredjene zemlje po tim pitanjima generalno su u Aziji (Emirati, Singapur) i neke ex-SSSR drzave (Azerbejdzan npr gde sam takodje dugo ziveo i sada na srecu zivim i radim). Sto se mog posla tice, ne bih menjao Azerbejdzan (ili Emirate, ili Singapur) ni za kakve EU sirotinjske drzave. Nekako mi je milija bogata diktatura sa cistim ulicama bez kriminala gde zenu i dete mogu da pustim same u pola noci u prodavnicu koja radi 24h od siromasne demokratije sa psecim govnima razmazanim po ulicama, migrantima koji probijaju glave lokalnom stanovnistvu pijucima i bezivotnim strokavim ulicama gde posle 21:00 rade samo sex shopovi i kupleraji. Neka hvala zivite vi u takvim "uredjenim" drzavama ja sigurno necu. I da, Azerbejdzanci trube kao blesavi i nece vam stati na pesacki nikada. Jednostavno to je orijentalni nacin zivota, pazi kad prelazis ulicu. Ali zato policija na svakom cosku, neces naici u 8 uvece na hordu migranata sa macetama koja ce te opljackati ili ti otfikariti glavu zabave radi, niti ces videti gomilu starog namestaja, prljave duseke i drugo kabasto smece po ulicama, niti kontejnere koji se ne prazne po nedelju dana kao na zapadu Evrope. Beograd je negde izmedju i uporediv je sa svakim glavnim gradom u Evropi. Cene nekretnina jesu trenutno visoke, delom zbog pranja novca a delom i zbog toga sto se gomila ljudi obogatila (tu ubrajam i politicare i lica vezana sa njima) u poslednjih 15 godina. Siguran sam da samo u SNS-SPS ima bar nekoliko hiljada dolarskih milionera koji diktiraju trziste (plus dijaspora koja ne zeli ili ne moze da kupi nekretninu jer nemamo medjudrzavni sporazum). To sto 5 miliona ljudi u Srbiji zivi skromno je nebitno za cene nekretnina jer oni nisu kupci, eventualno vezane kupovine (iz nasledja i sl.).
 
Svi se slazemo za korupciju, siromastvo i hvatanje krivina kod nas, ali kod ‘svi te zovu gospodine iskreno sa postovanjem’ i ‘samo Srbi ogovaraju na poslu’ cekao sam kad ce se pojaviti zidovi od cokolade i prozori od marmelade.
 
:)
48533659-A7C9-4803-A9CE-BEC126B7FCEA.jpeg
 
Nekultura i bahatost jeste generalno problem, ovde ti se ne znam kako zahvaljuju, gestovima maltene izvinjavaju i potrče kad ih pustiš na pešačkom, a to bi trebalo da bude normalno! Opet to je minorna eksterna stvar, svako je slobodan da bira prijatelje i generalno okruženje.

Za kriminal se ne slažem, sigurnije se osećam u bilo kom mestu u Srbiji, nego 50 m od Sakr Kera i li slično.

A za oslovljavanje, ko kako voli, meni ne smeta neformalnost i da me sa pune 4 banke oslovljavaju sa Bato ovo, bato ono. Čak mi je bilo čudno kad me je prvi put jednom prilikom u sitnim satima i razdrljane košulje neka klinka oslovila sa Vi, i ja šta ću, odgovaram sa Vi. :ROFLMAO: Poslovna kultura je drugo, ne vidim da neko ne poštuje elementarna pravila učtivosti.

Sve u svemu, ništa od toga meni lično ne pravi problem. Nervira me najviše smrdljiv vazduh zimi, saobraćajna gužva u BG (koju opet možeš da izbegneš bar u špicu izborom profesije) i ambrozija u avgustu. Sve se to na neki način može rešiti. Kad sa druge strane uzmeš prednosti, pristupačnost kulturnih, umetničkih, obrazovnih, sportskih, zabavnih sadržaja, sam geografski položaj, dve reke, Ada, Avala, lep širi centar i slično, BG mi deluje kao skroz ok mesto za život! Znači ima potencijala da uz veći standard bude baš lepo mesto za život. Rođena sestra mi živi u Pragu, divim se toj arhitekturi, zelenilu, okolnim prirodnim lepotama, ali ja lično nikad ne bih voleo da živim na tako sterilnom mestu.
 
Posto je vrlo tesko srociti sve sto hocete u jednom postu, nuzno je neke stvari generalizovati. To dovodi do gresaka, jer svaka generalizacija je pogresna u nekom obimu. Ne pomaze ni kada ljudi imputiraju da sam napisao nesto sto nisam, pa negiranje toga shvatam kao uzaludno trosenje energije.
Potrudicu se da odgovorim samo na konstruktivne ili kritike koje teze da to budu:
Toga uveliko imas i ovde. Kod mene u zgradi recimo non stop stoje neke stvari na recepciji, od kolica preko automobila na baterije do bele tehnike, pa i moje neretko, a nemamo trenutno portira niti to neko dira. Na poslu uvek svi zadovoljni. U principu koliko para toliko muzike. Ne znam gde zivis ali sam poprilicno siguran da npr u nekoj siromasnijoj zgradi kod tebe ili losijem poslu to nece biti slucaj tako da su te dve stvari subjektivne, a ne cinjenice. Sa ostalim navedenim bih se slozio. Da ne ulazim sad u neke druge "zapadne vrednosti".
Slazem se, mnogo zavisi od dela grada u kome se zivi. Siromasni kraj se prepoznaje po visku smeca i manjku bezbednosti u vecernjim/nocnim satima. Beograd jeste bezbedniji i to je nesto sto mi u principu uzimamo zdravo za gotovo. Razliciti su izazovi, kod nas nije toliki problem lopovluka i bezbednosti jer nema ljudi koji se slivaju sa svih krajeva sveta sa razlicitim shvatanjima, obrascima ponasanja, kulturi...ali izrazeniji je problem sistematskog lopovluka, reketiranja, bezocnog i bahatog krsenja Zakona, odsustva bilo kakvog straha od odgovornosti za svoja (ne)dela.

A koja je to "normalna drzava i drustvo"? To sto vi opisujete je npr. sve suprotno od ponasanja ljudi na zapadu Evrope gde sam ziveo dugo godina, bas me zanima gfe se nalazi ta zemlja dembelija. U vecini gradova (ne pricam o selima) zapadne Evrope je sve suprotno. Sto se tice bezbednosti i lopovluka daleko gore nego u Srbiji. Za mobing ne mogu da kazem jer nikada nisam radio bas u Srbiji (jesam u SCG ali u Crnoj Gori). Jedine uredjene zemlje po tim pitanjima generalno su u Aziji (Emirati, Singapur) i neke ex-SSSR drzave (Azerbejdzan npr gde sam takodje dugo ziveo i sada na srecu zivim i radim). Sto se mog posla tice, ne bih menjao Azerbejdzan (ili Emirate, ili Singapur) ni za kakve EU sirotinjske drzave. Nekako mi je milija bogata diktatura sa cistim ulicama bez kriminala gde zenu i dete mogu da pustim same u pola noci u prodavnicu koja radi 24h od siromasne demokratije sa psecim govnima razmazanim po ulicama, migrantima koji probijaju glave lokalnom stanovnistvu pijucima i bezivotnim strokavim ulicama gde posle 21:00 rade samo sex shopovi i kupleraji. Neka hvala zivite vi u takvim "uredjenim" drzavama ja sigurno necu. I da, Azerbejdzanci trube kao blesavi i nece vam stati na pesacki nikada. Jednostavno to je orijentalni nacin zivota, pazi kad prelazis ulicu. Ali zato policija na svakom cosku, neces naici u 8 uvece na hordu migranata sa macetama koja ce te opljackati ili ti otfikariti glavu zabave radi, niti ces videti gomilu starog namestaja, prljave duseke i drugo kabasto smece po ulicama, niti kontejnere koji se ne prazne po nedelju dana kao na zapadu Evrope. Beograd je negde izmedju i uporediv je sa svakim glavnim gradom u Evropi. Cene nekretnina jesu trenutno visoke, delom zbog pranja novca a delom i zbog toga sto se gomila ljudi obogatila (tu ubrajam i politicare i lica vezana sa njima) u poslednjih 15 godina. Siguran sam da samo u SNS-SPS ima bar nekoliko hiljada dolarskih milionera koji diktiraju trziste (plus dijaspora koja ne zeli ili ne moze da kupi nekretninu jer nemamo medjudrzavni sporazum). To sto 5 miliona ljudi u Srbiji zivi skromno je nebitno za cene nekretnina jer oni nisu kupci, eventualno vezane kupovine (iz nasledja i sl.).
Zemlja dembelija, kao ni idealna zemlja ne postoji, to svakako znate. Slazem se, "normalna drzava i drustvo" je subjektivan pojam, jer je nekom normalno ono sto je drugom nezamislivo. Meni se mane Evrope kojih svakako ima, kompenzuju neverovatnim pogodnostima. Na sat i po leta nekada i voznje kolima/vozom vam je na dohvat ruke pregrst muzeja sa nemerljivim kulturnim blagom, utakmica vrhunskih fudbalskih klubova, raznolikost arhitekture, stila zivota, istorije, raznovrsnih gurmanskih poslastica iz svih krajeva sveta... Drzave Azije koje ste naveli mi nisu prijemcljive zbog stila zivota, odnosa prema zenama, sterilne instant arhitekture, nedostatka meni relevantnih kulturnih i sportskih desavanja...(izuzetak je Singapur, o kome ne znam gotovo nista).
Ako ste vec dugo godina ziveli na zapadu Evrope, onda vrlo dobro znate da nije tacno da horde migranta sa macetama jure stanovnistvo, da su drzave siromasne, da su ulice razmazane psecim izmetom jer ga je neuporedivo manje nego u Beogradu, jer je problem pasa lutalica uglavnom resen, a kazne za neciscenje za svojim ljubimcem visoke.
Meni stvarno nije poenta da pljujem po Beogradu, niti da velicam zapadnu Evropu. Da ne bude tako crno ima stvari koje su u Beogradu bolje: bezbednost koju sam vec naveo, vremenske prilike (izuzimajuci ogroman problem zagadjenja zivotne sredine), veca baza poznanika i prijatelja, maternji jezik, i dalje jeftinije usluge, blizina porodice...

I na kraju, mozda neko ne veruje, ali obracanje sa gospodine/gospodjo spada u osnovnu kulturu, kao i izvolite/hvala/molim/dobar dan. Lepo je kada je to standard u svakodnevnom obracanju :)
 
Ljudi se zahvaljuju, propustaju na pesackom i obracaju pristojno i u Beogradu, al pretpostavljam da je ovde to pasivno agresivno.
 
Vrh