Šta je novo?

Cene nekretnina

Srbija će promeniti vizni režim do kraja godine,ne znam po kom osnovu i sada dolaze i kako sredjuju boravak, bez obzira sto prebacuju biznis ovde znaju se vlasnici kapitala i podležu raznim izazovima u pravljenju posla sa zapadom …sve u svemu vrlo zanimljivo, videcemo gde će nas ovo odvesti…
 
Srbija će promeniti vizni režim do kraja godine,ne znam po kom osnovu i sada dolaze i kako sredjuju boravak, bez obzira sto prebacuju biznis ovde znaju se vlasnici kapitala i podležu raznim izazovima u pravljenju posla sa zapadom …sve u svemu vrlo zanimljivo, videcemo gde će nas ovo odvesti…
Ako imas neki link za mogucu promenu viznog rezima bilo bi lepo da nam podelis. To bi moglo da zaustavi ovaj nenormalni rast koji se trenutno desava.


Evo ga neki Urajinac iz Rusije se pohvalio javno na FB grupi da je kupio kucu u Srbiji.
Screen Shot 2022-10-30 at 1.21.31 AM.png
 
Bilo po svim medijima, do kraja godine , a i pre mora da se usaglasi vizni režim sa EU, ne samo zbog Rusa…
Ja ne znam kakve medjudrzavne sporazume imamo sa Rusijom, kako Rusi regulišu boravak u Srbiji i imaju li prava da kupuju nepokretnosti…ako je neko upućen neka podeli…Srbi imaju bezvizni režim sa EU, ali do maks 90 dana boravka u jednoj godini…
 
Vratice se studiranje na daljinu, kao za vreme kovida. Sem za nekoliko fakulteta, kao sto su npr Medicina, Stomatologija... isl, stvarno ne znam zasto teraju ljude da placaju toliki trosak i dolaze u daleke gradove. Fakultet bi trebalo da bude tek nesto kao Prometric centar, gde se polazu ispiti, to ne moze od kuce. A i za polaganja bi mogle da postoje prostorije u regionalnim centrima. Nije mi jasno zasto fakulteti i dalje funkcionisu ko pre WW2, kad bi 80% mogi da imaju nastavu na daljinu, bez vecih problema.
 
Na žalost ili "na žalost" istina je, poslednje dve nedelje stranci mi dolaze u lokal u nenormalnom broju. Od kolege koji izdaje stanove čujem da nude kiriu koju god tražiš, toliko da se razmišljda da iz jednog stana izbaci trenutne stanare i izda rusima jer je razlika u kiriji duplo. Tu baš nismo našli zajednički jezik, mada kaže da ta porodica ima jedan manji stan koji izdaje, pa sumnja da su oni izdali rusima za više, a žive kod njega za manje. SVačega ima.
 
Srbija će promeniti vizni režim do kraja godine,ne znam po kom osnovu i sada dolaze i kako sredjuju boravak, bez obzira sto prebacuju biznis ovde znaju se vlasnici kapitala i podležu raznim izazovima u pravljenju posla sa zapadom …sve u svemu vrlo zanimljivo, videcemo gde će nas ovo odvesti…
Vizni rezim se pre svega odnosi na 3 zemlje iz koje dolazi veliki broj azilanata u EU kroz BG aerodrom, mislim da su u pitanju Burundi i jos 2 africke zemlje. Nikakve veze nema sa RU-UKR.
 
Nisam bas siguran , problem je i Indija…ako kažu uskladice vizni režim sa EU, predpostavljam kompletno…
I kakve na kraju uslove imaju Rusi da regulišu boravak nakon ulaska u Srbiju bez vize?
Izdas stan Ukrajincu, prijaviš prebivalište i on prestane da placa? Kako ćeš da izbaciš iz stana lice izbeglo sa ratnog podrucja, koji su mehanizmi?
 
Mogu da dobiju "beli karton" nakon sto rentiraju stan. Posle toga ako se zaposle dobiju radnu dozvolu.

Mene interesuje sad ako recimo udari zesca zima na severu zapadnih drzava a ne bude grejanja dal ce mnogi krenuti juzno da idu.
Moze da se desi da ce nasi koji su po Norveskoj, Nemackoj i slicno da krenu nazad i da prezime zimu u Srbiji ukoliko stvarno racuni budu toliko nenormalni ili ne bude grejanja/struje. Vec postoji naziv za to energetski turisti.
 
Poslednja izmena:
Srbi imaju bezvizni režim sa EU, ali do maks 90 dana boravka u jednoj godini…
Imamo 90 dana u cugu, a 180 godisnje ako se ne varam.

Inace sto se tice izdavanja stanova, u mom zivi rodbina koja placa samo racune. Nisam se usudjivao da izdajem Rusima/Ukrajincima jer ako nesto podje po zlu, bilo bi mi neverovatno komplikovano da iz inostranstva to resavam.
Moguci veliki dobitak, ali mogla bi da bude i skuplja dara nego mera 🙂
 
Nasi iz Njemacke vec imaju svoje stanove ovde 😁 ne znam da li ce bas da dolaze gasnoturisticki u Bg na H2O za 5000... Mnogo stanova treba okreciti za te pare.
 
Nasi iz Njemacke vec imaju svoje stanove ovde 😁 ne znam da li ce bas da dolaze gasnoturisticki u Bg na H2O za 5000... Mnogo stanova treba okreciti za te pare.
pa ne naravno oni ce da zauzmu svoje ako nisu izdali naravno i ako imaju. Opet popunjenost svih mogucih smestsjnih kapaciteta ode na 120% :) a to gura cene na gore.

Definitivno sada jos uvek moze da se nadje lep stan u Mirijevu za 2000-2300e po m2 sto je jos uvek relativno povoljno (kad gledas iz perspektive ili zapadne ili Rusa IT migranta) ali je pitanje dokle ce to biti tako ako se ovo ludilo nastavi.
 
Nisam bas siguran , problem je i Indija…ako kažu uskladice vizni režim sa EU, predpostavljam kompletno…
I kakve na kraju uslove imaju Rusi da regulišu boravak nakon ulaska u Srbiju bez vize?
Izdas stan Ukrajincu, prijaviš prebivalište i on prestane da placa? Kako ćeš da izbaciš iz stana lice izbeglo sa ratnog podrucja, koji su mehanizmi?
U pravu ste, Burundi, Indija i jos jedna zemlja. Ne moze EU da postavlja zahtev za kompletno usaglasavanje ni svojim clanicama a nekmoli Srbiji. Dakle nije rec o tome, vec tacno 3 drzave koje prave problem EU zbog bezviznog rezima sa SRB. Ranije je isti problem bio sa Iranom, pa smo im uveli vize. To sto smo mi na bezviznom rezimu sa Sengenskim i drugim EU drzavama osim Irske nema nikakve veze. Juzna Koreja, Japan, SAD, itd. nemaju vizni rezim sa EU a ne da nemaju usaglasen vizni rezim, vec dosta EU drzava ne moze npr. u SAD bez vize (Poljska, Ceska, Rumunija). Jedna Irska koja je clanica EU nema usaglasen vizni rezim sa ostatkom EU (Srbima npr. treba viza).
Ukrajinci i Rusi ne mogu da dobiju prebivaliste u Srbiji osim nakon XY godina braka sa nasim drzavljaninom. Moze se dobiti boravak na osnovu ugovora o renti, a zatim se dobija radna dozvola. Uglavnom ti ljudi koji dolaze otvarju svoje firme i na osnovu toga dobijaju boravak, ili ih zaposljavaju njihovi koji vec imaju registrovane firme. Dakle privremeni boravak, nikako prebivaliste, ne moze prebivaliste bez drzavljanstva.
 

Ulazak u Republiku Srbiju​


Ruski državljani koji poseduju obične pasoše mogu da uđu u Republiku Srbiju bez vize, i da u njoj borave do 30 dana. Za strane državljane, koji poseduju obične ukrajinske pasoše, nije potrebna viza za boravak do 90 dana, u periodu od 180 dana. Tokom ovog perioda, strancima nije dozvoljeno da rade, sve dok im ne budu odobreni privremeni boravak i radna dozvola.
 
Definitivno sada jos uvek moze da se nadje lep stan u Mirijevu za 2000-2300e po m2 sto je jos uvek relativno povoljno ali je pitanje dokle ce to biti tako ako se ovo ludilo nastavi.
Preteraste ga vradovicu sad, Mirijevo jos nije stiglo do 2300. Sticajem okolnosti znam da je Zemun Vista 2350+PDV, a ako je tacno to za Mirijevo, onda je Zemun koja god mikrolokacija bolja kupovina po meni (osim u retkim slucajevima da neko radi/ima svoj biznis bas na Mirijevu, eventualno Zvezdari).

A i onaj stan koji ste okacili za izdavanje od 5k evra iskreno ne verujem da ce se izdati, jer ne vidim ko bi to placao. Eventualno neki direktor ruske IT firme koja se ovde preselila, ali koliko je takvih direktora, a koliko slicnih stanova na trzistu. Mozda gresim, trziste ce pokazati…
 
Ukoliko je istina da Rusi masovno iznajmljuju stanove i da su se realizovane rente toliko uvecale, pitanje je trenutka kada cemo imati masovne nerede, jer znacajnom delu populacije nije ostavljena alternativa, a u pitanju je proizvod/usluga od egzistencijalnog znacaja.
Nikakvih nereda biti nece. Broj Beogradjana koji iznajmljuju stanove u Beogradu je zanemarljiv, najvise ce nadrljati studenti iz unutrasnjosti koji ce morati da se naviknu da putuju malo duze do faksa. Primer "studentkinje Sare koja iznajmljuje stan na Tasu za 300 EUR" je, ukoliko je to uopste istinito, jedna anomalija koja i ne treba da postoji. Priliv Rusa i porast cena se odnosi pre svega na centar grada i odredjene delove NBG, u ostatku grada kirije nisu drasticno skocile (jesu 15-20% koliko je i inflacija). Ja sam u gimnaziji i na faksu imao drugove iz Boleca, Kaludjerice, Grede, Sefkerina, nikom nije padalo na pamet da iznajmljuje stan kod Vuka vec su putovali. Tako i "studentkinja Sara iz grada XY" ako ima da plati soma evra kiriju moze da zivi na Tasu, ako ne ima delova BGD gde su kirije niske.
 
Preteraste ga vradovicu sad, Mirijevo jos nije stiglo do 2300. Sticajem okolnosti znam da je Zemun Vista 2350+PDV, a ako je tacno to za Mirijevo, onda je Zemun koja god mikrolokacija bolja kupovina po meni (osim u retkim slucajevima da neko radi/ima svoj biznis bas na Mirijevu, eventualno Zvezdari).

A i onaj stan koji ste okacili za izdavanje od 5k evra iskreno ne verujem da ce se izdati, jer ne vidim ko bi to placao. Eventualno neki direktor ruske IT firme koja se ovde preselila, ali koliko je takvih direktora, a koliko slicnih stanova na trzistu. Mozda gresim, trziste ce pokazati…

Evo ti ispod. Naravno u pitanju su granicni slucajevi jer sam rekao "lep stan i kvalitetan" znaci mislio sam na najskuplje u Mirijevu. Opet svakako ostaje pitanje je za koliko ce se to prodati u realnosti ali s obzirom na overhype kao neki overdose nista me ne bi cudilo.

2.600e m2

2.300e m2

2.376e m2

2.200e m2

2.200e m2
 
Pitanje je po kojoj ceni ce se realizovati kupoprodaje. Zemun vista je realna cena po kojoj zaista idu stanovi.
Ako je Mirijevo 2600, onda je onaj Rudo od 3000 jos i povoljan 😀
 
https://frame.goglasi.com/frame?eid=244613239 Pogledaj cene kuća Jakovo, pandam tome, Kać i Veternik gde su još više pokupele i to za više od 150% za protekle 4 godine. Čemu potenciranje prodaje stanova, i pitanje zašto taj Ukrajinac nije kupio stan, već kuću.
Mozda mu treba veliki prostor (veca porodica+roditelji) a ima ogranicenu sumu novca pa je otisao malo dalje.

Uskoro ce na cenenekretnina.rs moci da se vidi gde najvise rastu cene. Po meni opstina Savski Venac ce biti rekorder i neki izolovani dzepovi tipa Mirijevo, Zemun (gde je glavna zel) ali ajde videcemo kad izbaci sve podatke.
 
Meni isto nije jasno ko rentira stan za 2000-3000e. Pa ako ima toliko za rentu, znaci da ima i zaradu bar duplo. Za tri godine moze da kupi svoj stan ako se ne razbacuje. A jos ako su muz i zena sa takvim zaradama za godinu i po mogu kupiti svoju nekretninu.
Ali to me podseca na ove sto voze preskup auto radi prestiza, a plata jedva pokriva troskove takvog auta.
 
Svaka čast Vradoviću, taj Ukrajinac se zalaže za povratak prirodi i život na selu. Kakve god da budu cene stanova, za kućama će tek da nastane pomama, i pogotovo onima koje su blizu gradova.
 
Meni isto nije jasno ko rentira stan za 2000-3000e. Pa ako ima toliko za rentu, znaci da ima i zaradu bar duplo. Za tri godine moze da kupi svoj stan ako se ne razbacuje. A jos ako su muz i zena sa takvim zaradama za godinu i po mogu kupiti svoju nekretninu.
Ali to me podseca na ove sto voze preskup auto radi prestiza, a plata jedva pokriva troskove takvog auta.
Dacu ti jedan primer koji znam licno.

Covek kupio stan u prestiznoj zgradi u BNV. Vraca se iz Amerike da zivi u Srbiji. Nije vise mogao da idrzi prodao je sve nekretnine u Americi.
Dok se ne zavrsi stan (plus dok mu ne stigne namestaj iz Amerike) je iznajmio stan po 4.000e mesecno na godinu dana u BNV (da bude blizu).

Uvek ima nekih situacija kome je 4.000e ok suma da placa mesecno.
 
Blesav taj Ukrajinac, jer je slušao mene. Da je lepo tebe poslušao sada bi uživao na Mirijevu, i za 2 godine bi zaradio duplo. I tamo bi njegova mačka mogla da vija muve, i to baš one koje lete oko kanalizacije koja se izlila.
 
Nece niko da spomene slona u sobi?
Nije fer da se samo bull teze iznose :)

Trend rasta broja prometa stanova nastavlja da opada kvartalno ove godine, i sad prvi put vise nije trend rasta, vec zapocinje trend pada, i to ozbiljan.
Iskusno su u izvestaju izbegli da spomenu i to, pa makar i u jednoj recenici.
Pogledajte prilog 147560
Broj prometa u starogradnji je prilicno konstantan od 2019. do 2021., a svi znamo da starogradnja daje najbrzi uvid u raspolozenje na trzistu. Ugovori se realizuju odmah po dogovoru, za razliku od novogradnje gde to ume kasni po godinu dana i vise.

Beograd | 2441 -> 2146 | Pad prometa od 12%

Kreditni kupci u slobodnom padu (33% -> 25%), sto smo svi i ocekivali i znali. Da ne pricamo sto i taj indikator laguje, jer ljudi koji su kaparisali novogradnje pre godinu, dve, sada ulaze u kredit po starim cenama, i sigurno nece odustajati od istog.

Bilo bi lepo videti pad kreditnih kupaca u starogradnji, mislim da bi procenat bio vrlo zanimljiv.

Da, ono sto ne pise u izvestaju:

- Pad broja transakcija u Q3 u odnosu na isti kvartal prosle godine -12% (u Q2 je broj transakcija bio na istom nivou kao prosle godine)
- Takodje, rast iznosa transakcija u Q3 u odnosu na isti kvartal prosle godine +11%, spram Q2 koji je bio na +28%, znaci pad iznosa transakcija u odnosu na Q2 ove godine od -13%

Na Starom gradu i Savskom vencu je promet u novogradnji bukvalno prepolovljen.
 
Vrh