Šta je novo?

Cene nekretnina


Screenshot_2022-10-30-11-58-30-981_com.android.chrome.jpg
 
Mogu da dobiju "beli karton" nakon sto rentiraju stan. Posle toga ako se zaposle dobiju radnu dozvolu.

Mene interesuje sad ako recimo udari zesca zima na severu zapadnih drzava a ne bude grejanja dal ce mnogi krenuti juzno da idu.
Moze da se desi da ce nasi koji su po Norveskoj, Nemackoj i slicno da krenu nazad i da prezime zimu u Srbiji ukoliko stvarno racuni budu toliko nenormalni ili ne bude grejanja/struje. Vec postoji naziv za to energetski turisti.
U Nemackoj je poznanik dobio predračun za predstojeću grejnu sezonu. Očekivano povećanje je 73% u odnosu na predhodni račun. Naravno nije konačni ali i dalje je to podnošljivo za njihov standard.
 
U Nemackoj je poznanik dobio predračun za predstojeću grejnu sezonu. Očekivano povećanje je 73% u odnosu na predhodni račun. Naravno nije konačni ali i dalje je to podnošljivo za njihov standard.
Tamo se obračun potrošnje vrši jednom godišnje, a ne mesecno kao u Srbiji. Naplata se vrši po potrošnji i srednjom se može uticati na visinu računa.
 
Tako je sintysajzer, prodao sam stan 2018 i kupio kuću za te pare. Stan sada vredi 30.000 više a kuća preko 100.000 više i da baš sam se zaj.bao. Samo ti pazi na sebe, ako imaš čim.
 

Da li mislite da ovi ljudi mozda uticu na cene nekretnina?
 
Тешко. То су већином људи са средњом стручном спремом.
 
straživanje koje je sproveo program UN za razvoj kaže da se u Srbiju od oktobra 2020. do oktobra 2021. godine vratilo 92.300 građana od kojih je većina njih visokoobrazovana.

Bas obrnuto vracaju se oni to su nesto stekli.
 

Da li mislite da ovi ljudi mozda uticu na cene nekretnina?
Verovatno. Ja sam jedna od tih i vratila sam se za vreme kovida jer sad radim od kuće. Poznajem prilično ljudi koji su uradili isto. Inače uklapam se u Savin profil - kupili smo kuću u okolini Inđije dok stan izdajemo Rusima. Spremamo se za apokalipsu u međuvremenu ☺️
 
Sigurno da utiču gastarbajteri na cene. Zato i odu tamo da rade, jer ovde nemaju uslove za život, niko tamo ne bi išao iz zadovoljstva, a takvi će teško da izdvoje 100 do 200 k za stan, pre možda da srede postojeću kuću, ili kupe auto. Od svih znam samo 1 koji je došao iz Kanade i kupio 5 stanova da izdaje pre par godina.
 
18k Ukrajinaca a 104k Rusa.
Broj ljudi koji dolaze se drasticno uvecava i to jako brzo. Nije sad vise u pitanju dolazak Rusa iz Rusije vec iz zapadne Evrope prebacuju
firme kod nas jer ih nasa drzava ne maltretira i ne oduzima im imovinu.

Niko ne moze da zna gde ce ovo sve da nas odvede ali moje misljenje je da smo na pragu enormnog bull marketa ili ti ulaska u bubble teritoriju.
Posto moze da se desi da nam dodje 1M Rusa i da cene zaista odu u nebo.

Evo jedan lep stan slobodan za rentiranje.


Ne znam odakle je podatak da su skocile cene kuca vise od stanova ali svakako da nasi gradjani iz centra idu ka periferiji a rentiraju stanove u centru za mnogo vise iznose nego do sada.



Evo za nevernog tomu insajderska info od prijateljice. (isekao sam samo njene podatke). Svaka joj cast nema sta. Legalan Airbnb placa onu neku turisticku taksu ili sta vec.

Pogledajte prilog 147969

Ovo nije dokaz nicega.

Rusa ima u Srbiji ali dalji zakljucci na tu temu, bez konkretnih cinjenica su proizvoljni (kao i sledeci).
Npr. Najveci procenat izbeglica kad stigne na zeljenu destinaciju (nevezano gde), "ne stavlja sva jaja u jednu korpu" u okruzenju koje mu je nepoznato i ne kupuje stan, vec (ako nije u nekom prihvatnom centru), iznajmljuje ga, dok ne vidi gde ce i sta ce.
O kupovini ce verovatno razmisljati nakon nekoliko godina, ako se stabilizuje u toj zemlji, dobije rezidencijalnu/radnu dozvolu, ima novca i viziju da ostane duze na destinaciji.

Bez uvrede Vradovic, ali spamujes nas ovde svakodnevno (i uporan si u tome) sa tekstovima iz tabloidnih izvora, koji nemaju nikakav kredibilitet, kao da si pod pritiskom da branis cene, pa postujes sve i svasta.

Zasto to radis?
 
To je pokazatelj (a ne dokaz) da je povecana potraznja za iznajmljivanjem stanova. Ne kupuju Rusi i Ukrajinci barem ja mislim ne u nekom velikom broju ali kupuju oni koji bi da im rentiraju i da mesecno zaradjuju.

Da ti odgovorim. Pomazem clanovima BB foruma da vide i neku drugu realniju stranu a ne hejtersko mrzilacki nastup u fazonu ovde nista ne valja samo sto nije kolaps. To se ispostavilo kao nevidjen promasaj i onaj ko je slusao negativne oko sebe u poslednjih 10 godina je zestoko promasio.

Treba uvek da se sagledaju sve informacije i cinjenice a ne samo sta se nekome svidja.
Osim toga delim informacije vezano za nekretnine ovde koje se javno mogu pronaci a danas je iskreno jako tesko reci sta je tabloid a sta nije.
Kao sto Zumu interesuje energetika pa se time zanima tako i ja ovde :)
 
Tako je sintysajzer, prodao sam stan 2018 i kupio kuću za te pare. Stan sada vredi 30.000 više a kuća preko 100.000 više i da baš sam se zaj.bao. Samo ti pazi na sebe, ako imaš čim.
Verovatno. Ja sam jedna od tih i vratila sam se za vreme kovida jer sad radim od kuće. Poznajem prilično ljudi koji su uradili isto. Inače uklapam se u Savin profil - kupili smo kuću u okolini Inđije dok stan izdajemo Rusima. Spremamo se za apokalipsu u međuvremenu ☺️
Ako nije tajna, jel mozete da napisete koje mesto je u pitanju? Kako ste se prilagodili? Sta su prednosti, sta su mane? Da li imate gas, gradsku kanalizaciju, vodovod i slicno? predpostavljam da mesto ima osnovnu ali sta je sa srednjom skolom tj koliko je daleko itd Hvala
 
Mislim da ne kupuju Sloveni, ali većom rentom motivišu domaće investitore da ulete, tako da cene rastu i brže nego što bi rasle zbog inflatorne krize. Gomila domaćeg stanovništva je istisnuto na periferiju, pa se i tu oseća pritisak cena, čak po meni nesrazmerno veliki. Ako je oglašena cena nerenoviranog stana u Rakovici npr 2000 eur/kv, onda mi 3500 nerenoviranog stana koji gleda na šetalište Knez Mihailove još deluje povoljno.

Verujem da će doći do otrežnjenja kad se sve završi, bez obzira na generalni smer cena. Mikro, eksterni udar, koji sad dodatno utiče na porast cena bez obzira na globalna makrodešavanja, ali tako će uticati i sa druge strane kad se završi! Tako da ako se ovo globalno ludilo nastavi, možda rezultanta tog odlaska Slovena bude stagnacija cena. Ako pak nastupi recesija slična 2008. a CB odluče da okrenu glavu i ne stimulišu (što mislim da je malo verovatno bez obzira na ogromnu inflaciju), onda će kumulativna rezultanta biti ozbiljan potop, mnogo veći nego na stranim tržištima!

Sretnem drugara glumca za vikend na Tašu, kaže izdao stan od 40kv na Vračaru za 1300 eur, izdaće i sličan drugi, ide na Bali mesec dana u sred pozorišne sezone. Gotivac, milo mi zbog njega, a onda računam u neto satima koliko moram da čukam u ovo sokoćalo da zaradim iste novce... :rolleyes:
 
Ne znam ljudi....1300e u Srbiji.....svaka cast ali to nije normalno. Ok, ljudi koriste situaciju, ratno profiterstvo i to ali.......mozda sam ja lud, glup ali mene bi bilo sramota iskreno. Mozda je i do vaspitanja, ne znam stvarno. Svako po sopstvenoj savesti. Znam samo da kada sledeci put cujem da smo mi Srbi gostoprimljivi, saosecajni, dobri bla bla bla oteracu tog ko to kaze... Da toliko gnjida ima, nisam verovao. Pogotovo posto smo nesto slicno prosli.
Valjda se narod promenio
 
To je pokazatelj (a ne dokaz) da je povecana potraznja za iznajmljivanjem stanova. Ne kupuju Rusi i Ukrajinci barem ja mislim ne u nekom velikom broju ali kupuju oni koji bi da im rentiraju i da mesecno zaradjuju.

Da ti odgovorim. Pomazem clanovima BB foruma da vide i neku drugu realniju stranu a ne hejtersko mrzilacki nastup u fazonu ovde nista ne valja samo sto nije kolaps. To se ispostavilo kao nevidjen promasaj i onaj ko je slusao negativne oko sebe u poslednjih 10 godina je zestoko promasio.

Treba uvek da se sagledaju sve informacije i cinjenice a ne samo sta se nekome svidja.
Osim toga delim informacije vezano za nekretnine ovde koje se javno mogu pronaci a danas je iskreno jako tesko reci sta je tabloid a sta nije.
Kao sto Zumu interesuje energetika pa se time zanima tako i ja ovde :)

Nije ni pokazatelj, jer to nije tesko napraviti, i/ili je jedan slucaj koji je statisticki beznacajan za bilo kakve zakljucke (na ulasku u Srbiju ugledas jedan Bentli i zakljucis da svi Srbi voze Bentli).

Iz istog razloga nije pokazatelj ni pojedinacni oglas ili informacija da je prodat jedan stan po enormno visokoj ili niskoj ceni, ili da ga je kupio Rus/gastarbajter...

Da nasi kupuju stanove kako bi izdavali Rusima je samo hipoteza, za koju nisi izneo dokaz, pa je i tu kontradikcija ucestalog postovanja iste, a time i beznacajnost.

Slazem se, treba sagledati cinjenice iz svih uglova.
Medjutim vecina stvari koje postujes nisu cinjenice (potpuno nekredibilni izvori, propaganda, i sl.), a uglavnom statisticki beznacajni.

Nije toliko tesko identifikovati sta je tabloid i sta je u konfliktu interesa kada su u pitanju cene nekretnina.
Npr. iz tvog repertoara, Kurir, B92, Alo, Nova, Blic, Informer... su tabloidi.
Dodatno, uglavnom promovisu interese vlasti = interes u rastu nekretnina.

Isto, Euronews (vlasnik Telekom = vlast), Mondo (Telekom preko Zezelja) i sl. su mediji u konfliktu interesa.

Svi tekstovi gde misljenje iznose agenti nekretnina i "strucnjaci" za nekretnine, bankari i sl. koji zaradjuju od toga su u konfliktu interesa, itd.

Jos manje su cinjenice i statisticki znacajne informacije koje poticu iz licnog iskustva: npr. moj drug, komsija, znam jednog coveka, kum je, siguran sam, ja mislim i sl.
Zamagljuju istinu subjektivnoscu, odsustvom reprezentativnog uzorka i sklonoscu ka zloupotrebi.

Posledicno, u vezi cene zadnjih 10 godina - ako se ne koriste cinjenice u zakljucivanju, vec se vodi impulsivnim reakcijama, onda se svodi na "kladjenje crno ili crveno" = 50% rasce ili 50% pasce cena.
Po toj logici, danas je crno, a sutra mozda crveno, bez ikakvog reda.
Ako nije jedno, onda je sigurno drugo.
Zelim da verujem da smo svi ovde ozbiljniji od svodjenja diskusije na taj nivo.

Zapadnjaci zovu to filtriranje relevantnosti "kritickim razmisljanjem".
Opet, bez uvrede, dobronamerno bih predlozio da malo istrazis tu temu, ako stvarno imas iskrenu zelju da doprineses ovom forumu.
 
Ni meni nije jasno zasto bi neko ko ima disposable 1300 samo za smestaj izabrao 40 kvadrata na Vracaru, al svakom svoje... Ako mi je bas nasusni cilj da sprzim 1300 mesecno, uzo bih 40 kvadrata u Zemunu za 300 eur i svaki dan grmeo po restoranima, isao na izlete vikendom... ne znam, deluje mi da ima mnogo lepsih nacina da se sprzi hiljadarka viska, koja ti smeta... kao sto rekoh, svakom svoje.
 
Sretnem drugara glumca za vikend na Tašu, kaže izdao stan od 40kv na Vračaru za 1300 eur, izdaće i sličan drugi, ide na Bali mesec dana u sred pozorišne sezone. Gotivac, milo mi zbog njega, a onda računam u neto satima koliko moram da čukam u ovo sokoćalo da zaradim iste novce... :rolleyes:
Jel misliš da je ovo zaista istina? Polazeći sa stanovišta zakupca, potpuno je nelogično da bi neko sa budžetom od 1300 eur rentao stan od 40m2? Čak i da sam živiš u stanu to je poprilično skučeno za ljude navikle na komfor. Poznajem gomilu ljudi sa lepim trosobnim i četvorosobnim salonskim stanovima na Vračaru koji bi se sutra iz istih iselili i otišli negde van grada ako bi mogli da dobiju 2500-3000 eur mesečno kirije,. Međutim,čak i u nekom scenariju, najoptimističkijem za zakupodavce, te cene mi ne delujuju uopšte ostvarivo. Jesu cene svega i svačega skočile, ali Beograd je još uvek relativno jeftin grad u poređenju sa EU.
 
Pratim iz radoznalosti na Telegramu neki kanal gde Rusi razmenjuju savete i utiske o zivotu u Srbiji, i vec nekoliko puta su kacili postove ovakvog tipa (google translate je al razume se poruka):

Guys, I don't know how else to say it, but if you write on Facebook to the Serbs that your budget for an apartment in Mirjevo (in Mirjevo, Karl !!) is 600 euros without paying bills, the real estate market will never go down, and soon in Mirjevo you will pay already 1000 euros. I beg you, do not do this - the degree of aggressive comments of the Serbs in response to such announcements is only growing, and they can be easily understood. Don't embarrass all Russians, please.
 
Pratim iz radoznalosti na Telegramu neki kanal gde Rusi razmenjuju savete i utiske o zivotu u Srbiji, i vec nekoliko puta su kacili postove ovakvog tipa (google translate je al razume se poruka):
Zašto bi iko ciljano tražio da renta u Mirijevu, to stvarno nema logike. Ako imaš 600 eur na raspolaganju probaš centar, Vračar, NBG za manje stanove, ili Senjak, Zemun itd. za malo rezidencijalniji osećaj. Zavisi od ličnih okolnosti i afiniteta, ko šta voli ali teško da bi nekom ko dolazi u BG da živi Mirijevo bilo prvi favorit, kolikim god budžetom da raspolaže.
 
Tako je sintysajzer, prodao sam stan 2018 i kupio kuću za te pare. Stan sada vredi 30.000 više a kuća preko 100.000 više i da baš sam se zaj.bao. Samo ti pazi na sebe, ako imaš čim.
Kuca preko 100 000e vise vredi nego 2018. Pa u kojem ti univerzumu zivis😀😀😀. Procena istrgnuta iz realnosti kao i za stanove, samo na kontra stranu.

U kom mestu je ta kuca da vidimo kako se krecu cene kuca na toj lokaciji.

Prihvati cinjenicu da si se zeznuo sto si prodao stan 2018. nakon sto si na jutjubu gledao video u kojem neki paranoik u balkan infu prica o kraju svega i propoveda bezanje u sela.
 
Poslednja izmena:
Vrh