Šta je novo?

Cene nekretnina

Beograd jeste pristojan grad. Topao, ima dusu, ziv je i atraktivan regionu. U isto vreme je i jako prljav, zagadjen i korumpiran.
Necete primetiti razliku ako uporedite neke stavke. U drugima hocete, nebitno u ciju korist.

Nema silovanja, stopa ulicnog kriminala nije znacajna, korupcija i bezakonje je visoko.
Pitanje je sta vas pogodi. Ko navuce bolest pluca, gledace zagadjenost, koga opljackaju, stopu kriminala.

Ono sto brine je bezakonje i nestrucnost. To najbolje znaju ljudi sa problemom koji je u bilo kakvoj drzavnoj nadleznosti, na bilo kom nivou. Tj, ako vam je stranacka licnost nakalemila sulundar i rostilj ispred terase, necete moci nista. Ako vam stranackom investitoru plac zapao za oko, necete moci nista. Ako udjete u problem pravne prirode, bolje da imate vezu jer je suprotna strana 75% ima. Ako imate medicinski problem veci od kijavice, trazite vezu da vas ne bi dijagnistifikovao priuceni lekar. Ako vam treba drzavni vrtic za dete, pogadjate, treba veza za mesto jer drugi ima. Poznanstvo, novac i seme resavaju sve probleme. Ima toga i drugde ali ovoliko, verujte nema! Nije stvar da li rampa radi.

Cela zemlja je takva da ukoiko bi zaista imala mogucnost da sutra predje na uredjenje neke razvijene zemlje, dobar deo bi ipak izbrao da to i nije tako pametno. Po njih.

E sad ako ste srece da vas beda ne zakaci, Beograd je lepsi od Pariza. Evo i meni je ovde lepo sve dok me sluzi sreca, a video sam kako je kad je nemate.
Zakljucak: Uvak bih Beograd izbrao zbog prijatelja i mentaliteta, topline naroda. Ako bi me zapao neki prblem, tek tada bih se setio koliko su neke druge stvari sustinski vazne.
Ja bih se apsolutno složio sa ovim postom. Beograd je najbolje mjesto za život na svijetu ako imate sreće i ako njegove objektivne mane vama subjektivno ne smetaju previše kao što ne smetaju velikoj većini ljudi.
 
Hteo sam da podelim sa ljudima svoju brigu. Imam stan koji želim da prodam na Nbdg. Trenutna tržišna cena mu je oko 180k EUR, stan oko 74kv. Planiram da od tih para, povezana prodaja-kupovina, kupim dva manja stana(imam veliku decu). Već nekih 3 meseca ne uspevam ništa da uradim jer mi spuštaju cenu za 10k i više(da, stan je ruina, ali ne baš da bi mi toliko spuštali). Problem mi je da ga prodam za manje jer onda sa tim parama ne mogu ništa da konkrtno da kupim osim nekih rupčaga na kraju grada. Sada sam odustao od prodaje jer vidim da mi se više isplati da sačekam da padnu cene i da kupim za manje. Ili da prodam sada za manje, pa iznajmim nešto na par meseci dok ne padnu cene. Sve se svodi na neku neizvestnost i čekanje. Bukvalno se i nama koji preodajemo(za život) sada ne isplati da prodajemo jer cene skaču svakog meseca.
 
Cene skaču ali skaču i Vama u starogradnji, možda čak i previše. A kada cene budu počele da padaju padaće itekako i tvom stanu tako da bar Ja mislim da ćeš biti u istom problemu tj za novac koji možeš da prodaš stari stan nema dva u centralnim opštinama.
 
Hteo sam da podelim sa ljudima svoju brigu. Imam stan koji želim da prodam na Nbdg. Trenutna tržišna cena mu je oko 180k EUR, stan oko 74kv. Planiram da od tih para, povezana prodaja-kupovina, kupim dva manja stana(imam veliku decu). Već nekih 3 meseca ne uspevam ništa da uradim jer mi spuštaju cenu za 10k i više(da, stan je ruina, ali ne baš da bi mi toliko spuštali). Problem mi je da ga prodam za manje jer onda sa tim parama ne mogu ništa da konkrtno da kupim osim nekih rupčaga na kraju grada. Sada sam odustao od prodaje jer vidim da mi se više isplati da sačekam da padnu cene i da kupim za manje. Ili da prodam sada za manje, pa iznajmim nešto na par meseci dok ne padnu cene. Sve se svodi na neku neizvestnost i čekanje. Bukvalno se i nama koji preodajemo(za život) sada ne isplati da prodajemo jer cene skaču svakog meseca.
Ako ne mozes da prodas za 180 000, znaci da ti to nije trzisna, to je cena koju bi ti zeleo jer ti treba za racunicu. Za te vezane kupovine ti dodje isto, dok ti cekas da prodas skuplje, porasla je i cena toga sto hoces da kupis.
 
Jedino sto zdrav razum nalaze jeste da prodaju i kupovinu obavis u sto kracem razmaku. To je, znam, veliki problem uklopiti.
Pa po cenu da si na kraju mogao i bolje da prodjes. Vremena nisu predvidiva.
 
Ne može ti to niko reći sa sigurnošću kako će se kretati nominalne cene. Uvek treba računati na sve moguće ishode i ostaviti prostor za manevar. Ja sam sad pazario stan "jer sam tako u mogućnosti", računao sam na 20% nominalnog gubitka i pozdravio se sa tim ali se ne bih iznenadio da se rast cena nastavi. Istorija govori da mi kaskamo za zapadom godinu-dve sa zaokretom u trendovima a sad imamo i dodatan pritisak od strane Rusa i Ukrajinaca. Ali ponovo, i ja sam dok nisam završio posao kukao kao i ostali koji kupuju. A sa sadašnjom ponudom da vežeš 3 kupoprodaje - teško verovatno. Zašto ne iskombinovati samo sa kupovinom jednog manjeg stana, davanja u zakup tog starog i rentanjem još jednog za drugo dete. Tako imaš samo jednu kupoprodaju. Pa potom posle godinu-dve prodaja starog stana. DCA (stepenasta kupoprodaja) je rešenje u ova vremena ako ne želiš previše da se kockaš.
 
Ne može ti to niko reći sa sigurnošću kako će se kretati nominalne cene. Uvek treba računati na sve moguće ishode i ostaviti prostor za manevar. Ja sam sad pazario stan "jer sam tako u mogućnosti", računao sam na 20% nominalnog gubitka i pozdravio se sa tim ali se ne bih iznenadio da se rast cena nastavi. Istorija govori da mi kaskamo za zapadom godinu-dve sa zaokretom u trendovima a sad imamo i dodatan pritisak od strane Rusa i Ukrajinaca. Ali ponovo, i ja sam dok nisam završio posao kukao kao i ostali koji kupuju. A sa sadašnjom ponudom da vežeš 3 kupoprodaje - teško verovatno. Zašto ne iskombinovati samo sa kupovinom jednog manjeg stana, davanja u zakup tog starog i rentanjem još jednog za drugo dete. Tako imaš samo jednu kupoprodaju. Pa potom posle godinu-dve prodaja starog stana. DCA (stepenasta kupoprodaja) je rešenje u ova vremena ako ne želiš previše da se kockaš.
Nije opcija da sačuvam stari stan zbog kredita kojeg želim da se oslobodim. Planiram da sa suprugom odem u manji grad, a deci uzmem nešto pristojno u BG-u. problem je u tome što je Beograd, sam po sebi, postao jedna velika centralna opština sa sličnim cenama.
 
Ah, već postoji kredit za taj stan :) Ovo mi sve liči na to da ti tražiš onoliko novca koliko ti treba, sretao sam i takve prodavce. Da se razumemo, legitimna taktika ali ume da traje ili da se ne realizuje. 10k na 180k je samo 5.5%, to je svakako dobra cena za stan ako je za renoviranje.
 
Hteo sam da podelim sa ljudima svoju brigu. Imam stan koji želim da prodam na Nbdg. Trenutna tržišna cena mu je oko 180k EUR, stan oko 74kv. Planiram da od tih para, povezana prodaja-kupovina, kupim dva manja stana(imam veliku decu). Već nekih 3 meseca ne uspevam ništa da uradim jer mi spuštaju cenu za 10k i više(da, stan je ruina, ali ne baš da bi mi toliko spuštali). Problem mi je da ga prodam za manje jer onda sa tim parama ne mogu ništa da konkrtno da kupim osim nekih rupčaga na kraju grada. Sada sam odustao od prodaje jer vidim da mi se više isplati da sačekam da padnu cene i da kupim za manje. Ili da prodam sada za manje, pa iznajmim nešto na par meseci dok ne padnu cene. Sve se svodi na neku neizvestnost i čekanje. Bukvalno se i nama koji preodajemo(za život) sada ne isplati da prodajemo jer cene skaču svakog meseca.
Dzabe... Da li si razmisljao da malo pojacas tu cenu, nista ispod 250k, ako hoces da te ljudi shvate ozbiljno. Ako je suteren ili tavan, probaj barem 270k. Koji ce ugledan Rus, robot, upworkovac, influenser, da te shvati ozbiljno kad nudis toliko ispod cene. Dumaju ljudi da nesto skrivas, da nesto nije u redu... Mada, mozda ako si strpljiv mozda sacekas sledecu godinu pa ga prodas za 350k, a u medjuvremenu ga izdajes za 2000 ojera turistima koji su dosli da vide gondolu.

P.S. Ovo nije finansijski savet, za sve kontraindikacije i nezeljene posledice obratite se vasem lekaru ili farmaceutu.
 
Obično ljudi čuju da se "sa parama lako spuštaju cijene".
U novogradnji jako teško, svaki investitor ima projektovanu cijenu za svaku fazu izgradjenosti i to je to. A ima prodavaca koji ni u starogradnji ne popuštaju eto čujemo za 5,5 %. I da cjenu istog stana staviš na 100.000 €, isto bi pametnjakovici pitali može li za 90.000 €. Samo strpljenja, naći će se kupac. Svaki stan ima svoga kupca (da ne kažem svoju budalu) samo treba vremena da se pronađe. Normalno, za neku razumnu cijenu.
 
Gambler, Bubile,
Čovjek je fino podjelio svoje iskustvo.
Do sada su se pametnjakovici s ovog foruma sprdali uglavnom s kupcima. Sad su počeli i sa prodavcima.
Vama ne valja ni kad neko kupuje po x cijeni, ni kad prodaje po y cijeni.
Šta je rješenje za poštenog čovjeka koji hoće da pomogne svojoj djeci sa dva manja stana umjesto jednog većeg?
Da mu se sprdate vi što 10 godina prognozirate pad cijena? 10 godina konstantnog rasta.
Šta vi uopšte tražite na ovom forumu?
Dajete genijalne savjete i ispoljavate kao neki humor u slobodno vrijeme?
 

Naišao sam na jako lepe tekstove gde se očigledno vidi potcenjivanje zvanične inflacije. Period nekih 11 meseci. Zvanična inflacija po RZS u tom periodu u Srbiji za nabavku novih automobila je nešto ispod 9%, a EU inflacija novih vozila po indeksima koje sam našao je nekih 10, 11% u tom periodu! Pošto uopšte nisu iste klase u člancima, zaključak je da je danas najniža, A klasa vozila, bar 20% skuplja nego što je prošle godine bila B, tj klasa iznad! Ne bilo mi teško, pa sam letimično pogledao cenovnike dilera i početne cene identičnih automobila i uporedio sa cenama iz prvog teksta. Ekstremni primeri su Fiat Tipo Hatchback koji je skuplji ravno 50%, Dacia Logan, identican model koji je za 11 meseci skuplji 49% i Toyota Iygo koja je skuplja 48%. Clio je skuplji 26%, Korejci od 15-30%, Suzuki Ignis 22%. Ovo su sve identični modeli kao oni što su se prodavali pre 11 meseci. :rolleyes: Jeste samo delimičan segment tržišta (niže klase), ali opet je poenta prilično jasna, tim pre što te klase imaju veće učešće.

Pričao sam ranije kako obračunavaju zvaničnu inflaciju u segmentu tehnike, postoji taj neki hedonistički princip gde oni umanjuju vrednost inflacije ako je novi model bolji, a kriterijum je po njihovoj diskreciji. Npr više im se dopada dizajn ili skoro identičan motor ima 10ks više i slično (i niko te ne pita da li ti misliš da je 5 godina star atmosferski benzinac možda bolji i dugotrajniji motor od tih turbo kosilica), pa onda umesto da računaju inflaciju npr 20% (sa 10K na 12 K), oni to obračunaju lupam 7%. Identično je sa telefonima koji čak ulaze deflatorno u CPI izveštaje i tu donekle razumem poentu, jači čipovi, bla, bla. Poenta je da ti svake godine treba više love za sve segmente telefona, a inflacioni izveštaji se prilično umanjuju zbog toga.

Hoću da kažem da je veliko je pitanje da li su nekretnine u balonu u odnosu na ostalu "robu" ili je sve u balonu, što u stvari znači da su proporcije u redu i da su jednostavno neke opljačkali (one koji najveći ponder imovine imaju u kešu).
 

Beri: "Čeka nas majka svih kriza"​

Majkl Beri upozorio je da nas čeka "majka svih finansijskih kriza" i da će berze doživeti potpunu propast.

 
Ovaj gospodin gore najbolje da proda za 170k€ i sledeće godine u ovo vreme kupi 2 mala u BG i kuću i stan u provinciji sa vikendicom u selu pored…možda još i apartman u Herceg Novom … to se neko za…va od okorelih članova tabora koji navija za pad 😉
 
Nije opcija da sačuvam stari stan zbog kredita kojeg želim da se oslobodim. Planiram da sa suprugom odem u manji grad, a deci uzmem nešto pristojno u BG-u. problem je u tome što je Beograd, sam po sebi, postao jedna velika centralna opština sa sličnim cenama.
Svaka cast za preseljenje u manji grad! Mozda da zatvoris bar jedan stan a ostatak kesha u zlato pa renta do se stvari ne stabiliziju. Tj imas bar jedan stan a zlato ce pre ili kasnije sustici trend inflacije...
 
Ako ne mozes da prodas za 180 000, znaci da ti to nije trzisna, to je cena koju bi ti zeleo jer ti treba za racunicu. Za te vezane kupovine ti dodje isto, dok ti cekas da prodas skuplje, porasla je i cena toga sto hoces da kupis.
Problem je što su manji stanovi skuplji i što u tom slučaju jedina isplativa investicija je kupovina manjih stanva na obodima grada. Postoji i opcija da se uzme kredit(naravno kada otplatim stari, nije još mnogo ostalo), ali što je veća cena stana to je veći kredit.
 
Ah, već postoji kredit za taj stan :) Ovo mi sve liči na to da ti tražiš onoliko novca koliko ti treba, sretao sam i takve prodavce. Da se razumemo, legitimna taktika ali ume da traje ili da se ne realizuje. 10k na 180k je samo 5.5%, to je svakako dobra cena za stan ako je za renoviranje.
Da, još ostalo je još malo kredita ali to nije glavni uzrok. Jedan komšija je pre par meseci prodao za veći novac nego koliko ja tražim. O tome se radi. Deluje mi da su vezane prodaje-kupovine sa trenutnim stanjem na tržištu deadlock situacije.
 

Naišao sam na jako lepe tekstove gde se očigledno vidi potcenjivanje zvanične inflacije. Period nekih 11 meseci. Zvanična inflacija po RZS u tom periodu u Srbiji za nabavku novih automobila je nešto ispod 9%, a EU inflacija novih vozila po indeksima koje sam našao je nekih 10, 11% u tom periodu! Pošto uopšte nisu iste klase u člancima, zaključak je da je danas najniža, A klasa vozila, bar 20% skuplja nego što je prošle godine bila B, tj klasa iznad! Ne bilo mi teško, pa sam letimično pogledao cenovnike dilera i početne cene identičnih automobila i uporedio sa cenama iz prvog teksta. Ekstremni primeri su Fiat Tipo Hatchback koji je skuplji ravno 50%, Dacia Logan, identican model koji je za 11 meseci skuplji 49% i Toyota Iygo koja je skuplja 48%. Clio je skuplji 26%, Korejci od 15-30%, Suzuki Ignis 22%. Ovo su sve identični modeli kao oni što su se prodavali pre 11 meseci. :rolleyes: Jeste samo delimičan segment tržišta (niže klase), ali opet je poenta prilično jasna, tim pre što te klase imaju veće učešće.

Pričao sam ranije kako obračunavaju zvaničnu inflaciju u segmentu tehnike, postoji taj neki hedonistički princip gde oni umanjuju vrednost inflacije ako je novi model bolji, a kriterijum je po njihovoj diskreciji. Npr više im se dopada dizajn ili skoro identičan motor ima 10ks više i slično (i niko te ne pita da li ti misliš da je 5 godina star atmosferski benzinac možda bolji i dugotrajniji motor od tih turbo kosilica), pa onda umesto da računaju inflaciju npr 20% (sa 10K na 12 K), oni to obračunaju lupam 7%. Identično je sa telefonima koji čak ulaze deflatorno u CPI izveštaje i tu donekle razumem poentu, jači čipovi, bla, bla. Poenta je da ti svake godine treba više love za sve segmente telefona, a inflacioni izveštaji se prilično umanjuju zbog toga.

Hoću da kažem da je veliko je pitanje da li su nekretnine u balonu u odnosu na ostalu "robu" ili je sve u balonu, što u stvari znači da su proporcije u redu i da su jednostavno neke opljačkali (one koji najveći ponder imovine imaju u kešu).
Bravo za zaključak. Sve cijene su u balonu. Ako se to više može zvati balonom. Ja bi prije rekao realnost, a vjerovatno i neka srednjeročna budućnost. Na žalost, svima ili barem većini će nam opasti kvalitet života jer prihodi ne mogu to sve da isprate. Najveći paradoks ludila cijena je da npr., Ko je kupio polovno auto prije 2 godine, sada može da ga proda 20-30 % više. Do sada bi za te 2 godine pad bio 20-30 %. Kada čovjek bolje razmisli, mnogo je veća inflacija hrane, energenata, sirovina i automobila nego stanova. Jer stanovi nisu poskupjeli 50% unazad dvije godine, a ovo ostalo nabrojano jeste taman toliko. Nešto čak i više (hrana).
 
Bravo za zaključak. Sve cijene su u balonu. Ako se to više može zvati balonom. Ja bi prije rekao realnost, a vjerovatno i neka srednjeročna budućnost. Na žalost, svima ili barem većini će nam opasti kvalitet života jer prihodi ne mogu to sve da isprate. Najveći paradoks ludila cijena je da npr., Ko je kupio polovno auto prije 2 godine, sada može da ga proda 20-30 % više. Do sada bi za te 2 godine pad bio 20-30 %. Kada čovjek bolje razmisli, mnogo je veća inflacija hrane, energenata, sirovina i automobila nego stanova. Jer stanovi nisu poskupjeli 50% unazad dvije godine, a ovo ostalo nabrojano jeste taman toliko. Nešto čak i više (hrana).
Nije balon, realna cena. Inflacija, poteskoce transporta, potraznja veca od proizvodnje. Radim u supply chainu, i znam kakve probleme ima vecina buyera.
Ja sam pre 2 godine i 3 meseca kupio glanc nov auto sa sve korona popustom i tim cudesima. Taj auto sada kosta 30-35% vise cak u slabijoj opremi. Sada da ga prodam po trznisnoj ceni ja cu biti u "plusu" ako se to tako moze nazvati s obzirom na inflaciju.
 
A zašto je onda balon kod nekretnina?
Poteškoće su i tu. Naći radnu snagu, brojne materijale (alu ili alu drvo stolariju, stirodur, kablove, toplotne pumpe...)...
Zašto je svako poskupljenje opravdano izuzev poskupljenja nekretnina?
Ovdje naravno prvenstveno mislim na novogradnju.
Zašto je tu normalno da pojeftini, a nije normalno da pojeftini glupi Golf 8 1.0 TSI koji je u osnovnoj verziji skuplji 10.000 € ili 2/3 više nego što je koštao Golf 7.5 1.0 TSI prije par godina (sada je 25.000 €, a bio je 15.000 €). Da li će tu pući balon i da li će se cijena vratiti na 15.000 €? Hoće, isto kao što će i nekretnine pojeftiniti.
 
Vrh