Šta je novo?

Cene nekretnina

Mesas strance i privremene izbeglice od ovog rata.. Inace mi smo obecana zemlja, nebeski narod, ekonomski tigar, evo ameri, nemci svajcarci, austrijanci a i svedjani dolaze da rade kod nas na crno, kazu ovde se najbolje zivi i najmanja je inflacija😎
Koliko god mozda surovo zvucalo, to sto se tebi ovde ne svidja jer nisi obezbedio jos stan, ne znaci da ne postoji neko kome je 200k USD par godisnjih ustedjevina i ko je voljan da se ovde preseli za stalno i da doprinese rastu cena kroz kupovinu kesom.

Glupo zvuci - ali da li mislis da postoje realne sanse da te u Novom Sadu neko pistoljem na ulici presretne u po bela dana, ili siluje? U nekim Americkim gradovima postoji, a i dostava hrane je skuplja od 300dindzi koje Wolt trazi a nama je nezamislivo postalo, navodno. Druze, meni se prvo Srbija ne svidja, ali treba biti realan i videti u cemu smo sampioni, a u cemu smo (ironicno) 'sampioni'. Ako je pitanje bezbednosti, dobrog lagodnog zivota (ako imas finansije iznad 2k mesecno), izobilja hrane, zene, pica, blizinu drugim zemljama sveta, jesmo bolji od mnogih. I to nije samo slucaj ovde, vec pokazuje i rast cena najma i popularnost Turske, Gruzije, pa cak i te uboge Albanije ('albanski turizam'), vidi se sve po expat fb grupama.

Uostalom, sve te brojke ce doci na videlo uskoro, kroz par nedelja kroz popis, a i nakon toga.

Privremene izbeglice svakako nece da se vrate kroz 6 meseci, nego kroz par godina, sve i da sutra krene primirje, znas kako kazu - ko se na mleko opece, i u jogurt duva.
 
Zaključak na osnovu par prethodnih komentara je onda da Šveđani ne vole belo i da zbog toga nema novca od dilovanja droge koji treba da se opere :) Nema droge, povoljni stanovi, hajde da se svi preselimo tamo.

Kratka i brza pretraga na Internetu kaže da su cene u Stokholmu od 10 do 25k evra po m2. Ne sporim da možda postoji i taj za 4500 ali…
Iako ti je los pokusaj da osporis cinjenice koje sam naveo, ipak cu da odgovorim. Kratkom, brzom i losom pretragom si zabo pravo u njihovu Knez Mihajlovu pa si se spustio malo do Dorcola. Sve ima svoju cenu, a ovi od 4500e/m2 koje sam naveo su recimo Karaburma, samo sa daleko boljim ulicama i urbanizmom, a 15min autom treba i kod nas do centra sa Karaburme.

Problem sa Beogradom je sto je sve sabijeno, vazdusnom linijom blizu, ali ulice seoski sokaci, plus neresiv problem parkiranih automobila sa strane. To je sto se tice urbanizma i saobracaja.
 
Pa ako je tako onda je njihova Knez Mihailova “malo” veća od naše. Iskreno, na 3 sajta koje sam izguglao ništa ispod 10k po m2 nisam našao iako sam našao info na par drugih mesta da je prosečna cena zaista manja. No potpuno nebitno, koja je tačno poenta poređenja sa Švedskom? Možemo da poredimo i sa Kanadom gde je ogroman pad cena krenuo dosta ranije ove godine. Da je trend obnavljanja stambenog fonda takav da će svako živeti u novoj nekretnini sa svojom sekundarnom porodicom, da su stanovi u vlasništvu socijalna kategorija i da cena zavisi od prosečne plate pa da poredimo sa poprilično udaljenim i drugačijim zemljama. Ali nisu. Niti će pisanije na ovom forumu povećati ili smanjiti cenu nekretnina. Ozbiljno pitam za poentu poređenja.
 
Zato je on profesor (sve u teorijama):)

Danasnji kupac :)

A evo malo vesti
 
Poslednja izmena:
Šta ćeš, BW polako propada … dokle se stiglo sa kanalizacionim kolektorima ili i dalje ispuštaju kanalizaciju pored setalista…još kad pocnu oni bunari koji treba da crpe vodu da baguju za koju godinu…
 
Da, naravno. Neki su bezobrazno hteli da me opelješe. Za vertikalu koju sam procenio na 330k su mi tražili 500k. Ja sam cenu procenio na osnovu prethodnih kupoprodaja identičnih u tom kraju i na osnovu inflacije i kretanja cena u BG. Spustili su cenu na 440k posle par meseci ali to je sve bezobrazno. Potrebno ulaganje od 100-150k da bi se privelo nameni i nekom današnjem poimanju "standarda" (čak ne "luksuza"). To je vertikala koja je bila interesantna, bilo je drugih koje su u još gorem odnosu cena/dobijeno. Lepe (samostalne) kuće u krajevima koje su nam bile od interesa su daleko prevazilazile budžet ili su bile sa još iracionalnijim parametrima. Bila je i jedna vertikala koja je otišla navodno u roku od par dana po realnoj ceni (ali je to neko samo ispitivao tržište, nema zavedene kupoprodaje na katastru). Neki ljudi žive u snovima i misle da su ljudi sa parama pali sa kruške. Na kraju je prevagnulo da ne želim da trošim vreme i energiju na renoviranje (ili gradnju) i da kupujem nelikvidne nekretnine. I da posle doveka trošim više novca na grejanje/održavanje. O lokaciji ne treba ni diskutovati. Vertikala na periferiji ili stančina u centru grada za realno 10-20% razlike u ceni ne računajući utrošak u vremenu i energiji. Ako pogledate katastar, videćete da je prethodnih godina najviše skočila sa cenom Rakovica (!?) a pritom tamo skoro svi investitori sklapaju predugovore tako da se prava razmera skoka cena ni ne vidi na katastru.
Znam o kojoj vertikali pricas, u istom kraju su se dugo prodavale slicne nekretnine od 220-280K EUR, a sad se neko pravi pametan pa trazi bezmalo 70% vise. Inace veliki je problem nedostatak takvih mini naselja/ambijentalnih celina.
 
U tom svetlu verujem da možda ipak postoji mogućnost da u vrlo, vrlo kratkom periodu dođe do nekog loma koji bi oborio i ekonomije i cene, samo mislim da ljudi ovde nisu baš najsvesniji kakve su implikacije sa druge strane!

Inače BOE juče opet pivotirala, prestali su da otkupljuju obveznice za sada! Za mene lično iznenađenje (što kaže Fridman ništa nije tako permanentno kao privremeni Vladin program). Moguće je da zaista žele da iskreno uspostave fiskalnu disciplinu (što bi opet bilo bolno po ekonomiju) ili stvarno što ti kažeš varaju i smišljaju nove fazone za monetarnu ekspanziju. Special purpose vehicle i slično!
Da, ljudi zaista nisu svesni da može doći do gore depresije nego posle 1929. Sve sa teškim siromaštvom i nemirima. Neka mala inflacija sa peglanjem dugova bi bila idealna, ali je to nemoguće u ovom trenutku. Inače i da ispravim sebe- upotrebio sam američki izraz trilion za hiljadu miljijardi a mi u Evropi kažemo bilion.

Kasno odgovaram jer sam stalno u obavezama jer mi je sad sezona u mom poslu. Ali da napomenem da opet dobijamo nove, više cene za robu koju uvozimo i najave da ako se nastavi velika inflacija, sve teže će ići sa odloženim plaćanjem, i prelaziće se na avans, a to će samo po sebi da napravi teškoće mnogim firmama.
 

Nema likvidnosti kaže? :ROFLMAO:

Hoće baka da kaže da čak i sa ovim blago većim kamatama niko neće da kupi to đubre od obveznica, pa moraju oni da uskoče! Dakle ne FED, ovo se neće videti na njihovim bilansima, oni će ostati zaravljeni! Drugim rečima ništa drugo nego supresovanje kamata dugoročno, da ne bi eksplodirao dug i da bi uopšte mogao da se finansira. Veoma, veoma inflatorni potez! Još malo banditskog marksizma i manipulisanja tržišta u praksi! Tržišta se stidljivo prilagođavaju zaokretu. Sad lepo na miru mogu da pričaju studentima na svojim WOKE fakultetima kako ne moraju da trpe opresiju, što uključuje sve što utiče na njihova tanana osećanja, računajući i vraćanje dugova.

Tužna stvar je što nema veze sad ko će dobiti izbore, mislim da će i Republikanci morati da nastave sa istom politikom! Njima treba jedna decenija dvocifrene inflacije da malo ispeglaju stvar! Tako predvidivo. Što je najsmešnije istorijski, Demokrate su pravile manje deficite, tj bar malo peglale kroz pljačku i zvrčke koje su pravile po svetu! Ipak za svet je bolje da dobiju REP, iako mislim da nemaju drugog izlaza.

P.S. Drago mi je ipak da je diskusija evoluirala na viši nivo i da ljudi ipak više kapiraju neke relacije i pojmove, sve manje se pominje zli agent Pera.
 
A svi pricate o toj fiksnoj kamatnoj stopi kao da je najnormalnija i najcesca stvar.. Meni je u nesretnoj intezi receno da na starogradnju ne moze da se uzme fiksna kamatna stopa (buduci da ne poseduju energetski pasos). A koliko znam ima vise prometa nekretnina u starogradnji nego u novogradnji..
Koja je fora sa energetskim pasosem? Nesto sam cuo da ce se uskoro uvesti koeficijent koji ce zavisiti od nivoa energetskog pasosa i da ce se on mnoziti sa troskovima grejanja. To znaci da cene centralnog grejanja u BG vise nece biti jednake za sve zgrade. Jel se zna vise o tome?
 
Nema nikakve ponude u novogradnji, cak i da stvarno krenu da padaju cene, ja ne vidim kako to moze da bude ogroman pad. Bukvalno nema izbora za kupovinu, zato ce cena i ostati takva kakva je, i da padne, pasce 20%, ali nece Zemun vise nikada biti 1200e kvadrat. Ja bih prvi voleo da padne i da svi kupimo po dva stana po ceni jednog, ali jednostavno mislim da je takav scenario nerealan, bas zbog male ponude i velike potraznje koja ne jenjava. Mozda moze taj pad da se oseti vise na starogradnji, ali na novogradnji mislim da nema sanse. Naravno, ja nisam nikakav strucnjak, ja samo posmatram logicno ono sto vidim sa strane kupca svoje prve nekretnine za zivot.
Jel moze malo vise detalja o ovoj konstataciji da nema ponude? Na sta mislis? Gotove stanove, stanove u izgradnji itd?
 
Pozdrav za oba tabora. Odlična višedecenijska diskusija!

ECB se sprema za još jedan (jumbo) rate hike


Euribor skače svakodnevno.

A i cene nekretnina skaču svakodnevno.
 
Problem kod nas je sto kad neko pomene EU, svi misle na Nemacku. E pa to jednostavno nije tako. Dugo godina sam ziveo u Italiji. Razlika se mozda oseti u unutrasnjosti u korist Italije, ali izmedju velikih gradova u Italiji i Beograda nikakve razlike nema u uredjenosti, nasuprot. Komunalne sluzbe u njihovim gradovima su daleko losije nego u BG npr gradska cistoca, kad dodjes u BG iz Djenove kao da si dosao u apoteku. Snabdevanje vodom je OK ali je preskupo (10 puta skuplje). Ne znam sta je to uredjenije u Italiji u odnosu na Srbiju osim sto nema rada na crno ili pola plate na ruke. Sve ostalo isto ili gore. Sve usluge (zanatske/medicinske) placas "na ruke" ili su 50% skuplje sa racunom. Nezaposlenost 3x veca nego u SRB, cene nekretnina u konstantnom padu poslednjih 15 godina (tek se ove godine zaustavio pad a o porastu nema ni govora). Spanija nesto bolja, Grcka gora. Rumunija daleko ispred tih zemalja (ziveo 2.5 godine pa znam) po uredjenosti, ali opet ne mnogo ispred Srbije... Sve u svemu osim Nemacke/Austrije, zemalja Beneluxa i Skandinavije ostatak EU nije nista znatno uredjeniji od Srbije ili recimo Makedonije.

Evo da dodam i ja nešto. Moj brat je skoro išao u Beč posle 8 godina. Išao je sa dva drugara od kojih je jedan proputovao sveta, drugi nije ali je u fazonu da je sve drastično bolje na Zapadu nego u Srbiji.

Prvo su primetili da je Beč neočekivano prljav. Drugo im se desilo da je u garaži automat za plaćanje bio pokvaren. Onda su kupili kartu za metro i baš se linija koja im je trebala pokvarila i kompozicije nisu išle, pa su uzeli taksi. Nisam ni znao da tako nešto može da se desi sa metroom. Sve u svemu svi su se složili da nije toliko velika razlika u odnosu na Beograd, koliko su očekivali. O tome da tamo osim noćnih klubova ništa ne radi posle 11 uveče da ne govorimo. U tom smislu je Beograd živ 24 časa, a Beč je spavaonica.

Ali da spomenem i jednu zanimljivu stvar tamo koja se tiče socijalne gradnje i mogla bi da bude rešenje za obične ljude ovde. Išli su kod drugara koji živi u Beču 10-15 godina i uzeo je stan u novogradnji kao neka vrsta zaštićenog podstanara. Dao je depozit 30.000 evra i plaća neku skromnu ratu u odnosu na ratu kredita da stanuje u tom stanu, a njegova deca mogu da zadrže isti status. Država subvencioniše tu gradnju. Naravno, živi na periferiji koja vizuelno liči na Novi Beograd, ali nema nikakve sadržaje. Najbliža prodavnica je udaljena kilometar i slično. Dakle, nije neki deo grada koji bi se poredio sa današnjim statusom N. Beograda, Vračarom i slično. Ne znam kako se zove taj deo Beča.

Beč je skoro proglašen na nekoj listi najboljim gradom za život na svetu, ali eto, po njihovom iskustvu ne deluje baš toliko bolji od Beograda koliko su zapamtili/očekivali.
 
Ima tih zgrada u Beču i bliže centru ali su starije i tu su i stanari stariji. Oni plaćaju kiriju i to je sistem stanarskog prava.
 
Nebo je zuto.

Nije zuto vec plavo.

Vidis da sam napisao pet puta da je zuto, eto dokaz da nisi u pravu.
A i moj brat kaze da je zuto.
 
Kada popiješ vodu sa česme oseti se razlika a da ne pričam o drugim stvarima. Provozaj biciklu u bg-u. Ili izadjes zimi i ne smrdi npr na ugalj ali dobro....vazno da nema gde da se izadje (po meni sirotinjska stvar). Kod nas mladi izlaze zato što ne mogu da rade normalan posao, part time posao dok studiraju (ili mogu ali nije vredno para za toliki trud). Ne volim habsburge ali nije za poredjenje i vise mi zvuci kao da se neko teši kada ovako priča za Čbe.
Edit: samo za ove tri ,,bezazlene" stvari sto sam naveo razmisli koliko truda, planiranja i para treba
 
Poslednja izmena:
Prvo su primetili da je Beč neočekivano prljav.
Ja uopste nisam ljubitelj Beca, ali me put i ponekad posao tamo nanese. Pa opet, reci da je Bec prljav je isto sto reci da u Beogradu nema guzve.
Drugo im se desilo da je u garaži automat za plaćanje bio pokvaren.
Elektronika da se pokvari, to moze samo u Srbiji i nigde drugde. Poznato je da na Zapadu automati za placanje imaju garanciju od 100 godina.
Onda su kupili kartu za metro i baš se linija koja im je trebala pokvarila i kompozicije nisu išle, pa su uzeli taksi. Nisam ni znao da tako nešto može da se desi sa metroom.
Ne znam koliko si putovao svetom, ali i to se desava (sem mozda u Japanu, tamo nikada nisam isao). Samo nemoj da pomislis da se to desava istom frekvencijom kao kvar tramvaja i trolejbusa u Beogradu.
Sve u svemu svi su se složili da nije toliko velika razlika u odnosu na Beograd, koliko su očekivali.
Nije jedino ako poredimo arhitekturu u Knez Mihailovoj sa Becom.
 
Beograd jeste pristojan grad. Topao, ima dusu, ziv je i atraktivan regionu. U isto vreme je i jako prljav, zagadjen i korumpiran.
Necete primetiti razliku ako uporedite neke stavke. U drugima hocete, nebitno u ciju korist.

Nema silovanja, stopa ulicnog kriminala nije znacajna, korupcija i bezakonje je visoko.
Pitanje je sta vas pogodi. Ko navuce bolest pluca, gledace zagadjenost, koga opljackaju, stopu kriminala.

Ono sto brine je bezakonje i nestrucnost. To najbolje znaju ljudi sa problemom koji je u bilo kakvoj drzavnoj nadleznosti, na bilo kom nivou. Tj, ako vam je stranacka licnost nakalemila sulundar i rostilj ispred terase, necete moci nista. Ako vam stranackom investitoru plac zapao za oko, necete moci nista. Ako udjete u problem pravne prirode, bolje da imate vezu jer je suprotna strana 75% ima. Ako imate medicinski problem veci od kijavice, trazite vezu da vas ne bi dijagnistifikovao priuceni lekar. Ako vam treba drzavni vrtic za dete, pogadjate, treba veza za mesto jer drugi ima. Poznanstvo, novac i seme resavaju sve probleme. Ima toga i drugde ali ovoliko, verujte nema! Nije stvar da li rampa radi.

Cela zemlja je takva da ukoiko bi zaista imala mogucnost da sutra predje na uredjenje neke razvijene zemlje, dobar deo bi ipak izbrao da to i nije tako pametno. Po njih.

E sad ako ste srece da vas beda ne zakaci, Beograd je lepsi od Pariza. Evo i meni je ovde lepo sve dok me sluzi sreca, a video sam kako je kad je nemate.
Zakljucak: Uvak bih Beograd izbrao zbog prijatelja i mentaliteta, topline naroda. Ako bi me zapao neki prblem, tek tada bih se setio koliko su neke druge stvari sustinski vazne.
 
Nema silovanja,
Ima svuda. Samo se kod nas ne prijavljuje zbog sramote/etiketiranja/nepoverenja u institucije. Dobro je sto nisi imao neku drugaricu koju znas

ako vam je stranacka licnost nakalemila sulundar i rostilj ispred terase, necete moci nista. Ako vam stranackom investitoru plac zapao za oko, necete moci nista.
Ili ispod stana imas lokal koji radi 24h npr (drug jedva prodao). Imao je mnogo problema. Nije moglo da se zivi.
Cela zemlja je takva da ukoiko bi zaista imala mogucnost da sutra predje na uredjenje neke razvijene zemlje, dobar deo bi ipak izbrao da to i nije tako pametno. Po njih.

Tako je dobar deo stanovništva navikao da zivi. Ovo i moćnicima odgovara i zato odugovlače ulazak u eu

E sad ako ste srece da vas beda ne zakaci, Beograd je lepsi od Pariza. Evo i meni je ovde lepo sve dok me sluzi sreca, a video sam kako je kad je nemate.
Zakljucak: Uvak bih Beograd izbrao zbog prijatelja i mentaliteta, topline naroda. Ako bi me zapao neki prblem, tek tada bih se setio koliko su neke druge stvari sustinski vazne.
Sustina
 
Njegova ekselencija francuski ambasador g.Pjer Košar uručio je nagradu Zlatiboru, kao opštini koja čuva prirodu i najbolje upravlja otpadom

Eko-opstina-Zlatibor.jpg


Od svih srpskih opština koje su učestvovale Zlatibor je dobio prvu nagradu u kategoriji i iznova dokazuje posvećenost u očuvanju prirode

Ovo će sigurno uticati na još veću potražnju i blago povećanje cena,...ulaganje u sistem se isplatilo
 
Njegova ekselencija francuski ambasador g.Pjer Košar uručio je nagradu Zlatiboru, kao opštini koja čuva prirodu i najbolje upravlja otpadom

Pogledajte prilog 147617

Od svih srpskih opština koje su učestvovale Zlatibor je dobio prvu nagradu u kategoriji i iznova dokazuje posvećenost u očuvanju prirode

Ovo će sigurno uticati na još veću potražnju i blago povećanje cena,...ulaganje u sistem se isplatilo
ne rece nam koji si projekat odabrao za investiranje?
 
Vrh