Šta je novo?

Cene nekretnina

Lično imam utisak da se povećala ponuda i to primećujem tek nedavno posle nekoliko meseci užasne ponude (mada ni sada nije mnogo bolje)! Cene i dalje ni da se zaravne bar neko vreme.
 
Tako je, imamo pad prometa, ali ne i pad cena.
Ono sto se vidi je da je obrnuto 10% vise novca. To vam je upravo inflatorni rast zbog inflacije koja iznosi oko 10%. Ne znam zasto onda neko ocekuje pad, izgubljeno u inflaciji se ne vraca.
 
Nece niko da spomene slona u sobi?
Nije fer da se samo bull teze iznose :)
Slon u sobi je inflacija u evrozoni. Uporedi rast cena stanova sa rašću npr. cene mleka i ostalih proizvoda koje svakodnevno kupuješ. Pad kupoprodaja nepokretnosti će tek da usledi, realno će cene verovatno biti niže, ali koliko će biti nominalno niže i da li će biti uopšte? To pitanje nema veze sa Srbijom, našim tržištem nekretnina, čak ni sa našom ekonomijom generalno dok god uvoznički lobi pravi dar mar i dok se EUR drži na fiksnom kursu. Referentne kamatne stope se mogu dizati još ali ne mogu do beskonačnosti. Pre neki dan je Nemačka potpisala 200 milijardi EUR pomoći svom stanovništvu da pregura zimu, to ti je porez koji sa trenutnom NBS politikom plaćamo i svi mi u Srbiji. A tek će biti takvih intervencija u Evropskoj uniji.
 
Slon u sobi je inflacija u evrozoni.
Inflacija je sve, samo ne slon u sobi na ovoj temi... Bukvalno se spominje u svakom drugom postu.
P.S.
"Стан за који је издвојено највише новца у трећем кварталу 2022. године је стан у новоградњи у износу од 1.280.350 евра, површине је 301 m2 и налази се на Врачару."
Sad vidim da ovaj najskuplji stan nedostaje kod mene na sajtu. Moracu da osvezim podatke za jul posto vidim da je tad prometovan...kako bas njega naknadno ubacise u katastar sa tolikim zakasnjenjem :)
 
Inflacija je sve, samo ne slon u sobi na ovoj temi... Bukvalno se spominje u svakom drugom postu.
Nisam baš saglasan sa ovim, čini mi se da mnogi zaboravljaju da ubace u predviđanja inflaciju. Čak si i ti u onim poređenjima par stranica iza vezao kamatne stope sa hipotetičkim nominalnim padom cena nekretnina. A prevideo scenarije koji se predviđaju na zapadu u vezi sa inflacijom.
 
"Стан за који је издвојено највише новца у трећем кварталу 2022. године је стан у новоградњи у износу од 1.280.350 евра, површине је 301 m2 и налази се на Врачару."
Sad vidim da ovaj najskuplji stan nedostaje kod mene na sajtu. Moracu da osvezim podatke za jul posto vidim da je tad prometovan...kako bas njega naknadno ubacise u katastar sa tolikim zakasnjenjem :)
Ja još od 2016. godine scrapujem bazu katastra, moraš raditi dan po dan, i kategoriju po kategoriju inače nećeš dobiti ceo set podataka. A čak i tad nemaš garanciju da si pokupio sve podatke (ima dana kad neki projekti zakažu masovnu overu kod notara). Mislim da nisi samo taj stan propustio ;)

p.s. Još nešto - bilo bi dobro da ubaciš i cene garažnih mesta, za većinu projekata je fiksna. Ovako ti je na sajtu prikazana viša cena po m2 od prave.
 
Inflacija je sve, samo ne slon u sobi na ovoj temi... Bukvalno se spominje u svakom drugom postu.
P.S.
"Стан за који је издвојено највише новца у трећем кварталу 2022. године је стан у новоградњи у износу од 1.280.350 евра, површине је 301 m2 и налази се на Врачару."
Sad vidim da ovaj najskuplji stan nedostaje kod mene na sajtu. Moracu da osvezim podatke za jul posto vidim da je tad prometovan...kako bas njega naknadno ubacise u katastar sa tolikim zakasnjenjem :)
Spominje se inflacija ali je niko ne uracunava da utice na cene nekretnina.
 
Ja još od 2016. godine scrapujem bazu katastra, moraš raditi dan po dan, i kategoriju po kategoriju inače nećeš dobiti ceo set podataka. A čak i tad nemaš garanciju da si pokupio sve podatke (ima dana kad neki projekti zakažu masovnu overu kod notara). Mislim da nisi samo taj stan propustio ;)
Problem je sto se ugovori menjaju i po godinu i vise dana kasnije iz ko zna kog razloga.
Ne bih bas da osvezavam kompletnu bazu podataka jednom nedeljno. U trenutku kad uzimam podatke skidam svaki stan koji je dostupan, to je obezbedjeno, ali oni dodaju i oduzimaju naknadno podatke za jul u oktobru recimo.
Glupost, ako mene pitas...
 
U principu taj pad ugovora ne znači mnogo pošto ne znamo, niti možemo da znamo, da li je ponuda smanjena ili ne.

Generalni kontekst je i dalje bullish zato što je masa novca bez ikakvog znaka usporenja.

Imamo taj smanjen broj ugovora ali opet, bez ponude džabe. Može vrlo lako da znači da veća količina novca juri manji broj nekretnina, a znamo šta to znači.
 
p.s. Još nešto - bilo bi dobro da ubaciš i cene garažnih mesta, za većinu projekata je fiksna. Ovako ti je na sajtu prikazana viša cena po m2 od prave.
Istina ziva, za sada nemam pravo resenje za to.
Cene garaza jesu fiksne, ali se menjaju tokom izgradnje podjednako kao i cene stanova, tako da onaj ko je platio kvadrat 1600 evra i onaj ko je platio 2400 evra u istoj novogradnji sigurno nisu platili istu cenu garaze.
Ima i toga da se garaze cesto prijavljuju na nizi iznos ili se cak vode kao gratis uz stan, a onda se na ruke u kesu isplate zbog manjeg pdv-a. Licno sam cuo mnogo takvih slucajeva, ne znam da li je toliko cesto.
 
Problem je sto se ugovori menjaju i po godinu i vise dana kasnije iz ko zna kog razloga.
Ne bih bas da osvezavam kompletnu bazu podataka jednom nedeljno. U trenutku kad uzimam podatke skidam svaki stan koji je dostupan, to je obezbedjeno, ali oni dodaju i oduzimaju naknadno podatke za jul u oktobru recimo.
Glupost, ako mene pitas...
Nije glupost već namera. Ko oduzme mogućnost retroaktivne izmene podataka državnim službama je bog otac. Verovatno se sećaš kako je Đoković "pao" u Australiji, ako si iskopao takve slučajeve koji su naknadno uneti pogledaj ID-eve kupoprodaja... :) Ja lično skidam za svoje potrebe samo kad radim analizu pa nisam obraćao pažnju.
Istina ziva, za sada nemam pravo resenje za to.
Cene garaza jesu fiksne, ali se menjaju tokom izgradnje podjednako kao i cene stanova, tako da onaj ko je platio kvadrat 1600 evra i onaj ko je platio 2400 evra u istoj novogradnji sigurno nisu platili istu cenu garaze.
Ima i toga da se garaze cesto prijavljuju na nizi iznos ili se cak vode kao gratis uz stan, a onda se na ruke u kesu isplate zbog manjeg pdv-a. Licno sam cuo mnogo takvih slucajeva, ne znam da li je toliko cesto.
Omogući prikaz podataka po projektima pa dodaj info o tome kolika je cena garažnog mesta uračunata. Tako ja radim za sebe. Ili nemoj ništa da diraš, možda nekome i padne na pamet da ugasi javni uvid u registar cena nepokretnosti :D Ja se i dalje čudim kako ta stranica opstaje ovolike godine u Srbiji.
 
Molim vas upristojite diskusiju tj bez uvreda, etiketiranja i sl.
 
Inflacija je sve, samo ne slon u sobi na ovoj temi... Bukvalno se spominje u svakom drugom postu.
Inflacija i jeste sve.
Zvanicna inflacija u Srbiji je oko 14%. Narod voli da kaze da to nije tacno i da je sve poskupelo 100%, cudeci se koja se to formula koristi za proracun.
E ako je sve otislo 100%, kako je to zaobislo nekretnine? Ili bar kako je to zanemarljiv uticaj na nekretnine? Pa ono sto je bilo 1800e 2018-te, sada je minimum 2300 samo zbog inflacije.
 
Toliko smo losi da nikad vise stranaca dolazi ovde da zive, od cega li beze da mi je znati.
Mesas strance i privremene izbeglice od ovog rata.. Inace mi smo obecana zemlja, nebeski narod, ekonomski tigar, evo ameri, nemci svajcarci, austrijanci a i svedjani dolaze da rade kod nas na crno, kazu ovde se najbolje zivi i najmanja je inflacija😎
 
Poslednja izmena:
Inflacija i jeste sve.
Zvanicna inflacija u Srbiji je oko 14%. Narod voli da kaze da to nije tacno i da je sve poskupelo 100%, cudeci se koja se to formula koristi za proracun.
E ako je sve otislo 100%, kako je to zaobislo nekretnine? Ili bar kako je to zanemarljiv uticaj na nekretnine? Pa ono sto je bilo 1800e 2018-te, sada je minimum 2300 samo zbog inflacije.
vec ovo je indikativno https://www.inflationtool.com/euro, gubitak vrednosti EUR na terioriji EU
 
Del Boy: Premium stan, samo za tebe.

Rodney: Jel cena realna, jel ce jos da raste?

Del Boy: Pa naravno, inflacija hleba ili stana, to ti je isto.
A i evro samo sto nije propao, ovi iz EU nemaju pojma, kad ti kazem.

Rodney: Ali kako to, cena mi se cini nerealna za to sto dobijam, a i price to income index je neuobicajeno visok.
Osim toga kazu da po ovim cenama stanove kupuju samo oni koji hoce da operu nelegalno stecani novac.

Del Boy: Price o pranju novca su glupost. Ovo podrucje je simbol postenja, jake institucije rigorozno primenjuju praksu sprecavanja pranja novca, a svi (100%) prekrsioci se pozivaju na odgovornost i kaznjavaju.
"Zero money laundering policy".

Pogledaj statistiku sto sam napravio za sve ove stanove koje sam ranije prodao.
Vidis kako cena raste, vidis kako je traznja velika i sve vise kesh-a.
Ja nikada ne lazem, pa tako ni moja statistika.

Nego, brze kupuj, ne razmisljaj, tu ces ziveti ceo zivot pa nije ni vazno koliko ces platiti.
Ionako ces posle ususkan u sav taj kvalitet i luksuz zaboraviti na nelagodnost placanja i dugovanja.

Nadam se da si svestan da je sad ili nikad.

Rodney: Kad je tako, dobro onda, verujem ti.
 
Del Boy: Premium stan, samo za tebe.

Rodney: Jel cena realna, jel ce jos da raste?

Del Boy: Pa naravno, inflacija hleba ili stana, to ti je isto.
A i evro samo sto nije propao, ovi iz EU nemaju pojma, kad ti kazem.

Rodney: Ali kako to, cena mi se cini nerealna za to sto dobijam, a i price to income index je neuobicajeno visok.
Osim toga kazu da po ovim cenama stanove kupuju samo oni koji hoce da operu nelegalno stecani novac.

Del Boy: Price o pranju novca su glupost. Ovo podrucje je simbol postenja, jake institucije rigorozno primenjuju praksu sprecavanja pranja novca, a svi (100%) prekrsioci se pozivaju na odgovornost i kaznjavaju.
"Zero money laundering policy".

Pogledaj statistiku sto sam napravio za sve ove stanove koje sam ranije prodao.
Vidis kako cena raste, vidis kako je traznja velika i sve vise kesh-a.
Ja nikada ne lazem, pa tako ni moja statistika.

Nego, brze kupuj, ne razmisljaj, tu ces ziveti ceo zivot pa nije ni vazno koliko ces platiti.
Ionako ces posle ususkan u sav taj kvalitet i luksuz zaboraviti na nelagodnost placanja i dugovanja.

Nadam se da si svestan da je sad ili nikad.

Rodney: Kad je tako, dobro onda, verujem ti.
Ovo je vrh 🤣
 
Upravo sam video oglas, stan 47m2, na drugom spratu, pogled ka ulici (jedina mana, jer je sa druge strane zgrade park) koja je izuzetno mirna, tek ponekad prodje auto, zidano pre 4-5 god, super sredjen, ne treba nikakvo ulaganje. Udaljenost od centra 15min lagane voznje, testirao jutros, jos je bila i mala guzva bez zastoja. Cena tacno 4500e/m2, prodat pre 3 dana i to malo ispod trazene cene, sto se i vidi na zvanicnom sajtu. Kada se sve uzme u obzir ova cena bi u Beogradu bila oko 2500e/m2, a mozda i vise gledajuci ove nove projekte sa nerealnim cenama.
Radi se o Stokholmu, mozda se neko i seca da sam pisao o tim cenama, a Defke nije verovao.

Cene su od pre 6 meseci pocele znacajnije da padaju kako pokazuje katastar. Stan iznad nije izuzetak vec realno stanje, pogledao sam i druge prodaje u tom kraju. Pre godinu dana su se ovakvi stanovi prodavali za 5200e/m2.
Iako mi se ne svidja kako su ogranizovali trziste nekretnina, ipak uslovi su neuporedivo bolji nego kod nas za ljude koji kupuju stan za zivot.
 
Zaključak na osnovu par prethodnih komentara je onda da Šveđani ne vole belo i da zbog toga nema novca od dilovanja droge koji treba da se opere :) Nema droge, povoljni stanovi, hajde da se svi preselimo tamo.

Kratka i brza pretraga na Internetu kaže da su cene u Stokholmu od 10 do 25k evra po m2. Ne sporim da možda postoji i taj za 4500 ali…
 
Ma jok, 100k evra je m2 u Stokholmu. Cenu na stranu, veći deo Evrope ima isti problem sa nekretninama, u stvari veći deo sveta, izazvani nizom godina negativnih kamatnih stopa i beskonačnim štampanjem para. Kod nas je to samo malo pojačano, jer Srbi ne znaju ni u šta drugo osim u stanove da "ulažu", a nije kao da država pomaže nešto u tome.
 
Pre oko 2 godine pričah kolegama šta će biti; jedan me ne posluša i kupi stan na kredit, a drugi me poslušao jer je morao ( nije imao za učešće inače bi i on kupio stan), obojica su se smejali. Sada me obojica pitaju šta dalje da rade, i u šta da ulože. Ovaj što je kupio stan prodao kuću na selu koju je nasledio i dao za učešće - nije mu svejedno uhvatila ga frka, traži nekog da proda kredit. Ovaj drugi ima kuću na 100 km od Bg, i uložio u čega sam mu rekao (stočni fond koji je prethodno uništen po selima). Svaki dan me zove sve više njih i pita šta dalje, a vi komentarišite skok cena stanova.
 
Kolege strpljivo slusaju Savina prorocanstva i finansijske savete, kolorizovano:

the-death-of-socrates-famous-philosopher-greece.jpeg
 
Vrh