Šta je novo?

Cene nekretnina

A svi pricate o toj fiksnoj kamatnoj stopi kao da je najnormalnija i najcesca stvar.. Meni je u nesretnoj intezi receno da na starogradnju ne moze da se uzme fiksna kamatna stopa (buduci da ne poseduju energetski pasos). A koliko znam ima vise prometa nekretnina u starogradnji nego u novogradnji..

otp i raiffeisen daju fiksnu na starogradnju
 
Meni je samo neobicno radovanje povecanju Euribora. Ako si kes kupac ok, ali vecina kes kupaca je vec izasla iz kesa. Ako si kreditni kupac svaki pad cena ti je nivelisan poskupljenjem kredita. Bilo bi mi interesantno da cujem razmisljanja.
Slicno kao kad imas upalu pluca, pa ti prepisu odgovarajuci antibiotik. Ne radujes se tome sto ces piti antibiotike, nego tome sto ces ozdraviti.

Trenutna situacija je prilicno bolesna, cene su daleeeko van domasaja prosecnog stanovnika. Drugo, ako pogledas istoriju euribora, nikada se nije desilo da dugo bude veoma visok, jer nikome bas ne odgovara da ljudi ne uzimaju kredite, uopste. Spajkovi euribora su tu samo da probuse balon :cool: Tako da... Ne boj se, necemo morati celoga zivota da pijemo antibiotik, samo dok bolest ne prodje.
 
A neko zezne organizam jer je pio antibiotike koje nije trebao da pije zbog virusne infekcije, čemu on da se raduje?

@Wolf
promiče ti u računici da će osoba B dve godine duže otplaćivati stan od osobe A i da je osoba A za te dve godine već otplatila deo kredita. Dakle dve godine rentiranja + dve godine dužeg kredita, refinansiranje, ulazak u kredit iz kredita... *Nije finansijski savet. Ja se ne bih igrao. A za te dve godine dužeg kredita desi se ovo isto npr osoba A završi kredit dok osobu B uhvati inflacija, skok kamate i pojede mu svu razliku, a možda čak bude i u minusu. Osoba A je dve godine ranije kupila stan i otplatila kredit. Osoba B ne može nikako da ima 20% manju ratu.

Ako uzmemo u računicu da se ovde viče balon od 2016te godine, osobe koje su do pre samo godinu dana kupile stan na kredit su u debelom plusu jer nisu plaćali kirije u odnosu na ove koji čekaju pucanje balona i sada su im kriije poskupele. Za 10tak godina ako se desi to čuveno pucanje balona, osobe A su polovinu stana već otplatili, a osobe B tek čekaju muke sa kreditom, kamatama, da ne spominjem kirije u tom trenutku.

Druga opcija je osoba A kupi sada stan od 200000e i kamatom od 5.5%, a osoba B ima opciju za dve godine da kupi isti stan od 240000e i kamatom od 7%.

Takodje kamata raste postepeno pa osoba A ima da guli do kamate osobe B, opet otplaćen deo kredita. U računici se postavlja da kreću cene da padaju od sutra i za dve godine je cena 20% manja.

Moguće da sam negde omašio, ako jesam slobodno ispravi. Iskreno me zanima kako si dosao do razlike od 40k :) Jer po toj računici ispada da rata pada sa padom cene stana nevezano za kamate. (cena pala za 20%, korisnik kredita uštedeo 20%).

Naravno svestan sam i ja da je računica drugačija ko ne plaća kiriju i ko kupuje investiciono.

Naravno sve su ovo predpostavke (da je sad vrhunac cene i da će za dve godine biti 20% manja cena, a tih dve godine može biti i 6 godina) i sve se svodi na već rečeno. Kataklizmu koji pojedini ovde najavljuju čekaju oni iz svoje koristi, baš ih briga i za porodice i za poslove koji će drugi izgubiti.
 
Poslednja izmena:
Mislim da gledas iz pogresnog ugla. Kataklizma pocinje kada krenu da se gramzivo daju krediti, ljubiteljima lika i dela Kirjosakija. I sta oni cekaju? Da svi mi, koji se nismo nerezonski zaduzivali, platimo njihov dug kroz besomucno stampanje para? Skok euribora i pucanje balona nije pocetak kataklizme, nego kulminacija, posledica.

Po tvojoj logici, krivi su oni koji su stedeli i ne zele da se njihov novac devalvira, (e.g. da placaju tudje nepromisljene dugove). Ko je uzeo pogresan antibiotik moze da zahvali ekipi koja ga je huskala da uzme kerdit SAD i ODMA', jer ce stanovi u gradu u kom je prosecna plata 600 eur biti samo jos skuplji.
 
Postoji i opcija 3 da osoba A kupi sada stan od 200000e i kamatom od 5.5% a osoba B kupi sada isti stan od osobe A za 50000000e i kamatom od 7%. Osoba A onda postane investitor a osoba B je Bezos. Onda dodje osoba C koja kupi sve stanove koje je izgradila osoba A po ceni od 5000e/m2. Osoba C obnavlja Indijski i Atlantski okean a osoba A postane predsednik Srbije. Zivela Srbija!
 
A neko zezne organizam jer je pio antibiotike koje nije trebao da pije zbog virusne infekcije, čemu on da se raduje?

@Wolf
promiče ti u računici da će osoba B dve godine duže otplaćivati stan od osobe A i da je osoba A za te dve godine već otplatila deo kredita. Dakle dve godine rentiranja + dve godine dužeg kredita, refinansiranje, ulazak u kredit iz kredita... *Nije finansijski savet. Ja se ne bih igrao. A za te dve godine dužeg kredita desi se ovo isto npr osoba A završi kredit dok osobu B uhvati inflacija, skok kamate i pojede mu svu razliku, a možda čak bude i u minusu. Osoba A je dve godine ranije kupila stan i otplatila kredit. Osoba B ne može nikako da ima 20% manju ratu.

Ako uzmemo u računicu da se ovde viče balon od 2016te godine, osobe koje su do pre samo godinu dana kupile stan na kredit su u debelom plusu jer nisu plaćali kirije u odnosu na ove koji čekaju pucanje balona i sada su im kriije poskupele. Za 10tak godina ako se desi to čuveno pucanje balona, osobe A su polovinu stana već otplatili, a osobe B tek čekaju muke sa kreditom, kamatama, da ne spominjem kirije u tom trenutku.

Druga opcija je osoba A kupi sada stan od 200000e i kamatom od 5.5%, a osoba B ima opciju za dve godine da kupi isti stan od 240000e i kamatom od 7%.

Takodje kamata raste postepeno pa osoba A ima da guli do kamate osobe B, opet otplaćen deo kredita. U računici se postavlja da kreću cene da padaju od sutra i za dve godine je cena 20% manja.

Moguće da sam negde omašio, ako jesam slobodno ispravi. Iskreno me zanima kako si dosao do razlike od 40k :) Jer po toj računici ispada da rata pada sa padom cene stana nevezano za kamate. (cena pala za 20%, korisnik kredita uštedeo 20%).

Naravno svestan sam i ja da je računica drugačija ko ne plaća kiriju i ko kupuje investiciono.

Naravno sve su ovo predpostavke (da je sad vrhunac cene i da će za dve godine biti 20% manja cena, a tih dve godine može biti i 6 godina) i sve se svodi na već rečeno. Kataklizmu koji pojedini ovde najavljuju čekaju oni iz svoje koristi, baš ih briga i za porodice i za poslove koji će drugi izgubiti.
Šuplja priča...
 
@Wolf

Nisam bio dovoljno jasan. Ali i analiza je malo kompleksnija od uporedjivanja dve cifre. Naravno da je bolje kupiti po nizoj ceni i uzeti kredit na nizi iznos. Ali to je pojednostavljeno gledanje na stvari. Poenta mog posta je da, nazalost, nece dobitnici cele situacije biti srednja klasa koja radi za platu i kupuje porodicni stan na kredit. Njima ce biti makar podjednako lose kao sto im je i sada.

1. Teoretski rata ostaje ista - ko sad ne moze da je priusti nece moci ni tada
2. Ponuda ce se drasticno smanjiti - pa nece imati mogucnost izbora
3. Ko ima izmedju 35 i 40 (u zavisnosti od banke) sa svakom godinom smanjuje maksimalni rok otplate - sto opet znaci vecu ratu
4. Uslovi banaka ce se sigurno promeniti u situaciji loma na trzistu - porasce marze, ucesce - bice teze dobiti kredit
5. Sigurnost posla i lakoca nalazenja novog se menjaju preko noci u recesiji
6. Recesija zaustavlja i godisnji rast plata koji ljudi obicno ocekuju
7. Sve gore navedeno ne utice u prevelikoj meri na novac iz sivih i kriminalnih tokova

Uzasna je situacija za srednju klasu, koja bi trebala da je osnov zdravog drustva, ali iako neki ocekuju da ce kataklizma koja ce se zasigurno dogoditi u vecoj ili manjoj meri biti njihova sansa, strah me je da ne sagledavaju siru sliku.

A da je raslojenost u Srbiji nenormalna i da se produbljuje svakim danom - to je valjda svima jasno. Da ne pomisli neko da ja navijam za investitore.
 
@Wolf
promiče ti u računici da će osoba B dve godine duže otplaćivati stan od osobe A i da je osoba A za te dve godine već otplatila deo kredita. Dakle dve godine rentiranja + dve godine dužeg kredita, refinansiranje, ulazak u kredit iz kredita... *Nije finansijski savet. Ja se ne bih igrao. A za te dve godine dužeg kredita desi se ovo isto npr osoba A završi kredit dok osobu B uhvati inflacija, skok kamate i pojede mu svu razliku, a možda čak bude i u minusu. Osoba A je dve godine ranije kupila stan i otplatila kredit. Osoba B ne može nikako da ima 20% manju ratu.
Obe osobe otplacuju kredit po 30 godina, 2 godine rente sam sracunao i odbio. Poslednje 2 godine osobe B ne igraju nikakvu ulogu u kamatnoj razlici pa sve da kamata bude 50% najednom u te 2 godine, jer je kamata maltene otplacena. Nema nikakvog refinansiranja u prvom slucaju, dok u drugom nije obavezno, vec sam naveo kao primer ako zelimo da se izjednacimo sa osobom A.
Da li bi ti pre placao 900 evra 30 godina, ili 1100 evra 28 godina?
Jos jedna olaksica je i 20% manje ucesce u kesu za osobu B, sto takodje mnogi zaboravljaju.
20% jeftiniji stan, znaci 20% manja rata, ako se uzima u istom trenutku. Za 2 godine osoba A je otplatila deo kamate, i umesto 1130 evra, racunao sam da ce biti 1100, recimo, nisam usao u sitna crevca koliko treba da se odbije. Hajde da smanjimo i na 1080 evra, da bude 20% veca rata.
Narednih 28 godina osoba A placa 20% vecu ratu od osobe B, nezavisno od euribora.
 
Imali smo 2008. Videli smo kako je bilo. Neki kazu da ce sada biti jos gore. Videcemo i to :)
 
Ljudi, niko se od čekanja nije ovajdio, pričamo o ljudim koji kupuju za stanovanje, ne za investiranje i špekulaciju. Ne samo što plaćate kiriju, već svoj stan uređujete prema svojim potrebama, kupujete nameštaj koji se vama sviđa, bušite rupu za slike gde se vama kači, zavese koje se vama sviđaju, okrečite u koju boju god hoćete itd.

Da ne pričamo o tome što u svakoj selidbi ako i imate svoje stvari 30% nameštaja bude oštećeno minimum ako ne i više, posebno ko ima ozbiljan nameštaj a ne par torbi sa garderobom.

Inače po meni uvek je bolja računica skuplji stan i manja kamata. Sa većom kamatom vi finansirate banku prvih 1/3 do cak 1/2 otplate vraca se najveci deo kamate, nikakav manevarski prostor za refinansiranje ili prev. otplatu. Sa skupljim stanom ali malom kamatom to nije tako.

Ja sam se ranije uvek čudio zapadnjacima koji žive u kreditima do guše, auto, stan, telefon, itd., a onda sam skontao da ako čovek ima stabilne prihode sa recimo 28, zašto bi štedeo do 42 da bi kupio nešto za svoje pare, ako to može da ima 14 godina ranije. Kamata, da ima je, ali sa ovom inflacijom, kamata uopšte ne deluje tako strašno više. Posebno što i kola i stanovi koštaju sve više i više.

I da taj ko se nada pucanju balona ne uzima u obzir koliko je novac izgubio vrednost. Stan koji se recimo prodavao za 2500 pre godinu dana danas treba da se proda za 2850, samo da bi se dobila ista novčana vrednost, sa tog aspekta cene posebno u prethodnih 12 meseci zapravo nisu uopšte toliko skočile, koliko je prosto novac izgubio vrednost.
 
Poslednja izmena:
Ljudi, niko se od čekanja nije ovajdio, pričamo o ljudim koji kupuju za stanovanje, ne za investiranje i špekulaciju. Ne samo što plaćate kiriju, već svoj stan uređujete prema svojim potrebama, kupujete nameštaj koji se vama sviđa, bušite rupu za slike gde se vama kači, zavese koje se vama sviđaju, okrečite u koju boju god hoćete itd.

Da ne pričamo o tome što u svakoj seldibi ako i imate svoje stvari 30% nameštaja bude oštećeno minimum ako ne i više, posebno ko ima ozbiljan nameštaj a ne par torbi sa garderobom.

Inače po meni uvek je bolja računica skuplji stan i manja kamata. Sa većom kamatom vi finansirate banku prvih 1/3 do cak 1/2 otplate vraca se najveci deo kamate, nikakav manevarski prostor za refinansiranje ili prev. otplatu. Sa skupljim stanom ali malom kamatom to nije tako.

Ja sam se ranije uvek čudio zapadnjacima koji žive u kreditima do guše, auto, stan, telefon, itd., a onda sam skontao da ako čovek ima stabilne prihode sa recimo 28, zašto bi štedeo do 42 da bi kupio nešto za svoje pare, ako to može da ima 14 godina ranije. Kamata, da ima je, ali sa ovom inflacijom, kamata uopšte ne deluje tako strašno više. Posebno što i kola i stanovi koštaju sve više i više.

I da taj ko se nada pucanju balona ne uzima u obzir koliko je novac izgubio vrednost. Stan koji se recimo prodavao za 2500 pre godinu dana danas treba da se proda za 2850, samo da bi se dobila ista novčana vrednost, sa tog aspekta cene posebno u prethodnih 12 meseci zapravo nisu uopšte toliko skočile, koliko je prosto novac izgubio vrednost.
Pa sta je problem onda? Trk u banku poKredit i kupi stan... Ja za ove pare nemam da kupim. A i da imam, odakle mi? Plate nisu mnogo skocile.

Inace, savetodavaca mi je pun tavan. Daj ti neku lovu na zajam, ako imas prijatelju :) nemoj da nam pomazes savetima. A cim sad savetujes kupovinu, znaci da imas :) nemoj sad da se vadis. Kupio bih ja i za 3000+ starogradnju, al ne od svojih para.
 
Obe osobe otplacuju kredit po 30 godina, 2 godine rente sam sracunao i odbio. Poslednje 2 godine osobe B ne igraju nikakvu ulogu u kamatnoj razlici pa sve da kamata bude 50% najednom u te 2 godine, jer je kamata maltene otplacena. Nema nikakvog refinansiranja u prvom slucaju, dok u drugom nije obavezno, vec sam naveo kao primer ako zelimo da se izjednacimo sa osobom A.
Da li bi ti pre placao 900 evra 30 godina, ili 1100 evra 28 godina?
Jos jedna olaksica je i 20% manje ucesce u kesu za osobu B, sto takodje mnogi zaboravljaju.
20% jeftiniji stan, znaci 20% manja rata, ako se uzima u istom trenutku. Za 2 godine osoba A je otplatila deo kamate, i umesto 1130 evra, racunao sam da ce biti 1100, recimo, nisam usao u sitna crevca koliko treba da se odbije. Hajde da smanjimo i na 1080 evra, da bude 20% veca rata.
Narednih 28 godina osoba A placa 20% vecu ratu od osobe B, nezavisno od euribora.
Da, za dve godine je otplatila deo kamate ali je otplatila i deo kredita. Po mojoj računici kada sam uzeo kredit sve posle 7-8 godina ne isplati se prevremeno isplaćivati kredit. Poslednje dve godine ne igraju ulogu po pitanju kamate ali igraju ulogu po pitanju rate jer je rata ista, osoba A je otplatila kredit, osoba B ima još dve godine sa istom ratom. Da bi uzeo kredit na 30god mislim da završena rata mora da ti bude sa 65godina tako da ti se i to smanjuje sa godinama. Mnogo varijabli ima kada se kupuje za život i tu je nešto drugo sem običnih brojki. 28/1100 ili 900/30 svakako previše, na toliku vrednost dodje oko 10% potencijalne dobiti pod uslovom da od sada pa za dve godine padnu cene 20%. To je jedno veliko AKO. Ali dobro, ko se kocka nekad i dobije. Spomenuću sao da su neki i 2013te i 2014te čekali da cene još padnu jer je precenjeno, tako da nekad treba i kupiti.

Po tvojoj logici, krivi su oni koji su stedeli i ne zele da se njihov novac devalvira, (e.g. da placaju tudje nepromisljene dugove). Ko je uzeo pogresan antibiotik moze da zahvali ekipi koja ga je huskala da uzme kerdit SAD i ODMA', jer ce stanovi u gradu u kom je prosecna plata 600 eur biti samo jos skuplji.
Ako tako gledamo onda po tvojoj logici srednja klasa kojima treba mesto za život treba da izumre da bi investitori kupili 5ti stan i žive od istih tih porodica kojima treba krov nad glavom. Izvini ali nemaju svu tu sreću, reći ću kao neki, da su investicioni keš kupci. A taj ko je uzeo pogrešan antibiotik može da se zahvali ekipi koja ga je huškala od 2016te godine da pucanje balona samo što nije počelo jer je sve ovo neodrživo, a u medjuvremenu je ostao i sa većom kirijom i sa još gorom opcijom kredita. Treba li da spominjem moj primer kada me je odredjena ekipa 2018me ubedjivala da sam lud i glup što sam kupio stan (za život) jer evo pucanje balona samo što se nije desilo. 4 godine kasnije i dalje ista priča (mada 14 ako se pogleda prvi post na temi), do eventualnog pucanja balona po predpostavkama nas deli 2-6 godina, 10god u proseku prodje, pola stana otplaćeno. Kada samo razmislim koliko bih za tih 10tak godina dao na kirije i razna ulaganja u tudj stan jer ne želim da živim u svinjcu tek onda vidim kako sam prošao. Da li bih mogao bolje da prodjem da sam kupio za 15god u kataklizmi? Možda, ali ja nemam vremena toliko da čekam, a ni gde.

edit: Još nešto da spomenem. Vidim kataklizmičarima baš smeta cena stanova (više puta sam i ja spomenuo da su sada preskupi), a da niko ne obraća pažnju na cenu hrane i ostalih životnih potrebština. Da li to niko ne jede ili ga ne zanima da li će mu wolt doneti kafe cortado i big mek za 350 ili 700din, ali ga zato duša boli što su stanovi umesto 2200e koliko je nekad bilo sada 3000e u krugu dvojke. Takodje ga ne interesuje što je u borči sa 1000 skočilo na 1200e. I da cene sada padnu 20%, a cena hrane, usluga i svega ostalog ode još 20% kupovna moć bi ostala ista ako ne i gora. Govorim za odredjen sloj društva.
 
Poslednja izmena:
Pa sta je problem onda? Trk u banku poKredit i kupi stan... Ja za ove pare nemam da kupim. A i da imam, odakle mi? Plate nisu mnogo skocile.

Inace, savetodavaca mi je pun tavan. Daj ti neku lovu na zajam, ako imas prijatelju :) nemoj da nam pomazes savetima. A cim sad savetujes kupovinu, znaci da imas :) nemoj sad da se vadis. Kupio bih ja i za 3000+ starogradnju, al ne od svojih para.

Mislim da nisi skontao poentu mog posta, pričam o ljudima koji imaju mogućnost da kupe (da li kredit ili keš), a čekaju neki pad, ko nema nema i tu nema pomoći, kad bude imao kupiće...

PS. ono gore nije nikakav savet, svako odlučuje sam šta će da radi, to je valjda jasno ili mora da se svaki put napiše ponovo :).
 
Poslednja izmena:
@Wolf

Dobra ti je računica, uz to je i bolja kontrola za eventualno refinansiranje. Recimo da imaš istorijski visoku kamatu i onda se posle nekog vremena one unormale, ti možeš da refinansiraš kredit uz neki penal i da imaš manje rate ili uzmeš novi kredit sa tim nižim kamatama. Takođe dobijaš na samoj vrednosti ukoliko želiš da prodaš u sledećem boomu. Ima još jedna stvar koja se tiče tvog slučaja dizanja kamata, a ne tiče se direktno finansijske računice. U teoriji bi trebalo da bude veća ponuda i da možeš više da biraš!

Problem je što je retko ko dobar u tajmingu da kupi kad su cene niske, a kamate u piku. :) Sem toga, niko ne zna da li su ti inputi tačni! Osoba A ne zna u ovom trenutku da li će za dve godine kamate biti veće 2%! Desi se neki lom, CB su prinuđene čak da spuštaju kamate! Takođe, može da se desi ozbiljan strukturni lom u ponudi novca (intervencija CB), pa da imaš ovo što reče @mariks ,veće cene, ali i kamate, koje su i dalje negativne (realne)! To se u stvari upravo sad i dešava, samo ne sa takvim eksternim primerom. Dakle opet su zeznuli sve koji čekaju (keš).
 
Pitanje-da li postoji neki sajt sa pregledom novogradnje, tipa koliko se trenutno gradi a koliko se gradilo pre 1,2,3... godine? Jer ne znam da li sam ja umislila gradilista koja vidjam od nbg preko Ledina i leve obale i mnogih drugih mesta pa se pitam da li je to bilo toliko daleko vise pre a ja to nisam primecivala? Masovno se gradio BW ali i to se valjda jos gradi, kao i Dorcol, bas je dosta svuda prodaje stanova bilo za poslednjih 2-3 godine, pritom sve sto je ikad ranije izgradjeno ne nestaje vec se vrti u prometu mozda po malo ali i dalje. Nekako mi deluje kao da svi pisu da nema novogradnje a ja je svuda vidim, cak i zavrseno i praznjikavo, to je samo moj licni utisak. Takodje znam za neke potencijalne vece novogradnje koje se planiraju u skorije. Da li je moguce da su neke gradj.dozvole izdate ranije a sada se gradi, da samo par meseci nije bilo nekih vecih gradj. dozovola ali su svakako planirane?
 
Jel neko ovde ozbiljno bas sad kupuje stan tipa za skoro sigurno u narednih 3-4meseca? Deluje mi kao da su na forumu oni koji su kupili pre 2-3-5god ili skorije i sada proveravaju koliko su pametni ispali, i oni koji vise nismo u mogucnosti pa forsiramo moguci pad, tj nadamo mu se, ali ni mi ni oni zapravo nismo bas neki kupci. Opet moja pretpostavka, ne znaci da jeste tako :) kao da svi nesto cekamo :)
 
Ono sto bih ti ja savetovao je da uzmes nekoliko stvari u obzir pre kupovine:

- Otvori excel i napravi nekoliko scenarija od najnegativnijih do najpozitivnijih i vidi sa koliko njih bi mogao da budes ok u narednom periodu (stagnacija/rast/pad cena, najniza i najvisa kamatna stopa koju bi mogao da izneses, kao i da napravis procenu svojih ocekivanja vezano za sadasnja i buduca primanja). ovo ti nece oduzeti puno vremena, a pomoci ce ti da realno procenis sta ti tacno odgovara i koji scenario.
- Stan za zivot se kupuje po razlicitim parametrima i kao sto sam napisao u jednom od mojih prethodnih postova bices siguran kada budes u tom stanu i znaces da je to potencijalno pravi izbor.
- Prethodnih 15 godina su nam pokazale da svasta moze da se ocekuje tako da u scenarijima koje budes razmatrao budi slobodno agresivan (od maksimalnog skoka cena, velikog pada cena, znacajnog rasta euribora i velike ekonomske krize). Stvari se nekada menjaju brze nego sto uopste mozemo da vidimo u sadasnjem trenutku.

I ono sto je najbitnije, ne podlezi pritiscima bilo koje vrste sa bilo koje strane. Sedi i sam odluci sta je za tebe i tvoju porodicu najbolje. Najbitnije je da nadjes stan u kojem ces videti sebe i svoje najblize kako provodite kvalitetno naredne godine, a sve ostalo ces brzo zaboraviti.
Ovi komentari su mi stvarno najbolji. Apsolutno delim misljenje-ne kupuj zato sto su te drugi zastrasili vec zato sto si pronasao ono sto je zaista za tebe i tebi pristupacno u tom trenutku :) Zapravo, najbolje sam proceni jer najmanje ces zazaliti pa cak i ako kupis skuplje, neces se obazirati ako ti je to prihvatljivo za placanje rate, ili imas kes, jer ne gledas na period od 2 godine, kada bi prodavao, vec najcesce na 15-20god ili mozda duze...
 
Ala ste se razracunali, jeli oko od vas pravio anuitetni plan gde se vidi otplata glavnice i kamata koja ide banci?
U prvim godinama se glavnica gotovo ne menja naročito ako se uzima kredit na više od 10 godina…
Napravite xls tabelu sa anuitetnim planom, menjajte godine otplate od 10-30 godina, ubacite svoja primanja, očekivani rast primanja, partnerova primanja, moguć gubitak posla , kurs dinara 150-180rad/EUR, Euribor od 5% …ako sve to pregurate onda u kredit ili malo duboko disite pa za godinu dve kad se skupi ozbiljnije učešće …

A evo i kreditnog kalkulatora za anuitetnim planom:
 
Pitanje-da li postoji neki sajt sa pregledom novogradnje, tipa koliko se trenutno gradi a koliko se gradilo pre 1,2,3... godine? Jer ne znam da li sam ja umislila gradilista koja vidjam od nbg preko Ledina i leve obale i mnogih drugih mesta pa se pitam da li je to bilo toliko daleko vise pre a ja to nisam primecivala? Masovno se gradio BW ali i to se valjda jos gradi, kao i Dorcol, bas je dosta svuda prodaje stanova bilo za poslednjih 2-3 godine, pritom sve sto je ikad ranije izgradjeno ne nestaje vec se vrti u prometu mozda po malo ali i dalje. Nekako mi deluje kao da svi pisu da nema novogradnje a ja je svuda vidim, cak i zavrseno i praznjikavo, to je samo moj licni utisak. Takodje znam za neke potencijalne vece novogradnje koje se planiraju u skorije. Da li je moguce da su neke gradj.dozvole izdate ranije a sada se gradi, da samo par meseci nije bilo nekih vecih gradj. dozovola ali su svakako planirane?
Ala ste se razracunali, jeli oko od vas pravio anuitetni plan gde se vidi otplata glavnice i kamata koja ide banci?
U prvim godinama se glavnica gotovo ne menja naročito ako se uzima kredit na više od 10 godina…
Napravite xls tabelu sa anuitetnim planom, menjajte godine otplate od 10-30 godina, ubacite svoja primanja, očekivani rast primanja, partnerova primanja, moguć gubitak posla , kurs dinara 150-180rad/EUR, Euribor od 5% …ako sve to pregurate onda u kredit ili malo duboko disite pa za godinu dve kad se skupi ozbiljnije učešće …

A evo i kreditnog kalkulatora za anuitetnim planom:
Ovo se u bankarstvu zove stres-test, i svakako ima smisla.
 
Nisam na to mislila jer ne mogu da uporedim sa tim sta je bilo pre. Kao sto na Wolf-ovom sajtu vidis sta se desavalo ranije pa znas sta se desava sad da bi mogao da uporedis :)
A ne znam da li neko mozda ne zna za postojanje ovog kalkulatora za stambeni. Od koristi je onima koji nisu spretni sa kreditima a mogu da vide sta se desava kad euribor raste

 
Moje neko pravilo je bilo kada sam uzimao kredit je zeljeno učešće+pretpostavka da jedno od nas ostane bez posla da imamo dovoljno jos ustedjevine da izguramo 3 godine jer ne znas sta sve moze da se desi u zivotu. To mi je bio minimum risk.
Inace ljudi ne razmisljaju o ovim stvarima. Uzimaju kredite na 30 godina bez razmisljanja. Samo razmislite gde je bila Srbija pre 30 godina i koliko je to dug rok
 
Ala ste se razracunali, jeli oko od vas pravio anuitetni plan gde se vidi otplata glavnice i kamata koja ide banci?
U prvim godinama se glavnica gotovo ne menja naročito ako se uzima kredit na više od 10 godina…
Napravite xls tabelu sa anuitetnim planom, menjajte godine otplate od 10-30 godina, ubacite svoja primanja, očekivani rast primanja, partnerova primanja, moguć gubitak posla , kurs dinara 150-180rad/EUR, Euribor od 5% …ako sve to pregurate onda u kredit ili malo duboko disite pa za godinu dve kad se skupi ozbiljnije učešće …

A evo i kreditnog kalkulatora za anuitetnim planom:
Naravno da vecina ozbiljnih zna sta je anuitetni i da je odnos glavnice i kamate uvek u korist banke. Zato nema kreditnih trenutno... Za EUR valutu i sve ostalo uvek postoji rizik. To ne mozes sve da znas. Sad je jezivo stanje ali i kad nije na neke rizike moras da pristanes jer tesko da ces sa platom ustedeti i za 20-30 godina.... Ljudima je lakse da placaju ratu nego da iste pare ostavljaju sa strane, cak i ako daju banci.
 
Svakako-moje misljenje-nikad gora situacija. Nikad skuplji stanovi, nikad veca kamata, nikad veca inflacija uz mogucu recesiju. Znaci trenutni rizik za kreditne je veci nego mnogo godina unazad.
 
Jel neko ovde ozbiljno bas sad kupuje stan tipa za skoro sigurno u narednih 3-4meseca? Deluje mi kao da su na forumu oni koji su kupili pre 2-3-5god ili skorije i sada proveravaju koliko su pametni ispali, i oni koji vise nismo u mogucnosti pa forsiramo moguci pad, tj nadamo mu se, ali ni mi ni oni zapravo nismo bas neki kupci. Opet moja pretpostavka, ne znaci da jeste tako :) kao da svi nesto cekamo :)
Ja sam dao ponudu za jedan lokal na Slaviji upravo danas. Gotovinsko placanje u sredu ce mi odgovoriti. Koristim priliku da kupim sta mogu dok je euro bagatela.

Mislim da to sve zavisi. Jasno imas na cenenekretnina.rs da se stanovi i kupuju i prodaju.
 
Vrh