Šta je novo?

Cene nekretnina

Koliko bi ovakav krakotrajni (3-6 meseci) dolazak posetilaca i radnika mogao da utice na cene nekretnina? Plus treba imati na umu da ce se pre ovoga desiti mnogi infrastrukturni projekti koji ce dovesti do velikog dolaska stranih radnika.

IMG_6963.jpeg


IMG_6964.jpeg

IMG_6965.jpeg

IMG_6966.jpeg
 
U pravu je vradović, dolaze strani radnici, evo na primer od 30 miliona Nepalaca kod mene na gradilište stiže 22 komada, od kojih 8 komada sutradan napustiše gradilište i vratiše se u Nepal. Spavaju u podrumu suterenu njih 14 na Vračaru svi ko jedan. Što se tiče Expa naći će ih valjda negde, kolko vidim samo jedan stranac osta da vozi bus u Gsp Bg. https://www.021.rs/story/Info/Srbij...e-manji-raste-broj-samackih-domacinstava.html
 
Tako je, u praksi je čak i mnogo veći broj radnika iz uvoza (jer rade bez dozvola), a da li znaš koliki je odliv naših radnika u zemlje Eu? Toliki da ne mogu da nadomeste ni ovim nesrećnicima koji dođu iz uvoza. Svako ko je nešto znao da radi je otišao. Nek vam je sa srećom stan koji je zidao Turčin, malterisao Uzbekistanac, postavljao struju Kurd, a inženjer bio Avganistanac bez iskustva.
 
Ako neko u izgradnji prodaje 30-50 % jeftinije od završenih novogradnji na toj lokaciji bježite glavom bez obzira od takvog investitora . Taj nema jednog jedinog Centa, jer da ima ne bi kupcima poklanjao desetine hiljada €.
U izgradnji bi cijena trebala da bude povoljnija cca 10 %. Prije nego što se završi konstrukcija objekta ("pod krov") investitoru ne treba dati ništa izuzev simbolične kapare kao rezervacije. Najozbiljniji investitori ne prodaju do pred sam kraj gradnje i ne uzimaju izuzev kapare ništa prije glavnog ugovora, a najčešće poznatim kupcima i na riječ čuvaju stan.
Evo kako je to funkcionisalo. Recimo do pre 3-4 godine cena zavrsene novogradnje u centru Nisa je bila 1.200-1.300-1.400 evra. Zavisi od investitora, mada mislim da je praksa svuda bila ista, ali kod jednog od poznatijih npr. pocetna cena je bila 700-800 evra pre pocetka izgradnje. Kako izgradnja tece, kako ljudi uplacuju, u zavisnosti od faze i tempa izgradnje i traznje cena raste tipa 10e/20e/30e/50e/100e nedeljno/mesecno, zavisi koliko gazda proceni da treba, tako da nije tacno da bas svako moze da kupi sa tim popustom, vec samo prvi kupci, i sto je veca traznja to cena vise raste i vrlo brzo se izjednaci sa trzisnom. Kad je krenuo veci rast traznje investitori su skontali da nemaju potrebe da spustaju cene u izgradnji, tj, mislim da su u izgradnji i dalje nize ali ne toliko. Jednostavno je trziste bilo takvo.
To sto neko daje manji popust u izgradnji, a neko drugi veci, ne mora da znaci da je prvi mnogo solventniji ili sigurniji od drugog, i to nije garancija da ce bataliti izgradnju zgrade i pobeci sa parama. To sto neko naplacuje vise u izgradnji samo znaci da mogu vise para da izgubim ako nesto krene po zlu. Mislim, tacno je da se to danas desava mnogo redje nego ranije, ali u svakom slucaju ja ni tada,a ni sada ne bih kupovao stan u izgradnji.
Inace, vezano za pad cena, pad ne mora da znaci da ce recimo investitori spustiti cene za 30%, To moze da se desi na mnogo drugaciji nacin. Recimo, neko ko pravi zgradu u kojoj m2 prodaje za 3k evra npr. mozda uopste nece spustati cenu ili ce spustiti max 10% Mozda ce samo tokom izgradnje povecati kvalitet radova, pa prodavati po istoj ceni ono sto bi zbog veceg kvaliteta radova prodavao za 3.5k. Znaci, pad od 10% putem spustanja cene ili povecanja kvaliteta radova za istu cenu je vrlo verovatan.
Zatim, prodaja stana u izgradnji gde se cena spusti tipa dodatnih 10%, jer kad su visoke kamatne stope bolje da spustis cenu 10-15% nego da placas ukupne kamate mnogo vise (vec je i @G.I.Joe rekao da su neki vec davali 6-8% popusta). Znaci, vec samim tim dolazimo do pada od 20-25%. I na to dodaj jos neki dodatni popust na suturene, prizemlja, potkrovlja, duplekse, lose orijentacije, vece stanove, eto nekih stanova i za 30-40% popusta. Znaci, investitori nece spusati cene, ali ce ljudi putem popusta da kupuju 20-30-40% jeftinije stanove nego ranije. Tako da, u proseku, ako se tako posmatra, pad od 30-40% cene uopste ne deluje nerealno. A ako novogradnja padne toliko, kako bi i starogradnja mogla da drzi cenu.

Inace, na osnovu poslednjih statistickih izvestaja, u SAD-u je nezaposlenost na istorijski niskom nivou i plate rastu, sto stvara pritisak na traznju koja moze da dodatno pogura inflaciju (koja jeste u velikoj meri oborena, ali je i dalje mnogo veca (4%) od ciljane (2%)). Zbog toga se razmatra dodatno povecavanje kamatnih stopa vece nego sto je inicijalno planirano.
 
Poslednja izmena:
Za Herceg Novi su cijene jako skočile unazad godinu dvije. Ono što ti ja mogu preporučiti je Bjelorusko Ruski kompleks na kraju Igala blizu ušća rijeke Sutorine u more. Ja uvijek preferiram kompleks od obične novogradnje. Ovaj konkretno ima grijani otvoreni bazen, igralište za djecu, teretanu, spa, kafić, kontrolisan pristup, velike zajedničke površ. i ozbiljnu podzemnu garažu u okviru koje su individualne garaže. Kvalitet gradnje je vrhunski. Centralna klimatizacija, uskočno klizna ALU drvo stolarija, jasenov troslojni parket velikih dimenzija... Jedino što ta mikrolokacija trenutno nije najprestižnija ali popraviće se stanje veoma brzo jer se šetalište produžava od kraja Igala ka Njivicama, a i početna stanica buduće gondole za Žvinje je na 50 metara (Novak kupuje ogroman kompleks tu u brdu).
Žabljak je po meni najljepša priroda i ozbiljna n.v., ali što se tiče gradnje nikada nije nešto masovno zaživjela. Tu je bila jedna veća novogradnja od firme Razvršje, preko puta autobuske sa zelenom bravarijom, u kojoj Djukanović ima duplex, to je bilo popularno prije 10-ak godina i tada je bilo jeftino, a sada ti je za preporuku jedna jako kvalitetna novogradnja u Motičkom gaju koju gradi jedan Nikšićanin. Ima aluko bond i strukturalnu fasadu jednim dijelom, dobru stolariju i mislim da je utrošeno cca 80-90 kg željeza po M2.
Ogromna prednost Žabljaka je blizina mora. Od Morinja je na manje od dva sata. Trenutno je mnogo veća ekspanzija gradnje na Kolašinu radi autoputa, ali meni je divljina Durmitora mnogo privlačnija. Da kupujem ne bi kupio ni jedno ni drugo nego Zlatibor.
Hvala braticu, al ne uspjeh uhvatit poentu…again…no pratimo dalje…
 
Koliko bi ovakav krakotrajni (3-6 meseci) dolazak posetilaca i radnika mogao da utice na cene nekretnina? Plus treba imati na umu da ce se pre ovoga desiti mnogi infrastrukturni projekti koji ce dovesti do velikog dolaska stranih radnika.

Pogledajte prilog 166964

Pogledajte prilog 166965
Pogledajte prilog 166966
Pogledajte prilog 166967
Ne znam na koje strane radnike mislis? Bangladesane i slicne koji spavaju po 10 u jednom stanu kao sardine?
Ja licno mistim da ce taj Expo da bude jedan kratkotrajni boost, neko ce za tih par meseci da dobro zaradi na tome, neko ko ima stanove ce mozda da zaradi malo vise nego inace na izdavanju stanova, ali ako neko kupuje stan po naduvanim cenama jer misli da ce tromesecni jump u broju turista da izazove rast cene nekretnina ili da se obogati od izdavanja, mislim da gresi. I Rusi ce nekad otici, ali ce biti tu jednu godinu, dve, tri, neki ce i ostati, pa taj faktor i ima nekog uticaja na cene. Od ovih potencijalnih miliona turista apsolutno niko nece ostati, znaci pre maja 2027 i nakon avgusta 2027 niko nece ni kupovati ni iznajmljivati stanove od tih miliona potencijalnih turista (tokom tih 3 meseca oni ce samo iznajmljivati), i ne vidim kako bi to uticalo na cene.
Ne, ali stvarno, voleo bih da mi neko objasni zbog cega misli da Expo moze uticati na cene nekretnina? Ja ne vidim nikakav potencijalni uticaj. Moze jedino da spreci pad renti za vreme letnjeg perioda kad studenti odlaze, tj. da tad budu cak mozda i vece nego inace, i od septembra sve po starom.
 
Poslednja izmena:
Mogu i "obični" ljudi - pritom ne moraju da plate porez na kapitalnu dobit (za obveznice države Srbije)

Evo prvih nekoliko rezultata sa pretrage:



https://www.raiffeisenbank.rs/wp-content/uploads/TARIFE-Standard-01.02.2023.pdf (str. 16).

Pozovi neke od ovih banaka, ili svoju banku, i pitaj da te spoje sa brokerima.
Ili napr da se obrate direktno brokerskoj kuci i izbegnu trosak banke 😀
 
Na 15 godina otplate, klijente Intese u Hrvatskoj će platiti 39.000 evra MANJE kamate neko klijent te iste Intese u Srbiji. Za kredit od 100.000 evra.

Narodna banka Srbije govori kako su nenaplativi krediti na najnižem nivou ikada, a banke ostvaruju izuzetne stope prinosa za svoje vlasnika. Intesa u Srbiji je ostvarila profit od 12.7 milijardi dinara, tj. skoro 110 miliona evra čiste zarade u 2022. Banka u Hrvatskoj je u 2022. godini ostvarila zaradu od oko 190 miliona evra. Valja napomenuti da je banka u Hrvatskoj 3 puta veća od banke u Srbiji, pa vi vidite koliko banka u Srbiji više zarađuje - delom verovatno i na osnovu ovih duplo većih kamatnih stopa.
Ja se slazem da je intesa u Srb skupa, ali druze poredis babe i zabe. Razmisli o samo jednom mikro deli u tvog primera: Na kolikom trzistu posluje intesa HR? Samo HR? Ili na trzistu Eu? Kakva su pravila za Intesu u Hr da "uzme" novac iz IT ili DE, a kakva za Intesu iz Srb?
Npr u toj Hr banci stednja se placa do 0.50%, a u Srb 3% na eur, o Rsd da ne privcam, tako da mislim da je ovo daleko od jednostavne teme.... Takodje i od istine... O nenaplativosti da ne govorimo, kao i o stopama prevara u proslosti... Ko se razume ima sve javno na ubs zadnjih 20 god...
 
Ne znam na koje strane radnike mislis? Bangladesane i slicne koji spavaju po 10 u jednom stanu kao sardine?
Ja licno mistim da ce taj Expo da bude jedan kratkotrajni boost, neko ce za tih par meseci da dobro zaradi na tome, neko ko ima stanove ce mozda da zaradi malo vise nego inace na izdavanju stanova, ali ako neko kupuje stan po naduvanim cenama jer misli da ce tromesecni jump u broju turista da izazove rast cene nekretnina ili da se obogati od izdavanja, mislim da gresi. I Rusi ce nekad otici, ali ce biti tu jednu godinu, dve, tri, neki ce i ostati, pa taj faktor i ima nekog uticaja na cene. Od ovih potencijalnih miliona turista apsolutno niko nece ostati, znaci pre maja 2027 i nakon avgusta 2027 niko nece ni kupovati ni iznajmljivati stanove od tih miliona potencijalnih turista (tokom tih 3 meseca oni ce samo iznajmljivati), i ne vidim kako bi to uticalo na cene.
Ne, ali stvarno, voleo bih da mi neko objasni zbog cega misli da Expo moze uticati na cene nekretnina? Ja ne vidim nikakav potencijalni uticaj. Moze jedino da spreci pad renti za vreme letnjeg perioda kad studenti odlaze, tj. da tad budu cak mozda i vece nego inace, i od septembra sve po starom.
Posetioci koji dolaze na expo ne koriste stanove, iskljucivo hotele, trose dnevno preko 100eur mimo smestaja... Sto se cena tice mozda uticaj bude na bazi blizine kompleksa...tog i ostalih...
 
Posetioci koji dolaze na expo ne koriste stanove, iskljucivo hotele, trose dnevno preko 100eur mimo smestaja... Sto se cena tice mozda uticaj bude na bazi blizine kompleksa...tog i ostalih...
Ako zaista bude bilo par miliona posetilaca, recimo 3 miliona na 3 meseca, to je milion mesecno, odnosno 100k nedeljno pod pretpostavkom da su svi tu na recimo 3 dana. Lupio sam brojke, ali reda velicine tu je negde. Ne verujem da Bg hoteli imaju toliko smestajnog kapaciteta, pa cak da se ukljuci i privatni smestaj i okolna mesta i gradovi, opet je to zaista veliki broj. Ne znam kako je to funkcionlisalo u drugim zemljama. Kako god, cak i taj broj nece imati nikakav efekat na cene nekretnina, osim mozda kratkorocno na rente za prazne stanove, stan na dan i sl.
Tacno je da ce mozda malo uticati na rast cena nekrentina blize Surcinu jer ce im sad pored aerodroba biti blizu i taj neki kompleks, sta god tu bude bilo, ali mislim da ce i tu efekat biti minimalan. Mislim, mozda ce neki pokusati da stvore hajp od toga, nesto sto niko ne bi kupio, neku rupu boga iza nogu ce predstavljati kao stan na divnoj lokaciji, u netaknutoj prirodi(citaj bogu iza nogu) blizu novog sajmista, pa ko se upeca na hajp, mozda i plati neko evro vise.
 
Poslednja izmena:
Evo zašto su ove cene nekretnina u Beogradu neodržive i rezultat delovanja privremenih faktura (dobar deo toga su psihološki faktori, odnosno panika i strah od gubitka vrednosti novca):

Pominjala sam već jednog druga od mog muža koji radi kao lekar u domu zdravlja. Pre korone je imao platu oko 600 EUR i tada je mogao podići kredit za kupovinu jednosobnog stana, s tim što bi mu rata kredita bila između 150 i 200 EUR. Tada nije imao dovoljno za učešće, tako da je morao odustati od kredita.

U međuvremenu mu je plata povećana na 800 EUR, skupio je dovoljno za učešće, ali mu sada u banci za ratu kredita traže između 700 i 800 EUR, znači, gotovo celu njegovu platu. Da radi još jedan posao pored ovog redovnog, kaže da nema nikakvih šansi, jer kad dođe kući ne zna gde se nalazi od umora. Eto koliko su cene nekretnina neprilagodjene primanjima pripadnika srednje klase. Jednostavno više nema ko da ih kupi jer su ljudi istrošili novac koji imaju i novac koji nemaju (kredit).

Da ne govorim o tome koliko je taj jednosoban stan nedostupan kasirki iz Maksija ili medicinskoj sestri. Jednosobni stanovi koji su sada oglašeni na 120 000, survaće se do iduće godine na 80.000 EUR.
 
Mislim da imas pravo kada pominjes delimicno preterivanje kada je ova prica u pitanj, ali sto se rata kredita tice nije tacno, a mislim da ce oni opet od kraja god pasti jer se ocekuje pad euribora. Sa druge strane u beogradu se manje od 40% stanova kupuje na kredit, to je dovoljan razlog da pada cene nema... I verovatno, 99%, je nece biti osim bas u slucaju neke teske katastrofe. Evo npr. 15 god slusamo da je kurs precenjen, a realno mi jesmo siromasna zemlja, kako nije otisao na 150 kako svi kazu da vredi?

Sto se tice hotela tu nedostaje puno kapaciteta, ali je ovo idealna prilika da se izgrade i brzo otplate. Mene brine broj sletanja na aerodrom te godine. Npr iz BEG su isla po dva leta za DXB min i uzmimo broj ucesnika....
 
Eto koliko su cene nekretnina neprilagodjene primanjima pripadnika srednje klase. Jednostavno više nema ko da ih kupi jer su ljudi istrošili novac koji imaju i novac koji nemaju (kredit).
Pretpostavka vam je da se ekonomska politika radi prema potrebama radnog naroda, ali to jednostavno nije tačno. Stanove kupuju, kao investicije, bogatiji ljudi u zemlji i inostranstvu. Stanovi se ne kupuju za stanovanje, već za priplod kapitala. U tom smislu je sasvim svejedno kolika je plata u Srbiji - to ima jako malo uticaja na mehur u tržištu nekretnina, koje je ponajviše investitorsko. To nije slučaj samo kod nas, već nažalost i u mnogim drugim zemljama zbog neoliberalizacije stanovanja.

Da vam dam konkretan primer - da biste kupili kuću u Los Anđelesu, potrebno vam je $221 000 godišnjih prihoda. Srednja plata (medijana) u Los Anđelesu je između $60-70 000 godišnje (u zavisnosti od toga da li računamo okrug ili sam grad).
 
Mislim da imas pravo kada pominjes delimicno preterivanje kada je ova prica u pitanj, ali sto se rata kredita tice nije tacno, a mislim da ce oni opet od kraja god pasti jer se ocekuje pad euribora. Sa druge strane u beogradu se manje od 40% stanova kupuje na kredit, to je dovoljan razlog da pada cene nema... I verovatno, 99%, je nece biti osim bas u slucaju neke teske katastrofe. Evo npr. 15 god slusamo da je kurs precenjen, a realno mi jesmo siromasna zemlja, kako nije otisao na 150 kako svi kazu da vredi?

Sto se tice hotela tu nedostaje puno kapaciteta, ali je ovo idealna prilika da se izgrade i brzo otplate. Mene brine broj sletanja na aerodrom te godine. Npr iz BEG su isla po dva leta za DXB min i uzmimo broj ucesnika....
Apsolutno sve što si napisao je kompletna zabluda i milion puta je prežvakano na ovoj temi, tako da se nećemo ponavljati.

Evo teksta koji ti može pomoći da razumeš šta se događa, ako se malo potrudiš:

 
Mislim da imas pravo kada pominjes delimicno preterivanje kada je ova prica u pitanj, ali sto se rata kredita tice nije tacno, a mislim da ce oni opet od kraja god pasti jer se ocekuje pad euribora. Sa druge strane u beogradu se manje od 40% stanova kupuje na kredit, to je dovoljan razlog da pada cene nema... I verovatno, 99%, je nece biti osim bas u slucaju neke teske katastrofe. Evo npr. 15 god slusamo da je kurs precenjen, a realno mi jesmo siromasna zemlja, kako nije otisao na 150 kako svi kazu da vredi?

Sto se tice hotela tu nedostaje puno kapaciteta, ali je ovo idealna prilika da se izgrade i brzo otplate. Mene brine broj sletanja na aerodrom te godine. Npr iz BEG su isla po dva leta za DXB min i uzmimo broj ucesnika....

Lako. Pogledaš spoljni dug za tih 15 godina i vidiš da se uvećao za nekih 20 milijardi evra.

Što se tiče hotela, smeštaja i expa.
Ovo nije taj EXPO što je bio u Dubaiju.

Vradovic bućne i vi se odmah hvatate na bućku.
Brojevi koje je postavio su posetioci izložbe, nigde ne piše da su to turisti, ili još šire stranci.
To uključuje sve domaće posetioce, kojima većini smeštaj nije potreban (a ni avionski prevoz).
 
Mislim da imas pravo kada pominjes delimicno preterivanje kada je ova prica u pitanj, ali sto se rata kredita tice nije tacno, a mislim da ce oni opet od kraja god pasti jer se ocekuje pad euribora. Sa druge strane u beogradu se manje od 40% stanova kupuje na kredit, to je dovoljan razlog da pada cene nema... I verovatno, 99%, je nece biti osim bas u slucaju neke teske katastrofe. Evo npr. 15 god slusamo da je kurs precenjen, a realno mi jesmo siromasna zemlja, kako nije otisao na 150 kako svi kazu da vredi?

Sto se tice hotela tu nedostaje puno kapaciteta, ali je ovo idealna prilika da se izgrade i brzo otplate. Mene brine broj sletanja na aerodrom te godine. Npr iz BEG su isla po dva leta za DXB min i uzmimo broj ucesnika....

Sve sto si napisaonje apsolutno tacno. Samo sto je procenat kreditnih kupaca jos manji.
 
Zaboravljate da kredite uzimaju i investitori ne samo kupci stanova, viska kapitala usled pada prihoda i rasta troškova će takodje biti manje…

…a da i najvažnije, mi smo posebni, kod nas zakoni tržišta ne vaze…
 
Zaboravljate da kredite uzimaju i investitori ne samo kupci stanova, viska kapitala usled pada prihoda i rasta troškova će takodje biti manje…

…a da i najvažnije, mi smo posebni, kod nas zakoni tržišta ne vaze…
To će smanjiti ponudu i poskupiti gradnju, a to nikako ne vodi ka padu cijena nego stagnaciji u najboljem slučaju.
 
Nerenovirani jednosobni stanovi u 63 i 64 bloku oko 3.000 EUR, uglavnom su preostala neka prizemlja, sutereni i poslednji spratovi. Normalna spratnost za manje stanove gotovo da ne može da se nađe. Pre par godina se na ovoj lokaciji za 120.000 EUR se kupovao solidan trosoban stan.

U vreme dok smo bili studenti, ovi blokovi su se smatrali takvom nedodjijom da su studenti koji su stanovali ,,toliko daleko" nakon večernjih izlazaka često spavali kod kolega, da ne bi noćni prevoz čekali satima. Maltene su se smatrali krajem za siromašnije slojeve društva.

Po mom mišljenju nerenovirani jednosobni stanovi na toj lokaciji vrede 50 do 60.000.
 
Sto volim konstruktivnu diskusiju. Skroz sam smetnuo sa uma da domaci posetioci mogu biti vecinski posetioci Expo-a. Tek sad prica o nekom uticaju na cene gubi bilo kakav smisao.
A vezano za pricu o tome da ce se smanjenjem gradnje spreciti pad cena, samo se nadajte. I tokom prosle krize je smanjena gradnja, pa su cene pale 30-40%.
Primera radi, tek 2017. je broj gradjevinskih dozvola dostigao nivo iz 2007. (https://www.gradjevinarstvo.rs/vesti/15737/810/najvise-gradjevinskih-dozvola-od-2007-godine).
Kad je pik cena najvise se gradi. Kad se ocekuje pad cena smanjuje se gradnja. Znaci, gradnja se ne smanjuje da bi se sprecio pad cena (jer se pad cena ne moze spreciti na taj nacin), nego kao posledica ocekivanog pada cena. I ne smanjuje se gradnja zbog toga sto neko time hoce da utice na cene, nego zbog krize je teze finansijski isplanirati izgradnju.
 
Poslednja izmena:
Sto volim konstruktivnu diskusiju. Skroz sam smetnuo sa uma da domaci posetioci mogu biti vecinski posetioci Expo-a. Tek sad prica o nekom uticaju na cene gubi bilo kakav smisao.
A vezano za pricu o tome da ce se smanjenjem gradnje spreciti pad cena, samo se nadajte. I tokom prosle krize je smanjena gradnja, pa su cene pale 30-40%.
Primera radi, tek 2017. je broj gradjevinskih dozvola dostigao nivo iz 2007. (https://www.gradjevinarstvo.rs/vesti/15737/810/najvise-gradjevinskih-dozvola-od-2007-godine).
Kad je pik cena najvise se gradi. Kad se ocekuje pad cena smanjuje se gradnja. Znaci, gradnja se ne smanjuje da bi se sprecio pad cena (jer se pad cena ne moze spreciti na taj nacin), nego kao posledica ocekivanog pada cena.
Pa naravno. Uvek pratiš samo šta rade krupni igrači koji imaju insajderske informacije šta će se događati narednih godina. Zatražen je znatno manji broj građevinskih dozvola jer je prodaja stanova prepolovljena, pa nemaju kome da prodaju to što izgrade.

Drugi krupni igrači je bankarski sektor. Banke vrlo teško odobravaju kredite jer dobro znaju da dobar deo dužnika neće moći da ih isplati, pa će imati stanova na pretek, ali neće imati kome da ih prodaju.
 
Pa naravno. Uvek pratiš samo šta rade krupni igrači koji imaju insajderske informacije šta će se događati narednih godina. Zatražen je znatno manji broj građevinskih dozvola jer je prodaja stanova prepolovljena, pa nemaju kome da prodaju to što izgrade.

Drugi krupni igrači je bankarski sektor. Banke vrlo teško odobravaju kredite jer dobro znaju da dobar deo dužnika neće moći da ih isplati, pa će imati stanova na pretek, ali neće imati kome da ih prodaju.
Srećom ti si na izvoru informacija u banksterskoj industriji jer imaš insajdera sa šaltera Komercijalne. Ako slušamo tebe, nećemo pogrešiti!
 
Vrh