Šta je novo?

Cene nekretnina

Renta za takav stan bi bila niza samo od troska kamate...
Pod uslovom da je renta niža od troška kamate jer skokom cena i kamata skaču i kirije. A za 500e teško četvrorosoban stan na nbg u tom delu. Svakako se vremenom smanjuje kamata i otplaćuje glavnica. Da su kirije niže verujem i da bi to smanjilo kredite i pritisak na kupovinu, samim tim dodatan boost u padu cena.

Ja sam narator.
Onda te ne zanimaju ni cene, a ni Srbija.

Izuzetak je zima iza nas, zbog rata i nedostatka ruskog gasa, ali i to će se normalizovati. To je izuzetak.
E sad, koliko će biti tih izuzetaka u narednom periodu i ko to može da zna? Lokacija je svakako neprivlačna, pogotovo za tu cenu.
 
Komercijalne nekretnine u Nemackoj su u bas finom "kanalu"...kako li je tek u Srbiji 🙂
-1x-1.png
 
Komercijalne nekretnine u Nemackoj su u bas finom "kanalu"...kako li je tek u Srbiji 🙂
To je zbog sve većeg broja stečajeva usled povećanja troškova energije i konkurentnosti...ja kolko znam mi tih problema nemamo


Da smo pametni pa da privučemo još puno tih firmi ovde kod nas gde caruju jeftini troškovi energije. I plate bi onda vremenom skočile
 
Komercijalne nekretnine u Nemackoj su u bas finom "kanalu"...kako li je tek u Srbiji 🙂
Kod nas ce pad cena malo kasniti, zbog vise faktora, ali izmedju ostalog i zbog kasnjenja podataka, ali gotovo je izvestan. Drugim recima, pad prometa vec imamo, a pad cena je mozda vec i poceo, ali ce statisticki kasniti.
Iako mozda postoje neke zgrade u BgH2O i mozda jos ponegde ciji promet se na neku foru evidentira u registru cena nepokretnosti iako te zgrade jos uvek ne postoje, mislim da u 90% slucajeva se promet eveidentia tek kad zgrada bude uknjizena. Evo recimo u Nisu pratim nekoliko novogradnji sa par stotina stanova, grade se jos od prosle godine, cena je oko 2k evra novogradnja, a jos nijedan ugovor nije evidentiran. Verovatno ce biti evidentirani ove ili sledece godine, kad pad vec bude uveliko poceo, pa ce se neki cuditi kako to da cene i dalje rastu u 2024.,, a ustvari se samo registruje promet iz 2022.
 
Jos jedna stvar, Ako padaju cene nekretnina u inostranstvu, zasto nasi gastarbajteri ne bi iskoristili taj pad da kupe nekretnine tamo umesto da kupe ovde. Sama ta cinjenica da u inostranstvu vec padaju cene nekretnina utice na pad traznje za nekretninama kod nas.
I u Hrvatskoj imaju slican problem sa padom prometa. U Zagrebu gde su plate 40% vece nego u Beogradu cene nekretnina su manje-vise iste kao u Beogradu, cak mozda i jeftinije, a veliki procenat stanova u novogradnji stoji neprodat. Ako investitori zele da prodaju te stanove, morace da spustaju cene.
 
Pusti ti Cara neka caruje, gledaj ti kako da preživiš! Nekoliko puta imamo povoljnije cene za privredu nego u EU, takođe i gas

Može da se desi i da gasterbajteri koji dobiju otkaz kupe ovde nešto da imaju, i to u turizmu da mogu da izdaju. U pravu je onaj profesor što je neko šerovao skoro, kad reče na kraju intervjua da jedino turizam nije osetio pad, čak obrnuto da ide na više, i da samim tim u takve nekretnine vredi ulagati
 
Ok do juce je bilo "u RCN ne mogu da de upisu nepostojeci stanovi, ja sam programer ja znam"

Iako mozda postoje neke zgrade u BgH2O i mozda jos ponegde ciji promet se na neku foru evidentira u registru cena nepokretnosti iako te zgrade jos uvek ne postoje
Ovo je vec napredak, samo sto ne treba da izmisljas "neke zgrade u bgh2o". Sve se upisuju odmah.
 
Ok do juce je bilo "u RCN ne mogu da de upisu nepostojeci stanovi, ja sam programer ja znam"


Ovo je vec napredak, samo sto ne treba da izmisljas "neke zgrade u bgh2o". Sve se upisuju odmah.
Glupo je pokusavati da se diskredituju tudje tvrdnje na osnovu toga sto je neko imao neku pogresnu informaciju. Neka su i sve zgrade u BgH2O, opet mislim da je to pre izueztak nego pravilo. Barem ovde u Nisu ne vidjam da se uknjizava nijedna novogradnja dok ne bude uknjizena. Samo sam hteo da unapred objasnim potencijalne "rastove" cena u buducnosti.
Kao sto ima kupaca kojima se ne zuri tako ima i prodavaca kojima de ne zuri...
Prodavci kojima se ne zuri uglavnom nisu prodavci nego spekulanti. U svakom slucaju, trziste moze funkcionisati i bez njih :)
 
Glupo je pokusavati da se diskredituju tudje tvrdnje na osnovu toga sto je neko imao neku pogresnu informaciju.
Ako su tvrdnje pogresne nije glupo. Ono sto je glupo jeste sto svakodnevno, u svakom postu, ponavljati kao papagaj ista predvidjanja zasnovana na volfovom sajtu tj RCN, bez prave informacije i razumevanja kako ti sistemi funkcionisu.

Neka su i sve zgrade u BgH2O

Pa tebi ide u prilog to sto se sve zgrade koje BNV prodaje odmah vide u RCN. Nema potrebe da izmisljas "neke zgrade". Hajde daj neki izvor zasto si dosao do zakljucka da se "neke zgrad eu bnv" vise odmah u RCN, neke posle.

Lose je da pises ko hristijana, nju niko ne smatra za ozbiljno. Procita jedno, protumaci na drugi nacin, pise na treci nacin. Evo vec 11 puta odbija da ostavi taj cuveni link na kom pise da je 20% stanova na kredit otislo na dobos, tj ili izbegne ili okaci neke leve linkove na kojima ne pise to sto ona ponavlja kako papagaj (tj ko Perica pad prometa) svaki dan.
 
Ako su tvrdnje pogresne nije glupo. Ono sto je glupo jeste sto svakodnevno, u svakom postu, ponavljati kao papagaj ista predvidjanja zasnovana na volfovom sajtu tj RCN, bez prave informacije i razumevanja kako ti sistemi funkcionisu.

Pa tebi ide u prilog to sto se sve zgrade koje BNV prodaje odmah vide u RCN. Nema potrebe da izmisljas "neke zgrade". Hajde daj neki izvor zasto si dosao do zakljucka da se "neke zgrad eu bnv" vise odmah u RCN, neke posle.

Lose je da pises ko hristijana, nju niko ne smatra za ozbiljno. Procita jedno, protumaci na drugi nacin, pise na treci nacin. Evo vec 11 puta odbija da ostavi taj cuveni link na kom pise da je 20% stanova na kredit otislo na dobos, tj ili izbegne ili okaci neke leve linkove na kojima ne pise to sto ona ponavlja kako papagaj (tj ko Perica pad prometa) svaki dan.
Meni nije problem da priznam gresku i kad napravim, samo sto moje greske ne menjaju cinjenice. Malo mi je i dalje neverovatno da se upisuju zgrade koje ne postoje, ali Ok. Ja samo kazem kako je recimo u Nisu. A ko kaze da predugovor nije potpisan recimo pre godinu dana za te stanove u BgH2O a ugovor kojim se ti stanovi evidentiraju sada, iako i dalje ne postoje, tako da to opet ne potvrdjuje da kasnjenja nema, mozda je samo manji nego sto smo mislili? U svakom slucaju, ovo kasnjenje je samo jedan od faktora,...
 
Zanimljiv clanak o cenama nekretnina i renti od 2010. do 2023. u EU. Rente i dalje blago rastu, nekretnine jos blaze opadaju. Razlika izmedju rasta cene rente i cene nekretnine bi mogla biti jedan od razloga zasto se ljudi lakse odlucuju da rentiraju nego da kupe. Italija i Grcka su imale skuplje nekretnine 2010. nego 2023. sto mi je licno veliko iznenadjenje.
 
Meni nije problem da priznam gresku i kad napravim, samo sto moje greske ne menjaju cinjenice. Malo mi je i dalje neverovatno da se upisuju zgrade koje ne postoje, ali Ok. Ja samo kazem kako je recimo u Nisu. A ko kaze da predugovor nije potpisan recimo pre godinu dana za te stanove u BgH2O a ugovor kojim se ti stanovi evidentiraju sada, iako i dalje ne postoje, tako da to opet ne potvrdjuje da kasnjenja nema, mozda je samo manji nego sto smo mislili? U svakom slucaju, ovo kasnjenje je samo jedan od faktora,...
Kad se zaključi ugovor, odma se vidi u registru.
Predugovor se ne vidi.
Ako neki investitor ima praksu da zaključuje samo predugovore, a glavne ugovore tek kada se zgrada završi, ta novogradnja se neće vidjeti. Odnosno, "kasniće".
Isto je i sa kreditnim kupcima. Oni glavni ugovor mogu zaključiti tek nakon 80 % završenosti i ti ugovori mogu kasniti u odnosu na keš kupce iz iste zgrade zbog toga.
To su ti jedina dva moguća razloga kašnjenja:
1) Praksa investitora da glavni ugovor zaključi tek pri kraju gradnje, a ne recimo odma glavni ugovor, pa na kraju aneks (kada se sazna tačna kvadratura, kada se zna da li je bilo penala radi većeg kašnjenja, koja je geodetska oznaka stana-ne mora da se podudara sa brojem stana iz projekta...);
2) Kreditni kupci.
 
Pusti ti Cara neka caruje, gledaj ti kako da preživiš! Nekoliko puta imamo povoljnije cene za privredu nego u EU, takođe i gas

Nemoj da brines :) stabilna firma, zaposleni zasticeni kao beli medvedi, plata nije losa...prezivljavao sam dok sam ziveo u Srbiji iako sam radio u Treasury-u jedne banke i mislio kako cu za jedno 25god otplatiti stambeni kredit i tada konacno biti srecan i bez stresa. Otisao preko, kredit se otplatio, kupilo se jos po nesto, a stres na nuli 🙂
 
Jos jedna stvar, Ako padaju cene nekretnina u inostranstvu, zasto nasi gastarbajteri ne bi iskoristili taj pad da kupe nekretnine tamo umesto da kupe ovde. Sama ta cinjenica da u inostranstvu vec padaju cene nekretnina utice na pad traznje za nekretninama kod nas.
I u Hrvatskoj imaju slican problem sa padom prometa. U Zagrebu gde su plate 40% vece nego u Beogradu cene nekretnina su manje-vise iste kao u Beogradu, cak mozda i jeftinije, a veliki procenat stanova u novogradnji stoji neprodat. Ako investitori zele da prodaju te stanove, morace da spustaju cene.
Prvo taj pad cena u inostranstvu je kao što sam već rekao na nivou 10-15% i tu se tržište stabilizovalo. Ali morate da znate da su se cene u zadnjih 6 godina više nego duplirale. Znači cena skoči 100% i onda se smanji 15% i onda je kao povoljno!:)
2.) Kao što sam vam već pričao Zapadna tržišta sve više i više se regulišu do tačke BESMISLENOSTI. A sada ću vam navesti par primera.
Uzeću Holandiju kao primer:
a) Sve nekretnine ispod pola miliona eura kad kupiš MORAŠ u njoj da živiš i NE SMEŠ da izdaješ min 4 naredne godine!!
b) Za garsonjere i jednosobne stanove u novogradnji ne može da ih kupi ko hoće - već samo ljudi koji nemaju nekretninu i čija su zajednička porodična primanje max 65k e bruto godišnje (to vam je malo ispod 2x prosečne plate).
c) AirBnB je ograničen na MAX 40 dana godišnje da smeš tako da izdaješ (ali opet nakon 4 godine).
d) Uskoro će uvesti i ograničenje za visinu kirije!
e) Drugi stan vam oporezuju kao da imate keš i to iznosi u proseku 1% vrednosti stana godišnje!!
f) I sa ovim ludim cenama stanova i dalje je Beograd na premium lokacijama ili povoljniji ili ista cena kao prosečna cena kvadrata u NL. Npr. garsonjere u novogradnji su prosek 6-7k eura i dobijete SIVU fazu, znači nema pod i zidovi unutršnji nisu gletovani već sivi beton!! A za 7k imaš garsonjeru u Kuli BW ili slično...

I onda na sve to dodajte još dodatne ludosti - porez na prenos apsolutnih prava 8% (na drugu nekretninu umesto 2%). Porez na nasledstvo prvog reda (u prevodu ostavljate nekretninu deci) u proseku 30% od trenutne tržišne vrednosti!!! Ako nasleđujete od tetke ili nekog tamo daljnjeg rođaka onda je porez na nasledstvo 55,5% (kao da su vam isplatili bonus u firmi u kešu)?!?!?

Možda je ROI manji u Beogradu ali meni je barem važno da deca mogu da naslede bez poreza (koji sam ja već debelo platio na stan i sve).

O ogromnom padu ne treba sanjati ni kod nas... realno će biti 10-15% sva ostala veća spuštanja cene će ići ako se nekom jako žuri i frka mu je za keš.
 
Italija i Grcka su imale skuplje nekretnine 2010. nego 2023. sto mi je licno veliko iznenadjenje.
Cene nekretnina nigde nisu toliko divljale kao ovde. Ovde su poskupele dvostruko, na nekim lokacijama i više od toga. U drugim zemljama daleko manje.

Razlog je pranje novca, Rusi, panika i haos izazvan strahom od inflacije (ljudi se još uvek sećaju devedesetih).

U stanju panike najčešće se povlače nepromišljeni potezi.
 
Cene nekretnina nigde nisu toliko divljale kao ovde. Ovde su poskupele dvostruko, na nekim lokacijama i više od toga. U drugim zemljama daleko manje.
Evo Dzi Aj Dzo kaze da su u inostrnstvu cene divljale, da su se duplirale. Kako sad ispade samo kod nas dupliranje cene?

Razlog je pranje novca, Rusi, panika i haos izazvan strahom od inflacije (ljudi se još uvek sećaju devedesetih).
Peru li se pare u Holandiji, ima li rusa panike i haosa?

U stanju panike najčešće se povlače nepromišljeni potezi.
I u stanju zaslepljenosti masnim kamatama na stednju.
 
Evo Dzi Aj Dzo kaze da su u inostrnstvu cene divljale, da su se duplirale. Kako sad ispade samo kod nas dupliranje cene?


Peru li se pare u Holandiji, ima li rusa panike i haosa?


I u stanju zaslepljenosti masnim kamatama na stednju.
1.) Cene su se i više nego duplirale + na cenu koja je bila oglašena do prošle godine morao si da daješ više od tražene cene da bi kupio stan ili kuću. Znači čovek traži 500k za stan a ti moraš da daš min 575k da bi kupio taj stan ili kuću!?!?
2.) Rusa nema. Ali oko stanova i kuća haos je bio. Bukvalno do prošle godine, stan se prodavao i pre nego se pojavi na tržištu, a kad izađe na net, ako nisi zvao u prvih pola sata nisi MOGAO ni da dođeš da vidiš stan, a kamoli da ponudiš nešto!?!
3.) Zbog ludosti i preterane regulacije od države kanadski investicioni fond koji je kupio 9400 stanova (da dobro ste pročitali devet hiljada i četiristotine stanova) sad sve odjednom prodaje jer neće više da se zezaju s njihovim ograničenjima, ovo sme ono ne sme itd...
4.) Kamate nisu ovde masne oko 1%, u Srbiji su daleko bolje tačno i na eure a pogotovo na dinare.
 
Pa juče si se raspitivao ovde na temi koja banka daje kamatu na štednju od 5% 😁😀🙈.

Malo je kontradiktorno. Trčiš da odneseš pare u banku, a ubeđuješ nas da to ,,ništa ne valja".
Adiko banka daje 5% na dinare i to na oročenje od 6 meseci!! I bez poreza i bez troškova vođenja računa.
 
Prvo taj pad cena u inostranstvu je kao što sam već rekao na nivou 10-15% i tu se tržište stabilizovalo. Ali morate da znate da su se cene u zadnjih 6 godina više nego duplirale. Znači cena skoči 100% i onda se smanji 15% i onda je kao povoljno!:)
2.) Kao što sam vam već pričao Zapadna tržišta sve više i više se regulišu do tačke BESMISLENOSTI. A sada ću vam navesti par primera.
Uzeću Holandiju kao primer:
a) Sve nekretnine ispod pola miliona eura kad kupiš MORAŠ u njoj da živiš i NE SMEŠ da izdaješ min 4 naredne godine!!
b) Za garsonjere i jednosobne stanove u novogradnji ne može da ih kupi ko hoće - već samo ljudi koji nemaju nekretninu i čija su zajednička porodična primanje max 65k e bruto godišnje (to vam je malo ispod 2x prosečne plate).
c) AirBnB je ograničen na MAX 40 dana godišnje da smeš tako da izdaješ (ali opet nakon 4 godine).
d) Uskoro će uvesti i ograničenje za visinu kirije!
e) Drugi stan vam oporezuju kao da imate keš i to iznosi u proseku 1% vrednosti stana godišnje!!
f) I sa ovim ludim cenama stanova i dalje je Beograd na premium lokacijama ili povoljniji ili ista cena kao prosečna cena kvadrata u NL. Npr. garsonjere u novogradnji su prosek 6-7k eura i dobijete SIVU fazu, znači nema pod i zidovi unutršnji nisu gletovani već sivi beton!! A za 7k imaš garsonjeru u Kuli BW ili slično...

I onda na sve to dodajte još dodatne ludosti - porez na prenos apsolutnih prava 8% (na drugu nekretninu umesto 2%). Porez na nasledstvo prvog reda (u prevodu ostavljate nekretninu deci) u proseku 30% od trenutne tržišne vrednosti!!! Ako nasleđujete od tetke ili nekog tamo daljnjeg rođaka onda je porez na nasledstvo 55,5% (kao da su vam isplatili bonus u firmi u kešu)?!?!?

Možda je ROI manji u Beogradu ali meni je barem važno da deca mogu da naslede bez poreza (koji sam ja već debelo platio na stan i sve).

O ogromnom padu ne treba sanjati ni kod nas... realno će biti 10-15% sva ostala veća spuštanja cene će ići ako se nekom jako žuri i frka mu je za keš.
Iskreno, meni se svidja kako je to kod njih uredjeno. Ne bih imao nista protiv toga ni kod nas da bude tako uredjeno.
Ovaj pad cena u inostranstvu sam pomenuo kao primer, jer je tamo vec povoljnije kupiti stan nego ovde u odnosu na visinu plate. Tamo jesu mozda porasle 100%, pa pale 15%. Kod nas su isto porasle 100%, a jos nisu pale ni tih 15%, a vec su duplo skuplje u odnosu na inostranstvo kad se uporedi sa prosecnom platom.
Ne kazem da ne postoji racunica nekog ko zivi u inostranstvu da kupi stan ovde, jer ovde su mozda nizi porezi, moze da izdaje stan i da ne placa poreze i slicno, ali pitanje je koliko ce sve ovo da traje.
Mislim, i pored krize i visokih kamatnih stopa i dalje ce ljudi kupovati stanove na kredite, bice i dalje kes kupaca, bice i dalje kupaca gastarbajtera,...
Ali generalno, pritisak na strani traznje je mnogo manji nego sto je bio.
Meni ova situacija sa nekretninama kod nas nije odrziva.
Ja uopste ne razmisljam o kupovini stana za investiciju, nego za zivot, ali i kad stavim na papir racunicu o investiciji, nije neka racunica. Stan se isplati ko ga je ranije kupio, kupvina stana sada mi deluje kao kupovina Bitcoina za 65k USD ili prelazak iz partizna u cetnike 1944. Sa druge strane, cak i kao opcija za kupovinu za zivot, ne znam vredi li zarobiti se na 30 godina da bi imao m2 u gradu kao sto je Beograd po ovim cenama i kamatnim stopama. Naravno, kome to vredi, on ce platiti, i ako ima dovoljno njih kojima to znaci, mozda ce se ispostaviti da nisam u pravu da ce cene padati onoliko koliko ja zelim. Ali cak ni to me nece ubediti da su ove cene normalne, jer meni m2 u Bg-u ne vredi toliko.
Ok, razumem da i ti porezi mogu uticati na odluku, ali oni nisu svuda 30%, negde su i 0% na nasledje, Takodje, u dugom roku se mnoge stvari mogu promeniti. Ako cene padnu 30% u dugom roku zbog smanjenja stanovnistva, poreza na dodatne nekretnine i izdavanje stanova i drugih faktora koji mogu da obore cene, ti si prakticno na istom finansijski, ustedeo si na porezu, ali si izgubio na vrednosti nekretnine. Naravno, ne znaci da ce se to desiti, samo kazem da si doneo odluku ciji efekat ce se videti tek za reda velicine 30-50 godina, a niko ne zna sta ce se desiti u tom periodu. Takodje, koliko uopste gastarbajtera kupuje ovde stanove, vise mi deluje da su price o gastarbajterima i programerima kao kupcima cisto prica za medije, kako bi se sakrila prava situacija.
 
Vrh