Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja sam informacije uzeo sa sajta cenenekretnina.rs za maj jer podaci za jun još nisu uneti do kraja.
 
U Srbiji ne postoji progresivno oporezivanje dohotka. Opterećeniji je neko ko zarađuje minimalac u smislu poreza I doprinosa, nego neko ko je u top 1% po prihodu
To jeste tacno, ali uslovno receno. Poresko opterecenje za onog ko ima minimalac iznosi 55% neto plate i raste do 63% za platu od nekih 210k RSD, i pocinje da opada sa platom od 360.000 RSD gde je takodje opterecenje 63%. Pritom se na iznose preko tipa 300.000 RSD placa godisnji porez na dohodak od 10% (za platu preko 600.000 RSD je 15%), Tek pri plati od 420.000/450.000 RSD minimalac i ta plata se izjednjacavaju po poreskom opterecenju. Iznad tog iznosa opada poresko opterecenje, ali to vise nije 1% nego 0.01% plata u Srbiji. S obzirom sta se u Srbiji dobija placanjem poreza i doprinosa, i trenutni porezi i doprinosi su previsoki, tako da tu nema apsolutno nikakvog prostora za dodatnim oporezivanjem, Ali za oporezivanje dodatnih nekretnina i izdavanje stana ima prostora, mislim da su oni sledeci na udaru u nekom trenutku, samo sto mislim da ih jos uvek nece dizati jer bi to oborilo cene stanova, a to niej bas u interesu drzave. Trenutno je veci interese da se proda sto veci broj stanova po sto vecim cenama, pa kasnije da se sve to oporezuje. Znaci ideja je da te prvo ogule za prodaju stanova, PDV, takse, a onda da te gule za poreze na dodatne stanove i izdavanje kad prodaja po visokim cenama bude stala. Tako da i to treba imati u vidu prilikom kupovine nekretnina za onog ko kupuje u investicione svrhe, da li ce renta moci da pokrije amortizaciju, porez na dodatni stan, porez na izdavanje i zeljeni profit, ili ce biti u minusu. Mislim da ce mnogi doci u situaciju da im renta jedva pokriva amortizaciju i poreze, i da ce im se vise isplatiti da prodaju stan i sa tim kesom urade nesto pametnije, sto ce dodatno oboriti cene stanova. Tako nesto se vec desilo u Grckoj,
 
Poslednja izmena:
Znači, za 25 godina zna li se kakvo će vreme biti 01.05.2050. koja će biti cena plazme? Dajte manite se glupih članaka.
Nije da se zna, ali se očekuje...a moguće da će tada i Sava Sava ovdi na forumu da zakuka što nije na Zlatiboru kupio... :cool:
 
Neće kod nas država da se petlja u to...snažno izbegavaju da sprovode bilo koje direktne nepopularne mere jer je to put za brzo silaženje sa vlasti.
Neće da se petljaju u to dok se prodaju stanovi, a verovatno i dok BnV bude pri kraju. Posle, kada je kupio i ko treba i ko ne treba mogu lagano da krenu sa oporezivanjem. Što će naravno oboriti tražnju i cene.
 
Neće da se petljaju u to dok se prodaju stanovi, a verovatno i dok BnV bude pri kraju. Posle, kada je kupio i ko treba i ko ne treba mogu lagano da krenu sa oporezivanjem. Što će naravno oboriti tražnju i cene.
Ova vlast zavisi od BnV. Kada se završi projekt (neće skoro) tada kreće BnV2 preko puta ili na Makišu ili bilo gde.

Za žešće oporezivanje nekretnina ili uvođenje reda u rentanje (ili bilo šta) morate da promenite vlast.
 
Nije, novogradnja na Novom Beogradu pada već 6 meseci u kontinuitetu.
Zasto niko nije obavestio prodavce da je na forumu dogovoreno da cene padaju?

NBG novogradnje sve digle cene u poslednjih par meseci da bi spustale 1.5% na prodajnim danima, a evo i Zemun:

 
Poslednja izmena:
Zasto niko nije obavestio prodavce da je na forumu dogovoreno da cene padaju?

Lepo sam ja rekao, stan na periferiji grada u izgradnji košta koliko i opremljen stan u centru Zagreba hahahaah. Ludnica. Stavljam ja svoj za 4000€/m2
 
Ova tvoja teorija o tome kako otplaćuješ nešto smisleno umesto da plaćaš rentu stanodavcu bi još i nekako mogla da prođe da ne sledi recesija kao što sledi. Pre prethodne ekonomske krize ubeđivaoli su nas da ona Srbiju neće ni dotaći, a posledice smo videli. Sad Vučić manje-više otvoreno priča šta sledi.

Ne znam da li si videla kojom brzinom cena novogradnje na Novom Beogradu ide u bunar. Sad je 7,2 % manja nego prošle godine u isto vreme.

Drugim rečima, plaćaćeš žestoko precenjenu cenu četvorosobnog stana koji zahteva kompletno renoviranje, a za to vreme će pad cena anulirati sve ono što ti uplatiš bankama. Recimo da godišnje otplatiš 4% vrednosti stana. Pad cena će sigurno biti daleko veći od toga.
Ako cemo vec da budemo precizni, kupujem stan u starogranji a ne novogradnji na Nbgu gde trenutno nista ne ide u bunar.
Screenshot_20230705_133551_Chrome.jpg

Cena kvadrata ce mi biti oko 1750e, a da ga dovedem na nivo novogradnje bez namestaja oko 2000e kvadrat.
Vrlo moguce da ce se desiti neki pad ali ja ne mislim da ce cene da padaju 50 ili 70% pa da to bude neisplativo. Dodatno to kada ce da padaju tacno, do granica da vredi kupovati po tvojoj filozofiji realnih cena vrlo je neizvesno. U medjuvremenu ja necu morati da menjam stanove i cekam da li ce i koliko ce pasti vec cu svih tih godina ziveti u stanu koji mi po svemu odgovara. A meni i to samo po sebi ima dodatnu vrednost i cenu. E sad ako cene padnu za 2 meseca, za 40% odjednom, onda sam se zaje*******ala i zivecu sa time.
 
Ova vlast zavisi od BnV. Kada se završi projekt (neće skoro) tada kreće BnV2 preko puta ili na Makišu ili bilo gde.

Za žešće oporezivanje nekretnina ili uvođenje reda u rentanje (ili bilo šta) morate da promenite vlast.
Koji smo to mi? Zapravo, s obzirom na profil kupaca u BNV mislim da će oporezivanje lako proći. Ne vidim logiku da se navija za pad cena, a istovremeno i da se izdavanje ne oporezuje nikad.
 
Nije, novogradnja na Novom Beogradu pada već 6 meseci u kontinuitetu. Članica namerava da kupi četvorosoban stan na Novom Beogradu.

U svim opštinama koje si naveo osim na Voždovcu, cena pada.
Pada na nivou statisticke greske jer se prodaje manje stanova, tj. nema toliko izbora novogradnje.

Sada kada krenu novi projekti videces kako ce da pada cena.
To sto lastavice nisu prodale pola stanova nije relevantno, jer imaju isti problem kao i sakura, a to je lokacija, ljudi nece tamo iz nekog razloga. Ja sam razmatrao i sakuru kada sam kupovao, tu lokaciju sam uvek dozivljavao kao praznu i dosdnu.
 
To je ono sto sam ti h svakom odgovoru i ranije napisala, nenaplativ ne znaci da je banka na kraju uzela taj stan i prodala, vec da je nekog meseca taj stan bio nenaplativ. U clanku ti isto pise da stan treba da bude oko 6 meseci nenaplativ da bi se banka uopste upustala u aktiviranje hipoteke. Zato je bitno gledati broj stanova na kojima je na kraju aktivirana hipoteka, a to sam takodje kacila iz relevantnih izvora da je bilo tada 500 stanova na 80.000 stambenih kredita sto je daleko od svakog petog stana.
Sto se mene tice to je jos jedna prednost kupovine stana na kredit spram rente- ako se nesto desi da ne mogu da placam, imam nekoliko meseci da smislim resenje ( uglavnom pola godine), ako stan rentam, nijedan gazda nece da ceka nijedan mesec bez placene kirije. Meni je to vece robovanje.
Pisalo se vec, banke ce pre svaki dogovor sa klijentom da naprave, pre nego sto se aktivira hipoteka. To je opcija koja ni banci, ni klijentu ne odgovara, i uvek ce se ici na neko refinansiranje na kraju. Taj scenario ko god mislio da ce biti, nece se desiti, pa sve i da krenu masovni otkazi i debela kriza.
I mislim da svaki iole zdravorazumski covek, u svojoj nameri da se upusta u kupovinu stana, nije protiv kredita. Ko god da je odlucio da ostaje ovde, pomirio se valjda da zivimo u zemlji kakvoj zivimo. I da kamate na kredite nece nikada biti kao u EU, i da je ta "pljacka" banaka dovoljan signal da smo rizicno trziste. Ali sa druge strane se slazem da po ovim cenama, i trenutnim kamatnim stopama, ne treba ici u tu avanturu. Naravno, kome ne gori pod nogama.
Moja situacija je da imamo svoj stan, i zelimo da uzmemo veci stan, u dogledno vreme. Ide prinova, u pocetku nam nece bit problem dok je beba mala, ali ubrzo ce se i to promeniti. Nismo kes kupci, ali bi prodali trenutnu nekretninu, i da uzimamo novi kredit za drugu. I sa velikim ucescem, i dobrim primanjima, rata za ono sto smo gledali, skroz da je pristojno i normalno, na vise lokacija - je poprilicno dobar udar na nas budzet. Da se cene vrate na nivo 2019 i pre, i pod ovim kreditnim uslovima (i naravno smanjenom cenom trenutne nekretnine) bi mogli da razmislimo o toj prici.
 
Koji smo to mi? Zapravo, s obzirom na profil kupaca u BNV mislim da će oporezivanje lako proći. Ne vidim logiku da se navija za pad cena, a istovremeno i da se izdavanje ne oporezuje nikad.
Vi, glasači. Jel hoćete veći porez na nekretnine? Promenite vlast. Jednostavno je.

Što se mene tiče možda bi i trebalo podići poreze na nekretnine, ali porez na prvu nekretninu treba da bude 0%, a na svaku sledeću progresivno. To mi deluje razumno. Ali populistička vlast to neće nikad uraditi, dakle olovku u ruke i zaokružujte drugačije. Ili nemojte i ovako je ok.
 
Vi, glasači. Jel hoćete veći porez na nekretnine? Promenite vlast. Jednostavno je.

Što se mene tiče možda bi i trebalo podići poreze na nekretnine, ali porez na prvu nekretninu treba da bude 0%, a na svaku sledeću progresivno. To mi deluje razumno. Ali populistička vlast to neće nikad uraditi, dakle olovku u ruke i zaokružujte drugačije. Ili nemojte i ovako je ok.
A ti si neglasač?
 
Problem je cena za tu lokaciju :)

Samo sam odgovarao na to da ljudi neće tamo "iz nekog razloga" :) razlog je očigledan, već 5-6 meseci su cene prepumpane za naše tržište kad je novogradnja u pitanju.

Na temi "Lastavice" na ovom forumu je čovek napisao pre godinu dana da je cena trosobnog stana sa PDV-om bila 2700 EUR. Šest meseci kasnije komentar da nema stana ispod EUR 3500 po kvadratu. I da je EUR 3200 prosečna cena danas, to je skok od skoro 20% u odnosu na pre godinu dana.

To je bitno uzeti u obzir i kod ovih projekcija o padu. Jer pad sa prepumpanih cena na napumpane cene nije realan pad, već odustajanje od pecanja bu****.
 
Pada na nivou statisticke greske jer se prodaje manje stanova, tj. nema toliko izbora novogradnje.

Sada kada krenu novi projekti videces kako ce da pada cena.
To sto lastavice nisu prodale pola stanova nije relevantno, jer imaju isti problem kao i sakura, a to je lokacija, ljudi nece tamo iz nekog razloga. Ja sam razmatrao i sakuru kada sam kupovao, tu lokaciju sam uvek dozivljavao kao praznu i dosdnu.
Neće lokaciju zato što zimi čade dimnjaci poprilično, na drugoj lokaciji se krčka beton, a i Kompton je blizu. Nije da je dosadno.
 
Cena kvadrata ce mi biti oko 1750e, a da ga dovedem na nivo novogradnje bez namestaja oko 2000e kvadrat.
Vrlo moguce da ce se desiti neki pad ali ja ne mislim da ce cene da padaju 50 ili 70% pa da to bude neisplativo. Dodatno to kada ce da padaju tacno, do granica da vredi kupovati po tvojoj filozofiji realnih cena vrlo je neizvesno. U medjuvremenu ja necu morati da menjam stanove i cekam da li ce i koliko ce pasti vec cu svih tih godina ziveti u stanu koji mi po svemu odgovara. A meni i to samo po sebi ima dodatnu vrednost i cenu. E sad ako cene padnu za 2 meseca, za 40% odjednom, onda sam se zaje*******ala i zivecu sa time.

Razumem tu logiku ukoliko se uzme stan sa visokom kamatnom stopom i visokom cenom. U mom slucaju kupujem stan za koji bi me otprilike isto kostala renta.
Svako uzimanje stana na kredit podrzaumeva davanje velikih para banci.
Ali u mom slucaju za 3 godine ja cu otplatiti tih na primer 3k koliko si proracunao za svoj stan, a da ga rentam davala bih skoro isto i ne bih otplatila nista. Zatim cu do tad izaci iz tog pocetnog perioda kad je mnogo veci udeo kamate koji svakako moram da prodjem ( cak i kad euribor padne to ce biti sporo i postepeno i verovatno ne na nivo na kome je bio pre 2 godine, a ja nemam opciju da ga cekam 5 godina da potencijalno ode jos dole). Takodje cu u medjuvrememu uzivati u prednostima koje donosi stan koji mi odgovara kao trajno resenje, necu morati da se selim, navikavam na nov kraj i slicno. Finalno, kupovina kada su cene nize i rata bolja je u globalu naravno bolje. Ali kao sto sam vec pomenula imam iskustva sa kupovinom sada i pre 4 godine. Kada su uslovi bolji ljudi su bukvalno jurili da kupe stanove, i ja sam kao kreditni kupac cesto bila nepozeljni kupac za stanove koji mi se uklope u sve parametre. Dok sada nije takva situacija. I da naglasim jos jednu stvar, ja ne smatram da treba kupiti preskupo i po visokoj rati, ali smatram da nije lose opcija ako uspete da nadjete neku cenu ispod trzisne da privremeno istrpite visoke euribor, cije kretanje takodje ne mozemo da predvidimo i mozda krene da stagnira vec za mesec, dva.

Poenta je da kamatne stope potpuno menjaju jednacinu isplativosti i da pri visokim stopama ne vazi ista logika kao kad su niske - pa zato centralne banke i dizu stope, da bi uticale na trziste:

- Za stan od 125k evra sa 20% ucesca, dakle sa kreditom od 100k evra, pri kamati od 2.5% mesecna rata je 395 evra, a za tri godine otplatis 7k evra glavnice i platis 7k evra kamate. Dakle, mesecno otplacujes oko 200 evra kredita, a 200 evra ti je trosak kamate. Takav stan ne bi mogla da iznajmis po 200 evra. Da si ucesce stavila na stednju ne bi dobila skoro nikakvu kamatu.
- Za istu cenu, isti iznos kredita, pri kamati od 7%, rata je 665 evra, i za tri godine otplatices 3k evra glavnice i platices 21k evra kamate. Dakle, mesecno ces otplacivati samo po 90 evra na ime glavnice kredita i placaces 575 evra na ime kamate. Renta za takav stan bi bila niza samo od troska kamate + ucesce od 25k mozes da orocis i dobijas jos 80 evra mesecno pri trenutnim stopama na stednju.

Ono sto menja tvoju jednacinu je da si ti nasla stan koji ti se dopada po ceni koja je, kao sto kazes, ispod trziste, ali to je upravo poenta - skok cena mora dovesti do pada cena da bi kupovina na kredit ponovo bila isplativa. Inace se jednostavno ne isplati jer je renta manja od kamate. U tvom slucaju se taj pad u sustini vec desio - jer si nasla stan ispod cene.
 
Opremljen stan velike kvadrature u centru Budimpešte 2359€/m2

Prazan stan u centru Zemuna 3100€/m2


Centar Zemuna velika kvadratura 2600€/m2


Gornji grad Zemuna, novogradnja 5500€/m2


Jbg, Beograd ima metro, glavni grad je drzave clanice EU i NATO, otpadne vode preradjujemo, jedan je od najlepših gradova u Evropi, radna snaga je poskupela, metropola, Srbiji je GDP per capita 20k, nema šta da tu traži Budimpešta, Zagreb, Bratislava itd.

Cene su realne i normalne, neće doći do pada
 
Poslednja izmena:
Neće lokaciju zato što zimi čade dimnjaci poprilično, na drugoj lokaciji se krčka beton, a i Kompton je blizu. Nije da je dosadno.
Ne čade dimnjaci. Elektrana je na gas, zagađenje nula.

Izuzetak je zima iza nas, zbog rata i nedostatka ruskog gasa, ali i to će se normalizovati. To je izuzetak.

Što se divljih naselja tiče, mislim da će to rušiti uskoro, a neke barake su već srušene tamo bliže nasipu.

Koja je razlika između Lastavica i Belvila, što se lokacije tiče? Nikakva.
 
Be
Ne čade dimnjaci. Elektrana je na gas, zagađenje nula.

Izuzetak je zima iza nas, zbog rata i nedostatka ruskog gasa, ali i to će se normalizovati. To je izuzetak.

Što se divljih naselja tiče, mislim da će to rušiti uskoro, a neke barake su već srušene tamo bliže nasipu.

Koja je razlika između Lastavica i Belvila, što se lokacije tiče? Nikakva.
Belvil je ušuškan, omeđen velikim bulevarom, Lastavica izložena, sa pogrešne strane bulevara. Biće prihvatljivo jedino ako budu pravili još zgrada u tom pravcu koje će ih zakloniti. Izolovana lokacija gde nikada stanogradnja nije bila planirana. Bivša poluindustrijska zona. Nadam se da su je dobro isplanirali sada.
 
Opremljen stan velike kvadrature u centru Budimpešte 2359€/m2

Prazan stan u centru Zemuna 3100€/m2


Centar Zemuna velika kvadratura 2600€/m2


Gornji grad Zemuna, novogradnja 5500€/m2


Jbg, Beograd ima metro, glavni grad je drzave clanice EU i NATO, otpadne vode preradjujemo, jedan je od najlepših gradova u Evropi, radna snaga je poskupela, metropola, Srbiji je GDP per capita 20k, nema šta da tu traži Budimpešta, Zagreb, Bratislava itd.

Cene su realne i normalne, neće doći do pada

Na žalost neki od nas ne žive u BG svojim izborom, već usled zivotnih okolnosti. Naravno, lepo bi bilo imati metro, postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, itd. ali na te stvari ne možemo pojedinačno uticati zar ne? Ali ako mogu da kupim stan po realnoj ceni u "zgradi boljoj od Zemunskih kapija", to jeste nešto pozitivno na šta mogu da utičem i svakako bih bio zainteresovan za takvu mogućnost.
 
Vrh