Šta je novo?

Cene nekretnina

1. Traznja nije konstantna, lik lupeta - prodaja stanova u Beogradu je pala ispod nivoa iz 2019, a prodaja starogradnje je najslabija u 7-8 godina. Jos se vidi prodaja novogradnje, ali ko zna od kada
2. Takodje, gradjevinarstvo cini 7% BDP-a, a poljoprivreda 8% (izvor)



Pri kamatnoj stopi od 7%, ti banci godisnje placas 7% iznosa kredita samo na ime kamate.

Ako uzmes kredit na 30 godina, za stan od 125k (trenutno prosecna cena stana u Beogradu), sa ucescem od 20%, kredit ce ti biti 100k i mesecna rata bi ti trenutno bila 665 evra (dok Euribor jos ne poraste).

Za tri godine to je ukupno 24k evra.

Od toga, banci ces platiti DVADESET JEDNU HILJADU EVRA na ime kamate, ili prosecno 580 evra mesecno, i otplatices samo TRI HILJADE EVRA glavnice kredita.

Koliko mislis da bi te kostala renta za isti stan?

Btw, isti kredit na 15 godina - opet ces za tri godine dati 20k evra za kamatu, i jos bi ti rata bila 900 evra mesecno (pri trenutnom Euriboru).

Za bilo koji drugi iznos kredita - samo pomnozi iznosom: za stan od 250k evra na 30 godina, rata bi ti bila 1330 evra i platices CETRDESET DVE HILJADE EVRA za tri godine, ili prosecno 1170 evra mesecno, samo na ime kamate - kolika je mesecna renta za takav stan?
Razumem tu logiku ukoliko se uzme stan sa visokom kamatnom stopom i visokom cenom. U mom slucaju kupujem stan za koji bi me otprilike isto kostala renta.
Svako uzimanje stana na kredit podrzaumeva davanje velikih para banci.
Ali u mom slucaju za 3 godine ja cu otplatiti tih na primer 3k koliko si proracunao za svoj stan, a da ga rentam davala bih skoro isto i ne bih otplatila nista. Zatim cu do tad izaci iz tog pocetnog perioda kad je mnogo veci udeo kamate koji svakako moram da prodjem ( cak i kad euribor padne to ce biti sporo i postepeno i verovatno ne na nivo na kome je bio pre 2 godine, a ja nemam opciju da ga cekam 5 godina da potencijalno ode jos dole). Takodje cu u medjuvrememu uzivati u prednostima koje donosi stan koji mi odgovara kao trajno resenje, necu morati da se selim, navikavam na nov kraj i slicno. Finalno, kupovina kada su cene nize i rata bolja je u globalu naravno bolje. Ali kao sto sam vec pomenula imam iskustva sa kupovinom sada i pre 4 godine. Kada su uslovi bolji ljudi su bukvalno jurili da kupe stanove, i ja sam kao kreditni kupac cesto bila nepozeljni kupac za stanove koji mi se uklope u sve parametre. Dok sada nije takva situacija. I da naglasim jos jednu stvar, ja ne smatram da treba kupiti preskupo i po visokoj rati, ali smatram da nije lose opcija ako uspete da nadjete neku cenu ispod trzisne da privremeno istrpite visoke euribor, cije kretanje takodje ne mozemo da predvidimo i mozda krene da stagnira vec za mesec, dva.
 
Ovde svi znaju moje stavove, a moj je da su stanovi precenjeni. Ali mozda to nisam predstavio na ovaj nacin.
Ja razmisljam o preseljenju u Beograd kao jednoj od opcija. To znaci da imam vise opcija, ali mi je glupo da pisem u ovoj temi vezano za kupovinu stana u Becu, jer to nije tema. To sto sam napisao da bi mi stan u Beogradu bio vikendica ne znam kako neki mogu ozbiljno da shvataju i da to ponavljaju u svakom postu, ocigledno ne shvataju salu, jer moj komentar da bi mi stan u Beogradu bio vikendica je vise bio u fazonu "Kupicu stan zato sto hocu i za ono sta meni treba, sta tebe briga sta ce meni stan", samo sam to rekao na malo kulturniji nacin, ali ok, da se ne zadrzavamo na tu temu.
Elem, ja cenu stanova u Beogradu konkretno posmatram vrlo prosto. Ako se izmedju vise opcija budem odlucio da se preselim u Beograd, to dolazi u obzir samo pod uslovom da u nekoj od centralnih Bg opstina nadjem kvalitetan stan po povoljnoj ceni, a to je recimo oko 2k evra po m2. Naravno, ne mislim, bukvalno, ali reda velicine da. Sve manje-vise iznad toga mi je neprihvatljivo, i to za mene znaci da ta opcija otpada. Onda mi je apsolutno svejedno da li je cena 3k ili 5k ili 10k evra po m2, jer to me vise ne interesuje, kao sto me ne interesuje da li je recimo Bitcoin 10k ili 100k USD. Za mene opcija nije Mali Mokri Lug, Mirijevo, Altina ili neka druga selendra. Pre bih otisao u bilo koju drugu evropsku zemlju i kupio stan ili kucu na periferiji nego bilo sta na periferiji Beograda.
Tacno je da je centar Beograda jedino sto vredi u Beogradu, kao sto to mnogi kazu, ali to ne znaci da je on nesto previse dobar izbor, nego da je samo manje los izbor od periferije. Za mene centar Beograda vredi reda velicine 2k evra po m2 (max 1,5k za nerenoviranu starogradnju, max 2.5k evra za renoviranu lux starogradnju ili lux novogradnju, a da nisu prizemlja, potkrovlja, sutureni i sl), kome vredi vise nek placa vise, ja necu :)
zasto mislis da je centar Bg_a jedino sto vredi? Ima bar pet lepsih lokacija! Ajde molim te nadji mi negde u Becu na primer stan od 100m2 koji je ispod 400.000 evra ( prvi becirk da zaobidjemo, evo 7,8,9) ? svi hoce za male pare centralnu zonu, nece bas moci
 
Otprilike 10 puta si pitana da ostavis link za "svaki 5. stan je otisao na dobos" sto ponavljas kao papagaj (ili bolje receno: ponavljas ko Perica pad prometa) i ni jednom to nisi ucinila.

Evo, drugi članak po redu. Već sam postavljala i kopirani tekst iz članka, ali se očigledno nisi snašao.
 

Evo, drugi članak po redu. Već sam postavljala i kopirani tekst iz članka, ali se očigledno nisi snašao.
A, da pročitaš šta piše u tom članku?

U Srbiji je trenutno aktivirano 806 hipoteka. Toliko je, naime, stanova, lokala i ostalih nekretnina koje banke prodaju jer dužnici ne mogu da otplaćuju kredite.
806 hipoteka na sve nekretnine. Koliko je nekretnina kupljeno i daj nam recept kako svi da kupimo za keš 150k stan? Gde piše da je oduzet svaki peti stan?
 
Cisto jedan podsetnik. U Srbiji ce nas za 25 godina biti cak 1m-1.5m manje, tj. 20% manje nego danas (https://www.penzin.rs/srbija-2050-manje-od-sest-miliona-stanovnika/), a broj mladih i radno sposobnih ce biti mnogo manji nego danas. Neke prognoze govore da cemo imati i mnogo veci pad. Znaci, broj mladih, radno sposobnih, koji su u mogucnosti da kupe stanove ili placaju vece rente ce biti barem 30-40% manji nego danas. Ko ce kupovati stanove i ziveti u svim ovim zgradama, kome ce se izdavati stanovi i po kojim cenama, jel imamo nekog analiticara, strucnjaka koji moze da proceni kako ovo moze uticati na cene nekretnina? Da li i ovo moze uticati pozitivno na rast cena nekretnina kod nas, posto smo mi ipak specificno trziste, zna li se sta?
Znači, za 25 godina zna li se kakvo će vreme biti 01.05.2050. koja će biti cena plazme? Dajte manite se glupih članaka.

Ali u mom slucaju za 3 godine ja cu otplatiti tih na primer 3k koliko si proracunao za svoj stan, a da ga rentam davala bih skoro isto i ne bih otplatila nista.
Upravo tako, i to se često zanemarije. Ali, ljudi su ljudi, zavist i sujeta je česta odlika.
 
Da li neko računa na to da će i rente ići gore - sasvim sigurno. Svi samo spominju rate na kredite.
Ali ako sam u nešto ubeđen jeste da će država krenuti da reguliše izdavanje nekretnina ubrzo čim ovo ludilo sa novogradnjom bude stagniralo duže...
Apsolutno sam siguran da neće više biti lako imati 'neprijavljene' stanare po stanovima i iznajmljivanje na crno + što sigurno porezi na nekretnine skaču (a naročito na prazne nekretnine po gradovima).
Iako ljudi misle da će uspeti da prevare državu fiktivnim ugovorima na neke minimalne cene - setite se kako su regulisali uvoz polovnih automobila :) Treba samo gledati preko, sve to dolazi kod nas - jednostavno to je ostalo još uvek nesređeno, a ogroman novac se gubi
 
A, da pročitaš šta piše u tom članku?


806 hipoteka na sve nekretnine. Koliko je nekretnina kupljeno i daj nam recept kako svi da kupimo za keš 150k stan? Gde piše da je oduzet svaki peti stan?
,,Poredeći sa nekoliko godina ranije, broj nekretnina na dobošu je značajno manji - u odnosu na recimo 2016. godinu kada ih je samo u Beogradu bilo 250. Razlog je što mnoge porodice zbog loše finansijske situacije i niskog standarda tada nisu bile u mogućnosti da otplaćuju stambene kredite. Tih godina nenaplativi stambeni krediti činili su i do 20 odsto ukupno odobrenih kredita..."
 
,,Poredeći sa nekoliko godina ranije, broj nekretnina na dobošu je značajno manji - u odnosu na recimo 2016. godinu kada ih je samo u Beogradu bilo 250. Razlog je što mnoge porodice zbog loše finansijske situacije i niskog standarda tada nisu bile u mogućnosti da otplaćuju stambene kredite. Tih godina nenaplativi stambeni krediti činili su i do 20 odsto ukupno odobrenih kredita..."
To je ono sto sam ti h svakom odgovoru i ranije napisala, nenaplativ ne znaci da je banka na kraju uzela taj stan i prodala, vec da je nekog meseca taj stan bio nenaplativ. U clanku ti isto pise da stan treba da bude oko 6 meseci nenaplativ da bi se banka uopste upustala u aktiviranje hipoteke. Zato je bitno gledati broj stanova na kojima je na kraju aktivirana hipoteka, a to sam takodje kacila iz relevantnih izvora da je bilo tada 500 stanova na 80.000 stambenih kredita sto je daleko od svakog petog stana.
Sto se mene tice to je jos jedna prednost kupovine stana na kredit spram rente- ako se nesto desi da ne mogu da placam, imam nekoliko meseci da smislim resenje ( uglavnom pola godine), ako stan rentam, nijedan gazda nece da ceka nijedan mesec bez placene kirije. Meni je to vece robovanje.
 
Neće kod nas država da se petlja u to...snažno izbegavaju da sprovode bilo koje direktne nepopularne mere jer je to put za brzo silaženje sa vlasti.
Tako je. Mnogo ljudi izdaje stanove. To može samo nova vlast u prva tri meseca.

Primera radi, ova vlast neće da uvede obavezne katalizatore na autima. To što već i piše u zakonu, već se zakon krši jer to glasači hoće. Narod prosto neće katalizatore na autima i spreman je da kazni onoga ko bi im nametnuo katalizatore.
 
Sigurno će podići poreze na nekretnine (naročito prazne) i regulisati izdavanje istih. Jednostavno, ne smeju da opterećuju privredu dodatno - tu nemaju lufta. Verovatno će dodatno podići pragove za oporezivanje prihoda i da jače oporezuju prihode iznad nekog limita...

Državi treba novac, a ovo je jedan od jednostavnijih načina da dođe do istog (a naša država voli takve načine koji ne zahtevaju mnogo moždanih napora)
 
Rente opadaju sasvim sigurno. Polako kapira narod da je bolje ići kod Save i kopati krompir i živeti dostojno coveka nego gledati svinju kako pluta sa terase BGH2O. 😃
 
Sigurno će podići poreze na nekretnine (naročito prazne) i regulisati izdavanje istih. Jednostavno, ne smeju da opterećuju privredu dodatno - tu nemaju lufta. Verovatno će dodatno podići pragove za oporezivanje prihoda i da jače oporezuju prihode iznad nekog limita...

Državi treba novac, a ovo je jedan od jednostavnijih načina da dođe do istog (a naša država voli takve načine koji ne zahtevaju mnogo moždanih napora)
Pišeš to kao da mogu samo podignu poreze eto tako. Mogu da podignu, ali tipa max 10-12% u skladu sa inflacijom.

Prošao je radikalski medeni mesec. Pa ljudi su digli glas kada je Nedavimo samo predložio da se ograniči cena rente. Dakle opoziciona stranka sa 5% je nešto predložila i digla se kuka i motika.

Da dignu 50-100% nema šanse ni za tri naprednjačka života.
 
Sigurno će podići poreze na nekretnine (naročito prazne) i regulisati izdavanje istih. Jednostavno, ne smeju da opterećuju privredu dodatno - tu nemaju lufta. Verovatno će dodatno podići pragove za oporezivanje prihoda i da jače oporezuju prihode iznad nekog limita...

Državi treba novac, a ovo je jedan od jednostavnijih načina da dođe do istog (a naša država voli takve načine koji ne zahtevaju mnogo moždanih napora)

U Srbiji ne postoji progresivno oporezivanje dohotka. Opterećeniji je neko ko zarađuje minimalac u smislu poreza I doprinosa, nego neko ko je u top 1% po prihodu
 
To je ono sto sam ti h svakom odgovoru i ranije napisala, nenaplativ ne znaci da je banka na kraju uzela taj stan i prodala, vec da je nekog meseca taj stan bio nenaplativ. U clanku ti isto pise da stan treba da bude oko 6 meseci nenaplativ da bi se banka uopste upustala u aktiviranje hipoteke. Zato je bitno gledati broj stanova na kojima je na kraju aktivirana hipoteka, a to sam takodje kacila iz relevantnih izvora da je bilo tada 500 stanova na 80.000 stambenih kredita sto je daleko od svakog petog stana.
Sto se mene tice to je jos jedna prednost kupovine stana na kredit spram rente- ako se nesto desi da ne mogu da placam, imam nekoliko meseci da smislim resenje ( uglavnom pola godine), ako stan rentam, nijedan gazda nece da ceka nijedan mesec bez placene kirije. Meni je to vece robovanje.
Ova tvoja teorija o tome kako otplaćuješ nešto smisleno umesto da plaćaš rentu stanodavcu bi još i nekako mogla da prođe da ne sledi recesija kao što sledi. Pre prethodne ekonomske krize ubeđivaoli su nas da ona Srbiju neće ni dotaći, a posledice smo videli. Sad Vučić manje-više otvoreno priča šta sledi.

Ne znam da li si videla kojom brzinom cena novogradnje na Novom Beogradu ide u bunar. Sad je 7,2 % manja nego prošle godine u isto vreme.

Drugim rečima, plaćaćeš žestoko precenjenu cenu četvorosobnog stana koji zahteva kompletno renoviranje, a za to vreme će pad cena anulirati sve ono što ti uplatiš bankama. Recimo da godišnje otplatiš 4% vrednosti stana. Pad cena će sigurno biti daleko veći od toga.
 
Ova tvoja teorija o tome kako otplaćuješ nešto smisleno umesto da plaćaš rentu stanodavcu bi još i nekako mogla da prođe da ne sledi recesija kao što sledi. Pre prethodne ekonomske krize ubeđivaoli su nas da ona Srbiju neće ni dotaći, a posledice smo videli. Sad Vučić manje-više otvoreno priča šta sledi.

Ne znam da li si videla kojom brzinom cena novogradnje na Novom Beogradu ide u bunar. Sad je 7,2 % manja nego prošle godine u isto vreme.

Drugim rečima, plaćaćeš žestoko precenjenu cenu četvorosobnog stana koji zahteva kompletno renoviranje, a za to vreme će pad cena anulirati sve ono što ti uplatiš bankama. Recimo da godišnje od platiš 4% vrednosti stana. Pad cena će sigurno biti daleko veći od toga.

Ne znam što si se uhvatila samo za Novi Beograd? Evo poređenje nekih drugih opština:

Rakovica +6.6%
Palilula +4.6%
Voždovac +6.8%
Zvezdara +16%
Čukarica +14.2%

Zapravo jedina opština gde se vidi pad cene novogradnje jeste Novi Beograd, što je vrlo verovatno posledica prethodno iskrivljenog rasta zbog paralelnog upisa više završenih projekata.
 
Rente opadaju sasvim sigurno. Polako kapira narod da je bolje ići kod Save i kopati krompir i živeti dostojno coveka nego gledati svinju kako pluta sa terase BGH2O. 😃
Padaju rente za luksuzne i velike stanove, ali za manje i standardne do 300 EUR mogu ti reći ne uopšte.

Ubeđena sam da je ponuda mnogo lošija nego pre nekoliko meseci. Ne znam kako će se studenti snalaziti od oktobra. Poslednjih par meseci za cenu od 250 EUR može da se nađe Borča Ovča Krnjača Mali Mokri Lug, eventualno neka starudija u potkrovlju na boljoj lokaciji.
 
Ne znam što si se uhvatila samo za Novi Beograd? Evo poređenje nekih drugih opština:

Rakovica +6.6%
Palilula +4.6%
Voždovac +6.8%
Zvezdara +16%
Čukarica +14.2%

Zapravo jedina opština gde se vidi pad cene novogradnje jeste Novi Beograd, što je vrlo verovatno posledica prethodno iskrivljenog rasta zbog paralelnog upisa više završenih projekata.
Nije, novogradnja na Novom Beogradu pada već 6 meseci u kontinuitetu. Članica namerava da kupi četvorosoban stan na Novom Beogradu.

U svim opštinama koje si naveo osim na Voždovcu, cena pada.
 
Vrh