Šta je novo?

Cene nekretnina

1688249434098.png

Gledajte recimo u SAD-u kako su se kretale kamatne stope FED-a i inflacija u proteklih 40 godina.
Kad god smo imali veliku inflaciju FED je dizao kamatne stope da bi obuzdao inflaciju, recimo oko 1980 i sad. Ove promene kamatnih stopa u medjuvremenu su relativno male, pa nisu toliko bitne, a nisu uvek menjane zbog inflacije, nego i zbog drugih faktora.
Elem, sta radite sa kompjuterom kad pocne da buguje? Iskljuce ga pa ponovo ukljucite, tj. restartujete, i u periodu dok se kompjuter restartuje on prakticno ne radi.
Sta rade mnogi trgovci sa cenama? Postave visoke cene, mnogo vise iznad nekog normalnog nivoa, da bi imali lufta da spustaju cene i prave akcije i promocije (a ako neko kupi nesto u medjuvremenu po visokim cenama, super).
E, slicna je stvar sa centralnom bankom. U ovakvim situacijama kad je visoka inflacija, sistemu je potreban restart kroz rast kamatne stope. I potrebno je da kamatne stope budu visoke da bi imalo lufta da se spuste kad bude trebalo. Centralne banke su sebe dovele u jako nezgodnu situaciju. Proslu ekonomsku krizu su probali da rese niskim kamatnim stopama, i to je "funkcionisalo" neki vremenski period, A onda je dosla korona i pad privrednih aktivnosti. Posto je kamatna stopa 0, centralna banka ne moze da dodatno spusta kamatne stope, i zato smo imali ono stampanje novca i helikopter novac, jer iako je kamatna stopa bila niska, niko nije uzimao kredite, pa su centralne banke bile u fazonu: ako niko ne uzima kredite, ajde mi da odstampamo novac i podelimo ljudima (ne mislim bukvalno, svi znaju kako je to funkcionisalo, prakticno je drzava uzela kredit kod centrlane banke da bi delila narodu).
E sad, sta se desilo kao problem, odstampano je vise novca nego sto proizvodnja pokriva, cak i nakon korone, ali taj visak novca nije uticao na rast privredne aktivnosti, nego su svi dizali cene svega jer su videli da ima puno novca u sistemu misleci da ce time vise da zarade. Mislili su da je veca traznja za njihovim proizvodima, a ne da je novac obezvredjen. A kad su shvatili da su i drugi digli cene, shvatili su da i njihov novac ne vredi nista vise nego ranije, iako ga imaju vise, shvatili su da je inflacija tu, i da im novac ne bi jela inflacija, ljudi su poceli da traze nacine da se sto efikasnije oslobode novca koji gubi vrednost. Zbog toga je centrlana banka morala da podigne kamatne stope da bi obuzdala te inflatorne tokove i vratila poverenje u novac. I prilicno verujem u to da ce centralna banka pokusati da drzi kamatnu stopu sto visu u nekom duzem vremenskom periodu, jer jedino putem visoke kamatne stope ona ima mogucnost da iskoristi obaranje kamatne stope kao instrument podsticanja privredne aktivnosti ukoliko za tim bude bilo potrebe. Centralna banak je izgubila ovaj instrument i rastom kamatnih stopa mora da ga vrati. Drugim recima, centralna banka ce obarati kamatne stope verovatno samo ukoliko budemo imali pravu krizu, ovo sto trenutno imamo je na srecu samo njena blaga verzija.
Da se vratim i nadovezem na cenu stanova. NIje poslednjih nekoliko godina mnogo porasla traznja za stanovima, nego se stvorio visak novca u sistemu koji su mnogi hteli da iskoriste za kupovinu nekretnine, sto je skroz validna odluka. Ali posto viska novca u sistemu vise nema, zna se sta sledi.
 
Poslednja izmena:
U suštini su najbolji dil napravili oni koji su kupili stan nešto malo pre korone, i prodali ga kad su cene bili u Piku u 2022 godine. Ko je bio pametan da tako uradi.

Najgore će proći oni koji su podigli kredit 2022 godine i kasnije, kada su cene bile najviše. Njima se rata najviše uvećava jer plaćaju najveći deo glavnice, a i kupili su stan ponajvišim mogućim cenama, pa su njihova dugovanja najveća.
 
U suštini su najbolji dil napravili oni koji su kupili stan nešto malo pre korone, i prodali ga kad su cene bili u Piku u 2022 godine. Ko je bio pametan da tako uradi.

Najgore će proći oni koji su podigli kredit 2022 godine i kasnije, kada su cene bile najviše. Njima se rata najviše uvećava jer plaćaju najveći deo glavnice, a i kupili su stan ponajvišim mogućim cenama, pa su njihova dugovanja najveća.
Dovoljno je uporediti sledecu situaciju. (sve podatke uzimam sa cenenekretnina.rs i kao kalulator koristim https://www.kamatica.com/kredit-kalkulator)
Uzmimo za primer recimo opstinu Vracar.

Maj 2019:
Prosecna cena novogradnje maja 2019. 1.972 evra, kamatna stopa 3% (mislim da je bilo toliko), stan od 50m2 = 98.6kevra, uz ucesce od 20% (19.72k evra) to je kredit od 78.88k evra.
Za kredit od 78.88k evra sa kamatnom stopom od 3% na 25 godina rata kredita iznosi 374.06 EUR
Aprila 2019 je prosecna plata na Vracaru bila 760 evra (https://www.penzin.rs/opstine-i-zanimanja-sa-najvecim-platama-april-2019/)
Rata kredita iznosi 49% plate.

Maj 2023:
Prosecna cena novogradnje maja 2023. iznosi oko 3.144 evra. Kamatna stopa je oko 7%, a stan od 50m2 kosta 157.200 evra, uz ucesce od 20% (31.440 evra) to je kredit od 125.760 evra.
Za kredit od 125.760 evra sa kamatnom stopom od 7% na 25 godina rata kredita iznosi 888.85 EUR.
Aprila 2023. prosecna plata na Vracaru je bila 1.243 evra.
Rata kredita iznosi 71.5% plate.

Drugim recima, za samo 4 godine, postalo je 45% teze da se kupi stan.
Ne znam koliko je maksimalno opterecenje plate kreditom koji banke praktikuju, ne znam ni statisticku raspodelu plata, ali je cinjenica da je ogroman procenat ljudi od kreditno sposobnih postao kreditno nesposoban za kupovinu stana, tj. ogroman broj ljudi vise nije u mogucnosti da kupi stan ni na kredit.

Postoje samo 3 nacina da im stambeni kredit postane dostupniji:

  1. Povecanje plate
  2. Smanjenje kamatnih stopa
  3. Pad cena nekrentina
Nek svako za sebe proceni koje od ovih varijanti su najrealnije da se dese. Moje misljenje znate. Kamatne stope nece skoro dole, plate ne mogu da rastu ne znam ni ja koliko, jedino ostaje pad cena nekretnina. Cenim da ce u narednih par godina plate porasti tipa 10-20%, a cene nekretnina pasti tipa 20-30%, i time da se vratimo na stanje pre ovog ludila (stanje, ne cene).

Jos jedna racunica, da bi pri ovim kamatnim stopama i sa trenutnom prosecnom platom opterecenje plate ratom kredita bilo 49% kao pre korone, potrebno je da cena tog stana od 157.2500 evra padne na oko 108.000, tj. 32%, tj. da m2 padne sa oko 3k na oko 2k evra.
Naravnom nece svuda padati istim tempom i u istom procentu, ali ovo je samo matematika.
Mogli smo da za primer uzmemo i neke druge opstine, ali poenta je jasna i ne menja mnogo situaciju,
Mozete tvrditi da cene nece padati, ali ne mozete tvrditi da nije 45% teze da se kupi stan nego pre 4 godine, ogroman broj ljudi je istisnut sa trzista, zbog toga imamo ovoliki pad prometa koji ce se gotovo sigurno i nastaviti.
 
Poslednja izmena:
Mozete tvrditi da cene nece padati, ali ne mozete tvrditi da nije 45% teze da se kupi stan nego pre 4 godine, ogroman broj ljudi je istisnut sa trzista, zbog toga imamo ovoliki pad prometa koji ce se gotovo sigurno i nastaviti.
po ovoj računici ako se uzme 2019 kao referentna godina, svake naredne je bilo "teže" kupiti stan. Međutim, 2020. je prodato više stanova nego 2019., '21. je prodato više stanova nego '20., a '22. više stanova nego '21. Ako pogledaš promet za prvih 6 meseci '23. prodato je više stanova nego u istom periodu '19. iako je sada 45% "teže" kupiti stan nego pre 4 godine.
 
po ovoj računici ako se uzme 2019 kao referentna godina, svake naredne je bilo "teže" kupiti stan. Međutim, 2020. je prodato više stanova nego 2019., '21. je prodato više stanova nego '20., a '22. više stanova nego '21. Ako pogledaš promet za prvih 6 meseci '23. prodato je više stanova nego u istom periodu '19. iako je sada 45% "teže" kupiti stan nego pre 4 godine.
Nije bas tako, tj. jeste bilo teze iz godine u godinu, ali zanemarljivo jer je bilo samo zbog rasta cena,, jer si tad imao nize kamatne stope, pa su rate bile mnogo manje u odnosu na platu nego sada. A i to sto je bilo teze, mnogima je to bilo prihvatljivo jer su bili u fazonu "Jeste mozda malo skupo, ali ionako cene samo rastu, pa se isplati".
 
Nije bas tako, tj. jeste bilo teze iz godine u godinu, ali zanemarljivo jer je bilo samo zbog rasta cena,, jer si tad imao nize kamatne stope, pa su rate bile mnogo manje u odnosu na platu nego sada. A i ako je bilo malo teze, mnogima je to bilo prihvatljivo jer su bili u fazonu "Jeste mozda malo skupo, ali ionako cene samo rastu, pa se isplati".
1. Da li je od 1.-6. 2023. prodato više stanova ili u periodu 1.-6. 2019?
2. Da li su kamatne stope bile više ili niže 2019. u odnosu na isti period u poređenju sa 2023?
3. Ko govori da "cene samo rastu", dovoljno je da pogledaš ovaj forum, svaki dan se najavljuje pad cena nekretnina od 30%-70%
 
1. Da li je od 1.-6. 2023. prodato više stanova ili u periodu 1.-6. 2019?
2. Da li su kamatne stope bile više ili niže 2019. u odnosu na isti period u poređenju sa 2023?
3. Ko govori da "cene samo rastu", dovoljno je da pogledaš ovaj forum, svaki dan se najavljuje pad cena nekretnina od 30%-70%
1. Prodato je oko 10% vise u periodu 1.-6. 2019 (11416) nego u periodu 1.-6. 2023. (10225), s tim sto trenutno imamo tendenciju pada
2. Kamatne stope su bile nize 2019, to svi znaju
3. Mozda niko ne govori da cene samo rastu, ali neki negiraju mogucnost bilo kog pada cena :)
 
po ovoj računici ako se uzme 2019 kao referentna godina, svake naredne je bilo "teže" kupiti stan. Međutim, 2020. je prodato više stanova nego 2019., '21. je prodato više stanova nego '20., a '22. više stanova nego '21. Ako pogledaš promet za prvih 6 meseci '23. prodato je više stanova nego u istom periodu '19. iako je sada 45% "teže" kupiti stan nego pre 4 godine.
Druže, niko ni 20 ili 21 i 22 nije kupovao stan zato što je lud, nego zato što je vladala opšta panika i haos, zbog enormne inflacije ljudi su gledali da što pre kupe neku nekretninu i tako ,,spasu" ušteđevinu.
 
Najgore će proći oni koji su podigli kredit 2022 godine i kasnije, kada su cene bile najviše. Njima se rata najviše uvećava jer plaćaju najveći deo glavnice, a i kupili su stan ponajvišim mogućim cenama, pa su njihova dugovanja najveća.
Najgore ce proci oni koji su se umesto kupovine stana za kesh (eventualno uz manji kredit) odlucili na placanje kirije i stednju u banci. Dobijali mizeriju od kamate, naplacali su se astronomskih kirija, izbacivali ih (ruzni) stanodavci, inflacija im jede novac, a cene stanova strahovito rastu i dalje..
 
Dovoljno je uporediti sledecu situaciju. (sve podatke uzimam sa cenenekretnina.rs i kao kalulator koristim https://www.kamatica.com/kredit-kalkulator)
Uzmimo za primer recimo opstinu Vracar.

Maj 2019:
Prosecna cena novogradnje maja 2019. 1.972 evra, kamatna stopa 3% (mislim da je bilo toliko), stan od 50m2 = 98.6kevra, uz ucesce od 20% (19.72k evra) to je kredit od 78.88k evra.
Za kredit od 78.88k evra sa kamatnom stopom od 3% na 25 godina rata kredita iznosi 374.06 EUR
Aprila 2019 je prosecna plata na Vracaru bila 760 evra (https://www.penzin.rs/opstine-i-zanimanja-sa-najvecim-platama-april-2019/)
Rata kredita iznosi 49% plate.

Maj 2023:
Prosecna cena novogradnje maja 2023. iznosi oko 3.144 evra. Kamatna stopa je oko 7%, a stan od 50m2 kosta 157.200 evra, uz ucesce od 20% (31.440 evra) to je kredit od 125.760 evra.
Za kredit od 125.760 evra sa kamatnom stopom od 7% na 25 godina rata kredita iznosi 888.85 EUR.
Aprila 2023. prosecna plata na Vracaru je bila 1.243 evra.
Rata kredita iznosi 71.5% plate.

Drugim recima, za samo 4 godine, postalo je 45% teze da se kupi stan.
Ne znam koliko je maksimalno opterecenje plate kreditom koji banke praktikuju, ne znam ni statisticku raspodelu plata, ali je cinjenica da je ogroman procenat ljudi od kreditno sposobnih postao kreditno nesposoban za kupovinu stana, tj. ogroman broj ljudi vise nije u mogucnosti da kupi stan ni na kredit.

Postoje samo 3 nacina da im stambeni kredit postane dostupniji:

  1. Povecanje plate
  2. Smanjenje kamatnih stopa
  3. Pad cena nekrentina
Nek svako za sebe proceni koje od ovih varijanti su najrealnije da se dese. Moje misljenje znate. Kamatne stope nece skoro dole, plate ne mogu da rastu ne znam ni ja koliko, jedino ostaje pad cena nekretnina. Cenim da ce u narednih par godina plate porasti tipa 10-20%, a cene nekretnina pasti tipa 20-30%, i time da se vratimo na stanje pre ovog ludila (stanje, ne cene).

Jos jedna racunica, da bi pri ovim kamatnim stopama i sa trenutnom prosecnom platom opterecenje plate ratom kredita bilo 49% kao pre korone, potrebno je da cena tog stana od 157.2500 evra padne na oko 108.000, tj. 32%, tj. da m2 padne sa oko 3k na oko 2k evra.
Naravnom nece svuda padati istim tempom i u istom procentu, ali ovo je samo matematika.
Mogli smo da za primer uzmemo i neke druge opstine, ali poenta je jasna i ne menja mnogo situaciju,
Mozete tvrditi da cene nece padati, ali ne mozete tvrditi da nije 45% teze da se kupi stan nego pre 4 godine, ogroman broj ljudi je istisnut sa trzista, zbog toga imamo ovoliki pad prometa koji ce se gotovo sigurno i nastaviti.
Bukvalno će sve tri stvari da se dešavaju istovremeno i postepeno.
Ne gledaj Fed I ECB trenutnu stopu, nego njenu projekciju u budućnosti. Na prvom sastanku kada kažu da će prestati da povećavaju stope (to se ne najavljuje eksplicitno, nego se čita između redova i odnosi se na srednjorocnu buducnost) USD LIBOR i EURIBOR će da reaguju i počnu da padaju. Plate će da rastu umereno (realno da stagniraju) u skladu sa inflacijom. A cene stanova ce da padaju realno (korigovanje za infaciju), a nominalno će biti blagi pad ili stagnacija.

Evo šta kaže jedan relevantan sajt o proceni kretanja 1Y EURIBOR-a do kraja 2025.
Screenshot_20230702-101530_Chrome.jpg
 
Poslednja izmena:
Taj isti "relevantni" sajt sa njihovim prognozama od prosle godine.

11.png
Bravo👍😎

Verovatno agencijska i investitorska mafija postavlja neke lažne sajtove sa podacima koji nemaju veze sa mozgom.

Hajde da su malo omašili, ali njihovo predviđanje je bilo da će euribor u julu biti minus 0,4 a sada je plus četiri.
 
Baš naprotiv, u vremenu pred nama kirije će pojeftiniti, a hrana poskupeti. Keš će se jako ceniti. Sve je jednostavno: prodaj stan kada svi kupuju, a kupuj kada svi prodaju.Kupi što je jako jeftino (rizikuj), a prodaj kada možeš. Moj kolega je platio kuću u Banatu samo 2500 eura (2018), a prodao 2022 za 28.000 eura, sada kaže čeka opet da cene padnu, da kupi nešto...pre će biti da će euro da ode na 180 dinara, nego što će cene i dalje rasti.
 
Baš naprotiv, u vremenu pred nama kirije će pojeftiniti, a hrana poskupeti. Keš će se jako ceniti. Sve je jednostavno: prodaj stan kada svi kupuju, a kupuj kada svi prodaju.Kupi što je jako jeftino (rizikuj), a prodaj kada možeš. Moj kolega je platio kuću u Banatu samo 2500 eura (2018), a prodao 2022 za 28.000 eura, sada kaže čeka opet da cene padnu, da kupi nešto...pre će biti da će euro da ode na 180 dinara, nego što će cene i dalje rasti.
Sta kaze kolega jesi omasio sto si prodao stan tik pred strahovit rast cena, pa kupio kucu kad su svi kupovali nekretnine?
 
Mislim da su dosta pojeftinile kirije za zakup luksuznih stanova, dok za one do 300-400 EUR nisu skoro uopšte. Nećete verovati, ali ponuda je sada puno lošija nego pre nekoliko meseci kada smo tražili stran.

Koliko ima prostora da i dalje podižu cenu hrane ne znam, jer skuplja Zemlja od Srbije teško da postoji u Evropi. Bez 100.000 teško da može da ste prehrani porodica sa 4 člana. Vidim da su cenu mleka u nekim marketima oborili sa 150 na 80. Kvalitet je, naravno, nula za bilo koje mleko na našem tržištu.
 
Mislim da su dosta pojeftinile kirije za zakup luksuznih stanova, dok za one do 300-400 EUR nisu skoro uopšte. Nećete verovati, ali ponuda je sada puno lošija nego pre nekoliko meseci kada smo tražili stran.

Koliko ima prostora da i dalje podižu cenu hrane ne znam, jer skuplja Zemlja od Srbije teško da postoji u Evropi. Bez 100.000 teško da može da ste prehrani porodica sa 4 člana. Vidim da su cenu mleka u nekim marketima oborili sa 150 na 80. Kvalitet je, naravno, nula za bilo koje mleko na našem tržištu.
Ne znam koliko pratis luks market ali rente su porasle su u poslednje vreme.
Ovo je bilo 2700 sad je 3200

U sustini nije nista posebno povoljnije niti je ponuda nesto bolja.
 
Poslednja izmena:
Mislim da su dosta pojeftinile kirije za zakup luksuznih stanova
To je samo tvoje misljenje, nije zakljucak donet na osnovu analize nekog veceg skupa podataka niti rezultat iskustva jer misljenje je ono što u Srbiji moraš da imaš za svaku stvar, osobu, predmet ili pojavu ma koliko ona apstraktna bila za tebe. Opcija "uzdržana" ne postoji. Jedan je od uzroka naše opšte podeljenosti po pitanju svega i svačega.
 
To je samo tvoje misljenje, nije zakljucak donet na osnovu analize nekog veceg skupa podataka niti rezultat iskustva jer misljenje je ono što u Srbiji moraš da imaš za svaku stvar, osobu, predmet ili pojavu ma koliko ona apstraktna bila za tebe. Opcija "uzdržana" ne postoji. Jedan je od uzroka naše opšte podeljenosti po pitanju svega i svačega.
To si mogao da odgovoriš Vradovicu, i on je doneo zaključak da su cene rente lux stanova skočile, bez da je izneo neku relevantnu analizu.
 
Izneo je konkretan primer, sto je ipak vise od nekih pausalnih zakljucaka tzv "hristijanjenja" tipa:

- Plazma je bila duplo jeftinija prosle godine
- Sve tunjevine osim riomare su radioaktivne
- Stanovi u izgradnji se ne vide u Registru cena nepokretnosti
- Eurobor ce drasticno pasti vec za 2 godine
- Ugovor od 1.3 miliona za stan u BNV nije sklopljen u proteklih mesec do dva, nego prosle godine
 
Izneo je konkretan primer, sto je ipak vise od nekih pausalnih zakljucaka tzv "hristijanjenja" tipa:

- Plazma je bila duplo jeftinija prosle godine
- Sve tunjevine osim riomare su radioaktivne
- Stanovi u izgradnji se ne vide u Registru cena nepokretnosti
- Eurobor ce drasticno pasti vec za 2 godine
- Ugovor od 1.3 miliona za stan u BNV nije sklopljen u proteklih mesec do dva, nego prosle godine
Ma da li si ti upravo rekao da je izneo konkretan primer samo zato što je rekao “ovo je bilo 2700 sad je 3200” Ja sam u šoku. Pa ovde je neko linkovao stan u BnV od 60 kvadrata lux za 900€, a ja sam pre mesec dana video lux opremljen stan na Vračaru od 60kvadrata za 700€. Jel su sada moje informacije “rekla kazala” relevantne, ili mora link kako bi se izneo “konkretan primer”?
 
Ne znam koliko pratis luks market ali rente su porasle su u poslednje vreme.
Ovo je bilo 2700 sad je 3200

U sustini nije nista posebno povoljnije niti je ponuda nesto bolja.
Mnogo se dobro izdaje cim je i dalje u oglasima...
 
Ma da li si ti upravo rekao da je izneo konkretan primer samo zato što je rekao “ovo je bilo 2700 sad je 3200” Ja sam u šoku.
Ti tesko da bi preziveo sokove kada libraure krene da nam objasnjava kako cene stanova u NS padaju kaceci oglase od raznih novosadskih "sava sava" koji kupe za 15k pa onda zele to odma' po 150k da prodaju

Pa ovde je neko linkovao stan u BnV od 60 kvadrata lux za 900€

Tajl link sam ja okacio, i ako pozoves agenciju da se raspitas shvatices o cemu se radi :)
 
Druže, niko ni 20 ili 21 i 22 nije kupovao stan zato što je lud, nego zato što je vladala opšta panika i haos, zbog enormne inflacije ljudi su gledali da što pre kupe neku nekretninu i tako ,,spasu" ušteđevinu.
E ovo ti je prvi normalan post, ali ne u optpunosti. Nije to panika, racionalno zakljucivanje. Tako je, mi nismo ludi, a znaci navoda su potpuno nepotrebni, jer kao sto vidis kes je kupovinom nekretnine spasen.
I ti da si ovu danasnju pamet imala 2020te, i kupila šupu 2020te, sada bi u novcanom smislu imala vise novcanica nego sto si cuvala slamaricu, i danas bi duplo vise kesa stavila na to tvoje orocenje. Ali dobro, tvoje vreme tek dolazi.
 
Vrh