Šta je novo?

Cene nekretnina

E ovo ti je prvi normalan post, ali ne u optpunosti. Nije to panika, racionalno zakljucivanje. Tako je, mi nismo ludi, a znaci navoda su potpuno nepotrebni, jer kao sto vidis kes je kupovinom nekretnine spasen.
I ti da si ovu danasnju pamet imala 2020te, i kupila šupu 2020te, sada bi u novcanom smislu imala vise novcanica nego sto si cuvala slamaricu, i danas bi duplo vise kesa stavila na to tvoje orocenje. Ali dobro, tvoje vreme tek dolazi.
Ja baš mislim suprotno. Onaj ko je kupio šupu, neće moći da je proda nikako za godinu dve. Oni koji su kupili dobar, kvalitetan svetao stan, dobra spratnost, imaće i onda šansu da ga prodaju, ali po cenama koje su daleko od sadašnjih.

Kupovina lošeg stana je zarobljen novac.

Da ne govorim o tome koliko je teško kada kupac shvati da je slupao novac u nešto potpuno neisplativo. Prokišnjava, pucaju cevi, izbija vlaga, lift ne radi - stan zahteva velika ulaganja. Takav stan u situaciji krize niko ne želi da kupi, a izdavanje je pored tolikih ulaganja neisplativo.

Dobar stan će uspeti da proda, sve i kad je kriza. Daleko ispod cene koja je bila aktuelna pre krize, ali će neke pare izvući.
 
Ja baš mislim suprotno. Onaj koji je kupio šupu neće moći da je proda nikako za godinu dve. Oni koji su kupili dobar, kvalitetan svetao stan, dobra spratnost, imaće i onda šansu da ga prodaju, ali po cenama koje su daleko od sadašnjih.

Kupovina lošeg stana je zarobljen novac.

Da ne govorim o tome koliko je teško kada kupac shvati da je slupao novac u nešto potpuno neisplativo. Prokišnjava, pucaju cevi, izbija vlaga, lift ne radi - stan zahteva velika ulaganja. Takav stan u situaciji krize niko ne želi da kupi, a izdavanje je pored tolikih ulaganja neisplativo.

Dobar stan će uspeti da proda, sve i kad je kriza. Daleko ispod cene koja je bila aktuelna pre krize, ali će neke pare izvući.
Ms kakav god da je stan samo napišeš "pet friendly" I imaš garantovanih 500 eur mesečno. Evo, čujem ljudi idu čak I na Mirijevo jer je deficit pet friendly stanova u centru grada.
 
Ja baš mislim suprotno. Onaj ko je kupio šupu, neće moći da je proda nikako za godinu dve. Oni koji su kupili dobar, kvalitetan svetao stan, dobra spratnost, imaće i onda šansu da ga prodaju, ali po cenama koje su daleko od sadašnjih.

Kupovina lošeg stana je zarobljen novac.

Da ne govorim o tome koliko je teško kada kupac shvati da je slupao novac u nešto potpuno neisplativo. Prokišnjava, pucaju cevi, izbija vlaga, lift ne radi - stan zahteva velika ulaganja. Takav stan u situaciji krize niko ne želi da kupi, a izdavanje je pored tolikih ulaganja neisplativo.

Dobar stan će uspeti da proda, sve i kad je kriza. Daleko ispod cene koja je bila aktuelna pre krize, ali će neke pare izvući.
Zasto bih morao da prodajem stan? Dugorocno su nekretnine uvek u porstu. I da se desi pad, pa ne moras da ga prodajes u tom trenutku. Ja i nemam investicioni stan, tako da me prodaja i ne interesuje, svakako je kupovina umesto cuvanja kesa, u vreme kada ste vi pricali o balonu, bila najbolja opcija. Sta ce biti me i ne zanima jer ne planiram da prodajem.
 
Nevezano za temu, ali poljoprivreda je samo populisticka tema koje se politicari dohvate tokom kampanje. Lepo je imati razvijenu, ali mi imamo neku romantizovanu predstavu o njenom znacaju za razvoj zemlje. Strateski, trebalo bi da proizvodimo dovoljno hrane da ne zavisimo od uvoza, ali necemo se razviti poljoprivredom. Dodatna vrednost je dosta mala. Holandija ima udeo od 1.5% u BDPu od poljoprivrede. Izvor:

Građevinska industrija je važan deo BDP Srbije, što pokazuje činjenica da je u 2021. godini građevinarstvo je činilo i do 18 odsto, dok je dobit od poljoprivrede u tom smislu nešto manje od 10 odsto.
 
Zasto bih morao da prodajem stan? Dugorocno su nekretnine uvek u porstu. I da se desi pad, pa ne moras da ga prodajes u tom trenutku. Ja i nemam investicioni stan, tako da me prodaja i ne interesuje, svakako je kupovina umesto cuvanja kesa, u vreme kada ste vi pricali o balonu, bila najbolja opcija. Sta ce biti me i ne zanima jer ne planiram da prodajem.
Dobro, onda ti zastupaj tezu o kupovini šupa kao najboljoj investiciji u situaciji ekonomske krize🙃.

Dugoročno, cena šupa će uvek rasti😎👍
 
Lose je zastupati drzanje novca kod bankstera u vreme ekonomske krize kada svaka banka moze bankrotirati. U poslednjih 6 meseci su vec dve velike banke, US i EU bankrotirale. Banke na sve nacine pokusavaju da navuku ljude da stede kod njih, pa cak i placanjem botova da promovisu po forumima stanovanje pod kiriju.
 
Dobro, onda ti zastupaj tezu o kupovini šupa kao najboljoj investiciji u situaciji ekonomske krize🙃.

Dugoročno, cena šupa će uvek rasti😎👍
Radoznalosti radi, sta ti onda mislis da treba raditi u ovim vremenima ako npr. neko ima skupljene pare ili je dobio pare za ucesce za manji stan, ali nedovoljno da bi te pare nakupljale za iznos kirije pri orocenju?
 
Nadam se da Hristi ne drzi svojih 100k u ovoj banci...
Screenshot_20230702_195321_Chrome.jpg
 
Nevezano za temu, ali poljoprivreda je samo populisticka tema koje se politicari dohvate tokom kampanje. Lepo je imati razvijenu, ali mi imamo neku romantizovanu predstavu o njenom znacaju za razvoj zemlje. Strateski, trebalo bi da proizvodimo dovoljno hrane da ne zavisimo od uvoza, ali necemo se razviti poljoprivredom. Dodatna vrednost je dosta mala. Holandija ima udeo od 1.5% u BDPu od poljoprivrede. Izvor:
Oni su imali ozbiljne štrajkove po pitanju poljoprivrede

A njihova stranka čak ušla u parlament


Oni imaju ozbiljan izvoz i tehnologije po tom pitanju tako da ne možemo baš da se poredimo sa njima. Mi uvozimo mleko iz Poljske i Mađarske, toliko nam je jaka i bitna poljoprivreda. Ali zato što zidamo zgrade.
 
Oni su imali ozbiljne štrajkove po pitanju poljoprivrede

A njihova stranka čak ušla u parlament


Oni imaju ozbiljan izvoz i tehnologije po tom pitanju tako da ne možemo baš da se poredimo sa njima. Mi uvozimo mleko iz Poljske i Mađarske, toliko nam je jaka i bitna poljoprivreda. Ali zato što zidamo zgrade.
Protesti u NL su bili oko toga što država hoće ljudima da zatvori farme i otkupi zemljište da bi se gradile zgrade i širili gradovi... I to da ih primoraju da moraju da prodaju! Inače cilj je NL države po "zelenoj agendi" da se što manje proizvodi mleka i svega u NL zbog kao da "krave zagađuju okolinu" a zato će se promovisati proizvodnja mesa iz laboratorija i ostale nakaradne stvari.
Tako da realnost je jedno i nema veze s poljoprivredom.
 
Inače što se tiče krize - evo jedan podatak iz prve ruke iz inostranstva. Pre 2 godine je moja firma, multinacionalna, tražila čoveka u USA i javilo se negde 10-15 kandidata na 1 oglas.
Sada (pre nedelju dana) smo izbacili isti oglas - verovali ili ne javilo se preko 100 ljudi!!!
Da li je kriza ili ne procenite sami. U svakom slučaju situacija se pogoršava za radnike.
Pri tom pričam o highly skilled i highly specialized poslu.
 
Svi depoziti u BILO KOJOJ banci u Srbiji su osigurani do iznosa od 50.000 evra, putem Agencije za osiguranje depozita (a kao krajnji garant je država Srbija). Ako mislite da država ne može da garantuje za ove depozite, onda je izlišno razmišljati i o nekretninama kao sigurnoj investiciji :)

Inače, unosnije je ulagati u obveznice države Srbije, trenutno je povrat novca preko 6% na godišnjem nivou:

Evroobveznice Srbije.png
 
Inače što se tiče krize - evo jedan podatak iz prve ruke iz inostranstva. Pre 2 godine je moja firma, multinacionalna, tražila čoveka u USA i javilo se negde 10-15 kandidata na 1 oglas.
Sada (pre nedelju dana) smo izbacili isti oglas - verovali ili ne javilo se preko 100 ljudi!!!
Da li je kriza ili ne procenite sami. U svakom slučaju situacija se pogoršava za radnike.
Pri tom pričam o highly skilled i highly specialized poslu.
Sledeca faza, skok nezaposlenosti
 
Svi depoziti u BILO KOJOJ banci u Srbiji su osigurani do iznosa od 50.000 evra, putem Agencije za osiguranje depozita (a kao krajnji garant je država Srbija). Ako mislite da država ne može da garantuje za ove depozite, onda je izlišno razmišljati i o nekretninama kao sigurnoj investiciji :)

Inače, unosnije je ulagati u obveznice države Srbije, trenutno je povrat novca preko 6% na godišnjem nivou:

Pogledajte prilog 166407
Samo kako se mogu kupiti DRZAVNE obveznice!? To je samo za banke i institucionalne igrace, nije za obicne ljude.
 
E ali zato da su otišli u zgradu kod radnika komunalnog i tetkice/čistačice što su kupili na kredit u BNV vidjeli bi portira i wc u ulazu zgrade.
 
Samo kako se mogu kupiti DRZAVNE obveznice!? To je samo za banke i institucionalne igrace, nije za obicne ljude.
Mogu i "obični" ljudi - pritom ne moraju da plate porez na kapitalnu dobit (za obveznice države Srbije)

Evo prvih nekoliko rezultata sa pretrage:



https://www.raiffeisenbank.rs/wp-content/uploads/TARIFE-Standard-01.02.2023.pdf (str. 16).

Pozovi neke od ovih banaka, ili svoju banku, i pitaj da te spoje sa brokerima.
 
Radoznalosti radi, sta ti onda mislis da treba raditi u ovim vremenima ako npr. neko ima skupljene pare ili je dobio pare za ucesce za manji stan, ali nedovoljno da bi te pare nakupljale za iznos kirije pri orocenju?

Staviš taj novac u tri različite banke i oročiš na godinu dana. Dodaš još novca koliko ti treba za kiriju. Ostatak stavljaš u štek dok ozbiljno ne padnu i cene i euribor. Tad uletiš sa kešom. Onda gledaš da zaradiš što više novca i da taj kredit zatvoriš što pre.

Svaki drugi dil sa bankom je ruski rulet.
 
Staviš taj novac u tri različite banke i oročiš na godinu dana. Dodaš još novca koliko ti treba za kiriju. Ostatak stavljaš u štek dok ozbiljno ne padnu i cene i euribor. Tad uletiš sa kešom. Onda gledaš da zaradiš što više novca i da taj kredit zatvoriš što pre.

Svaki drugi dil sa bankom je ruski rulet.
Ali ako nemas velike pare u kesu vec samo ucesce za manji stan, ti treba da "dodas" skororo sve pare za kiriju. Pogotovo sto u trenutku kad orocis te pare ne donose nista, a treba odmah da platis kiriju unapred, depozit i agencijsku proviziju. Znaci ako mesecno treba da izdvajas oko 400e za kiriju, i ako po tvojoj prognozi treba oko 3 godine da pad cena dozivi pun efekat, u medjuvremenu si dao za kiriju 14.400e. Kako se to isplati? Cak i da cene padnu dobar procenat si anulirao, zar ne? Pogotovo kad pogledas koliko je to procenata od nekog manjeg stana.
 
U Nemackoj traznja za kreditima je u padu od maja 2022. godine. To je dovelo do toga da je u prvom kvartalu 2023. godine doslo do pada cena kuca od cak 6.8% (YoY), najveci pad od 2000. godine. Promet je gotovo stao, a razlog velikog pada traznje su visoke kamatne stope i inflacija. Verovali ili ne, inflacija utice na pad cena nekretnina.
Lower demand due to higher financing costs and the persistently high inflation are probably still the main reasons for the decline in purchasing prices,” the statistical agency said.
Ali to kaze neki nemacki statisticar, sta on zna, nek dodje ovde na forum da se edukuje o tome kako cene nekretnina nikad ne padaju.
Ne znam zasto Nemci ne dodju u Srbijiu da vide kakav smo mi to ekonomski model izmislili po kome cene stanova nikad ne padaju. Ko je izmislio taj model, zaista zasluzuje Nobelovu nagradu za ekonomiju.
Mislim, stvarno, ovde kod nas cene nekretnina nikad nisu padale. Oh wait....

1688338649927.png

Sta kazete? Lici malo na onaj grafik koji sam ja crtao, mozda se ispostavi da sam lepo predvideo :)

A generalno i u EU padaju cene nekretnina.
S obzirom da su cene nekretnina otisle previse visoko u odnosu na rentu, trziste tezi da koriguje cenu nekretnina kako bi bila vise u skladu sa rentom. Vidite da renta raste manje-vise u skladu sa inflacijom, a da su cene nekretnina izdivljale u proteklih nekoliko godina, pa sad ide korekcija nadole.
1688339937972.png
 
Poslednja izmena:
Inače što se tiče krize - evo jedan podatak iz prve ruke iz inostranstva. Pre 2 godine je moja firma, multinacionalna, tražila čoveka u USA i javilo se negde 10-15 kandidata na 1 oglas.
Sada (pre nedelju dana) smo izbacili isti oglas - verovali ili ne javilo se preko 100 ljudi!!!
Da li je kriza ili ne procenite sami. U svakom slučaju situacija se pogoršava za radnike.
Pri tom pričam o highly skilled i highly specialized poslu.
Evo jedan podatak iz Srbije. Isto multinacionalna firma, non stop prima praktikante/juniore, ali nikoga normalnog da prime. Kriterijumi su pali pa primaju studente koji svaki drugi dan ne mogu da rade jer idu na ispit, za prosečnu ocenu i ne pitaju. Svi oni imaju vozačku dozvolu, ali niko stvarno ne zna da vozi itd. Bas je velika fluktuacija radnika, manje od 20% preživi prvu godinu u firmi.
 
Vrh