Šta je novo?

Cene nekretnina

Novogradnja presek

...............................Juni - kraj meseca (nije konačno)
1. Beograd.....472, prosek 2.616 €/m²
(* Palilula..........86, prosek 1.809 €/m²)
(* Zvezdara.......85, prosek 1.987 €/m²)

2. Novi Sad...174, prosek 1.644 €/m²

3. Zlatibor.......97, prosek 1.668 €/m²

4. Niš...............54,
prosek 1.237 €/m²
5. Kruševac.....38,
prosek 724 €/m²
6. Subotica......36,
prosek 1.174 €/m²
7. Kragujevac..35,
prosek 1.205 €/m²

Kruševac i Subotica pretekli Kragujevac, NS se značajno oporavio
 
Nema to veze, svaka ekonomska kriza je specificna i drugacija od prethodnih. Teorija da rast euribora dovodi do nizih cena stanova, a da pad euribora ne dovodi do vecih cena ne pije vodu.
U to vreme je masa ljudi gubilo posao, plate su bile smanjene. Svaki peti dužnik je ostao bez svog stana, a masa stanova kupljenih na kredit je prodavana u pola cene, pre nego što ih banka oduzme. Odatle su oni iz okruženja naučili lekciju, pa nikome nije padala na pamet ideja da podigne stambeni kredit, i pored toga što je euribor padao.

Pošto godinama skoro niko nije dizao stambene kredite, kapitalističke bitange su se doselile da kao ,,slučajno" izazovu inflaciju i dovedu srednju klasu u stanje straha i panike od gubitka vrednosti njihove ušteđevine. Istovremeno su, kao i dileri droge, ponudili svoje kredite ,,skoro džabe". Ljudi su mahnito podizali i stambene kredite i kupovali šta stignu, ,,spašavajući" ušteđevinu. Tako smo došli do situacije da najlepše evropske lokacije koštaju manje nego seljana u Mirijevu. Istovremeno, kapitalističke bitange imaju poslušne robove koje mogu da izrabljuju koliko žele narednih 30 godina. Dok ih banksteri pelješe na kamatama, drugi ih izrabljuju kroz druge privredne grane.

Perfect Crime.
 
U to vreme je masa ljudi gubilo posao, plate su bile smanjene. Svaki peti dužnik je ostao bez svog stana, a masa stanova kupljenih na kredit je prodavana u pola cene, pre nego što ih banka oduzme. Odatle su oni iz okruženja naučili lekciju, pa nikome nije padala na pamet ideja da podigne stambeni kredit, i pored toga što je euribor padao.

Pošto godinama skoro niko nije dizao stambene kredite, kapitalističke bitange su se doselile da kao ,,slučajno" izazovu inflaciju i dovedu srednju klasu u stanje straha i panike od gubitka vrednosti njihove ušteđevine. Istovremeno su, kao i dileri droge, ponudili svoje kredite ,,skoro džabe". Ljudi su mahnito podizali i stambene kredite i kupovali šta stignu, ,,spašavajući" ušteđevinu. Tako smo došli do situacije da najlepše evropske lokacije koštaju manje nego seljana u Mirijevu. Istovremeno, kapitalističke bitange imaju poslušne robove koje mogu da izrabljuju koliko žele narednih 30 godina. Dok ih banksteri pelješe na kamatama, drugi ih izrabljuju kroz druge privredne grane.

Perfect Crime.
Odakle ti to da je svaki peti dužnik ostao bez svoga stana?
 
Svaki peti kreditni kupac da je ostao bez stana? Da je hipoteka aktivirana za 20 % od ukupnog broja stanova kupljenih na kredit?
 
Perica je u nekom od prethodnih postova naveo da promet nekretnina mora da padne za 70% da bi se video osetniji pad cena.

Kako si to zaključio? Da li su u pitanju neka ekonomska istraživanja ili tvoja slobodna procena?

Ja mislim da ne mora da bude Uopšte tako drastičan pad prometa da bi cene padale. Ako se godišnje nagomila 10.000 neprodatih stanova, to već pravi veliki problem i prodaju se sve slabije.
 
Svaki peti kreditni kupac da je ostao bez stana? Da je hipoteka aktivirana za 20 % od ukupnog broja stanova kupljenih na kredit?
Nađi članak u prethodnim porukama, tamo ti sve piše. Verovatno postoje i izvori u kojima je bliže objašnjeno, znaće neko od ekonomista da te uputi.
 
A ovo je u Frankfurtu postao trend, jos jedan investitor poceo da nudi "jedinstvenu priliku"...za pomenuti stan, spustanje cene sa 763k na 699k. Verovatno nisu culi za prodajne dane zbog "velikog interesovanja" 😉🤣
Screenshot_2023-07-01-22-13-39-554_de.is24.android.jpg
 
Svaki peti kreditni kupac da je ostao bez stana? Da je hipoteka aktivirana za 20 % od ukupnog broja stanova kupljenih na kredit?
Ne znam šta te to čudi. Većina ljudi jednostavno ne razmišlja, a manipulatora koji izvlače interes od takvih osoba ima na sve strane. Od bankarskih službenika kojima radno mesto zavisi od broja kredita, preko botova građevinske, investitorske i agencijske mafije, (koji pišu gluposti na portalima za 5 RSD po postu, ima kad ih mrzi pa uključe GPT chat). Svima je uvek bila glavna izreka ,,uvek je pravo vreme za kredit". Naravno na pričaju žrtvama bajke o tome kako je stopa neisplaćenih kredita na nivou statističke greške, kako njihova banka nudi reprogram i refinansiranje kredita i sl. Kad ta porodica ostane bez stana, onda im kažu ,,žao nam je, zašto ste donosili nepromišljene odluke?"

Najviše će da nagrabuse likovi koji su dizali kredite da bi kupovali luksuzne stanove i izdavali ih Rusima. Sada im je rata kredita enormno skočila, a Rusi su davno otišli. Žrtve ovakvih manipulatora imaju vrlo sličan profil kao i ljudi koji su ostavljali ušteđevinu u piramidalnim bankama devedesetih. Manjak inteligencije i znanja, ekstremna sugestibilnost i preterana želja da se na lak način pomognu novca i lagodnog života.

Pametan čovek ne gleda samo kako je sada, već predviđa sve ono što može da bude. Čak i Vučić je najavio recesiju, otkazi i smanjenja plata su sasvim izvesni.
 
Poslednja izmena:
Najviše će da nagrabuse likovi koji su dizali kredite da bi kupovali luksuzne stanove i izdavali ih Rusima. Sada im je rata kredita enormno skočila, a Rusi su davno otišli. Žrtve ovakvih manipulatora imaju vrlo sličan profil kao i ljudi koji su ostavljali ušteđevinu u piramidalnim bankama devedesetih. Manjak inteligencije i znanja, ekstremna sugestibilnost i preterana želja da se na lak način pomognu novca i lagodnog života.
Ima jedna stvar koja me plasi i koja je vrlo realna a to je da u slucaju recesije i povecanja nezaposlenosti, centralne banke odustanu od kamata i krenu sa stimulansima samo da ne bi doslo do veceg sloma, u tom slucaju, svi ljudi koji su uzimali kredite ce onda ispasti pametni. Na osnovu toga sta je uradjeno, to su nam dve opcije koje ce se desiti.
Ili ce drzati visoke kamate, pustiti da se sve izduva, uspori ili ce se naci pod pritiskom da moraju da pocnu ranije sa stimulansima.
Oni pricaju da moraju da drze visoke kamate dok trziste se kladi da ce da pustaju stimulanse. Ako se dese stimulansi, ja verujem da u tom trenutku srednja klasa ce izgubiti svaki smisao i tada treba bezati od valute, znaci samo ulagati.
 
Ima jedna stvar koja me plasi i koja je vrlo realna a to je da u slucaju recesije i povecanja nezaposlenosti, centralne banke odustanu od kamata i krenu sa stimulansima samo da ne bi doslo do veceg sloma, u tom slucaju, svi ljudi koji su uzimali kredite ce onda ispasti pametni. Na osnovu toga sta je uradjeno, to su nam dve opcije koje ce se desiti.
Ili ce drzati visoke kamate, pustiti da se sve izduva, uspori ili ce se naci pod pritiskom da moraju da pocnu ranije sa stimulansima.
Oni pricaju da moraju da drze visoke kamate dok trziste se kladi da ce da pustaju stimulanse. Ako se dese stimulansi, ja verujem da u tom trenutku srednja klasa ce izgubiti svaki smisao i tada treba bezati od valute, znaci samo ulagati.
Naravno da ne jer je to besmisleno. Verovatno si čitao tekstove koji agencijski botovi naručuju u Informeru i Kuriru, pa ti je to dalo ideju.

Bankari su davali skoro besplatne kredite da bi navukli žrtve. Pošto su ih navukli, sada povećavaju enormno kamate da bi ih pelješili sve više i više. Njima je cilj da ih pelješe što više, a ne što manje, tako da kamate neće biti umanjene dok god se rate kredita ne udvostruče. Naravno, onda će postepeno obarati euribor, ali tada niko neće imati Kesha niti želje da rizikuje, jer će svi naučiti na osnovu iskustava oni koji su već nadrljali.
 
To zvuci kao da neki bankster placen 5rsd po postu pise. Treba svi da se bore protiv bankstera drzanjem stednje u bankama.
 
Ima jedna stvar koja me plasi i koja je vrlo realna a to je da u slucaju recesije i povecanja nezaposlenosti, centralne banke odustanu od kamata i krenu sa stimulansima samo da ne bi doslo do veceg sloma, u tom slucaju, svi ljudi koji su uzimali kredite ce onda ispasti pametni. Na osnovu toga sta je uradjeno, to su nam dve opcije koje ce se desiti.
Ili ce drzati visoke kamate, pustiti da se sve izduva, uspori ili ce se naci pod pritiskom da moraju da pocnu ranije sa stimulansima.
Oni pricaju da moraju da drze visoke kamate dok trziste se kladi da ce da pustaju stimulanse. Ako se dese stimulansi, ja verujem da u tom trenutku srednja klasa ce izgubiti svaki smisao i tada treba bezati od valute, znaci samo ulagati.
What if I told you that: verovatno nikada vise necemo imati niske kamatne stope kao sto smo imali tokom proteklih 10-ak godina. Kao prvo, nece ih obarati skoro, verovatno nece pre 2025, kao sto su mnogi i pisali, a kao drugo, i kad ih budu obarali verovatno ce ih obarati jako sporo i nece ih pustati na skoro nulti nivo. Kao sto je tokom prosle krize poostrena kontrola banaka kako bi se sprecila bankrotstva, tako ce ubuduce verovatno mnogo vise paznje posvecivati borbi protiv inflacije, jer ja mislim da na svetskom nivou nismo imali ovoliku inflaciju u poslednjih 40 godina. Znaci, ako je euribor bio 0, a sad je na 4, a mozda ode i do 5, ja licno ne verujem da ce ici ispod 2-3% u narednoj deceniji. Cisto da podsetim neke da su to i dalje niske kamatne stope, istorijski gledano nikad nisu bile toliko niske, iako neki to misle drugacije, samo treba da se probude iz sna u kome su kamatne stope bile 0%, jer taj san vise nece sanjati. Ja jos ne vidim potrebu za stimulansima i obaranjem kamatnih stopa, s obzirom da su trenutne kamatne stope generalno niske i prakticno da skoro ne izazivaju negativne ekeonosmke efekte, osim u onim sektorima koji su svoj biznis model zasnivali na jeftinim kreditima. S obzirom da svaki % kamatne stope dize troskove kredita za reda velicine 15%, a da su cene nekrentina vec porasle, dolazimo do toga da one po trenutnim cenama (koje su nastale izmedju ostalog i zbog niskih kamatnih stopa) i po kamatnim stopama koje su sad visoke postaju vrlo nepristupacne ogromnoj populaciji. Zbog toga sad vidimo pad traznje koji ce vrlo sigurno voditi u pad cena.
 
What if I told you that: verovatno nikada vise necemo imati niske kamatne stope kao sto smo imali tokom proteklih 10-ak godina. Kao prvo, nece ih obarati skoro, verovatno nece pre 2025, kao sto su mnogi i pisali, a kao drugo, i kad ih budu obarali verovatno ce ih obarati jako sporo i nece ih pustati na skoro nulti nivo. Kao sto je tokom prosle krize poostrena kontrola banaka kako bi se sprecila bankrotstva, tako ce ubuduce verovatno mnogo vise paznje posvecivati borbi protiv inflacije, jer ja mislim da na svetskom nivou nismo imali ovoliku inflaciju u poslednjih 40 godina. Znaci, ako je euribor bio 0, a sad je na 4, a mozda ode i do 5, ja licno ne verujem da ce ici ispod 2-3% u narednoj deceniji. Cisto da podsetim neke da su to i dalje niske kamatne stope, istorijski gledano nikad nisu bile toliko niske, iako neki to misle drugacije, samo treba da se probude iz sna u kome su kamatne stope bile 0%, jer taj san vise nece sanjati. S obzirom da svaki % kamatne stope dize troskove kredita za reda velicine 15%, a da su cene nekrentina vec porasle, dolazimo do toga da one po trenutnim cenama (koje su nastale izmedju ostalog i zbog niskih kamatnih stopa) i po kamatnim stopama koje su sad visoke postaju vrlo nepristupacne ogromnoj populaciji. Zbog toga sad vidimo pad traznje koji ce vrlo sigurno voditi u pad cena.
Sve to znam i logicno je da tako i bude samo se nadam da je trziste pogresilo sa procenama.
 
Vrh