Šta je novo?

Cene nekretnina

Po onome sto pises rekao bih da ti je vrlo bitno da kazes da je u centru jer u svakom delu Beograda ti je sve vrlo blizu jer svaki kraj ima svoj centar. Mada si mlad pa ce i kod devojaka biti bolje kad kazes da si iz centra, a ne sa Mirijeva. Nije samo takovska stari grad, a i ne znam ko bi zeleo da zivi u takovskoj, u ulici gde ne smes da otvoris prozor.

Inace ne znam kako mozes da komentarises nesto gde nikad nisi bio ali evo, meni je Mirijevo, a i mnoga druga naselja u Beogradu mnogo lepse nego u Nisu. U Nisu sve prljavo, cigani, siptari, karton naselja, kvazi kriminalci, zgrade ocajne, klubova daj boze da ima 3 koja vrede, za setnju sem one male tvrdjave nema nista (pa Ada Huja je bolja od toga), puno ljudi iz selendri… Ja bih pre rekao da to je taj seljacki ili malogradjanski mentalitet “mora u centar be bate”. Generalno nije problem samo jbg odresi kesu.
Kakva projekcija 😶
 
@p3ricam89
Sve je to daleko manje od onoga sto ima Mirijevo ili Banovo Brdo. Sta sad treba pola sata da setam do cairskog parka, a za 50min predjem ceo nis uzduz i popreko. Koje su to stvari koji su tebi bitne da budu blizu zbog cega ti ne odgovara periferija (nemoj samo da kazes kalemegdan). Kazem, genwralno sve ok, svako voli da kaze da je iz centra. Samo odresi kesu ili, da damo neki razuman rok, za 5 godina nam napisi koju si to lux novogradnju u centru kupio za 2k. Da vidimo lokaciju i lux. :sesir:
 
Post na jednom portalu na kome su čitaoci komentarisali cene nekretnina kod nas i u normalnim zemljama:

,,Skoro smo kupili stan od 80 kvadrata (2 kupatila, 2 spavace sobe, ogroman balkon i parking ispod zgrade) u oblasti Costa Blanca u Spaniji za 140,000 evra - a cena je bila trzisna, toliko su i ostale nekretnine tamo. Stan utegnut samo tako, namesten sa kometnom kuhinjom, nismo morali cak ni da krecimo. Mesto prepuno Britanaca tokom cele godine, za izdavanje idealno."
 
Mozda tamo nema ljudi iz selendri koji bi da kupe stan, a porezi i rezije su visoke? A i izdavanje je regulisano?
 
Si videla (o)be bate
Ja u zivotu nisam rekao bate, ali ok :)
@p3ricam89
Sve je to daleko manje od onoga sto ima Mirijevo ili Banovo Brdo. Sta sad treba pola sata da setam do cairskog parka, a za 50min predjem ceo nis uzduz i popreko. Koje su to stvari koji su tebi bitne da budu blizu zbog cega ti ne odgovara periferija (nemoj samo da kazes kalemegdan). Kazem, genwralno sve ok, svako voli da kaze da je iz centra. Samo odresi kesu ili, da damo neki razuman rok, za 5 godina nam napisi koju si to lux novogradnju u centru kupio za 2k. Da vidimo lokaciju i lux. :sesir:
Odresicu kesu kad padnu cene :)
Kad bi me znao, znao bi da mi nije bitno da kazem da sam iz centra, ali mi je bitno da recimo mogu da uvek odem do banke, do prodavnice, trznog centra, do apoteke, sa nekim na pice, u setnju, u teretanu, na bazen, da trcim pored keja, da odem na basket, na tenis. I ne samo da bude blizu, nego da imas vise izbora. Kao studentu bilo mi je bitno i to da mi faks bude blizu, da mi mesta za izlazak budu blizu. Na periferiji mozes da imas nesto od toga, ali je izbor dosta manji.
Mislim, smesno mi je kad je recimo pre 3-4 godine novogradnja u centru Nisa bila 1.200-1.400 evra, a Mirijevo 800 evra. A sad ti Mirijevo i centar Nisa imaju iste cene, oko 2k-2,2k evra po m2. Meni je smesno, neko im je pustio pricu da ce tamo za 50 godian da bude metro, i vidla zaba da se konj potkiva, pa i ona digla nogu, tj. Mirijevo otislo nagore. Ne znam, mozda bi mi i periferija bila prihvatljivija opcija da je cene realnija, ovako ti je Mirijevo bukvalno poskupelo 150%, i sad me neki ubedjuju da su to nromalne cene, malo sutra. Mirijevo je mozda ok naselje za cenu m2 od 1.200 evra, sve preko toga je bacanje para.
 
Ja u zivotu nisam rekao bate, ali ok :)

Odresicu kesu kad padnu cene :)
Kad bi me znao, znao bi da mi nije bitno da kazem da sam iz centra, ali mi je bitno da recimo mogu da uvek odem do banke, do prodavnice, trznog centra, do apoteke, sa nekim na pice, u setnju, u teretanu, na bazen, da trcim pored keja, da odem na basket, na tenis. I ne samo da bude blizu, nego da imas vise izbora. Kao studentu bilo mi je bitno i to da mi faks bude blizu, da mi mesta za izlazak budu blizu. Na periferiji mozes da imas nesto od toga, ali je izbor dosta manji.
Mislim, smesno mi je kad je recimo pre 3-4 godine novogradnja u centru Nisa bila 1.200-1.400 evra, a Mirijevo 800 evra. A sad ti Mirijevo i centar Nisa imaju iste cene, oko 2k-2,2k evra po m2. Meni je smesno, neko im je pustio pricu da ce tamo za 50 godian da bude metro, i vidla zaba da se konj potkiva, pa i ona digla nogu, tj. Mirijevo otislo nagore. Ne znam, mozda bi mi i periferija bila prihvatljivija opcija da je cene realnija, ovako ti je Mirijevo bukvalno poskupelo 150%, i sad me neki ubedjuju da su to nromalne cene, malo sutra. Mirijevo je mozda ok naselje za cenu m2 od 1.200 evra, sve preko toga je bacanje para.
Sve to sto si nabrojao ima Mirijevo i vise od toga, tako da tvoja prica ne pije vodu. Cene u Mirijevu pre 3-4god nisu bile 800e ni u lidilu. To te je neko slagao ili koristis hristijanin plazma proracun. Dunavske terase su bile 1400e+pdv par godina pre toga. Standardna gradnja se kretala oko 1200e. Nakon toga sunnywille je krenuo sa cenom od 1300e za najjeftinije stanove da bi poslednjeg puta kada sam pratio dostigle cenu od 1700e+pdv. Big je krenuo sa 1800+pdv. Mozda si ti nasao za 800 neku radpalu starogradnju u visnjici. I u nisu na wolfovom sajtu cena kvadrata u nisu je 1250e znaci ljudi vide da manje vredi od mirijeva. Generalno se slazem da Mirijevo ne vredi 2k+ ali ne vredi ni Nis jer nije nista bolji.

Inace, za 140k verovatno mozes naci stan od 80m2 u Mirijevu, staviti ok namestaj i pretvoriti stan u pet frendli tako da ce za izdavanje biti idealno.
 
Sve to sto si nabrojao ima Mirijevo i vise od toga, tako da tvoja prica ne pije vodu. Cene u Mirijevu pre 3-4god nisu bile 800e ni u lidilu. To te je neko slagao ili koristis hristijanin plazma proracun. Dunavske terase su bile 1400e+pdv par godina pre toga. Standardna gradnja se kretala oko 1200e. Nakon toga sunnywille je krenuo sa cenom od 1300e za najjeftinije stanove da bi poslednjeg puta kada sam pratio dostigle cenu od 1700e+pdv. Big je krenuo sa 1800+pdv. Mozda si ti nasao za 800 neku radpalu starogradnju u visnjici. I u nisu na wolfovom sajtu cena kvadrata u nisu je 1250e znaci ljudi vide da manje vredi od mirijeva. Generalno se slazem da Mirijevo ne vredi 2k+ ali ne vredi ni Nis jer nije nista bolji.

Inace, za 140k verovatno mozes naci stan od 80m2 u Mirijevu, staviti ok namestaj i pretvoriti stan u pet frendli tako da ce za izdavanje biti idealno.
Slazem se, niti Mirijevo i Nis vrede 2k evra, niti uzi centar Begrada (pricam o lux novogradnji i lux renoviranoj starogradnji) vredi vise od 3k evra.
Ali da ne zalazimo vise u diskusiju, neka trziste (pozivamo se na trziste, a tu deluje milion vantrzisnih faktora, ali da ne zalazimo ni u tu temu) da svoj odgovor sta koliko vredi.
 
Poslednja izmena:
Sve to sto si nabrojao ima Mirijevo i vise od toga, tako da tvoja prica ne pije vodu. Cene u Mirijevu pre 3-4god nisu bile 800e ni u lidilu. To te je neko slagao ili koristis hristijanin plazma proracun. Dunavske terase su bile 1400e+pdv par godina pre toga. Standardna gradnja se kretala oko 1200e. Nakon toga sunnywille je krenuo sa cenom od 1300e za najjeftinije stanove da bi poslednjeg puta kada sam pratio dostigle cenu od 1700e+pdv. Big je krenuo sa 1800+pdv. Mozda si ti nasao za 800 neku radpalu starogradnju u visnjici. I u nisu na wolfovom sajtu cena kvadrata u nisu je 1250e znaci ljudi vide da manje vredi od mirijeva. Generalno se slazem da Mirijevo ne vredi 2k+ ali ne vredi ni Nis jer nije nista bolji.

Inace, za 140k verovatno mozes naci stan od 80m2 u Mirijevu, staviti ok namestaj i pretvoriti stan u pet frendli tako da ce za izdavanje biti idealno.
😂 Super, Još samo kad bi Mirijevo i Kosta Blanka u Španiji mogli da se porede.

Prodavalo se Mirijevo i za 900 i za 1.000 EUR po metru kvadratnom pre tri godine.
 
Prodavalo se Mirijevo i za 900 i za 1.000 EUR po metru kvadratnom pre tri godine.
Komentar ovom slučaju zaista nije potreban. Preskurdiciju, odnosno predosećanje budućih događaja rasta cena u ovoj meri do 2k u Mirijevu zaista je retko ko imao (osim mozda vradovica). Ovo je ustvari najvažniji detalj jer apsolutno nisam očekivao, zvuči fantastično, ali nemam objašnjenje ovakvog fenomena da cene stanova rastu iako promet pada cak 13% Q12023 u odnosu na rekordnu godinu.

Ja u zivotu nisam rekao bate, ali ok :)
Znaci nisi iz Nisa.
Odresicu kesu kad padnu cene :)
Mislim da si u stvari iz Pirota.
 
Poslednja izmena:
Pada i cena novogradnje u kontinuitetu u Beogradu na na vodi poslednjih 6 meseci, nego je u junu unešeno na sajt jedno pet šest stanova vrednosti oko milion odnosno 1300.000 EUR koji su prošle godine prodati po ceni od 6800 do 7.300 EUR po kvadratu.

Zato se stiče privid da ne pada, ali u stvari pada. Pada bukvalno sve osim starogradnje na Starom gradu, Novom Beogradu i Voždovcu.
 
Ne znam, ja to tako dozivljavam, mozda neko drugacije dozivljava. Uglavnom, za mene koji zivim u Nisu, ako bih se selio, to bi imalo smisla samo da se preselim na neko mesto gde je bolje. Centralne opstine Beograda mi deluju kao nesto sto je bolje od Nisa, periferija Beograda mi deluje kao nesto sto je losije i ne vidim zasto bih se time downgrade-ovao, tj. spustio kvalitet svog zivota, otisao iz centra jednog grada u tesku periferiju drugog. Ko voli periferiju i mirnije krajeve, siroko mu polje, samo nek izvoli. Da sam iz Donjeg Brijanja mozda bi mi bilo Ok da zivim na periferiji, ovako nije.
Које ствари су ти битне?
Pisao sam vec, ali uglavnom:

aaa-sve.gif


Mislim, svako ima svoje preferencije, ja sebe ne vidim u takvom naselju. Da ne produbljujemo temu.
 
Ne znam, ja to tako dozivljavam, mozda neko drugacije dozivljava. Uglavnom, za mene koji zivim u Nisu, ako bih se selio, to bi imalo smisla samo da se preselim na neko mesto gde je bolje. Centralne opstine Beograda mi deluju kao nesto sto je bolje od Nisa, periferija Beograda mi deluje kao nesto sto je losije i ne vidim zasto bih se time downgrade-ovao, tj. spustio kvalitet svog zivota, otisao iz centra jednog grada u tesku periferiju drugog. Ko voli periferiju i mirnije krajeve, siroko mu polje, samo nek izvoli. Da sam iz Donjeg Brijanja mozda bi mi bilo Ok da zivim na periferiji, ovako nije.

Pisao sam vec, ali uglavnom:

Pogledajte prilog 166060

Mislim, svako ima svoje preferencije, ja sebe ne vidim u takvom naselju. Da ne produbljujemo temu.
Onda gledaš vojne blokove ili naselja gde su stanove dobijali članovi skoj-a, nema tamo mnogo ovakvih likova. Uglavnom neki pristojni svet.
 
Recimo ovaj luksuzni stan u Beogradu na vodi, 64 metra kvadratna, u zgradi sa bazenom i teretanom, zajedno sa garažom, sada se izdaje za 900 EUR. Postavljan je link na prethodnoj stranici.

Nek mi neko ispravi ako nisam u pravu, mislim da su se takvih stanovi u vreme Rusa izdavali za 1.400 e.
Ako je tacno da se izdaje za 900e onda je to super mega deal (nisam zvao). Izdavali su se sa 1500-1900. Realno je da sad bude oko 1400.

Izdajes za 900e stan koji je 350k ROI 32 god.
 
Ne znam, ja to tako dozivljavam, mozda neko drugacije dozivljava. Uglavnom, za mene koji zivim u Nisu, ako bih se selio, to bi imalo smisla samo da se preselim na neko mesto gde je bolje. Centralne opstine Beograda mi deluju kao nesto sto je bolje od Nisa, periferija Beograda mi deluje kao nesto sto je losije i ne vidim zasto bih se time downgrade-ovao, tj. spustio kvalitet svog zivota, otisao iz centra jednog grada u tesku periferiju drugog. Ko voli periferiju i mirnije krajeve, siroko mu polje, samo nek izvoli. Da sam iz Donjeg Brijanja mozda bi mi bilo Ok da zivim na periferiji, ovako nije.

Pisao sam vec, ali uglavnom:

Pogledajte prilog 166060

Mislim, svako ima svoje preferencije, ja sebe ne vidim u takvom naselju. Da ne produbljujemo temu.
Mene fascinira sa kakvom ti sigurnošću pričaš o stvariam o kojima nemaš pojma. Nikad nogom nisi kročio u Mirijevo, ali si video na mapi da je to favela, gde se sakupljaju sekundarne sirovine-wow, kako prosvećeno razmišljanje! Meni je na primer neobično da u jednoj varošici neko živi u soliterčini iz 70-ih i to smatra kvalitetom života. Znači, ok, ako živiš na NBG ili u New Yorku, normalno mi je da živiš u soliteru, ali u malom mestu, to mi je potpuna misterija. Ako bih već morao da živim u Nišu iz nekog razloga, bez ikakve dileme najlepše su rezidencijalne ulice sa niskim zgradama i drvoredom lipa i kestenova. (Lole Ribara, Prijezdina, Nikole Kopernika i Svetozara Markovića)
 
Pada i cena novogradnje u kontinuitetu u Beogradu na na vodi poslednjih 6 meseci, nego je u junu unešeno na sajt jedno pet šest stanova vrednosti oko milion odnosno 1300.000 EUR koji su prošle godine prodati po ceni od 6800 do 7.300 EUR po kvadratu.
Netacno. BNV ugovori se vide posle nedelju dve, ne sa zakasnjenjem od pola godine i vise. I to se poklapa sa prodajnim danom za eksluzivne stanove koji je bio u junu. Ali ok, napredujes, sada bar priznajes da RCN I katastar nisu isto.

Zato se stiče privid da ne pada, ali u stvari pada. Pada bukvalno sve osim starogradnje na Starom gradu, Novom Beogradu i Voždovcu.

Dakle osim rasta cene novogradnje, raste i cena starogradnje. Kod starogradnje takodje nema kasnjenja sa unosenjem ugovora.
 
Cena stana u strogom centru Maribora je 1666€/m2 u AU zgradi, cene uglavnom idu do 3k max ali pretežno su oko 2k€. Znači Niš i Mirijevo su po standardu, sredjenosti, kvalitetu života i arhitekturi bolji od Maribora 😂

Kako investitori i država dere gradjane ove zemlje, jer znaju da im imponuje da žive u skupoj nekretnini.

 
Mene fascinira sa kakvom ti sigurnošću pričaš o stvariam o kojima nemaš pojma. Nikad nogom nisi kročio u Mirijevo, ali si video na mapi da je to favela, gde se sakupljaju sekundarne sirovine-wow, kako prosvećeno razmišljanje! Meni je na primer neobično da u jednoj varošici neko živi u soliterčini iz 70-ih i to smatra kvalitetom života. Znači, ok, ako živiš na NBG ili u New Yorku, normalno mi je da živiš u soliteru, ali u malom mestu, to mi je potpuna misterija. Ako bih već morao da živim u Nišu iz nekog razloga, bez ikakve dileme najlepše su rezidencijalne ulice sa niskim zgradama i drvoredom lipa i kestenova. (Lole Ribara, Prijezdina, Nikole Kopernika i Svetozara Markovića)
Ne smatram da je Mirijevo bas toliko lose, ali kod mene ne dolazi u obzir kao ni bilo koje drugo naselje na periferiji grada kao sto je Beograd. Periferija nekog drugog grada koji ima bolju infrastrukturu, metro i sl mi je OK.
Zamisli situaciju da neko ima recimo ima Golfa i razmislja o tome da kupi nesto bolje, recimo neki BMW. Pogleda cene i vidi da su skupe i kaze "Kupicu BMW samo ako padnu cene". I onda se jave likovi koji mu kazu kako je i Jugo dobar auto. Ok, nije los auto, ali ne vidim razlog zasto bih menjao Golf za Juga. Da nemam nijedna kola, ili da imam Ficu, Jugo bi mi bio Ok. Posto imam Golfa, ne pada mi na pamet da kupujem Juga. Ok, nek je i umesto Juga u pitanju takodje Golf iste generacije, zasto bih menjao Golf za istog Golfa, i jos ga placao preskupo?
Ja mozda nisam ziveo na periferiji Beograda, ali jesam na periferiji Nisa. Ne kazem da je lose, ali u centru mi je bolje.
Mene ne interesuje kupovina stana za izdavanje, nego za mene licno.
Evo npr. sta na Mirijevu kosta 2k e / m2
1688204096532.png

1688204075231.png

Naravno da ima u Mirijevu i lepih mikrolokacija, neko mozda voli i ovakve ulice koje ga podsecaju na selo, ali meni se ovo ne svidja, pa ovde ti treba verovatno 3km do prve autobuske stanice.
 
Poslednja izmena:
I neko je ovde napravio zgradu i trazi 2k e / m2.
Pa moj poznanik je za 120k evra pre par godina kupio lepu kucu na Petlovom Brdu, a ovde toliko traze ze stancic od 50m2. Jeste, zali se da mu je sve malo daleko, ali je 5x puta bolje nego ovo, barem ima lepu kucu sa dvoristem i garazom za 2 automobila, ovo ne vredi ni 700 e/m2, barem meni.
Ajde, mozda ja ne znam dovoljno Beograd, ali ljudi koje znam, gotovo svi iznajmljuju stanove u centralnim Bg opstinama, Vracar, Stari Grad, Novi Beograd, a i jedan od njih vec kupio 2 stana na Vracaru (taj koji je uzeo na Slaviji za 2k evra). On zivi u Beogradu duze od 10 godina, a i ranije je dolazio jer taj prvi stan ima vec 20 godina. Ja mozda ne znam kakva je periferija, ali vidim da svi beze od nje, osim onog ko mora da zivi tamo.
 
Poslednja izmena:
ali ljudi koje znam, gotovo svi iznajmljuju stanove u centralnim Bg opstinama, Vracar, Stari Grad, Novi Beograd, a i jedan od njih vec kupio 2 stana na Vracaru (taj koji je uzeo na Slaviji za 2k evra).

Zanimljivo da sve lokacije koje se navode kao pozeljne beleze rast cena koji ni pad prometa sa rastom kamata ne moze da zaustavi.
 
Zanimljivo da sve lokacije koje se navode kao pozeljne beleze rast cena koji ni pad prometa sa rastom kamata ne moze da zaustavi.
Jel treba 1000 puta da ti ponovim da treba vremena da pad prometa izazove pad cena, nece se pad cena desiti preko noci.
NIkad nisam rekao da ce pad cena poceti odmah prvog meseca cim bude poceo da pada promet.
Prvo promet treba da padne jedno 70% (vec je pao 30-40%), pa ce onda i cene morati da se koriguju nadole.
 
Huh a za euribor predvidjaju da krece da pada vec od oktobra, i onda ce to da aktivira kreditne kupce sto ce da poveca traznju i opet od pada nista :(
 
Huh a za euribor predvidjaju da krece da pada vec od oktobra, i onda ce to da aktivira kreditne kupce sto ce da poveca traznju i opet od pada nista :(
trump-well-see.gif

Nece euribor skoro dole, i a kad bude krenuo, padace sporo, a i verovatno se nece vracati na stari nivo (mozda nikad vise), mada sam i ovo ponovio 100 puta.
 
Vrh