Šta je novo?

Cene nekretnina

Ok, a kako ce recimo proveriti da taj stan nije vec prodat na isti nacin, jer taj stan nije u katastru da bi mogao da proveri? Gde se vodi evidencija tih neizgradjenih prometovanih stanova? Ili se provera vrsi na osnovu registra cena nepokretnosti?
I bice posledice ako ne bude izgradjen. A da li ce biti posledica ako ne bude izgradjen po propisima, pa ne moze da dobije upotrebnu dozvolu i bude uknjizen? Verovatno nista od toga, zato sto kod novogradnje sve moze :)
Pa sam registar ti je odgovor, ako vec postoji stan u registru, ne moze biti ponovo prodat.
 
Uglavnom, što se tiče kašnjenja cijena u registru koji koristi i Wolfov sajt, samo kupovine na kredit kasne jer se tu glavni ugovor i zajedno ugovor o hipoteci zaključuju nakon 80 % izgradjenosti.
Zato investitori ne vole kreditne kupce.
Moguće da je i to razlog "smanjenja" kupovina iz kredita jer još nema tih podataka.
 
E pa zato je M2 stana u izgradnji jeftiniji od M2 gotovog novoizgradjenog stana. I zato se ugovor zove ugovor o kupovini stana u izgradnji.
Život je rizik.
Ne znam koliko je jeftiniji. Ranije je u Nisu m2 u izgradnji bio oko 30% jeftiniji nego kad se zavrsi izgradnja. Poslednjih par godina je cena u izgradnji u startu visoka. Tako da ne vidim svrhu da po najnaduvanijim cenama u istoriji kupujem stan u izgradnji koji mozda nece biti zavrsen po visokim kamatnim stopama u vreme krize.
 
Ne znam koliko je jeftiniji. Ranije je u Nisu m2 u izgradnji bio oko 30% jeftiniji nego kad se zavrsi izgradnja. Poslednjih par godina je cena u izgradnji u startu visoka. Tako da ne vidim svrhu da po najnaduvanijim cenama u istoriji kupujem stan u izgradnji koji mozda nece biti zavrsen po visokim kamatnim stopama u vreme krize.
Dosta su se investitori iskristalisali. Zato je sada razlika u cijeni u izgradnji/gotov stan manja jer nema više toliko rizika i prevara kao nekad.
 
Niko. Trebao sam mozda da pisem u trecem licu. Ali jasna je poenta.
Objasnila je Mislilica lepo zasto je kupila stan po uslovima koje si naveo. Kupovina stana je licna odluka, nije ni samo ekonomska odluka. Ne znam zasto cekaci pada cena ocekuju od svih ostalih da cekaju taj pad cena?
 
Pa Mislica je napisala da je kupila stan 20% ispod trzisne cene na Novom Beogradu, tako da je pad vec prisutan
 
Kako cene budu padale, bice sve vise konkretnih primera iz ko zna kog razloga :)
Mislica je kupila stan za 1780 evra, po ceni koja je 25% niza od prosecne realizovane, odnosno barem 40% nize od prosecne oglasene, tj. ona je dozivela taj pad cena od barem 30-ak% koji ja predvidjam. Pa i u Nisu se nerenovirana starogradnja na nekim lokacijama oglasava po vecoj ceni. Iskreno, za toliko nizu cenu je Ok uzeti kredit cak i sa ovim kamatama.
A to je ono sto sam pricao, jedino takva obaranja cena mogu da neutralisu pad prometa usled krize i rasta kamata.
 
Kad se kreditni kupci unesu u registar, cijena novogradnje će biti još veća. I to narednih godinu ili dvije. Odnosno, cijene koje se danas realizuju su visočije od ovih na Wolfovom sajtu. Npr., ako je neko danas na prodajnim danima dogovorio kupovinu stana u Pupinovoj Palati, a dio plaća iz kredita, on će glavni ugovor zaključiti tek za godinu, godinu ipo dana. Sve i da dođe do stabilizacije cijena, to će gurati statistički cijenu na više i u narednom periodu jer će sa ta njegova visoka cijena vidjeti tek tada. Iako je opao broj kredita, ima ih još uvijek i to se ne može zanemariti.
 
Kažem kao neko ko je jurio, i koga su izbacivali sa stana zbog istih tih Rusa navale i ludila sa gajbe sa trudnom ženom (koja je i izgubila dete tad) da ovo vise nema smisla za mene i da sad stvarno te neke zidove za te uslove ne želim da kupim.

I da isto tako ne verujem u dušebriznost ponekih ljudi ovde koji se odjednom javljaju i savetuju ili ostaju godinama da edukuju.

Ja ponavljam ovde kao neko ko je bio očajan i baš jurio to da ovo nema smisla i da svako radi šta želi ali sad ti zidovi bar za mene ne vrede to.
Draži su mi čak i zidovi stare gajbe kod mojih od tog robstva kredita i Orlovskih Mirijeva, Krnjača i Ledina koje trenutno imaju za te neke iole izvodljive cene.
To je sve. A stvarno svima želim sve najbolje i da se skuće ili obrnu pare na 6-oj gajbi i sta god. Ne zameram nikome svako neka cepa svoje.
Da smo živi i zdravi.

Samo kao neko ko je bio jako zaslepljen zelim da kazem svima koji uzimaju za život da 3 puta mere a jednom seku u kojoj god situaciji da su jer u turbulentnim vremenima ljudi povlače očajne poteze, a sad mi bas deluje kao da nije momenat za to.

Hvala sto si podelio svoju autentičnu priču u ovom vremenu ludila, saosećam se i nadam se da dolaze bolji dani za tebe.

Jedino se ne slažem sa ovim boldovanim jer mislim da nije moguće postići da se u isto vreme svi skuće i da neki imaju 5-6 stanova i obrću lovu na njima. Jedna stvar izuzima drugu tu. Mora da dodje do preraspodele da bi se napravila ravnoteža i ostvario samo taj prvi scenario.
Tako da ja želim da ovi što imaju viška stanova ostanu samo na jednom u kome žive a da im svi ostali budu propale investicije na kojima će da izgube lovu. Šta ću, loš sam čovek :/
 
Kad se kreditni kupci unesu u registar, cijena novogradnje će biti još veća. I to narednih godinu ili dvije. Odnosno, cijene koje se danas realizuju su visočije od ovih na Wolfovom sajtu. Npr., ako je neko danas na prodajnim danima dogovorio kupovinu stana u Pupinovoj Palati, a dio plaća iz kredita, on će glavni ugovor zaključiti tek za godinu, godinu ipo dana. Sve i da dođe do stabilizacije cijena, to će gurati statistički cijenu na više i u narednom periodu jer će sa ta njegova visoka cijena vidjeti tek tada. Iako je opao broj kredita, ima ih još uvijek i to se ne može zanemariti.
Pa dobro, o tome pricamo sve vreme na forumu. Zbog toga cemo u narednom periodu imati pad prometa i moguci blagi rast cena zbog tih podataka koji kasne, sto ce mozda nekima delovati paradoksalno, ali to je objasnjenje. A u nekom trenutku ce te cene krenuti da padaju.
 
Ne pije ti to vodu. U BNV kupci koji kupuju stan, bez obzira da li je na kredit ili na rate, odmah potpisuju ugovor i to bude vidljivo na wolfovom sajtu. Verujem da je tako i za dosta drugih novogradnji.
 
E pa zato je M2 stana u izgradnji jeftiniji od M2 gotovog novoizgradjenog stana. I zato se ugovor zove ugovor o kupovini stana u izgradnji.
Život je rizik.
Jeste, samo u normalnoj zemlji kad ti investitor proda u izgradnji šklopociju umesto stana po ceni od 3.000 EUR po kvadratu, zidovi napukli, garaža pod vodom i sl, takvog investitora možeš da napenališ preko suda za odštetu, a nakon toga on ide u zatvor, zbog nepoštovanja građevinskih standarda, i oduzima mu se licenca.

Ovde možeš da se žališ vodovodu i kanalizaciji, a usput te proglase i ludim.

Ovaj tvoj post najbolje govori o tome gde živimo: sutra možeš da se probudiš u ruševinama jer zgrada nije urađena po propisima, ali Bože moj, sam si kriv, hteo si da prođeš jeftinije i kupovao si stan u izgradnji. WTF
 
OK, jasno je da moze, samo je totalno nelogicno kako se favorizuje novogradnja, a destimulise starogradnja. I sad imas novogradnju koja prokisnjava, kojoj se raspada fasada, koja zna i da se srusi tokom izgradnje, i koja moze da se prometuje i pre nego sto bude izgradjena, a imas recimo kvalitetnu starogradnjku koja ne moze da se prometuje jer nije uknjizena. CIrkus.
 
Ne pije ti to vodu. U BNV kupci koji kupuju stan, bez obzira da li je na kredit ili na rate, odmah potpisuju ugovor i to bude vidljivo na wolfovom sajtu. Verujem da je tako i za dosta drugih novogradnji.
To onda znaci da nece biti cak ni tog blagog rasta cena i da ce cene poceti brze da padaju. Ako imamo vise kasnjenja to znaci da ce "paradoks" duze da traje i cene ce kasnije krenuti nadole. Ako imamo manje kasnjenja, pad ce krenuti ranije. :)
Kako god okrenes, u ovakvoj situaciji, kriza, visoke kamatne stope, pad plata, pad prometa, prakticno je nemoguce da cene nekretnina ne padnu. Samo od tog kasnjenja i "tvrdoglavosti" prodavaca zavisi kad ce pad cena poceti i kojim tempom ce padati cene.
Iskreno, ja trenutno vise i ne pratim cene, samo promet, jer znam da bez obzira na kretanja cena u narednom periodu, promet ce definitivno da pada, i onda je samo pitanje vremena kad ce i cene krenuti da padaju.
 
Poslednja izmena:
Kako god okrenes, u ovakvoj situaciji, kriza, visoke kamatne stope, pad plata, pad prometa, prakticno je nemoguce da cene nekretnina ne padnu. Samo od tog kasnjenja i "tvrdoglavosti" prodavaca zavisi kad ce pad cena poceti i kojim tempom ce padati cene.

Zanimljiva je tvrdoglavost zbog koje cekaci cene ne navedu ni jedan jedini rizik po svoja prorocanstva. Evo samo veceras smo uvideli da naucnica i ti ne znate kada se na wolfovom sajtu vide ugovori za novogradnje, niti da se novogradnje prodaju preko agencija itd a svakodnevno po 10ak puta iznosite neka svoja predvidjanja zasnovana upravo na tom sajtu. Nidje veze.


Prosvetari, medicinari, deca, penzioneri.... Svima njima su primanja smanjivana tokom prosle ekonomske krize, a sad sve neke suprotne vesti. Mozda se i cene nekretnina budu kretale suprotno nego tokom prosle ekonomske krize?
 
Zanimljiva je tvrdoglavost zbog koje cekaci cene ne navedu ni jedan jedini rizik po svoja prorocanstva. Evo samo veceras smo uvideli da naucnica i ti ne znate kada se na wolfovom sajtu vide ugovori za novogradnje, niti da se novogradnje prodaju preko agencija itd a svakodnevno po 10ak puta iznosite neka svoja predvidjanja zasnovana upravo na tom sajtu. Nidje veze.


Prosvetari, medicinari, deca, penzioneri.... Svima njima su primanja smanjivana tokom prosle ekonomske krize, a sad sve neke suprotne vesti. Mozda se i cene nekretnina budu kretale suprotno nego tokom prosle ekonomske krize?
Mart 2023: 85.485 (http://www.cekos.rs/prosečne-neto-zarade-plate-mart-2023-godine)
April 2023: 83.812 (http://www.cekos.rs/prosečne-neto-zarade-plate-april-2023-godine)
A mozes pogledati i za prethodne mesece, cak i kad je bilo nonimalnog rasta, skoro uvek smo imali realno smanjenje.
 
Kakvo je poredjenje YoY? m2m nema bas puno smisla, narocito na prelazu izmedju kvartala.
 
Mart 2023: 85.485 (http://www.cekos.rs/prosečne-neto-zarade-plate-mart-2023-godine)
April 2023: 83.812 (http://www.cekos.rs/prosečne-neto-zarade-plate-april-2023-godine)
A mozes pogledati i za prethodne mesece, cak i kad je bilo nonimalnog rasta, skoro uvek smo imali realno smanjenje.
Nije samo to problem što su plate u dinarskoj vrednosti smanjene, već što za tu platu sve manje može da se kupi zbog enormne inflacije.

Kriza još zvanično nije ni počela, a plate već smanjuju, i prema rečima profesora Ekonomskog fakulteta Ljubodraga Simića, smanjenja plate i otkazi tek slede. I neko u takvoj situaciji razmišlja o podizanju stambenog kredita🤕
 
Kakvo je poredjenje YoY? m2m nema bas puno smisla, narocito na prelazu izmedju kvartala.
April 2023: YoY nominalno +14.8%, realno -0.3%
Mart 2023: YoY nominalno +14.5%, realno -1.5%
Ali trebas imati u vidu recimo:
April 2022: YoY nominalno +12,4%, realno +2.6%
Mart 2022: YoY nominalno +14.4% realno +4,9%
April 2021: YoY nominalno +10.2% realno 7.2%
Mart 2021: YoY nominalno +9.4% realno +7.5%
Ranije smo imali realni rast plata od 7.5%, a sad imamo realni pad plata od -1.5%. Povecanja dobijaju zaposleni u javnom sektoru (sto je malo ispeglalo pad koji je mogao biti mnogo veci), a recimo IT-jevci sa vecim platama recimo dobijaju otkaze. Naravno par meseci je malo da bi se bilo sta zakljucilo, ali imamo naznake da standard opada, a samim tim i traznja.
 
Vrh