Šta je novo?

Cene nekretnina

@Hristiana ti li si?
aman vradovicu malo se saberi, pa kako može nešto u klimavoj i neodrzivoj ekonomiji da ode duplo i da se posle ne resetuje, kirije su još i tržišni pokazatelj sa jasnim uzrocima koji sad nestaju, za rast cena nekretnina nema održivog osnova i njihov sunovrat će biti bolan, rešavaj se dok možeš tih kartonskih stanova ako si ih zaista kupio 😂
 
Tii kao da si na ovoj temi od juce a znas i sam da se ovde milion puta polemisalo oko novogradnje i realizacije ugovora
BNV je najveci prodavac novogradnje i odmah se vide ugovori u katastru posle nedelju dve od potpisivanja. Na toj opstini je strahovit rast cene novogradnje od cak 9.2% m2m cak i pored pada prometa. Milance kako vi objasnjavate tako nesto?
 
Da li je moguce da je pad prometa YoY cak 40%, pa i vise, u zavisnosti od grada? Pad prometa je mnogo brzi nego sto sam mislio.
A oni koji pominju manji rast cena, vec smo milion puta pisali o tome, podaci kasne, zato se statisticki vidi rast. Jos je zanimljivo kako vidite mesecni rast cena od 3%, a ne vidite godisnji pad prometa od 40% :)
Uglavnom, za sad sve ide onako kako smo i predvideli. Prvo veliki pad prometa, jos veci od trenutnog, pa onda krece i pad cena.
BNV je najveci prodavac novogradnje i odmah se vide ugovori u katastru posle nedelju dve od potpisivanja. Na toj opstini je strahovit rast cene novogradnje od cak 9.2% m2m cak i pored pada prometa. Milance kako vi objasnjavate tako nesto?
Zgrade u BgH2O se prodaju unapred, kao i sve druge, koliko je oglasa za stanove u BgH2O gde pise useljenje tipa 2024, ti stanovi se ne mogu jos upisati jer nisu ni izgradjeni. Jeste, ima mozda zavrsenih stanova koji su uknjizeni i gde mozda uknjizenje ide brze, ali mislim da se za vecinu kasni mesecima i godinama. Podaci se vide u katastru nedelju-dve nakon potpisivanja ugovora, ali se ti ugovori potpisuju godinu-dve dana nakon potpisivanja predugovora po starim cenama.
A cak i da jeste tako, odakle ti to znas? Osim ako ne radis u BgH2O kao neki agent, sto oprvdava tvoje pisanije ovde :)
 
Poslednja izmena:
Čak i nakon 1000 stranica nisi razumeo suštinu- nije problem tvoje mišljenje da su cene visoke u odnosu na lokalne plate, to znamo svi. Ja bih prvi da budem vlasnik novogradnje, a ne nasleđenog stana u commie bloku, ali tako je kako je. Drugo, ako pogledaš broj transakcija u Beogradu u proteklih 2 godine videćeš da su destine hiljada ljudi kupovali nekretnine, često po cenama daleko većim od tih 2000 eur koje ti spominješ. Znači, svi ti ljudi su budale, a ovi što očekuju luksuz za svoj mukotrpno zarađen novac su pametni i znaju da cene svoj novac. Treće, ova tema postoji od 2010. godine kada su cene objektivno bile niže nego 2008. pogledaj šta su tada ljudi pisali i kakva je percepcija bila-isto što i ti govoriš, prenaduvane cene, precenjeni stnovi. Pogledaj zatim diskusije iz 2013 i 2014. kada su cene objektivno bile na minimumu, ljudu su pisali da je pad cena smešan i da tek treba da se dogodi veći pad i da treba čekati sa kupovinom. Bukvalno copy paste onoga što ti pišeš ovde 10+ godina kasnije. Čak i da cene sutra padnu 10, 15 ili 20% , nezajažljivi ali ekonomski needukovani posetri sa ovog foruma će reći kako je to ništa i da tek sledi pad od 70%. Tako da, bilo ko ko je radio u skladu sa većinksim mišljenjem iznešenim na ovoj forumu, radio je protiv sopstvenog interesa, jer je cene nikako da padnu na taj famozi REALNI nivo, tako da realni ljudi poput vaspitačice iz vrtića, radnika pošte ili medicinske sestre od svog rada mogu bilo gde kupiti stan. Bojim se da će životi svih nas proći, a takav realni ekvilibrijum će ostati potpuna utopija....
Ja čak i ne pricam o ,,realnim,, cenama no PONUDI.
Moguće da ne kapiram (iskreno) kako funkcioniše samo kazem šta ja mislim trenutno.
Isto sam mislio i 2021 i 2022 da cene nisu realne i da nije vreme i da je naduvano ali posto sam tražio za zivot jurio sam i tad kredite i sve samo da se skucim jer je bilo iole neke PONUDE i relativno ok kredita, ali sve je nestajalo jako brzo.
Od septembra 2022 i famozne navale Rusa toga vise nema (bar za entery level cene)
Slažem se da ljudima nikad nece biti OK i uvek će biti naduvane cene.

Kažem kao neko ko je jurio, i koga su izbacivali sa stana zbog istih tih Rusa navale i ludila sa gajbe sa trudnom ženom (koja je i izgubila dete tad) da ovo vise nema smisla za mene i da sad stvarno te neke zidove za te uslove ne želim da kupim.

I da isto tako ne verujem u dušebriznost ponekih ljudi ovde koji se odjednom javljaju i savetuju ili ostaju godinama da edukuju.

Ja ponavljam ovde kao neko ko je bio očajan i baš jurio to da ovo nema smisla i da svako radi šta želi ali sad ti zidovi bar za mene ne vrede to.
Draži su mi čak i zidovi stare gajbe kod mojih od tog robstva kredita i Orlovskih Mirijeva, Krnjača i Ledina koje trenutno imaju za te neke iole izvodljive cene.
To je sve. A stvarno svima želim sve najbolje i da se skuće ili obrnu pare na 6-oj gajbi i sta god. Ne zameram nikome svako neka cepa svoje.
Da smo živi i zdravi.

Samo kao neko ko je bio jako zaslepljen zelim da kazem svima koji uzimaju za život da 3 puta mere a jednom seku u kojoj god situaciji da su jer u turbulentnim vremenima ljudi povlače očajne poteze, a sad mi bas deluje kao da nije momenat za to.
.
Ne ono kao dal ce da žive na Dorćolu ili u Mirijevu nego dal ce otplaćivati ceo zivot u loše odradjenom stanu sa užasnim kreditnim uslovima u kraju koji ima sve ono sto sam naveo i zgradi koja ima falinke ili je ,,polulegalna,, jer bi eto samo više da se skuće.

Uvek bi da budem kratak ali eto razduži se.
Valjda ne znam da budem koncizan i nije mi cilj da pobedim u raspravi no pokušavam da budem iskren.

Svako dobro :)
 
Perice kako ti objasnjavas rast cene zajedno sa padom prometa?

A cak i da jeste tako, odakle ti to znas?

Umem da citam. Imas na wolfovom sajtu ugovore za nepostojece BNV zgrade, zgrade koje su prodate a trenutno su parking za autobuse. Tako da tvoja tvrdnja da se ugovori za BNV stanove vide tek posle nekoliko godina nije tacna. Ono sto je tacno jeste da pad prometa ne sprecava rast cena.
 
Perice kako ti objasnjavas rast cene zajedno sa padom prometa?
Lepo, podaci kasne, cene nece pasti tako brzo, a pad prometa je ono sto ce izazvati pad cena u buducnosti. Meni je sve ovo logicno, normalno, i u skladu sa mojim ocekivanjima.
Umem da citam. Imas na wolfovom sajtu ugovore za nepostojece BNV zgrade, zgrade koje su prodate a trenutno su parking za autobuse. Tako da tvoja tvrdnja da se ugovori za BNV stanove vide tek posle nekoliko godina nije tacna. Ono sto je tacno jeste da pad prometa ne sprecava rast cena.
Ne znam kako je to uopste legalno, ali ajde.
 
Lepo, podaci kasne, cene nece pasti tako brzo, a pad prometa je ono sto ce izazvati pad cena u buducnosti. Meni je sve ovo logicno.
Nema kasnjenja za starogradnje na NBG kojima su skocile cene. Nema kasnjenja ni za novogradnje na Savskom Vencu kojima su skocile cene. Obe opstine beleze i pad prometa i rast cena. Da li ti je to logicno?
 
Nema kasnjenja za starogradnje na NBG kojima su skocile cene. Nema kasnjenja ni za novogradnje na Savskom Vencu kojima su skocile cene. Obe opstine beleze i pad prometa i rast cena. Da li ti je to logicno?
Jeste, sve su to manje oscilacije koje su skroz ocekivane i normalne.
Jos ako uzmes u obzir da je broj ugovora u starogradnji relativno mali, i da u to spadaju i neke zgrade poput West65 i Zeptere, ja ne vidim nikakav rast u sustini.
 
Tii kao da si na ovoj temi od juce a znas i sam da se ovde milion puta polemisalo oko novogradnje i realizacije ugovora
Nije imao vremena da čita, bio je na bečkom dvoru i kod Kotromanića😎

Jun mesec:

Čukarica
pad cena i starogradnje i novogradnje
Novi Beograd u kontinuitetu pad cena novogradnje, starogradnja i dalje raste,

Palilula pad cena i novogradnje i starogradnje
Rakovica pad cena starogradnje, novogradnja je drastično padala prethodnih meseci pa se sad malo iznivelisala i sad je na nivou 4% iznad juna 2022

Savski venac rast novogradnje, pad starogradnje

Stari Grad pad novogradnje, rast starogradnje

Voždovac još uvek raste cena i starogradnje i novogradnje

Vračar pad i starogradnje i novogradnja

Zemun pad i starogradnje i novogradnja

Zvezdara novogradnja je pala strahovito prethodnih prethodnih meseci i sad se malo podigla za 1,3 posto, starogradnja generalno stagnira, ali je ovaj mesec zabeležila porast od 3%.

Ono što ja vidim je da raste cena starogradnje na Novom Beogradu i Starom Gradu, novogradnja na Savskom vencu (Beograd na vodi), starogradnja na Zvezdari. To su opštine u kojima ima mnogo luksuznih naselja, i njima će cena poslednja pasti.

Raste cena i na Voždovcu, iako nisam sigurna koliko tamo ima luksuznih naselja.

Sve ostale opštine su u prilično ozbiljnom padu.
 
Konacno da se slozimo dobri moj Pero da je skroz normalno i ocekivano da imamo istovremeno i rast cena i pad prometa.
U kratkom roku da, u dugom roku pad prometa vodi u pad cena :)
A i editovao sam post, pitanje je koliko je tu prave starogradnje i da li uopste ima rasta cena, cak i ovog malog o kom pricamo.
 
Trenutno pad prometa vodi u rast cena i starogradnje i novogradnje. Kada mozemo da ocekuje pad cene starogradnje na NBG i pad cene novogradnje u Savskom Vencu?
 
Trenutno pad prometa vodi u rast cena i starogradnje i novogradnje. Kada mozemo da ocekuje pad cene starogradnje na NBG i pad cene novogradnje u Savskom Vencu?
To niko ne moze da zna, ali ja cenim da cemo imati pad od 5-10% svake godine narednih 3-5 godina, mozda i brze.
A i nije tacno da pad prometa vodi u rast cena, samo se vremenski preklapaju, ali nece jos dugo.
 
Poslednja izmena:
Kako se objašnjava rast cena na NBG?

Pa izuzetno lako, dobri moj chat gpt-ju.

Uz (trenutni) pad od 65 (!) posto, očigledno je da se proda samo ono što baš baš valja. Ok je skroz što je to 3 posto skuplje.
 
Fora je sto se malo potcenjuje narod ovde, ovi sto nemaju da sada kupe stan se lepo spakuju i odlaze da voze kamione po USA ili da kelnerisu po Malti…

…zanemarljiv je broj onih koji zbog situacije na tržištu nekretnina ne mogu da kupe stan na recimo NBG gde žele ili su iz kraja, pa odu na Mirijevo jer tamo je donekle priustivo…

Pa niko nije lud da kupi stan na piku cena nekretnina i još povrh toga uzme i kredit na stan po skoro zelenaškim uslovima…
 
U Novom Sadu je bas opao promet, 46% YoY pad prometa za Q2 i 47% YoY pad prometa za jun, a ne deluje da im kasni upis ugovora, mozda se u ovih par dana do kraja meseca spusti na malo iznad 40%.
U Beogradu je malo bolja situacija, 33% YoY pad prometa za Q2 i 44% YoY pad prometa za jun. Imamo tu verovatno kasnjenja za neke opstine, ali ne verujem da ce se mnogo promeniti situacija, s obzirom da je promet isti kao u prethodnom kvartalu.
U Nisu 33% YoY pad prometa za Q2 i 37% YoY pad prometa za jun, sto nije mnogo, mada smo proslog juna takodje imali YoY pad prometa od 8% i 7% YoY pad za Q2, sto daje ukupan pad od oko 40% u odnosu na pik.,
Ja sam mislio da je YoY pad prometa 30%, a ispada da je 40% za sve ove gradove. Beograd se drzi jos uvek na padu od izmedju 30% i 40%, ali u njemu je kasnije poceo pad, pa treba vremena.
 
Kako se objašnjava rast cena na NBG?

Pa izuzetno lako, dobri moj chat gpt-ju.

Uz (trenutni) pad od 65 (!) posto, očigledno je da se proda samo ono što baš baš valja. Ok je skroz što je to 3 posto skuplje.
👍
U vreme najezde Rusa, stanovi na Novom Beogradu su se jako dobro prodavali jer su se izdavali po visokim cenama. Sad ne mogu da se izdaju ni za pola od te cene, pa će ih uskoro biti na oglasima koliko hoćeš.

Mene ako pitate, pad i to prilično ozbiljan je već počeo, ali je kao i u prethodnoj ekonomskoj krizi selektivan u, u smislu da pada cena stanova na periferiji, a luksuzna naselja u centru još uvek drže visoku cenu, pa se na globalnom nivou pad ne vidi.
 
@Hristiana ti li si?
"Руси се неће враћати" не знам да ли новинари Б92 излазе на улицу, никад више Руса.
 
"Руси се неће враћати" не знам да ли новинари Б92 излазе на улицу, никад више Руса.
Izašli da prošetaju jer nema ni vrućine ni kiše napokon. O tome koliko ima Rusa najbolje govore cene izdavanja: stanovi koji su se izdavali za 1.000 EUR a sada ne mogu da se izdaju ni za 500.
 
Kako li je sad agentima za nekrentine?
S obzirom da je obim prometa za starogradnje (45% YoY za jun za Bg) mnogo vise pao nego obim prometa za novogradnju (28.3% YoY za jun za Bg), a da agencije uglavnom posreduju kod starogradnje (ne znam da li i u kojoj meri posreduju u novogradnji), to znaci da oni sad zaradjuju oko 40% manje nego pre godinu dana.
Trebalo bi da se malo vise potrude da povecaju promet time sto bi prodavcima sugerisali koje su realne cene, tj. da spuste cene ako zele da prodaju.
 
Zapravo skoro sve novogradnje prodaju iskljucivo preko agencija, cak i BNV placa druge agencije da preuzmu deo prodaje.
U pravu si, BgH2O u velikoj meri prodaje preko agencija. Verovatno i niz drugih novogradnji, mada ne bih rekao da su skoro sve. Barem ovde u Nisu mislim da nije praksa da ide preko agencija. Ja kad sam se raspitivao za stanove (pre 3-4 godine) za novogradnju sam isao direkt kod investitora.
A i ne rade sve agencije sa investitorima, investitori verovatno rade samo sa manjim brojem odabranih agencija.
Ali u svakom slucaju, i tu im je obim prometa smanjen.
 
Vrh