Šta je novo?

Cene nekretnina

To je tačno, međutim problem sa Beogradom je to što je postao jedan ogroman centar i gradsko jezgro se poprilično proširilo tako da su npr. Cerak, Vidikovac i Zemun(Gornji grad) postali deo tog gradskog jezgra(barem po cenama). A pre su bili teška periferija.

Zato što u BG ko ne može u centar on juri bar korektnu mikrolokaciju i onda se stvara taj paradoks, jer Beograd nema dovoljno dobrih krajeva za život. Onda predgrađe kao što je Zemun dobija na ceni kao da je centar, kad ti je alternativa Mirijevo, Voždovac, Žarkovo, Borča i MML, naspram toga Zemun izgleda kao Njujork.
 
Zaista se pitam da li vredi plaćati 5000 eura/m2 a posle gledati ovako nešto i nervirati se. :mad: razočaran sam...
<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="en" dir="ltr">welcome to <a href="https://twitter.com/Buddhabargroup?ref_src=twsrc^tfw">@Buddhabargroup</a> Belgrade Waterfront propada fasada …. <a href="https://t.co/zUv4tmwiSp">pic.twitter.com/zUv4tmwiSp</a></p>&mdash; Belgradewaterfront-news (@mycitybg) <a href=" ">June 24, 2023</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

1688046008675.png
 
Tako je, ali tu nastaje problem kada cene nekretnina postanu neisplative za investiranje, što je možda sada tako.
I trebaju biti. Kada bi uveli porez na izdavanje niti bi svako mogao da bude investitor, a cene bi bile pristupačnije.

Mene nijednom nije lično uvredila, a to što ona piše više doživljavam kao amplifikaciju, a ponekada i karikaturu realnosti.
Za ovo nisu u pravu. Možda nisi čitao druge teme gde ona piše jer bi lakše shvatio o kakvoj se ličnosti radi ali samo na ovoj temi je prizivala "življenje u šumi" i Mislilicu nekoliko puta nazvala glupom.
 
Zato što u BG ko ne može u centar on juri bar korektnu mikrolokaciju i onda se stvara taj paradoks, jer Beograd nema dovoljno dobrih krajeva za život. Onda predgrađe kao što je Zemun dobija na ceni kao da je centar, kad ti je alternativa Mirijevo, Voždovac, Žarkovo, Borča i MML, naspram toga Zemun izgleda kao Njujork.
Tako je, znači po "Zakonu ponude i potražnje"® trebalo bi da se poveća ponuda, a pošto to nije prirodni zakon, već društveno-ekonomska teorija debelo zavisna od spoljašnjih intervencija, neka (viša) instanca bi trebalo da utiče na to da se ponuda drastično poveća, kako bi cene krenule na dole. Međutim, ako se ponuda veštački poveća i pojavi se veliki broj nekretnina(izgradnja ogromih stambenih blokova) to će uticati prihode nekih drugih učesnika na tržištu koji sada dobro žive od trenutne postavke "Zakona".
 
I trebaju biti. Kada bi uveli porez na izdavanje niti bi svako mogao da bude investitor, a cene bi bile pristupačnije.


Za ovo nisu u pravu. Možda nisi čitao druge teme gde ona piše jer bi lakše shvatio o kakvoj se ličnosti radi ali samo na ovoj temi je prizivala "življenje u šumi" i Mislilicu nekoliko puta nazvala glupom.
Onda admin da pegla sve te devijacije i vređanja.
 
Zaista se pitam da li vredi plaćati 5000 eura/m2 a posle gledati ovako nešto i nervirati se. :mad: razočaran sam...
<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="en" dir="ltr">welcome to <a href="https://twitter.com/Buddhabargroup?ref_src=twsrc^tfw">@Buddhabargroup</a> Belgrade Waterfront propada fasada …. <a href="https://t.co/zUv4tmwiSp">pic.twitter.com/zUv4tmwiSp</a></p>&mdash; Belgradewaterfront-news (@mycitybg) <a href=" ">June 24, 2023</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

Pogledajte prilog 165937
U Nemackoj i Americi je to sasvim normalno, nego smo mi ovde razmazeni, pa nam sve smeta. /s
 
"Oni za 1.000 evra više se ne mogu iznajmiti ni u snu. Najtraženiji kvartovi u centru - Dorćol i Vračar - sada se iznajmljuju od 300 do 500 evra."

Na primer BNV nema skoro nista ispod 1000e osim par garsonjera po 900e. A tesko da vracar i dorcol nemaju nista preko 500e.
 
Tako je, znači po "Zakonu ponude i potražnje"® trebalo bi da se poveća ponuda, a pošto to nije prirodni zakon, već društveno-ekonomska teorija debelo zavisna od spoljašnjih intervencija, neka (viša) instanca bi trebalo da utiče na to da se ponuda drastično poveća, kako bi cene krenule na dole. Međutim, ako se ponuda veštački poveća i pojavi se veliki broj nekretnina(izgradnja ogromih stambenih blokova) to će uticati prihode nekih drugih učesnika na tržištu koji sada dobro žive od trenutne postavke "Zakona".
Zašto bi se pravilo novo??
Dajte staro da se legalizuje pa da može da se proda i kupi
 
Moja cela zgrada ne može da se prodaje
Investitor nikada nije legalizovao, nadozidan sprat a stanari da se skupe vrv neće nikad …koliko je zgrada kao moja u Bg? Ja sam čula masa
 
Poslednja izmena:
Shvatate da uknjizenih stanova je jako malo a od oktobra 2018 notari overavaju Ugovore samo za takve
Do tad si mogao da kupis od tada ne
Kad se na to doda sporost resavanja predmeta u katastru jasno je zašto je ponuda mala
 
Svima odgovara i novim investitorima jer im diže cenu kvadrata i poreskoj koja naplaćuje veće poreze win-win
Jedino ne odgovara narodu koji ćuti trpi i čeka da cene ‘padnu’ a ni sami ne znaju od čega zavisi pa gledaju ruse, gradnju, kredite, mesec u Merkuru
 
uskoro ce se znati za studente ko se upisuje a ko ne sto znaci krece potraznja za malim stanovima.
 
I naravno, studenti će poludeti za malim stanovima, samo da se prvo najedu.
 
Haha, kakva studentarija. Pa studentarija prvo gleda da upadne u dom, a ako ne upadne, uzmu trosoban stan za max 300-400 evra pa podele troskove njih troje. Tako zivi studentska sirotinja. Ako ce trziste nekretnina da zavisi od studentske sirotinje, blago nama.
Evo kako zivi studentska sirotinja:
Mnogi ovde koji zagovaraju tezu da cene nece padati su ocigledno boljeg imovinskog stanja, imaju firme, stanove, dobre plate,.., i nisu ni svesni kako zivi obican narod. Proteklih par godina su se bile velike pare u igri, pa sad misle da ce te iste pare neograniceno da se vrte. Nece, ljudi nemaju para, kriza je. A i oni koji imaju para mnogo racionalnije trose, tj. stede. Naravno, bice i onih koji kupuju u kesu ili na kredit, ali ce ih biti mnogo manje. Vec sad je broj kreditnih kupaca 10 puta manji nego pre godinu dana. Pa i ja imam solidnu platu, pa kad idem u prodavnicu uvek jurim popuste, radnicko dete, sta cu.
Takodje, svi veliki gradovi u Srbiji su protocni bojleri, ljudi idu iz manjih mesta u vece ili direktno u inostranstvo, samo je problem kad vise nemas odakle da punis populaciju. U Nisu smo sad na popisu imali manji pad broja stanovnika, iako se veliki broj ljidi iz juzne i istocne Srbije seli u Nis, dosta njih se iseljava ili umire. Vrlo je moguce da ce se to desiti na sledecem popisu ili onom tamo i u Beogradu i Novom Sadu. Trenutno ima mnogo vise potencijala za stagniranje i pad cena (pricam o narednih 10-15 godina) nego za rast, bez obzira na Expo, Ruse, studentariju, Marsovce, Liliputance,...
 
Poslednja izmena:
Prosečna plata u Srbiji je u padu, iako građani za nju slušaju da je "najveća u istoriji". Tako je u aprilu ona iznosila 83.812 dinara, a samo mesec dana ranije 85.485

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić kaže za Nova.rs da je pad prosečne zarade rezultat krize, odnosno da je to prirodna reakcija na probleme na tržištu.
Kako navodi, firme koje se bave proizvodnjom trenutno su u najvećem problemu, jer je kupovna moć ljudi izuzetno opala.
Firme, na globalnom nivou, usled krize i sve manje mogućnosti za dobro poslovanje, priča Savić, zaposlenima smanjuju plate i na kraju eventualno – otpuštaju radnike.
Takva situacija po pitanju firmi koje se bave proizvodnjom, prema rečima Savića, utiče na državnu kasu i na opšti pad plata, napominjući da to ne važi samo konkretno za Srbiju već je tako na globalnom nivou.
Očekuje, kako kaže, nastavak pada prosečnih plata u Srbiji.
„Ne mogu da tvrdim da će se nastaviti, ali očekujem da hoće. I ne možemo znati koliko će to trajati, ali znamo da ova kriza neće biti kratkotrajna“, kaže Savić.
 
Nešto razmisljam da li bih u 3 života, kad bih kupio stan ili nešto kao završio, ovde ostao na temi i i dalje edukovao ljude i prepirao se i i dalje mi ludilo ova tema da cepam 3245 poruku. Ili kao nakon par godina što pratim temu tek sad krenem kad sam kupio da pišem i sejem mudrost i kažem nisam pisao, ali hoću sad da podelim šta mi se desilo i zašto tako treba svi.
Možda sam bas skeptičan postao, ali eto sve mi to čudno.
Svaka čast svima i opet rispekt za ljude koji hoce da pomognu i podele iskustvo zašto je sad bas pravo vreme za kupovinu i kredite i kako je ovde sve superiška i neće nikad padati, al meni je ludilo uzeti za 2000 plus kvadrat neko zlo sa nenormalnim uslovima za normalan život.

Meni lično je sve to jako smešno i ne bih nikad ostao da pričam i "nadubedjujem" se sa ljudima bez da mi je to posao ili neka korist.
Al opet možda sam ja loš čovek, a ovde ima brdo svetaca koji nisu sebični i oće da pomognu bližnjem svom i kad završe celu priču da i oni saznaju nešto.
Samo nek se piše i štanca 1000ta stranica je blizu.
Nešto mislim kako god bude opadala potražnja biće sve vise ,,iskrenih,, ljudi da se jave i podele utiske i objašnjenja zašto treba uzimati idalje bez razmišljanja i zašto je svako ko razmišlja drugačije glup, needukovan i sanjar :)
Drugari, bez PONUDE iole normalnih stanova neće biti kupovine pa ne znam šta da se piše.
Kad bude bilo iole normalnih stanova i lokacija za iole normalne pare opet će se kupovati. Do tad mene iskreno boli 3 uvca (da ne kuckam nesto drugo što ce banovati) da uopšte razmišljam o kupovini.
Pre cu putovati uživati malo u životu i uložiti u posao ili neke druge stvari nego u ovaj talog od stanova što je ostao.
Kapiram da ima ljudi koji i ne razmišljaju i radi ih ovaj hajp pa će idalje kupovati ali neka svako radi šta želi.

Živi bili :)
 
Nešto razmisljam da li bih u 3 života, kad bih kupio stan ili nešto kao završio, ovde ostao na temi i i dalje edukovao ljude i prepirao se i i dalje mi ludilo ova tema da cepam 3245 poruku. Ili kao nakon par godina što pratim temu tek sad krenem kad sam kupio da pišem i sejem mudrost i kažem nisam pisao, ali hoću sad da podelim šta mi se desilo i zašto tako treba svi.
Možda sam bas skeptičan postao, ali eto sve mi to čudno.
Svaka čast svima i opet rispekt za ljude koji hoce da pomognu i podele iskustvo zašto je sad bas pravo vreme za kupovinu i kredite i kako je ovde sve superiška i neće nikad padati, al meni je ludilo uzeti za 2000 plus kvadrat neko zlo sa nenormalnim uslovima za normalan život.

Meni lično je sve to jako smešno i ne bih nikad ostao da pričam i "nadubedjujem" se sa ljudima bez da mi je to posao ili neka korist.
Al opet možda sam ja loš čovek, a ovde ima brdo svetaca koji nisu sebični i oće da pomognu bližnjem svom i kad završe celu priču da i oni saznaju nešto.
Samo nek se piše i štanca 1000ta stranica je blizu.
Nešto mislim kako god bude opadala potražnja biće sve vise ,,iskrenih,, ljudi da se jave i podele utiske i objašnjenja zašto treba uzimati idalje bez razmišljanja i zašto je svako ko razmišlja drugačije glup, needukovan i sanjar :)
Drugari, bez PONUDE iole normalnih stanova neće biti kupovine pa ne znam šta da se piše.
Kad bude bilo iole normalnih stanova i lokacija za iole normalne pare opet će se kupovati. Do tad mene iskreno boli 3 uvca (da ne kuckam nesto drugo što ce banovati) da uopšte razmišljam o kupovini.
Pre cu putovati uživati malo u životu i uložiti u posao ili neke druge stvari nego u ovaj talog od stanova što je ostao.
Kapiram da ima ljudi koji i ne razmišljaju i radi ih ovaj hajp pa će idalje kupovati ali neka svako radi šta želi.

Živi bili :)
Čak i nakon 1000 stranica nisi razumeo suštinu- nije problem tvoje mišljenje da su cene visoke u odnosu na lokalne plate, to znamo svi. Ja bih prvi da budem vlasnik novogradnje, a ne nasleđenog stana u commie bloku, ali tako je kako je. Drugo, ako pogledaš broj transakcija u Beogradu u proteklih 2 godine videćeš da su destine hiljada ljudi kupovali nekretnine, često po cenama daleko većim od tih 2000 eur koje ti spominješ. Znači, svi ti ljudi su budale, a ovi što očekuju luksuz za svoj mukotrpno zarađen novac su pametni i znaju da cene svoj novac. Treće, ova tema postoji od 2010. godine kada su cene objektivno bile niže nego 2008. pogledaj šta su tada ljudi pisali i kakva je percepcija bila-isto što i ti govoriš, prenaduvane cene, precenjeni stnovi. Pogledaj zatim diskusije iz 2013 i 2014. kada su cene objektivno bile na minimumu, ljudu su pisali da je pad cena smešan i da tek treba da se dogodi veći pad i da treba čekati sa kupovinom. Bukvalno copy paste onoga što ti pišeš ovde 10+ godina kasnije. Čak i da cene sutra padnu 10, 15 ili 20% , nezajažljivi ali ekonomski needukovani posetri sa ovog foruma će reći kako je to ništa i da tek sledi pad od 70%. Tako da, bilo ko ko je radio u skladu sa većinksim mišljenjem iznešenim na ovoj forumu, radio je protiv sopstvenog interesa, jer je cene nikako da padnu na taj famozi REALNI nivo, tako da realni ljudi poput vaspitačice iz vrtića, radnika pošte ili medicinske sestre od svog rada mogu bilo gde kupiti stan. Bojim se da će životi svih nas proći, a takav realni ekvilibrijum će ostati potpuna utopija....
 
Vrh