Šta je novo?

Cene nekretnina

Kao nekadašnji stanovnik bloka 21, o ovakvim situacijama sam već pisao. Pre svega, ti blokovi su građeni pre 50-60 godina, a decenijama ništa nije ulagano. Među stanarima koji žive u zgradama ne postoji konsenzus da se organizuje redovno čišćenje ulaza, a kamoli da se izvrši investiciono ulaganje i saniranje fasade. Jedan komšija koji stanuje u zgradi preko puta moje u stanu od 117 m2 čija je trenutna tržišna vrednost minium 350k eur mi je tražio 2000 dinara na zajam jer nije imao za hranu, dug za infostan je već u hiljadama eur. Naravno, ne pomišlja da isti stan proda i preseli se negde gde može da servisira tekuće troškove. Sa takvom strukturom stanara i načinom razmišljanja nije ni čudo što se ovakve stvari dešavaju.
 
117 m2, 350k, na toj lokaciji? :D

Yeah, right :)

Evo da se smanji malo lozenje, koliko košta prosečan stan u bloku 29, nesto "vece" kvadrature, a kamoli da je cetvorosoban:

 
Poslednja izmena:
117 m2, 350k, na toj lokaciji? :D

Yeah, right :)
Uopšte nije bitno kolika je tačna vrednost stana u kontesktu onoga što sam pisao. Dakle predmetni stan vredi nekoliko stotina hiljada eur, a vlasnik stana nema za hranu, shvataš li apsurd te situacije? A to nije usamljeni primer. U svakom slučaju, u tim blokovima oko Ušća veća je verovatnoća od pada fasade nego pada cene kvadrata. A ne moraš tražiti oglase u bloku 29 kada imaš primer baš takvog stana identične strukture i veličine u bloku 21.

 
Poslednja izmena:
Ti rece "tržišna cena", ovo je baš APP ooglašena cena :)

a to što neće da prodaju, a nemaju dovoljno para, to je opšte mesto. Tako je i svuda po centru.
 
Oglasena cena jeste mozda 350k evra, ali trzisna cena ovog stana po naduvanim cenama je max 270k evra (kad budu pale cene bice i manje), jer za taj blok je prosecna realizovana cena malo manja od 3k e/m2, a ovaj stan ima 92m2 uknjizena.
 
117 m2, 350k, na toj lokaciji? :D

Yeah, right :)

Evo da se smanji malo lozenje, koliko košta prosečan stan u bloku 29, nesto "vece" kvadrature, a kamoli da je cetvorosoban:

ovakva je cena, jer je do autoputa
 
Oglasena cena jeste mozda 350k evra, ali trzisna cena ovog stana po naduvanim cenama je max 270k evra (kad budu pale cene bice i manje), jer za taj blok je prosecna realizovana cena malo manja od 3k e/m2, a ovaj stan ima 92m2 uknjizena.
Dečko, za sve ovo vreme koje si provodiš na ovom forumu, ne kapiraš fundamentalne stvari. U novim zgradama su razne lođe, terase, itd. u sklopu kvadrature stana, za razliku od starogradnje gde su važila neka druga pravila po pitanju knjiženja kvadrature, pa shodno tome uknjiženi kvadrati ne odgovaraju uvek stvarnoj veličini stana. Naravno, problem postoji kod stanova gde je nešto naknadno budženo, dograđivano, itd, a taj dodatni segment nije uknjižen. Ovde se radi o celovitom stanu sa svim pripadajućim elementima tako je potpuno irelevatno da li je stan uknjižen na 16 ili 116 m2, jer on materijalno ima 116 m2 i kao takav se i prodaje. Svakako nema bojazni da će neko doći da ti sruši taj neuknjiženi deo stana.
 
mislim da je perica isao na fazon, po kojim cenama su se prodavali stanovu u tom bloku u prethodnom periodu (po rgz-u), a u tim ugovorima vidi se samo uknjizena kvadratura, pa po tome dobija prosek, a nije isao na to sto nisu uknjuzene lodje/terase
 
Dečko, za sve ovo vreme koje si provodiš na ovom forumu, ne kapiraš fundamentalne stvari. U novim zgradama su razne lođe, terase, itd. u sklopu kvadrature stana, za razliku od starogradnje gde su važila neka druga pravila po pitanju knjiženja kvadrature, pa shodno tome uknjiženi kvadrati ne odgovaraju uvek stvarnoj veličini stana. Naravno, problem postoji kod stanova gde je nešto naknadno budženo, dograđivano, itd, a taj dodatni segment nije uknjižen. Ovde se radi o celovitom stanu sa svim pripadajućim elementima tako je potpuno irelevatno da li je stan uknjižen na 16 ili 116 m2, jer on materijalno ima 116 m2 i kao takav se i prodaje. Svakako nema bojazni da će neko doći da ti sruši taj neuknjiženi deo stana.
Lepo ti je BillHicks objasnio. Znam ja da se u starim zgradama vrlo cesto terase ne racunaju u kvadraturu stana. Bas zato ta uknjizena kvadratura se i gleda u rgz, bez obzira na to kolike su terase. Nije bitno po kojoj je ceni taj stan oglasavan i sto su ga agencija i prodavac predstavljali kao veci, on je prodat po toj ceni po kojoj je prodat. Kad podelis tu realizovanu cenu sa uknjiuzenom kvadraturom, dobijes realnu cenu. Ako bi dodao i terase, realizovana cena po m2 bi bila jos i niza. Dakle, taj stan od 116 kvadrata kad se bude prodao ce se u rgz voditi kao stan od 92m2, a za po nekoj prosecnoj ceni od 2.900m2 za taj blok, to je manje od 270k evra.
 
Poslednja izmena:
Zar ti nisi lajkovao one morbidne izjave da Njujork ima čistiji vazduh od Zlatibora...šta se sad čudiš!?
Labude ako merac pokaze da je tako nema razloga da mu ne verujemo. Zlatibor je sirok pojam. U centru, gde najveci broj ljudi boravi dok je na zlatiboru i gde se grade Lux Lux aparmanti sigurno nije cistiji kada se zalozi je nemaju svi podno grejanje, dok kad se ode par km odatle mozda i jeste. Ne zaboravi da je New York na okeonu, odakle stalno duvaju neki vetrovi zbog cega je vrrovatno i cist morsko vazduh. I u BG kad dune kosava se procisti.
 
Dečko, za sve ovo vreme koje si provodiš na ovom forumu, ne kapiraš fundamentalne stvari. U novim zgradama su razne lođe, terase, itd. u sklopu kvadrature stana, za razliku od starogradnje gde su važila neka druga pravila po pitanju knjiženja kvadrature, pa shodno tome uknjiženi kvadrati ne odgovaraju uvek stvarnoj veličini stana. Naravno, problem postoji kod stanova gde je nešto naknadno budženo, dograđivano, itd, a taj dodatni segment nije uknjižen. Ovde se radi o celovitom stanu sa svim pripadajućim elementima tako je potpuno irelevatno da li je stan uknjižen na 16 ili 116 m2, jer on materijalno ima 116 m2 i kao takav se i prodaje. Svakako nema bojazni da će neko doći da ti sruši taj neuknjiženi deo stana.
U principu nema cvrstih pravila.
Lion, zgrade od crvene fasadne cigle gradjene 70-tih, 2-sobni i 3-sobni stanovi imaju lodje od 6 kvm koje ulaze u uknjizenu kvadraturu, ako su uknjizene SA kvadraturom.
Posebna prica je sto te zgrade nisu uknjizavane nakon izgradnje, vec tek 90-tih nakon otkupa.
Npr. jedan pokojni komsija u ulazu je bio gradski funkcioner tada i svi stanovi u nasem ulazu su uknjizeni sa kvadraturom, gde je lodja usla u kvadraturu.
Bukvalno ulaz pored naseg - ista zgrada - stanovi su uknjizeni BEZ kvadrature, dakle uknjizeni i moze se prometovati, ali nemaju kvadraturu. Osim jednog stana, bas zanimljivo biveg direktora policije, koji je uknjizen SA kvadraturom.
Inace sve te zgrade su potpuno legalno sagradjene, gradili Trudbenik i Napred u zlatno vreme. Uz stan se dobijala i tzv. tehnicka knjizica i uputstvo, sa garancijom i kuponima za otklanjanje problema nakon useljenja. Nezamislivo za vecinu danasnjih investitora.
 
Kao nekadašnji stanovnik bloka 21, o ovakvim situacijama sam već pisao. Pre svega, ti blokovi su građeni pre 50-60 godina, a decenijama ništa nije ulagano. Među stanarima koji žive u zgradama ne postoji konsenzus da se organizuje redovno čišćenje ulaza, a kamoli da se izvrši investiciono ulaganje i saniranje fasade. Jedan komšija koji stanuje u zgradi preko puta moje u stanu od 117 m2 čija je trenutna tržišna vrednost minium 350k eur mi je tražio 2000 dinara na zajam jer nije imao za hranu, dug za infostan je već u hiljadama eur. Naravno, ne pomišlja da isti stan proda i preseli se negde gde može da servisira tekuće troškove. Sa takvom strukturom stanara i načinom razmišljanja nije ni čudo što se ovakve stvari dešavaju.
Kako je moguce da ga Infostan nije tuzio i da mu nisu zaplenili i prodali stan? U normalnoj drzavi taj stan bi bio prodat na licitaciji, dug namiren a ostatak prebacen na racun bivseg vlasnika bez ikakve diskusije sa njim. Pri tome bi bio iseljen milom ili silom nakon licitacije i ulaska u posed novog vlasnika. Nemam apsolutno nikakvu empatiju prema takvim ljudima.
 
Druze nije sve crno belo. Postoje ljudi koji prodaju manji stan da kupe malo veci zbog dece, ljudi se razvode, prodaju veci da kupe dva manja itd itd. Dokle vise delite ljude na dve grupe, ima milion razloga.
Misliš da trebam da pišem ekspoze, da bi sve objasnio.
To o čemu pišeš,odvija se, i u ratu,i u najtežim krizama,znači ne može da bude pokazatelj bilo kakavog trenda,a mi ovde predviđamo trendove.Profesionalci da zarade pare,obični smrtnici da reše stambeno pitanje.
Najnovija vest. Najavljen dramatičan rast plata i penzija do kraja godine. Ima da eksplodira sad tražnja za stanovima, ima sve avenije i rezidencije da odu ko jutarnji burek. 😁
Kada sam ovde pisao,da nema krize,i da država podiže plate i penzije da peglaju inflaciju,forumaši su se smejali.
Ko će na kraju da se smeje,bumo videli.

Kršogradnja,starudijogradnja,polovnjače,sav taj raskoš, u jednoj slici.
Novogradnja je bar sigurnija,na glavu može samo stiropor da ti padne:ROFLMAO:
 
Poslednja izmena:
Kada sam ovde pisao,da nema krize,i da država podiže plate i penzije da peglaju inflaciju,forumaši su se smejali.
Ko će na kraju da se smeje,bumo videli.
Pa kad navale penzioneri da kupuju stanove za kes :ROFLMAO: Samo se vi radujte, sada je vec pljeskavica od 200g oko 450 din. Kad jos malo 'povecaju' plate na bazi stamparije, bice 650. Cene su tolike da duplirana plata nece pomoci... Prvi put od devedesetih sam poceo da se stekam za jogurt, gledam od radnje do radnje gde je koliko.
 
Misliš da trebam da pišem ekspoze, da bi sve objasnio.
To o čemu pišeš,odvija se, i u ratu,i u najtežim krizama,znači ne može da bude pokazatelj bilo kakavog trenda,a mi ovde predviđamo trendove.Profesionalci da zarade pare,obični smrtnici da reše stambeno pitanje.

Kada sam ovde pisao,da nema krize,i da država podiže plate i penzije da peglaju inflaciju,forumaši su se smejali.
Ko će na kraju da se smeje,bumo videli.


Kršogradnja,starudijogradnja,polovnjače,sav taj raskoš, u jednoj slici.
Novogradnja je bar sigurnija,na glavu može samo stiropor da ti padne:ROFLMAO:

"Drzava podize plate i penzije da peglaju inflaciju"??😵‍💫??

Nedostaje elementarno poznavanje zakona ekonomije vidim...jel se dodavanjem ulje na vatru gasi vatra? Vidim plamen socijalizma nikako da se ugasi.

A sto se tice krize, ona jeste tu, sa tendecijom da se pogorsava. Nisam kataklizmicar, takvi ljudi su komedija za sebe, ali ko veruje u mit da "muzika ne moze stati" ce doziveti hladan tus. Svet oduvek zna za uspone i padove, uspon smo imali a sada sledi pad - i tako u krug.
 
Pegla sa gledista onoga ko prima to uvećanje,valjda je to svima jasno.
To ulje na vatri koje spomenjes,obrati se ECB-u, i onoj tamo štampariji preko okeana.Možeš i onom pilotu helikoptera, što je u koroni bacao onoliki novac iz vazduha.
Inflacija je iz uvoza,mi tu ne možemo takoreći ništa,ili možemo jako malo.
Treba sačuvati i očuvati privrednu aktivnost,privlačenje stranih investicija,to je jedino što možemo.
 
Poslednja izmena:
Kako je moguce da ga Infostan nije tuzio i da mu nisu zaplenili i prodali stan? U normalnoj drzavi taj stan bi bio prodat na licitaciji, dug namiren a ostatak prebacen na racun bivseg vlasnika bez ikakve diskusije sa njim.
Ne moze da se prodaje nesto sto vredi mnogo vise od dugovanja a verujem da je ovde slucaj. A ovo sto ste napisali- bez ikakve duskusije sa njim- mi deluje da ste za diktaturu i sprovodjenje arnarhije jedne strane bez zastite druge te se nadam da se vama ta diktatura i arnarhija druge strane bez zastite po vas nekada u nekom slucaju nece desiti.
 
Kako je moguce da ga Infostan nije tuzio i da mu nisu zaplenili i prodali stan? U normalnoj drzavi taj stan bi bio prodat na licitaciji, dug namiren a ostatak prebacen na racun bivseg vlasnika bez ikakve diskusije sa njim. Pri tome bi bio iseljen milom ili silom nakon licitacije i ulaska u posed novog vlasnika. Nemam apsolutno nikakvu empatiju prema takvim ljudima.
Sad ćeš probuditi borce za ljudska prava. Nije to problem države već njegove niske svesti da proda stan nek i za 250k, za 50 kupi garniseru u jeftinijem delu grada i ima 200k da troši do kraja svog života.
 
"Drzava podize plate i penzije da peglaju inflaciju"??😵‍💫??

Nedostaje elementarno poznavanje zakona ekonomije vidim...jel se dodavanjem ulje na vatru gasi vatra? Vidim plamen socijalizma nikako da se ugasi.

A sto se tice krize, ona jeste tu, sa tendecijom da se pogorsava. Nisam kataklizmicar, takvi ljudi su komedija za sebe, ali ko veruje u mit da "muzika ne moze stati" ce doziveti hladan tus. Svet oduvek zna za uspone i padove, uspon smo imali a sada sledi pad - i tako u krug.
Koliko je to povećanje u ceni trešanja? Koliko više kg može da se kupi?
 
@NRakocevic
Boli ga srce za Blokom 21, ne moze bez svojih Hijena.
Jedino da predje da zivi u Banja Luku, tamo zive Lesinari u raznim delovima grada.

Sarkazam na stranu, nema svako m*uda da proda stan i da predje negde gde nije navikao. Radije ce skapavati od gladi i krpiti se iz meseca u mesec.
 
Ne moze da se prodaje nesto sto vredi mnogo vise od dugovanja a verujem da je ovde slucaj. A ovo sto ste napisali- bez ikakve duskusije sa njim- mi deluje da ste za diktaturu i sprovodjenje arnarhije jedne strane bez zastite druge te se nadam da se vama ta diktatura i arnarhija druge strane bez zastite po vas nekada u nekom slucaju nece desiti.
Ne, bas suprotno, red i zakon.
Predugo ste ziveli u komunizmu, nema toga vise. Protiv sam levicarenja, a za red i zakon. Prava i ogovornosti idu zajedno, ne mogu samo prava a bez odgovornosti. Kada neko krsi zakon i ometa tudja prava, onda gubi i svoja.
Sud prvo popise svu pokretnu i nepokretnu imovinu, ako postoji neka druga imovina manje vrednosti a dovoljna za namirenje duga onda se prodaje ona, a ne predmetni stan.
Bez diskusije u smislu kada se dodje do kraja, pod pretpostavkom da tuzeni nema drugu imovinu i nece da placa racune ni pod pretnjom zaplene imovine, onda nema sta da se diskutuje vec imovina ide na dobos i to je to.
Secam se da je nekom u Cacku pre nekoliko godina bio zaplenjen stan i prodat na licitaciji zbog 100 evra duga - e to je anarhija.
Ovde se govori o slucaju gde covek duguje hiljade i hiljade evra, recimo neka bude 10k evra - to je za takav stan otprilike bar 7-8 GODINA neplacanja racuna - e to je bezobrazluk.
Osoba koja poseduje nekretninu ne moze se kvalifikovati kao socijalni slucaj.
 
Rakocevicu, komsija lionski, moras da znas da je zakon skandalozno napisan. Treba da se izmeni zakon gde stoji da do 5.000 eur duga za komunalije, kad se nakupi, ne moze se prodavati krov nad glavom. To je elementarna potreba svakog pojedinca. Moze jedino da se skida od plate/penzije i da se plene stvari, to je sasvim u redu. Ili neka druga imovina poput automobila.
Da li su izmenili taj zakon, ne znam, verovatno je u pripremi. Ali kao sto znas, mnogo se u svemu odugovlaci u ovom provizorijumu od drzave.
 
Vrh