Šta je novo?

Cene nekretnina

Neki kazu da jos uvek nemamo krizu jer nema masovnih otpustanja. Mogu da potvrdim da vec imamo masovna otpustanja u IT-u, a to ce biti veliki problem i za mnoge druge sektore.
Radiš kao direktor u NCZ, menadžer si u nekoj velikoj IT firmi ili državni sekretar u ministarstvu?
 
Koliki procenat otpustenih ne nadje novo zaposlenje u roku od 45 dana?
Pa zavisi. Ko ima znanja i iskustva, naci ce posao relativno brzo, ali je pitanje pod kojim uslovima, Sa druge strane, pocetnicima i ljudima sa manje znanja i iskustva ce biti sve teze da nadju posao. IT trziste ce se oporaviti, ali nece vise biti "easy money" kao do sad. A IT je vukao i mnoge druge sektore koji ce takodje stradati kad IT-jevci budu poceli da trose manje.
Radiš kao direktor u NCZ, menadžer si u nekoj velikoj IT firmi ili državni sekretar u ministarstvu?
Obican programer, svako ko je u IT svetu vidi i sam kakva je situacija. Ali i onaj ko nije u IT svetu moze da cita vesti i da prati drustvene mreze i da vidi sta se desava.
Uglavnom, kriza je pocela, pratite pad prometa nekretnina u narednom periodu, a uskoro i pad cena.
 
Uglavnom, kriza je pocela, pratite pad prometa nekretnina u narednom periodu, a uskoro i pad cena.

Uh dobro je, zabrinu sam se, vec 2-3 posts si napisao bez "pada promet, prodajni dani su svaki dan, uskoro padaju strahovito cene pre svega velikih stanova u Nisu i vikend stanova u bg"
 
Opšte je poznato da je Beč duplo gori od Beograda, a Zlatibor duplo bolji od Toronta i Beča Zajedno. Stekao sam utisak, vremenom, da Beli Zlabud u stvari gaji duboke sumnje da je Zlatibor dobra investicija. Sve te sumnje koje forumaši spominju ovde, u vidu mana koje Zlatibor realno ima. I sada on vas ubeđuje, ali istina je da on sve vreme sebe ubeđuje i to žestoko, da Zlatibor nema mane. A najveći strah mu je da investicija, koju će platiti kao PREMIUM, u stvaru bude običan STANDARD, jer su mu prodali priču "investitori" i da će onda, za par godina nakon tog poduhvata, pisati ovde uveliko koje je Zlatibor đubre i prevara, dakle promeniće stav u potpunosti.

Ma jok, nema veze sa tim. Možda mi malo smetaju generalizacije i kad se pažnja ne stavlja na ono što je glavno. Inače imam plan da menjam stan u Beogradu za veći na sličnoj lokaciji, o tom po tom

Jel ima na ovom forumu tema o Zlatiboru?

Ima, ali uglavnom su to ljudi već zaljubljeni u Zlatibor i uglavnom su se preko zime interesovali da li pada sneg i koliko je napadao :)

------------------------
Evo vesti o 130 godina turizma na Zlatiboru, i razvoju koji je u planu u veoma bliskoj budućnosti
 
Novi Sad je u trendu. Ili ipak nije 🤣 Jedva cekam junske podatke. Pozdrav iz Novog Sada
Screenshot_2023-06-08-20-50-51-075_com.android.chrome.jpg
 
Podaci za maj su ažurirani i kompletni na cenenekretnina.rs!

Zanimljivo je da, iako je pad prometa u odnosu na prethodne dve godine sada definitivan, za sada je promet ipak stabilan i tek nesto ispod nivoa iz 2019. Pri tome, od pocetka ove godine promet u centru grada (Stari grad, Savski venac, Vracar, Novi Beograd) je i dalje oko 10% iznad nivoa iz 2019, dok je van centra oko 10% nizi.
 
Pa zavisi. Ko ima znanja i iskustva, naci ce posao relativno brzo, ali je pitanje pod kojim uslovima, Sa druge strane, pocetnicima i ljudima sa manje znanja i iskustva ce biti sve teze da nadju posao. IT trziste ce se oporaviti, ali nece vise biti "easy money" kao do sad. A IT je vukao i mnoge druge sektore koji ce takodje stradati kad IT-jevci budu poceli da trose manje.

Obican programer, svako ko je u IT svetu vidi i sam kakva je situacija. Ali i onaj ko nije u IT svetu moze da cita vesti i da prati drustvene mreze i da vidi sta se desava.
Uglavnom, kriza je pocela, pratite pad prometa nekretnina u narednom periodu, a uskoro i pad cena.
A ja sam pročitao izvestaj da juniori i mediori imaju veće šanse da nađu posao jer su seniori preskupi a budžeti se tope
 
Za sada deluje sa je pik cene i obima (lokalni maksimum) u BG bio u novembru prošle godine
 
Au, u sred krize nivo prometa na nivou godine "pred koronu". Kako li ce tek biti kad prodje kriza?
Cinjenica je da i dalje imamo tendenciju pada prometa. Mozda jeste maja pad prometa bio malo manji nego inace, ali to ne menja cinjenicu, maj je mozda samo jedan od poslednjih trzaja trzista pred jos veci pad prometa.
A ja sam pročitao izvestaj da juniori i mediori imaju veće šanse da nađu posao jer su seniori preskupi a budžeti se tope
Ne bih rekao, senior ako ostane bez posla lako moze da spusti cenu i "istisne" mediora ili juniora, svakako mu je bolje da spusti satnicu nego da bude bez posla. Kao sto ce i prodavci stanova morati da spustaju cene ako zele da prodaju stan. :)
U svakom slucaju, mislim da ce se trziste "ocistiti" od laznih mediora i juniora, ostace samo oni koji zaista znaju nesto. Mada bi neki rekli da u IT-u prakticno uopste nije ni kriza, samo se sad sve vraca na period pre korone, a da bi se vratili na period pre korone, moraju nazalost da se daju otkazi.
 
Hmmm marketwatcheri kazu "stabilan promet od pocetka godine", perice kazu "imamo tendenciju pada prometa".
 
Au, u sred krize nivo prometa na nivou godine "pred koronu". Kako li ce tek biti kad prodje kriza?
Daleko smo mi od sredine krize. Još je ovo tek mali početak i još su otkazi na nivou 10-15% od svih zaposlenih, što se može podvesti pod "ratnu taksu" odnosno koliko svi moraju da "doniraju" Ukrajini. Još sve relativno dobro funkcioniše i posla kakvog takvog ima i može se naći i po EU i po SR. Kako će biti za par meseci videćemo. Sudeći po situaciji u EU (jer oni obično idu ispred nas godinu dana) neće biti većih promena. Jedino što u EU se vidi je pad cena nekretnina od 10-15% i tu se stabilizovalo i nema više ludila oko davanja većih ponuda od tražene cene i kupovine svega i svačega. Sad se ipak 3x gleda pa tek onda kupuje.
 
Ne bih rekao, senior ako ostane bez posla lako moze da spusti cenu i "istisne" mediora ili juniora, svakako mu je bolje da spusti satnicu nego da bude bez posla.

Pa valjda IT senior moze sebi da priusti "letnji raspust" tj da malo kvalitetnije povede leto umesto da posto poto radi za platu sa kojom istiskuje juniora. Osim ako je materijalista koji zeli posto poto da kupi vikend stan da ima da se proseta.
 
Pa valjda IT senior moze sebi da priusti "letnji raspust" tj da malo kvalitetnije povede leto umesto da posto poto radi za platu sa kojom istiskuje juniora. Osim ako je materijalista koji zeli posto poto da kupi vikend stan da ima da se proseta.
Dobrim senior programerima su novac i materijalne stvari jako trivijalne, vise se posvecuju poslu jer to vole.
 
Oglasena cena jeste mozda 350k evra, ali trzisna cena ovog stana po naduvanim cenama je max 270k evra (kad budu pale cene bice i manje), jer za taj blok je prosecna realizovana cena malo manja od 3k e/m2, a ovaj stan ima 92m2 uknjizena.

evo u jednom od solitera 6 kaplara prodao se stan od 99 m2 za 308k, a u drugom za 64m2 za 216k

ludilo
 
Au, starogradurija 3k, koliko li ce tek biti kad ne bude pada prometa.
 
Pa valjda IT senior moze sebi da priusti "letnji raspust" tj da malo kvalitetnije povede leto umesto da posto poto radi za platu sa kojom istiskuje juniora. Osim ako je materijalista koji zeli posto poto da kupi vikend stan da ima da se proseta.
Ocigledno nisi u toku. Da ne zalazim u detalje, ali ne postoji dzabe razlika izmedju seniora, mediora i juniora. Zavisi od firme, ali juniori imaju tipa 1000 evra platu, mediori 2000 evra, a seniori 3000 evra platu. Ti bi verovatno za 3000 evra pre zaposlio 3 juniora nego 1 seniora, ali poenta price jeste da senior resava probleme koje ni 10 juniora zajedno ne bi mogli da rese. Senior ni u slucaju krize nece spustiti cenu na 1000 evra da bi istisnuo juniora, samo ce mozda pristati na to da ne dobije povecanje na 3.500 evra.
Sta mislis, zasto vrhunske sportiste placaju desetine miliona kad za te pare mogu da nadju na hiljade jeftinijih?
Tako da, ne brini ti za seniore, snaci ce se oni, samo ce im mozda plate malo stagnirati. Problem je za one koji tek ulaze na trziste i one koji su koderi, a ne inzenjeri, ako znas u cemu je razlika.
evo u jednom od solitera 6 kaplara prodao se stan od 99 m2 za 308k, a u drugom za 64m2 za 216k

ludilo
Jeste preskupo, ali opet, ovaj prvi se "uklapa" u prosek od 3ke/m2, a ovaj drugi jeste malo skuplji (3.375e/m2), ali ako je potpuno renoviran, onda je to, uslovno receno, prihvatljiva cena. A mi te informacije nemamo, mozemo samo da nagadjamo. U svakom slucaju, i jedan i drugi su dosta jeftiniji od onog stana od 92m2 za 350k evra (3.805e/m2) kome je trzisna cena oko 270k evra.
 
Jeste preskupo, ali opet, ovaj prvi se "uklapa" u prosek od 3ke/m2, a ovaj drugi jeste malo skuplji (3.375e/m2), ali ako je potpuno renoviran, onda je to, uslovno receno, prihvatljiva cena. A mi te informacije nemamo, mozemo samo da nagadjamo. U svakom slucaju, i jedan i drugi su dosta jeftiniji od onog stana od 92m2 za 350k evra (3.805e/m2) kome je trzisna cena oko 270k evra.


u kakvom god stanju da su prodati, meni je ludilo za te solitere dati tolike pare, vise mi je komentar za to
 
u kakvom god stanju da su prodati, meni je ludilo za te solitere dati tolike pare, vise mi je komentar za to
Slazem se, zbog toga mi je jos nebuloznija tvrdnja da je trzisna cena stana od 92m2 350k evra. Ja za nerenoviran stan u tom bloku ne bih dao vise od 2ke/m2, tj. za taj od 92m2 ako je nerenoviran ne bih dao vise od 180k evra (kad bih imao, i to da prodavac peva kad dobije te pare), kamoli 350k. Ne znam da ce cena pasti bas na taj nivo (sa 270k), ali ni trenutni nivo nije normalan i odrziv. Za lux renoviran bih dao max 500 e/m2 vise.

Inace, Evrozona je usla u recesiju, ljudi koji prate trziste polovnih automobila uocili su znacajan pad cena
 
Poslednja izmena:
Za Beograd starogradadnja (jer su tu najtacniji podaci).

Screenshot 2023-06-08 at 1.52.10 PM.png


Screenshot 2023-06-08 at 1.52.17 PM.png



Ja ne znam da li nekome bas toliko znaci popust sa 2.163 po m2 (kada je bio pik u aprilu 2023) i da kazes "pad" za maj 2023 po ceni 2.131 euro po m2.

Ta razlika od 32 eura po m2 na stan od 60 m2 (1920 eura) ne znam koliko je presudna i da rizikuje neko da cene odu na gore ponovo. Plus cekajuci neko mozda placa rentu.

Treba napomenuti da smo ocigledno slicnu oscilaciju imali i avgust 2022. i oktobar 2022. Takodje bila je jos jedna nesto manja novembar 2022 i decembar 2022.
 
Vrh