Šta je novo?

Cene nekretnina

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=804920#p804920:26k39c64 je napisao(la):
SRBO » Sub Dec 19, 2020 4:45 pm[/url]":26k39c64]И у Прагу можеш сасвим фино да се снађеш на туц-муц мало српски мало енглески

Pa baš to objašnjavam da je naveći problem sa Budimpeštom- jezik. A Prag je definitvo lakši.Sa srpskim se kolko tolko snađeš a
naučiti osnovan češki je daleko lakše nego osnovan mađarski. A to važi i za Ruse i Ukrajince. Zato za njih je Prag mnogo zanimljivij i za investiciju a i za papire EU. A da se vratim na ovu temu u koju pišemo- mislim da i Beograd postaje. Dodatan razlog za visoke cene u određenim delovima grada. Bogati Rusi, bogati gastarbajteri. UPragu je to porblem već 10tak godina a misli da za konretne delove Bg to će postati. Sećam se kolko ih se motalo po Knez Mihailovoj u ovo vreme prošle godine.
 
Bojan1986":m1giw61z je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=804920#p804920 je napisao(la):
SRBO » Sub Dec 19, 2020 4:45 pm[/url]":m1giw61z]И у Прагу можеш сасвим фино да се снађеш на туц-муц мало српски мало енглески

Pa baš to objašnjavam da je naveći problem sa Budimpeštom- jezik. A Prag je definitvo lakši.Sa srpskim se kolko tolko snađeš a
naučiti osnovan češki je daleko lakše nego osnovan mađarski. A to važi i za Ruse i Ukrajince. Zato za njih je Prag mnogo zanimljivij i za investiciju a i za papire EU. A da se vratim na ovu temu u koju pišemo- mislim da i Beograd postaje. Dodatan razlog za visoke cene u određenim delovima grada. Bogati Rusi, bogati gastarbajteri. UPragu je to porblem već 10tak godina a misli da za konretne delove Bg to će postati. Sećam se kolko ih se motalo po Knez Mihailovoj u ovo vreme prošle godine.
A kolika je visina rente za te dve lokacije ili ta dva nivoa cena nekretnina u Pragu?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=805030#p805030:177gzb84 je napisao(la):
chiki » Sub Dec 19, 2020 8:58 pm[/url]":177gzb84]
Bojan1986":177gzb84 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=804920#p804920 je napisao(la):
SRBO » Sub Dec 19, 2020 4:45 pm[/url]":177gzb84]И у Прагу можеш сасвим фино да се снађеш на туц-муц мало српски мало енглески

Pa baš to objašnjavam da je naveći problem sa Budimpeštom- jezik. A Prag je definitvo lakši.Sa srpskim se kolko tolko snađeš a
naučiti osnovan češki je daleko lakše nego osnovan mađarski. A to važi i za Ruse i Ukrajince. Zato za njih je Prag mnogo zanimljivij i za investiciju a i za papire EU. A da se vratim na ovu temu u koju pišemo- mislim da i Beograd postaje. Dodatan razlog za visoke cene u određenim delovima grada. Bogati Rusi, bogati gastarbajteri. UPragu je to porblem već 10tak godina a misli da za konretne delove Bg to će postati. Sećam se kolko ih se motalo po Knez Mihailovoj u ovo vreme prošle godine.
A kolika je visina rente za te dve lokacije ili ta dva nivoa cena nekretnina u Pragu?

E sad da ne pričam na pamet pogledao sam par oglasa. Naselja koriste Česi iz provinicja, Slovaci, lokalni mladi ljudi i generalno ljudi koji žive i rade tamo. Dok centralne lokacije investitori koji često koriste airbnb ili drže kao investiciju(slično Beogradu na vodi). I naravno najzanmljivije je u oba slučaja imati manje kvadrature,ali evo par(otprilike) cena. Cene variraju,ali koj naselja mnogo pravi cenu metro.
Praha 1 60-70m2- u zavisnosti od kursa 900-1000eur) mesečno
Praha 10 isto 60-70m2- okolo 400-500eur mesečno

ali računaj da Praha 1 i okolina se sad izdaju na kratkotrajno i kirije su brutalno pale ove godine jer nema turizma praktično. a u prošlih godina je toga bilo baš dosta:

https://www.tourism-review.com/prague-t ... -news11603

OAli cene nekretnina u centru nisu pale, naopako drže se u rangu cca 8-9000eur/m2. Prag i Beograd su različita grada i sa različitom ekonomijom,ali kad uporedim šta se desilo i kakav je razvoj bio zadnjih 10-15godina u Pragu- očekujem da će se slično dešavati u BG i slično da se odvijaju cene nekretina(ne mislim na absolutne cene nego na rast cena i stabilnost u krizama)-
 
Chiki- slažem se sa tim što pišuo nažalast potvrđuje to što pišejm ja gore za Prag. Ali to važi za praktičbo svaki Evropski grad- znači i za Beograd. Cene su išle gore iako je pandemija- ali nise kamatne stope i nekretnine kao jedan od sigurnih "luka- ili ti "safe haven". I zadnijh 20 godina pokazuje kao jednu od najsigurnijih. I zbog toga ne očekujem neki seriozniji pad nekretnina, posebno na lokacijama koje važe za vredne- u Bg bih u taj okvir stavio Vračar, Vukov Spomenik, Lion, Dedinje a sad i BG na Vodi, i početak Novog Beograda. Ali evo...popravite me ako mislite da greši
 
Razvaljivanje. Mislim da ce cene ici jos na gore. Jos ima pumpanja i stampanja. Evo i Sinisa najavio jos pomoci privredi. Prakticno znaci nema promene kursa. Sto znaci idemo na gore sa cenama nekretnina!
 
Cena nekretnina postaje sumanuta za prosečnog stanovnika, koji radi za platu, a ne za kombinacije.
Plus ovaj Vesicev fazon za sklanjanje 40% jeftinih stanova, na legalizaciji i dalje traje.
Mi smo npr uredno kupili stan na legalizaciji 2015.god, kompletan pravni sled, overeno kod notara, plaćamo porez, infostan itd, a sada nemamo pravo da svojom imovinom raspolažemo i prometujemo ako želimo ?!
Da ga prodaš ne mozeš, ali izvršitelj moze da ga oduzme.
Jako logično, i niko ništa ne zna, svi rade samo svoj deo...

Sve dok se jako kupuje i dalje, po ovim cenama, i dok odnekud pare dolaze ima da ide jos na gore.
 
Mislim da bull market u nekretninama u Srbiji tek dolazi. Nisu relne ovako niske cene. Ovaj sto kaze da prosecan stanovnik u Srbiji ne moze da priusti stan i to navodi kao nesto negativno je apsurd da ne moze veci biti. Pa druze u kapitalizmu nije ni previdjeno da prosecan stanovnik moze da rentira stan a kamoli da kupi. Stanove ce kupovati 1% stanovnistva i tako je i u USA npr.

San Francisco
- 3% beskucnici (uglavnom zaposleni ali beskucnici)
- 12% ne mogu da rentiraju stan vec Recreation Vehicle (kamp kucica)
- 46% rentiraju (od toga mnogo njih zivi kao cimeri jer ne mogu da priuste da rentiraju jedan stan)
- 37.6% su vlasnici nekretnina koji zive u njima
E sad imaj na umu da od ovih 37.6% jako veliki broj njih je nasledio nekretnine pa zivi u njima ali i dalje sklapa kraj sa krajem.
https://www.marketwatch.com/story/the-h ... 2019-05-17

Svega 1% stanovnistva moze da priusti da kupi nekrentinu danas i da zivi u njoj a vecinom su to ili "kombinacije" kako ti zoves ili neki visoki menadzeri ili IT neke ludacke pozicije.

Mislim da je u Srbiji jos uvek na snazi ta tranzicija iz socijalistickog drustva u ono za sta smo se izborili 2000te godine a to je neoliberalni kapitalizam gde zapravo 1% samo gura napred a jako veliki deo ima probleme u zivotu. Ta tranzicija se jako sporo odigrava upravo iz razlog sto vlast nema hrabrost da uradi pravu stvar. Na primer podizanje nameta za sve zivo i nezivo. To je ono sto Srbiju tek ceka na nasem tranzicionom putu.

Ono gde mislim da ce biti udar jestu zakupi. Oni koji zive od rentiranja nekretnina ce imati finansijski udarac.
https://wolfstreet.com/2021/01/04/exodu ... 20-cities/

Dok cene nekretnina i dalje rastu globalno u US zbog nenormalno niskih kamatnih stopa i zbog nenormalnih stimulansa.

Sve dok se nastavi ovaj ludacki stimulans tj globalno pljackanje ljudi sa stednjom cene nekretnina nemaju razlog da pojeftinjuju.
 
Ja iz ovog drugog clanka mogu samo da zakljucim da se ljudi sele iz velikih i skupih gradova, kao sto je npr. San Francisco.

To je skroz logicno, ako se uzme u obzir da ogroman broj ljudi od sad radi od kuce. Meni se cini da je npr. Novi Beograd u istoj situaciji. E sad, ja mislim da manja traznja za izdavanjem moze samo da izazove pad cena.

Drugo, tesko je porediti nas i USA, razlicita trzista, niko ovde ne pravi "rent vs own" planove. U npr, Srbiji, Italiji, Francuskoj ljudi jednostavno tradicionalno vole da budu vlasnici. U Nemackoji veliki procenat iznajmljuje... trzista nisu ista.
 
Porediti tržište nekretnina u Srbiji, sa tržištem nekretnina u SAD je kao porediti eko sistem slona i stidne vaši (čak i ova dva sistema imaju više sličnosti).
Možda se mogu porediti tržišta nekretnina u Srbiji sa tržištima u Bugarskoj ili Belorusiji i odatle izvlačiti zaključke.
 
Bojan1986":1f8yimq3 je napisao(la):
Chiki- slažem se sa tim što pišuo nažalast potvrđuje to što pišejm ja gore za Prag. Ali to važi za praktičbo svaki Evropski grad- znači i za Beograd. Cene su išle gore iako je pandemija- ali nise kamatne stope i nekretnine kao jedan od sigurnih "luka- ili ti "safe haven". I zadnijh 20 godina pokazuje kao jednu od najsigurnijih. I zbog toga ne očekujem neki seriozniji pad nekretnina, posebno na lokacijama koje važe za vredne- u Bg bih u taj okvir stavio Vračar, Vukov Spomenik, Lion, Dedinje a sad i BG na Vodi, i početak Novog Beograda. Ali evo...popravite me ako mislite da greši
Slažem se. Ne očekujem ni ja ogroman pad.
Nekretnine su uvek značile sigurnost. Uz to se podstiče izgradnja raznim instrumentima. Sav novac od subvencija i stimulansa zavrsi u nekretninama. Verovatno i sav novac od korupcije završi u nekretninama.

Pored Bugarske i Rumunije, valjalo bi uporediti tržišta Mađarske, Hrvatske sa našim.

Isto tako, ako će tržište nekretnina pratiti trendove iz drugih evropskih gradova u pogledu razvoja i cena, onda će, pre ili kasnije doći do praćenja drugih pozitivnih trendova iz tih istih gradova a to je život u predgrađu sa kućom i dvorištem.

Da ne pričamo o ekološkim problemima u BG gde očekujem da će ovi imućniji reagovati.

Kako će brza pruga BG-NS uticati na stanovnike naselja uz prugu u pogledu života i komjutinga do radnog mesta u BG? Npr stan u Pazovi u izgradnji je 800eur + PDV i na 20ak minuta budućom brzom prugom do NBG. Naravno, moraju se nabaviti i novi vozovi itd ali to će se desiti pre ili kasnije.

Već je spomenut trend rada od kuće. Sve više kompanija uvodi modele gde se dan ili dva radi iz kancelarije a ostatak od kuće. Smanjivaće se površine poslovnih prostora.

Očekuje se i završetak remonta pruge Mala Krsna - Vrčin - Beograd ( do 120km/h) do kraja godine što će ubrzati komunikaciju prigradskih naselja do centra BG.

Imamo projekte u Makišu i na prostoru IMT-a gde se govori o izgradnji velikog broja stanova kao nekoliko Belvila.

Fokusiran sam na NBG i mišljenja da će se sve prednosti ovog dela grada istopiti za 5-10 godina i da to više neće biti prijatno mesto za život.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=811662#p811662:1hp18w9t je napisao(la):
max » Sub Jan 09, 2021 10:22 am[/url]":1hp18w9t]Porediti tržište nekretnina u Srbiji, sa tržištem nekretnina u SAD je kao porediti eko sistem slona i stidne vaši (čak i ova dva sistema imaju više sličnosti).
Možda se mogu porediti tržišta nekretnina u Srbiji sa tržištima u Bugarskoj ili Belorusiji i odatle izvlačiti zaključke.

Bas...
Sa jedne strane najveca svetska ekonomija, sa zdravim natalitetom i ogromnim imigracionim pritiskom i 25 miliona ljudi koji igraju lutriju za mogucnist da zive u njoj, a sa druge jedna od najstarijih i najsiromasnijih zemalja u ovom delu planete iz koje ljudi beže još iz školskih klupa.

Pa onda od cele USA, bas primer Californie i SF koji su ekstremi i za USA pojmove. Da je California drzava, bila bi 7. ekonomija sveta...

Radovicu, razumes valjda da Fed i Ecb mogu da štancuju koliko hoce, a da mi ne možemo? Niske kamate ce nama na koncu biti omča oko vrata
 
@Populist ovo je jezivo tačno. Ne znam da li su ljudi ispratili vest da je u 2020 rođeno >2% manje beba nego 2019. U zemlji u kojoj svake godine ima 1% manje đaka prvaka teško da može bude sigurna za bilo kakvo dugoročno investiranje. Broj ljudi u zemlji i broj stambenih jedinica će uskoro biti jednak ako se ovako nastavi. Onda se postavlja pitanje kome ćeš iznajmiti stan ili prodati. Par opština u Beogradu ne mogu da zamaskiraju tužno stanje.
 
Nikad mi nece biti jasno zasto ljudi dovode u vezu opadanje broja stanovnika u Srbiji sa cenama stanova u Beogradu. Beograd ima sve vise stanovnika, svi se tamo doseljavaju. Ostaju pusti pre svega jug i istok Srbije, a potom i manje-vise sva sela, varosice, pa i manji gradovi. Beograd ce uskoro biti ono sto je Budimpesta za Madjarsku iliu Atina za Grcku sto se odnosa broja stanovnika tice.Svakako nece padati cene stanova u Bgu zbog manje rodjenih beba u Babusnici.

Inace, slazem se da je uporedjivanje San Franciska i Beograda smesno.

Moje misljenje je da cene stanova u Beogradu nikada nece biti jeftine, moze se desiti neki manji pad cena u nekom trenutku, ali ce to biti kratkog daha. Ljudi koji su odlucili da cekaju da cena padne su vec u gubitku, jer cene idu na gore, a i kada/ako se desi taj pad, vrlo verovatno ce i tad biti visa cena od one za koju su mogli kupiti stan da su odlucili da ne cekaju sa kupovinom. Npr, ja sam kupio stan pre godinu i po, i svi su me ubedjivali da sam lud i da ce cene pasti svakog trena. One su skocile dodatnih recimo 15%, pa sad i da se desi neki pad, verovatno ce cene biti bar na nivou kada sam ja uzimao stan.
 
Beograd ni sa ovim brojem koji se rađa ne može da zadrži broj koji ima. Ali do sada je rastao zahvaljujući tome tako što je privlačio iz tih mesta kao što je Babušnica. Pa ako tamo presuši, manja je i baza za Beograd.

Ili mogućnost izdavanja. Pre 25 godina broj dece po generaciji u osnovnoj školi je bio 100000. Prošle godine je rođeno oko 60000. Za 10 godina taj je broj u osnovnoj, a za 18 je to baza za fakultet.

Beograd već jeste ono što je Budimpešta za Mađarsku.

Što se cena tiče, one nisu toliko vezane za broj stanovnika već za kapital kao kapital. Ukoliko je klima takva da je obezvređeno držanje novca u bankama, a jeste, a prilika za relativno sigurno ulaganje je malo, onda su nekretnine prihvatljiva opcija. Pa onda neko može imati i više stanova, pa ne može da se uspostavi korelacija između broja stanovnika i broja stanova. Jer bi onda bilo za očekivati da se broj stanovnika od 2011. do 2021. povećao makar za broj izgrađenih stambenih jedinica x2. To naravno nije slučaj. Čekamo popis ove godine za potvrdu.
 
Cela zapadna obala US i Kanade je investiciono trziste bekretnina za bogate Azijate ( u novije vreme pre svega Kineze) koji imaju ogroman visak ulagackog kapitala. Smesno je porediti Beograd sa zapadnom obalom US generalno, a pogotovo ne sa SF. Rente od stanova u SF su vidno pale poslednjih meseci, pa opet za stan od 30ak kvadrata traze 2-2.5 soma u centru
 
Upravo to , porediti Bg sa metropolama tog tipa je suludo. Bg trenutno nemam nikakvu isplativost investicionog ulaganja jer cene zakupa nisu ispratile rast cena nekretnina , niti ce jer se standard ne povecava tim tempom, a priliva stranaca nema kao u svetskim metropolama jer smo slaba ekonomija. Najvecu pometnju na trzistu nekretnina je uvodjenje zakona o zabrani prometovanja nelegalizovanim stanovima iz jan 2019, jer je to bio ogroman izvor koji je apsorbovao veliki procenat traznje u zadnjih 20 godina. Lako se vidi ako se prosetas po lekinom ili uciteljskom npr koliko zavrsenih zgrada zvrji prazno i ceka legalizaciju. Kod nas nema realnog trzista kao u razvijenim zemljama i pitanje je dal ce ga i kada biti. Trenutnu nivo cena je psiholoski momenat koji ce se zavrsiti pre ili kasnije kad se traznja delom zadovolji a hoce jer se dowta gradi. Investitori koriste momenat visokih cena. Posle toga ce se stvari vratiti u normalu jer Bg nema veliki priliv stanovnistva niti ce imati, nema imigracije stranaca, nema prirodnog prirastaja, a ni ratova koji su u zadnjih 30 godina punili Bg
 
a opet zaboravljas migraciju iz unutrasnjosti Srbije koja je vec spomenuta.

Npr, ja sam kupio stan pre godinu i po, i svi su me ubedjivali da sam lud i da ce cene pasti svakog trena. One su skocile dodatnih recimo 15%, pa sad i da se desi neki pad, verovatno ce cene biti bar na nivou kada sam ja uzimao stan.

Apsolutno ista situacija i kod mene, ja pre skoro 2 godine. Sada mogu za minimum 30% skuplje da ga prodam ali meni stan treba za zivot, a ne za preprodaju. Bili su ovde razni dodolasi koji su najavljivali slom i prepolovljavanje cena nekretnina u 2019 pa 2020 pa ih sad nesto nema... Stan u centru tu za 1000-1300e m2, a malo malo pa se pojavi neko slican pa ceka stan na nbg za 900e m2 :) Verovatno vodjeni proslom krizom koja je i nastala zbog sloma trzista nekretnina ali ne moze se svaki put otimati sirotinji na isti nacin npr ove godine na udaru su ugostitelji i slicne branse. Saraju malo. Videcemo sta ce sledeca kriza biti. Sa koje cene ce se desiti korekcija trzista niko ne zna.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=811990#p811990:f73ldhd9 je napisao(la):
KlauKalash » Ned Jan 10, 2021 4:04 pm[/url]":f73ldhd9]Nikad mi nece biti jasno zasto ljudi dovode u vezu opadanje broja stanovnika u Srbiji sa cenama stanova u Beogradu. Beograd ima sve vise stanovnika, svi se tamo doseljavaju. Ostaju pusti pre svega jug i istok Srbije, a potom i manje-vise sva sela, varosice, pa i manji gradovi. Beograd ce uskoro biti ono sto je Budimpesta za Madjarsku iliu Atina za Grcku sto se odnosa broja stanovnika tice.Svakako nece padati cene stanova u Bgu zbog manje rodjenih beba u Babusnici.

Zapravo je broj beba u Babušnici ključan, ne samo za cene stanova u Beogradu vec i za opstanak Srbije. Posto je ovo drugo za neku drugu temu, fokusiraću se samo na uticaj na cene.

Obzirom da nismo interesantni bogatim (a ni siromašnim) Rusima, Kinezima, Arapima da sklanjaju svoj novac ovde (zašto? glupavi su?) Nismo interesantni ekonomskoj migraciji iz Afrike, Latinske Amerike, Bliskog Istoka (zašto? glupavi su?), ostaje nam samo domicilno stanovništvo i region koje kupuje nekretnine.

Ko migrira u Beograd? Pa mladi, studenti i mlađe radno sposobno stanovništvo. Njih je u tradicionalnim područjima iz kojih dolaze (Kosovo, Hercegovina, južna/zapadna Srbija, RS) dramatično manje. I od otvaranja granica vrlo često "preskaču" Beograd i Novi Sad i odmah odlaze dalje.

Drugo, koja je svrha postojanja kuće, stana, zašto ih kupujemo? Da živimo u njima. Mi ili neko drugi. Znači možemo da kupimo da se uselimo u njih ili da zaradimo izdavanjem, preprodajom ili samo da sklonimo pare. Ali na posletku i taj stan za izdavanje il preprodaju ostvari svoju vrednost tek kada neko poželi da živi u njemu. Do tada je trošak, beton i cigla. Poenta je da su sve ove trange frange varijante, ulaganje K&K (kriminal&korupcija) kapitala, niske kamate, nemogućnost ulaganja u druge stvari, neminovno ograničenog trajanja ukoliko nema konstantnog priliva ljudi.
Ako nemaš imigraciju spolja, demografija sa jedne strane i želja mladih da izaberu Beograd ispred Beča sa druge, je temelj svega
 
Čak i ako Srbiju i Beograd poredimo sa regionom možemo da vidimo disproporcije.

Nemamo more, pa neću ni pominjati, ali:
Primer Bansko i Stara Planina. Praktično isti masiv, NP tamo, NP i lepši ovde. Bansko je interesantno Englezu da kupi apartman, Stara Planina nije ni Milojku što je rođen tamo.
Na Žabljaku cene u nebesima, prodaje se zemlja na m2 ko na Menhetnu strancima, u šumi možeš čuti svaki mogući jezik pre nego srpski/crnogorski. Sa druge strane granice pustoš, Pešter, Golija, Zlatar.

Ako u isti kontekst stavimo Beograd i Budimpeštu, Novi Sad i Split vidimo da je nešto na jako klimavim nogama

Zašto neko sa distance, neutralan i finansijski ipak bolje obrazovan od prosečnog Milojka napravi takav izbor? Zašto ne kupi stan na NBG da mu splavovi budu blizu, ako je to već komparativna prednost Beograda
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812166#p812166:2vcrzl8b je napisao(la):
mariks » Pon Jan 11, 2021 1:13 am[/url]":2vcrzl8b]a opet zaboravljas migraciju iz unutrasnjosti Srbije koja je vec spomenuta.

Npr, ja sam kupio stan pre godinu i po, i svi su me ubedjivali da sam lud i da ce cene pasti svakog trena. One su skocile dodatnih recimo 15%, pa sad i da se desi neki pad, verovatno ce cene biti bar na nivou kada sam ja uzimao stan.

Apsolutno ista situacija i kod mene, ja pre skoro 2 godine. Sada mogu za minimum 30% skuplje da ga prodam ali meni stan treba za zivot, a ne za preprodaju. Bili su ovde razni dodolasi koji su najavljivali slom i prepolovljavanje cena nekretnina u 2019 pa 2020 pa ih sad nesto nema... Stan u centru tu za 1000-1300e m2, a malo malo pa se pojavi neko slican pa ceka stan na nbg za 900e m2 :) Verovatno vodjeni proslom krizom koja je i nastala zbog sloma trzista nekretnina ali ne moze se svaki put otimati sirotinji na isti nacin npr ove godine na udaru su ugostitelji i slicne branse. Saraju malo. Videcemo sta ce sledeca kriza biti. Sa koje cene ce se desiti korekcija trzista niko ne zna.

Ta migracija nema tu masovnost , posebno sto ce izgradnjom ovih vecih saobracajnica mnogi skapirati da mogu komotno da zive u svojim sredinama i da rade u Bg, sto do sada nije bio slucaj. U velikim zapadnim metropolama koje imaju slican visok price to income ratio kao Bg sad, imas isto veliko doseljavanje unutar zemlje ali jos mnogo vecu i agresivniju imigraciju iz celog sveta, upliv stranog kapitala itd. Ono sto je mozda faktor koji ima uticaj je nasa dijaspora. Ali generalno mislim da je sad efekat promene zakona , jer se Bg 2 decenije punio stanovnistvom koje kupovalo nelegalne stanove po mirjevu 3 4, konjarnik 3 4, mitrovo brdo, cvetanova cuprija, v vlahovic itd. Ja licno poznajem nekoliko juznjaka koji su za 800 900 eur kupili stanove na mitrovom brdu, a ono je jezivo. A vecina novogradnje je bila tog tipa. To je preko noci nestalo i imas ovaj efekat koji imas sad sto se tice cena.
 
U DUBAIJU STAN ZA 3,5 GODINE RADA, U LONDONU ZA 18! Koliko dugo treba štedeti za kupovinu nekretnine u najvećim gradovima sveta, a koliko u Srbiji

https://www.blic.rs/biznis/u-dubaiju-st ... za/gx8e9yr

Prema indeksu odnosa cena nekretnina i zarada, u Srbiji je potrebno oko 17,8 godina, da neko sa prosečnom zaradom kupi stan od 60 kvadrata. U Pekingu i Londonu je situacija slična kao i kod nas, dok je recimo u Dubajiu, sa tamošnjom prosečnom platom, moguće stan kupiti za svega 3,5 godine.

To su neke od projekcija, jer treba imati u vidu da je praktično nemoguće celu platu davati samo na otplatu stana, ali i da se tržište nekretnina menja i da na sve proračune utiču različite okolnosti.

Ako se recimo u Srbiji iz zarade izuzmu troškovi života taman iznad linije apsolutnog siromaštva, vreme potrebno za kupovinu stana skače na 23,7 godina, pokazala je analiza tržišta nekretnina Aleksandra Radivojevića, saradnika Kvartalnog monitora, ekonomske publikacije Fonda za razvoj ekonomske nauke.

Portal Bright Side je napravio hipotetičku situaciju i izračunao koliko godina bi ljudi koji žive u različitim zemljama morali da rade kako bi uštedeli dovoljno novca za kupovinu stana u svom gradu. Posmatrali su neto prosečne mesečne zarade (nakon poreza), i prosečne cene za kupovinu stana od 50 kvadrata van centra grada, a računali da se cela plata daje za stan.

Evo je i lista:

Moskva - 12,5 godina
U ovoj zemlji, kako Bright Side navodi, prosečna plata je oko 797 dolara, dok je cena stanova u proseku oko 118.852 dolara.

Berlin - 5,5 go
Kako sajt ističe, prosečna plata u glavnom gradu Nemačke je oko 2.206 dolara. Cene stanova van centra prosečno ovde iznose 145.596 dolara.dina


London - 18 godina
U glavnom gradu Velike Britanije prosečna plata iznosi oko 2.927 dolara, dok su prosečne cene stanova 638.100 dolara, kaže Bright Side.

Dubai - 3,5 godina

Prema navodima, prosečna plata u ovom gradu iznosi oko 3.340 dolara, a prosečna cena stana je 143.850 dolara.

Pariz - 12 godina

Prosečna plata u glavnom gradu Francuske iznosi oko 2.531 dolar, dok su cene stanova u proseku 359.100 dolara.


Peking - 17,5 godina

Prosečna plata u ovom gradu je oko 1.370 dolara, dok je prosečna cena stana oko 289.150 dolara.

Madrid - 7 godina

Prosečna plata u glavnom gradu Španije je 1.571 dolar. Cena stana u proseku je 132.250 dolara.
Stokholm - 9 godina

Prosečna plata je 2.857 dolara. Cena stana je u proseku 311.850 dolara.


Atina - 9 godina

Prosečna plata u glavnom gradu Grčke je 803 dolara. Cena stana ovde je u proseku 88.950.

Prag - 8 godina

Prosečna plata je oko 1.019 dolara, dok se cena stana može prosečno platiti 102.650 dolara.

Rim - 11 godina

Prosečna plata u glavnom gradu Italije iznosi oko 1.783 dolara. Cena stana je 230.600 dolara.
 
Ta migracija nema tu masovnost , posebno sto ce izgradnjom ovih vecih saobracajnica mnogi skapirati da mogu komotno da zive u svojim sredinama i da rade u Bg, sto do sada nije bio slucaj. U velikim zapadnim metropolama koje imaju slican visok price to income ratio kao Bg sad, imas isto veliko doseljavanje unutar zemlje ali jos mnogo vecu i agresivniju imigraciju iz celog sveta, upliv stranog kapitala itd. Ono sto je mozda faktor koji ima uticaj je nasa dijaspora. Ali generalno mislim da je sad efekat promene zakona , jer se Bg 2 decenije punio stanovnistvom koje kupovalo nelegalne stanove po mirjevu 3 4, konjarnik 3 4, mitrovo brdo, cvetanova cuprija, v vlahovic itd. Ja licno poznajem nekoliko juznjaka koji su za 800 900 eur kupili stanove na mitrovom brdu, a ono je jezivo. A vecina novogradnje je bila tog tipa. To je preko noci nestalo i imas ovaj efekat koji imas sad sto se tice cena.

Nema, u pravu si. Ali ni Beograd nema toliki kapacitet da primi sve te ljude koje nabrajas. Ne mozemo uporedjivati Beograd sa gradovima koji imaju stanovnika koliko cela Srbija pa i vise. Dovoljno je da godisnje par ljudi iz jednog kraja zele da se dosele za Beograd. To su minimum vise stotina stanova koje treba prodati, a želeće da se dosele. Na zalost kod nas je jos uvek taj mentalitet da koliko god zaradjivao moras da zivis u Beogradu da bi se smatralo uspehom, pa neces valjda da budes "moj rodjak sa sela". Bar dok ostali gradovi ne budu ulagali u svoju infrastrukturu i sadrzaje da imas gde da izadjes kad si mlad i gde da odskolujes decu kada porastu, bg, ns ce uvek biti pozeljna destinacija.
 
Ово остало се већ испразнило. Ако нешто не "пукне" овакво стање ће бити још једно 5 година а онда ће услед морталитета и миграција и Београд стагнирати
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=812350#p812350:9vv8xfwt je napisao(la):
mariks » Pon Jan 11, 2021 5:12 pm[/url]":9vv8xfwt]
Ta migracija nema tu masovnost , posebno sto ce izgradnjom ovih vecih saobracajnica mnogi skapirati da mogu komotno da zive u svojim sredinama i da rade u Bg, sto do sada nije bio slucaj. U velikim zapadnim metropolama koje imaju slican visok price to income ratio kao Bg sad, imas isto veliko doseljavanje unutar zemlje ali jos mnogo vecu i agresivniju imigraciju iz celog sveta, upliv stranog kapitala itd. Ono sto je mozda faktor koji ima uticaj je nasa dijaspora. Ali generalno mislim da je sad efekat promene zakona , jer se Bg 2 decenije punio stanovnistvom koje kupovalo nelegalne stanove po mirjevu 3 4, konjarnik 3 4, mitrovo brdo, cvetanova cuprija, v vlahovic itd. Ja licno poznajem nekoliko juznjaka koji su za 800 900 eur kupili stanove na mitrovom brdu, a ono je jezivo. A vecina novogradnje je bila tog tipa. To je preko noci nestalo i imas ovaj efekat koji imas sad sto se tice cena.

Nema, u pravu si. Ali ni Beograd nema toliki kapacitet da primi sve te ljude koje nabrajas. Ne mozemo uporedjivati Beograd sa gradovima koji imaju stanovnika koliko cela Srbija pa i vise. Dovoljno je da godisnje par ljudi iz jednog kraja zele da se dosele za Beograd. To su minimum vise stotina stanova koje treba prodati, a želeće da se dosele. Na zalost kod nas je jos uvek taj mentalitet da koliko god zaradjivao moras da zivis u Beogradu da bi se smatralo uspehom, pa neces valjda da budes "moj rodjak sa sela". Bar dok ostali gradovi ne budu ulagali u svoju infrastrukturu i sadrzaje da imas gde da izadjes kad si mlad i gde da odskolujes decu kada porastu, bg, ns ce uvek biti pozeljna destinacija.

Velika vecina ljudi iz unutrasnjosti idu trbuhom za kruhom, i tu mnogo ima ljudi koji rade kao konobari, prodavci , radnici na grajdevini itd , ti ljudi su masovno podstanari, a iako uspeju da prodaju nesto pa da skupe pare da kupe stan u Bg to su bili stanovi koje su placali 800 900 max 1000 eur, po divjim naseljima na periferiji, ili su zidali kuce po borci ovci ledinama. Nema teorije da ljudi iz unutrasnjosti mogu da kupuje kvadrate po ovim cenama. Pa to se lako vidi i po tome sto su sada kirije pale iako cena kvadrata raste. Mnogo podstanara je i otislo sto ti govori kojim profesijama se bave. Oni koji su bili u prilici da naprave nesto vise i koji su uzimali stanove na kredit a iz unutrasnjosti su studenti koji su ostajali u Bg, ali to su opet bili stanovi po cenama do 1200 1300. A i kao i sve i ti izvori presusuju i nece sigurno biti veci , nego samo manji. Tako je bilo pre 2 , 3 godine , ne vidim sta se tu epohalno promenilo sto se tice standarda da bi izazvalo eksploziju cena. Ukoliko ne dodje do znacajnog jacanja ekonomije i upliva nekih stranaca ne vdiim kako bg moze da opstane na vrhu liste gradova kada se pogleda odnos cena kvadrata i realnih primanja.
 
Vrh