Šta je novo?

Cene nekretnina

ja sam pricao s nekim agentima za nekretnine, receno je, naravno u poverenju da se ceka pad cena, jer drzavne subvencije mogu da traju do Nove godine, posle nove godine prvatni sektor moze da otpusta radnike, a da ne vraca novac drzavi.Tako da od Nove godine krecu otpustanja i samim tim je izvestan pad cena.
Takodje , banke dizu ucesce na 30%, samom tip neki ljudi ostaju bez stambenog kredita.
A i postoji veliki uticj ljudi koji zbog ovake situacije, msm na panemiju, se odlucuju da kupuju kuce van Beograda
 
Koje će čim prođe pandemija i čim shvate da zahtevaju mnogo više održavanja nego stan odmah ponuditi.
 
vradovic":1b80vylv je napisao(la):
Kada vecina naroda shvati (ne ovi sa BB) nego globalno da je drzati novac u kesu suludo i da je najbolje biti u sto vecem dugu potracace da kupuju kao manijaci.

De, pojasni zbog čega je bolje biti u što većem dugu? Jasno da je bolje imati novac u nekretnini nego u kešu, ali ovaj drugi dek mi nije baš jasan... Čisto sumnjam da vakcina može da vrati tako brzo ekonomiju tamk gde je bila.
 
Podizanjem % ucesca za kredit i ocekivanje velikog broja otkaza u ugostiteljstvu, turizam, transport itd. logicno je da ce biti manje kupaca koji dolaze iz tog dela. Imam dosta poznanika koji su bili "pred" podizanjem kredita ali ova promena na 30% ih je totalno devastirala u tom planu. Kes kupci vecinom veruju u pad cena nekretnina u trenutnoj situaciji okt.-nov. i sacekace neka bolja vremena.

Ne znam za vas ali primetio sam veliki broj lokala u sirem centru grada koji su za izdavanje (najvise posle pol. casa u maju). Veliki broj ljudi ce prodavati svoje nekretnine kako bi vratili dugove i sl. koji su nastali vec losim poslovanjem. To pokazuju ogromna snizenja velikih prodavnica a pogotovo na online kupovini. To je znak da prodaja ide jako lose u vecini sfera.

Moramo da se dotaknemo i prljavog novca. Klubovi gotovo da ne rade, ne izlazi se itd., a to donosi jako mali promet narkotika (cinjenica da nemamo narkomane "zavisnike" kao one iz 90tih vec fensi koji radi zabave vikednom malo se provedu) i to traje gotovo od pocetka pandemije i verovatno klubovi nece raditi do proleca u najboljem slucaju. Slabijim prometom u svim sferama odrzava se i na slabije pranje para.

BW Galerija je jedan odlican primer kako je od najtrazenije "fabrike" trosenja novca na najboljoj lokaciji postala jedna pustara koja ceka bolje dane
 
Cene nekretnina su vestacke u Beogradu, u kome je ucestvovala drzava kako bi omogucila "svojim" investitorima da zarade i obrcu ogromne pare na novogradnji. Primer su 2.5% aps. prava koja se ne placaju i povracaj PDV koji je za kupce prve nekretnine ogroman plus! Drzava jako stimulise kupovinu novogradnje a svi znamo iz kog razloga.
 
BW Galerija nije na najboljoj lokaciji dok je promet robe u trgovini na malo u prva tri kvartala rastao 4.9% (struktura rasta je takođe pozitivna).
 
Cene nekretnina ne padaju zbog toga sto neki vole da sve propada ili ne rastu zato sto je neko kupio.

Najveci uticaj na cene nekretnina u Srbiji ima upravo ECB.
https://www.republicworld.com/world-new ... ckage.html
"A new 500-billion-euro (around 590 billion U.S. Dollars) stimulus package is expected in December."

Ocigledno je da ce jos stimulansa da dodaju na razlicite nacine. To neminovno vodi ka tome da ce nekretnine da poskupljuju.

Moje ocekivanje idemo na gore jos jos jos.

Zbog ovakve monetarne politike kes sve vise gubi na znacaju. Koja je poenta drzati u kesu kad moze da ti devalvira da ne mozes ni zvake da kupis.
 
Slazem se sa svim tim, samo mi jedna komponetnta nije jasna u toj jednacini... Ko ce u stvari da kupuje te jos jos skuplje stanove? Ko ce da kupuje starogradnje za 3000+ evra po kvadratu? :(

Mislim, kontam ja tu matematiku, ali bi trebalo i plate mogo da skoce od tih stampanih para. I ovako je ljudima previse skupo. A i sa investitorske strane je ocajno uloziti 120k u stan koji mozes da izdas za 300 eur, ako ga dobro sredis i ako Bog da... Plus porez od 20%. Mozda stanove vise nece kupovati obicni ljudi...
 
Još samo da krediti postanu beskamatni i bespovratni i da komunizam vaskrsne i neće biti problema sa porastom cena
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=798140#p798140:1q0rrby5 je napisao(la):
gamblerNBG » 30 Nov 2020 01:59 pm[/url]":1q0rrby5]Slazem se sa svim tim, samo mi jedna komponetnta nije jasna u toj jednacini... Ko ce u stvari da kupuje te jos jos skuplje stanove? Ko ce da kupuje starogradnje za 3000+ evra po kvadratu? :(

Mislim, kontam ja tu matematiku, ali bi trebalo i plate mogo da skoce od tih stampanih para. I ovako je ljudima previse skupo. A i sa investitorske strane je ocajno uloziti 120k u stan koji mozes da izdas za 300 eur, ako ga dobro sredis i ako Bog da... Plus porez od 20%. Mozda stanove vise nece kupovati obicni ljudi...

pa sta mislis na osnovu koje matematike ovi profesionalni spineri obecavaju 900e platu 2025. godine. Po mojim proracunima da bi ostali na istom treba barem 1200e plate da budu tako da ce ljudi ako bude bilo 900e zapravo biti na gubitku u odnosu na sada.
 
Razlog zasto odobravaju ove stimulanse je odrze cene stabilnim. Oni ih proracunato ubacuju proracunato kako cene ne bi padale, ali i kako ne bi rasle. Slezem se da ovo utice na smanjenu vrednost novca i da se ne isplati drzati kes, ali takodje ce doci i do smanjene potraznje posto ce manje ljudi moci da kupi stan. Ne kazem da nema sanse da se desi kao sto Vradovic kaze, sve zavisi od mnogo faktora i nemoguce je predvideti sa sigurnoscu.
 
Ljudi, banke nisu podigle ucesce na 30%. Ja ne znam kako iznesete to kao neki argument, a pri tome informacija nije tacna
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=798241#p798241:recf5xan je napisao(la):
vradovic » Pon Nov 30, 2020 7:33 pm[/url]":recf5xan]pa sta mislis na osnovu koje matematike ovi profesionalni spineri obecavaju 900e platu 2025. godine. Po mojim proracunima da bi ostali na istom treba barem 1200e plate da budu tako da ce ljudi ako bude bilo 900e zapravo biti na gubitku u odnosu na sada.
Mozes li podeliti sa nama te proracune ?
 
BV=SV*(1+I)^N
Gde je:
BV-buduća vrednost novca
SV-sadašnja vrednost novca
I-kamatna stopa
N-broj godina
Ako su računali da je današnja prosečna plata 500 eur, a da će 2025. biti 900 eur dolazimo do toga da koristili prosečnu kamatnu stopu od 12,5%.
 
Izvadih neke podatke sa sajta Katastra (cene). Obim kupoprodajnih ugovora u 2019. i 2020. Za mesece oktobar i deo novembra. Novi Beograd beleži najveći pad.
Isto tako, ako pretrazujete stanova na halo oglasima imate za BGH2O preko 200 stanova koji se izdaju a preko 640 koji se prodaju. Svi se ravnaju po cenama ovog kompleksa. Kad pogledate Belvil, videćete sasvim drugačije podatke. Npr samo 20 stanova se izdaje. Ne znam koliko stanova se i dalje izdaje na dan ali sigurno manje nego 2019.
Naravno, ovo ne mora da znači ništa zbog užeg skupa podataka.
Ako ništa drugo suprotno je pričama agencija kako potražnja raste a ponude nema.

31af10859060711bbe976a0b3f19769a.jpg
 
tragac":1cw9sl2z je napisao(la):
Gde je ova lista? Mislim da vidim i ostale opštine, ne samo ove skupe.
https://katastar.rgz.gov.rs/RegistarCenaNepokretnosti/
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=798430#p798430:3u7oxemv je napisao(la):
Merkur » Uto Dec 01, 2020 9:12 am[/url]":3u7oxemv]BV=SV*(1+I)^N
Gde je:
BV-buduća vrednost novca
SV-sadašnja vrednost novca
I-kamatna stopa
N-broj godina
Ako su računali da je današnja prosečna plata 500 eur, a da će 2025. biti 900 eur dolazimo do toga da koristili prosečnu kamatnu stopu od 12,5%.
Nadam se da se zaebavas, znaci za procenu inflacije uzimas gluposti koje je AV odvalio u magnovenju, i pritom racunas da ce realna vrednost ostati ista.
Ako je ovo koristio i Vradovic, onda izgleda da je Bander Rodrigez bio u pravu, to je bot koji random ispaljuje gluposti po forumu.

Ali, evo pruzam mu sansu da nam dokaze suprotno, tako sto se da nam objasni svoju racunicu.
 
http://rs.n1info.com/Biznis/a682018/Raz ... odsto.html

Razlika u traženoj i prodajnoj ceni kvadrata u starogradnji u Beogradu ide i do 30 odsto na Savskom vencu, na Vračaru i Starom gradu do 11 odsto, a na Novom Beogradu deset odsto, pokazalo je objavljeno istraživanje portala 4zida.rs na 73.000 oglasa za prodaju nekretnina.

Na Savskom vencu najveća je razlika između prosečne tražene cene i prosečne prodajne cene stanova u starogradnji, i ona iznosi čak 760 evra po metru kvadratnom, izračunali su na portalu 4zida.rs, koristeći zvanične podatke Republičkog geodetskog zavoda i sopstvenu bazu oglasa za prodaju nekretnina u starogradnji.

"Na osnovu ovoga vidimo da se stanovi u starogradnji na Savskom vencu prodaju u proseku za 30 odsto nižu cenu od one koja stoji u oglasima", jedan je od rezultata istraživanja.

Pokazalo se i da se na opštinama Stari grad i Vračar cene stanova snižavaju za oko 11 odsto prilikom prodaje.

"Razlika između prosečne tražene i prosečne prodajne cene stanova u starogradnji na Starom gradu je nešto viša od 270 evra, dok na Vračaru ta razlika iznosi 230 evra", kažu u 4zida.rs.

U opštini Novi Beograd, napominju, prosečna tražena cena stanova u starogradnji je 1.795 evra po kvadratu, a prosečna prodajna cena je 1.598 evra po kvadratu.

"Na osnovu toga zaključujemo da se cene u pregovorima snižavaju za oko deset odsto", stoji u analizi traženih i kupovnih cena nekretnina u starogradnji u tri beogradske opštine.

Njihov zaključak je i da pandemija koronavirusa, iako i dalje traje, nije ostavila trajnije posledice po tržište nekretnina i da se drastičniji pad u ceni, pogotovo kod kupoprodaje nekretnina, nije desio.
 
Gospodine Orbane, ne reklamirajte Budimpeštu :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=801850#p801850:6uc34rbs je napisao(la):
ViktorViktor » Čet Dec 10, 2020 9:11 pm[/url]":6uc34rbs]U međuvremenu, u Budimpešti:
https://dailynewshungary.com/further-pr ... te-market/
https://dailynewshungary.com/this-is-ho ... gary-cost/
da imam EU papire, ne bi razmišljao dalje. Pešta kao uređen, infrastrukturno definisan srednjeevropski grad je dve klase iznad Bg.
Nažalost šta vredi kad ne može da se sedi tamo više od 180 dana godišnje :(
Ja Eu papire imam a da nije koronakriza bih se sutra preselio u Beograd. A što se tiče kupovine stana u Budimpešti. Deluje sređeno grad ali znaj da ima brdo loših naselja i krševa. Čak i u širem centru grada. A drugi glavni problem za mene lično a i za većinu naroda izvan Mađarske-jezik. Stravrno je katastrofa težak i specifičan. I ako ga ne poznaješ koji smisao je da živiš tamo i šta ćeš da radiš? A da naučis izuzetno težak. I ja sam šokiran cenama jer recimo Prag(veličinom i stanovništvom najsličniji grad Beogradu i Budimpešti) jeste malo bolje ekonomski ali cene ima i duplo i 3x veće. Uslovi za investirore u centru zanimljivije, lokacija traženija. Cene nisu bile taknute u vreme korone ali i jezik-nije lak ali za nekog iz Srbije(ili bogate Ruse, Ukrajince koji kupuju tamo) mnogo lakši da bar osnove savladaš za baš kratko vreme.
Ali i ja bih lično zbog jezika i kulture radije Prag nego Budimpeštu. Nažalost cene su sulude. Min. 3500eur/m2 a centralne lokacije i preko 8000eur/m2
A to mislim da počinje sa atraktivnim lokacijama Beograda da se dešava- primamljiv je za ceo Balkan a počinje i za bogate Ruse(-mislim beograd na Vodi, blok 65 ili Vračar)
 
Vrh