Šta je novo?

Cene nekretnina

Bolje ti prenesi sve sto cujes, to je uvek relevatno, na ovoj temi se obicno svi javljaju sami.
 
Istina je Investitori su ljuti, pogotovo mali, jer im je mali...obrt...naviklo švalerki kupiti novo Bmw x5, svaki mesec, dva, a sad nema ni sebi kupiti fali para, nema ni za švalerkino decu na more voditi. Tužna je sitvacija, jedan je čak uzo jeftiniju švalerku pa joj kupijo malenu korsicu, eto udara inji kriza.
 
Stvarno zasto gledati nervozu svaki dan. Ja bih Savi preporucio da kupi kucu na selu i zemljiste i da se baci na proizvodnju krompira.
 
Tek neće imati posla ako centralne banke ispune svoje obećanje da će kamate biti "higher for longer". Realnost na terenu demantovala je sve koji su tvrdili da tržište nekretnina u Srbiji nije osetljivo na rast kamatnih stopa.

Hlađenje tržišta bi moglo da se prelije na celu privredu i izazove recesiju. Bukvalno gledamo "scream test", za sada vrište investitori, agencije i javni beležnici (možda sam još nekog propustio).
 
Klima jeste nesto bolja nego na severu Evrope, ali je razlika mnogo manja - Beograd ima oko 2100, a Stokholm oko 1800 sati sunca godisnje, a zime u Beogradu su isto tako hladne, mracne i depresivne. Ako hoces lepu klimu ides na Mediteran, ne u Srbiju (Valensija 2700, Limasol 3400 sati sunca godisnje).
Tamo su zimi dani kraći za par sati nego u Beogradu, a smor je i u Beogradu kako brzo prođe dan, a prosečna temperatura u januaru je 3 stepena niža. U aprilu je Beograd znatno topliji sa 13,6 prema 6,3 dnevnim prosekom. Prosek cele godine je 13 prema 7,9 celzijusa.

Kada bi godišnji prosek predstavili kao neki mesec u Beogradu- u Beogradu je to april ili oktobar, a u Stokholmu je beogradski mart ili novembar. April u Beogradu protiv Baba Marte u Stokholmu ;).

Uzgred, Porto ima 2.468 sunčanih sati, otprilike koliko ima više Beograd (2112) u odnosu na Stokholm (1.803), a Istanbul (2.218) i Soči (2.178) imaju za nijansu više od Beograda.

Kada se tako postave stvari jasno je zašto je Beograd mnogo lepše mesto za život. Uostalom, ko zna malo istoriju zna da su Šveđani imali ogromne probleme sa alkoholizmom do pre koju deceniju.

Mislim, bolje je u Stokholmu ko voli da leti pliva u hladnoj vodi.
 
Tek neće imati posla ako centralne banke ispune svoje obećanje da će kamate biti "higher for longer". Realnost na terenu demantovala je sve koji su tvrdili da tržište nekretnina u Srbiji nije osetljivo na rast kamatnih stopa.

Hlađenje tržišta bi moglo da se prelije na celu privredu i izazove recesiju. Bukvalno gledamo "scream test", za sada vrište investitori, agencije i javni beležnici (možda sam još nekog propustio).
Ja i mnoge druge porodice sa bebom zadnje 3 godine smo vristali dok su oni dizali cene, u mom gradu povecali duplo, slavili rast cena i sopstvenu "uspesnost" na tudjoj muci i bogatili se van svake realnosti, u mom gradu imali profit 100% i vise...

Tek neće imati posla ako centralne banke ispune svoje obećanje da će kamate biti "higher for longer". Realnost na terenu demantovala je sve koji su tvrdili da tržište nekretnina u Srbiji nije osetljivo na rast kamatnih stopa.

Hlađenje tržišta bi moglo da se prelije na celu privredu i izazove recesiju. Bukvalno gledamo "scream test", za sada vrište investitori, agencije i javni beležnici (možda sam još nekog propustio).
Ta bag** pohlepna koja se debelo nafatirala jos ne spusta cenu.. Tek kad pocnu da spustaju da su krenuli da vriste...
Ja i mnoge druge porodice sa bebom zadnje 3 godine smo vristali dok su oni dizali cene, u mom gradu povecali duplo, slavili rast cena i sopstvenu "uspesnost" na tudjoj muci i bogatili se van svake realnosti, u mom gradu imali profit 100% i vise... Sto se mene tice zelim im da dozive sav taj isti stres, brigu i strah i nepropspavane noci koj su priredili svojom pohlepom dok su dizali cene svim porodicama sa bebama u podstanarima
 
Tamo su zimi dani kraći za par sati nego u Beogradu, a smor je i u Beogradu kako brzo prođe dan, a prosečna temperatura u januaru je 3 stepena niža. U aprilu je Beograd znatno topliji sa 13,6 prema 6,3 dnevnim prosekom. Prosek cele godine je 13 prema 7,9 celzijusa.

Kada bi godišnji prosek predstavili kao neki mesec u Beogradu- u Beogradu je to april ili oktobar, a u Stokholmu je beogradski mart ili novembar. April u Beogradu protiv Baba Marte u Stokholmu ;).

Uzgred, Porto ima 2.468 sunčanih sati, otprilike koliko ima više Beograd (2112) u odnosu na Stokholm (1.803), a Istanbul (2.218) i Soči (2.178) imaju za nijansu više od Beograda.

Kada se tako postave stvari jasno je zašto je Beograd mnogo lepše mesto za život. Uostalom, ko zna malo istoriju zna da su Šveđani imali ogromne probleme sa alkoholizmom do pre koju deceniju.

Mislim, bolje je u Stokholmu ko voli da leti pliva u hladnoj vodi.
Nemojte Božo gledati samo prosečnu temperaturu. Kao neko ko je živeo dosta blizu Švedske mogu vam reći da je veliki izazov preživeti od novembra do februara!
Tačno je da je možda bolje gledati neke Mediteranske destinacije nego Srbiju, ali kao neko ko je dugo već u inostranstvu, već mi je dosta da stalno pričam na stranom jeziku... Druga velika prednost Srbije je leto! Prava letnja temperatura. U Švedskoj i u skoro svim zemljama iznad Austrije vi nemate letnje temperature (mislim preko 30 ili 35C i to u kontinuitetu). Ko god vam kaže da se desi laže. Možda bude 1 dan i odmah pada na 21C. Taman se ponadate da će leto da "dođe" kad ono ništa opet prolećna temperatura.
No to nije tema za raspravu na ovom forumu barem...
 
Nervoza zato sto ima manje posla. U odnosu na proslu godinu, drasticno manje. Info, drug iz vece gradjevinske firme.
Ako žele da pospeše prodaju moraju da spuste cene ili da daju "specijalne popuste". Da spuste cenu garsonjera sa 3500 na 2500 na NBG da vidite kako bi prodaja išla. E sad da će odmah tako neće. Već će ići prvo 100-200e manje po kvm i polako tako dok ne prodaju sve. U svakom slučaju profit će biti manji ali na to moraju sve firme računati - nije uvek Zlatno Doba!
 
Pa dobro Dziajdzojac druze, aj opet da te pitam isto pitanje posto mi prosli put nisi odgovorio, sto se ne vratis u Srbiju kad je ovde toliko bolje nego tu gde jesi?
 
Pa dobro Dziajdzojac druze, aj opet da te pitam isto pitanje posto mi prosli put nisi odgovorio, sto se ne vratis u Srbiju kad je ovde toliko bolje nego tu gde jesi?
Evo odgovoricu. U procesu sam vraćanja. Ne ide to samo spakujem se i dodjem. Moram organizovati sve. Kupiti nekretninu, prebaciti poslove. Porodicu... Treba 1-2 godine. Ovo je pra
vi relocation . Isto kao što je trajao na Zapad godinu dana sad tako i nazad.
Ko god misli da je samo spakujem se i dodjes ili ništa nema ni vamo ni tamo ili je skroz sam. Za sve ostalo treba min godinu dana da se odradi pošteno.
Evo odgovoricu. U procesu sam vraćanja. Ne ide to samo spakujem se i dodjem. Moram organizovati sve. Kupiti nekretninu, prebaciti poslove. Porodicu... Treba 1-2 godine. Ovo je pravi relocation . Isto kao što je trajao na Zapad godinu dana sad tako i nazad.
Ko god misli da je samo spakujem se i dodjes ili ništa nema ni vamo ni tamo ili je skroz sam. Za sve ostalo treba min godinu dana da se odradi pošteno.
I još nešto što mnogi ne znaju ili ne vide. Poreska politika Srbije je vrlo dobra i jako povoljna za ljude koji zarađuju iznad proseka (čak i ako se računa onaj extra porez koji se mora platiti). Naravno od svih evropskih država jedino je Švajcarska bolja s porezima, ali ubijaju troškovi tako da dođe na isto. Znam da mnogi od vas se možda ne bi složili samnom, ali verujte mi da poreska zahvatanja na plate, a pogotovo bonuse (preko 55%) su strašni u EU!
Opet ovaj forum nije Tačka povratka već forum o cenama nekretnina. Ako neko hoće da vidi mnoge priče naših uspešnih povratnika iz inostranstva može ukucati Tačka povratka na yuotubu-u i videćete... Svako ima svoje razloge povratka. Meni su prvenstveno porodica, klima i jezik. Raditi mogu remote iz Srbije isto, a sa BG Aerodroma mogu da letim svuda po svetu isto kao i s nekog drugog aerodroma, možda s 1 presedanjem više ali to je nebitno. Posle korone svejedno niko više ne putuje mnogo.
 
Na prosečne plate jeste, ali nema progresivnog oporezivanja jer se doprinosi uplacuju do petostrukog iznosa prosečne bruto plate. Ako zarađuješ značajno iznad proseka, neto plata u Srbiji je visa nego u EU za isti bruto iznos.
Tačno tako! I to sam upravo i govorio! Srbija još ima i povlašćeni porez za ljude povratnike iz inostranstva tzv. expate i to na period od 5 godina. Što su sve dodatne prednosti koje idu u prilog povratku. Nije to jedini, ali pored ostalih pomaže.
No opet - tema je cena nekretnina a ne povratak gastarbajtera :)
 
Ja i mnoge druge porodice sa bebom zadnje 3 godine smo vristali dok su oni dizali cene, u mom gradu povecali duplo, slavili rast cena i sopstvenu "uspesnost" na tudjoj muci i bogatili se van svake realnosti, u mom gradu imali profit 100% i vise... Sto se mene tice zelim im da dozive sav taj isti stres, brigu i strah i nepropspavane noci koj su priredili svojom pohlepom dok su dizali cene svim porodicama sa bebama u podstanarima

To je tragedija pucanja svakog špekulativnog mehura. U recesiji skoro celo društvo strada, među njima i veliki broj onih koji nisu ništa skrivili. Raste nezaposlenost, firme propadaju, a neretko i banke. Bolje sprečiti nego lečiti i ne dozvoliti da se špekulacija otme kontroli, međutim, istorija se uvek ponavlja.
 
Sa neto na bruto je 60%. S bruto na neto je 40%!! Što u EU plaćaju ljudi koji su na minimalcu u proseku!
Pa i ovde ljudi na minimalcu plaćaju 30% bruto plate, tj. sa onim sto poslodavac daje je to 45% bruto plate, a to sve realno dolazi od radnika i nikako drugačije nema smisla računati. Tek kad pređeš osnovicu za doprinose plaćaš nešto manje i to se svodi na 20-25%.
Ako mene pitaš to je pogrešna politika, jer mi kao imamo progresivan porez, a doprinosi su ništa drugo nego porez. Zdravstvo zasigurno jeste, a za pio je malo diskutabilno, mada računica je takva da će retko ko da bude u plusu na osnovu svojih pio uplata, tako da je i to delimično porez i kad se tako pogleda ispada da imamo regresivan porez za zaposlene.
Preduzetnici tek nalaze rupe u zakonu...
 
Nije uopste tesko preziveti u Stokholmu od novembra do februara. Mozda je malo hladnije, ali je zato vazduh kao na planini. Znaci nasuprot, u Beogradu je tesko preziveti taj period zbog zagadjenja, tada smo prvi u svetu.
Vec severni deo Svedske je hladniji.

Jeste Beograd topliji leti, Srbija ima lepu klimu, ali gde se mi to kupamo, a Svedje pa moraju u hladnom moru?

Alkoholizam eeee zamisli kod nas se ne pije, lese se ljudi i kod nas, a i tamo. Sem toga tamo mozes da kupis zestoko pice samo u posebnoj prodavnici gde se samo to prodaje, i to ne rade vikendom, systembolaget.

Evo vam samo jedan razlog zasto se retko ko vraca odande, a da se snasao koliko toliko. Radis godinu dana, das otkaz ili izgubis posao i imas prava na 80% zarade narednih godinu dana dok trazis posao. Ako za to vreme ne nadjes onda dobijas priliku da se doskolujes i jos te placaju za to vreme.

Svedska je potpuno jedan drugi svet koji mi necemo uskoro da dostignemo, ali smo ih skoro dostigli po troskovima zivota.
 
Vrh