Šta je novo?

Cene nekretnina

Nije stvar bogatstva ili siromaštva, već elementarne ekonomske logike. Ljudi su uzimali kredite u zemljama Zapada sa fiksnom kamatnom stopom od 1,5%. Jesu li takvi uslovi finansiranja ikada bili prisutni na srpskom tržištu? Nije da mi baš toliko volimo da se istresemo iz gaća, nego nemamo alternativu. Kada to shvatiš, uvidećeš da je Beograd veoma specifično, da ne kažem anomalicno tržište u svakom smislu te reči i sve ove komparacije i predikcije ništa ne vrede jer su ti polazne premise pogrešne.
Verovatno je ista stvar zbog kojih smo "specificno trziste" istovremeno i uzrok ovolikog odliva mozgova. :)
Jeste da postoji neka specificnost, ali cinjenica je da se mnogo stvari promenilo u poslednje 2-3 godine. Recimo, u Nisu je 2020. prosecna plata bila oko 475 evra, a cena stanova u centru su bile 1.200 evra, s tim sto si u izgradnji mogao da ih kupis za 800-900-1000 evra, u zavisnosti od toga u kojoj fazi izgradnje kupuje stan. Znaci, tad je trebalo 2-2.5 prosecne plate za m2 stana u centru. Sad, 2023. godine, prosecna plata u Nisu je 670 evra, tj. porasla je 40%,a cena stanova u centru su 2.000-2.200 evra, s tim sto prakticno u izgradnji nije nista jeftinije, tj. sad je potrebno 3 plate da bi kupio m2 stana u centru (ne mora svako da kupi stan u centru, nego uzimam tu cenu kao reper), tj. cene su porasle prakticno 70-80%. Cena gvozdja sad je recimo ista kao 2020, a mnogi to navode kao razlog povecanja cene stanova. Dalje, investitorima troskovi radnika nisu poevcani 80%, nego 40%, a mozda i mnogo manje jer su poceli da uvoze Turce, Indijce i ostale. Benzin je 2020. bio 130 RSD, sad je 180, tj. porasla je oko 40%. Ne znam sta je poskupelo u odnosu na 2020. godinu sto je uticalo na ovoliki rast cene, osim pohlepa, jednostavno cena je u odnosu na 2020. godinu relativno veca za barem 30ak%, koliki pad cena i ocekujem. Bukvalno, ja ovo ne mogu da vidim drugacije osim kao balon pred pucanjem, isto kao i Bitcoin kad je bio na 65k USD, pa je pao na 17k USD.
 
Poslednja izmena:
Nije stvar bogatstva ili siromaštva, već elementarne ekonomske logike. Ljudi su uzimali kredite u zemljama Zapada sa fiksnom kamatnom stopom od 1,5%. Jesu li takvi uslovi finansiranja ikada bili prisutni na srpskom tržištu? Nije da mi baš toliko volimo da se istresemo iz gaća, nego nemamo alternativu. Kada to shvatiš, uvidećeš da je Beograd veoma specifično, da ne kažem anomalicno tržište u svakom smislu te reči i sve ove komparacije i predikcije ništa ne vrede jer su ti polazne premise pogrešne.
Kad covek koj sam sebe zove "analiticar" a ne razume pojam vezane kupovine kredit-kes-kes-kes, govori o elementarnoj ekonomskoj logici🤣🤣
Dalje, i dalje forsiranje gluposti da smo mi "nebeski narod" i da je ovde neko specificno trziste, Bugari imaju gasterbajtera minimum koliko i mi,a moguce i vise, imaju EU pasose od 2005te ako se dobro secam, a kako im je odavno standard bio los kao i nama, kod njih svako ko je hteo (za razliku od nas ogranicenih pasosem) je otisao da zivi i radi u EU, pa i pored tolikih gastoza, i pored toga sto su poznati po korupciji/prljavom novcu isto ko mi, opet im cena kvadrata nije kao kod nas.. Jedino mozda nisu imali organizovane agencijske lop*rde kao kod nas... Nema opravdanja za retardirane naduvane cene kod nas, i to mora ici u narednom periodu dole.. U Mom gradu pad prometa YoY je blizu 50% zadnjih par meseci, svakog meseca isto
 
Vraćanje cena na nivo pre korone nije realno očekivati! Nije se nigde u EU desilo a neće ni kod nas. 10-15% je realno jer toliko su pale i u EU... Mi malo kasnimo godinu do dve.
I to sniženje neće biti snižena cena već će investitori organizovati akcije, "ponude samo za tebe" , ponuda koja važi još danas itd... Da ne bi uništili cenu. A i za kupca "lepše" zvuci kad dobiješ popust s 3500 na 3000 nego da kaže fixna cena 3k uzmi ili ostavi.
 
Meni je mnogo drago kad ćitam samouverena predviđanja. Bilo bi dobro da neko ko predviđa da ce cene malo pasti kupi odmah stan kad padnu 10%. Neko ko kaže da cene idu samo gore, da kupi odmah na 3-4k eur-kvm stan.
 
Evo da ne pričamo napamet. Najnoviji podaci iz Holandije:
Ukratko: Cene kuća su pale za 4% u odnosu na april 2022! Cene kuća padaju već treći mesec za redom! Promet je opao za 20% u odnosu na april 2022!
Znači promet je u skladu sa tendencijama na BG tržištu. Cene još nisu.
Čekamo uskoro izveštaj iz Nemačke, pošto to tržište najviše ima uticaja na naše tržište!
 
Evo da ne pričamo napamet. Najnoviji podaci iz Holandije:
Ukratko: Cene kuća su pale za 4% u odnosu na april 2022! Cene kuća padaju već treći mesec za redom! Promet je opao za 20% u odnosu na april 2022!
Znači promet je u skladu sa tendencijama na BG tržištu. Cene još nisu.
Čekamo uskoro izveštaj iz Nemačke, pošto to tržište najviše ima uticaja na naše tržište!
U Beogradu pad od 4% u odnosu na april 22 bi u stvari vec bio pad od oko 15% u odnosu na sada. Huge! (smajli_trampa).
Screenshot_2023-05-22-08-47-32-849_com.android.chrome~2.jpg
 
Koliko ja vidim, cene su kod nas još u porastu u proseku u odnosu na prošlu godinu i to dvocifrenom porastu!! Tako da možda u ovo vreme sledeće godine dođe do manjeg pada.
 
Pad 4.3% starogradnja
Starogradnja da. Ali gleda se prosečna cena svih stanova pa i novogradnje... Drugo ti porediš maj sa aprilom ove godine. Podaci iz Holandije su april 2023 prema aprilu 2022. Kod nas su YoY podaci i dalje u porastu. Treba sačekati da vidimo šta će statistika pokazati za par meseci.
 
Starogradnja da. Ali gleda se prosečna cena svih stanova pa i novogradnje... Drugo ti porediš maj sa aprilom ove godine. Podaci iz Holandije su april 2023 prema aprilu 2022. Kod nas su YoY podaci i dalje u porastu. Treba sačekati da vidimo šta će statistika pokazati za par meseci.
Ko kupuje stanogradnju, nega cena novogradnje ne interesuje.
 
Vraćanje cena na nivo pre korone nije realno očekivati! Nije se nigde u EU desilo a neće ni kod nas. 10-15% je realno jer toliko su pale i u EU... Mi malo kasnimo godinu do dve.
I to sniženje neće biti snižena cena već će investitori organizovati akcije, "ponude samo za tebe" , ponuda koja važi još danas itd... Da ne bi uništili cenu. A i za kupca "lepše" zvuci kad dobiješ popust s 3500 na 3000 nego da kaže fixna cena 3k uzmi ili ostavi.
Ili ce cena kvadrata, prvenstveno starogradnje, ozbiljno pasti, ili ćemo imati smrt tržišta, odnosno pad u prometu nekretnina od 70% u odnosu na 2022.
 
Evo da ne pričamo napamet. Najnoviji podaci iz Holandije:
Ukratko: Cene kuća su pale za 4% u odnosu na april 2022! Cene kuća padaju već treći mesec za redom! Promet je opao za 20% u odnosu na april 2022!
Znači promet je u skladu sa tendencijama na BG tržištu. Cene još nisu.
Čekamo uskoro izveštaj iz Nemačke, pošto to tržište najviše ima uticaja na naše tržište!
Promet nije u skladu sa tendencijama na Bg trzistu. U Beogradu je promet u odnosu na april 2022 opao skoro 40%, znaci skoro duplo. Zanimljivo je kako mi imamo mnogo manje kreditnih kupaca nego zapadne zemlje, a kamate mnogo vise uticu na pad prometa nego u zapadnim zemljama. Mozda je razglog upravo to sto cene zaista jesu prenaduvane, pa ima mnogo vise prostora za "ispustanje balona", tj. pad cena, nego u zapadnim zemljama, tj. mislim da ce pad cena kod nas biti mnogo veci nego u zapadnim zemljama, jer su nam i cene vise naduvane.
Steta je sto nemamo sajt poput cenenekretnina i u drugim zemljama da bismo mogli da pratimo cene nekretnina iu drugim zemljama, mislim da bismo videli puno zanimljivih podataka.
Inace, sad sam proverio i cenu cementa, i on je poskupeo samo 35% u odnosu na 2020, zaista ne vidim sta je diglo troskove proizvodnje stanova da bi poskupeli 80% (pre toga smo videli da i radna snaga ni gorivo ni gvozdje nisu faktori).
 
Poslednja izmena:
Ili ce cena kvadrata, prvenstveno starogradnje, ozbiljno pasti, ili ćemo imati smrt tržišta, odnosno pad u prometu nekretnina od 70% u odnosu na 2022.
Pitanje je i šta Vi ili šta ljudi ili agenti računaju u starogradnju? Jer npr. A blok, Belvil, West 65 itd - znači već postojeći projekti a cene VEĆE nego u novogradnji?!? Govorim za stanove do 45kvm.
 
Kme kme, prestanite da ulažete u ono što meni treba. Nemojte kupovati stanove u Beogradu, neka tražnja bude manja, da bih se ja povoljnije skućio..

Sine, svako sa svojim novcem može da radi šta hoće. Mani se patetike. Ako nemaš novca da kupiš stan na lokaciji koju si pikirao, menjaj posao ili traži povoljniju lokaciju. Ovo traženje krivca u drugome je stvarno detinjasto.

Ali ako želite BG - onda ili podignite platu ili plaćajte rent.
Surova realnost je to.

I dolazimo do situacije da plate moraju da idu na gore. Prosečni radnici sigurno nemaju para za kupovinu nekretnine, međutim sa cenama stanova za iznajmljivanje nemaju ni za kirije. Npr vlasnik pekare traži radnike, uz neke standardne plate neće niko hteti da mu radi jer ne mogu da se sastave od prvog do prvog. Moraće da im podigne plate a ne samo on nego mnogi. Na dosta lokala po gradu zalepljen plakat tražimo radnike. Ali je sad vlasnik biznisa u problemu pa diže cene proizvoda i imamo začaran krug inflacije dokle god cene stanova a time i kirija idu na gore. Da li sa ovim modelom standard raste? Nisam siguran. U teoriji da jači se probijaju, nalaze načine...
 
Za dva meseca smo dosli od tvrdnji "cene ce samo rasti", do "pad ce biti 10-15%" kod pojedinih forumasa.
Da cene u Becu jesu pale 12% u odnosu na proslu godinu, ali to je tek pocetak. Kod nas je pad cena u proslom ciklusu trajao od 2009 do prvog kvartala 2015 godine.

Vec 2011 smo vec imali pad cena do 30%.

Pad tražnje oborio kvadrate za 30%
IZVOR: POLITIKA UTORAK, 22.02.2011. | 00:06
"Pre tri godine pojedini investitori su za kvadrat kod Hrama Svetog Save tražili i po 5.000 evra. Ali to nije imao ko da plati. Sada za njega mogu da dobiju do 3.300 evra."

Ako sledimo prosli ciklus, 2023-2029 pad cena uz ozbiljnu korekciju 30%-50% trenutnih.
 
Pitanje je i šta Vi ili šta ljudi ili agenti računaju u starogradnju? Jer npr. A blok, Belvil, West 65 itd - znači već postojeći projekti a cene VEĆE nego u novogradnji?!? Govorim za stanove do 45kvm.
Kada izbacite te nabrojane projekte i pravu novogradnju, ostaje ono sto se u narodu zove starogradnja. Ugl, ako neko ima da da oko 2500 za Rudo npr, mislim da ce imati da doda jos malo za neku fensi novogradnju, onaj ko nema - nema...
 
Promet nije u skladu sa tendencijama na Bg trzistu. U Beogradu je promet u odnosu na april 2022 opao skoro 40%, znaci skoro duplo.

Zanimljivo kako je pad prometa evidentiran relativno odmah a po tvom mišljenju pad cena nekretnina će biti evidentiran tek za god dana. Meni je to malo nelogično pogotovo za starogradnju. Slažem se da je period 2010-2015 bilo korekcije ali su cene svega ostalog bile relativno stabilne. U ovoj god se očekuje porast cene struje skoro 40% ukupno (jedno povećanje je već bilo). Hrana i mnogo toga od svakodnevnih potrepština beleži nerealna poskupljenja i meni je nerealno da cene nekretnine padnu jače nego ikada, ja i dalje navijam za korekciju od 10% nadam se da će je i biti. Sve preko toga uz ovakvu inflaciju je nerealno barem po mom mišljenju.
 
Zanimljivo kako je pad prometa evidentiran relativno odmah a po tvom mišljenju pad cena nekretnina će biti evidentiran tek za god dana. Meni je to malo nelogično pogotovo za starogradnju. Slažem se da je period 2010-2015 bilo korekcije ali su cene svega ostalog bile relativno stabilne. U ovoj god se očekuje porast cene struje skoro 40% ukupno (jedno povećanje je već bilo). Hrana i mnogo toga od svakodnevnih potrepština beleži nerealna poskupljenja i meni je nerealno da cene nekretnine padnu jače nego ikada, ja i dalje navijam za korekciju od 10% nadam se da će je i biti. Sve preko toga uz ovakvu inflaciju je nerealno barem po mom mišljenju.
Pa promet brzo pada jer je ljudima postalo teze da kupuju, kamatne stope su porasle, a zbog krize su mnogi oprezniji cak i kad imaju relativno stabilne poslove. A cena sporije pada jer su sad na vrhuncu i prodavci su u fazonu "Zasto da spustam cenu ako i dalje mozda mogu da naletim na budalu koja ce kupiti stan od mene po naduvanoj ceni". Pocece da spustaju cene tek nakon nekog vremena kad shvate da po time cenama nema kupaca, i ukoliko zaista zele da prodaju.
A to sto sve poskupljuje nije razlog da cene nekretnina ne padnu. Vec sam pisao o tome, cak i da ne padnu, gotovo da ne postoji ni teoretska sansa da poskupe, pa i ako im cena ostane nominalno ista, realno ce inflacija pojesti vrednost tih stanova.
Inace, nije sve poskupelo bez obzira na inflaciju. Recimo tehnicka roba, ja sam MacBook Air 2015. kupio za 120.000 RSD,a sad 5 puta jaci MacBook Air kosta 130.000 RSD u iStyle. Inflacija ne znaci da sve poskupljuje, tako da to sto imamo inflaciju ne znaci da cene nekretnina nece padati.
 
Gledam sad i cene za B Brdo residence najbolji stanovi blizu 4k kvm, lokacija početak Žarkova. Meni je ova cena šok skoro kao Mirijevo 5k kad sam prvi put pročitao. S tim što je Mirijevo 5K fora, fazon i nema ni naznaka još uvek o toj ceni a ovo realnost.
 
To je kao da kažeš "Ja sam dual core pc 2015te platio 1000e, a sada 5 puta jači pc košta 500e" znači sve će pojeftiniti. Tehnika se ne može gledati kroz neki reper jer i sam znaš kako ide sa njom. Evo npr nekad je novi ajfon kostao max 800e, sada 1400e, gpu flagship nekad max 400e, sada lagano preko 1000-2000e.
 
Imajte u vidu da je kod nas traznja i dalje na dosta visokom nivou. To sto je detektovan pad prometa, to treba nekom drugom signalizovati da cene nisu bas 'normalne', ali traznje za nekretninama u Bg-u itekako ima. E sad kod nasih biznismena to ide mnogo sporo u svemu - ne samo u gradjevinarstvu. Mi korigujemo cenu samo kad dogori...
 
Imajte u vidu da je kod nas traznja i dalje na dosta visokom nivou. To sto je detektovan pad prometa, to treba nekom drugom signalizovati da cene nisu bas 'normalne', ali traznje za nekretninama u Bg-u itekako ima. E sad kod nasih biznismena to ide mnogo sporo, ako u svemu - ne samo u gradjevinarstvu. Mi korigujemo cenu samo kad dogori...
Niko nije rekao da nema zelje ljudi da kupe stanove, samo niko nije lud da kupuje po ovim cenama :)
Postoji i velika zelja ljudi za jahtama, ali ih retko ko kupuje jer su skupe, kad bi bile 20.000 evra svi bismo imali jahte :)
Postoji jedna definicija u ekonomijii "TRAZNJA JE FUNKCIJA CENE". AKo su cene previsoke, traznja je mala, iako mnogi zele da kupe. U tome je razlika izmedju traznje i zelje.

To je kao da kažeš "Ja sam dual core pc 2015te platio 1000e, a sada 5 puta jači pc košta 500e" znači sve će pojeftiniti. Tehnika se ne može gledati kroz neki reper jer i sam znaš kako ide sa njom. Evo npr nekad je novi ajfon kostao max 800e, sada 1400e, gpu flagship nekad max 400e, sada lagano preko 1000-2000e.
Nije bitna tehnicka roba, to je samo primer, poenta price jeste da to sto imamo inflaciju ne znaci da ce sve poskupeti, iako ce npr. hrana i struja mozda poskupeti, to ne znaci da nekretnine nece pojeftiniti.
 
Poslednja izmena:
Definišite tražnju. Jel to želja ili transakcija? Ako je samo želja, po meni onda to nije tražnja. Tj. postaće možda kada cena padne. I tako za svaki nivo cena.
Imajte u vidu da je kod nas traznja i dalje na dosta visokom nivou. To sto je detektovan pad prometa, to treba nekom drugom signalizovati da cene nisu bas 'normalne', ali traznje za nekretninama u Bg-u itekako ima. E sad kod nasih biznismena to ide mnogo sporo u svemu - ne samo u gradjevinarstvu. Mi korigujemo cenu samo kad dogori...
 
Vrh