Šta je novo?

Cene nekretnina

Evo da malo pratimo braću susede
To je kao pored našeg Narodnog pozorista
 
Evo da malo pratimo braću susede
To je kao pored našeg Narodnog pozorista
Bugarska je za nas zapad: transparentne cene. 2-3k evra po m2, vrhunska lokacija, zgrada lepsa od 90% lux novogradnji kod nas.
 
Evo da malo pratimo braću susede
To je kao pored našeg Narodnog pozorista
3km od centra?
 
Da je to kod našeg Narodnog pozorišta sada bi bila lavina negativnih komentara, rugoba, krmača, nije mu tu mesto, ne uklapa se, rušiti...
…verovatno, i koštala bi 8000€/kvm…investitor sumnjivog morala i projekat sumnjivog urbanizma…jbg kad se poredimo sa Bugarskom sve vam je jasno, a oni napredniji…nemaju K-Distrikt i BW…
 

Dojče banka u svom izveštaju ističe zabrinutost oko tržišta nekretnina koje beleži najveći pad od 2008. godine i preti da se uruši, rasta potrošačkih kredita i pada štednje.

I to režimski medij…izvinjavam se ako urušavam idilu, to ne važi za nas, kod nas idu drugačija pravila …
 
Bugarska je za nas zapad: transparentne cene. 2-3k evra po m2, vrhunska lokacija, zgrada lepsa od 90% lux novogradnji kod nas.
Bugarska je za nas Zapad jer Zapad je inače pun novogradnji za 2k eur po m2 na vrhunskim lokacijama, dok mi plaćamo starogradnje u izvornom stanju u bloku 30 3k eur/m2
 
Zanimljivo kako je nešto luks i prelepo u Bugarskoj, dok je kod nas sasvim suprotno :)
Ja nisam rekao da ove nove zgrade nisu lepe ni luksuzne, ali su preskupe, tj. za ono sto nude jesu krs. Za 2k e/m2 uporedi novogradnju na Ledinama na 10km od centra grada i ovo u sirem centru Sofije. Mislim da je jasno sta je bolji izbor.
 
Ja ne pričam o tome, čak i da se izgradi ovde 2x lepša zgrada od te u Sofiji sa istom cenom i sličnom lokacijom opet bi od 300 strana 298 bila pljuvačina.
Ne bi, vecina ljudi ne kritikuje izgled zgrada, osim ako su bas krs, kritikuju visoke cene i kriminal vezan za pranje para, otimanje placeva, nelegalnu gradnju i sl. Naravno, kritikuje se i kvalitet zgrada ako je ocigledno los, Nadji mi barem jedan komentar na ovoj temi gde se kritikuje izgled zgrada, nadji neku zgradu koja je lepa, koja nema problema sa otpadanjem fasade ili poplavljenim podrumom.
 
Da si pročitao ovu temu od početka, a malo i druge teme (zamisli postoje i druge teme na ovom forumu) znao bi o čemu pričam, a ne da pričaš meni da čitam i tražim ti postove iako sam 5x ovde duže od tebe.
 
Već dugo u blokovima 62, 63 nije prodat ni jedan stan u starogradnji, zadnji da znam je prodat u oktobru-novembru 2022 za 2800 po kvadratu (37 mkv)=103.600 eura, od tada najviše cene za koju sam čuo da je neko prodao starogradnju za renoviranje (čovek koji ga je prodao ima još 2 stana, i javljeno mu je tada za vrh talasa), a sećam se i komentara ovde jednog koji je rekao da je drug doleteo iz USA da proda ovde stan na vrhuncu cene. Svi znamo da sledi brutalni pad, ali se pravimo da je sve u redu sa cenama stanova. Realna cena je max 800 eura Železnik, 900 Mirijevo, 1200 Vračar, 1000 Voždovac, jer sa trenutnim platama je i to puno, na hranu ode cela jedna plata. Ljudi sve teže žive a stanova je viška gomila, kod nas će preko noći da rokne cena.
 
Već dugo u blokovima 62, 63 nije prodat ni jedan stan u starogradnji, zadnji da znam je prodat u oktobru-novembru 2022 za 2800 po kvadratu (37 mkv)=103.600 eura, od tada najviše cene za koju sam čuo da je neko prodao starogradnju za renoviranje (čovek koji ga je prodao ima još 2 stana, i javljeno mu je tada za vrh talasa), a sećam se i komentara ovde jednog koji je rekao da je drug doleteo iz USA da proda ovde stan na vrhuncu cene. Svi znamo da sledi brutalni pad, ali se pravimo da je sve u redu sa cenama stanova. Realna cena je max 800 eura Železnik, 900 Mirijevo, 1200 Vračar, 1000 Voždovac, jer sa trenutnim platama je i to puno, na hranu ode cela jedna plata. Ljudi sve teže žive a stanova je viška gomila, kod nas će preko noći da rokne cena.
Nemoj iznosisti ove cifre i kvariti Perici iluziju, čovek je malopre pisao da se starogradnje za renoviranje na NBG prodaju po max 2000 eur po m2 i da prodavac peva ako toliko dobije, onda neko navede primere različite primere starogradnje stare pedeset godina koja je prodata preko 3000 eur po m2, on čovek kaže "možda je tako u tom bloku". Svi znamo da sledi brutalan pad, ali mnogi ovde još nisu registrovali ni trenutne cene, ali im je u glavi već slobodan pad.
 
Nemoj iznosisti ove cifre i kvariti Perici iluziju, čovek je malopre pisao da se starogradnje za renoviranje na NBG prodaju po max 2000 eur po m2 i da prodavac peva ako toliko dobije, onda neko navede primere različite primere starogradnje stare pedeset godina koja je prodata preko 3000 eur po m2, on čovek kaže "možda je tako u tom bloku". Svi znamo da sledi brutalan pad, ali mnogi ovde još nisu registrovali ni trenutne cene, ali im je u glavi već slobodan pad.
Na NBG smo imali najslabiji april od 2015, ako izuzmemo kovid... Ako cemo po prodaji slobodan pad je vec poceo. Vidim opet si se vratio u 'empatija i brisanje' suza mode...
 
Dojče banka u svom izveštaju ističe zabrinutost oko tržišta nekretnina koje beleži najveći pad od 2008. godine i preti da se uruši, rasta potrošačkih kredita i pada štednje.

Stondž ukazuje da "svaka ekonomska škola zna da povećanje kamatnih stopa svaki put dovede do teške recesije, ako ne i depresije, jer je to bio obrazac bukvalno vekovima, od kada su centralni bankari preuzeli kontrolu".

 
Dojče banka u svom izveštaju ističe zabrinutost oko tržišta nekretnina koje beleži najveći pad od 2008. godine i preti da se uruši, rasta potrošačkih kredita i pada štednje.

Stondž ukazuje da "svaka ekonomska škola zna da povećanje kamatnih stopa svaki put dovede do teške recesije, ako ne i depresije, jer je to bio obrazac bukvalno vekovima, od kada su centralni bankari preuzeli kontrolu".

To je mozda tako u Nemackoj ili Americi, kod nas je sve drugacije, mi smo ekonomski tigar i ova kriza je nasa sansa. Cene nekretnina u Srbiji goes brrr...
 
Već dugo u blokovima 62, 63 nije prodat ni jedan stan u starogradnji, zadnji da znam je prodat u oktobru-novembru 2022 za 2800 po kvadratu (37 mkv)=103.600 eura, od tada najviše cene za koju sam čuo da je neko prodao starogradnju za renoviranje (čovek koji ga je prodao ima još 2 stana, i javljeno mu je tada za vrh talasa), a sećam se i komentara ovde jednog koji je rekao da je drug doleteo iz USA da proda ovde stan na vrhuncu cene. Svi znamo da sledi brutalni pad, ali se pravimo da je sve u redu sa cenama stanova. Realna cena je max 800 eura Železnik, 900 Mirijevo, 1200 Vračar, 1000 Voždovac, jer sa trenutnim platama je i to puno, na hranu ode cela jedna plata. Ljudi sve teže žive a stanova je viška gomila, kod nas će preko noći da rokne cena.
Da li iko može da veruje da će kvadrat stana, ma kolika kriza bila, biti 1000e na Voždovcu ili 1200e na Vračaru? Pa to se neće desiti ni da sankcije imamo.
Stan u Stepi Stepanoviću, 2012 godine, kao reklama na RTSu je išla je bio 1000e i to negde na poslednjem spratu, koji niko nije hteo... Znači i "subvencionirani" stanovi u doba najveće krize nisu bili 1000. Ako bi bili 1000e pa to bi se stanovi kupovali odmah po dva, jedan za mene i jedan da se ne baci...
To bi isto značilo da prosečan stan od 60kvm bi koštao manje od 2 nova Golfa (prosečan auto)? I to još u BGu.
Ovo više spada u domen naučne fantastike ili što bi bilo lepo kad bi...
Do pada će doći ali tolikog... To bi isto značilo da će plate biti 100-200e. A ne minimalac 500.
 

"W Hotel & Residences" istekla dozvola i neće se graditi...​

Kupci 40 stanova ne znaju šta da rade, ugovori nisu povoljni za njih (verovatno ih nisu ni čitali).
Kupili stanove 2020 god. a dobiće ih 2027 god. (možda)...počeli su opasno da lažu iz BW, treba biti malo oprezniji, pogotovo ako kriza startuje.
 
Poslednja izmena:
Kada prenosite vesti iz zapadnih medija (a i naši mediji mnogo senzacionalistički to predstave), treba razumeti njihovu i našu 'percepciju'

Kod njih su promene od 10% izuzetno velike (bukvalno, kada nešto skoči sa cenom od 10% to je velika stvar) - jer su oni (Z. Evropa) naviknuti na stabilnost.

Kod nas se takve promene i ne računaju 😂
A od tog sunovrata cene nekretnina, mislim da nema ništa, može da se vrati u neke okvire od maksimalno do 30% u nekim delovima grada. Stagnacija će dovesti do toga da se neki 'investitori' koji uopšte nemaju dodira sa građevinom povuku, a ostaće oni koji se time bave ceo život i mogu prilagoditi cenu na osnovu potražnje (jer je njima itekako bitno da prodaju i dođu do sredstava za sledeće projekte)
 
Vrh