Šta je novo?

Cene nekretnina

Nemamo šta da definišemo, to je nešto što je veoma dobro definisano. Imate ogroman broj ljudi koji se raspituje i prati nekretnine u Bg-u. Svako ko radi na tržištu i ispituje to tržište.
Sad verovatno niko ne želi da plati Žarkovo 4k eur po kvm... ali sam siguran da Energoprojekt ima desetine upita dnevno za te stanove
 
Prodaja, ne znam šta nije razumljivo tu. Svako ima prava, a naročito kada je "roba" ovako popularna i postoji potražnja za istom da napuca cenu maksimalno koliko proceni u datom trenutku. I posle mogu malo po malo sniziti cene i eto, doći će do kupaca i do dobre zarade. Za 4k možda kupe dvoje, kada spuste na 3.8 kupiće još dvoje, na 3.6k kupiće njih 10ak, na 3.5k kupiće još 20 ljudi i tu će se zaustaviti i oni će biti prezadovoljni (firma koja radi te stanove) ;)
To nije od juče, to je od kad postoji trgovina.... i važi za sve
 
Problem sa inflacijom nije cena nekretnina nego što nam inflacija smanjuje "disposable income"! Znači sada ti treba 1000e da bi pokrio režije i hranio se osnovno. Sa tim novcem pre 5 godina si živeo kao car. Samim tim i manje ostaje za nekretnine i ostale stvari.
 
Potražnja je samo transakcija. Ako odustaneš od kupovine, ne ulaziš u potražnju.
 
Pa promet brzo pada jer je ljudima postalo teze da kupuju, kamatne stope su porasle, a zbog krize su mnogi oprezniji cak i kad imaju relativno stabilne poslove. A cena sporije pada jer su sad na vrhuncu i prodavci su u fazonu "Zasto da spustam cenu ako i dalje mozda mogu da naletim na budalu koja ce kupiti stan od mene po naduvanoj ceni". Pocece da spustaju cene tek nakon nekog vremena kad shvate da po time cenama nema kupaca, i ukoliko zaista zele da prodaju.
A to sto sve poskupljuje nije razlog da cene nekretnina ne padnu. Vec sam pisao o tome, cak i da ne padnu, gotovo da ne postoji ni teoretska sansa da poskupe, pa i ako im cena ostane nominalno ista, realno ce inflacija pojesti vrednost tih stanova.
Inace, nije sve poskupelo bez obzira na inflaciju. Recimo tehnicka roba, ja sam MacBook Air 2015. kupio za 120.000 RSD,a sad 5 puta jaci MacBook Air kosta 130.000 RSD u iStyle. Inflacija ne znaci da sve poskupljuje, tako da to sto imamo inflaciju ne znaci da cene nekretnina nece padati.

Ako inflacija pojede vrednost stanova, poješće i vrednost zarade potencijalnog kupca. Ono što mora da se desi jeste da rast plate bude procentualno jači nego inflacija i da kamatne stope padnu da bi kreditni kupci imali bolje uslove za kupovinu. A za keš kupce cela ova dinamika nije ni bitna, oni ili prelivaju iz šupljeg u prazno, ili peru pare, u oba slučaja motivacija im je da kupe pre bolje nego kasnije.

Dokle god u Srbiji keš kupovina nekretnina bude dominantna, tržište će dosta limitirano reagovati na inflatorne promene i na rast/pad kamatne stope.
 
Ako inflacija pojede vrednost stanova, poješće i vrednost zarade potencijalnog kupca. Ono što mora da se desi jeste da rast plate bude procentualno jači nego inflacija i da kamatne stope padnu da bi kreditni kupci imali bolje uslove za kupovinu. A za keš kupce cela ova dinamika nije ni bitna, oni ili prelivaju iz šupljeg u prazno, ili peru pare, u oba slučaja motivacija im je da kupe pre bolje nego kasnije.

Dokle god u Srbiji keš kupovina nekretnina bude dominantna, tržište će dosta limitirano reagovati na inflatorne promene i na rast/pad kamatne stope.
Ako je inflacija 10%, a plate rastu 5%, a cene nekretnine stagniraju. tj. rastu 0%, kupcima je sve lakse da kupe stan, iako im inflacija obezvredjuje novac, jer se vrednost stana jos vise obezvredjuje.
Ne mora plata da bude veca od inflacije, nego da plata raste brze od rasta cene nekretnina.
 
Ako je inflacija 10%, a plate rastu 5%, a cene nekretnine stagniraju. tj. rastu 0%, kupcima je sve lakse da kupe stan, iako im inflacija obezvredjuje novac, jer se vrednost stana jos vise obezvredjuje.
Ne mora plata da bude veca od inflacije, nego da plata raste brze od rasta cene nekretnina.

To je istina, pod pretpostavkom dugoročne stagnacije cena, za 5-10 godina će biti lakše prosečnom kreditnom kupcu da kupi stan, ako kamatna stopa bude prihvatljiva. To je doduše do 20% kupaca maksimalno u Srbiji zar ne?

I ta stagnacija je opet pretpostavka koja je zasnovana samo na padu tražnje, ali postoji još faktora koji utiču na cene. Smanjenje ponude zbog sporog tržišta (manje gradnje), poremećeni lanci snabdevanja sirovinama, poskupljenje građevinskog materijala, politički faktori itd. sve igra neku ulogu u procesu generisanja cene. Znači treba da budemo optimistični da će sve ići u korist potencijalnog budućeg kupca u narednom periodu, u suprotnom pretpostavka stagnacije ili pada cena će biti upitna.

Mislim da bilo kakvo prognoziranje o ceni nekretnina jeste više u domenu wishful thinking, a ono što možemo da prognoziramo jeste da će u narednih godinu-dve da se inflacija zauzda kroz kamatnu stopu koja će potom početi da pada i otvara prostor za kreditne kupce koji su istisnuti sa tržišta trenutno...
 
To je istina, pod pretpostavkom dugoročne stagnacije cena, za 5-10 godina će biti lakše prosečnom kreditnom kupcu da kupi stan, ako kamatna stopa bude prihvatljiva. To je doduše do 20% kupaca maksimalno u Srbiji zar ne?

I ta stagnacija je opet pretpostavka koja je zasnovana samo na padu tražnje, ali postoji još faktora koji utiču na cene. Smanjenje ponude zbog sporog tržišta (manje gradnje), poremećeni lanci snabdevanja sirovinama, poskupljenje građevinskog materijala, politički faktori itd. sve igra neku ulogu u procesu generisanja cene. Znači treba da budemo optimistični da će sve ići u korist potencijalnog budućeg kupca u narednom periodu, u suprotnom pretpostavka stagnacije ili pada cena će biti upitna.

Mislim da bilo kakvo prognoziranje o ceni nekretnina jeste više u domenu wishful thinking, a ono što možemo da prognoziramo jeste da će u narednih godinu-dve da se inflacija zauzda kroz kamatnu stopu koja će potom početi da pada i otvara prostor za kreditne kupce koji su istisnuti sa tržišta trenutno...
Pa normalno da niko ne moze da zna sta ce biti u buducnosti, sve ovo sto mi pisemo su samo predvidjanja ili nagadjanja na osnovu razlicitih faktora. Jeste cinjenica da licne zelje u nekoj meri mogu da uticu na objektivnost predvidjanja, ali pad cena nekretnina je vrlo realna opcija, i postoje argumenti kojima se moze opravdati takvo predvidjanje. A da li ce se stvarno desiti i u kojoj meri, to niko ne moze da zna :) Kao sto je wishfulthinking da ce cene pasti, tako je i wishful thinking da cene nece pasti ili da ce rasti, samo je za to, barem po mo misljenju, sve manje argumenata. Jeste, cene ce 2040. biti vece nego danas, ali recimo u periodu 2025-2030 ce vrlo verovatno biti nize nego danas, ili u najgorem slucaju nece rasti iznad trenutnog nivoa barem do 2030 (i to u slucaju visoke inflacije), barem ja tako mislim :)
 
Pa normalno da niko ne moze da zna sta ce biti u buducnosti, sve ovo sto mi pisemo su samo predvidjanja ili nagadjanja na osnovu razlicitih faktora. Jeste cinjenica da licne zelje u nekoj meri mogu da uticu na objektivnost predvidjanja, ali pad cena nekretnina je vrlo realna opcija, i postoje argumenti kojima se moze opravdati takvo predvidjanje. A da li ce se stvarno desiti i u kojoj meri, to niko ne moze da zna :) Kao sto je wishfulthinking da ce cene pasti, tako je i wishful thinking da cene nece pasti ili da ce rasti, samo je za to, barem po mo misljenju, sve manje argumenata. Jeste, cene ce 2040. biti vece nego danas, ali recimo u periodu 2025-2030 ce vrlo verovatno biti nize nego danas, ili u najgorem slucaju nece rasti iznad trenutnog nivoa barem do 2030 (i to u slucaju visoke inflacije), barem ja tako mislim :)

Ja se nadam da si u pravu...(y)
 
Za dva meseca smo dosli od tvrdnji "cene ce samo rasti", do "pad ce biti 10-15%" kod pojedinih forumasa.
Da cene u Becu jesu pale 12% u odnosu na proslu godinu, ali to je tek pocetak. Kod nas je pad cena u proslom ciklusu trajao od 2009 do prvog kvartala 2015 godine.

Vec 2011 smo vec imali pad cena do 30%.

Pad tražnje oborio kvadrate za 30%
IZVOR: POLITIKA UTORAK, 22.02.2011. | 00:06
"Pre tri godine pojedini investitori su za kvadrat kod Hrama Svetog Save tražili i po 5.000 evra. Ali to nije imao ko da plati. Sada za njega mogu da dobiju do 3.300 evra."

Ako sledimo prosli ciklus, 2023-2029 pad cena uz ozbiljnu korekciju 30%-50% trenutnih.š
Kada smo imali pad od 30%? Pogledaj početak ove teme od pre 13 godina koja počinje rečenicom: "Ocigledno je da je precenjena cena kvadrata u Beogradu a i u ostalim vecim gradovima..." Lako je sada u 2023 pametovati i govoriti o padu, percepcije ljudi koji su o ovome diskutovali na forumu pre 10 ili 12 godina su i tada pisali kako su cene visoke, kako su neodržive i kako 30% nije dovoljno već čekaju da cene padnu 50%. Nararavno, većina njih nikada nisu dočekali taj pad, cene stanova progresivno krenule da rastu, a mnogi i dan danas kontempliraju zašto nisu kupili stan 2011.

Drugi problem danas u odnosu na taj preiod je što su tada cene svega ostalog bile relativno stabilne, samo su stanovi bili skupi. Danas je sve ostalo poskupelo, tako da dok kupiš hranu, platiš osnovne račune, eventualno odeš na neko letovanje, to sve košta 3X više nego što je koštalo pre-10-12 godina i na kraju dana ti ne ostane ništa što možeš da uštediš. Samim tim, taj famozni pad koji tako ostrašćeno najavljuješ nema nikakvog značaja za većinu ljudi kojima će stanovi opet biti nepriuštivi sve i da padnu 30%. Jedino što bi se dogodilo time je da oni sa visokim primanjima koji već imaju 3 stana, umesto da kupe četvrti, iskoriste priliku pa kupe i peti stan.
 
Poslednja izmena:
Kada smo imali pad od 30%? Pogledaj početak ove teme od pre 13 godina koja počinje rečenicom: "Ocigledno je da je precenjena cena kvadrata u Beogradu a i u ostalim vecim gradovima..." Lako je sada u 2023 pametovati i govoriti o padu, percepcije ljudi koji su o ovome diskutovali na forumu pre 10 ili 12 godina su i tada pisali kako su cene visoke, kako su neodržive i značajniji pad samo što nije stigao. Nararavno, većina njih nikada nisu dočekali taj pad, cene stanova progresivno krenule da rastu, a mnogi i dan danas kontempliraju zašto nisu kupili stan 2011.

Drugi problem danas u odnosu na taj preiod je što su tada cene svega ostalog bile relativno stabilne, samo su stanovi bili skupi. Danas je sve ostalo poskupelo, tako da dok kupiš hranu, platiš osnovne račune, eventualno odeš na neko letovanje, to sve košta 3X više nego što je koštalo pre-10-12 godina i na kraju dana ti ne ostane ništa što možeš da uštediš. Samim tim, taj famozni pad koji tako ostrašćeno najavljuješ nema nikakvog značaja za većinu ljudi kojima će stanovi opet biti nepriuštivi sve i da padnu 30%. Jedino što bi se dogodilo time je da oni sa visokim primanjima koji već imaju 3 stana, umesto da kupe četvrti, iskoriste priliku pa kupe i peti stan.
Ne znam odakle ti to da nije bilo pada cene.
Evo ti linka gde pise da smo imali pad cena od 40%.
Moji roditelji su kupili stan u Nisu 2010. za 600 evra po m2, a moj drug je 2019. kupio stan na boljoj lokaciji isto za 600 evra.
Razumem da ti imas interes da cene rastu, i da navijas za to, pa i razumem zbog cega negiras svaku mogucnost pada cena. Ali bar nemoj da nas pravis na lude i pricas nesto sto nije istina, a istina je da se veliki pad cena desio pre 10-15 godina, i da su cene ostale niske jako dugo. To sto je nekom nesto bilo skupo i 2010 (jeste i tad verovatno bilo skupo, ali je usledio pad), pa pokrenuo ovu temu, to ti nije argument, nekom bi bilo skupo i 100 evra / m2 za stan u centru Bg-a.
 
Poslednja izmena:
Ne znam odakle ti to da nije bilo pada cene.
Evo ti linka gde pise da smo imali pad cena od 40%.
Moji roditelji su kupili stan u Nisu 2010. za 600 evra po m2, a moj drug je 2019. kupio stan na boljoj lokaciji isto za 600 evra.
Razumem da ti imas interes da cene rastu, i da navijas za to, pa i razumem zbog cega negiras svaku mogucnost pada cena. Ali bar nemoj da nas pravis na lude i pricas nesto sto nije istina, a istina je da se veliki pad cena desio pre 10-15 godina, i da su cene ostale niske jako dugo. To sto je nekom nesto bilo skupo i 2010 (jeste i tad verovatno bilo skupo, ali je usledio pad), pa pokrenuo ovu temu, to ti nije argument, nekom bi bilo skupo i 100 evra / m2 za stan u centru Bg-a.
OK, hajde da se složimo da je pad zaista bio 40%.

Mnogo bitnije pitanje je za tebe da li smatraš da je tekst koji objavljuje Kurir, a koji počinje sa "Iako je veoma dobar trenutak za kupovinu stana...."
a) proverena informacija publikovana od strane reputabilne medijske kuće kojoj se može verovati
b) naručen tekst od strane agencija za nekretnine u najgoroj vrsti novine koja objavljuje po principu ko plati više.

Ako je odogovor pod a, onda svaka dalja priča nema smisla. Ako je odgovor pod b, onda shvataš da je jednako mogli da objave tekst u kome piše cene stanova skočile za 40%. U svakom slučaju to što navodiš ovakve "izvore" nikako ne doprinosi kvalitetu diskusije.
 
OK, hajde da se složimo da je pad zaista bio 40%.

Mnogo bitnije pitanje je za tebe da li smatraš da je tekst koji objavljuje Kurir, a koji počinje sa "Iako je veoma dobar trenutak za kupovinu stana...."
a) proverena informacija publikovana od strane reputabilne medijske kuće kojoj se može verovati
b) naručen tekst od strane agencija za nekretnine u najgoroj vrsti novine koja objavljuje po principu ko plati više.

Ako je odogovor pod a, onda svaka dalja priča nema smisla. Ako je odgovor pod b, onda shvataš da je jednako mogli da objave tekst u kome piše cene stanova skočile za 40%. U svakom slučaju to što navodiš ovakve "izvore" nikako ne doprinosi kvalitetu diskusije.
Nazalost, ne uspevam da nadjem zvanicne informacije o cenama stanova iz tog vremena, jer RGZ ima podatke samo nakon 2012. godine. Mozda ima nekih drugih zvanicnih podataka, ali nisam uspeo da nadjem. Ali znam da je do pre 3 godine obican covek mogao da kupi stan, sad vise ne moze. A nije ni bitan kurir, slicnu vest imas na svim drugim sajtovima.
 
Ok, odustajem. Zašto se baviti bilo kakvom metodologijom prikupljanja podataka, zašto se baviti analitikom, to je Kurir, ako to ne prođe, imamo ChatGPT. Pogledaj samo koliko je teško dostaviti bilo kakav plauzibilan dokaz za nešto što bi trebalo da bude jasno i nedvosmisleno dokazivo jasno proverljivim informacijama. Pri tome, ovo što si sada objavio je u potpunoj suprotnosti sa tvojim ličnim primerom gde su tvoji roditelji 2010. kupili sta za 600 eur po m2, a tvoj prijatelj na boljoj lokaciji je platio istu ti cenu PUNIH 9 GODINA KASNIJE?!
Ja ne poričem makar teoretsku mogućnost da cene padnu 30, 40 ili 90%, ali to ne menja suštinu da je ovaj vid argumentacije na nivou nižih razreda osnovne škole.
 
Ok, odustajem. Zašto se baviti bilo kakvom metodologijom prikupljanja podataka, zašto se baviti analitikom, to je Kurir, ako to ne prođe, imamo ChatGPT. Pogledaj samo koliko je teško dostaviti bilo kakav plauzibilan dokaz za nešto što bi trebalo da bude jasno i nedvosmisleno dokazivo jasno proverljivim informacijama. Pri tome, ovo što si sada objavio je u potpunoj suprotnosti sa tvojim ličnim primerom gde su tvoji roditelji 2010. kupili sta za 600 eur po m2, a tvoj prijatelj na boljoj lokaciji je platio istu ti cenu PUNIH 9 GODINA KASNIJE?!
Ja ne poričem makar teoretsku mogućnost da cene padnu 30, 40 ili 90%, ali to ne menja suštinu da je ovaj vid argumentacije na nivou nižih razreda osnovne škole.
Plauzibilan? Idemo Aki, jesam rekao da mi prijavis svaku novu rec koju naucis :)
 
Ok, odustajem. Zašto se baviti bilo kakvom metodologijom prikupljanja podataka, zašto se baviti analitikom, to je Kurir, ako to ne prođe, imamo ChatGPT. Pogledaj samo koliko je teško dostaviti bilo kakav plauzibilan dokaz za nešto što bi trebalo da bude jasno i nedvosmisleno dokazivo jasno proverljivim informacijama. Pri tome, ovo što si sada objavio je u potpunoj suprotnosti sa tvojim ličnim primerom gde su tvoji roditelji 2010. kupili sta za 600 eur po m2, a tvoj prijatelj na boljoj lokaciji je platio istu ti cenu PUNIH 9 GODINA KASNIJE?!
Ja ne poričem makar teoretsku mogućnost da cene padnu 30, 40 ili 90%, ali to ne menja suštinu da je ovaj vid argumentacije na nivou nižih razreda osnovne škole.
Kako da ti dostavim dokaz kad za taj period ne postoje podaci, ili ih ja nisam nasao. Daj podatke, zvanicne, pa cemo zajedno da analiziramo. :) Ja mozda nemam dokaz crno na belo, ali imam zdrav razum i secanje kakve su cene bile ranije. :)
 
Bilo je pada, kolikog, sve zavisi od lokacije. Po mom sećanju u proseku mislim da je bio tu oko 30%. Moj drug je 2008me kupio u Veljka Dugoševića za 1800e m2 starogradnju, Ja sam 2016te u blizini tj malo boljoj lokaciji mogao da kupim novogradnju za 1600-1700e, starogradnje su bile tu negde oko 1100-1200e. Naravno da će biti nekog pada u budućnosti, možda 10% možda 30% samo je nerealno očekivati cene iz 2013te kao što mnogi priželjkuju. Ako se to desi, kao što neko reče ovde, ili nas je zadesio rat ili teška kriza gde će onaj ko nije kupio stan biti još u težoj situaciji da ga kupi, dok će onaj ko je kupio treći četvrti kupiti još 2-3.
 

Koga ne mrzi da prelista ovu temu sa starog b92 foruma naci ce i neke cifre kako su se kretale cene. Ukratko - hajp do 2009. a onda se desio pad od oko 10-15% pocetkom 2009. i to smo dosta kasnili za Amerima. Onda se desio blazi oporavak jer je nasa drzava pokusala subvencijama da spasava investitore, ali nije uspelo i onda lagan pad do 2015.
Na samom vrhuncu ludila cene su bile nenormalne, ali ovo sada je jedan nivo iznad. Posto su cene dostigle evropske nivoe to samo moze da znaci da smo u baloncini. Beograd je takoreci isti kao i pre 20 godina. Izgradjen je poneki trzni centar, kompleks zgrada, na mestu kuca iznikle zgrade jedna do druge, ulice ostale sokaci, ocuvanost fasada ruglo, po zagadjenosti vazduha smo cesto prvi u svetu...
 
Kakve veze ima kvalitet vazduha sa danasnjim kupcima nekretnine? Ja sam ovde procitao da je vazduh na Zlatiboru gori nego u NYC pa se opet grabe da kupe tamo apartmane, ne cekaju sutrasnji pad cene.
 
Vrh