Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa i ovde ljudi na minimalcu plaćaju 30% bruto plate, tj. sa onim sto poslodavac daje je to 45% bruto plate, a to sve realno dolazi od radnika i nikako drugačije nema smisla računati. Tek kad pređeš osnovicu za doprinose plaćaš nešto manje i to se svodi na 20-25%.
Ako mene pitaš to je pogrešna politika, jer mi kao imamo progresivan porez, a doprinosi su ništa drugo nego porez. Zdravstvo zasigurno jeste, a za pio je malo diskutabilno, mada računica je takva da će retko ko da bude u plusu na osnovu svojih pio uplata, tako da je i to delimično porez i kad se tako pogleda ispada da imamo regresivan porez za zaposlene.
Preduzetnici tek nalaze rupe u zakonu...
To nisu "rupe u zakonu" to se zove poreska optimizacija. I ako neko koristi neku tačku zakona jer mu bolje odgovara, on ne krši zakon samo gleda šta je za njega bolje! Isto i vi ako imate proizvod X na akciji u Maxiju, a kupite ga u Rodi po punoj ceni. Vi niste koristili popust na koji ste imali pravo. Dok komšija možda jeste. Komšija u tom slučaju nije lopov, već je platio isto pošteno proizvod. Isto je i s porezima. Ako država nešto dopušta to radi s nekim ciljem.
Npr. država Srbija odobrava niže poreze i doprinose za naše povratnike iz inostranstva za narednih 5 godina ali plata mora biti min 2k eura! Znači opet nije "rupa" nego je neko u Vladi seo i izračunao da će se državi više to isplatiti i s popustom nego bez popusta!
 
Nije uopste tesko preziveti u Stokholmu od novembra do februara. Mozda je malo hladnije, ali je zato vazduh kao na planini. Znaci nasuprot, u Beogradu je tesko preziveti taj period zbog zagadjenja, tada smo prvi u svetu.
Vec severni deo Svedske je hladniji.

Jeste Beograd topliji leti, Srbija ima lepu klimu, ali gde se mi to kupamo, a Svedje pa moraju u hladnom moru?

Alkoholizam eeee zamisli kod nas se ne pije, lese se ljudi i kod nas, a i tamo. Sem toga tamo mozes da kupis zestoko pice samo u posebnoj prodavnici gde se samo to prodaje, i to ne rade vikendom, systembolaget.

Evo vam samo jedan razlog zasto se retko ko vraca odande, a da se snasao koliko toliko. Radis godinu dana, das otkaz ili izgubis posao i imas prava na 80% zarade narednih godinu dana dok trazis posao. Ako za to vreme ne nadjes onda dobijas priliku da se doskolujes i jos te placaju za to vreme.

Svedska je potpuno jedan drugi svet koji mi necemo uskoro da dostignemo, ali smo ih skoro dostigli po troskovima zivota.
Prvo Pero jedna veoma VAŽNA informacija. 80% plate ali do maximuma od mislim 55k eura bruto (možda se sad malo diglo na 60k) !! Znači ko god je imao veću platu ne dobije 80% te plate već značajno manje. Naučio sam ja te EU fore. Prvo čitaj fine print ili u prevodu ono sitnim slovima ili sa zvezdicom pa tek onda ono što ljudi pričaju.
Mogu ti garantovati da nećeš dobiti 80% direktorske plate NIKADA od nezaposlenih!!
 
Nije uopste tesko preziveti u Stokholmu od novembra do februara. Mozda je malo hladnije, ali je zato vazduh kao na planini. Znaci nasuprot, u Beogradu je tesko preziveti taj period zbog zagadjenja, tada smo prvi u svetu.
Vec severni deo Svedske je hladniji.

Jeste Beograd topliji leti, Srbija ima lepu klimu, ali gde se mi to kupamo, a Svedje pa moraju u hladnom moru?

Alkoholizam eeee zamisli kod nas se ne pije, lese se ljudi i kod nas, a i tamo. Sem toga tamo mozes da kupis zestoko pice samo u posebnoj prodavnici gde se samo to prodaje, i to ne rade vikendom, systembolaget.

Evo vam samo jedan razlog zasto se retko ko vraca odande, a da se snasao koliko toliko. Radis godinu dana, das otkaz ili izgubis posao i imas prava na 80% zarade narednih godinu dana dok trazis posao. Ako za to vreme ne nadjes onda dobijas priliku da se doskolujes i jos te placaju za to vreme.

Svedska je potpuno jedan drugi svet koji mi necemo uskoro da dostignemo, ali smo ih skoro dostigli po troskovima zivota.
Evo ispravljam prethodni post.

Compensation based on your income​

If you have been a member of an unemployment insurance fund for at least one year, you may get up to 80 per cent of your previous salary. You can receive a maximum of SEK 26,400 per month before tax.

https://arbetsformedlingen.se/other...loyed---what-happens-now/unemployment-benefit

Znači još su uslovi gori nego što sam mislio. Znači maksimalno možeš da primiš 28k eura BRUTO!!! godišnje! To je još mnogo gore nego u drugim EU državama! Sa 28k bruto tamo nemaš ni za viršle od Matijevića. Pogotovo ako nemaš svoj stan (isplaćen u fullu).
 
Ajde neka je i tako, tebi ostaje 1600e mesecno. Stan od 55m2 na 10min od centra i kompletno svi racuni, izlaze 800e. Toliko placa moj drug, iznajmio pre 2-3 meseca. Pisao sam vec.
Ostaje mu dakle 800e da prezivi mesec. Hrana kosta isto u Stokholmu koliko i u Beogradu. Jos ako hoce da lovi akcije i jeftinije markete bice jos i bolji.
Jel mislis da je to zivot koji neki Svedjanin zeli? Naravno da nece biti zadovoljan time i trudice se da pronadje posao.

Pricamo o ljudima koji ne rade i placeni su da traze posao. Koliko kod nas dobijas za to?
 
Poslednja izmena:
Ljudi ne shvataju šta je taj porez. Iako sam pobornik da je to sve itekako previsoko u svim zemljama Evrope (a Bogami ni ostale ne zaostaju).

Ne znam iz koje zemlje se vraćaš - ali uskoro ćeš saznati šta plaćaš u Srb. Nadam se da ti nikada neće zatrebati PET CT skener (koga imamo tačno 2 komada, bar je tako bilo do pre koju godinu i obavezno rade naizmenično, za celu Srbiju), da ti nikada neće zatrebati veštački kuk (a da ne pričamo o nekim ozbiljnijim stvarima).
Nadam se da nikada nećeš doći u situaciju da ti poreska inspekcija češlja knjige i na kraju te kazni jer nemaš na papiru jednu fakturu (iako je imaš u digitalnom obliku) i koji ti se smeje u facu dok to radi, jer si tražio povraćaj PDV-a.
Nadam se da će Srb uskoro biti mnogo bolje mesto za život, ali dok se ja nadam život prolazi...

Ne razumem ljude ovde koji pišu da će investitori uskoro plakati, ne razumem ni kada neko ocrnjuje zemlju do te mere da nas izjednačava sa DR Kongom. Ali isto tako ne razumem ni ljude koji ovu našu 'osrednjost' upoređuju sa zemljama koje se kotiraju po standardu i kvalitetu života u sam svetski vrh
 
Kako se ono kaže, nama treba katarza ili samospoznaja pre nego sto budemo u mogucnosti da krenemo dalje i nabolje… moja odluka je da plivam u ovom mulju, doneta pre 25 godina, ostaje na snazi i dalje, ali ne lažem sebe kako živim u idilicnom društvu…i vrlo bih rado da vidim neki progres, napredak, za sada samo vidim da i dalje ovo malo normalnih gleda da ode i odlazi iz države…i pretnje ovih smorenih iz inostaranstva da se vrate, ali nikako da to i urade…
 
Ne razumem ljude ovde koji pišu da će investitori uskoro plakati, ne razumem ni kada neko ocrnjuje zemlju do te mere da nas izjednačava sa DR Kongom. Ali isto tako ne razumem ni ljude koji ovu našu 'osrednjost' upoređuju sa zemljama koje se kotiraju po standardu i kvalitetu života u sam svetski vrh
Upravo to, al kako da objasnis ovde nekima da su nasa mera Bugarska, Rumunija i sl, vec su Hrvatska i Slovenija daleko ispred. Mi moramo ooozbiljno da radimo da stignemo Bugarsku, pa Rumuniju, pa tek onda da uopste pominjemo Nemacku i Svedsku.

Naravno, uvek ce ovde da skoce neki kojima u Svedskoj smetaju bele noci, sto nema cvaraka i rotkvi struganih, al ako pricamo o standardu, bolje da ne pricamo.... Ukratko, losije stojimo a skuplji smo i od Rumunije i od Bugarske, bez obzira sto i oni imaju ogromnu dijasporu, sto imaju i razvijeniji turizam itd...
 
Ljudi ne shvataju šta je taj porez. Iako sam pobornik da je to sve itekako previsoko u svim zemljama Evrope (a Bogami ni ostale ne zaostaju).

Ne znam iz koje zemlje se vraćaš - ali uskoro ćeš saznati šta plaćaš u Srb. Nadam se da ti nikada neće zatrebati PET CT skener (koga imamo tačno 2 komada, bar je tako bilo do pre koju godinu i obavezno rade naizmenično, za celu Srbiju), da ti nikada neće zatrebati veštački kuk (a da ne pričamo o nekim ozbiljnijim stvarima).
Nadam se da nikada nećeš doći u situaciju da ti poreska inspekcija češlja knjige i na kraju te kazni jer nemaš na papiru jednu fakturu (iako je imaš u digitalnom obliku) i koji ti se smeje u facu dok to radi, jer si tražio povraćaj PDV-a.
Nadam se da će Srb uskoro biti mnogo bolje mesto za život, ali dok se ja nadam život prolazi...

Ne razumem ljude ovde koji pišu da će investitori uskoro plakati, ne razumem ni kada neko ocrnjuje zemlju do te mere da nas izjednačava sa DR Kongom. Ali isto tako ne razumem ni ljude koji ovu našu 'osrednjost' upoređuju sa zemljama koje se kotiraju po standardu i kvalitetu života u sam svetski vrh
Upravo to htedoh napisati. Da mu je bilo lepo on prvo ne bi ni otišao iz Srbije. Pa kada prodje neko vreme zaborave kako je ovde pa bi da se vrate, samo što mnogima to ostane samo želja. Sve je ovde konstruisano na nekretninama jer se jedine ne češljaju što se poreza tiče. Ne daj bože da uložiš 100k u firmu i da te sputavaju na svakom koraku da bi braća i kumovi imali prednost. Ja kao što rekoh 14 meseci čekam povraćaj trudničkog od rfzo.
 
Istina je to za biznis, jedan od razloga zašto ljudi kod nas ulažu u nekretnine je i to zato što skoro svako drugo ulaganje jeste rizik ili od kriminalaca ili od države. Nekretnine bar ne mogu da otmu.
 
Upravo to, al kako da objasnis ovde nekima da su nasa mera Bugarska, Rumunija i sl, vec su Hrvatska i Slovenija daleko ispred. Mi moramo ooozbiljno da radimo da stignemo Bugarsku, pa Rumuniju, pa tek onda da uopste pominjemo Nemacku i Svedsku.

Naravno, uvek ce ovde da skoce neki kojima u Svedskoj smetaju bele noci, sto nema cvaraka i rotkvi struganih, al ako pricamo o standardu, bolje da ne pricamo.... Ukratko, losije stojimo a skuplji smo i od Rumunije i od Bugarske, bez obzira sto i oni imaju ogromnu dijasporu, sto imaju i razvijeniji turizam itd...
Cene nekretnina ne određuje samo objektivan kvalitet i standard okruženja, već je društveno-ekonomski kontekst daleko širi i u velikoj meri zavisi od ličnih okolnosti. Švedska, Norveška, Nemačka su zemlje koje imaju jak socijalni sistem i prosto mi je frapirajuće kako se neki ovde iščuđavaju i porede Beograd sa Stokholmom i koliko šta košta i zaključak se nameće kako je Beograd neopravdano skup 😅 Sa stanovišta "normalnih" ljudi, na primer medicinske sestre u bolnici, ili CNC operatera u fabrici, standard koji mogu imati u nekoj zapadnoj zemlji višestruko prevazilazi ono što mogu priuštiti u Beogradu. Ljudi takvih profila zaista treba da budu ludi ili ekstremno inertni pa da sede ovde i troše dane svog života iščekujući neko bolje sutra koje nikad neće stići za njih. Sa druge strane, postoji i obrnuti trend naših ljudi koji su proveli izvestan deo života na Zapadu, integrisali se u tamošnje društvo i ostvarili relativno uspešne karijere, ali su se vratili ili aktivno rade na tome da se vrate. U svom okruženju imam puno takvih primera i to mi je potpuno logično. Moj dobar drug koji je 10 godina proveo u Minhenu radeci u tech sektoru se vratio pre 2 godine i prezadovoljan je- za pola miliona je kupio cetvorosoban stan sa 2 garažna mesta u novogradnji na Dorćolu, deca pohađaju internacionalnu školu i generalno ovde može da priušti sve ono i čemu je mogao samo da mašta u Minhenu. Sada radi kao konsultant, zarađuje malo manje nego ranije, ali mu je kupovna moć drastično veća, a posledično i kvalitet života koji može da ostvari životom u Beogradu.
 
Info od agenta koji radi NBG i pre svega starogradnju. Kreditnih kupaca nema. Kesh kupci imaju ograničene budžete i gledaju kako da uklope kupovinu sa troškovima renoviranja. Prodavci zovu i traže od agenata da spuste cenu na oglasima.
Info za Bez Kosu. Krajem prošle godine realizovane cene su bile na 2100-2200 EUR/kvm za 60+ kvadrata. Sada su oglašene cene za nijansu veće.
 
Info od agenta koji radi NBG i pre svega starogradnju. Kreditnih kupaca nema. Kesh kupci imaju ograničene budžete i gledaju kako da uklope kupovinu sa troškovima renoviranja. Prodavci zovu i traže od agenata da spuste cenu na oglasima.
Info za Bez Kosu. Krajem prošle godine realizovane cene su bile na 2100-2200 EUR/kvm za 60+ kvadrata. Sada su oglašene cene za nijansu veće.
Za koliko se prodaje starogradnja u izvornom stanju u centralnim blokovima NBG? (21,22,29,30) Koliko vidim, sve je 3000+ EUR/m2
 
Za koliko se prodaje starogradnja u izvornom stanju u centralnim blokovima NBG? (21,22,29,30) Koliko vidim, sve je 3000+ EUR/m2
I ja mogu da stavim oglas gde prodjem za 10k EUR/m2. To sto toliko stoji na oglasima ne znaci da ce se prodati po toj ceni. Realizovana cena starogradnje za Novom Beogradu je 2.300 evra, ukljucujuci i novogradnju koja se vodi kao starogradnja (jer nije kupovina od investitora). Starogradnja u izvornom stanju moze max da kosta 2k evra po kvadratu, s tim da taj neko ko proda po toj ceni peva.
 
cena je sa sve ledinama koje obaraju cenu. ove blokove koje je pitao Analiticar su trazeni i vidim da se prodaju po suludim cenama.
 
cena je sa sve ledinama koje obaraju cenu. ove blokove koje je pitao Analiticar su trazeni i vidim da se prodaju po suludim cenama.
Ja na cenenekretnina.rs gledam trenutno stanove za april i vidim uglavnom stanove u blokovima, nijedan stan na Ledinama nisam nasao. Jeste da nisu ovi centralni, ali svi koje sam nasao su u blokovima, i prosek je malo veci od 2k, s tim sto je verovatno veliki deo njih i renoviran, a mozda ima i novogradnje koja se vodi kao starogradnja.
 
to verovatno ne znaci da je tako.

gledam na rgz i vidi stanove koji su prodati u tim blokovima u poslednjih par meseci, sve je jasno. gde pritom i blok 24 ima dosta jaku cenu.
Upravo gledam i rgz, i prosecna cena u ovim centralnim blokovima je niza od 3k evra, mozda negde oko 2.5k evra (ako ne racunamo onaj stan od 44m2 koji je prodat za 1.100.000 evra)
 
evo da ne vadim sada sve.

blok 30 (4 stana od 1. aprila)

118000e 37m2 => 3189 e/m2
260000e 85m2 => 3060 e/m2
135000e 41m2 => 3292 m2
260000e 85m2 => 3060/m2 (ista struktura kao gornji stan sani druga zgrada)

sada to ne znaci da ce ovi stanovi sa oglasa da se prodaju, ali se razume odakle uzimaju reper za cenu
 
I ja mogu da stavim oglas gde prodjem za 10k EUR/m2. To sto toliko stoji na oglasima ne znaci da ce se prodati po toj ceni. Realizovana cena starogradnje za Novom Beogradu je 2.300 evra, ukljucujuci i novogradnju koja se vodi kao starogradnja (jer nije kupovina od investitora). Starogradnja u izvornom stanju moze max da kosta 2k evra po kvadratu, s tim da taj neko ko proda po toj ceni peva.
Zašto svaka tvoja reakcija mora da bude ostrašćena obojena navijačkim odgovorom? ne moraš posebno da budeš u temi da bi znao da starograndja u izvornom stanju ne postoji ispod 2000 eur/m2 ni u jednom novobeogradskom bloku. Dokoni ljudi na ovom sajtu se ubiše da objasne šta je novogradnja koja je vodi kao starogradnja, zašto ugovori koji se registruju na Wolfofom sajtu kasne i slično. Međutim, to nije bilo moje pitanje, kao što nije bilo pitanje za koliko se prodaju stnaovi na Ledinama ili u Nišu. Pitao sam za koliko se prodaju starogradnje stare 50+ godina u navedenim blokovima i to čoveku koji je prethodno napisao da je razgovarao sa agentom koji se primaro bavi prodajom starogradnji na NBG. Ako znaš odgovor na ovo pitanje iz prve ruke, bio bih zahvalan da mi kažeš. ako ne znaš mani se statistika i praznih priča.
 
Politika sankcija počinje da pokazuje svoje pravo lice...veliki broj prevara i neisplaćenih zarada u građevinskoj ali i drugim granama Nemačke industrije,
između 750.000 i više od 3.000.000 radnika prevareno!

 
evo da ne vadim sada sve.

blok 30 (4 stana od 1. aprila)

118000e 37m2 => 3189 e/m2
260000e 85m2 => 3060 e/m2
135000e 41m2 => 3292 m2
260000e 85m2 => 3060/m2 (ista struktura kao gornji stan sani druga zgrada)

sada to ne znaci da ce ovi stanovi sa oglasa da se prodaju, ali se razume odakle uzimaju reper za cenu
Dobro, taj blok jeste mozda iznad 3k, ali opet to ne znaci da su stanovi u izvornom stanju.
Evo stanova iz drugih blokova (ne racunam onaj jedan izuzetak):

Blok 21:
56.000e 22 m2 => 2.545 e/m2 (05.04.2023)
205.000e 69m2 => 2.971 e/m2 (03.04.2023)
135.000e 45m2 => 3.000 e/m2 (24.04.2023)
Prosek: 2.839 e/m2 (bez onog preskupog od 1.100.000)

Blok 22:
125.000e 52m2 => 2.359 e/m2 (28.04.2023)
170.000e 74m2 =>2.298 e/m2 (13.04.2023)
179.000e 64m2 =>2.797 e/m2 (06.04.2023)
88.000e 71m2 => 1.239 e/m2 (20.04.2023) (necu ga racunati u prosek, kao sto nisam ni onaj od 1.100.000e)
66.670e 24m2 => 2.778 e/m2 07.04.2023)
133.340e 49m2 => 2.721 e/m2 (07.04.2023)
65.000e 33m2 => 1.970 e/m2 (05.04.2023)
135.000 48m2 => 2.812 e/m2 (13.04.2023)
Prosek: 2.532 e/m2 (bez onog jednog jeftinog)

Blok 29:
350.000e 160m2 => 2.187 e/m2 (24.04.2023)
275.000e 101m2 + 12m2(garaza) => 2.727 e/m2 (delio sam sa 101, a ne sa 113, da bih imao veci prosek, da ne bi bilo da smanjujem)
121.000e 45m2 => 2.689 е/m2
43.554 e 61m2 => 714 e/m2 (necu racunati u prosek)
Prosek: 2.534 e/m2 (bez ovog jeftinog)

Blok 24:
66.250e 30m2 (stan od 21m1 + stan od 9m2) => 2.208 e/m2
240.000 84m2 => 2.857 e/m2
Prosek: 2.533 e/m2

Znaci, prosek cena realiznovanih transakcija za centralne blokove na Novom Beogradu je malo iznad 2.500 e/m2, i tu sigurno ima barem neki renoviran, tako da ovo nisu cene stanova u izvornom stanj, a samo par njih je prodato po ceni malo iznad 3k evra po m2, Tako da to sto neko trazi u oglasima 4k, to moze samo da sanja. Nek spusti cenu barem 30%, pa mozda nadje kupca, i to ako mu je stan renoviran.
 
1684936620650.png
 
Vrh