Šta je novo?

Cene nekretnina

Ironija je da u skupljem marketu u Stokholmu hrana kosta isto kao u Beogradu i to kada im nije na akciji. Na akciji je sve to za oko 30% jeftinije nego kod nas. Recimo junece meso na akciji kosta 800din, njihova domaca proizvodnja.

I u nekim drugim evropskim gradovima gde je prosečna plata 2-3x veća od BG hrana košta isto ili manje, ne samo Stokholm. Glavne razlike su uglavnom u kiriji i režijama, što je kod njih po pravilu skuplje i to ne malo.
 
Veliki problem sa cenama (i kvalitetom) hrane u Srbiji je nedostatak konkurencije među marketima. Pre dolaska Lidla je stanje tek bilo katastrofalno. Tek kada dođe makar još jedan discounter iz Evrope stanje će postati podnošljivo.

Što se emigracije tiče, mislim da je velika greška ove vlasti što nisu pravljeni bilateralni sporazumi o ukidanju radnih dozvola sa nekom od država centralne Evrope (Poljska, Mađarska, Češka, Slovačka itd). Siguran sam da bi makar polovina ljudi koji danas protestuju otišla u Prag ili Varšavu da šljaka samo sa Srpskim pasošem. Takav dil je recimo Ukrajina imala sa Poljskom. Jedna zemlja izvozi nezaposlenost i nezadovoljstvo, druga popunjuje upražnjena radna mesta, svi srećni i zadovoljni. Tako je svojevremeno SFRJ kanalisala višak radne snage u Zapadnu Nemačku, poslednjih 10 godina to Hrvatska radi od ulaska u EU. Ovde vlast fura ideju o otvorenom Balkanu, koja prosečnom građaninu Srbije ne donosi skoro ništa. I dalje bilo gde da odeš, prvo te čeka skupljanje i prevodi papirologije, zakazivanje termina i vucaranje po konzulatima. Ko je imao mogućnost da uzme Mađarski ili Hrvatski pasoš, odavno je uzeo i otišao, sada su u Srbiji ostali ljudi koji nemaju nikakve lake opcije za odlazak.
 
Ironija je da u skupljem marketu u Stokholmu hrana kosta isto kao u Beogradu i to kada im nije na akciji. Na akciji je sve to za oko 30% jeftinije nego kod nas. Recimo junece meso na akciji kosta 800din, njihova domaca proizvodnja.

evo recimo nije na akciji, ako uzmes pakovanje 2kg jos jeftinije
Bio sam pre neki dan u Dimitrovgradu kada sam vozio prema Bugarskoj i stanem da sipam gorivo i cene iste kao na benzinskoj pumpi na uglu Francuske i Cara Dušana. Odem u Maxi, cene iste, čak i skuplje (jer je manje artikala na akciji)nego u Maxiju u gospodar Jovanovoj. Prosečna plata u Dimitrivgradu, 2.5x manja nego u Beogradu. I posle kažu visoke cene kod nas...
 
@sutraw Sto se kirija tice, i tu smo ih stigli. Ako gledas numbeo i slicne statistike to su ti cene iz druge ruke u Stokholmu i idu oko 1100e za 55m2 za stan van centra. Kada dobijes njihov maticni broj imas pravo da konkurises za prvu ruku. Na to svako ima pravo i to nisu socijalni stanovi negde van grada vec ih ima svuda u gradu, svakodnevno se menja ponuda.
Moj prijatelj je nedavno iznajmio 50m2 na 10min od centra Stokholma, odlicno ocuvan, svetao stan. Mesecno ga izlazi 600e, a u to je uracunat infostan, preko toga placa struju, internet, neka osiguranja tako da ga stan sa racunima mesecno izlazi 800e.
Tu moze da zivi koliko dugo on hoce, ne moze niko da mu kaze da sutra izlazi. Opet naglasavam da ovo nisu socijalni stanovi vec da mnogi Svedjani biraju takav nacin zivota, a imas naravno i skuplje na boljoj lokaciji. Vecini je sledeci korak ako odlucuju da ulaze u kredit kupovina kuce. Stan im je samo privremeno resenje, ali zato su naselja sa kucama svoja prica po uredjenosti, tacno se zna gde je put, koja velicina kuce sme da se zida i ostalo. Nemaju oni Borce, Kaludjerice, Ledine, Altinu i sl.
 
Vradovicu, mozes da pricas o Honoluluu, a o Stokholmu ne znas nista i Google ti ne pomaze puno tako da nemoj da pokusavas bezveze da nesto dokazes. Dzabe ti i da pitas onog tvog prijatelja, i on mi je u onoj poruci delovao pogubljeno, a kao ima neke firme i zivi tamo.
 
Ovaj growth je morao da bude ovoliki bukvalno da bi ljudi u Srbiji samo preživeli od prvog do prvog. Kirija i hrana su nekih 30-40% veće. Komunalije će osetno porasti u sledećih god-dve i plate moraju da rastu koliko toliko da prate. Nažalost i ovaj skok od 15% je tapkanje u mestu.
 
Veliki problem sa cenama (i kvalitetom) hrane u Srbiji je nedostatak konkurencije među marketima. Pre dolaska Lidla je stanje tek bilo katastrofalno. Tek kada dođe makar još jedan discounter iz Evrope stanje će postati podnošljivo.

Što se emigracije tiče, mislim da je velika greška ove vlasti što nisu pravljeni bilateralni sporazumi o ukidanju radnih dozvola sa nekom od država centralne Evrope (Poljska, Mađarska, Češka, Slovačka itd). Siguran sam da bi makar polovina ljudi koji danas protestuju otišla u Prag ili Varšavu da šljaka samo sa Srpskim pasošem. Takav dil je recimo Ukrajina imala sa Poljskom. Jedna zemlja izvozi nezaposlenost i nezadovoljstvo, druga popunjuje upražnjena radna mesta, svi srećni i zadovoljni. Tako je svojevremeno SFRJ kanalisala višak radne snage u Zapadnu Nemačku, poslednjih 10 godina to Hrvatska radi od ulaska u EU. Ovde vlast fura ideju o otvorenom Balkanu, koja prosečnom građaninu Srbije ne donosi skoro ništa. I dalje bilo gde da odeš, prvo te čeka skupljanje i prevodi papirologije, zakazivanje termina i vucaranje po konzulatima. Ko je imao mogućnost da uzme Mađarski ili Hrvatski pasoš, odavno je uzeo i otišao, sada su u Srbiji ostali ljudi koji nemaju nikakve lake opcije za odlazak.
Otkud to da ljudi nemaju lake opcije za odlazak iz Srbije bilo gde u EU?

Prošle godine sam upisao kurs iz nemačkog jezika, koji sam učio aktivno tokom osnovne škole i gimnazije, a nakon toga dug period nisam imao prilike da govorim. Ideja mi je bila da osvežim jezik i unapredim znanje obzirom da sam radio na projektu sa nekim nemcima i smatrao da znanje jezika može biti od koristi, iako se zvanično govori engleski. Uglavnom, u grupi od 6 polaznika ja sam bio jedini koji je učio jezik radi jezika, ostali su tu bili jer su već imali papire i dozvole i trebao im je sertifikat o položenom B2 nivou da bi mogli da počnu da rade. Iz razgovora sa tim ljudima stekao sam utisak da im je jezik najveći problem i prepreka ka odlasku. Kasnije sam saznao da je toliki deficit radne snage u Nemačkoj da su za neke poslove čak smanjili prag znanja na A2, samo da ljudi sto pre dođu i počnu da rade.
 
Opet ovi sto nemaju pojma govore kako nema naznaka padu cena


Najviše upada u oko što nije objašnjeno na koji tačno način izbori utiču na tržište...Da li hoće da kažu da investitori čekaju da vide da li će SNS izgubiti pre nego što nastave sa gradnjom ili?
 
Opet ovi sto nemaju pojma govore kako nema naznaka padu cena

Gospodin puno ispričao malo rekao. Ništa konkretno nije naveo, izjava po metodu prst prognoze. Može bit' a i ne mora.
 
I šta kazete, mora cena na gore, samo ako krenu da dolaze crnci i arapi da se nastanjuju u ovu zemlju.
Milion praznih/napuštenih.

Ok to se odnosi na manja mesta mahom ali broj stanovnika kod nas je jako ograničen i smanjuje se.

Gradovi još neko vreme dole a ostatak šta ?

Screenshot_20230518_145822.jpg


 
Veliki problem sa cenama (i kvalitetom) hrane u Srbiji je nedostatak konkurencije među marketima. Pre dolaska Lidla je stanje tek bilo katastrofalno. Tek kada dođe makar još jedan discounter iz Evrope stanje će postati podnošljivo.
Potpuna neistina jer pritisak na cene ce ici ka proizvodjacu, a proizvodjac da bi bio jeftiniji ce uvoziti umesto npr masclaca neki E645 od koga raste trca ruka i cetvrti bubreg... I svodi se na to da kupujemo treš... A marza je marza koju marketer uzme sta god radio... g***o ili cokoladu...
 
Evo jednog primera koliko agencije ,,pomažu,, celoj situaciji.

Da li ste nekad videli oglas od vlasnika koji ubrzo nestane?

Meni se često dešavalo da vidim stan za 70 pa odjednom za 77 000 i pomislim oh cene skaču.
Ustvari dodju čike agenti i ponude vlasniku da prebaci njima da oni to prodaju za dosta više. Neretko te čike imaju veze sa novogradnjom većih kompleksa u istom kraju kojim tako ubiju konkurenciju i mogu da dižu/opravdaju te lude cene jer ,,svuda sve skače,,

U medjuvremenu oni prodaju tonu svoje novogradnje a vlasniku ostane stan koji ne prodaje mesecima.

Evo npr ovaj oglas gde je vlasnik ipak zadržao svoj oglas. Verovatno zna za jadac.
Razlika je više od 10 posto u ceni plus jos ide i 2 posto za usluge agenciji što su vam omogućili da platite dosta više za isti stan.
Malo agencija promeni opis, naslovne slike i ne napiše dupleks no 1 od 2 itd. ali isti stan :)
received_567493212099346.jpeg
 
USA ima mogućnosti, da kada to odgovara establišmentu, preokrene sve u neko veoma kratko vreme. Do sada im je odgovarala globalizacija, međutim već sada prave korake gde vraćaju proizvodnju nazad. Recimo sada su udarili žestoko na auto industriju (Evropsku) - i već je krenuo proces otvaranja pogona (i širenja postojećih) od strane nekih proizvođača (pre svega Nemačkih). Proizvodnja čipova se vraća isto... Nemojmo se lagati, nemaš više nigde jeftinog ručka.

Verovatno ne možeš da razumeš tu veličinu ekonomije i kolika je kompleksnost njihove ekonomije. Naši ljudi vole neke beznačajne brojke - recimo samo gdp Orlanda za 2021 je preko 130 milijardi $, dok je Srb za isti period oko 60 milijardi $.

Pre svega mi ne razumemo da US nisu država tipa Nemačka, Francuska, Holandija - oni su federacija država, u suštini kao EU samo daleko bolje integrisanija i organizovanija (jer su kao takva organizacija stvorene i to im je u DNK-u, tj ustavu iz 1789e godine)

Sve je to lepo što ti reče, ali kasa im prazna, nemaju ni za plate od 1.juna...i da ne ispadne da sad ja nešto pametujem, investitori su to primetili čim su prvi put štucnuli. A što imaju pohlepne i halapljive investitore to samo oni znaju i niko im sada nije kriv, sami su ih birali i "učili" kako da rade. Dok je bilo hajpa svi ludovali, reke šampanjca, šmrkanje a sad...nema potrebe da ih braniš toliko...prvi će ti takvi investitori da ih napuste, samo ako ne upale štampariju...

Ne bi čudilo da su i ovaj rat izazvali da skrenu temu sa prazne kase
 
Poslednja izmena:
Ponovo ništa šta bi nas trebalo interesovati... A ovde (u US) će se to rešiti.
Amerika nema, još uvek, razloga za neku brigu - imaju oni ogromne mogućnosti na raspolaganju. A naši tabloidi bi mogli malo da istraže stanje u svom dvorištu, a ne da svaki dan plasiraju priče kako su Amerikanci na kolenima, a Nemci nemaju više ni za toalet papir :)
 
Evo jednog primera koliko agencije ,,pomažu,, celoj situaciji.

Da li ste nekad videli oglas od vlasnika koji ubrzo nestane?

Meni se često dešavalo da vidim stan za 70 pa odjednom za 77 000 i pomislim oh cene skaču.
Ustvari dodju čike agenti i ponude vlasniku da prebaci njima da oni to prodaju za dosta više. Neretko te čike imaju veze sa novogradnjom većih kompleksa u istom kraju kojim tako ubiju konkurenciju i mogu da dižu/opravdaju te lude cene jer ,,svuda sve skače,,

U medjuvremenu oni prodaju tonu svoje novogradnje a vlasniku ostane stan koji ne prodaje mesecima.

Evo npr ovaj oglas gde je vlasnik ipak zadržao svoj oglas. Verovatno zna za jadac.
Razlika je više od 10 posto u ceni plus jos ide i 2 posto za usluge agenciji što su vam omogućili da platite dosta više za isti stan.
Malo agencija promeni opis, naslovne slike i ne napiše dupleks no 1 od 2 itd. ali isti stan :)
Pogledajte prilog 161968
Ako sam dobro razumeo, agencija poveca cenu a makne jednu sobu i jedan sprat ?
 
Ako sam dobro razumeo, agencija poveca cenu a makne jednu sobu i jedan sprat ?
Hahah ne samo sam mislio da ne bude zabune sto je različit opis, to je isti stan.
Evo i oglasa ako smem da postujem:

Vlasnik oglas

Agencija oglas

Kao sto vidimo po slikama i po kvadraturi to je isti stan zar ne? Mozda sam nesto pogrešno video i izvinjavam se ako je tako.

Da ne kapiram pogrešno pomislio bi da ljudi ovde samo jure da uhvate nekog u grešci i budu u pravu, pobede u raspravi.
Ja iskreno sam ovde da pokupim poneku korisnu informaciju i saznam nešto.
Nisam preterano pametan ni u materiji pa sherujem šta nadjem jer često gledam oglase.

Kako bih rekao ne bi da pametujem ni ulazim u rasprave no samo da se skućim :) Tako da stvarno ako sam nesto pogrešno napisao ili rekao izvinjavam se na zabuni jos jednom.

I kao uvek h zelim svako dobro, a ako treba možemo nastaviti u inboxu da ne gušim temu.

Pozdrav
 
@beli labud haha, možemo da se složimo da takvo upravljanje državom nije normalno, ali reci mi molim te da li je naše upravljanje normalno?

Smeta ti što Ameri prave dug, a ne smeta ti centralizacija Srbije, mešetarenje i manipulisanjem cena na tržištu nekretnina i prodaja mačke u džaku?

Znam da ti očigledno ne smeta uništavanje Zlatibora ;)
 
Evo bas citam nove rezultate popisa koji ukljucuju popis - stanova (stan - jedinica za stanovanje, pored stanova u zgradama, ukljucuje i kuce).

U Gradskom podrucju beograda na svaka 4 nastanjena stana dodje 1 nenastanjen - upravo ono sto ja pricam ovde dugo i sto je jedino objasnjenje kako uz gradnju i neznatan rast broja stanovnika grada (i pad u vecini gradskih opstina), cene mogu rasti. I da je investiciono kupovanje stanova balon koji ce puci...

 
Vrh