Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa ja sam i mislio na veliku većinu "loših" škola!
A izvini koja je suština te priče gastosi - domaći, da nam svima naraste netrpeljivost i smanji se želja za gardom i borbom. Da onda najjednostavnije ugasimo svetlo i odemo iz Srbije sanjajući je od tamo negde!? Jel ti stvarno misliš da ćeš srpskoj dijaspori napraviti konkurenciju ako bi otišao u svet? Pa cela Srbija, svih 6,7 miliona ljudi kad bi izašlo ne bi napravili konkurenciju bilo kome u svetu!! Nije njima lako tamo negde u tuđini, ne zavaravaj se! A ljudi normalni pa posle nekog vremena primete i negativne strane a ne samo med i mleko.
Ja znam da bi napravio pometnju i konkurenciju kada bih otišao negde tamo. Pored toga prosečan gastos se plaši da ako i ti odeš i zaradiš pare kome će onda da se hvali u selu sa novim renta a mercedesom i kućom/stanom? Izgubiće osećaj moći iako tamo možda čisti kanalizacije. A kad bi svi otišli oborili bi i cenu rada pa im i to ne odgovara. Zato je njima bolje da mi budemo ovde gde je med i mleko, a oni jadni da se muče u tudjini. Suština je ako je tamo toliko loše, a ovde teče med i mleko onda izvoli vrati se. Ne kažem ni da tamo teče med i mleko već da je kod nas pokvareno mleko, a neko je već ukrao med u odnosu na te zemlje iz kojih "svi beže i toliko je loše". Kada zaradiš dovoljno para i ne zavisiš od naših institucija onda i ovde život može biti korektan. Evo meni već 14 meseci rfzo duguje pare iako ne kasnim ni dan sa porezom. Ako Ja njima ne platim jedan mesec blokiraju me, a kad oni meni kasne onda nikom ništa "proveriće gde je zastoj".
 
Ja nisam promenio misljenje, i dalje verujem da ce cene u narednih par godina pasti barem 30%. Ali kazem da, cak i da se nekim cudom pad ne desi, i da imamo stagnaciju, to nece biti stagnacija kakvoj se mnogi nadaju. Mnogi koji kazu da necemo imati pad cene nego stagnaciju misle da ce tipa 2023. biti stagnacija i 2024. opet rast. Moje misljenje je da, ako bude bilo stagnacije umesto pada, da ce ta stagnacija trajati barem 10-ak godina. Drugim recima, bez obzira na to da li ce cene pasti ili stagnirati, prilicno sam siguran u to da ono sto danas mozes kupiti za 3k evra po m2 u Beogradu isto to ces moci da kupis po istoj ceni i za 10-ak godina. Ali opet, i dalje ne mogu da zamislim stagnaciju, tj, isti nivo cene sa 3 puta manjim prometom.
postoji mala sansa da bude stagnacija ali 10 godina je puno. Zavisi i koliku inflaciju ocekujes u tih 10 godina i koliko dodatnog stimulansa ocekujes u tih 10 godina. To je ipak prilicno dug period da bude stagnacija. Ne kazem da je nemoguce samo morala bi ekonomija da bude jako losa jako dugo i da imas inflaciju 2-3%. Da nista ne nastampaju za tih 10 godina i na sve to da ne bude nikakav REALAN rast ekonomije. Malo verovatno. Da si rekao "par godina" stagnacija to je ok da ocekujes i da se na to kladis ali 10 mi je bas bas previse. Svakako ja sam i dalje bullish ;)

Inace ja znam ljude koji kupuju na Zlatiboru a iz dijaspore su. Na primer iz Uzica otisli davno u USA i sta ce kupe nesto na Zlatiboru. Cak sam i ja poceo da gledam Šainovce ;-)))
 
Pa evo ovde "strucnjaci" kazu da je rast ceo prvi kvartal ove godine u odnosu na kvartal prosle godine


Cak kazu dusmani od pada nista, samo stagnacija.

"Takođe ističe da je u poslednje tri godine promet na tržištu nekretnina povećan za 90 odsto."
U komentarima na istom linku su objasnili pokretnim klozetima zvanim N.djordjevic i M.djokovic koja carapa na koju nogu ide🤣🤣
 
Ja nisam promenio misljenje, i dalje verujem da ce cene u narednih par godina pasti barem 30%.
Kada bi cene pale i 10-15% to bi bilo baš baš dobro, zbog visoke inf to je 20%+ realan pad. Barem 30% je domen naučne fantastike. Čak i da se inflacija vrati na 3% godišnje za 3 god to je opet 10% rasta cena kako onda veruješ u pad od barem 30% u narednih par godina pa to znači realan pad od 40-50% uz skoro idealnu inflaciju a uz trenutni tempo inflacije pad i preko 50%. Mislim svako bi to voleo ali kako kojim mehanizmom napraviti, nemoguće je.
 
 
Pitanje je, kako zaraditi preko nivoa srpske inflacije pa ce onda i nekretnine "izgledati jeftinije"...
 
Gastosima srce je u Srbiji, ali duša je već odavno "Tamo daleko".
 
Screenshot_2023-05-17-11-43-04-473_com.instagram.android~2.jpg
 
Nije potrebno da zarada raste brze od inflacije, dovoljno je da raste brze od rasta cena stanova. AKo je inflacija 10%, rast plate 5%, rast cene nekretnina -5%, tokom vremena nekretnina postaje dostupnija.

Osim što kad padne kamatna stopa i krediti postanu jeftiniji, opet ćemo gledati rast cene nekretnina...
 
Trenutno na Halo Oglasima u Beogradu rekordne vrednosti, konstantan rast:
  • 11.371 oglas za stanove za prodaju
  • 5.555 oglasa za stanove za izdavanje
Za Beograd 12.152 oglasa za prodaju (mislim da je ovo rekord za sad, i stalno se taj rekord pomera nagore, broj oglasa varira gore-dole, ali deluje da stalno raste) i 5.323 oglasa za izdavanje (poslednjih meseci varira 100-200 stanova gore dole).
Mislim da sad imamo novi rekord sto se tice oglasa za prodaju: 12474 oglasa za prodaju i 5498 oglasa za izdavanje. Tacno se vidi nagomilavanje stanova koji se ne mogu prodati zbog usporenog prometa.
 
Poslednja izmena:
Nije potrebno da zarada raste brze od inflacije, dovoljno je da raste brze od rasta cena stanova. AKo je inflacija 10%, rast plate 5%, rast cene nekretnina -5%, tokom vremena nekretnina postaje dostupnija.
Ali ako plate rastu 5%, onda i keramičar i parketar i sigurnosna vrata i prozori i notar i prodavac nekretnina i marketing oglasa i arhitekta i nadzor i vozač mešalice betona itd... rastu kako i zašto bi onda gotov proizvod išao u minus, logika i matematika ne poznaju taj model funkcionisanja. Može drastičan pad ako svi navedeni kubure da nađu posao, kriza je i drugim branšama pa pljušte otkazi itd ali da generalno rastu zarade a nekretnine padaju od toga nema ništa.
 
Ali ako plate rastu 5%, onda i keramičar i parketar i sigurnosna vrata i prozori i notar i prodavac nekretnina i marketing oglasa i arhitekta i nadzor i vozač mešalice betona itd... rastu kako i zašto bi onda gotov proizvod išao u minus, logika i matematika ne poznaju taj model funkcionisanja. Može drastičan pad ako svi navedeni kubure da nađu posao, kriza je i drugim branšama pa pljušte otkazi itd ali da generalno rastu zarade a nekretnine padaju od toga nema ništa.
Nece ici u minus, samo ce manje zaradjivati, isto kao i pre 10-15 godina, plate su rasle, a cene nekrentina padale. :)
 
Ja znam da bi napravio pometnju i konkurenciju kada bih otišao negde tamo. Pored toga prosečan gastos se plaši da ako i ti odeš i zaradiš pare kome će onda da se hvali u selu sa novim renta a mercedesom i kućom/stanom? Izgubiće osećaj moći iako tamo možda čisti kanalizacije. A kad bi svi otišli oborili bi i cenu rada pa im i to ne odgovara. Zato je njima bolje da mi budemo ovde gde je med i mleko, a oni jadni da se muče u tudjini. Suština je ako je tamo toliko loše, a ovde teče med i mleko onda izvoli vrati se. Ne kažem ni da tamo teče med i mleko već da je kod nas pokvareno mleko, a neko je već ukrao med u odnosu na te zemlje iz kojih "svi beže i toliko je loše". Kada zaradiš dovoljno para i ne zavisiš od naših institucija onda i ovde život može biti korektan. Evo meni već 14 meseci rfzo duguje pare iako ne kasnim ni dan sa porezom. Ako Ja njima ne platim jedan mesec blokiraju me, a kad oni meni kasne onda nikom ništa "proveriće gde je zastoj".
Svaka tebi čast, ali mali smo mi brojčano da bi bilo kome poremetili poslove i radna mesta u svetu. I nisam za generalizaciju dijaspore, ima tamo veoma uglednog i finog sveta! I ne bih bio isključiv da je ovde užasno a tamo divno, kažem opet budućnost je već postala neizvesna, u ekonomskom pogledu naročito. Sama min.ekonomije USA kaže da su uskoro bankrot ako ne podignu nivo zaduženosti. A kad to podignu ide se u štampariju naravno, ali to se ne može tako unedogled a da ti se ne prelije negde u ekonomiji!

Njihov narod već oseća ovu suludu politiku svih mogućih sankcija koje dele neštedimice...
 
Ali ako plate rastu 5%, onda i keramičar i parketar i sigurnosna vrata i prozori i notar i prodavac nekretnina i marketing oglasa i arhitekta i nadzor i vozač mešalice betona itd... rastu kako i zašto bi onda gotov proizvod išao u minus, logika i matematika ne poznaju taj model funkcionisanja. Može drastičan pad ako svi navedeni kubure da nađu posao, kriza je i drugim branšama pa pljušte otkazi itd ali da generalno rastu zarade a nekretnine padaju od toga nema ništa.
Naravno da nema nikakvog ekonomskog uporišta u ovome što Perica piše, jer kao što si naveo plate čak i kada rastu nominalno ne rastu suštinski, jer nikome plata ne raste toliko da isprati rast cena dobara i usluga. Šta god da radiš i čime god da se baviš, danas za svoju platu možeš kupiti manje mleka, mesa, voća ili povrća nego pre godinu, dve ili pet, shodno tome potpuno je besmisleno očekivati da ćeš u budućnosti sa svojom platom moći da kupiš više m2 stana nego što si mogao do sada, zapravo je obrnutno.

Ono što ja vidim kao mogućnost za neku blisku budućnost je da neće biti tolikog pritiska na kupovinu stanova kao izvor investiranja, jer su cene prilično visoke, a rente proporcionalno još uvek relativno niske, tako da su investicije u druge nepokretnosti sada interesatnije. Neko ko je bude prodao 5 hektara oranice moći će da kupi bolji stan sada nego što je mogao ranije. Ali očekivati da će moći da se priušti bolji stan od zarade je samo wishful thinking.
 
Njihov narod već oseća ovu suludu politiku svih mogućih sankcija koje dele neštedimice...
Citat:'U Nemačkoj su samci koji primaju manje od 1148 evra mesečno siromašni.' /kraj citata

Da ne kazem, programer medior u NS bi bio sirotinja u Nemackoj.
 
postoji mala sansa da bude stagnacija ali 10 godina je puno. Zavisi i koliku inflaciju ocekujes u tih 10 godina i koliko dodatnog stimulansa ocekujes u tih 10 godina. To je ipak prilicno dug period da bude stagnacija. Ne kazem da je nemoguce samo morala bi ekonomija da bude jako losa jako dugo i da imas inflaciju 2-3%. Da nista ne nastampaju za tih 10 godina i na sve to da ne bude nikakav REALAN rast ekonomije. Malo verovatno. Da si rekao "par godina" stagnacija to je ok da ocekujes i da se na to kladis ali 10 mi je bas bas previse. Svakako ja sam i dalje bullish ;)

Inace ja znam ljude koji kupuju na Zlatiboru a iz dijaspore su. Na primer iz Uzica otisli davno u USA i sta ce kupe nesto na Zlatiboru. Cak sam i ja poceo da gledam Šainovce ;-)))

Mnogi ne znaju šta se sve sprema od novih sadržaja na Zlatiboru pa su u najmanju ruku zbunjeni...nekima i Šainovce padaju na pamet :cool:
U narednih par godina se može očekivati trostruki bum sa izgradnjom luksuznih premijum objekata, sadržaja i infrastrukture koji će podići lestvicu cena preko 5.000 eur/m2 u tom smislu ga izjednačavajući sa Kopaonikom koji dostiže 8.000 ili CG planinama 10.000
Sada treba ući dok još nije skupo...naravno Zlatibor je turističko klimatsko mesto i vazdušna banja sa izrazitim sportsko-medicinskim karakterom pa ga neće dotaći ono šta god se dešavalo po gradovima
 
Nece ici u minus, samo ce manje zaradjivati, isto kao i pre 10-15 godina, plate su rasle, a cene nekrentina padale. :)
Aha, znači parketar, tesar, keramičar i vozač mešalice će manje zarađivati, a svi mi ostali ćemo više zarađivati pa ćemo posledično od svoje zarade priuštiti da kupimo bolji, veći, luksuzniji stan? U realnosti kvalifikovani majstori u Srbiji su najdeficitarnija profesija jer za njihovim veštinama postoji ogromna potreba u zemljama EU, a tamo ostvaruju i značajno veće zarade nego što mogu u Srbiji. Ovo pokazuje nepoznavanje elementarnih ekonomskih zakonitosti.
 
Nece ici u minus, samo ce manje zaradjivati, isto kao i pre 10-15 godina, plate su rasle, a cene nekrentina padale. :)
Super navijam da to bude tako, ne vidim da je moguće ali ajde maštajmo o tome :)

Danas ima mnogo para koje su u ilegali, mnogo više nego pre 10 god. Dobar deo tih para završava u nekretninama, sama činjenica da keš kupovina toliko dominira. Pogledaj pre 10god koji % su bili kreditni kupci a koji su danas.

Još jedan parametar koji kvari ovo maštanje je da nema poreza na izdavanje, rentaš 2-3-5-10 stanova a ne plaćaš porez na prihod (ok imaš godišnji ali relativno su to mali iznosi da te obeshrabri da se time baviš). Zamisli da u Nemačkoj imaš granu nekog biznisa gde ne postoji porez na prihod ili u USA pa ljudi bi se samo time bavili.

Dobrih placeva je sve manje i manje, i biće ih sve manje i manje i to nikako ne može ići u prilog smanjenu cena nekretnina. Pre 10god je bilo prilično više udžerica koje su sravnjavane sa zemljom i na njihovim mestima nicale zgrade.
 
Ono što ja vidim kao mogućnost za neku blisku budućnost je da neće biti tolikog pritiska na kupovinu stanova kao izvor investiranja, jer su cene prilično visoke, a rente proporcionalno još uvek relativno niske,

BG nije povoljan za zaradu od rente. Prosečne plate su previše niske u SRB u odnosu na prosečnu cenu nekretnina, pa renta ne može previše da ide gore i prinos je mali.
 
Aha, znači parketar, tesar, keramičar i vozač mešalice će manje zarađivati, a svi mi ostali ćemo više zarađivati pa ćemo posledično od svoje zarade priuštiti da kupimo bolji, veći, luksuzniji stan? U realnosti kvalifikovani majstori u Srbiji su najdeficitarnija profesija jer za njihovim veštinama postoji ogromna potreba u zemljama EU, a tamo ostvaruju i značajno veće zarade nego što mogu u Srbiji. Ovo pokazuje nepoznavanje elementarnih ekonomskih zakonitosti.
Milsim da je kolega ovde mislio da će manje zarađivati investitori. A svi ostali više.
 
Citat:'U Nemačkoj su samci koji primaju manje od 1148 evra mesečno siromašni.' /kraj citata

Da ne kazem, programer medior u NS bi bio sirotinja u Nemackoj.
Ta plata je debelo ispod minimalca. Tamo je normalno iznajmiti stan, a o kupovini se ne razmišlja. Dobro bi bilo uporediti broj prodatih nekretnina u Beogradu i Minhenu, koji mu je najslicniji po broju stanovnika.
 
Ta plata je debelo ispod minimalca. Tamo je normalno iznajmiti stan, a o kupovini se ne razmišlja. Dobro bi bilo uporediti broj prodatih nekretnina u Beogradu i Minhenu, koji mu je najslicniji po broju stanovnika.
Menjam babu od 90 godina, za 4 cice od po 22,5 godina.

Aj da ne poredimo neuporedivo ;)
 
Vrh