Šta je novo?

Cene nekretnina

Super navijam da to bude tako, ne vidim da je moguće ali ajde maštajmo o tome :)

Danas ima mnogo para koje su u ilegali, mnogo više nego pre 10 god. Dobar deo tih para završava u nekretninama, sama činjenica da keš kupovina toliko dominira. Pogledaj pre 10god koji % su bili kreditni kupci a koji su danas.

Još jedan parametar koji kvari ovo maštanje je da nema poreza na izdavanje, rentaš 2-3-5-10 stanova a ne plaćaš porez na prihod (ok imaš godišnji ali relativno su to mali iznosi da te obeshrabri da se time baviš). Zamisli da u Nemačkoj imaš granu nekog biznisa gde ne postoji porez na prihod ili u USA pa ljudi bi se samo time bavili.

Dobrih placeva je sve manje i manje, i biće ih sve manje i manje i to nikako ne može ići u prilog smanjenu cena nekretnina. Pre 10god je bilo prilično više udžerica koje su sravnjavane sa zemljom i na njihovim mestima nicale zgrade.
Da li je prinos rente od 3, 5 ili 10 stanova u Beogradu ekonomski isplativ u odnosu na kapital potreban da kupiš te stanove? Ja bih rekao i ne baš- istorijski godišnji prinos na berzi je 8% i to je potpuno pasivno ulaganje. Ako imaš 3, 5 ili 10 stanova pod rentom njima opet na neki način moraš "se baviš", a potpuno je nemoguće očekivati i bez poreza da se dobaci do 8% godišnjeg prinosa.
Ja sam zakupac poslovnog prostora, zakon kaže da zakupodavac mora da plaća predmetni porez. u stvarnosti ja dobijam fakturu na kojoj se obračunava PDV koji ide na moj teret. Tako da, čak i kada bi se recimo poštovao zakon da zakupodavac koji je fizičko lice mora da plaća stan koji izdaje nekome, taj zakupodavac bi podigao rentu i prebacio trošak na zakupca. Problem sa stanovima je što su skupi a lokalna kupovna moć jako niska, tako da nema matematike gde može od rente stanova da se značajnije zaradi.
 
Delom si u pravu ali dosta je i parametara na strani nekretnina. Keš za koji te niko ne pita o poreklu kad kupuješ nekretninu. Takvi koji su u sivoj zoni obično ne poznaju dovoljno tržište hartija od vrednosti, berzu, kripto i sl.
 
Da li je prinos rente od 3, 5 ili 10 stanova u Beogradu ekonomski isplativ u odnosu na kapital potreban da kupiš te stanove? Ja bih rekao i ne baš- istorijski godišnji prinos na berzi je 8% i to je potpuno pasivno ulaganje. Ako imaš 3, 5 ili 10 stanova pod rentom njima opet na neki način moraš "se baviš", a potpuno je nemoguće očekivati i bez poreza da se dobaci do 8% godišnjeg prinosa.
Ja sam zakupac poslovnog prostora, zakon kaže da zakupodavac mora da plaća predmetni porez. u stvarnosti ja dobijam fakturu na kojoj se obračunava PDV koji ide na moj teret. Tako da, čak i kada bi se recimo poštovao zakon da zakupodavac koji je fizičko lice mora da plaća stan koji izdaje nekome, taj zakupodavac bi podigao rentu i prebacio trošak na zakupca. Problem sa stanovima je što su skupi a lokalna kupovna moć jako niska, tako da nema matematike gde može od rente stanova da se značajnije zaradi.
Ako je zakupac pravno lice, po zakonu on placa porez na zakup. Ako je zakupac fizicko lice, zakupodavac placa porez na zakup.
 
Ako je zakupac pravno lice, po zakonu on placa porez na zakup. Ako je zakupac fizicko lice, zakupodavac placa porez na zakup.
To se definiše ugovorom. Ako prodaješ nepokretnost, zakon kaže da ti kao prodavac plaćaš porez. u 99,99% kupoprodajnih transakcija porez (bilo PDV ili porez na prenos apsolutnih prava) ide na teret kupca. Isto tako je i sa zakupom, ugovorom se može definisati da zakupac plaća porez nevezano od toga da li je u pitanju pravno ili fizičko lice.
 
Da li je prinos rente od 3, 5 ili 10 stanova u Beogradu ekonomski isplativ u odnosu na kapital potreban da kupiš te stanove? Ja bih rekao i ne baš- istorijski godišnji prinos na berzi je 8% i to je potpuno pasivno ulaganje. Ako imaš 3, 5 ili 10 stanova pod rentom njima opet na neki način moraš "se baviš", a potpuno je nemoguće očekivati i bez poreza da se dobaci do 8% godišnjeg prinosa.
Ja sam zakupac poslovnog prostora, zakon kaže da zakupodavac mora da plaća predmetni porez. u stvarnosti ja dobijam fakturu na kojoj se obračunava PDV koji ide na moj teret. Tako da, čak i kada bi se recimo poštovao zakon da zakupodavac koji je fizičko lice mora da plaća stan koji izdaje nekome, taj zakupodavac bi podigao rentu i prebacio trošak na zakupca. Problem sa stanovima je što su skupi a lokalna kupovna moć jako niska, tako da nema matematike gde može od rente stanova da se značajnije zaradi.

Baš ovo, prema nekoj kalkulaciji koju sam gledao, godišnji prinos od rente stana u BG je između 2-3%. visoka cena nekretnina u BG nije zbog investiranja u nekretnine, nego drugih faktora (centralizacija, pranje novca, slaba ponuda, dijaspora itd.)
 
Screenshot_2023-05-17-17-45-54-667_com.android.chrome.jpg
Izvinjavam se, za nas koji nismo pratili na času - da li su ovde medju ugovorima cifre sa PDV-om ili bez ? Takodje šta znače zelene kolone šta crvene?
Malo sam izbagovao jer vidim da se isti projekti u istim zgradama mnooogo različito naplaćuju, ali verovatno su neki stanovi ,,preko veze,, ili prizemlja pa je mnogo manja cena.

A mozda je i fora kako se ko dogovori...
 
Cifre su sa PDV-om. Zeleno novogradnja, crveno starogradnja. U Ugovor možeš staviti koju god hoćeš cifru, nešto se plati i na ruke...
 
Evo kojom brzinom su se prodavale nekretnine prošle godine:


Biće zanimljivo uporediti sa ovom, ako dođemo do tih podataka.
Nisam siguran koliko su ovi podaci relevantni. Jer se neki stanovi prodaju preko vise agencija, a moguce da se mnogi oglasi obrisu pa naprave novi i tu se izgubi trag. Mislim da je prosecno vreme prodaje stanova mnogo duze.
 
ja koliko kapiram statistika je u USD a dolar je ojacao tako da je u Eurima nesto vise.
 
Da to mi je bekap plan


Opaaa bravo Zlatibor!! Idemo breee :)
 
Istu tabelu posalji ali gde je prikazana inflacija po zemljama. Vrti se po netu, nece ti biti tesko da je nadjes. Onda mozemo da pricamo o porastu plata.
Inace:

YOUTH UNEMPLOYMENT RATE

🇪🇸 SPAIN 29.5%
🇷🇸 SERBIA 24.3%
🇬🇷 GREECE 24.2%
🇮🇹 ITALY 22.3%
🇷🇴 ROMANIA 22.2%
🇸🇪 SWEDEN 21.6%
🇦🇱 ALBANIA 21.5%
🇹🇷 TURKEY 20.1%
🇵🇹 PORTUGAL 19.5%
🇸🇰 SLOVAKIA 19.4%
🇨🇾 CYPRUS 18.7%
🇱🇺 LUXEMBOURG 18.7%
🇫🇮 FINLAND 18.1%
🇫🇷 FRANCE 17.9%
🇭🇷 CROATIA 17.4%
🇱🇻...
 
Prebaci biznis ovde pa velicaj do sutra. :)
Zvanicni izvestaj - Indeksi potrošačkih cena, april 2023. Inflacija zvanicna u aprilu 15.1% u odnosu na april 2022.

"Cherry picking" metodom (birali sta im odgovara za izvestaj) je dobijeno da je hrana skuplja za 24.3% u odnosu na april 2022.
U praksi je to mnogo vise...

Divno bas. Samo zaboravise da objave da je hrana poskupela 23.1% …zvanicno. I u to ime Živela Srbija


Sent from my iPhone using Tapatalk
Hrana i bezalkoholna pića su poskupeli za 23.1%.
Samo hrana 24.3%. :(
 
Zar su potrebne statistike da vam kažu kako živimo u Srb? Možemo da lepimo brojke koliko želite, kada neko dobije povišicu sa 45000 na 55k rsd to je velika povišica u procentima, a kada neko dobije povišicu sa 4000 na 4400eur onda je to "samo" 10% :)
Vidim svi se vraćaju, pa je i ta "zla" USA ambasada (vizno odeljenje) prepuna - i to ne računam strane državljane. A efikasnost rada iste je za svaku pohvalu, daleko su efikasniji nego sve ostale zajedno
 
Poslednja izmena:
Nekad su imali malo više industrije i proizvodnje (ne mnogo, 10-20% više nego danas) ali su vremenom izmestili u zemlje gde je jeftinije za biznis, tamo se kapital vrlo brzo kreće, nije to kao u EU. Fabrika se po potrebi brzo prebaci negde u latinsku ameriku gde je jeftina radna snaga. Teško je to razumeti ovdašnjim ljudima, da recimo zatvoriš fabriku, ljudima ladno podeliš otkaze i preneseš ceo biznis van zemlje. Tzv multinacionalne kompanije
USA ima mogućnosti, da kada to odgovara establišmentu, preokrene sve u neko veoma kratko vreme. Do sada im je odgovarala globalizacija, međutim već sada prave korake gde vraćaju proizvodnju nazad. Recimo sada su udarili žestoko na auto industriju (Evropsku) - i već je krenuo proces otvaranja pogona (i širenja postojećih) od strane nekih proizvođača (pre svega Nemačkih). Proizvodnja čipova se vraća isto... Nemojmo se lagati, nemaš više nigde jeftinog ručka.

Verovatno ne možeš da razumeš tu veličinu ekonomije i kolika je kompleksnost njihove ekonomije. Naši ljudi vole neke beznačajne brojke - recimo samo gdp Orlanda za 2021 je preko 130 milijardi $, dok je Srb za isti period oko 60 milijardi $.

Pre svega mi ne razumemo da US nisu država tipa Nemačka, Francuska, Holandija - oni su federacija država, u suštini kao EU samo daleko bolje integrisanija i organizovanija (jer su kao takva organizacija stvorene i to im je u DNK-u, tj ustavu iz 1789e godine)
 
Ironija je da u skupljem marketu u Stokholmu hrana kosta isto kao u Beogradu i to kada im nije na akciji. Na akciji je sve to za oko 30% jeftinije nego kod nas. Recimo junece meso na akciji kosta 800din, njihova domaca proizvodnja.

evo recimo nije na akciji, ako uzmes pakovanje 2kg jos jeftinije
 
Poslednja izmena:
Mi više nismo uopšte jeftino mesto za život - to je činjenica. To je bila jedna od stvari koja nas je činila, ranije, daleko atraktivnijim za život - jer su troškovi bili niski. Sada se situacija dosta menja, ja sam otišao dalje - jer se osim tog finansijskog momenta (ja sam imao super zaradu u Bg-u) i sve ostalo izgubilo. Na odlasku su nas zadesile i ove dve tragedije, tako da mi je i dalje neobično gorak ukus

Nije Srbija neka banana država, još uvek imamo državu (video sam sve i svašta po svetu) - ali nije ni bajna kako neki pokušavaju da je prikažu. Za Evropu, na žalost, spadamo u donju grupu sa nekim drugim državama nekadašnjeg istočnog bloka :( Ali kada pogledaš neku celu sliku, mi smo tu negde na sredini.

Ponovo, svako ima neko svoje mišljenje i razmišljanje i naravno sve je legitimno i svako je po malo u pravu :) Ja sam bio spreman i ranije za odlazak (jer sam već dosta vremena i proveo vani), ali lepša polovina nije pristajala - sada je ona srećnija od mene :D A klinka se prilagodila brzinom svetlosti

A da, mislim da se više u stan nikada neću vraćati, pa makar troškovi održavanja bili i 5x veći za kuću
 
Vrh