Šta je novo?

Cene nekretnina

Masis poentu, ili bolje receno oboje koristite straw man fallacy tehniku, i to skoro svaki put kad vam argumenti ne idu u korist. Da bi predstavio/odbranio Zlatibor kao neku lux lokaciju on ga uporedjuje sa nekim no name resort-om u Francuskoj i tako povlaci paralelu kako jelte ako moze tako u Francuskoj moze i kod nas. Ako vec gura tu lux pricu, zasto onda ne uporedjuje Zlatibor sa lux centrima u inostranstvu? Ja znam zasto, a znaju i svi ostali.
Svakako si u pravu da maše poentu, ali isto tako ne može se reći da je u pitanju "no name" resort, niti resort koji u u bilo čemu uporediv sa Zlatiborom. Na slici Avoiriaz koji je zapravo jedno od prvih "prupose built" skijališta u Francuskoj. Dakle nije Courchevel, ali ipak vrlo poznato mesto za skijaše. Isto tako, arhitektura Avoiraza nema veze sa Zlatiborom, ovo su zgrade projektovane i zidane koji odslikavaju arhitektonski pravac 60-ih, zgrade su obložene kederovim drvetom i možda nisu primer lepote po današnjim standardima ali su izuzetno funkcionalne, planski zidane i omogućavaju direktan pristup stazama bez saobraćaja u centru samog mesta. Dakle, sve odlike koje Zlatibor nema, niti će ikada imati. Jedina sličnost je u spratnosti objekata, sve ostalo je potpuno različito.
 
Ti uključi mozak i isključi predrasude. O tom problemu sa uništavanjem dece u američkom školskom sistemu se informišem iskjlučivo iz američkih medija. Ruske i ukrajinske telegram kanale pratim samo u vezi rata u Ukrajini.
To je ono što se zove društveni dijalog u demokratskom društvu. Hajmo svi argumente na sto pa da vidimo.

Nezamislivo u Srbiji koja je ruski isprdak u Evropi.
 
Masis poentu, ili bolje receno oboje koristite straw man fallacy tehniku, i to skoro svaki put kad vam argumenti ne idu u korist. Da bi predstavio/odbranio Zlatibor kao neku lux lokaciju on ga uporedjuje sa nekim no name resort-om u Francuskoj i tako povlaci paralelu kako jelte ako moze tako u Francuskoj moze i kod nas. Ako vec gura tu lux pricu, zasto onda ne uporedjuje Zlatibor sa lux centrima u inostranstvu? Ja znam zasto, a znaju i svi ostali.

Svakako si u pravu da maše poentu, ali isto tako ne može se reći da je u pitanju "no name" resort, niti resort koji u u bilo čemu uporediv sa Zlatiborom. Na slici Avoiriaz koji je zapravo jedno od prvih "prupose built" skijališta u Francuskoj. Dakle nije Courchevel, ali ipak vrlo poznato mesto za skijaše. Isto tako, arhitektura Avoiraza nema veze sa Zlatiborom, ovo su zgrade projektovane i zidane koji odslikavaju arhitektonski pravac 60-ih, zgrade su obložene kederovim drvetom i možda nisu primer lepote po današnjim standardima ali su izuzetno funkcionalne, planski zidane i omogućavaju direktan pristup stazama bez saobraćaja u centru samog mesta. Dakle, sve odlike koje Zlatibor nema, niti će ikada imati. Jedina sličnost je u spratnosti objekata, sve ostalo je potpuno različito.

Ne maši se poenta, radilo se samo o spratnosti na koju neki ovde dižu dreku! Analitičar ti je ostalo objasnio. Ja i želim da pričam o fasadama i drugim problematičnim stvarima, i to generalno u celoj zemlji!

Kakve veze ima Zlatibor sa lux destinacijama negde? Pa ni ovde nije Lux destinacija, već je u pitanju planinsko mesto (figurativno, nije baš planinsko). Lokalna vlast je tamo odlučila da napravi grad, od kog će koristi (ekonomske) imati stannvnici celog kraja i to se i dešava. Lokalno niko ne kuka na to šta se dešava na Zlatiboru, to više dolazi iz Beograda i ljudi koji se sećaju opuštenih vremena. Lokalci malo valjaju lokalne proizvode, rade u ugostiteljstvu i svim pratećim delatnostima i ne kukaju nešto na to.
E sad, da je napravljeno gadno i nagurano, jeste i to meni užasno ono u samom centru i moglo je mnoooogo bolje, ali su se verovatno mnogi ovako oparili. Ali da je tamo trebalo ovoliko kvadrata, pa jasno da jeste, vidite potražnju, dakle hoće narod da ide tamo i to je to.
Imati "grad" na ovakvom mestu nije negativno samo po sebi, napraviti ga ovako kako jeste pak jeste loše, ali ko sanja zlatibor sa vikendicama u planini živi u nekom drugom vremenu. Ko hoće netaknutu prirodu i mir u vikendici može slobodno da zapuca u desetine polupraznih sela u zapadnoj Srbiji i napravi sebi isto (čak i nisu sva poluprazna).

Kakva lux destinacija sa cenom kvadrata oko 2000e sa PDVom?

Mislim da si im lepo objasnio, a ono što ja izgleda nisam mogao, odnosno što neće da prihvate je da je Zlatibor turističko klimatsko - banjsko - planinsko mesto sa izrazitim sportsko-medicinskim turizmom. Ljudi tamo idu po zdravlje a ovi ovde sa liste pričaju o pljeskavicama i palačinkama!
Sto puta ću ponoviti da niko i nijedan investitor ne može da mu oduzmu ono što mu je Bog dao, a to su blagodati kao što je vazduh bogat jodom i izvanrednu klimu koja obnavlja imunološki sistem organizma za tri nedelje! Preko cele godine
Ima ovde i po meni sasvim ograničenih mišljenja da nikad neće više na Zlatibor zbog urbanistički problematičnog dela oko centra koji je 300x300m, i na taj način sebe lišavajući blagodati koju sam prethodno pomenuo. I ja im posle kažem da se slažem oko tog centralnog dela i da bi zajedno mogli da dođemo do mišljenja koje bi eventualno neko pročitao, na šta oni obično odgovaraju "nikad više na Zlatibor" ili "padaju cene" ;). Ali u isto vreme iako ne volim taj centralni deo ipak neću sebe i svoju porodicu lišiti tih blagodati

Ipak, cene na Zlatiboru su šarenolike, možete kupiti i već po 1500e/m2 na oko 1,5km od centra pa do boljih kompleksa sa sadržajima i cenama od 2500-3500e/m2.
Da ne zaboravimo onaj kompleks Adora21 gde su penthausi prodati po 4800e/m2! Znači ima za svakoga po nešto.
Postoje naravno i obične Standard zgrade u centru iza crkve (to je najlepši i najšumovitiji deo) sa cenom oko 2500e/m2

Ja se na ovaj način povremeno objavljujući vesti oko zlatiborskih nekretnina i želeći još više objekata premijum tipa u neku ruku i borim protiv palanačkog razmišljanja i kratke pameti investitora i ponekih kupaca kojima stil i dizajn nisu bitni (nego daj samo kvadrate!!) ali me čudi još kraća pamet pojedinaca ovde koji samo gledaju crno na sve što se kaže o Srbiji. kao da su bože me prosti neki od naših vekovnih okolnih neprijatelja a ne Srbi!
 
Ulaganje gastarbajtera u Srbiju!
Pošto vidim da mnogi komentarišu zašto gastarbajteri ulažu u Srbiju i da ima "jeftinijih" ili za iste pare stanova po Evropi. Evo ja ću vam kao gastarbajter objasniti sve taksativno zašto se ulaže u Srbiju:
1.) Gastarbajteri ulažu srcem - delimično tačno. Jeste da ulažemo u Srbiju jer smo tu rođeni i živeli, ali i zato što znamo sistem, državu, uređenje, itd. To nije zanemarljivo, jer da npr. hoćeš da kupiš nekretninu na Tajlandu, ti sve moraš da izučiš - pravni sistem, poreze, itd. Možeš i da platiš te usluge, ali opet ti si vlasnik, i ti si odgovoran pred sudom i državom za sve... Znači ti se moraš boriti sa svim i sve to znati.
2.) JAKO važna stavka što mnogi naši ljudi iz Srbije ne znaju je porez na nasledstvo! U SR je porez na nasledstvo prvog reda (znači roditelj ostavi deci rođenoj) šta hoće i koliko hoće i to sve bez poreza, tj. samo neka administrativna taksa. To u Evropi ili USA ne može. Već deca moraju da u proseku plate 30% poreza na nasledstvo i to po tržišnoj vrednosti?!?! Iako je otac već sve moguće poreze platio. (Opet pričam za običan svet a ne za Bill Gatesa i slične koji imaju načine da izbegnu te poreze preko Trustova, itd).
3.) Pravna regulativa za izdavanje - u Srbiji je relativno dobra za stanodavca. Kažem relativno jer je najbolja za vlasnika u USA, pa Srbija pa EU. EU je zadnja zato što i same države jako ograničavaju cenu renta, kome smeš da izdaš, koliko dugo, itd. Znači EU stavlja milion prepreka koje naši ljudi iz SR ne vide ili neće da vide. A da ne pričam o mogućnostima za izdavanje stan na dan koji kod nas super ide, dok u EU su svuda ili ograničili ili su doneli lude zakone da možeš maximum 30 ili 40 dana godišnje da iznajmljuješ svoj stan na dan, itd...
4.) Klima - Srbija ima jako dobru klimu, znači oko 2500 sunčanih sati, a vidim da neko poredi sa Štokholmom - pa tamo ima oko 1500 sati sunca godišnje. U novembru bude i 3 nedelje da ne bude sunca ni malo!! Znači nakon 2 godine ili si na tabletama (depresija teška) ili alkos notorni.
5.) Porezi - na nekretnine u EU ti plaćaš u proseku oko 1% vrednosti kuće ili stana godišnje državi. Tu ne mislim samo na porez na stan, već oni imaju razne poreze (porez na odlivne vode, na brane, na vodostaje, na lokalne takse, na vazduh, itd). No sve u svemu to vas dođe oko 1% vrednosti nekretnine državi svake godine.
Većina naših koji imaju decu, što zbog sebe, što zbog dece imaju 2 pasoša i onda na EU pasoš ima nekretninu u EU, a na SR pasoš ima nekretninu u SR. Zato što zapadnjaci imaju u svom zakonodavstvu i "worldwide assets" tako da ti bi morao vamo u EU plaćati i porez za stan koji poseduješ u SR. E sad naravno da mogu da te otkriju da hoće ali ako si običan čovek to je skoro nemoguće jer nemaju ljudi da to sve rade...
6.) ROI (return on investment) - je tačno da je u Srbiji ali sada i bilo gde po EU oko 2-3% godišnje. Ali kako barem ja razmišljam je, kupim nekretninu i nebitno mi je koliko će da poraste vrednost ili da padne, uvek ću moći da je iznajmim. Kad se i kod Slobe garsonjera iznajmljivala za 250 DM u Beogradu, iznajmljivaće se i sada za 250e min minimuma. I to mi dođe kao minimalna penzija a ne moram da čekam 70 godina da se penzionišem.
 
U ime svih mladih ljudi sa porodicama koji žive i rade u Srbiji, hvala vam što vaš teško stečeni kapital u razvijenim zemljama sa 5-10 puta većim platama ulažete u nekretnine u Srbiji i onemogućavate nam da mi koji ovde živimo dođemo do iste.
- Zauvek zahvalni, vaši verni podstanari.
PS. Brinemo se o vašim stanovima kao da su naši.
 
Banovo Brdo Residences.
U prvoj fazi projekta, zastupljene su različite kvadrature stanova.
Garsonjere od 32m2, stanovi sa 1 spavaćom sobom od 50-65m2, stanovi sa 2 spavaće sobe od 90-120m2 i stanovi sa 3 spavaće sobe od 110-140m2.
Cena će se kretati od 3200-3500 EUR/m2 + PDV, a sa uključenim PDV-om cene su izmedju 3520-3850 EUR/m2 u zavisnosti od spratnosti.
Početak prve faze je planiran tokom juna ove godine a rok završetka gradnje je 18 meseci, odnosno kraj 2024.godine. Dinamika plaćanja će se odvijati u 6 rata tokom 18 meseci.
Što se tiče referenci, investitor i izvođač radova je Energogroup.
 
U ime svih mladih ljudi sa porodicama koji žive i rade u Srbiji, hvala vam što vaš teško stečeni kapital u razvijenim zemljama sa 5-10 puta većim platama ulažete u nekretnine u Srbiji i onemogućavate nam da mi koji ovde živimo dođemo do iste.
- Zauvek zahvalni, vaši verni podstanari.
PS. Brinemo se o vašim stanovima kao da su naši.
Poštovani Chiller-u!
Ja sam samo izneo realne prednosti i mane zašto naši ljudi ulažu u Srbiju. Drugo ja nisam institucionalni investitor koji bi mogao da podigne ili spusti cenu na tržištu. Kao što vidite da ja govorim o garsonjeri komada 1! A ne o kompleksu stanova za iznajmljivanje. Da li su cene visoke - jesu i za EU standarde i EU plate. Vaše i moje je da li ćemo to da platimo ili ne. Slažem se da je kvadrat od 3500e na NBG puno, ali ta je cena. Ako to neću da platim mogu celu kuću s 600 kvadrata placa u Babušnici da kupim za 20k...Manje nego garažno mesto u Beogradu (mesto a ne garaža). Tako da izbor mesta za život je veliki po Srbiji.
Sad ako potegnete pitanje infrastrukture - pa svi gradovi po Vojvodini imaju svu infrastrukutru kao i BG - kanalizacija, gas, struja, vodovod, optički internet, 4G mreža, itd. Čak negde imate i dva providera za kablovsku. To su tipa Zrenjanin, Subotica, Apatin, Vrbas, Kula. I kuću možete da kupite za 50k stani pa gledaj. Ali ako želite BG - onda ili podignite platu ili plaćajte rent.
Surova realnost je to.
Neću ni ja živeti u BGu, ali kao dugoročna investicija je najbolje!
 
Zavisi koliko ulozis, ako ulozis 130k za stan od 40 kvadrata, koji treba da opremis jos za 20k... Koliko ti treba da povratis te pare? Ja mislim da je bolje da kupis u Nemackoj DAX (GDAXI) i slazes interes na interes.
 
20230519_175126.jpg

Blok 70, 2800 EUR/m2 oglašeni kvadrat starogradnje. Vredi svaku paru. Kažu da su frekvencije od dalekovoda lekovite.
 
Postoji tu razlika, na Zlatiboru ti manji i jeftiniji dvosobni apartman (oko 2500-4000e/m2) donosi 400-1000 eur mesečno

Evo i preseka sa Wolfovog sajta na polovini meseca, u pitanju je broj prodatih stanova u Novogradnji:

1. Beograd 245 , prosek 2.772€/m²
2. Zlatibor 52 , prosek 1.945€/m²
3. Novi Sad 41 , prosek 1.846€/m²
4. Niš 20 , prosek 1.637€/m²
5. Kragujevac 20, prosek 1.184€/m²


Kragujevac je dosta žilav i već je stigao Niš, NS i Bgd u padu, Zlatibor i dalje najlikvidniji, ne oseća krizu i drži drugo mesto...ali je najbolja vest da mu je cena skočila na 2000 što je možda nagoveštaj više ponuda u Premijum sektoru. Od Bgd opština Zvezdara pala na 37, ali je zamenio Savski Venac sa 66 prodatih novogradnji i Palilula sa 54
 
Postoji tu razlika, na Zlatiboru ti manji i jeftiniji dvosobni apartman (oko 2500-4000e/m2) donosi 400-1000 eur mesečno

Evo i preseka sa Wolfovog sajta na polovini meseca, u pitanju je broj prodatih stanova u Novogradnji:

1. Beograd 245 , prosek 2.772€/m²
2. Zlatibor 52 , prosek 1.945€/m²
3. Novi Sad 41 , prosek 1.846€/m²
4. Niš 20 , prosek 1.637€/m²
5. Kragujevac 20, prosek 1.184€/m²


Kragujevac je dosta žilav i već je stigao Niš, NS i Bgd u padu, Zlatibor i dalje najlikvidniji, ne oseća krizu i drži drugo mesto...ali je najbolja vest da mu je cena skočila na 2000 što je možda nagoveštaj više ponuda u Premijum sektoru. Od Bgd opština Zvezdara pala na 37, ali je zamenio Savski Venac sa 66 prodatih novogradnji i Palilula sa 54
Nije Kragujevac stigao Nis, nego je Nis pao. U Kragujevcu je standard manje-vise isti kao u Nisu, a nekretnine 30-40% jeftinije. U Nisu su bas naduvane cene (nisu kao u Beogradu i Novom Sadu, ali za standard u Nisu su previsoke), i zbog toga je ovoliko pao promet, i tek ce da pada. Kragujevac je mozda jedini od vecih gradova u Srbiji sa relativno normalnim cenama stanova.
 
Znam neke koji u 10 godina kupe po 2-3 stana u Nisu i uzgred vikendicu u BG. Sto ne kupe nekad nesto u mestima sa realnom cenom?
Opet argumentum ad hominem, ali Ok. Iskreno, voleo bih da cene u Nisu budu iste kao u Kragujevcu. Ne bih isao za Kragujevac jer sa Kragujevcem nemam apsolutno nista zajednicko, ne znam cak nikog iz Kragujevca. Sa druge strane, pola familije i prijatelja i poznanika mi je u Nisu, a pola u Beogradu.
 
Banovo Brdo Residences.
U prvoj fazi projekta, zastupljene su različite kvadrature stanova.
Garsonjere od 32m2, stanovi sa 1 spavaćom sobom od 50-65m2, stanovi sa 2 spavaće sobe od 90-120m2 i stanovi sa 3 spavaće sobe od 110-140m2.
Cena će se kretati od 3200-3500 EUR/m2 + PDV, a sa uključenim PDV-om cene su izmedju 3520-3850 EUR/m2 u zavisnosti od spratnosti.
Početak prve faze je planiran tokom juna ove godine a rok završetka gradnje je 18 meseci, odnosno kraj 2024.godine. Dinamika plaćanja će se odvijati u 6 rata tokom 18 meseci.
Što se tiče referenci, investitor i izvođač radova je Energogroup.
Dobih i ja danas email. Idiotske cene, da je za 1.000 EUR jeftinije pa da nekako razumem zbog svih drugih cena, alk ovako, jeftinije u centru. Pritom, to sa BB maltene da nema veze, to je granica sa Žarkovom.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
 
Dobih i ja danas email. Idiotske cene, da je za 1.000 EUR jeftinije pa da nekako razumem zbog svih drugih cena, alk ovako, jeftinije u centru. Pritom, to sa BB maltene da nema veze, to je granica sa Žarkovom.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk
Ja na toj lokaciji i za 1.000 evra nizu cenu ne znam da li bih kupio. Pa BgH2O je jeftiniji.
 
Pa bg h2o i treba da bude jeftiniji, soc demit soliteri okrizeni autoputem i 2 mosta. Kula i par standard zgrada poput perla/rivijera etc sa pogledom na reku su jedino sto tamo valja. A i ta kula evo vec skoro deceniju nije zavrsena.
 
Pa bg h2o i treba da bude jeftiniji, soc demit soliteri okrizeni autoputem i 2 mosta. Kula i par standard zgrada poput perla/rivijera etc sa pogledom na reku su jedino sto tamo valja. A i ta kula evo vec skoro deceniju nije zavrsena.
Ne mora BgH2O. Po toj ceni mozes da biras stanove u uzem centru Beograda. Ne vidim po cemu su ove zgrade bolje od BgH2O, i jedno i drugo je samo sminka, kvalitet radova je upitan za BgH2O, cisto sumnjam da ce ovde biti mnogo bolje.
 
Cime se bave ljudi koji u Bg placaju 4000e m2? Osim ako nisi vlasnik uspesne firme, ne vidim koj je to posao da od plate u srbiji od kojeg je moguce iskresirati za toliko nerealno precenjeno skup stan... Te cifre su i sa programere preskupe, za ucesce ajde da razumem da za nekoliko godina skupe ali da iskesiraju tako skup stan, ne vidim ko od plate to moze u srbiji, jbn stan postao nedostupan za zaposlene ljude kao da je jahta a ne obican stambeni prostor..
Ne zivim u Bg i Bg me ne zanima 0% i nikad nisam imao nikakvu zelju da tamo zivim i kupim stan, al u mom gradu su stanovi nerealno preskupi i za ljude sa nadprosecnom platom a kad vidim ove beogradske=Nemacke cene a znam da smo jedna od najsiromasnijih zemalja evrope, dodje mi da se krstim i levom i desnom...
 
Ovi vec 15ak godina najvaljuju sve i svasta, svaki put uz razlicit render.
ok ja delim cisto sta nadjem da se vidi ovako. Ali jeste nesto se nista ne desava :)

Cime se bave ljudi koji u Bg placaju 4000e m2? Osim ako nisi vlasnik uspesne firme, ne vidim koj je to posao da od plate u srbiji od kojeg je moguce iskresirati za toliko nerealno precenjeno skup stan... Te cifre su i sa programere preskupe, za ucesce ajde da razumem da za nekoliko godina skupe ali da iskesiraju tako skup stan, ne vidim ko od plate to moze u srbiji, jbn stan postao nedostupan za zaposlene ljude kao da je jahta a ne obican stambeni prostor..
Ne zivim u Bg i Bg me ne zanima 0% i nikad nisam imao nikakvu zelju da tamo zivim i kupim stan, al u mom gradu su stanovi nerealno preskupi i za ljude sa nadprosecnom platom a kad vidim ove beogradske=Nemacke cene a znam da smo jedna od najsiromasnijih zemalja evrope, dodje mi da se krstim i levom i desnom...
Slaze se vecina sa tobom.

4000e+ m2 kupuje:
- dijaspora koja ne zivi u Bg
- biznismeni
- neko ko je prodao neku imovinu pa presipa iz supljeg u prazno
- povratnici
- eventalno neki bas bas top menadzeri (4000e * 70 m2 = 280.000 eura. Ucesce 20% 56.000 eura i na kredit 224k ili par a oboje da imaju dobar prihod)
- razno: nekog koga je uke*ala neka kinta na lutriji
 
ok ja delim cisto sta nadjem da se vidi ovako. Ali jeste nesto se nista ne desava :)


Slaze se vecina sa tobom.

4000e+ m2 kupuje:
- dijaspora koja ne zivi u Bg
- biznismeni
- neko ko je prodao neku imovinu pa presipa iz supljeg u prazno
- povratnici
- eventalno neki bas bas top menadzeri (4000e * 70 m2 = 280.000 eura. Ucesce 20% 56.000 eura i na kredit 224k ili par a oboje da imaju dobar prihod)
- razno: nekog koga je uke*ala neka kinta na lutriji
Kao neko iz dijaspore mogu da vam kažem i da 280k eura isplatite treba vam min 8 godina i to da imate primanja 3x prosečna za EU zemlju u kojoj ste!! S obzirom na troškove života sada na Zapadu. to bi značilo da imate isplaćenu kuću ili stan na Zapadu i da imate primanja 100k eura i više u bruto iznosu i da 8 godina sve stavljate u stan u BGu da bi mogli to da isplatite. 4k je baš velika cena!
 
Vrh