Šta je novo?

Cene nekretnina

Novac pocinje da nestaje kada otplate kredita postanu manje od novoodobrenih kredita.

Od novembra prvi put u pet godina imamo tri meseca uzastopno pad kreditne aktivnosti u Srbiji.

Pogledajte prilog 156795



S obzirom na skoro neverovatan rast kes kupovina u 2022, nisam siguran koliko je izgledno da kes kupovine ostanu na istom nivou, dok stopa privrednog rasta istovremeno opada, niti da su kreditni kupci jedini koji posustaju.

Pogledajte prilog 156797

Takodje, zanimljivo je podsetiti se da veliki deo "kes kupovina" uopste nije isplacen - bice isplacen tek u naredne 2-3 godine. To je prakticno istovremeno kladjenje na a) dalji rast cena, b) stabilnost buducih priliva. U svakom slucaju velikim delom pare jos nisu razmenile ruke pa da mogu da generisu nove kupovine.
Ja i ne verujem da ce ove godine kes kupovine ponoviti prethodnu godinu, ali sumnjam da ce biti bas potop.

Ti si pisao pre par postova da su nekretnine vec ispratile povecanje novcane mase i to mi ima smisla. Vec vidimo da promet usporava ali isto vidimo da smo daleko od 2015. Neke sulude APP ponude ce se iskoriguju ali ne vidim zasto bi se ista iole kvalitetno naslo na popustu od 20-30% kad nismo u recesiji.
 
Da bi stargradnja pala,prvo mora da padne novogradnja,a to se neće desiti za 4 meseca.
Pad je relativna kategorija,jer su cene u prošloj godini, ipak bile malo naduvane.
Na primer ,novogradnja Konjarnik kod Aviva, stan 2.800e+pdv.
Sada se to vraća u neku normalu,a da li će biti pravog pada,to tek tamo u junu biće jasnije.
Da bi bio osetniji pad,mora da postoji kriza u zemlji,a te krize još nema.
 
Poslednja izmena:
Ne smetaju meni suprotni stavovi, ali mi na prvom mestu smetaju argumentum ad hominem, a na drugom mestu botovi, ali mi nekako ovaj forum postaje sve toksicniji. Uglavnom, odlazim sa ovog foruma. Pozdrav svima.
Perice ukoliko odes oni su ostvarili svoj cilj. Na isti nacin su nam zgadili i politiku. Cilj im je da zapadnemo u apatiju, povucemo u sebe i u svoje ruoe, a oni da rade sta hoce. Sto se ovog foruma sve ovakve pojave na ignore jer im to najvise smeta. Koju god besmislicu da napisu nikad ne reagovati. A lako ih je procitati, vec na prvom postu.
 
Često se na temi meša pad cena nekretnina i pad oglašenih nekretnina.

Naravno da će doći do pada oglašenih nekretnina, nemoguće je da Jerković košta kao i Nbg, na primer.

A za opšti pad cena, moramo malo da sačekamo, pa da vidimo. Ako ostanu na istom nivou evra, uz inflaciju, to će značiti da su pale.

Ja mislim da će samo da se balansira tržište, da se prigradske i druge precenjene nekretnine malo regulišu, a tražene lokacije da budu možda par posto (nikako 30%) niže nego sada.

Takođe treba imati na umu da kada se prati statistika, potreban je ponavljajući ciklus neke pojave, da bi se pojava proglasila trendom.

Ni jedan trgovinski grafik ne ide pravolinijski. Tako da tzv 'pik' iz novembra i decembra ne treba da se gleda kao nesto sto je dugo trajalo, to je bio trenutak.

Edit: pik iz novembra, decembar je vec bio pao
 
Poslednja izmena:
Perice ukoliko odes oni su ostvarili svoj cilj. Na isti nacin su nam zgadili i politiku. Cilj im je da zapadnemo u apatiju, povucemo u sebe i u svoje ruoe, a oni da rade sta hoce. Sto se ovog foruma sve ovakve pojave na ignore jer im to najvise smeta. Koju god besmislicu da napisu nikad ne reagovati. A lako ih je procitati, vec na prvom postu.
Ili ljudi kulturno odu sa foruma aa ko je previse realan onda ga banuju i tako ostaju samo botovi kojima nista drugo ne odgovara osim sve vecih i vecih cena
 
Cene ne mogu rasti više svakako zbog niske naplate kirija. Slabe kupovne moći svih, a posebno podstanara. Smanjenja stanovništva (čak je i u Bg negativan priraštaj -par hiljada). Porezi (treba vraćati dugove mmf). Bolesno stanovništvo (1 po broju obolelih od raka u Evropi). Kopanje litijuma. Uvoz pakistanaca,Kubanaca koji sigurno neće raditi ovde za 600 eura a plaćati kiriju sa troškovima 400. Cene neće pasti za 3 ili 6 meseci, već preko noći. Cene ovakve mogu stajati još par meseci, dok ne krene frka. Kad krenu agenti da vas zivkaju i nude vam stanove, znaćete da je kraj veoma blizu (odmah sada ponudite 20% nižu cenu ko kupuje da vidite za koliko će vas vremena zvati).
 
Slabo pratiš druge teme na forumu.
Već sam dao odgovor.
Braća Karić.
Ako hoćeš još malo detaljnije,ćerka Beogradske firme je sa sedištem u Kipru.

PS:Za 1600e,može starudijogradnja ,sa podzemnom vodom, u turskom podrumu:D.
Slabo, slabo…izvinjavam se!
Renomirani izvodjac, fasada kvalitetan premaz i cokla kulirplast …ajde da ne mračnim, još nije ni aplicirano za gradjevinsku dozvolu, ali se već zakazuje prodajni sastanak, pre…bace i Soul sa stilom prodaje …pratimo sledeće korake, samo hrabro!
P.S. Ako izgura da se prvo gradi treća linija metroa i jedna stanica bude u kompleksu onda je dobra prica, samo da bazeni ne napune metro tunel ispod 😂😂
 

Ume voda da iznenadi
 
Niki@
Realno, fasada je obična-klasična.Ne znam zašto su odabrali takvo rešenje.
Stolarija-prozori će biti PVC+Alu što je više nego dobro rešenje.
Ulazni holovi u zgradi,su veliki,koliko sam video, imaju čak i toalete za goste.
Mislim da idu i neke zajedničke prostorije,za organizovanje rodjendana-manjih proslava stanara ,tako nešto
Garaže su puta dva, u odnosu na broj stanova,što je zaista retkost.
Biće i velika teretana,i u sklopu toga,odvojene svlačionice,deo za SPA,dva bazena plus okrugli solo djakuzi.
Sve je napravljeno kao hotel, ceo koncept je takav,sa sve recepcijom.

Koliko sam upoznat,projekat je odavno gotov,inače prodaja je krenula jos krajem prošle godine,odnosno rezervacije.
Od 4 lamele,tada su samo prvu lamelu pustili u prodaju.Nikome nije problem da izvrši rezervaciju,a prava prodaja,odnosno uplate,kreću tek sa otpočinjanjem gradnje.Ceo taj posao je uhodan,nema tu problema.
 
Poslednja izmena:
Niki@
Realno, fasada je obična-klasična.Ne znam zašto su odabrali takvo rešenje.
Stolarija-prozori će biti PVC+Alu što je više nego dobro rešenje.
Ulazni holovi u zgradi,su veliki,koliko sam video, imaju čak i toalete za goste.
Mislim da idu i neke zajedničke prostorije,za organizovanje rodjendana-manjih proslava stanara ,tako nešto
Garaže su puta dva, u odnosu na broj stanova,što je zaista retkost.
Biće i velika teretana,i u sklopu toga,odvojene svlačionice,deo za SPA,dva bazena plus okrugli solo djakuzi.
Sve je napravljeno kao hotel, ceo koncept je takav,sa sve recepcijom.

Koliko sam upoznat,projekat je odavno gotov,inače prodaja je krenula jos krajem prošle godine,odnosno rezervacija.
Pa ne bih da grešim dušu, pratim javne uvide, ali mi ovo promaklo, ako imaš link ka tome bio bih zahvalan…
Meni je ta lokacija u jendeku uz potok dole neatraktivna…atraktivan plac je Verano na samoj Trosarini …
Imamo u najavi na Voždovcu skoro 2.000 stanova u izgradnji , cela nova Stepa…ja sam u kraju i nešto mislim da je vreme da se selim polako 😂
 
Poslednja izmena:
Mene interesuje kako ide prodaja od @NedeljkovicOliver

@vladanet na kraju i cena odrzavanja bude kao da zivis u hotelu.
Nema tu nikavih iznenadjenja.Nema tu tri stana, pa da trošak bude ne znam kakav.
Pisao sam ranije,teretana+SPA+Bazeni, su stvar dogovora sa stanarima.
Biće ponuda,da se trošak podeli na sve stanove,i da svi stanari imaju koliko i kada hoće da koriste,ili će se dati na koncesiju trećem licu.U tom slučaju stanari nemaju više ništa sa tim,što se tih troškova tiče.Ostaje samo fizičko tehničko obezbeđenje,i klasika ,koju ima svaka zgrada ,čišćenje i održavanje.
Ovakav koncept,nije za socijalno ugrožene,niti za izbeglice ili za narodnu kuhinju,niti za one koje juri izvršitelj,jer nisu platili svoj deo za profesionalnog upravnika.Sve ima svoje.Ima još ovakvih kompleksa u Beogradu,pa se možeš raspitati kako to tamo funkcioniše.Lično znam kako jedan funkcioniše,čik pokušaj da parkiraš auto na dve sekunde, i da zagradiš nečiju spoljnu garažu, ili ulaz u zgradu.Čisto jedan mali primer.
 
Poslednja izmena:
Ima dve varijante.Ili je gost koji nije stanar,a ide na Bazen,teretanu,ili je gost koji je došao na nečiju proslavu rođendana ,u prostoru koji se nalazi u holu zrade.Inače svi dodatni sadržaji imaju svoje sanitarne čvorove i svlačionice.
Nisam skoro gledao projekat,da znam koji ulaz ima toplu vezu ka dodatnim sadržajima,tako je nekako.
 
Poslednja izmena:
Ni prodavac, ni kupac.Samo neko ko je delimično upoznat sa projektom.
Lično mi se sviđa ,kako je sve zamišljeno.Jedino mi je malo kvalitet fasade ostao upitan,kao i neobičan ulaz u zajedničku garažu.
 
Poslednja izmena:
Naravno da nece biti pad cena jednak u svim delovima grada, pa ne znam cemu to da se licitira koliko ce % da potone cena nekretnina u celom Bg. Ako nesto ide ubrzo na dobru korekciju to je starogradnja po Mirijevu (izvini vradovic), Karaburmi, Medakovicu i slicnim modernim favelama. Tu ocekujem jaci dvocifreni pad. Naravno za stari grad, nbg i slicne trazene lokacije cene ce ili stagnirati duze vreme, ili imati relativno blagi pad.
 
Vrh