Šta je novo?

Cene nekretnina

Makar si dobio prikane nekog koga ne mrzi da se dzora sa tobom po ceo dan, nemoj da se tripuješ da ti pišeš na ne znam kom nivou u odnosu na Hristianu 😉

Ja nemam nikakve veze sa ekonomijom, moja struka je skroz nešto drugo. Ako se desi da nešto napišem pogrešno ili polutačno, zamolila bih članove koji poznaju struku kao što su market wacher, Perica 1989, diplomirani ekonomista - da isprave.

Ne mislim na SegaMega ,,stručnjake" sa savetima tipa ,, uvek je pravo vreme za kredit i bežite iza keša u nekretnine".
 
Ja nemam nikakve veze sa ekonomijom, moja struka je skroz nešto drugo. Ako se desi da nešto napišem pogrešno ili polutačno, zamolila bih nove koji poznaje u struku kao što su market wacher, Perica 1989, diplomirani ekonomista - da isprave.
Vidie da i ovi u SVB banci ne poznaju ekonomiju, što se onda ti brineš.
 
U KG-u je tokom 12 i 13 bila najveca cena. Zbog fiata i rentiranja italijanima. Stan osim potrovlja sa kosinama ili prizemlja nisi mogao naci. Starogradnja skuplja od novogradnje itd. Kao sto su Kragujevcani prosli sa Italijanima 2012-2013, tako ce i BG, NS sa Rusima 22-24. Sve se to ispegla za par godina.
Da li sam dobro razumela da su Kragujevčani masovno kupovali stanove 2012/13 da bi izdavali italijanima za velike pare, međutim, to je trajalo godinu dve i nakon toga su se ti stanovi ispostavili kao promašena investicija (niti možeš da ga izdaš, niti prodaš po ceni po kojoj si kupio)?
 
Lako je tebi @Defke ti si već kupio stan i sada samo radiš monitoring radova. Nema nervoze kod tebe, osim ako te ispali investitor.
Pu pu daleko bilo :)

Necu se zaliti ni na novo obaranje kamata. Idealno, da dovoljno sve padne da se preplase pred kraj godine. Tako cemo svi na temi biti srecni.

Bojim se samo da ce to spustanje krenuti malo ranije, pa ce onda opet pred kraj godine dizati, da ce to kakicu-piskicu potrajati par godina. Nit cu se ja usreciti sa kamatom niti mnogi sa cenama.
 
Zašto u NS pada prvo cena? Zato što je plata maš.ili građ inženjera 70 do 100.000, zato što su troškovi već nego u Bg, zato što nema industriju (osim kockarnica, prostitucije, i dilera), zato što je svaki drugi stan prazan, zato što je previše ljudi a premalo radnih mesta, zato što sirotinja izigrava Parižane šetajući šicu-macu keretine a nema za leb...zato što nema majstora za struju, al ima menadžera, jer su ljudi na ulici; nervozni, besni, uplašeni, poniženi, razdražljivi, zato, što je NS prestonica (ne) kulture. Do sada je opstajao zahvaljujući dolasku studentarije iz RS, BiH, CG, a sada je i njih 10x manje.
 
Da li sam dobro razumela da su Kragujevčani masovno kupovali stanove 2012/13 da bi izdavali italijanima za velike pare, međutim, to je trajalo godinu dve i nakon toga su se ti stanovi ispostavili kao promašena investicija (niti možeš da ga izdaš, niti prodaš po ceni po kojoj si kupio)?
Nije samo zbog toga. Grad je bio dolina gladi do 2010 npr. Onda je odjednom porasla privredna aktivnost. 4K ljudi je dobilo posao + to je uticalo na nove poslove neposredno + 400-600 stranaca je rentiralo + strucni ljudi iz cele Srbije + studenti. Podiglo je traznju i nisi imao normalan stan da nadjes 2011-2013. Onda je kod nas udarila seka, kurs je otisao, italijani otisli, smanjio se obim poslova, ljudi van kga se vratili kuci i nastupio je pad do npr 2016. Od tada rast do danas. Ne znam kako ce biti u narednom periodu.
 
A da, pojedine Ruske firme su pocele da nude realokaciju zaposlenima. Najvise Meksiko. Inace i kod nas je uveliko smanjen ne IT obim poslova. Ranije su trazili seniore- specijaliste a sada praktikante, analiticare
 
Ko ima vremena neka vidi malo sve snimke ove Ruskinje ,, oduševljene,, Beogradom.
Realno ako pogledamo stvarno kroz ceo centar, fasade se raspadaju na 90 posto zgrada, djubreta svuda itd.
Ali zato 3000 4000 starogradnja :)

Svako ko je bio u Pragu ili npr Beču zna kako izgledaju njihove ulice i fasade i koliko se svaka zgrada uklapa uz susednu...I to ne samo u centru.
Glupo porediti BG sa njima al opet #samokazem malo i realno da pogledamo dal sve to vredi te pare i dal toliko štedeti za ovakvu lepotu života :)
 
Nije samo zbog toga. Grad je bio dolina gladi do 2010 npr. Onda je odjednom porasla privredna aktivnost. 4K ljudi je dobilo posao + to je uticalo na nove poslove neposredno + 400-600 stranaca je rentiralo + strucni ljudi iz cele Srbije + studenti. Podiglo je traznju i nisi imao normalan stan da nadjes 2011-2013. Onda je kod nas udarila seka, kurs je otisao, italijani otisli, smanjio se obim poslova, ljudi van kga se vratili kuci i nastupio je pad do npr 2016. Od tada rast do danas. Ne znam kako ce biti u narednom periodu.

tako je, jos dosta italijana je zivelo u hotelu kragujevac, nekada kada ti zatreba soba nisi mogao naci. dosta njih je uzimalo gajbe po sumaricama (sto je solidno od grada).
znam da u periodu tamo oko 2014 lik je prodao stan svoj za 50% manje nego sto ga je platio par godina ranije. jer ipak je to kg, malo trziste i i cene za manje stanove nisu velike bile tada tako da kada spustis za 20k eura ispadne ogroman procenat
 
Ja sam iz Novog Sada, poslednji postovi bas odose u off, evo vam novosadski podaci sa terena
Pogledajte prilog 156366Pogledajte prilog 156367Pogledajte prilog 156370Pogledajte prilog 156372
Svaka čast na prikupljenim informacijama. 1740 EUR potpuno renoviran stan u Novom naselju - toliko su prošlog leta bili nerenovirani i to manji. Ovo je samo početak.

Nešto se u Novom Sadu događa, da li masovno iseljavanje Rusa, pa stanovi ostaju prazni, da li ljudi ne mogu da isplate uvećane rate kredita, iseljavanje domicilnog stanovništva i odlazak u inostranstvo, otpuštanja...

Nešto jeste, ili spoj navedenih faktora.

Na dosta mesto sam čitala da je pola stanova u Novom Sadu zapravo prazno, a kupci su neki mutni tipovi koji peru pare. Nije mi bilo jasno zašto te stanove ne izdaju, već im se gomilaju računi.

Već sam pisala o tome, u Novom Sadu je odnos broja oglašenih stanova za izdavanje i prodaju jedan prema dva, u Beogradu jedan prema 6.

Novosađani zaključili da se izdavanje ne isplati.
 
Poslednja izmena:
Sto se tice novosadskih investitora, to je tek interesantno kad cuju da sam kes kupac, ali je sve to u zivoj reci nisam snimao razgovore ali i da jesam ne bih mogao da objavim tuzili bi me...
Nude ti novogradnju po značajno nižoj ceni od oglašene, ali da ostane između vas?
 
Poslednja izmena:
Verovatno, imas i novogradnju kod Pionira gde zvanicno na sajtu stoji cena za uplatu unapred uz popust sa 3000 i nesto na 2300, tako nesto, bas dobar popust. To je prvi znak slabosti jer da su sigurni da ce lako naci kupce za godinu dve ne bi davali 700-800e popusta. Uzgred receno i to sa popustom je poprilicno precenjeno.
 
Jedan drugar iz Švajcarske je kupovao pre 4 godine kuću u Zrenjaninu, oglas bio na oko 45.000 eura. Žena bila mesec i po dana tvrdoglava, drugar nudio 40.000 eur i ni cent više.
Jednog dana, sa agentom, on ode opet kod nje kući, na sto ostavi 40.000 eura i kaže joj direktno: "Ovde je 40.000 eura, ako ne uzmeš, ja izlazim kroz ova ulazna vrata i ne vraćam se nikad više". Žena prihvatila u roku od 10 sekundi.
Kad vidiš sve te šuške na stolu, kreće preznojavanje i iskušenje.

Mnogi će tako biti na iskušenjima, ali ne za pristojnih 10% manje. Već za 20-30-40% manje.
Ovo je tačno uvek, za bilo kakvu kupoprodaju. Kad ljudi vide keš na licu mesta, nije više nešto imaginarno, mogu da ga dotaknu i odmah kreću razmišljanja šta sa tim novcem, jer je već realnost.
 
Svaka čast na prikupljenim informacijama. 1740 EUR potpuno renoviran stan u Novom naselju - toliko su prošlog leta bili nerenovirani i to manji. Ovo je samo početak.

Nešto se u Novom Sadu događa, da li masovno iseljavanje Rusa, pa stanovi ostaju prazni, da li ljudi ne mogu da isplate uvećane rate kredita, iseljavanje domicilnog stanovništva i odlazak u inostranstvo, otpuštanja...

Nešto jeste, ili spoj navedenih faktora.

Na dosta mesto sam čitala da je pola stanova u Novom Sadu zapravo prazno, a kupci su neki mutni tipovi koji peru pare. Nije mi bilo jasno zašto te stanove ne izdaju, već im se gomilaju računi.

Već sam pisala o tome, u Novom Sadu je odnos broja oglašenih stanova za izdavanje i prodaju jedan prema dva, u Beogradu jedan prema 6.

Novosađani zaključili da se izdavanje ne isplati.
Evo jos jedan primer posledice pada prometa, ima ih mnogo ali stavljam samo one za koje imam dokaz pri ruci...
IMG_20230317_203559.jpg
IMG_20230317_203717.jpg
 
Ja kao senior programer sam do pre nekoliko meseci imao gotovo svakodnevno ponude za posao na Linkedinu da predjem u druge firme. Od pre par meseci bukvalno dobijam jednu ponudu u dve nedelje u proseku. Mnogi jos ne veruju da je i IT sektor pogodila kriza. Znaci da se traznja smanjila bukvalno 10 puta. Ko kaze da nije ista situacija sa nekretninama, da kupaca prakticno vise i nema, sto zbog krize, sto zbog kamatnih stopa, sto zbog razlicitih psihickih faktora i same nepredvidivosti dogadjaja. Kad naidje kriza zna se sta su potrebe, a sta je luksuz, a realno i investicione nekretnine i softver su luksuz. Cena hleba nece da padne, ali iz dana u dan sve vise verujem da cene stanova hoce i to ne bas malo.

A da ne pricam o tome kako mi sve vise izlaze reklame za nekretnine, sa nekim popustima, pogodnostima i sl. A u onoj novogradnji u Nisu gde je za godinu i kusur dana prodato svega 30% stanova vec nedeljama nije prodat nijedan stan, ali zato reklame iskacu svakog dana. I sve se vise prica o tom ocekivanom padu i na drugim mestima na internetu, drugim forumima, grupama za prodaju stanova na Fejsu,,.. Cak je i Kaca Lazarevic prodavce nazvala tvrdoglavima. Pada promet, po ovim cenama definitivno nema vise kupaca, i jedini nacin da se ostvari kupoprodaja je da se prebaci pritisak na prodavce da spustaju cene. Nesto se definitivno dogadja na trzistu, samo nam ostaje na narednih meseci pratimo promet i cene.
 
Poslednja izmena:
Ovo je tačno uvek, za bilo kakvu kupoprodaju. Kad ljudi vide keš na licu mesta, nije više nešto imaginarno, mogu da ga dotaknu i odmah kreću razmišljanja šta sa tim novcem, jer je već realnost.
Mislim da se prilikom kupovine stana mora prebacivati novac sa računa na račun, niko nije lud da sa sobom nosi i torbu sa parama. Meni bude ozbiljna frka i kad nosim novac u banku, uvek to radim zimi i držim novac u unutrašnjem džepu jakne.

Ne znam nikoga ko je ovako kupovao stan.
 
Pa dobro, malo ljudi je ovde u toku sa NS tržištem, verovatno. Moguće da je tamo već krenuo pad, jer se sve bilo previše približilo po ceni BG stanovima.

Plus, manji grad, manje novca u priči...
 
Nude ti novogradnju po značajno nižoj ceni od oglašene, ali da ostane između vas?
Ne bih da prepricavam privatne razgovore, jer kao sto rekoh objavljujem samo ono za sta imam dokaze. Ali koliko dobru prodaju imaju investitori u Novom Sadu moze se zakljuciti iz sledeceg: na komercijalnom sajtu jednog novosadskog investitora koji gradi malu zgradu blizu centra pise da je rok za zavrsetak 1. april 2024. godine. Dok u Agenciji za privredne registre kojoj je doticni investitor podneo zvanicnu prijavu radova za izgradnju navedene zgrade pise da je planirani zavrsetak radova 2025. godina. Samo se salio, aprilililili...
IMG_20230317_203937.jpg
IMG_20230317_204004.jpg
 
Poslednja izmena:
Na dosta projekata je tako. Jedno je planirani zavrsetak, a u prijavu radova se stavlja duzi rok zbog potencijalnih kasnjenja.
 
Vrh