Šta je novo?

Cene nekretnina

S tim što je bankrotom Lehman Brothersa početak krize bio jasno označen, a još se nije desio takav događaj. Mora neko jak da pukne prvo. I tip krize je bio drugačiji. Ovo sad je pogrešno lečena kriza iz 2008. A lečena je pumpanjem para. Ako bude stagflacija cene će nominalno opet da rastu. Mada, sad imamo i rublju vezanu za hard asset.
Drugačija je situacija. Ovo sada je kriza na strani ponude jer su poremećeni lanci snadbevanja i delom zbog situacije u Ukr. Na inflaciju ponude ne može se uticati povećanjem kamatnih stopa a na inflaciju tražnje može. I drugo nema naglih rezova kao 2008. ne verujem da išta pući nego će stvari da se dešavju postepeno. Ali jednom kad padne privreda sporo se vraća nazad.

Samo pitanje je koliko je nešto stvarno inflacija a koliko špekulanti koriste situaciju naročito kod nas. I treba razlikovati inflaciju teoretske potrošačke korpe i inflaciju stvarno potrošene korpe (različito pogađa bogate i siromašne i kupac može da kupi i da zameni proizvod za drugi jeftiniji).
 
NaJnivije vesti koje primam iz vise izvora pokazuju da je potpun crash usa/eu ekonomije pred nama.
To ce imati posledice i na Srbiju.
U petak ponovo jedno povecanje ref. kamatnih stopa.
Dolar ludacki skace, jer igraci prodaju akcije i ulazu dolare.

Ako nam je glavno da se grad oslobodi investitora, to su dobre vesti.

Mislim da niko sa dve zdrave mozdane celije ne misli da je kolaps ekonomije dobra vest jer ce nas 'osloboditi investitora'. Mozda zato sto svako sa dve zdrave mozdane celije shvata da sa kolapsom ekonomije investitori mogu biti samo gori.

Nekako bi se ocekivalo da ce ljudi koji pisu na forumu ciji prevod bukvalno znaci 'gradnja u Berogradu' biti ono, protiv toga da stane gradnja u Beogradu.
 
Mislim da niko sa dve zdrave mozdane celije ne misli da je kolaps ekonomije dobra vest jer ce nas 'osloboditi investitora'. Mozda zato sto svako sa dve zdrave mozdane celije shvata da sa kolapsom ekonomije investitori mogu biti samo gori.

Nekako bi se ocekivalo da ce ljudi koji pisu na forumu ciji prevod bukvalno znaci 'gradnja u Berogradu' biti ono, protiv toga da stane gradnja u Beogradu.
Svakako je jedno da stane gradnja, a potpuno drugo da stane divlja gradnja koja je suštinski u ogromnom procentu.
 
OK, koji su to konkretno projekti 'divlja gradnja' po tebi?

I odakle ta ideja da ce u slucaju krize ta 'divlja' da stane a ova 'pitoma' (koja kapiram po mnogima i ne postoji) da se nastavi?
 
Drugarica je kupila stan u novogradnji. Uselila se novembra 2020. Sada je jun 2022. Zgrada još uvek nema struju. Nema ni trafo stanicu na koju bi se priključila. Još uvek nema ni dozvole za izgradnju trafo stanice. To je po mom shvatanju divlja gradnja.
 
Mislim da niko sa dve zdrave mozdane celije ne misli da je kolaps ekonomije dobra vest jer ce nas 'osloboditi investitora'. Mozda zato sto svako sa dve zdrave mozdane celije shvata da sa kolapsom ekonomije investitori mogu biti samo gori.

Nekako bi se ocekivalo da ce ljudi koji pisu na forumu ciji prevod bukvalno znaci 'gradnja u Berogradu' biti ono, protiv toga da stane gradnja u Beogradu.
Kako mogu investitori biti gori?
Pogledaj na sta lici Dorcol, na smrdljivi Vracar.
Svi smo zrtvovani investitorima.
 
Mislim da niko sa dve zdrave mozdane celije ne misli da je kolaps ekonomije dobra vest jer ce nas 'osloboditi investitora'. Mozda zato sto svako sa dve zdrave mozdane celije shvata da sa kolapsom ekonomije investitori mogu biti samo gori.
Kolaps ekonomije je kao gorak lek koji moramo da popijemo.
Ni ja ne volim sto cu izgubiti posao. Ali tako mora.
 
Dosta, pa i previse je izgradjeno u ovom ciklusu. Sada mora malo da se odmori. Svako ko ima tu jednu mozdanu celiju o kojoj se prica ne bi poverovao da ovako bolesno stanje na trzistu (berza, nekretnine...) moze da potraje.
Kao sto se desava na drugim tezistima, tako ce i nekretnine da se vrate na nivo pre korone. Berza u krvi, skoro da je dotakla taj nivo, a nekretnine kao da su na Marsu, ne dotice ih to. E jeste, samo im treba malo vise vremena.

Ko je vec uzeo i u procesu je izgradnje, samo da moli boga da ovi sto su zapoceli nesto to i zavrse u okviru roka. Nece svet da propadne niti da stanovi odu u bescenje, ali neke kompanije i investitori mogu.
 
OK, koji su to konkretno projekti 'divlja gradnja' po tebi?

I odakle ta ideja da ce u slucaju krize ta 'divlja' da stane a ova 'pitoma' (koja kapiram po mnogima i ne postoji) da se nastavi?
Svaka gradnja van propisa. Je l' gradnja na 50m od pumpe po propisu? Hajde da se ne pravimo blesavi da je sve "pitomo". To što ti uzdižeš svakakvu gradnju na nivo božanstva to je tvoja stvar.
 
Pa evo otisao sam na tu temu i na poslednjih 10ak strana su sve neke ‘intervencije’ privatnih gradjana sa budzenim terasama, bastama i potkrovljima, jedna nelegalna zgrada koja je zapravo zaustavljena na pola i jedna legalna zgrada ciji se izgled ne svidja nekima.

Nikakav ‘ogroman procenat’ gradnji ne vidim.

Na stranu sto ce ako gradnja konkretnih projekata stane tek onda ljudi u potraznji kvadrata za zivot da se bace na mastovita dogradjivanja i prosirivanja.
 
Pa evo otisao sam na tu temu i na poslednjih 10ak strana su sve neke ‘intervencije’ privatnih gradjana sa budzenim terasama, bastama i potkrovljima, jedna nelegalna zgrada koja je zapravo zaustavljena na pola i jedna legalna zgrada ciji se izgled ne svidja nekima.

Nikakav ‘ogroman procenat’ gradnji ne vidim.
Ovako neki odgovor sam i očekivao od tebe. Ode malo, baci pogled, zagrebe površinu, zamrzi ga, i onda kaže ''ne vidim ja nikakav problem ovde''.
A ceo grad u haosu i bezakonju. :LOL:

Da mi je znati samo koje li ti novine čitaš onda svaki dan ako se toliko isčuđavaš tvrdnjama da Beograd pršti od divlje gradnje. Jer u proseku svake nedelje neke novine objave neku reportažu o nekom građevinskom hohštapleraju i divljaštvu u Beogradu. Doduše ne čudi me, ti verovatno na dnevnom nivou ne čitaš to nego stvari poput Fortune-a, Tajmsa i Forbsa...
 
Nisam taj koji u 2022. lista novine, ali se trudim da budem obavesten. Znam i da je svaki projekat za koji sam se raspitivao i proveravao u poslednjih dve tri godine, imao lokacijske uslove, gradjevinsku dozvolu, prijavu radova, prikljucenje na komunalnu infrastrukturu itd. Sa upotrebnom ume da se razvlaci ali i ona se dobije na kraju. To nije onda divlja gradnja, ma koliko se nekome projekat ne svidjao.
 
Mozes li jednom da se drzis teme a da ne dajes psiholoski profil sagovornika? I to ne mislim teme kao teme na kojoj pisemo, posto je to ocigledno nemoguce, nego bar jedne koherentne misli?
 
Drugarica je kupila stan u novogradnji. Uselila se novembra 2020. Sada je jun 2022. Zgrada još uvek nema struju. Nema ni trafo stanicu na koju bi se priključila. Još uvek nema ni dozvole za izgradnju trafo stanice. To je po mom shvatanju divlja gradnja.
Da li je znala da je zgrada problematična? Ja sam čuo da je bilo takve gradnje u Borči i Krnjači za vreme prethodnog predsednika opštine, koga su sklonili pre godinu dana. Ne znam šta je bilo s njim i ko je sada na vlasti. Posle njega su pooštrili kontrolu i zgrade bez papira ne mogu da dobiju priključak za struju.

Moj drugar se naložio da kupi stan u zgradi koja je završena, ali nije imala papire i nije mogla da dobije struju, jer je cena povoljna, ali smo ga odgovorili.

E, sad, za taj deo grada se niko ne lomi ovde na forumu, koliko sam ispratio. Na Novom Beogradu sam čuo za jedan slučaj sa sumnjivim papirima, ali je zgrada završena i useljena normalno- možda je bila samo priča.

Za Vračar sam čuo razne priče, ali da neko pravi zgradu bez ikakve dozvole zadnjih godina nisam.
 
Drugačija je situacija. Ovo sada je kriza na strani ponude jer su poremećeni lanci snadbevanja i delom zbog situacije u Ukr. Na inflaciju ponude ne može se uticati povećanjem kamatnih stopa a na inflaciju tražnje može. I drugo nema naglih rezova kao 2008. ne verujem da išta pući nego će stvari da se dešavju postepeno. Ali jednom kad padne privreda sporo se vraća nazad.

Samo pitanje je koliko je nešto stvarno inflacija a koliko špekulanti koriste situaciju naročito kod nas. I treba razlikovati inflaciju teoretske potrošačke korpe i inflaciju stvarno potrošene korpe (različito pogađa bogate i siromašne i kupac može da kupi i da zameni proizvod za drugi jeftiniji).

Ukrajina je jagodica na šlagu odštampanih para i drugih problema. Inflacija u dolarima, evrima i ostalim FIAT valutama je počela da se zahuktava prošle godine, a odavno je predviđaju ozbiljni ljudi.

Takođe, "zelena" agenda, zbog koje nije ulagano dovoljno u nova naftna istraživanja, a postoji i manjak stručnjaka na Zapadu jer mladi ljudi izbegavaju karijeru vezanu za nešto što se zabranjuje, nije pomogla povoljnoj ceni nafte. Da dodam plansko izbacivanje iz mreže nuklearnih centrala u većini Zapadnih zemalja, bez namere da se grade nove. O centralama na ugalj neću trošiti reči. Tu su još razne takse na CO2 i druge ekološke takse koje potpiruju poskupljenja i nestašicu energenata.

Ukrajina je zgodan izgovor za decenije namerno loše politike. Veliki reset i novi feudalizam. Kako piše u propagandnom materijalu Svetskog ekonomskog foruma- "Nećeš imati ništa i bićeš srećan".

Nije plan da običan narod, bar na Zapadu, ima svoj stan, svoja kola i slično. Maksimalna zavisnost od države i velikih korporacija.

Lepo su vežbali ukidanje sloboda za vreme korone. Naravno, za to vreme elita je pravila žurke.
 
Pa ti sam bežiš od teme. Kao što rekoh, razumeš se u Beograd i život u njemu ko Marica u k...


Čuj, ne znaš za najezdu divlje gradnje i favela širom Beograda. Pa jbt. Ne znam šta da ti kažem, isčlani se sa foruma u tom slučaju. Strašno jbt.
Pa dobro, od tih silnih nedeljnih naslova ja ovde nikako da dobijem konkretan primer. Jel neki od projekata na podforumu 'projekti u izgradnji' divlja gradnja?

Prizeljkuje se slom ekonomije da bi se 'oslobodili investitora' jer 'divlje grade' u 'ogromnom procentu' a onda se kao primeri navode komsije koji su dodali sobu umesto terase, i legalni projekti koji nam se eto ne svidjaju.
 
Opet pokušavaš da mi izvrneš reči i tuđe izjave podmetneš meni ili ih bar povežeš sa mnom.

Jeli brate, hoćeš da se nađemo ti i ja uživo pa da mi lepo direktno kažeš i pokažeš gde sam ja to rekao da priželjkujem slom ekonomije? A onda možemo i da prošetamo malo gradom pa da ti pokažem neke od primera divlje gradnje, pošto vidim da o Beogradu i dešavanjima u njemu pojma blagog nemaš.

A ni o ostatku Srbije, jer je nedavno objavljeno da u Srbiji ima pola miliona nelegalnih objekata a ti se tu foliraš i isčuđavaš kad se kaže da u Beogradu ima barem 10% toga.
Ispravka - nije ni pola miliona, nego i više, verovatno zavisno od toga kako se kategoriše:
Pola miliona za Srbiju je bila brojka iz 2014, očigledno se uvećala još više od tada
U Beogradu:


Hajde sada, piši opet ''a pa ja ne znam za ovo...'', ''ma ovo nije istina'', ''ma nema šanse'', ''ah, pa ko će sad da čita ovo...''

Čuj, mrzi gospodina da čita temu. Mrzi ga da čita vesti. Mrgi ga da se raspita... Pa za koj moj onda uopšte bivstvuješ na ovom forumu?
Pitanje je inače retoričko, odavno je postalo jasno ko si i zašto si ovde.
 
Poslednja izmena:
Opet pokušavaš da mi izvrneš reči i tuđe izjave podmetneš meni ili ih bar povežeš sa mnom.

Jeli brate, hoćeš da se nađemo ti i ja uživo pa da mi lepo direktno kažeš i pokažeš gde sam ja to rekao da priželjkujem slom ekonomije? A onda možemo i da prošetamo malo gradom pa da ti pokažem neke od primera divlje gradnje, pošto vidim da o Beogradu i dešavanjima u njemu pojma blagog nemaš.

A ni o ostatku Srbije, jer je nedavno objavljeno da u Srbiji ima pola miliona nelegalnih objekata a ti se tu foliraš i isčuđavaš kad se kaže da u Beogradu ima barem 10% toga.
Ispravka - nije ni pola miliona, nego i više, verovatno zavisno od toga kako se kategoriše:
Pola miliona za Srbiju je bila brojka iz 2014, očigledno se uvećala još više od tada
U Beogradu:


Hajde sada, piši opet ''a pa ja ne znam za ovo...'' ''ma ovo nije istina'' ''ma nema šanse''.

Druze, ovo je sve gradnja od pre 2015., vecina iz perioda pre SEKE. Mi ovde govorimo o trenutnim novogradnjama i 'investitorima koje treba zaustaviti'.

Kad si vec brz da drugoga optuzis da se ne razume u stanje i ti bi mogao malo da se updatujes o poslednjih 10 godina. Ova vrsta divlje gradnje koju navodis je prakticno vec zaustavljena odavno. Na stranu sto smo ovde na temi culi i teorije da je stavljanje tih divljina van prometa jedan od glavnih razloga sto cene u gradu divljaju. Jer cim komsija Mitar bude mogao da proda budzenu terasu kao garsonjeru, ode cena u BNV na 1500e.
 
Nije BNV problem, to kosta kolko kosta, to je posebna klijetela i posebno trziste. Problem je sto su raspad starogradnje preskupe, e na njih bi mogao da utice komsija Mitar.
 
Vrlo moguce, s tim sto i tu treba videti gde je koncentracija nelegalnih stanova najveca. Da li su ti stanovi konkurencija blokovima na Nbg, saloncima po Starom Gradu i Vracaru, koje jesu najskuplje starogradnje u gradu, a nisam siguran da ih ima mnogo nelegalizovanih? Da li ce izlazak na trziste gomile stanova na Mirijevu, Karaburmi, Medakovic Padini itd. znacajno da smanji pritisak na te skuplje opstine?
 
Vrh